Blijvende moeite met „andere relatievormen" Jimmy Swaggart mag een jaar niet optreden £cidóe6om£M GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen boekwijzer >weer brieven ftjidae Somant WOENSDAG 30 MAART 1988 PAG Vaticaan CD's op de markt VATICAANSTAD Radio Vaticano en een Italiaanse platen maatschappij zijn overeengekomen om delen uit het muziek programma van de radiozender op compact discs te zetten. De platen worden onder het label Radio Vaticano op de markt ge bracht. Voor de fabricage van de compact-discs valt de Vati caanse omroep onder meer terug op zijn archief, dat produkties van 57 jaar omvat. Maar getracht wordt ook hoopt kunstenaars van naam aan te trekken voor recitals. Niet alle platen zullen religieuze muziek laten horen. De winsten uit de verkoop zul len worden gebruikt om de tekorten van het radiostation weg te werken. In 1986 leed het station een verlies van 14 miljard lire (ongeveer 21,5 miljoen gulden). Dominees krijgen voorlichting over landbouw Friese dominees storten zich in de landbouw: Op uitnodiging van het Overleg Samenwerkings Orgaan Friesland van de ker ken (OSOF) en de drie Friese standsorganisaties gaan zij zich verdiepen in de problemen, waarmee de boeren momenteel te maken hebben. Er is veel onbegrip over de landbouw en ook boeren hebben niet altiid een helder zich op hun eigen situatie. Met name plattelandsdominees zullen gebaat zijn bij verbre ding van hun kennis over de landbouwproblemenDat verge makkelijkt niet alleen de omgang met de boeren, ook de zon daagse preken krijgen meer werkelijkheidswaarde, meent de Friese afdeling van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB). Amerikaanse bisschoppen willen vrouwelijke misdienaars WASHINGTON Als het aan de Amerikaanse bisschop pen ligt, komen er in de Rooms-Katholieke Kerk vrouwelijke misdienaars, lec- tores (voorlezers) en predi kers. Dat bepleiten ze tenmin ste in het pas gereedgekomen eerste ontwerp voor hun pas torale brief over de positie van vrouwen in de kerk. Vrouwen moeten meer moge lijkheden krijgen voor inzet in allé niet-gewijde ambten. Uit de brief spreekt volgens kerkelijke waarnemers een duidelijk signaal richting Va ticaan dat de rk vrouwen in de VS steeds minder genoe gen nemen met hun beperkte rol in de kerk. Vrouwelijke misdienaars, lectores en pre dikers zijn tot op heden offi cieel niet toegestaan in de Ka tholieke Kerk. Verwacht wordt dan ook dat de ont- werpbrief de nodige discussie zal oproepen, zowel onder bis schoppen als onder de pries ters en leken. In het ontwerp wordt tevens gepleit voor een studie naar de mogelijkheden van wijding van vrouwen tot permanente diaken. Vastgehouden wordt echter aan het verbod van vrouwelijke priesters. Kwart van Romeinen gaat naar de kerk (Van onze correspondent Ge rard Kessels) ROME De stad van de paus en van tal van monumentale basilieken en kerken, ver dient nauwelijks nog de bena ming „katholiek". Steeds minder Romeinen gaan naar de kerk. Slechts een kwart van de bevolking van de eeu wige stad behoort tot de regel matige kerkgangers. Dat is gebleken uit een onder zoek van het vicariaat van Rome. De achteruitgang van het kerkbezoek is razendsnel gegaan. Bij het laatste grote onderzoek in Rome, in 1968, verklaarde nog 41,7 procent van de Romeinen regelmatig naar de kerk te gaan. Dat per centage is nu gezakt tot pre cies 25. In sommige buitenwij ken van Rome gaat nauwe lijks vijf procent naar de kerk. Het aantal mensen dat in het geheel niet ter kerke gaat is in die twintig jaar ge stegen van 38 tot vijftig pro cent. Een groot probleem waar de kerk in Rome mee te maken heeft is de ongelijke verdeling van de kerken over de stad. Verreweg