r? Strijd tussen dwergen: Suzuki Alto en Subaru Mini Jumbo „Gebruik snel wegen voor treinverkeer" De „deusjevoo is nu echt niet meer Nieuwe Saab bijna perfect FRANSE FABRIEKSPOORTEN VOORGOED GESLOTEN Scoi volg de het heitje .Een ki n dinsi 9 april gaai oeren. £eide@ouMMit DONDERDAG 31 MAART 1988 PAGINA 17 pad meisjes knaal Wie da ken m laten Voor er misverstanden ontstaan: Subaru en Suzu ki hebben niets met el kaar te maken. Het feit dat in een keer twee nieu we modellen de revue :ren berust op toeval. Jetgeen niet wegneemt dat de twee nieuwelingen wel zuivere concurrenten van elkaar zijn, die in hun nieuwste gedaante nog meer overeenkomsten kregen. Dus ligt het toch voor de hand de kort na elkaar gepresenteerde nieuwe modellen meteen naast eikhar te zetten. Veel andere concurrenten zijn er in de kleinste en goedkoop ste autoklasse verder niet. In het rijtje Suzuki-Subaru hoort natuurlijk nog Daihatsu (met de Cuore. waar de kleinste Su baru nu erg veel van weg heeft). Dan is er als nagenoeg enige serieuze Europese con current de Fiat Panda. Oost- Europese auto's vallen wel in dezelfde prijsklasse, maar zijn dan veel groter en minder mo dern. dus eigenlijk niet recht streeks te vergelijken. Toch kun je de kleine Japan ners niet meteen als gezinsau to uitvlakken, al waren ze in tiet begin van hun Europese carrière vaak voor twee (Euro- >ese) mensen al krap. Modern Uitwerp bracht daar meestal Irastisch verandering in en »k technisch werden de Ja- ianse mini's op behoorlijk ni veau gebracht. Het toeval wil dat de eerste iuzuki Alto's en Subaru Mini tifmbo's beide aan het begin van de jaren tachtig in ons and opdoken. Sindsdien ver anderde er aan de Subaru niet veel. Maar nu heeft hij dan een totaal nieuwe carrosserie gekregen (op de oude techni sche basis). De Suzuki kreeg zo'n nieuwe carrosserie met meer ruimte al eerder. Ook daar bleef de techniek toen _d, maar nu is het Seiangfijke nieuws van Suzuki naast een kleine facelift - uist van technische aard. De Suzuki Alto neemt namelijk afscheid van de starre achteras aan bladveren. De Subaru Mini Jumbo had altijd al onaf hankelijke achterwielophan ging, en krijgt nu een moder ne, hoge en ïuime carrosserie; dit hadden de Suzuki en Dai hatsu Cuore al, nadat Honda met de inmiddels verdwenen Jazz het voorbeeld had gege ven. Ruim te wondertjes Con men hier ooit nog wat acherig doen over de eerste Suzuki Alto GL in de drie-deursuitvoering. dm een decimeter korter is dm de Suzuki Alto. Voor de weibasis geldt het omgekeer de bij de Suzuki staan de wie- lei een ruime decimetër dich te' bij elkaar. Maar uiteinde- lij: komt het er toch op neer da de binnenruimte in beide auo's nagenoeg gelijk is. V>lwassener motor Gote eensgezindheid zien we darnaast bij de uitrusting. De baisversies Alto GA of Mini Junbo DL zijn echt simpel uijevoerd, de luxevarianten reelijk compleet. Die hebben bi; beide merken ook een ge- déld neerklapbare achter bak, welke tevens in drie stnden verstelbaar is. Wat be- trft de wielophanging zijn de bde kleintjes voortaan tevens vrgelijkbaar. De Subaru heeft da wel volledig onafhankelij- ki achterwielophanging, die .p.- va de Suzuki is nu even ef- fetief. De starre as aan twee exelblads veren heeft moeten wken voor schroef veren en mt een torsiebu lagsarmen. Dat FOTO: PR caifort en de grip van de ach- tewielen op de weg op een var zo'n kleine auto verras- sad goed niveau brengen. Htzelfde geldt voor het mo- tcgeluid, mits het toerental eigszins in de hand gehouden wrdt. Gen van beide auto's is lever bar met vijfbak, dus valt een ■vij hoog toerental op de snel- veg niet te vermijden. Zowel en twee- als een driecilinder rotor heeft een apart geluid, waaraan je even moet wen- rn. In vermogen ontlopen de Vee krachtbronnen elkaar >einig: 27 kW/37 pk Voor de Sibaru, 29,5 kW/40 pk voor c iets zwaardere Suzuki, "ach maakt het bij zo 'n he sheiden aandrijving wel uit at de Suzuki één cilinder en large op de snelweg, al kan c Subaru daar nog aardig leekomen. Ie nieuwe Mini Jumbo carros- srie is wat beter gestroom- lnd dan de oude, getuige een a-ca vier procent afgenomen