Draconische maatregelen begeleiden herdenkingsdag conservatieven zagen tan stoelpoten Thatcher Buitenland rmeniers tten aking >ch door Westduitse contraspionage brengt KGB zware slag toe AFGEGRENDELD BEZETTEN GEBIEDEN WEEK LANG Vermogen Jesse Jackson loopt in de miljoenen Commissie van Senaat keurt INF-akkoord goed Van den Broek: economie Suriname vrijwel uitgeput £tidóa(2owuvnt DINSDAG 29 MAART 1988 PAGINA 7 bekje )pen over leagan WASHINGTON Ro- lald Reagan is een goed- artige sukkel en Nancy en „draak" met wie het waad kersen eten is. Dit eeld schetst Larry Spea- es, die tot januari 1987 /oordvoerder van de pre- ident was. n zijn boek „Speaking )ut" (vert. Geen blad voor e mond), dat op 1 mei erschijnt, begint Speakes omplimenteus. De presi- ent is „charmanten open" en in het algemeen en „vriendelijk mens", laar van de wapenbe- eersing heeft Reagan een kaas gegeten. Hij be rijpt alleen de grote lij- en. Hij wilde een ontwa- eningsverdrag met de ovjetunie, maar de bij- Dnderheden liet hij aan eskundigen over. Nancy eagan doet het nog slech- ;r: „Zij heeft iets van de rimadonna en men moet altijd op rekenen van aar een mes in de rug te rijgen." De auteur, die jn baan in het Witte Huis erruilde voor een beter etaalde in Wall Street, ift nog meer pijlen op jn boog: vice-president eorge Bush is de „vol- laakte ja-knikker" die ich op belangrijke kabi- etsvergaderingen bijna ooit verplicht. En journa- sten die het Witte Huis it hun specialisme heb- en, zijn niet veel anders an „egotrippers, prima- inna's en probleemkin- ;ren". DSKOU Ondanks larschuwingen uit Mos zijn Armeniërs in de ïrbajdzjaanse enclave gomo-Karabach een al- mene staking begonnen kracht bij te zetten hun eis tot aansluiting de republiek Armenie. gens dissidentenkringen in >kou is de staking in Stepa- ert, de belangrijkste stad in [orno-Karabach, vrijwel al leen. De Pravda refereerde eren aan de plannen om jorno Karabach econo- ch en sociaal te verbeteren itelde dat succes alleen mo- jk is als de werkzaamhe- gewoon doorgang vinden fabrieken en vervoer niet liggen. Vijf doden door lawine INNSBRUCK - Vijf mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen een groep jonge West- duitse skiers en hun gids bedolven raakten onder een lawine in het Jamdal in Tirol. Hoewel het on geluk aan het eind van de ochtend gebeurde, werden de autoriteiten er pas laat in de middag van op de hoogte gesteld om dat alle elektriciteits- en telefoonverbindingen in het gebied waren verbro ken door een andere la- Theodorakis als vredesgezant ATHENE De Griekse com ponist en zanger Mikis Theo dorakis is in Istanbul aangeko men met een vredesboodschap voor Turkije van premier Pa- pandreou. Volgens Papan- dreou kunnen Grieken en Turken in vrede samenleven en kunnen problemen in een geest van goede wil en op basis van het internationaal recht worden opgelost. „Wij besef fen dat de weg noch gemakke lijk noch kort zal zijn," aldus de boodschap. De betrekkin gen tussen de landen worden bemoeilijkt door de Turkse be zetting van Noord-Cyprus. Frankrijk „verhuist" deel van kernproeven PARIJS Frankrijk zal behalve Mururoa nog een eiland in de Stille Oceaan in gebruik nemen, voor het houden van kernproe ven. Voor de krachtigste onder grondse proeven zal voortaan Fangataufa worden gebruikt, een eilandje op twintig zeemijlen van Mururoa. Volgens Frankrijk is tot de verhuizing besloten om te voorkomen dat de rotsbodem van Mururoa tezijnertijd barsten gaat vertonen als gevolg van de explo sies. Het zou gaan om een voor zorgsmaatregel met het oog op de veiligheid. Van radio-actieve be smetting zou geen sprake zijn. KARLSRUHE