„Zegwaard betaalde Kemp miljoenen voor lozingen" Anne Frank Penning naar buitenlandse organisatie "f Verlaging jeugdlonen van de baan Alphense makelaars niet onder indruk gifaffaire elwillend onthaal or VVD-voorstellen Gepeperde kritiek Rekenkamer op enquêtecommissie Verlaging top-tarieven overtuigt De Vries niet Binnenland £eid&<2owuvnt WOENSDAG 30 MAART i'988 PAGINA 5 placht tegen arts sgens mishandeling 'ERDAM De directie van het Ikazia-zieken- f n Rotterdam overweegt maatregelen tegen een dit ziekenhuis verbonden arts die een 2-jarige pa- it uit Spijkenisse een klap heeft gegeven. Medisch- cteur W.A. Kirpestein heeft dit gisteren meege- |d. De ouders van het kind hebben maandag bij de ;rdamse politie een klacht ingediend tegen de wegens mishandeling. Het incident deed zich parlr in de uitslaapkamer, waar het jongetje lag bij te ien van een operatie aan keel- en neusamandelen. kind moest nogal huilen. Op een gegeven mo- 1 it verloor de betrokken arts, die het kind voor de v^atie onder narcose had gebracht, haar zelfbeheer- en sloeg het kind in het gezicht. De vrouwelijke heeft inmiddels tegenover de ziekenhuis-directie van egeven »te ver te zUn gegaan", idel. Ook AbvaKabo achter kandidatuur Adelmund UTRECHT De grootste FN V-bond, de AbvaKabo, heeft zich gisteren achter de kandidatuur geschaard van Karin Adelmund voor het vice-voorzitterschap van de vakcentrale FNV. Adelmund, nu nog in het federatiebestuur, wist zich eerder al verzekerd van de steun van de dienstenbond, vrouwenbond, onderwijs bond ABOP, horecabond en politiebond. De AbvaKabo had eerder beleidsmede werker Xander den Uyl als vice-voor- zitter voorgedragen. De „stoelendans" in de FN V-top is het gevolg van het on verwachte vertrek van voorzitter Pont per 1 mei naar het ministerie van bin nenlandse zaken. Vice-voorzitter Steke lenburg is de onomstreden opvolger van Pont. Gehandicapte kinderen bij ongeluk gewond LAAG KEPPEL - Zes gees- telijk gehandicapte school kinderen uit het Instituut Fatima in Nieuw-Wehl zijn vanmorgen zwaar gewond geraakt toen de bus waarin zij zaten in de berm terecht kwam en tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde rond negen uur in het Gel derse Laag Keppel. De kin deren ziin overgebracht naar een ziekenhuis in Doetin- chem. AMSTERDAM De Anne Frank Penning is dit jaar toegekend aan de vereniging „Kinder vom Bullenhuser Damm" in Hamburg. Het is de eerste keer dat deze onderscheiding naar een buitenlandse organisatie gaat, aldus van morgen de Anne Frank Stichting in Amster dam. De Anne Frank Penning wordt elk jaar uitgereikt aan mensen of organisaties, die zich op bijzondere wijze hebben onderscheiden bij de verspreiding van de idealen van Anne Frank. Op 20 april 1945 werden 20 Joodse kin deren, op wie medische experimenten waren uitgevoerd, vermoord in een schoolgebouw aan de Bullenhuser Damm in Hamburg. Onder de kinderen bevonden zich twee Nederlandse jon getjes: Edo en Lexje Hornemann uit Eindho ven. Met de hen werden ook vier verplegers, onder wie de Nederlanders Deutekom en Höl- zel, vermoord. De vereniging Kinder vom Bul lenhuser Damm werd in 1979 opgericht. De vereniging wil het lot van genoemde kinderen in herinnering houden en jongeren in deze tijd informeren over de afschuwelijke gevolgen van fascisme. KK: strengelden normen voor DEN HAAG De voor nitraat in groentt drinkwater moeten een strenger worden dan nu geval is. Het nitraatprobleein is „zorgwekkend", zo schrijft de organisatie Konsumenten Kontakt (KK) in haar laatste maandblad Koopkracht. „Sommige groenten kun je 's winters al beter niet meer eten. Maar ook met drinkwa ter zijn problemen te verwach ten". Een aanzienlijk deel van de bevolking, vooral