(Sowuvnt CDA houdt been stijf 2 Appel gwaard wil schuld in fschandaal via chter bewijzen 5 7 11 13 17 USEUM ED ater IJssel naar recordhoogte Jan Blaaser overleden II mmou DE VRIES DIENT MOTIES IN Yan den Broek: tijd om hulp aan Suriname te hervatten 12 Woensdag 30 maart 1988 79e jaargang no. 24076 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tol Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Bui)teweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdagvan 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. HET WEER Morgen veel bewolking en af en toe regen. Minimumtempe ratuur ongeveer 9 graden. Ma tige noordelijke wind aan de kust af en toe krachtig. Zon op: 07.17; zon onder: 20.12; Hoog water Scheveningen: 02.25 en 14.26; laag water: 10.19 en 22.31. EDCEESSO met speciale rubriek van de UIT-bijlage ZIE PAGINA "ibro bloe POq Den. .HL >1 'ENTER De waterhoogte in de IJ- abij Deventer zal waarschijnlijk bin- enkele dagen een nieuw record berei- Gemeentewerkers hebben vannacht zandzakken gelegd, onder meer bij .ieuwe Markt. Op diverse plaatsen inmiddels loopsteigers gebouwd. De waterstand mag een aardige toeristi- attractie zijn, het scheepvaartverkeer rvindt er grote hinder van. itroming in de rivier is aanzienlijk r dan anders, de doorvaarhoogte on- iruggen is vaak minimaal en bakens •ibben knappen als lucifershoutjes af. jet blote oog, de verrekijker en de ra- ;oeken schippers hun weg in de ein- e watervlakte. De genie heeft gister- lag in het Gelderse Giesbeek 180 koeien en 30.000 liter melk geëvacueerd met behulp van drijvende pontons. Als ge volg van de wassende IJssel dreigden daar drie boerderijen onder te lopen. Mor gen voert de genie in Brummen een soort gelijke actie uit. In Westduitsland zijn duizenden mensen de afgelopen dagen geëvacueerd in ver band met de uitzonderlijk hoge water stand van de Donau en de Rijn. Op zeker vijf plaatsen is de Donau door zijn dijken gebroken en zijn grote gebieden onder water komen te staan. Nabij Keulen is het water vandaag niet meer gestegen, maar het oude stadscentrum is nog niet gevrij waard van overstromingen. Pagina 5: Geen paniek door hoge IJssel en Rijn RutgerHauermet Madonna in f Hm Rutger Hauer gaat de hoofdrol spelen in „Blood hounds of Broadway" en zijn belangrijkste tegen speler wordt de popster Madonna. Hauer, die éen aöntal matige actiefilms achter de rug heeftwordt in zijn nieuwe film bijge staan door Jennifer Gray, de ster uit Dirty Dan cing", Matt Dillon en Ran dy Quaid. Onlangs voltooi de Hauer de opnamen van „La Legenda del Bevitore" waarin hij samen Marcello Mastroianni is te zien. FOTO'S: SP LELYSTAD De acteur en cabaretier Jan Blaaser is maandagavond aan een hartaanval in zijn flat te Lely stad overleden. Hij woonde daar alleen, pas gisteren werd zijn overlijden geconstateerd. Hij is 65 jaar gewor den. Jan Blaaser, die bijna een halve eeuw op het toneel stond, kwam uit een familie van theaterkunstenaars. Hij begon zijn artiestenloopbaan bij het toneelgezelschap van zijn oom Jan Nooy waar hij al vroeg in de revue stond met Heintje Davids en Johan Kaart. Het Volkstoneel had geen geheimen voor hem, ofschoon hij in zijn jonge jaren een kantoorbaan had omdat het leven op het toneel hem financieel te onzeker was. De laatste tien jaar speelde hij nogal eens rollen in tv-spelen en trad hij op met one man-shows onder het motto „even bijpraten". Pagina 15: Jan Blaaser vond voldoening in toneelvak. FOTO: DIJKSTRA et verder sraelische cameraman wordt tegengehouden bij de de stad jallah op de Westelijke Jordaanoever. De bezette gebieden gisteren voor drie dagen voor de pers afgegrendeld. FOTO: AP i 7: Palestijnen demonstreren ondanks „staat van be- 1EENTE VERNIETIGDE DOSSIER TERDAM Het iportbedrijf Zegwaard )elft heeft