De Westduitse contraspionage heeft vorige week zes per sonen aangehouden op verdenking van spionage voor de KGB, de geheime dienst van de Sovjetunie. Er is sprake van „de zwaarste slag voor de KGB sinds de Bondsrepu bliek (in 1949) gesticht werd", zo heeft procu reur-generaal Kurt Reb- mann gisteren meege deeld. der in Bern een 40-jarige inge nieur aangehouden. De in de Bondsrepubliek aangehouden personen zijn een in Wenen geboren zakenman, een Co lombiaan die in de DDR gestu deerd heeft voordat hij zich als ingenieur in de Bondsrepu bliek vestigde, een Sovjet-emi grant die via Israel naar de Bondsrepubliek gekomen is en drie Duitsers. Geheimen die aan het oostelijk blok zijn doorgegeven, zijn* onder meer blauwdrukken en tekeningen van de NAVO-straaljager Tor nado en van de EFA, het nieu we Europese gevechtsvliegtuig voor de jaren '90. Rebmann gaf opening van zaken over een omvangrijke operatie die de Westduitse contraspionage vorige donderdag en vrijdag op ettelijke plaatsen heeft uit gevoerd. In de kring van de Westduitse contraspionage houdt men het er op dat de reeks aanhoudingen van vori ge week bewijst dat men het systeem weer in orde heeft na de klap die het overlopen naar de DDR van Hans-Joachim Tiedge in 1985 veroorzaakt heeft. TEL AVIV Meer dan vierduizend Israëlische politiemannen en leden van paramilitaire eenhe den staan klaar om in te grijpen. Tientallen poten tiële actievoerders zijn op gepakt, een communisti sche krant mag een week lang niet verschijnen en de bezette gebieden zijn een week lang voor de buitenwereld afgegren deld. Kortom: morgen is het „Landdag", de be langrijkste nationalistische herdenkingsdag van de 800.000 Arabieren binnen de grenzen van Israel. Voor de bezette gebieden heeft Israel al draconische maatre gelen afgekondigd in een po ging eventuele rellen al bij voorbaat de kop in te druk ken. Zo worden de Westelijke Jordanoever en de Gazastrook een week lang voor de buiten wereld afgegrendeld. Voor de Palestijnen in deze gebieden geldt tot vrijdagnacht drie uur een uitgaansverbod en de bruggen over de Jordaan zijn gesloten. Journalisten mogen alleen onder militaire escorte de gebieden binnen, hetgeen vrije nieuwsgaring vrijwel on mogelijk maakt. De opstand in de bezette ge bieden beinvloedt natuurlijk ook het leven van de Arabie ren in Israel. Zo is de „Land dag" in toenemende mate een dag van solidariteit geworden met de Palestijnen in de bezet te gebieden. Er is geen dorp en geen stad meer zonder een co mité dat geld, medicamenten en voedsel inzamelt voor de broeders en zusters aan de an- Israelische militairen controleren de afzetting van het Palestijnse vluchtelingenkamp Al Amari op de westelijke Jordaanoever. De ingang van het kamp is afgezet door middel van met beton vol gestorte vaten. FOTO: AP dere kant van de „groene daar niet bij gebleven. Een lijn". paar weken geleden arresteer- In een aantal gevallen is het de de politie twee jonge Israë lische Arabieren die in hun dorp leuzen hadden geschil derd tegen „collaborateurs met Israel". En de autoriteiten zijn nog steeds driftig op zoek ook binnen de Israëlische grenzen naar de drukkers van de pamfletten die namens de PLO de opstand preken in de bezette gebieden. Hoe bang de regering is voor een uitbreiding van het ge weld naar de Arabische sector in Israel, bleek de afgelopen week ook uit het verschij ningsverbod voor „Al-Ittihad het Arabische dagblad van de Israëlische communistische partij. Het verbod, uitgevaar digd door premier Shamir geldt tot een dag na Landdag en dat kan haast geen toeval zijn. Communisme De meeste actievoerders bin nen de