High Tech Center op goede plaats Nieuwbouw Rhijndael eind 1989 gereed dagpuzzel Noord woude bedreigd Voortbestaan waterschap STRAALVERBINDING VERBETERT ONTVANGST VAN DUITSE ZENDERS Kerk en pastorie Oud Ade mogelijk op monumentenlijst Ooit kiest u voor mooisr Bang&Olufsen LEIDEN OMGEVING g&idócSotMOMt aan tafel Kippe-groentesoep - rosbief met doperwten, komkommer- radijssalade en aardappelen - blanc manger Menu bestemd voor eerste passdag Voor twee personen: 300 g kip (poelet, poot), 1,25 liter water, zout, ui, foelie, peper korrels, tijm, 30 g vermicel li, bloemkool, prei, wortel, 1 lepel diepvries doperwten, paar champignons, selderij voor 2 dagen): 250 g rosbief, zout, peper, 1 sinaasappel, (droge witte wijn); 300 g diepvries doperwten, zout, suiker, 5 g boter: half bosje radijs, halve kom kommer, half pakje Mon Chou, 2 theelepels melk, zout, peper, azijn, bieslook; 0,5 kg aardappelen; 4 blaadjes gelatine. 2 dl melk, 35 g suiker, 2 dl kof fieroom, 2 lepels marasquin, 0,5 dl slagroom, 10 g basterd suiker, kwart blikje manda rijntjes, paar garneerchoco- laatjes. Trek de kip gaar in water met zout en kruiden en zeef de massa. Ontvet de afgekoelde bouillon, kook daar de vermi celli en kleingesneden groen fen in gaar en maak de soep af met stukjes kip en fijngeknipte selderij. Braad de rosbief een kwartier. Maak de jus eventueel met l witte wijn af en garneer het - vlees met schijven sinaasappel. Roer de Mon Chou met melk, zout en peper tot een smeuïge massa en vul er een garneer- spuit mee. Schaaf de radijsjes - en komkommer in plakjes; houd ze apart en meng beide niet zout, peper en azijn. Leg de groenten naast elkaar op een schotel en garneer ze met -de Mon Chou en fijngeknipte bieslook. Maak de pudding daags tevo ren. Los de gelatine op in de heet gemaakte melk, roer er de suiker door en voeg koffie room en marasquin toe. Wacht tot de massa lobbig wordt, doe haar in een natgemaakte vorm en zet deze koel weg. Garneer de volgende dag de pudding met stijfgeslagen room, man darijntjes en chöcolaatjes. Menutip voor morgen: vis- sticks met witlof sla, aardappe len en botersaus - vla met 'jambiscuits. JEANNE dienstverlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 1 april waargenomen door apotheek Reyst in Leiden en apotheek Van Breest Smal- lenburg in Leiderdorp. KLACHTENMELDPUNT Ambulante t Psychotherapie Zuid-Holland Noord. ^Spreekuur donderdag 18.00-19.00 uut. Tel. 071-141808. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175633) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade - "18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-897762, 071- 142201 of 033-620244. Het laatste nummer is dag en nacht bereikbaar. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- - steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri- - disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10, tel. 130775; afdeling belas- i tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en I nacht bereikbaar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. MAGISCH FIGUUR 'In elk vakje dient een letter te -worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkre gen kunnen worden: 1 fabelachtig dier; 2 herdersfluit; 3 vogel met zwarte kop; 4 verhandelbare schuldbekentenis. OPLOSSING Enquête onder Aarweidebezoekers NIEUWVEEN In de zomer van 1988 wordt onder de bezoekers van het zwembad De Aarweide een en quête gehouden. Aan de zwemmers wordt gevraagd wat zij vinden dat aan het bad moet veranderen of ver beteren. Het zwembad van Zevenho ven, Ter Aar en Nieuwveen heeft de laatste jaren te kampen met een te ruglopend bezoekersaantal. Daar door stijgt het exploitatietekort. De gemeente Nieuwveen wil nu niet dat nieuwe investeringen in het zwem bad worden gedaan. Eerst moet er duidelijkheid komen over de toe komst van het bad. De enquête, die mogelijk ook onder de bewoners van de