Kruiden- en bloembollenteelt in Noordwijk beschreven Woningbouw Weteringpark stilgelegd Leefbaar Voorschoten wil breder draagvlak girt San eer parkeerplaats Kruidenschans DORHOUT De Kruidenschans de nieuwe wijk Oosthout krijgt vijf Êitra parkeerplaatsen. De Voorhout commissie ruimtelijke ordening i het daar gisteravond unaniem er. eens. in aantal bewoners van de wonin- tot en met 38 heeft daar omge- Volgens hen ontbreken er Idoende parkeerplaatsen in de di- a cte woonomgeving. Daarom M- K arden regelmatig auto's op de rij- te an of de trottoirs geparkeerd. De ten jf nieuwe parkeerplaatsen worden klap taald worden van het geld dat is dl ergebleven na de aanleg van extra rkeerplaatsen aan de Distelweg die Ikoper uitvielen dan gedacht. Bezwaren tegen bedrijfswoning Bosrand verworpen WASSENAAR De bouw van een be drijfswoning op kwekerij De Bosrand in Wassenaar kan gewoon doorgaan. De gemeente Wassenaar heeft een bezwaar van een omwonende daartegen verwor pen. Op de kwekerij bevindt zich al een bedrijfswoning. In het bestemmingsplan zijn twee bedrijfswoningen toegestaan. Overigens wil het gemeentebestuur de bestaande bedrijfswoning, die dicht te gen de Rijksstraatweg aanligt wegbe- stemmen. Dat maakt het namelijk mo gelijk de verkeerssituatie op de Rijks straatweg te verbeteren. Fietser geschept RIJNSBURG Een 44-jarige fietser uit Rijnsburg is gister middag rond kwart over drie gewond ge raakt bij een ongeval op de Rijnsburger- weg. De man stak plotseling de weg over, waardoor een 28-jarige automobilist uit Rijnsburg hem niet meer kon ont wijken. De fietser is met onbekend letsel naar het Diacones- senziekenhuis in Lei den gebracht. VERSCHOOR WIL GROND GEBRUIKEN VOOR BEDRIJF SASSENHEIM Het kraanbedrijf Verschoor bv heeft op zich geen moeite met het verko pen van grond aan de gemeente Sassenheim, maar meent dat het wordt tegengewerkt om daar zelf een deel van te gebruiken. Sassen heim heeft al jaren vruchteloos onderhandeld met Verschoor over de aankoop van de grond voor de gemeente Voorhout ten behoeve van een verbindingsweg ter ontsluiting van nieuwbouwwijk Oosthout naar de Rijksstraat weg. Daarom is besloten tot onteigening. Tijdens een vergadering van een hoorcommis- sie onder voorzitterschap van gedeputeerde T. Jansen werd Verschoor de gelegenheid gebo den zijn bezwaren tegen de voorgenomen ont eigening toe te lichten. Zijn raadsman mr. A. van der Pluijm voerde aan dat voor het be treffende perceel een agrarische bestemming geldt die in het bestemmingsplan is vastge legd. Hij stelde dan ook voor de wijziging van het bestemmingsplan te starten voordat de procedure voortgezet wordt en een advies aan de Kroon uitgebracht wordt. Verschoor die naar zijn zeggen de aanleg van de Oosthout- laan nooit heeft tegengewerkt had niet zo zeer moeite met de onteiniging van zijn grond, maar de „status van het resterende gedeelte" baarde hem zorgen. Hij betoogde: „Het gaat om 251.000 vierkante meter die braak liggen, het zijn op deze manier oneconomische stuk ken, die ik graag zou gebruiken voor bedrijfs- bebouwing. Het bedrijf van Verschoor heeft met zijn 22 kraanwagens te kampen met ruim teproblemen. „Ik kan nauwelijks de bocht ne men met de wagens". Hij zou dan ook erg ge baat zijn bij de ingebruik neming van zijn stuk grond dat al 50 jaar braak ligt. De gemeente staat echter geen uitbreiding toe. ommissie egen verkoop izen .LKENBURG De com- isie economische, maat- iappelijke en sociale zaken Valkenburg vindt dat de neen te 19 verspreid lig- ide huizen, die in goede jat