ouderen, mensen met volkstuinen en baby's die de fles krijgen, krijgt te veel nitraat binnen. ow verandert er 1 april !N HAAG Mensen vanaf 1 april 65 jaar rden en een jongere tner hebben, krijgen nde:ht op aow van 70 pro- iasp»t van het minimum- de n. Voor hun jongere vaiftner krijgen zij recht een toeslag van 30 pro- it, afhankelijk van het tomen van die partner, rdt de jongere partner 65 jaar, dan vervalt de slag en krijgen beiden zelfstandige aow-uit- ing van 50 procent. ir mensen die nu een aow- uwdenpensioen ontvangen andert er niets. Zij vallen onder het uitkeringssys- |n dat een 50 procent pen- r K n verleent en waarvan de st lag, onafhankelijk van het n jx )men ook op 50 procent t. Ook voor alleenstaanden éénoudergezinnen veran- er niets. Wanneer zij op of ne< l april trouwen of gaan sa lt h< iwonen, dan kunnen zij e te maken krijgen met de iwe regels. >r mensen die op of na 1 1 65 jaar worden en een tner hebben die op die da- ouder is dan 60 jaar, is er overgangsregeling. Voor wordt de 30 procent toe- niet getoetst aan eventue- ikomsten. ^intrigens zijn niet alle in- ij v isten van de partner die geen -65 jaar is van invloed de hoogte van de toeslag, mogen en inkomsten uit mogen, zoals spaartegoe- een eigen huis en rente, niet van invloed op de .cru van de toeslag. Boven- y i wordt niet elke gulden partnerinkomen volledig het de toeslag in mindering ge- tht. Er geldt een vrijla- sregeling. id idel Ch hetgsr (Vervolg van de voorpagina) ALPHEN AAN DEN RIJN De Socialistiese Partij Alphen heeft de afgelopen weken ge sprekken gevoerd met 25 tot 30 chauffeurs en an dere werknemers van Kemp en enkele andere vervoersbedrijven zoals Jannes Vos, Verkerk en Vliko. De getuigen wil len anoniem blijven. Uit de gesprekken zou ge bleken zijn dat Kemp weliswaar de grootste rol in het gifschandaal ge speeld heeft, maar dat vele andere afvalverwer- kende en - transporte rende bedrijven regel matig in Alphen gestort hebben. Volgens een ex-chauffeur De Socialistiese Partij sprak met 25 30 chauffeurs, onder andere van het bedrijf Verkerk uit Alphen aan den Rijn. FOTO: WIM VAN NOORT werd op 18 maart gehoord, maar kon geen details geven over hetgeen hij had gezien en was niet in staat de juiste plaatsen aan te wijzen. „Dat betekent dat we geen onmid dellijke actie hebben kunnen ondernemen. Zijn medede ling wordt nu in het gehele politieonderzoek betrokken", aldus een woordvoerder van de gemeente Alphen. van Jannes Vos is Kemp door Zegwaard als onderaf deling gebruikt. Vermenging van bouwafval met „spul uit vaten" vond volgens hem re gelmatig plaats. De SP zegt zelfs vernomen te hebben dat Kemp enkele jaren een om zet van een miljoen gulden via Zegwaard had. Een chauffeur die tussen 1969 en 1974 voor Bruynzeel keukens naar Alphense hui zen langs de rand van het terrein van de afvalstort- plaats vervoerde, zou hebben gezien dat er vaten in kuilen gestort werden buiten de stortplaats waar later een nieuwbouwwijk gebouwd is. Deze werden vervolgens met zand afgedekt. Hij heeft hier van melding gedaan bij de Alphense politie. De man Ook zouden vacuümwagens regelmatig chemisch afval op de stortplaats hebben geloosd. Dit zijn wagens die vloeibare afvalstoffen kunnen opzui gen en weer kunnen dum pen. „Chauffeurs hebben on der meer vacuümwagens van de firma Booy Clean gesigna leerd", aldus een woordvoer der van de SP. Ook zouden wagens van Unichemie en Heineken vloeibare stoffen geloosd hebben. Het gevaar van verontreini ging van het grondwater acht de fractie dan ook groot. Vol gens ex-chauffeur D. de la Rie gaat het daarbij om trich- loor, garage-olie en afwerk- produkten van vrachtwagens en de Nederlandse Spoorwe gen. „Alleen het aantal kuub dat je