het grootste deel van de godshuizen bevindt zich in het historische cen trum van de stad. Daar liggen 286 kerken. Vijftig parochies in de buitenwijken beschik ken echter niet over een kerkgebouw. Garages en kel ders zijn provisorisch inge richt voor de erediensten. OPNIEUW DISCUSSIE IN RAAD VAN KERKEN: AMERSFOORT De nota .Kerk en relaties: een gespannen relatie' van de sectie De vrouw in kerk en samenleving van de Raad van Kerken in Nederland is ook in de herziene vorm op aan zienlijke weerstand bin nen de Raad gestuit. In de nota wordt van de ker ken gevraagd .ontspannend en ontspannen' in te gaan op de relatievormen en -proble men in deze tijd. Het stuk geeft stem aan degenen die zich door de kerken niet of nauwelijks erkend en aan vaard weten: ongehuwd sa menwonenden, homoseksue len, alleen en in woongroepen levende mensen. De nota is volgens de auteurs een intern discussiestuk en is niet be doeld als om als stuk van de Raad te worden gepubliceerd. Tijdens „een pittige discussie" in de laatstgehouden Raads vergadering zo blijkt uit het verslag in „Oecumenisch Bulletin" Stelden veel le den dat de nota „erg eenzij dig" is en „theologisch zwak" is gefundeerd. Hebben nor- Trouwen: niet meer vanzelfsprekend... matieve voorschriften over relaties werkelijk geen func tie meer en dienen we ons ge heel te laten leiden door een analyse van wat feitelijk ge beurt, zo werd gevraagd. Om dat in de nota de grote na druk op andere relatievormen ligt, werd verder de vraag ge steld of de nota niet te veel aan de huwelijksrelatie voor bijgaat. Het moderamen (dagelijks be- FOTO: SP stuur) van de Raad zal met de sectie bezien of het mogelijk is een conferentie over dit on derwerp voor te bereiden. De zaak komt tezijnertijd terug in de Raad, zo werd besloten. In oktober 1986 gaf de Raad na uitvoerige bespreking op dracht de nota te herschrij ven. Ook toen werd de vraag gesteld of de auteurs niet wat meer recht kunnen doen aan wat de kerken in verleden en heden over huwelijk en sek sualiteit hebben verkondigd. Volgens mevrouw A.C. Schil- thuis-Stokvis, secretaris van de sectie De vrouw in kerk en samenleving, is het weinig po sitieve oordeel van de Raad vooral een gevolg van een botsing tussen twee cultuur patronen. De werkgroep heeft vooral geluisterd naar wat er onder de mensen leeft, zonder overigens de pretentie te heb ben dat dat als norm moet dienen. Daar worden nieuwe vormen en waarden gevon den. Van de kant van de Raad wordt vooral gedacht vanuit de bestaande normen over bij voorbeeld het huwelijk. Met het opgeheven vingertje wordt de werkgroep dan dui delijk gemaakt dat er niet goed is geluisterd. Het gevaar daarbij is volgens Schilthuis dat andere relatievormen dan het huwelijk van tafel worden geveegd. De werkgroep relaties, een onderdeel van de vrouwen- sectie, is voortgekomen uit de Tweede Kerkenconferentie 1978-1979 die hierom had ver zocht. In deze werkgroep zijn de verschillende relatievor men vertegenwoordigd. DAARNA WELLICHT OOK OP NEDERLANDSE LOKALE OMROEPEN SPRINGFIELD De Amerikaanse televisiedo minee Jimmy Swaggart is voor twee jaar voorwaar delijk geschorst door het hoofdbestuur van de Amerikaanse pinksterge- meenté. In die periode moet hij een rehabilitatieprogram ma doorlopen, terwijl hij minstens een jaar niet zal mogen preken. Hij mag in die tijd ook niet in zijn televisieshow verschijnen. Het besluit van het hoofdbe stuur is aanzienlijk harder dan de aanbeveling van de gemeente in de staat Louisia na, die een schorsing van drie maanden had voorgesteld. Swaggart is de grootste bron van inkomsten van de pink stergemeente in Louisiana. De schorsing is de straf voor Swaggart omdat hij