verkeren, niet mag ver- ien. Het gaat om panden de Broekweg, Mar. Post- it en een aantal wonin- in de Rijn baan. B en W Iden het aantal mogelijk verkopen woningen x koLjer al verminderd van 28 N *4 19. Hoffmans (PvdA) vond de 'umenten uit de Nota van n ambtenaar van het ge- :entelijk woning bedrijf et voldoende geargumen- •rd. Ook het CDA-raadslid van Laarhoven vond het erdreven dat het opknap- n van verspreid liggende mingen te duur zou uitval- n. ethouder M. J. Vos wees het al eerder genomen ürv'Jadsbesluit om tot verkoop aan n 28 woningen over te com an. Hij zei dat met het te- apigbrengen van dat aantal it vei geen concreet voorstel op atie el ligt, maar dat de me- de ng van de commissie wordt erkeer grote :jchadepost et aa t% i «rkti Ki jnsburg NSBURG Het verreweg ■ootste deel van de geregis- ;erde schade aan gemeente- ude k eigendom in Rijnsburg felle ordt veroorzaakt door gemo rste riseerde weggebruikers'. Van 68.000 gulden, die vopg jaar schadebedrag geregistreerd kan hooguit 15 procent eeml irden toegeschreven aan ter rnielende jeugd. Het overige vaielte komt voor rekening je s^n automobilisten. zei burgemeester F. Jonk- i van Rijnsburg gister- mfond tijdens een forumdis- •e wissie over vandalisme in ge- an uw 't Kraaienest. Deze ond was georganiseerd door plaatselijke CDJA kern, in menwerking met het open Hetigerencentrum. Volgens >eeld|nkman kosten de vernielin- elke inwoner van Rijns- iwei rg jaarlijks tussen de 3 en de 50.01 gulden. Omgerekend komt is be t bedrag neer op ongeveer 3 :enrrjocent van de onroerend risen edbelasting die wordt gehe- lff-I n in het bloemendorp. ilgens Jonkman gaat het r He el om omgereden palen en a difrden en om stukgereden ïbbeittoirs. Dit „verkeersvanda- oplome door ouderen" wordt in hand gewerkt door een par- erprobleem. Niet zelden >rdt een vrachtwagen om reden op het trottoir ge- ng lirkeerd, aldus Jonkman. raag it Zo d en NOORDWIJK Noord- wijkse kwekers zijn in de loop van de eeuwen kop lopers geweest op het ge bied van de kruiden- en bloembollenteelt. Eens was het dorp wijd en zijd vermaard om zijn genees krachtige kruiden. Kees Verweij vertelt hier uit voerig over in het door hem geschreven boekje, dat zojuist als negende deel is verschenen in de reeks „Op zoek naar het verleden,". Vanavond wordt het eerste exem plaar van het boekje uit gereikt aan loco-burge meester J. Bedijn. Dit agrarisch document maakt de historie van de Noordwijkse bestaansbronnen compleet. Reeds eerder is in dezelfde serie de visserij en het toerisme beschreven. Ver weij kent de agrarische mate rie en haar voorgeschiedenis als zijn broekzak. Door af komst, studie en mede door z'n jarenlange voorzitterschap van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, afdeling Noord- wijk e.o. is hij een deskundige bij uitstek. Bijzonder interes sant is zijn bijdrage over de Topdrukte tijdens het bollenpellen wordt even onderbroken voor het maken van een foto. De pelsters kwamen vrijwel allemaal uit Katwijk. De foto werd gemaakt voor de schuur van P. B. van Eeden. foto: pr kruidenteelt, in oude tijden de faam van het dorp en tegen woordig praktisch geheel ver dwenen. Voor zover kan worden nage gaan, aldus Verweij in zijn boekje, heeft de aanwezigheid van een tweetal kloosters, het Sint Barbaraconvent en de Abdij van Leeuwenhorst een belangrijke bijdrage geleverd tot het ontstaan van de krui denteelt in deze contreien. De bodemgesteldheid was gunstig en verschillende soorten kwa men reeds in het wild voor. Een ploeg „volk", zoals dat in die tijd