stortte werd gecontro leerd, maar niet de chemi sche samenstelling", aldus De la Rie. De SP trekt het geofysische onderzoek door het bedrijf Geologie dat op de plaats van de voormalige vuilnisbelt is gehouden sterk in twijfel. „Elektromagnetische golven registreren alles wat geleid, dus ook bijvoorbeeld auto wrakken. Plastic vaten met chemisch afval worden ech ter niet gesignaleerd. Sleu ven graven door het hele ter rein is de enige methode om diep liggende vaten op te kunnen sporen". :iJn I (Vervolg van de voorpagina) belastingvoorstellen die VVD-fractievoorzit- [Voorhoeve op de eerste dag van het debat gedaan 1. kregen van minister Ruding (financiën) een op- kelijk welwillend onthaal. Die voorstellen komen j> neer een aantal voor het bedrijfsleven niet meer Jaclfwaar wegende belastingfaciliteiten te schrappen. en de opbrengst daarvan wil 'verjrhoeve een gat van drie- che|derd miljoen dichten in T-^„Paaspakket" van het ka- ït, extra geld aan de land- ëe V ter beschikking stellen >1- Hde middenschijf in de in- Dorchstenbelasting (verder) ver- rk lin van 52 tot vijftig pro- HET „LUK" KAN WEER IN DE KAST Premier Lubbers steekt - weliswaar la chend - een waarschuwend vingertje op naar de kamerbankjes. FOTO: ANP kabinet houdt vast aan het gemeenten in plaats van twintig procent te laten ssejiragen aan de kosten van ijstand, in ruil voor een •re uitkering uit het ge- itefonds. Minister Van (binnenlandse zaken) protesten van de opposi- Hij wees erop dat de ge iten door de kabinets- (tregel meer ruimte krijgen het voeren van een eigen d, waardoor zij ook beter :aat zullen zijn hun uitga- en inkomsten te regule- Van Dijk sloot zelfs niet lat het percentage „eigen wel verder verhoogd kunnen worden tot bij- 25 procent. rbeeld ins Bernhard opent in het Mi- aire Luchtvaart Museum in lesterberg de nieuw ingerich- Generaal Snijdershal. Ook is i prins aanwezig bij de pre- ntatie bij van een gerecon- rueerde Fokker O XXI inses Margriet en echtgenoot r. Van Vollenhoven zijn in mhem aanwezig bij het derde Irodans-gala in de Stads- ihouwburg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Algemene Rekenkamer, het onafhanke lijk orgaan dat de overheids uitgaven controleert, heeft pit tige kritiek geleverd op de parlementaire enquêtecommis sie bouwsubsidies. In een brief aan de Tweede Kamer verzet Rekenkamer-president F.G. Kordes zich radicaal tegen en kele aanbevelingen die de en quêtecommissie in haar eind rapport heeft gedaan. Volgens de enquêtecommissie zou het parlement overleg met de Rekenkamer moeten voe ren over de wijze waarop dit controle-instituut bij haar on derzoeken en rapportages te werk gaat. „Wij mogen u van harte adviseren deze aanbeve ling niet over te nemen", houdt Kordes de Tweede Ka mer voor. Hij wijst erop dat de Rekenkamer een wettelijk vastgelegde onafhankelijke status heeft. Dit betekent dat niemand de bevoegdheid heeft de Rekenkamer voor te schrij ven welke zaken gecontro leerd moeten worden en hoe die controle dient te worden uitgevoerd. Weliswaar hebben de staten-generaal het recht de Rekenkamer te verzoeken be paalde zaken door te lichten, maar de Rekenkamer is niet verplicht op die verzoeken in te gaan. Kordes reageert ook enigszins geïrriteerd op de kritische uit latingen van de enquêtecom missie over het huidige func tioneren van de Rekenkamer. Tijdens de enquête zijn alleen maar oud-leden en oud-ambte naren van de Rekenkamer ge hoord, stelt Kordes vast. Zou den ook huidige leden of amb tenaren aan een verhoor zijn onderworpen, dan had de en quêtecommissie kunnen ver nemen dat in de werkwijze van de Rekenkamer de afgelo pen jaren heel wat is veran derd en verbeterd. KNOLLEN SCMHlSe HPNtfeN l/fifeM 2ICH SSVJCÜW