EE-verbruikscijfer bij 90 hï/h. Alweer een punt waar- o Subaru en Suzuki elkaar reinig zullen toegeven - met bide zal gemiddeld 1:16 17 ^reden worden. (groenen^, Japan-mini's die wat van groot uitgevallen speelgoed hadden, al enkele jaren zijn het vol wassen auto's geworden waar voor een behoorlijke kopersbe langstelling bestaat. Dat geldt uan met name voor de Suzuki, die met zijn 800 cm3 driecilin der ook een acceptabele moto risering bood. Daar houdt men aan vast, evenals aan het op merkelijk brede gamma van modellen. Er is een eenvoudi ge GA of een wat luxere GL met drie deuren, waarin sinds de carrosseriewijziging van en kele jaren geleden heel goed vier volwassenen zijn onder te brengen; tevens werd de (ui teraard niet grote) bagage ruimte toen behoorlijk bereik baar achter een volwassen achterklep. De GL is er even eens met vijf deuren; daar naast kan de GL in beide ver sies met automaat geleverd worden, waardoor hij enigs zins als opvolger voor de oer- DAF 600 kan gelden. Subaru bood voor de Mini Jumbo evenzo drie- of vijf- deurs versies, met basisuitrus ting voor de een en meer luxe voor de ander. Het nieuwe model kent nu ook een luxe driedeurs SDX. Net als Suzuki houdt men het op de oorspron kelijke motorisering, hier een 665 cm3 tweecilinder. Nog meer dan voorheen be staat de nieuwe carrosserie bij- helemaal uit passagiers/ba- 'anzelfsprekend liggen ten latste ook de prijzen dicht bij en. De Suzuki Alto is er van- ƒ12.195.-, voor de Subaru Iini Jumbo bent u minstens tonderd gulden meer kwijt, "ergelijken we de vijf-deurs - - 'ijl gageruimte; vanuit de auto zie lixe verlies, dan loopt het ver- je het steil aflopende neusje shil ten nadele van de Subaru nauwelijks. Het is zo kort dat i»ts verder op: de Subaru SDX dit bij het parkeren geen be- lomt met 13.895.- vijfhon- zwaar vormt, en de rechtop- cerd galden duurder dan de staande achterkant is wel goed Suzuki GL. De keus moet dan overzichtelijk. Subaru wist te- lepaall worden door de de gelijk de wielbasis nog een tails: cfe Subaru oogt misschien paar centimeter te vergroten iets noderner en eigenwijzer, en de buitenlengte zelfs nog hoewd de Suzuki ook weer vijf centimeter te bekorten, waarmee de mini Jumbo meer Opvallend bij de nieuwe Saab zijn de lange, schuin aflopende neus en de eveneens lange kof ferbak, waardoor de auto in totaliteit Imposanter oogt dan zijn voorgangers. foto: pr Vol trots kondigt Saab zijn nieuwe topmodel aan, dat al snel na de of ficiële presentatie op de tentoonstelling van Ge- nève in ons land lever baar is. Met die 9000 CD moet de definitieve door braak worden gemaakt in de hoogste autoklasse, waar Saab zijn heil voor de toekomst ziet. Al eerder dit jaar verklaar de de importeur de be doeling van Saab zich te concentreren op exclu sieve auto's in de prijs klasse van zestig mille tot het dubbele daarvan. Dit houdt in dat met de 9000 CD nog niet de ab solute top is bereikt die Saab in gedachten heeft. In die hoge prijsklasse, rea liseerde Saab zich kennelijk al tijdig, vraagt men om een sedanmodel. Naast de be kende 9000 in vijfdeurs ver sie werd dus meteen een variant met aparte koffer bak ontwikkeld. De extra lengte maakt de auto met een al imposanter, voor het benodigde onderscheid deed Saab er nog een lange re, schuin aflopende neus bij. Het staat de auto niet slecht. De 25 centimeter ex tra ten opzichte van een vijfdeurs 9000 vinden we wat betreft de nuttige ruim te terug in het bagagecom partiment, dat in de sedan niet variabel is. De achter klep loopt wel mooi tot de bumper door, dus de fraai beklede en behoorlijk rui me kofferbak is goed te be- ladên. Een luik in het mid den van de achterbank kon er nog wel af. De hele con structie is volgens Saab een stuk stijver dan de vijfdeurs carrosserie. Daardoor kon de vering soepeler worden zonder afbreuk te doen aan de wegligging en kon ook de geluidsisolatie beter worden. Nu hebben we niet vol doende ervaring met de vijfdeurs 9000 ora zo'n ver gelijking goed te maken, maar toch twijfelen we niet aan deze beweringen, die in elk geval theoretisch juist zijn. We konden tevens vaststellen