heette, bezig met koppen van tulpen aan de Schapendel. foto: pr Wat de ontwikkeling ook be vorderde was de opkomst van de Leidse Universiteit. Ge leerden als Rembert Dodoen, Carolus Clusius en Herman Boerhaave, hoogleraren te Leiden, hebben cloor hun on derzoek een grote bijdrage aan de uitbreiding van de teelt en toepassing van krui den voor medicinale doelein den. De kruidenteelt zorgde in de 17e en 18e eeuw voor een flinke welstand. Het afzetge bied van Noordwijkse krui den lag in de 18e eeuw voor een belangrijk deel in Am sterdam. Elke week kwam in de hoofdstad de Noordwijkse kruidenschuit voor de wal met zo'n kostbare lading, ver haalt Verweij, dat een dozijn Noordwijkse kwekers in de opbrengst hiervan een goed bestaan vonden. Een van de belangrijkste bedrijven uit die tijd was de firma Groenveld. Het bedrijf hield zich niet al leen met de teelt en handel van kruiden bezig maar kweekte ook groenten en bloembollen. Het in 1760 ge stichte bedrijf bestaat nog al tijd, nu onder de firmanaam Groenveld en Lindhout. Interessant in het boekje van Verweij is het verhaal van het optreden van wonderdok ter „Prof" De Haas, een krui denkenner bij uitstek. Met zijn kruidenmateriaal ver richtte hij opzienbare gene zingen. Nog vele andere we tenswaardigheden uit de Noordwijkse kruidentijd worden in het boek aange haald. Niet minder belangrijk zijn de hoofdstukken over de bloem bollencultuur. Zo lezen wij, dat er in het begin van de 19e eeuw niet minder dan zestig hyacinthenkwekers waren, een bewijs welke omvang de bollenteelt toen al had geno men. Over het algemeen wa ren de Noordwijkse kwekers rechtschapen en eerlijke lie den. Maar er waren uitzonde ringen. In een bloemistencon tract uit die tijd verklaren zij geen bloembollen te zullen kopen van iemand, die de aangeboden bollen niet op wettige of eerlijke wijze zou hebben verkregen. Er werd zelfs een commissie benoemd om daarop toe te zien. Ambitie Hoe ambitieus Noordwijkse kwekers zich soms gedroegen, vertelt Kees Verweij in een anecdote. Een nog jonge kwe ker zond omstreeks 1890 op een te Haarlem gehouden show een partij hyacinthen in. Omdat hij vreesde, dat het door hem gepresenteerde soort zou onderdoen voor de bollen van zijn mededingers, trachtte hij de trossen van zijn inzending indrukwekkender te maken door nagels (zo noemt men de afzonderlijke kelkjes van de hyacint) op spelden in de tros te steken. Toen leden van de tentoon- stellingscommssie het bedrog ontdekten, staken zij de quasi- nagfls tussen bloemen van een andere kleur, zodat op de show de meest vreemde kleurvariaties te bewonderen vielen. Het boekje biedt een schat aan informatie en is rijk geïl lustreerd met foto's uit heden en verleden. Nadat Bedijn het eerste exemplaar in ontvangst heeft genomen opent hij woensdagavond in het na- tuurcentrum „Jan Verweij" aan de Weteringkade de nieu we tentoonstelling. Deze ex positie, genaamd „Noordwijk een Cruydthof", is te bezichti gen tot en met 25 mei op de woensdagen, zaterdagen en zondagen, telkens van 14.00- 16.30 uur. Het boek over de kruiden- en bollenteelt is een uitgave van boekhandel A. C.van der Meer. Het is voor de prijs van 17,50 bij deze boekhandel (gevestigd aan het Vuurtorenplein) te koop. C. LEEFLANG AANNEMER IN BETALINGSPROBLEMEN WASSENAAR Het wo- ningbouwprojekt „Uit breidingsplan Wetering park 1 (UW 1)" in Wasse naar ligt sinds gisteren volledig stil. Bouwbedrijf D§ Vries bv uit Emme- loord is namelijk in beta lingsproblemen gekomen en heeft surséance van betaling aangevraagd. Hierdoor dreigt de ople vering een vertraging op te lopen van enkele maanden tot een half jaar. Het gaat om 45 koopwo ningen en 35 huurwonin gen die in opdracht van woningbouwvereniging St.