volgens de ilistiese Partij (SP) oen giftig afval door- eeld aan afvaltran- teur Simon Kemp. Die het overgrote deel in gestort hebben, aard vond het ille- lozen van het afval te riskant in verband de naam die het be- j had op te houden. Ei- lar W. Zegwaard ont- ten stelligste de be- Idigingen. Hij heeft ddels een advocaat schakeld om de SP s juridische weg aan 4' ikken. ens Zegwaard reed (en Kemp wel regelmatig ren kir00 a*va* voor hem. „Als !f wagens tekort kom, i 10 chakel ik andere bedrij- et lee n Ook Kemp rijdt nog -27 ;ens voor me". Dat het iftig afval zou gaan dat 11 'Mf niet durfde te vervoe- is volgens Zegwaard ab- |t niet waar: „dat laat ik voor de verant- ling van de SP". Zeg- verzorgt onder meer luisvuilverwerking van {emeenten. :ns een chauffeur van :ransportbedrijf zou er v ook gif zijn gestort op de plaats waar momenteel de woonwijk Ridderveld staat. Bewoners van deze wijk pro testeerden in 1982 al tegen het openhouden van de stort. Na gerustellende woorden van de gemeente Alphen lie ten ze de zaak toen rusten. De gemeente Alphen ver wacht dat de SP de zaken die ze heeft aangekaard naar jus titie brengt. „Dat is immers de juiste weg, een betere dan het geven van een persconfe rentie", aldus een woord voerder van de gemeente. Overigens zijn de dossiers over het gebruik door parti culieren van de vuilstort plaats in Alphen in de perio de '72 tot '79 vernietigd. „Dit is gebeurd op basis van de archiefwet, die zegt dat we dossiers vijf jaar moeten be waren", aldus de woordvoer der. „We hebben zelfs nog drie jaar langer gewacht met het vernietigen, want dat is pas vorig jaar gebeurd. Zon de natuurlijk. Want als we op de hoogte waren geweest van wat er nu aan de hand is, dan hadden we de dossiers nog wel even langer be waard". Pagina 3: „Kemp verdien de miljoenen aan lozingen voor Zegwaard". Pagina 12: Verontruste Alphena- ren in actiecomité. g chiniim 800.000 Dn.Poiij 116-ijderlanders Iricot 1.86-1] 116-1: iekvai 22.- Dt paasvakantie ERSUM Ruim 9 pro lan de Nederlandse huis- tis heeft plannen de lagen te benutten voor tinnenlandse dan wel bui- dse vakantie. Dat bete dat tussen de 800.000 en iljoen landgenoten er in riode op uit zullen trek- Dit blijkt uit een onder van bureau Intomart. Zij ?r op uit trekken tonen even grote belangstelling het binnen- en buiten- (ADVERTENTIE) land. Voor het binnenland is de caravan het populairst (2,3 procent). Bijna één procent is van plan te gaan logeren bij vrienden of kennissen in Ne derland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ka binet zal vandaag, de laatste dag van het de bat over het toekomsti ge sociaal- en finan- cieel-economische be leid, naar verwachting zwichten voor de kri tiek van CDA-fractie- leider De Vries. Daar mee lijkt het zeker dat óók de verlaging van de minimumlonen voor mensen tussen 23 en 27 jaar, niet doorgaat. Gisteren aanvaardde pre mier Lubbers al dat de be perking van de vervolguit kering voor werklozen, waardoor zij een half jaar eerder in de bijstand te rechtkomen, zou moeten worden ingetrokken. Bert de Vries, die zich ont popte als hoofdrolspeler in net debat, diende vanoch tend tegen beide maatrege len moties in, die de steun hebben van (vrijwel) de ge hele Kamer. „Het kabinet heeft ons niet kunnen over tuigen", zei De Vries gister avond laat, nadat zijn frac tie over het antwoord van de regering had beraads laagd. Hij liet er veelbeteke nend op volgen dat „in deze open en pittige discussie de Tweede Kamer het laatste woord heeft". Slechts ten dele heeft het kabinet kunnen vasthouden aan een verlaging van de uitkering voor 23- tot 27-ja- rigen. Die maatregel blijft nu - eveneens overeen komstig een motie van het CDA - beperkt tot (alle) jongeren die nog nooit ge werkt hebben. De Vries hoopt