geregeld omgang met een prostituee blijkt te hebben gehad. Inmiddels blijft de Neder landse afdeling van de „Jim my Swaggart Ministries" pro beren programma's van Swaggart via lokale televisies tations uit te zenden. Dat heeft het bestuur besloten, zo heeft G. Blankespoor, voor ganger van de Pinksterge meente in Apeldoorn, meege deeld. Blankespoor heeft zich in de Verenigde Staten op de hoogte gesteld van de gevol gen van het schandaal Swag gart. Hij is tot de overtuiging gekomen dat Swaggarts kerk genootschap het schandaal op een „bijbelse manier" pro beert op te lossen. Swaggart is tot nu toe één keer te zien geweest op de lo- Jimmy Swaggart, toen hij nog een vuist kon maken... kale televisie van Amsterdam, met de functie van lokale om- De Stichting Amsterdamse roep. Op dit moment heeft de, Lokale Televisie (SALTO) Nederlandse afdeling aanvra- oordeelde toen dat zijn preken gen lopen in Den Haag, Gou- niet in overeenstemming zijn da en Delft. Zorg is een kostbare schat die men alleen vrienden toont Malagaslsch spreekwoord Baptistengemeente Hoofddorp geeft paaseieren weg HOOFDDORP De inwo- ners van Hoofddorp krijgen nog deze week een chocolade paasei van de baptistenge meente in hun plaats. Deze gaat er 10.000 huis-aan-huis verspreiden. Bij het snoepgoed krijgen de Hoofddorpers ook de paasedi- tie van het baptistentijdschift 'De Zaaier' en een kaartje met de tekst „laat u zich deze eie ren goed smaken. Als u meer van het paasfeest wil proeven kom dan naar de paasdienst". Volgens de voorganger van de gemeente, de 32-jarige W. Tamboer, is het de bedoeling dat de actie aansluit bij de be levingswereld van buiten kerkelijken. Aan de paasactie wordt meegewerkt door onge veer veertig gemeenteleden. De inwoners van Hoofddorp reageren volgens de gemeente verbaasd, maar ook vaak po sitief op dergelijke acties. De in 1985 door Tamboer opge richte gemeente haalde in dat jaar de landelijke pers wegens net uitdelen van rijksdaalders tijdens een collecte. Men wil de daarmee aangeven dat mensen hun talenten niet mo gen begraven. Volgens Tam boer groeit zijn gemeente sindsdien nog steeds. Inmid dels zouden wekelijks 200 mensen de kerkdiensten bij wonen. Reddingsactie synagoge van Budapest BUDAPEST Met hulp van de Amerikaanse acteur Tony Curtis en kunstenaars hoopt de joodse gemeenschap van Hongarije de benodigde veer tig miljoen gulden op tafel te krijgen voor de restauratie van de synagoge van Buda pest. Met de herstelwerk zaamheden aan de grootste synagoge van Europa, een 130 jaar oud gebouw in de vroege re joodse wijk van Budapest, is al een begin gemaakt dank zij een schenking van zo'n tien miljoen gulden door de Hongaarse overheid. De toe stand van de synagoge is de laatste jaren snel achteruit ge gaan. De 60.000 leden tellende joodse gemeenschap in Hon garije, nog maar een fractie van de 800.000 van voor de Tweede Wereldoorlog, ver wacht het benodigde geld vooral te krijgen van de jood se gemeenschap in de Vere nigde Staten. NwtortandM Herrormd# K*rfc Beroepen te Dlnxperlo mevr. I. van der Pol ndrect' senhout. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Aduard P. Ravensbergen te Wijnjewoude; te Sint Pancras dra. O.M. Knibbe te Anna-Jacobapolder en Oud-Voa- serneer (verbeterd bericht) te Tiel mevr. drs. N.J. de Jong-Dortand te Ooatvoome. Aangenomen naar Driebergen-Rljaenburg dra. H. de Goede te Augustinusga. Beroepbaarstelling: Drs. R.P. Groen, Ge dempte Singelgracht 10, 1441 AP Purmer- Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bunschoten-West D.T. Vreug- denhil te Berkel en Rodenrijs. Karl Barth en de Joden In de serie „Verkenning en be zinning", een driemaandelijkse periodiek over de