-Willibrordus worden gebouwd. De voorzitter van de woning bouwvereniging mr. J. van den IJssel: „Wij doen er alles aan om het zo snel mogelijk en in dezelfde kwaliteit af te bou wen. Doordat surséance van betaling is verleend aan het bouwbedrijf De Vries, in dit woningbouwproject optredend als hoofdaannemer, zal wel licht enige vertraging in de bouw oqtstaan. In feite bete kent surséance van betaling dat eventjes niemand weet wat er gaat gebeuren in de komen de dagen. Ook wij niet. Er is een bewindvoerder aangesteld die gaat kijken hoe de finan ciën van het bedrijf er voor staan en wat er wel en wat niet gedaan kan worden. En kele huizen die deze week zouden worden opgeleverd worden ook nog gewoon deze week opgeleverd. Voor de ko pers van de 45 koopwoningen betekent deze nieuwe situatie dat zij wat langer moeten wachten op de oplevering van hun huis. Financieel zal het voor hen weinig gevolgen heb ben. In de koopprijs is een verzekering inbegrepen bij het Garantie Instituut Woning bouw tegen dit soort zaken. Mochten er toch financiële problemen rijzen dan kunnen de kopers dit garantie-instituut aanspreken". Moeilijk Voor de woningbouwvereni ging St.-Willibrordus ligt de zaak wat moeilijker. Een wo ningbouwvereniging kan geen beroep doen bij dit soort pro jecten op het garantie instituut woningbouw. Tot nu toe heeft de woningbouwvereniging aan Bouwbedrijf De Vries dat ge deelte betaald voor het project dat overeenkomt met wat er is voltooid. Extra kosten'moet de vereniging zelf betalen. In de kosten van de stilstand van de bouw heeft het bestuur nog geen inzicht. Met de eerste fase van UW 1 is een totale bouwsom van rond de 3 mil joen gulden gemoeid, waarvan ongeveer de helft aan het Bouwbedrijf De Vries is be taald. Veel geluk heeft de woning bouwvereniging niet met het woningbouwplan Wetering- park. Ruim anderhalf jaar ge leden bleek de aanwezigheid van een depot vol giftig slib op de plaats waar een toevoerweg naar het woningbouwproject was gepland. De afvoer van het baggerslib gaf veel proble men en kostte de gemeente Wassenaar ongeveer een half miljoen gulden. VOORSCHOTEN De Stichting Leefbaar Voorschoten wil in de toekomst een actiever beleid gaan voeren om een breder draagvlak te krijgen. Dat heeft het nieuwe bestuur onlangs be kend gemaakt. De Stichting bestaat sinds 1971 en zet zich in voor het behoud van het oude en het groene, en het leefbaar houden van Voorschoten. Het bestuur heeft veel plannen voor de komende iaren. Er staan bijvoorveeld veel lezingen, excursies en andere educatieve evenementen gepland die te maken heb ben met zowel de historie als de toekomst van Voorschoten. De Stichting wil geen actiegroep zijn die fel ageert tegen iedere ongewenste ontwikkeling, maar wil wel snel reageren op veran deringen die karakteristieke zaken in Voorschoten kunnen schaden. Het bestuur wil een goede verstandhouding met het ge meentebestuur. Vroeger vond de gemeente de Stichting lastig omdat alle nieuwe ontwikkelingen werden aangevallen. Die waakhondfunctie wil ook het huidige bestuur behouden, maar meer door overleg. De Stichting klaagt er over steeds zo laat ge ïnformeerd te worden door het gemeentebestuur over bepaalde plannen. De bestuursleden W. H. Wijckerheld Bisdom en H. A. Doedam vinden verder dat nog te veel Voorschoternaren te wei nig inzicht hebben in de historie