Arabische minderheid behoren tot de Israëlische communistische partij. Niet omdat ze allemaal communist zijn, maar omdat de CP nu eenmaal de partij is die zich altijd het meest gelegen heeft laten liggen aan het lot van Is raels Arabieren. In het Natio nale Comité van Hoofden van Arabische Raden speelt de CP inmiddels een dominante rol. Dit orgaan, opgericht als over koepelende organisatie voor Arabische dorpen en steden in Israel is de laatste jaren uitge groeid tot een politiek leider schap. Van de zestien leden is de helft afkomstig uit de com munistische partij. De CP, de „Rakach", is de be langrijkste drijvende kracht achter het protest binnen de Arabische gemeenschap. Toch heeft het de Arabieren lange tijd aan eenheid van optreden ontbroken. Dat bleek bijvoor beeld bij de stakingsoproep voor de eerste „Landdag", in 1976, een protest tegen een reeks landonteigeningen door de Israëlische overheid. Dat die staking toch een succes werd, was minder te danken aan eenheid onder de bevol king dan aan het harde optre den van het Israëlische leger. Op 29 maart 1976 moest een legertruck met militairen stop pen voor een barricade van stenen bij het Arabische dorp Sachnien. Toen de soldaten uitstapten werden ze bekogeld met stenen en brandende fak kels, waarop ze het vuur open den. Ook bij huiszoekingen en arrestaties, de volgende och tend. vielen slachtoffers. Na deze gebeurtenissen, met in to taal zes doden als gevolg, was een radicalisering van Israels Arabische bevolking niet meer tegen te houden. Het duurde tot juni van het af gelopen jaar voor de Israëli sche Arabieren opnieuw als een man het werk neerlegden. Die nieuwe actiedag werd Ge lijkheidsdag genoemd en had ten doel de aandacht te vesti gen op de discriminatie van de Arabische minderheid binnen Israel. Dat protest verliep nog vreedzaam, wat niet kon worden gezegd van de Dag van de Vrede in december, op nieuw een algemene staking maar ditmaal uit solidariteit met de opstandige bewoners van de bezette gebieden. Het heeft lang geduurd voor het tot de Israëlische autoritei ten doordrong dat er met de «Israelisering van de Arabische bevolking iets is misgegaan. Pas toen op 22 december de Joodse inwoners van Jaffa en Nazareth de stenen om de oren vlogen, ontwaakte men in Jeruzalem. De paraatheid voor de dag van morgen laat zien dat de regering inmiddels klaarwakker is. (Van onze correspondent Roger Simons) DEN De Britse mier Margaret That- t (63), die met Pasen nieuw record op haar im brengt, heeft weer t van partijproblemen, minste vier ambitieu- Conservatieve politici iden het op haar baan nunt hebben. Thatcher e premier met de lang- ononderbroken ambts van de eeuw en endien is zij met Pasen langst hoofd van een litieke partij. Maar het ambt van premier, waaraan in Groot-Brittannië ook de taak van partijleider vastzit, is een erg aantrekke lijke politieke functie. That cher voelt het gevaar dat haar bedreigt in de schoot van haar bloedeigen partij. Hoewel haar positie als pre mier nog steeds praktisch onaantastbaar is, merken in siders toch duidelijk dat vele Conservatieve mannen pope len van ongeduld om ook eens minster-president te kunnen worden. Het zou on der anderen gaan om Nor man Tebbit, ex-president van de Conservatieve Partij en de lieveling van de kie zers; minister van financiën Nigel Lawson; minister van buitenlandse zaken Sir Geof frey Howe en ex-minister van defensie Michael Hesel- tine. Deze „kandidaten" vin den dat Thatcher al lang ge noeg in Downing Street 10 heeft gewoond en dat ze meer en mèer vervreemdt van de gewone man, een si tuatie die de Conservatieve partij duur kan komen