verhouding van de kerk en het Joodse volk, is een boekje verschenen over Karl Barth en Israël: Het genadeloze bestaan. De Zaanse hervormde predikant ds. R.S. Sliss ging na hoe Karl Barth, een van de protestantse theolo gische reuzen van deze eeuw dacht en schreef over joden. Dat onderzoek levert een ne gatief beeld op. Zowel voor als na de oorlog „móet Barth de jo den niet" en theologisch gezien In de serie verscheen een poos je eerder een studie van dr. H. Vreekamp, studiesecretaris van de Hervormde Raad voor Kerk en Israël. Hij schreef over de studie van de her vormde synode over Israël en de Kerk, uit 1959. De titel is: „Israël en de Kerk". De her vormde studie was de eerste ooit door enige kerk uitgege ven over haar relatie tot Israël. De betekenis van die studie van toen is nog niet weggeëbd, zo blijkt uit betoog van Vreek amp. De serie „Verkenning en be zinning" is een uitgave van Kok in Kampen. De redaktie is samengesteld uit leden van de Gereformeerde Kerken, de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Nederlandse Hervormde Kerk. Prijs per deeltje, inclusief ver zendkosten, 5,-. Besteladres: Bureua Kerk en Israël, postbus 202, 3830 AE Leusden. Gaandeweg anders „Gaandeweg anders". Dat is de titel van een nieuw deeltje in de reeks Pastorale Handrei king. Ziekenhuispredikante M.E. Boelhouwer-Overeem be spreekt daarin de weg die ge handicapten moeten gaan met hun ziekte. Is het mogelijk een nieuwe zingeving te vinden? Hoe kan de pastor daarbij be hulpzaam zijn? Uitgave: Voorhoeve, prijs ƒ19,90. Godsdienst onderwijs en jodendom rie een boekje uitgegeven over godsdienst en onderwijs: „Jo dendom in de godsdienstige vorming". In totaal negen au teurs belichten diverse aspec ten van de wijze waarop het jo dendom aan de orde kan ko men op het brede terrein van de godsdienstige opvoeding. Het boekje bevat ook enkele uitgewerkte lesmodelllen. Uit gave Kok, prijs ƒ21,50. Subversief christendom Het Ojec, het overlegorgaan Het is niet verwonderlijk dat van joden en christenen, heeft het „woord vooraf" bij het als zesde cahier in de POjec-se- boek „Subversief christendom" van Jacques Ellul wordt ge vormd door enkele teksten van de filosoof-theoloog Kierke gaard. Immers, de laatste en diens latere Franse collega zijn beiden ten strijde getrokken tegen het christendom waaruit de angel van het radicale, het „subversieve" is gehaald. Want hoe kan het anders dat het „christelijke westen" zich zo totaal tegengesteld heeft ont wikkeld aan de regels die God in de bijbel heeft gegeven voor mens en samenleving? Ellul werkt dat radicale, de be kering, uit naar verschillende domeinen, zowel in het -privé- leven als het openbare. De vertaling is van Gerrit Brinkman. Uitgave: Kok Ago ra. Prijs ƒ39,-. Openhartige discussie ld. SlNDS lange tijd is er aan het Binnenhof weer eei politiek bedreven, op de manier zoals het in een par r ir taire democratie behoort. Kamer en kabinet hebben eerlijke, openhartige discussie getracht met elkaar l vergelijk te komen. Regeringspartijen en kabinet vora| ditmaal niet drie handen op één buik. Verloop en aflor het debat waren nu eens niet al dagen tevoren tot in tails voorspelbaar. Eindelijk was er weer sprake van tiek dualisme": regering en Kamer stonden duidel twee afzonderlijke partijen tegenover elkaar, elk met gen verantwoordelijkheid, elk met eigen wensen en gens. HeT siert de kamerfracties van CDA en VVD dat niet hebben laten verleiden tot het bijna gebruikelijk den „voorkoken" van de politieke discussie, in vooraf samenspraak met de partijgenoten in het kabinet. Hi irdi het CDA dat het voet bij stuk heeft gehouden en zi tn spronkelijke kritiek op de kabinetsplannen niet