dat de 9000 CD werkelijk heel stil is bin nenin en zeer degelijk aan voelt. En het bochtgedrag is inderdaad probleemloos, ondanks de turbo-zestien- kleps-kracht op de voor wielen. In eerste instantie is de mo tor gelijk aan die van de vijfdeurs 9000 Turbo-16. In de loop van het jaar krijgt de motor ook in ons land het Direct Ignition (Dl) sy steem, een nagenoeg com plete elektronische ontste king voor elke bougie apart De produktie is nu nog al leen toereikend om de Scandinavische modellen te voorzien van Dl, dat een betere ontsteking onder ex treme omstandigheden op levert. Een betere start bij extreme kou en minder vervuiling van de bougies doen de motor nog mooier lopen en verminderen bou- gieslijtage. De afwerking van de 9000 CD staat op zeer hoog ni veau, de uitrusting is van zelfsprekend niet kinder achtig. De auto heeft uitste kende stoelen, volop zit ruimte, gevoelige stuurbe krachtiging en krachtige remmen. Maar toch had het anti-blokkeersysteem (abs) op de remmen wel stan daard moeten zijn voor een merk dat veiligheid zo hoog in het vaandel heeft staan. Dat abs ontbreekt houdt wellicht verband met het doorbreken van de ietwat magische barrière van een ton. Nu kost de 9000 CD 94.750. Met abs wellicht net meer dan 100.000. Indrukwekkend Indrukwekkend blijft de enorme trekkracht van de turbo-motor, die al bij zeer laag toerental begint. Ook in de automaat-versie vergt het bepaald beheersing om niet erg hard te rijden. Wel is het zo dat ie uiteindelijk toch hoort dat de motor (met 118 kW/160 pk) slechts vier cilinders telt. Daaraan helpt ook heel goede geluidsisolatie niet: vanaf zo'n 3500 toeren per minuut zit er een kenmer kende brom in het motor geluid. Het is net dat stukje ontbre kende finesse dat Saab in concurrentie met BMW's, Mercedessen en Jaguars nog zal moeten verhelpen. Prestaties, veercomfort, weggedrag, ruimte, afwer king net is er allemaal op hoog niveau. Maar wie in deze klasse vergelijkt, weet dat het met een wat grotere motor net een graadje mooier kan, al is het een grote prestatie wat Saab met een slechts twee liter metende viercilinder voor elkaar kreeg. Mis schien dat Saab een eigen publiek houdt dat geen an dere motor vraagt (want het is echt geen behelpen); maar de indruk is toch dat Saab juist ook rijders van andere merken wil aan trekken. Hoewel de 9000 CD een heel geslaagde auto is, zal men het dus in de ontwerpafdeling bij Saab nog druk genoeg hebben om een nog aansprekender volgend topmodel op de wielen te zetten. PETER FOKKER TOVERKEER MOET 70 PROCENT MINDER DEN HAAG - De lucht en de natuur zijn alleen schoon je houden als het autoverkeer met 65 tot 70 procent af- leemt. Dat is mogelijk als de overheid de komende •vintig jaar twintig miljard gulden investeert in het •enbaar vervoer. lit stellen de vereniging Milieudefensie en de initiatiefgroep fijs op Weg in een rapport met oplossingen voor de files en Ie milieuvervuiling. Wijs op Weg bestaat uit vertegenwoor- ligers van de NS, de busbedrijven in de provincie, Natuur en dilieu, Milieudefensie zelf, de fietsersbond ENFB, de Ver- /oersbond FNV en nog enkele organisaties die voorstander tiin van meer openbaar vervoer. Wetenschappers van de Technische Universiteit in Delft lebben uitgerekend dat de omvang van het openbaar ver boer in Nederland 2,5 keer zo groot moet worden om de ge wenste daling van het autoverkeer met zeventig procent te tunnen opvangen. Het spoorwegnet moet met 30 procent worden uitgebreid, waarvoor autosnelwegen kunnen worden [ebruikt, zo menen de twee organisaties. Verder moeten be- 'lande spoorlijnen worden verdubbeld en dienen er vrije nisingen te komen. Het aantal streekbussen moet met fac- r drie worden vermenigvuldigd. [ïnancieel kan het plan geen probleem zijn, want de beno ude twintig miljard gulden worden ook uitgegeven voor :-t huidige regeringsbeleid, dat voorrang geeft aan het zake- ijke verkeer over de weg, aldus het rapport. Voor de indivi duele burger heeft het plan alleen maar financieel voordeel. De Vrije Universiteit in Amsterdam heeft voor het onder dek uitgerekend dat een explosieve toeneming van