hen op die manier te prikkelen meer moeite te doen bij het zoeken naar een baan en zich daarbij niet al te kieskeurig te zijn. Concessie Het CDA doet op zijn beurt iiiuiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiifiiniiiiiiiiiiiiiu Ministers telefonisch bestookt DEN HAAG De ministers van economische zaken, soci ale zaken en financien zijn - voor zover bereikbaar - van daag bestookt met telefoontjes van leden van de Vrouwen bond FNV. Daarmee wil de bond zijn ongenoegen uiten over de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zeker heid. Gisteren, bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Vrouwenbond, kregen de leden een lijst met telefoon nummers uitgereikt en het advies zich niet door secretares ses te laten afschepen. De bond wil zich dit jaar vooral in zetten voor een betere positie van de thuiswerkers, veelal vrouwen die tegen slechte voorwaarden thuis werk ver richten voor bijvoorbeeld de textielindustrie, de visverwer king en postorderbedrijven. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ook een concessie. De Vries zal zich er niet tegen ver zetten dat het zogeheten woonlandbeginsel in de kinderbijslag wordt inge voerd. Het gevolg hiervan is dat buitenlandse werkne mers, waarvan de kinderen „thuis" wonen, nog maar een kwart van de huidige kinderbijslag ontvangen. Gisterochtend had premier Lubbers, op verzoek van het CDA, nog ingestemd met een juridische toetsing aan internationale verdra gen. 's Middags kwam mi nister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) echter al tot de conclusie dat dit helemaal niet nodig was. De voornaamste reden hiervan is dat het gaat om mensen uit landen als Tur kije en Marokko die niet tot de Europese Gemeenschap behoren: binnen de EG is het woonlandbeginsel niet toegestaan. Wel moeten de verdragen met die landen worden aangepast. Ondanks deze maatregel hield premier Lubbers staande dat zijn kabinet niet bezig is het stelsel van soci ale zekerheid af te breken. Hij hield de Kamer voor hoe onlangs nog de vakan tietoeslag voor uitkeringsge rechtigden en de kinderbij slag werden verhoogd. Pagina 3: Welwillend ont haal voor VVD-voorstel len; Het „lijk" kan weer in de kast. Keukenhof open De Keukenhof is vandaag opengegaan, maar dat geldt nog niet voor alle bloemen die er te bezichti gen zijn. De overvloedige regenval en het chronisch tekórt aan zon zijn allesbe halve ideaal voor de van ouds enorme publiektrek- ker. Sommige bloemen to nen niettemin toch hun kleurenpracht; hier legt een medewerker de laatste hand aan een groot bloembed met gele narcis sen. FOTO. ANP Kinderen kraken condoomautomaat VOORBURG Een jongen en meisje van 13 jaar uit Voor burg hebben gisteren samen geprobeerd een condoomauto maat aan het Koningin Julia- naplein in Voorburg open te breken. Op hun school was al gemeen bekend hoe dit moest gebeuren. De winkelier be trapte hen echter op heter daad, greep de kinderen en lichtte de politie in. De kinde ren zijn later met een fikse waarschuwing door de ouders van het bureau opgehaald. De winkelier heeft maatregelen genomen, die het openbreken in de toekomst moeten voor komen. PARAMARIBO De tijd is aangebroken voor Ne derland om de ontwikke lingsrelatie met Suriname te hervatten. Tot die con clusie is minster van bui tenlandse zaken Van den Broek gekomen tijdens zijn bezoek aan Paramari bo. De minister, die mor gen in Nederland terug keert, verklaarde dat hij hervatting van de hulp aan Suriname „warm zal aanbevelen" bij regering en parlement in Den Haag. Minster Van den Broek heeft zijn gastheren echter tegelij kertijd duidelijk gemaakt dat Suriname naar zijn idee niet meer afhankelijk mag zijn van Nederland alleen. President Shankar heeft Van den Broek gezegd dat zijn land recht heeft