drie dorpen wordt gehouden, moet daarbij helpen. Zilver voor kraam verzorgster Riet van der Laan WOUBRUGGE/ZOETERWOUDE Kraamverzorgster Riet van der Laan uit Woubrugge heeft gisteravond de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau gekregen. Dat gebeurde in restaurant het Haagsche Schouw in Leiden. Burgemeester ing. A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude reik te de bijbehorende versierselen uit. Burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge was verhinderd. Bur gemeester Houdijk toonde zich een waardige invaller; het kraamcentrum Rijn en Vliet, waar mevrouw Van der Laan heeft gewerkt bevindt zich in Zoeterwoude. HAZERSWOUDE Het waterschap Noordwoude staat op de nominatie te worden opgeheven. Onlangs heeft het provinciaal bestuur plannen bekend ge maakt om een aantal waterschappen en polderafdelingen binnen Rijnland samen te voegen. Die fusie betekent het einde van het waterschap Noordwoude als zefstandige organisatie. Het waterschap Noordwoude functioneert pas sinds 1979 en heeft taken op het gebied van wa- terkerings- en waterbeheérsingszorg. Het be heersgebied strekt zich globaal uit tussen Zoe terwoude (ten oosten van de Weipoortsevliet), Zoetermeer (de wijken Palenstein, Seghwaert en Noordhove), Waddinxveen en Boskoop (ten westen van de Gouwe) en Hazerswoude. Het bestuur van Noordwoude is van oordeel dat het waterschap als zelfstandige overheidsorganisa tie goed kan opereren in het belang van alle in woners. Bij schaalvergroting dreigen zij de dupe te worden. Een grotere organisatie zal tot hogere kosten leiden, dus hogere belasting. De lijnen tussen waterschap en ingeland zijn nu kort en direct. Bij een grotere organisatie gaat dat zeker veranderen. Ook de betrokkenheid van de ingelanden bij de werkzaamheden van het waterschap zal er onder leiden, vreest Noordwoude. Het waterschap stelt dat de provincie voorbij gaat aan het goede dat tot stand is gebracht. Noordwoude is nog volop bezig de waterstaat kundige voorzieningen te verbeteren. Het pro vinciaal bestuur kan, zo stelt Noordwoude, niet duidelijk aangeven waarom een reorganisatie beter zou zijn. Het argument van de provincie dat binnen de gemeente Zoetermeer teveel wa terschappen werkzaam zijn vindt Noordwo, niet overtuigend, aangezien de grenzen van grotere waterschapsgebieden vaak heel and lopen dan de gemeentegrenzen. Na de gems telijke herindeling zal het waterbeheer in; zerswoude zelfs onder de verantwoordelijk van meer dan twee waterschappen vallen, i dat de Oude Rijn als waterstaatkundige gr wordt aangemerkt. Het waterschap voegt er nog aan toe dal provincie nooit reden tot klagen heeft gel over het functioneren van Noordwoude, tenslotte wordt opgemerkt dat de reorganise! plannen van de provincie, die al enige jareni staan onrust veroorzaken onder het persons De reorganisatieplannen worden op 14 april het provinciehuis tijdens een vergadering? de commissie waterhuishouding en watersch pen besproken. De vergadering begint om 18 uur. BEWONERS NAAR TIJDELIJK ONDERKOMEN KOUDEKERK AAN DEN RIJN Voor de kerst van 1989 moet het nieuwe gebouw van het bejaardentehuis Rhijn dael helemaal klaar zijn. De bouwplannen voor zien erin dat de sloop van het bestaande ge bouw in september be gint. Voor die tijd moeten de be woners verhuizen naar een tijdelijk onderkomen op de voormalige voetbalvelden aan de Kerklaan. „Daar zien de bejaarden wel heel erg te genop", vertelt de voorzitter van de Stichting Rhijndael, R. Dorrepaal. „Ze moeten na tuurlijk twee keer verhuizen. Maar de allergrootste span ning is er gelukkig wel af nu ze eindelijk weten waar ze aan toe zijn". Deze week kreeg de stichting toestemming van de provin cie voor nieuwbouw op de plaats van het huidige com plex. De opluchting daarover is bij alle betrokkenen erg groot. Er kunnen nu concrete stappen worden ondernomen om de plannen te