MlSWUlKÖl] Ati Mwp&eNOe 6j2erTAf£LTj£i DEN HAAG Het was niet voor het eerst dat het kabinet het idee lanceerde de mini mumlonen voor 23- tot 27-jari- ge jongeren te verlagen. Nog vorig jaar werd een dergelijk voorstel van minister De Ko ning (sociale zaken) kamer breed verworpen. De bewinds man kwalificeerde dat idee toen zelf als „een lijk in de kast". Dat deed PvdA-fractieleider Wim Kok maandag', de eerste dag van het kamerdebat over het „Paaspakket" van het ka binet, opmerken dat het over leden corpus daar ook maar beter in kon blijven. „Met de deur op slot en de sleutel het raam uit". Alle andere fracties in de Kamer - hoe vaak komt dit voor? - waren het daarmee eens, ook de regeringspartijen CDA en VVD. Toch heeft het kabinet, bij monde van premier Lubbers en minister De Koning, nog heel lang voet bij stuk gehou den. Verlaging van de betref fende lonen is volgens het ka binet noodzakelijk om de kans van langdurig werkloze jonge ren op een baan te vergroten. Het liefst zou de regering het minimumloon over de hele li nie verlagen maar dat is, vol gens De Koning, „helaas zowel uit politiek als sociaal oogpunt, niet haalbaar". De bewindsman noemde het in zijn verweer opvallend dat Nederlandse bedrijven, die re latief veel minimum(jeugd)lo- ners in dienst hebben, in ver gelijking met andere Westerse landen maar een gering aan deel hebben (gehad) in de uit breiding van de werkgelegen heid. „Dat is toch minstens een aanwijzing dat jongeren hier te duur zijn voor werkgevers", aldus De Koning. Schuldig Dus het „lijk" opnieuw maar uit de kast gehaald. „Immers", zo betoogde de bewindsman, „tussen 1984 en 1987 is het aantal werkloze jongeren met de helft verminderd „Maar", moest hij bekennen, „we heb ben geen zekerheid dat dit in derdaad alleen te danken is aan eerdere verlagingen". Op de vraag van CDA-fractielei- der Bert de Vries hoeveel ba nen er door de lagere jeugdlo nen daadwerkelijk in die pe riode zijn bij gekomen, moest de bewindsman dan ook het antwoord schuldig blijven. Geen wonder, want het aantal is juist kleiner geworden. Mo menteel verdient van alle werkende jongeren tot 23 jaar slechts 6 procent (ofwel 40.000 werknemers) het minimum jeugdloon. De overgrote meer derheid heeft (veel) meer sala- De voorgestelde verlenging van de leeftijdgrens voor het minimumjeugdloonvan 23 naar 27 iaar zou volgens het kabinet oinnen enkele jaren structureel 20.000 arbeidsplaat sen opleveren. Dat is een ge ring aantal op de ruim 250.000 werkloze jongeren (tot 27 jaar), waarvoor in principe alle wer- brengen. Maar dat is volgens De Koning „solidariteit": „Jongeren passen zich gemak kelijk aan en zeker voor hen moet gelden dat werk boven inkomen gaat". Volgens het kabinet hebben tenslotte de meeste jongeren een meeverdienende partner, waardoor er bij hen maande lijks toch een aardig bedrag binnenkomt. Dat er ook jonge ren zijn die al een gezin ge sticht hebben (en wat is jong als je daartoe besluit op je 26e?) en derhalve de kost moeten verdienen voor meer dere huisgenoten, erkende de minister. Maar volgens hem gaat het daarbij om slechts vijfduizend kostwinners. In veel cao's is bepaald dat jongeren met een gezin recht nebben op het minimumloon voor volwassenen. Jongeren die niet onder een cao vallen en met hun jeugdloon geen ge zin kunnen onderhouden, zul len volgens het kabinet naar de bijstand moeten voor een aanvullende uitkering. MARGA RIJERSE Bezwaar tegen derde wachtdag in ziektewet DEN HAAG - FNV-bestuurder Henk Muller heeft bedenkingen tegen de invoering van een derde en mogelijk een vierde wacht dag in de ziektewet die aan de orde is in het debat over het soci aal-economisch en financieel beleid. Volgens Muller zal de maatregel