het ^enbaar vervoer gekoppeld aan een drastische verminde- ^ng van het autoverkeer een huishouden gemiddeld 3.900 "kien per jaar doet uitsparen. ^penbarr vervoer 'robleem is echter, zo blijkt ook uit het onderzoek, dat de ütomobilist het openbaar vervoer helemaal niet in wil. De "ïiversteit in Groningen heeft automobilisten daarover ge- >lst. Zij vinden de dagelijkse file bovendien een groter pro- Heem dan de milieuvervuiling die er het gevolg van is. Wel het zo dat duurdere brandstoffen, speciale spitsuurheffin- en, duurder parkeren en afschaffing van de fiscale aftrek TOor woon-werkverkeer sommige autorijders wel voor het nbaar vervoer of de fiets doen kiezen. Bergen, woestijnen en druk stadsverkeer heeft hij jaren lang onversaagd weten te bedwingen. Beroemd was hij om zijn zuinigheid en mar kant was zijn uiterlijk. Het afscheid was al ruim van te voren bekend en vele fans treurden al enige tijd, maar pas afgelopen maand was het pas echt zo ver: de Eend is dood. De laatste Citroën CV2, de Deux Chevaux, werd afgele verd in Frankrijks oudste autofabriek in Levallois. Een eervol afscheid was het niet, want de fabriekspoor- ten in Levallois bleven na die dag gesloten. Geen woord in de pers, geen kik van de verbeten vrienden die met lede ogen moesten aanzien hoe de Eend een langzame dood moest ster ven. De moderne tijden hebben geen plaats voor de auto die bijna een halve eeuw de liefde wist te winnen van de economische automobilist. Citroën-woordvoerster Gro Hoeg was dan ook min of meer gedwongen te zeggen dat de laatste 2CV het einde van een tijdperk betekende. Functionaliteit in het extre me sierde de Eend. Geen lif- lafjes hebben de auto ooit ontsierd, tenzij ze door de ei genaar zelf werden aange bracht. Ooit was de auto het anti-statussymbool van een in het existentialisme ver drinkende rebellerende jeugd, die vele jaren later nog trouw bleef aan de auto, al was het maar als een ge makkelijke niet te dure „tweedenaast de Saab of Alfa. Iedereen heeft wel een sen timentele relatie met de 2CV en menigeen kan zich verhalen herinneren van de Eend die van ellende uit el kaar viel; maar lopen deed het ding. Vele records zijn er gebro ken met een Eend. Zo be- 148.000 km rond de wereld, paran|n waarbij door een woestijn drdPlu klom de Eend de ruim 5000 meter hoge Chicaltaya in Bolivia en dook in 1953 in 380 kilometer lang werd ge- In 1930 gaf Citroen aan ont In 1930 gat Citroen aan ont werpers de opdracht om een paraplu op vier wielen te ont werpen. In 1936 werd een houten model gemaakt. De oorlog gooide roet in het eten en pas in 1948 kon de auto echt op de markt worden ge bracht. foto: pr alleen maar in het grijs te krijgen en haalde hij een topsnelheid van 59 km/u. Tegenwoordig zijn ze er in vele kleuren en kunnen ze een topsnelheid van 115 km/u bereiken. Aan de motor is in de loop der iaren alleen het hoogst noodzakelijke veranderd en het aantal paardekrachten is opgevoerd van de letterlijke twee tot 32. De eerste 2CV's kostten in Frankrijk 22.800 francs (toen zo n 1300 gulden), ter wijl de huidige modellen on geveer 41.800 francs moeten kosten. Citroën pocht nog heel even met de auto als „een mecha nisch fenomeen, een com mercieel fenomeen en een sociologisch fenomeen", „maar'aldus woordvoerster Hoeg van Citroen, „de auto is echt uit de tijd". De be stellingen zijn fors gedaald. Door strenge milieu-eisen is de Europese markt vrijwel gesloten voor de auto. Zwit serland en Oostenrijk is voor de Eend sinds oktober 1987 feitelijk verboden ter rein. De echte liefhebbers moeten goed opletten. Er een houten model gemaakt. a De oorlog gooide roet in het zullen nog wat 'exemplaren 0. eten ep pas in 1948 kon de worden gemaakt in Portu- een zoutmijn t Lotharin- reden met geplette bananen werpers de opdracht om een auto echt op de markt gal. Totdat ook daar de stan gen. Twee Franen maakten in de lekkende versnellin'gs- paraplu op vier wielen te worden gebracht daard der moderne tijden in een Eend <en reis van bak. ontwerpen. In 1936 werd Aanvankelijk was de Eend ingeburgerd is.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17