realiseren. Voor het bestuur van de Stichting Rhijndael houdt dat onder andere in dat een le ning moet worden aangegaan van ruim zes miljoen. Het Rijk draagt een subsidie bij van ongeveer 1;5 miljoen. De bewoners worden onder gebracht in wisselwoningen, kant en klare verplaatsbare eenheden. „We stonden voor de keus om de mensen onder te brengen in een leegstaand hotel in Wijk aan Zee, of om hen te plaatsen in deze wis selwoningen", vertelt Dorre- paal. „Voor ons bestaat er geen twijfel over dat we voor de beste oplossing hebben ge kozen. In Wijk aan Zee heb ben onze Koudekerkers niets te zoeken, alle contacten die ze hebben gaan dan verloren. Bovendien kost dat ontzet tend veel geld aan vervoers kosten voor voorzieningen en personeel", aldus Dorrepaal. Om bejaarden en personeel een indruk te geven van de wisselwoningen, is gisteren een bezoek gebracht aan Eer beek, waar een aantal van dergelijke woningen staat. De 90 huisjes worden op de voormalige voetbalvelden ge plaatst. Ze worden gehuurd van een Koudekerks bedrijf. Rhijndael wil de kantine op het terrein gebruiken als centrale keuken. Wethouder M. Lelarge-van Breukelen meenkt dat de ge plande woningbouw op de voetbalvelden normaal door gang kan vindeft, al zal daar voor nog wel overleg nodig zijn met Den Haag. Ook de opgravingswerkzaamheden naar de overblijfselen van kasteel Klein Poelgeest zul len gewoon door kunnen gaan. Riant De Koudekerkse bejaarden komen na hun kampeertijd op de Kerklaan in elk geval in een riante ruimte terecht in het nieuwe Rhijndael. De nieuwe kamers worden een derde groter. Elke kamer wordt voorzien van een dou che, terwijl men het tot nu toe met enkele douches per afdeling moest stellen. Het keukendeel bij de kamers wordt ook wat groter. Volgens de nu bekende bouwplannen wordt Rhijn dael een verdieping lager dan nu het geval is. In totaal komen er drie woonlagen. Op de begane grond komen geen bejaarden meer te wo nen, daar zijn alle voorzie ningsruimten gepland. Nieuw zijn aparte ruimtes voor kapper en pedicure. Ook komt er een permanente ruimte voor een winkeltje. De oppervlakte van het ge bouw wordt iets groter, dat gaat ten koste van de tuin. Dorrepaal: „We zullen probe ren bij de bouw de plaatselij ke ondernemers in te schake len. Dat vinden we als be stuur wel belangrijk. We zul len ons wel moeten houden aan een strakke planning. We hebben zware druk moeten uitoefenen in Den Haag om dit allemaal voor el kaar te krijgen". LEIDEN/DEN HAAG De kabeltelevisienetten in de re gio's Leiden (Bollenstreek), Alphen aan den Rijn en Den Haag kunnen hun abonnee's sinds woensdag een kwalita tief hoogwaardige ontvangst van de twee belangrijkste Duitse zenders bieden. De kwaliteitsverbetering is moge lijk gemaakt door de aanleg van een straalverbinding door de PTT. De verbinding maakt tevens de ontvangst van een aantal Duitse radiozenders mogelijk. De ontvangst van Duitsland 1 en 2, die in de randstad toch al niet geweldig was, is door de komst van Nederland 3 nog problematischer geworden. Tot nu toe werd voor Duits land 2 gebruik gemaakt van een kanaal dat van het begin af aan bedoeld was voor de doorgifte van Nederland 3. De Duitse zender zat in feite zo lang in een geleend huis, aldus een woordvoerder van de PTT. De nieuwe straalverbinding was'in eerste instantie bedoeld om de kwaliteit van de ont vangst van de Duitse zenders te verbeteren. Een bijkomend voordeel is dat nu voor de doorgifte geen gebruik meer hoeft te worden gemaakt van het kanaal van Nederland 3. De opmars van de straalver bindingen zal overigens tot ge volg hebben dat tegen het eind van het jaar circa twee miljoen kabelaansluitingen gebruik kunnen maken van de vrijwel storingsvrije doorgifte van de Engelse zenders BBC 1 en 2 en 800.000 aansluitingen de Belgi sche zenders kunnen ontvan gen. Voor de doorgifte van de BBC-zenders is het gehele land afhankelijk