beslag leggen op de onderhandelingsruimte over nieuwe cao's. Maar al is die derde wachtdag nog op te vangen in de cao, dan nog zijn er veel mensen die niet onder een cao val len en er dus slechter van worden, aldus Muller. De FNV-be stuurder noemt nog een reden waarom hij bedenkingen tegen het voorstel koestert: het kan ertoe leiden dat er geen maatrege len worden getroffen om ziekteverzuim tegen te gaan, maar aat werkgevers de mensen „op hun lazer" geven als ze ziek zijn. De fractieleiders De Vries (CDA) en Kok (PvdA) steken de kop pen bij elkaar. FOTO: ANP DEN HAAG Volgens mi nister Ruding van Financiën is mogelijkheden, erop achteruit zullen gaan. Minister Ruding er geen sprake van dat het ka- sloot zich volmondig bij deze binet de rijken bevoordeelt. Eerder het omgekeerde! Ru- bewering aan. „Voor deze groep geldt immers geen koop- ding reageerde gisteren ver- krachtgarantie", verklaarde hij bijna triomfantelijk, ver- ijzend naar de 1250 miljoen, ontwaardigd op de „aantij ging" van PvdA-fractieleider Wim Kok dat de voorgestelde die het kabinet bereid is uit te belastingverlaging en de be- trekken om de koopkracht zuinigingen in de sociale ze- van de lage inkomens op peil kerheid de rijken rijker ma- te houden. Maar zo gemakkelijk liet Bert de Vries zich niet afschepen. Wilde partijgenoot Onno mis schien even precies uitleggen i de armen armer". Waar gaat het om? In het kiel zog van andere Europese lan den wil het kabinet ook in ons waar hij de 1500 miljoen van- land de belastingen flink om- daan dacht te halen die nodig laag brengen. Niemand in de zijn om de toptarieven te ver- Tweede Kamer die daar be- lagen? En daarmee bracht hij zwaar tegen maakt. Maar met 's lands schatkistbeheerder uitzondering van VVD-leider ernstig in de problemen. Want Voorhoeve, die bang is voor het kloeke bedrag, dat de hoge „hersenmigratie" (wegtrekken inkomens volgens de regering van knappe koppen), kijkt ie- zouden opbrengen, bleek bij dereen wèl vreemd aan tegen nader inzien niet zo kloek te het voorstel het hoogste tarief zijn. in de inkomstenbelastingen te Zeshonderd verlagen van 72 naar 60 pro- miljoen wordt vergaard door aftrekposten te cent en in sommige gevallen schrappen, die - en nu komt zelfs naar 52 procent. de clou - niet alleen voor de Is dat niet een beetje te veel hoge maar ook voor èlle ande van het goede? Op het eerste re inkomens van belang zijn. gezicht wel. Volgens de rege- De modale werknemer betaalt ring gaan de hoogste inkomens dus mee aan de belastingverla- er in koopkracht 4,5 respectie- ging van zijn directeur. Van de velijk 7 procent op vooruit. De resterende 900 wordt nog eens lage en modale inkomens 175 miljoen „gevonden" door daarentegen schieten er een mazen in het belastingnet te half procent bij in, als er geen dichten. Ook die mededeling extra maatregelen worden ge- deed De Vries naar de inter nomen. Dat had niet alleen ruptiemicrofoon snellen. Was Wim Kok maar ook CDA- fractieleider Bert de Vries, die sowieso niet veel van belas- wel juist om diezelfde „slimmerikken" die manieren verzinnen om belasting te ont- tingverlaging moet hebben, in wijken, te laten delen in de heilige woede doen ontsteken, opbrengst van het onmogeHjk „Misverstand" Gisteren, de tweede dag van het debat over de „paasbrief" van het kabinet, sloeg het uur van de waarheid. Nu moesten premier Lubbers en vervol gens minister Ruding bewijzen dat zij niet bezig waren met een stiekeme Operatie Bevoor deling Hoge Inkomens. „Een misverstand, meneer de voorzitter", verklaarde Lub bers met stemverheffing. Hij wees erop dat de regering niet alleen de tarieven verlaagt maar ook het kapmes zet in het oerwoud van aftrekposten. Het resultaat daarvan