van het dorp. De Stichting wil dat allemaal veranderen, eventueel in samenwerking met ande re verenigingen. De Stichting telt nu 85 donateurs. Dat zouden er in 1990 zeker 1000 moeten zijn, is het uitgangspunt van het bestuur. Door middel van folders wil men meer bekendheid verwerven. In Voorschoten bestaat een duidelijke behoefte aan een actieve instantie, die op de bres staat voor de leefbaarheid van het dorp, zo wordt gesteld. Leefbaar Voorschoten is natuur lijk tegen de aanleg van rijksweg 11 door het dorp, verder tegen de aanleg van een golfbaan nabij kasteel Duivenvoorde, maar vóór de aanleg van een vaste oeververbinding met de Vlietlan- den. Zodra de Stichting gegroeid is in donateuraantal bestaat de mogelijkheid om externe vakmensen aan te trekken. Daarvan wil het bestuur gebruik maken om beter gefundeerd en zakelij ker mee te kunnen denken met het gemeentebestuur. De acht bestuursleden hebben zelf veel vrije tijd omdat ze bijna allemaal gepensioneerd zijn. Het inhuren van deskundigheid blijft niettemin van belang, vindt het bestuur. Carillon lanjO; n beiaardier Gerard de Waardt iri tespeelt morgenmiddag het ranje-carillon van de Dorps kerk in Sassenheim. De be speling heeft van half drie tot uur en van half vier tot vier uur plaats in het kader van de lijdenstijd. Het carillon K loet vervolgens tot Eerste g geen dienst meer. 's js om één uur brengt iet echter weer paasklanken voort. mv afdeling van de Voedings bond FNV Noordwijk houdt morgenavond in dorpshuis De Kuip haar jaarvergadering, lehalve de behandeling van le jaarstukken staat de huldi- ing van een jubilaris op het rogramma. Districtsbestuur- 'er Jet Grimbergen zal daar- ian haar medewerking verle den. Na deze huishoudelijke ongelegenheden, wordt er klaverjastDe bijeenkomst ■gint om acht uur. Swingavond Sociëteit Endegeest houdt morgenavond een swinga vond met de Leidse formatie Divaz. Plaats van handeling is het recreatiegebouw van het psychiatrisch ziekenhuis En degeest aan de Endegeester- st raat weg in Oegstgeest. Aanvang 20.00 uur, entree gratis. Divaz bestaat uit zeven mensen en brengt Latin, funk en bluesmuziek. Expositie In de polikliniek van het zie kenhuis Antoniushove in Leidschendam worden van vrijdag 1 tot en met woensdag 27 april bronzen tentoonge steld van Ula van Ophuijsen en abstracte schilderijen en tekeningen van Rineke Kop. Ula van Ophuijsen heeft zich fespecialiseerd in niet te grote ronzen die echter door de vergaande abstractie van de werkelijkheid een monumen taal karakter dragen. Rineke Kop zoekt in het schilderen naar krachtige eenvoud. Haar laatste werken zijn ontstaan tijdens een verblijf van een half jaar in Portugal. De ten toonstelling is dagelijks, ook op zondag, te bezichtigen. Blues Brothers Het trio Yam treedt vrijdag op in bar dancing Blues Bro thers, Henri Dunantplein 11 in Hillegom. Yam bestaat uit twee jongens en een meisje. Blues Brothers gaat open om negen uur. Bloemendri ve De Bridgeclub Het Juiste Bod in Noordwijkerhout houdt op zondag 17 april in De Schelft voor 41-ste maal de bloemendrive. Aanvang één uur. Meedoen kost achttien gulden vijftig per paar. Opge ven kan bij mevrouw C. van der Holst, telefoon 02523- 74253. Paasklaverjas Het gemeenschapscentrum De Poel houdt op vrijdagavond een paasklaverjasbijeenkomst in 't Poelhuys, Ruishornlaan in Lisse. Het kaarten begint om acht uur. Jazz Het Han van de Rhee/Bob Rigterkwartet concerteert op vrijdag 1 april bij Join Jazz aan de Weteringkade in Noordwijk. Gastsolist op deze avond is Theo Meurs op