van het ge bruik van straalzenders. Voor de doorgifte van Duitse en Belgische zenders is het ge bruik van straalverbindingen alleen interessant voor die ka belnetten die de signalen niet zelf kunnen opvangen. LEIDERDORP De goede bereikbaarheid van het nieuwe Elisabeth Center, dat de komende jaren tussen rijkweg A4 en de Persant Snoepweg naast het Meubelplein zal verrijzen lijkt ge waarborgd. Dat viel gis* termiddag op te maken uit de woorden van de heer J. Oomen, plaats vervangend secretaris generaal van verkeer en waterstaat, die de aanzet tot de bouw kwam ge ven. De heer Oomen viel in voor minister N. Smit- Kroes, die door spoedbe raad van het kabinet op het laatste moment was verhinderd. „Een High Tech Center zoals dat hier gebouwd gaat worden moet in de eerste plaats goed bereikbaar zijn met de auto. Als er dan bo vendien veel contacten zijn met Japan en de Verenigde Staten is het wenselijk om dicht bij Schiphol te zitten. Aan die eisen voldoet deze_ lokatie in Leiderdorp", aldus, de heer Oomen. Het ministerie werkt er bo vendien aan om de verkeers afwikkeling op de rijksweg soepeler te laten verlopen. „De A4 is overbelast. Het is de bedoeling om eind 1995 te problemen te hebben opge lost. Daarvoor staat een pak ket maatregelen op stapel. De weg zal breder worden ge maakt, of de capaciteit van de spoorwegverbinding Lei- den-Den Haag wordt opge voerd, of er wordt een com binatie van die plannen ge maakt. Tot die tijd zal worden gewerkt aan de knel punten: vier rijstroken op de westelijke rijbaan bij de Schipholtunnel bijvoorbeeld, een verbreding van het stuk tussen het Prins Clausplein en Leiden tot twee maal drie rijstroken en het verbeteren van de „breiwerken", de wir war van aansluitpunten", stelde de secretaris-generaal. Paaltje Het aanvankelijke voorne men om een hete luchtballon met passagier op te laten bij wijze van opening kon door het slechte weer niet door gaan. In plaats daarvan werd door de heer Oomen, burge meester A.J.A.L Bruggeman van Leiderdorp en initiatief nemers W. Stoutenbeek en M. du Prie gezamenlijk een eerste paaltje geslagen op de ouderwetse manier, met een door mankracht bediende heistelling. De heer Chr. Brandt, directeur van de Al Computer Groep, de eigenaar van het eerste gebouw deed het later nog een dunnetjes over op grafische wijze een eerste paal te laten slaan door een serie computers. De heer Brandt wees op de mogelijk heden die het „High Tech Business Center" gaat bieden. „Je kan hier een kantoor gaan huren, compleet met te lexen en secretaresses, de- noods voor een halve dag. Dat was tot nu toe alleen mo gelijk in Den Haag en Am- FOTO: WIM VAN NOORT sterdam". De Al Compute Groep zal begin 1989 het eei ste futuristische kantoorge bouw betrekken. Daarna men er nog twee gebouwen die worden verhuurd. Burgemeester Bruggemai wees in zijn toespraak op he gunstige ondernemersklimaa in Leiderdorp. Ook wijd! hij enige bespiegelingen aan de bereikbaarheid van hel Elisabeth Center. „Om overlast van de rijksweg vi de gemeente Leiderdorp verlichten zou je de Out Rijn kunnen ondertunnelei1 Het huidige tracé zou di een afslag naar dit gebit kunnen worden. En verder het wellicht geen slecht i< om een Elisabeth-halte va de snelle TGV-trein in hl leven te roepen", aldus burgemeester. De parkeerfaciliteiten van di nieuwe bedrijven wordei waarschijnlijk in weekend en op bepaalde feestdagen tel beschikking gesteld van Meubelplein, dat op die gen erg veel aanloop heeft. te; 11 OUD ADE Het college van B en W van Alkema de vindt ook dat de 120 jaar oude kerk van Oud Ade op monumentenlijst moet komen. Dat blijkt uit een voorstel waarover de commissie openbare wer ken zich dinsdag moet uit spreken. B en W wil ook een procedure beginnen om de uit 1881 stammende pastorie op de lijst te krij gen. Burgemeester en wethouders komen met het voorstel na een ver zoek van het