zal zijn dat de „netto" verhoudingen tussen de verschillende inko mensgroepen niet gewijzigd worden, aldus de minister-pre- Hij voorspelde zelfs dat som mige rijken, namelijk degenen die nu gebruik maken van vaak zeer ingenieuze aftrek maken van hun gedrag9 Ru ding vond van wel. Een ander verschil van me ning tussen de fractieleider en de minister ontstond over het meetellen van het minder af trekbaar maken van dingen als zakenlunches, congressen en auto's van het bedrijf. „Maar dat krijgen de werkge vers toch al gecompenseerd door een verlaging van de ven nootschapsbelasting?" merkte De Vries op. En toen Ruding dat niet kon ontken nen, voegde hij eraan toe: „Welnu, dan telt u toch dub bel!" Dit alles maakt het niet zo moeilijk te voorspellen dat de regering later dit jaar, bij de behandeling van de betreffen de wetsvoorstellen, nog een harde dobber krijgt om de ver laging van de toptarieven er ongeschonden door te krijgen. RIK IN 'T HOUT ALPHEN AAN DEN RIJN De Vereniging Eigen Huis acht het niet onwaarschijnlijk dat de huizenmarkt in Alphen aan den Rijn schade op loopt door de gifaffaire. Volgens de Alphense ma kelaars is er echter nog geen reden voor ongerust heid. „Ik ontken enige ne gatieve invloed van de be richten over de gifbelt niet, maar tot nu toe heb ben wij daar niets van ge merkt", zegt de Alphense makelaar R. Muns. De Alphense makelaars heb ben vorige week met wethou der De Jong (milieu) gespro ken over de gifzaak. Zo werd onder meer besproken wat de makelaars op de taxtatierap- porten moesten vermelden. Besloten werd bij elk rapport een kopie van de gemeentelij ke advertentie te stoppen. In deze advertentie wordt mel ding gemaakt van de proble men rond de vuilstort. „Make laars hebben een meldings plicht, anders kunnen wij aan sprakelijk worden gesteld", verklaart Muns. De makelaar zegt dat veel mensen vragen naar de gif zaak. „Dat gif heeft een psy chisch effect, daar balen wij ook van". Maar net als zijn collega's meldt Muns dat de zaken net zo goed lopen als voor de „ramp". „Waar zit nou geen rotzooi in de grond? Wij kunnen het werk niet aan. Ik verkoop huizen in de nieuwe wijk Berendrecht, daar zit niets in de grond. Van de wijk ligt een bodemonderzoek ter inzage". Muns meldt dat een aspirant- koper een optie op een huis heeft aangehouden. De Een woordvoerder van de Vereniging Eigen Huis zegt dat er nog geen klachten uit Alphen zijn binnengekomen. Ook mensen die in Alphen een huis willen kopen, hebben zich niet bij de vereniging ge meld. „Volgens ons is er nog geen reden tot ongerustheid. Als het gif wordt opgeruimd, dan herstelt de markt zich weer", aldus de woordvoerder. Hij denkt dat huizenbezitters weinig kans maken wanneer zij de gemeente Alphen aan sprakelijk stellen voor de eventuele waardeverminde ring van hun huis. J. du Chatinier, bewoner van de Helmhorst („Ik kijk uit op de gifbelt") denkt dat de affai- re wel degelijk negatieve ef- wil eerst de resultaten van het fecten heelt op de huizenbezit- bodemonderzoek afwachten. Een klant die zijn huis via Muns wil verkopen, vroeg of de makelaar in de advertentie wilde vermelden dat zijn huis niet op gif staat. „Maar dat doen we niet", zegt de make laar. Twee klanten hebben everr geaarzeld met tekenen, maar hebben inmiddels hun handtekening onder het koop contract gezet, aldus Muns. ters: „Mensen zullen eerst wel even nadenken voordat ze zo'n huis als het mijne kopen", meent hij. De Alphenaar is overigens niet van plan zijn huis te verkopen. Maar de be woners van de Veldbloemwijk hebben de gemeente Alphen inmiddels wel aansprakelijk gesteld voor de schade. „Dat kun je toch maar beter gedaan hebben".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3