te staan tijdens nieuwe parle mentsverkiezingen. Maar de meeste van Thatchers minis ters durven niet anders dan haar naar de mond praten. Zij weten maar al te goed dat tegenspraak hun de kop zou kosten, want premier That cher is onverbiddellijk. (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Welkom Ze waren slechts voor een oefe ning in Hondu ras. Maar de manschappen van Amerika's 82e luchtlan dingsdivisie wer- *j den bij thuis- f komst op hun basis Fort Bragg verwelkomd, als of zij in een oor log hadden ge vochten. Zo vloog Beth An derson haar man letterlijk om de hals. Enige dui zenden Ameri kaanse militairen waren door pre sident Reagan naar Honduras gestuurd, nadat het Nicara guaanse leger tot op Hondu- rees grondge bied zou zijn doorgedrongen. De spanningen namen af vanaf het moment dat de Sandinisten vredesbespre kingen begon nen met de op standige Con tra's. FOTO: AP Inwoners van Gabarone, de hoofdstad van Botswana bekijken de schamele resten van een huis, dat in brand werd gestoken nadat Zuidafrikaanse militairen eerst vier ANC-ers hadden doodge schoten. FOTO: AP Leger Zuidafrika doodt ANC-ers in Botswana GABORONE Het Zuidafrikaanse leger heeft gisterochtend! een aanval uitgevoerd op een woning in een voorstad van Gabo rone, de hoofdstad van Botswana. Volgens Pretoria verbleven in deze woning leden van het in Zuidafrika verboden African Na tional Congress (ANC). Bij de operatie kwamen vier bewoners om het leven; de lijken van de drie mannen en een vrouw wer-. den door brand volledig verminkt. Washington heeft de actie scherp veroordeeld temeer Botswana zich bij herhaling bereid heeft verklaard gewelddadige acties tegen Zuidafrika vanaf haar grondgebied te voorkomen. WASHINGTON Jesse Jackson, de zwarte domi nee en Democratische presidentskandidaat pre senteert zich als de man die het opneemt voor de armen in de Verenigde Staten. Nu is echter uit onderzoeken gebleken dat hij zelf bepaald niet onbe middeld is. Jackson, die ooit beweerde: „Veel geld verdienen interesseert mij niet", is miljonair en vol gens zijn naaste medewer kers „zou hij multi-miljo- nair zijn" als een bedrijf waarvan zijn vrouw aan delen bezit, verkocht zou worden. Jackson ontvangt het riante salaris van vierhonderddui zend gulden per jaar alleen al voor het houden van lezingen, een salaris dat te vergelijken is met dat van een succesvolle zakenman. De Amerikaanse pers heeft zich nooit uitgelaten over Jackson's rijkdom en is zeer spaarzaam met kritiek op de zwarte kandidaat, uit angst, om beschuldigd te worden van racisme. Toen tijdens Jack son's presidentscampagne in 1984 bekend werd dat hij 230.000 gulden verdiende. Gephardt uit de race WASHINGTON Het Amerikaanse Congreslid Richard Gephardt heeft zich teruggetrokken uit de race om het Witte Huis. Na zijn opvallende over winning in de eerste voor- verkiezing van Iowa is het met de campagne van de Democraat snel bergaf waarts gegaan. Gephardt zal zich nu concentreren op zijn herverkiezing in het Huis van Afgevaardig den. luidde Jackson's commentaar: „Het valt niet mee hongerende mensen te helpen als je zelf ook honger lijdt. Ik heb een vrouw en vijf kinderen. Over eenkomstig mijn talenten en mogelijkheden, heb ik een re delijk inkomen". Van huis uit heeft Jackson wel degelijk ar moede gekend. Hij was de on wettige zoon van een student en had een extreem moeilijke jeugd. Daar kwam echter ver andering in toen hij met foot ball een beurs won voor de universiteit. Hij raakte betrok ken bij de beweging voor de burgerrechten en werkte ver volgens als assistent bij dr. Martin Luther King. MARK HOSENBALL (c) The Sunday