zonde :ht heeft ingeslikt. Het siert de VVD dat zij het „paaspit uiteindelijk niet klakkeloos heeft aanvaard, maar de viteit heeft kunnen opbrengen er enkele strikken vai^tn makelij omheen te doen lt, En tenslotte siert het ook het kabinet dat het de bi merbrede kritiek op een aantal essentiële punten heeft genomen. Lubbers en de zijnen hebben tijdens batten van de afgelopen dagen weer eens terdege kuni varen dat het de Kamer is die bij debatten over regl.J voorstellen het laatste woord heeft. Jacksons kansen TWINTIG jaar na de moord op ds. Martin Luther K n grote voorvechter van de zwarte burgerrechten, st la£ Verenigde Staten aan de vooravond van wat een pom revolutie mag worden genoemd. De zwarte domine Jackson maakt een serieuze kans op de presidentsk; tuur van de Democratische partij; de voorspelbare necj al die hij gisteren bij voorverkiezingen in Connecticut he,wi leden doet daar niets aan af. Maar ook als hij het nie zal hij grote invloed uitoefenen op het uiteindelijke zingsprogramma van zijn partij. VaN alle politici die nog meedoen in de race naar hei o Huis is Jackson veruit de meest charismatische. Hij is genadigd spreker die een steeds groter gehoor tre zwart èn blank. Bovendien heeft hij in tegenstelling 1 meesten van zijn rivalen die met bijna elke win !r*j waaien een soort verkiezingsprogramma dat hij v »sU sequent volgt. ge de De toenemende populariteit van Jackson is voor eenjmo verklaren uit zijn zorgvuldig opgebouwde campagne, se Jackson van 1988 is niet meer de Jesse Jackson va die door te blijven hameren op het punt van de discri veel potentiële kiezers afstootte. In de voorbije jaren h de radicale kantjes van zijn imago afgevijld. Hij heeta jaar bijna onafgebroken campagne gevoerd en landelcht hecht netwerk opgebouwd van medewerkers. Hij hei [sre hierdoor verzekerd van de overgrote meerderheid zwarte electoraat, bij elkaar meer dan tien procent totaal aantal "kiezers. o< MAAR ook Jacksons campagne heeft een achilleshiel nog steeds zijn huidskleur. Jesse Jackson is een sui kandidaat geworden omdat hij een zwarte dominee blanke kandidaat met zijn achtergrond zoals zijn aan enige bestuurlijke ervaring zou het waarscl nooit tot presidentskandidaat kunnen brengen. Maar blanke nü in Jackson schoenen zou stappen, zou hi recta door kunnen lopen naar het Witte Huis. lke In de komende maanden zal moeten blijken of JacL staat is de aandacht op zich gevestigd te houden h mentum behouden noemen de Amerikanen dat en mocratische kandidatuur kan verwerven. De voorver rhc gen worden in dat verband een soort Democratische stemming over de leiderskwaliteiten van Jackson. Di verkiezingen in de grote staat New York halverwege de maand spelen daarbij een uiterst belangrijke rol. 1 toe heeft Jackson het in het geïndustrialiseerde noorèste van het land opvallend goed gedaan. Als New York 1n de beeld geeft, is sprake van een echte doorbraak. MAAR stel dat Jackson inderdaad de kandidatuur 1 dan blijft het uiterst twijfelachtig of hij is opgewassei 'a8 de geoliede campagne-machine van de Republikeinse daat, vice-president George Bush. De verwachting is groot deel van de blanke Amerikaanse stemgerechtigd niet bereid is te kiezen voor een zwarte president. p betreft is Amerika's verleden nog lang niet begraven, het niet om de rassenkwestie gaat, is het wel Jackso^j voorwaardelijke keuze voor armen en arbeiders die I veel Amerikanen omstreden maakt. Maar laten we ni ,L geten: Martin Luther King had twintig jaar geleden oqtaf kunnen bevroeden dat een van zijn toenmalige medev zö ver zou komen in de race om het Witte H» LDat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! I Af en toe regen Een