kerkbestuur van de parochie Sint Bavo. Voor de erkenning als monu ment spelen de ouderdom van gebouwen (meer dan vijftig jaar), de kunsthistorische bete kenis en architectonische bij zonderheden een rol. Ook is van belang of er meer van derdelijke gebouwen bestaan en spelen ligging en functie van een pand een rol. Kunsthistorische en architec tonische betekenis heeft de Sint Bavo kerk volgens auteur Drs. H. P. R. Rosenberg in #ijn boek „De 19e eeuwse kerkelij ke bouwkunst in Nederland in elk geval wel. De neo-romaanse Sint Bavo- kerk van Oud Ade is gebouwd door C. Alkemade uit Noord- wijk in 1868 voor „kaal" veer tigduizend gulden en is een creatie van architect H. J. van den Brink, die geldt als een vertegenwoordiger van de „Stucadoorsgotiek". De Sint Bavo wordt omschreven als: „Neo-romaanse beukige kerk met smakker, half-rond geslo ten koor. De toren is versierd met boogfriezen. Het gepleis terde interieur heeft een zien de houten bekapping in de stijl van de Engelse „Hammerbe- amroof" (=gehamerd spantge- welf)". De binnenpaden van de kerk zijn gemaakt van per schuit aangevoerde blauwsteen uit de Ardennen. De kostbare begla zing is „grisaille" gebrand en geschilderd. De vijf glastable- ax op het priesterkoor zijn kunstwerken van een de be roemde Brusselse glazenier J. B. Capronnier. Op het zij-al taar staat een houtgesneden Mariabeeld naar het voorbeeld van een beeld in de Munster kerk in Roermond. Het meer dan honderd jaar oude kabipe- De kerk en pastorie langs het water in Oud Ade. torgel is van orgelbouweer Maarschalkerweerd in Utrecht. Beroemd is de uit 1660 daterende monstrans als toonstuk van Leids zilvers meedwerk. Deze monstrans is al diverse malen geëxposeerd in binnen- en buitenland. De Sint Bavo-kerk van Oud Ade zou ook in aanmerking moeten komen als monument vanwege ligging en funktie. „De kerk is namelijk zowel fi guurlijk als letterlijk niet weg te denken uit het silhouet'van het dorp Oud Ade en haar om geving' De uit 1881 daterende pastorie naast de kerk is een destijds voor 24000 gulden gebouwd door de Leidse architect, met selaar en timmerman Th. Mol- kenboer. De pastorie heeft nog steeds de oorspronkelijke gestucte pla fonds. De fraaie marmeren vloer in de keuken is afkom stig van de gang van de vorige FOTO: WIM VAN NOORT pastorie. Volgens de bouwin- spectie van het Bisdom Rotter dam verkeert de Oud Adese Sint Bavokerk in redelijke tot goede staat. Alleen het voeg werk van met name de toren dient op korte termijn te worden vervangen. De glas- in-lood panelen zijn redelijk, maar de ijzeren tussenstukken roesten. Het kerkbestuur be gint binnenkort met het in goede staat brengen van het voegwerk en het glas-in-lood. Gewonde op Engelendaal LEIDERDORP Een 17-jari- ge jongen uit Leiden is met hoofdletsel opgenomen in het AZL na een ongeval op het Leiderdorpse Engelendaal. De jongen stak om 16.30 uur de Engelendaal over ter hoogte van de Rietschans. Daarbij liep hij tegen een voorbijrijdende aanhangwagen. De politie vraagt getuigen van het onge val zich te melden (tel. 071- 411421). Inbraak bu Zoeterwoude b" de sie de ZOETERWOUDE Bij éK« inbraak in een woning aan Willem Alexanderstraat Zoeterwoude is vannacht enkele duizenden guld J1 buitgemaakt. Meegenon werden een videorecoriftui contact geld en sieraden. -kcl Beocenter 9000 3 jaar garantie Het nieuwe middelpunt van muziek. Dit elegante toestel kombineert de drie geluidsbronnen van vandaag: radio, compact disc en muziekcassette. Alle drie natuurlijk op het hoogst denkbare niveau. Met de afstandsbediening bedient u al die funkties vanuit uw stoel. En zelfs vanuit andere kamers. Want via het unieke Beolirt systeem kan deze installatie zorgen voor muziek in uw hele hui* Dat zullen we u met genoegen demonstreren. Radio Hoogeveen ROELOFSARENDSVEEN Zuideinde 168, Tel. 01713-2891

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14