Times, Londen WASHINGTON De Commissie voor de Strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat heeft zich met achttien tegen twee stem men uitgesproken voor ratificering van het INF-akkoord, op grond waarvan alle middellange afstandsraketten van de VS en de Sovjetunie ontmanteld moeten worden. Een belangrijke vraag blijft evenwel volgens de commissie of volgens de onderhandelingsdelegaties het akkoord ook van toe passing is op toekomstige, geavanceerde technologische wapens, of uitsluitend op nucleaire middellange afstandsraketten en kruisraketten. Senator Sam Nunn, de voorzitter van de commis sie, zei dat er meer onduidelijkheden zijn die uit de weg geruimd moeten worden, alvorens de Senaat over het verdrag kan stem men. Nunn bracht verslag uit aan de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen, die de uiteindelijke zeggenschap heeft over verdragen. Maynard Glitman, de leider van de Ame rikaanse onderhandelingsdelegatie die aan de totstandkoming van het verdrag werkte, deelde mee dat er een duidelijk ant woord op de vragen vanuit de Senaatscommissie zal komen (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO Hele maal zonder incidenten verliep het bezoek van Van den Broek ook giste ren niet. Tijdens zijn on derhoud met parlements voorzitter Jaggernath Lachmon demonstreerde een tiental jongeren voor het parlementsgebouw. In leuzen werd Van den Broek gemaand een eind te maken aan de „terreur" van het commando van Rpnnie Brunswijk. Eén van de jongeren stak een Nederlandse vlag in brand. De groepering „Herstel rela ties met Nederland pas na dat..." heeft zich openlijk uit gesproken tegen de normalise ring van de betrekkingen zo lang de Nederlandse regering geen eind maakt aan de steun die Den Haag zou geven aan het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. Zondagavond verklaarde de voorzitter van de Surinaamse Raad van Christelijke Kerken, Aloisius Zichem overigens dat depraad na Pasen een „zeer be langrijke stap zal nemen, die beslissend zal zijn voor de po gingen om vrede te brengen" tussen de Surinaamse regering en het Jungle Commando. Alle partijen hebben ermee in gestemd dat de raad optreedt als bemiddelaar. De oorlog tussen het Jungle Commando en het regime Bouterse heeft de economie volgens Van den Broek vrij wel uitgeput. „Om uit de crisis te komen zijn vérgaande aan passingsmaatregelen noodza kelijk". zo meent de minister. Van den Broek zei na zijn ge- prekken met de belangrijkste politieke leiders niet in Para- mgjjbo te zijn om te praten over de hervatting van de ont wikkelingshulp. „Maar dat dit punt aan de orde komt tijdens de gesprekken die tot doel hebben de -betrekkingen te normaliseren, is onvermijde lijk". „De betrekkingen met Neder land moeten niet beperkt blij ven tot uitsluitend een ontwik kelingsrelatie", zo voegde hij daar aan toe. „Ook op andere gebieden moet worden samen gewerkt Zo zal weer moeten worden gesproken over de an dere verdragen die in 1982 zijn opgeschort, zoals het culturele verdrag en het remigratiever drag". Wat dat laatste betreft zei de minister dat de Neder landse overheid niet langer een „speciale status" wil toe kennen aan Surinaamse vluchtelingen. „Asielverzoe ken zullen niet anders beoor deeld worden dan verzoeken van andere minderheden". To taal zouden zo'n 5.500 Surina- mers in Nederland voor uit wijzing in aanmerking komen Op de vraag waarom hij geen vertegenwoordigers van het leger ontmoet, zei Van den Broek dat het niet gebruikelijk is bij dit soort bezoeken ge sprekken te voeren met de mi litaire autoriteiten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7