depressie, die in onze om geving rondtrekt, blijft het weer oepalen. Rond deze de pressie is veel bewolking aan wezig waaruit van tijd tot tijd regen valt. De wind draait naar noordelijke richtingen en gaat toenemen. In het binnen land tot matig, aan de Zeeuwse en Hollandse kust tot krachtig. De middagtemperatuur wordt ongeveer 9 graden en dat is nog steeds te laag voor de tijd van het jaar. Vrijdag bevinden we ons tussen twee lagedruk gebieden in en krijgen we de zon eindelijk weer eens te zien. Dit is echter maar voor korte duur, want zaterdar gaat de bewolking weer toenemen en wordt de kans op regen weer groter. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt. Enkele buien, landinwaarts ook nate sneeuw. Middagtemperatuur 3 tot 7 graden. Britse Eilanden: Morgen in het westen, vrijdag ook elders sneeuw. Middagtemperatuur van 9 tot 12 graden. Denemarken, noordwest- Duitsland: Morgen enkele bui en, vrijdag af en toe zon. Mid dagtemperatuur 10 tot 12 gra den, in Denemarken rond 8 graden. Benelux, noordwest-Frankrijk: Af en toe zon. Morgen meer naar het oosten nog buien, vrijdag in het westen regen. Middagtemperatuur 9 tot 12 graden. Noordoost-Frankrijk, midden en zuid-Duitsland: Morgen vooral meer naar het oosten enkele buien, overigens nu en dan zon. Middagtemperatuur 9 tot 13 graden. Alpengebied: Morgen vooral meer naar het oosten neerslag, boven de 2000 meter als sneeuw. Overigens perioden met zon. Nul-graden-niveau overdag in schaduwgebieden op 1200 1600 meter. In de da len 's middags tot 10 graden aan de zuidzijde tot 15 graden. Zuid-Frankrijk Italië, Joego slavische kust: Veranderlijk bewolkt. Vooral in zuid-Italië enkele buien. Middagtempera tuur van 14 graden in Frank rijk en noord-Italië, tot 19 gra den in het zuiden. Spanje, Portugal: In het noor den wolkenvelden, overigens perioden met zon. Middagtem peratuur van 13 graden in het noorden tot 22 graden in het zuiden en zuid-Portugal. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Brieven graag kort ,en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten „maar" een half procent. Se dert de bezetting zijn er niet meer zulke asociale maatrege len geweest. En de Duitsers waren dan nog de vijand, maar deze regering hebben we notabene met z'n allen zélf ge kozen. Wanneer leveren die inkomens van zestien mille per maand eens vijfhonderd gulden in, zodat een arme sloeber van één mille er wat bij kan krijgen? Waar blijft Robin Hood Robin Hood stal tenminste'van de rijken en gaf dat aan de ar men. Onze democratische, ten dele zelfs Christelijke regering doet het andersom: wie al twee ton 's jaars heeft, krijgt er een royaal netto minimuminko men bij en de minima-zélf moeten inleveren, al is het Elvis Presley De Amerikaanse correspon dent, Jo Wijnen, op bezoek bij Elvis Presley's graf. Als Elvis al niet dood was kreeg hij wel van Jo Wijnen een flinke trap na. Waarom een volkslieveling zo afkraken en waarom de „fans" van Elvis beledigen of voor gek zetten?. Er is een Ne derlands gezegde „Van de do den niets dan goeds". Niet alle mensen zullen alles goed heb ben gedaan; niet alle mensen deden alles fout. De ene vindt men sympathiek, een ander staat je tegen. Jo Wijnen ge niet momenteel de gastvrijheid van Amerika. Laat hij zich ten minste als een fatsoenlijke gast gedragen, ook tegenover de vele Amerikaanse fans van Presley. Een tv-show van El- vis uit Manilla een jaar of veertien geleden vond ik grandioos: zijn muziek, kle ding, flair, glitter en de licht show. Sindsdien hebben velen, ook hier in Nederland, Elvis nageaapt. Toch niet omdat hij zo slecht was?. J.E. Fréquin, VOORBURG

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2