flugelhorn. Het concert begint vlak na een workshop dat ook in het Joincentrum plaats vindt. Jazzmuzikanten van al lerlei niveau en die verschil lende stijlen spelen zijn hier bij welkom. Zij hebben gratis toegang. Aanmelden voor de workshop kan op telefoon nummer 01719-14082 of 01719-11549. Men kan zich ook vrijdagavond met instru ment aan de Weteringkade 2 melden voor de workshop. Aanvang half negen. De workshop eindigt rond kwart over negen. PTT Het postkantoor aan de Hein- siuslaan in Leiderdorp (Win kelhof) is in verband met Goede Vrijdag donderdag avond geopend in plaats van vrijdagavond. Ontbijt Jongeren uit Voorhout kun nen vrijdag tusen zeven en tien uur ontbijten in het jon gerencentrum Ex Voto. Dit kost vijf gulden. Aanmelden op telefoonnummer 02522- 31536 is nodig. Ex Voto is de rest van de dag open. Tot drie uur 's middags is er tafelten nis, darten, flipperen in com petitieverband. Ook kunnen er spelletjes worden gedaan, 's Avonds speelt er een band. Toegang kost vijf gulden. Scene De band The Scene speelt vrijdag in het jongerencen trum Magnifiosi aan de Ruis hornlaan in Lisse. The Scene speelt eigenzinnige rythm soulmuziek. De band heeft in middels drie singels uitge bracht. De laatste, Wereld ge heten, verscheen in septem ber 1987. The Scene bestaat uit Thé Lau, Emili blom, Wim Zeeman en Barbara Jans. Het optreden in Magnifiosi begint om tien uur. Toegang kost vier gulden zes gulden voor niet-leden). Vijf motoren van KTS voor Tanzania VOORHOUT De KTS- Voorhout is er in geslaagd voor de actie: „Motoren voor motoren" voor de Mi va geld voor maar liefst vijf motorfietsen bijeen te brengen. De eerste drie zijn het resultaat van een kerstactie in december die 8.000 gulden. Toen zijn kaarten verkocht en spon sorlopen gehouden, terwijl ook de baropbrengst van het Kerstbal naar de actie ging. Inmiddels is er een Paasloterij gehouden die 7000 gulden opleverde. Dat maakt het mogelijk weer twee motoren naar Tanzania te sturen. De motoren zijn bestemd voor mensen die werkzaam zijn in de ontwikkelingshulp in het noorden van Tanza nia, waar ze zich het beste kunnen verplaatsen met een motor. De burgemeester van Zeven hoven en (oud-wethouder in Voorhout), de heer J. Huigs- loot is voorzitter van het lan delijk MI V A-comité. Hij kwam gisteren naar de KTS om de hoofdprijs van de lote rij te trekken. Die prijs, een Miva-voorzitter J. Huigsloot (links) en stafmedewerker Th. van den Ende bij de trekking van de Paasloterij. foto: henk van den ende fiets is gevallen op lotnum mer 755 en gaat naar de fa milie Boheemen te Noord wijk. In de aula van de school dankte burgemeester Huigs loot de leerlingen en de werkgroep van de school voor hun inzet bij deze actie. „Er zijn meer scholen die aan deze actie meedoen" zei de burgervader van Zeven hoven „Maar de KTS steekt met kop en schouders boven alles uit". De actie is indertijd ontstaan vanuit de motorsportwereld. Al snel werd de actie opge pakt door het onderwijs. „Met als resultaat dat er vo rig jaar in totaal al zestien motoren naar Tanzania zijn gestuurd" vertelt de heer Th. van den Enden, stafmede werker van de Miva. Dit jaar nog komt er een rap port met foto's vanuit Tanza nia samengesteld door de ge bruikers van de motoren. Tot slot van de bijeenkomst overhandigde burgemeester Huigsloot een fraaie beker aan de direkteur van de school de heer Th. Blokland, als dank en ter herinnering aan deze actie. EIDEN OMGEVING QaidAcQowuvntWOENSDAG 30 MAART 1988 PAGINA 13

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13