op het resterdene ont wikkelingsgeld, nu er een ein de is gekomen aan het militai re gezag. Ondanks de vriendelijke ge sprekken die hij heeft gevoerd met zijn Surinaamse collega's, is het bezoek van Van den Broek omgeven geweest met voor Suriname ongekende in cidenten en spanningen, zoals de brand van gisteren in het KLM-kantoor in Paramaribo. De acties en demonstraties hoewel op kleine schaal uit gevoerd worden door Suri naamse bewindslieden als „pijnlijk" omschreven. Alle Nederlandse gebouwen in Pa- rimaribo hebben gisteren extra politiebewaking. De persoon lijke bewaking van minister Van den Broek is eveneens sterk opgevoerd. Volgens waarnemers in Paramaribo is het protest het werk van aan hangers van legerleider Bou- terse en zou de aanlag op het KLM-kantoor het werk zijn van militairen. Die militairen zijn bijzonder gepikeerd over het feit dat Van den Broek geen gesprek ken met hen heeft gevoerd. De minister zelf heeft ver klaard dat het niet de gewoon te is met de militaire autoritei ten te spreken tijdens officiële bezoeken. Het Surinaamse le ger is ook „duidelijk teleurge steld" dat de Surinaamse rege ring het standpunt van Van den Broek aanvaard heeft. „Wij zijn hier nog niet klaar mee", aldus majoor Sital. Pagina 7: „Dit is geen Viet nam, dit is Suriname". Hagenaar bekent moord invalide ZOETERMEER Een 21-jari- ge Hagenaar heeft gisteren te genover de politie van Zoeter- meer bekend de 53-jarige in valide Zoetermeerder L. Leeu- wenburgh vrijdag in diens wo ning te hebben gedood. De man was volgens de politie één van de homofiele relaties van het slachtoffer en kwam regelmatig bij hem op bezoek. Afgelopen vrijdag ontstond daarbij onenigheid, waarna de Hagenaar die naar eigen zeggen in paniek handelde de Zoetermeerder met een mes te lijf ging. De Hagenaar nam vervolgens een portefeuille met enige honderden guldens mee en vluchtte het huis uit Zes gevangenen ontsnapt uit Bijlmerbajes AMSTERDAM Zes gedeti- neerden zijn gisteravond ont snapt uit het huis van bewa ring De Schans, een onderdeel van de Bijlmerbajes in Am sterdam. Ze zijn nog spoorloos. Het zestal beschikte waar schijnlijk over gestolen sleu tels. Zij bereikten daarmee het dak en ontsnapten via de muur en de sloot om het ge vangeniscomplex. Van de zes ontsnapten (22 tot 51 jaar) za ten er vijf vast wegens drugs delicten en een wegens dief stal. De Amsterdamse politie toonde zich zeer ontstemd over de ontsnapping. „Het is de zoveelste uitbraak uit de Bijlmerbajes. Wij stoppen de gevangenen erin en zij laten ze steeds maar gaan", aldus de woordvoerder 18 PAGINA'S Dominees storten zich op landbouw Verlaging top tarieven overtuigt De Vries niet Voorzichtig succes met til- cellen tegen kanker Alleen Witte Huis gelooft nog in SDI Bewoners willen Slaaghwijk aantrekkelijker maken Rijnland: „Controle op storten slib voldoende" Kruiden- en bollenteelt in Noordwijk beschreven KV Ballet Jiri Kylian opent Holland 1E Festival Sabine danst tussen droom en daad op NOS-tv Een valse Appel. Dat kan zijn een schilderij van Karei Appel, dat vervalst is. Of Karei Appel zelf, als 'ie hoort wat er nou weer met zijn kunst is ge beurd. Misschien valt dat laatste trouwens wel mee. Maar leuk zal hij het niet vinden. Want net als vals geld maken, is echt geld maken met valse kunstwerken weliswaar een kunst maar niettemin verboden. We lezen het vandaag weer in de Leidse Courant. En al weten we, dat we natuurlijk weer Appels met peren vergelijken, toch is het zaak elke dag in uw brievenbus goed te kijken of u wel een echt exemplaar van de Leidse Courant hebt ont vangen. Wie eenmaal onze krant leest, beschouwt alle pagina's, van de eerste tot de laatste, als gou den appelen op zilveren schalen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1