Je gaat twijfelen aan de mensheid" Keulen: kantje boord Toezicht op stortplaats in Alphen zeer slecht Wet gelijke behandeling roept veel kritiek op Binnenland /erder uitstel nieuw paspoort niet onmogelijk E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB CcidaeSowiwt DINSDAG 29 MAART 1988 PAGINA S (Van onze correspondent Rink Drost) EULEN De breedte an een hand. Dat is alles Kat de oude binnenstad Keulen nog scheidt een overstromings- jmp. Maar het lijkt er nds vanmorgen op dat ie zes centimeter vol- oende zijn om de ramp te oorkomen. Het bruingele ijnwater scheert vlak nder de bovengrens van e provisorische kering op e kademuur aan de stad oorbij. elden hebben de Keulenaren opgelucht adem gehaald als afgelopen nacht. Voor hon derdduizenden marken had den ze de laaggelegen openin gen in hun woningen dichtge metseld. met planken dichtge timmerd of met plasticfolie en zandzakken gebarricadeerd. Maar dolblij zullen ze zijn wanneer al dat werk voor niets blijkt te zijn geweest. De vieze slijklaag en de miljoe- nenschade die vijf jaar geleden na een overstroming achter bleven zitten nog heel vers in hun geheugen. Het gevaar voor een overstro ming in de Domstad is overi gens nog niet helemaal voor bij. Bij aanhoudende regenval in het stroomgebied van de Rijn bestaat nog steeds de kans dat het rivierwater de kriti sche grens van tien meter overschrijdt. Daar houdt de waterkering in Keulen op. zo dat dan alsnog de provisori sche voorzieningen in de oude binnenstad op hun deugdelijk heid worden beproefd. De Wasserschutz-Zentrale in Keulen houdt het er echter op dat er nog hoogstens drie cen- limetertjes bij komen, maar dat Vader Rijn daarna heel langzaam zal terugzakken in zijn bed. In Keulen was gisteren het stijgende water een formidabe le toeristische trekpleister. Zelfs in speciaal daarvoor ge huurde bussen kwamen de nieuwsgierigen met honder den naar de Rijnoever en de oude binnenstad Gemeente- personeel en bewoners, druk bezig met het maken van pro visorische voorzieningen, wer den soms razend van het leed vermaak waarmee de dagjes toeristen hen begeleidden. De politie moest ingrijpen toen sommigen met gereedschap aan de bouten begonnen te wrikken waarmee de metalen waterkering is verankerd. In de loop van de middag verwij derde de politie de nieuwgieri- gen van de Rijnoever en uit de bedreigde binnenstadstraten. Wat in de Keulse binnenstad op het nippertje lijkt te zijn voorkomen, is al enkele dagen werkelijkheid in onder meer de Keulse stadsgedeelten Poll en Rodenkirchen en in de stadsgedeelten Beuel en Meh- lem van Bonn. Hele wijken zijn daar overstroomd, de kel ders staan vol water en op de begane grond staat het vieze water meer dan een meter hoog. In menige stad langs de Rijn moest vorige week de ri oolzuiveringsinstallatie worden uitgeschakeld. De fae- caliën drijven nu in de woon kamers. DIRECTEUR ARTSEN ZONDER GRENZEN NA TERUGKEER UIT KURDISTAN: SCHIPHOL Mede werkers van de interna tionale hulporganisatie ..Artsen Zonder Gren zen" zijn heel wat ge wend. Maar ontzetting, ongeloof en afschuw be vingen Jacques de Milli- ano. directeur Projecten van Artsen Zonder Grenzen, toen hij vorige week de door Iraq met chemische wapens ge bombardeerde stad Ha- labja bezocht. „Als je ziet wat daar is gebeurd, twijfel je toch wel even aan de mensheid", ver klaarde een nog altijd aangedane De Milliano gisteravond op Schiphol. terugkeer uit het grensgebied van Iraq en Iran. ,Jc bent weliswaar medicus en je bent daar om te zien. wat er op medisch gebied moet gebeuren om de slacht offers te helpen. Maar je kunt je gevoel niet uitschake len. Het is niet te beschijven wat er door je heen gaat, als je daar rondloopt. Een stad waar kortgeleden nog naar schatting 70.000 mensen wo nen. ligt er nu totaal verlaten bij. Het dagelijks leven is er abrupt afgebroken. Bij een beekje liggen kinderen die water aan het halen waren. Verrast door het gifgas en op slag dood. In de stad zie je de lijken van mensen die geza menlijk aan een tafel zaten. Een lijk bij scheerspullen. Een moeder met haar kind op straat. Het is alsof de tijd is stilgezet", aldus De Millia no Televisiekijkers over de ge hele wereld hebben vorige week ook een glimp kunnen opvangen van de gruwelijke gevolgen van een Iraaks bombardement op 16 maart op de door Kurden bewoonde stad. Beelden die deden den ken aan wat de bewoners van Pompeii moet zijn over komen. toen in het jaar 79 na Chr. de Vesuvius uitbarstte en de stad onder de as en ,lava bedolf. Met als grote verschil dat de catastrofe die Halabja heeft getroffen het bewuste werk is geweest van mensen. Verzoek Drie dagen na het bombarde ment bereikte Artsen Zonder Grenzen een verzoek te ko men kijken of en hoe de slachtoffers geholpen zouden kunnen worden. Samen met een vertegenwoordiger van de Belgische zusterorganisa tie. Reginals Moreels en een deskundige van de universi teit van Gent op het terrein giftige stoffen, reisde De Milliano naar Iran. In de Jacques de Milliano. directeur Projecten van Artsen Zonder Grenzen „Als je ziet wat daar is ge beurd. twijfel je toch wel even aan de mensheid" hoofdstad Teheran, waar zij ..verwelkomd" werden met een Iraakse raketaanval, be zochten zij zo'n vierhonderd gewonden die uit Halabja en omgeving naar de hoofdstad zijn gebracht. Daar kregen zij ook eigenlijk pas voor het eerst een idee van de ramp die zich in Kurdistan had voltrokken. De Milliano: „De mensen die wij in Teheran gezien heb ben. zijn naar onze mening het slachtoffer geworden van een aanval met mosterdgas. Ze hadden brandwonden over hun gehele lichaam en ontstekingen aan onder meer de ogen en de luchtwegen. De conditie van velen wordt verder verzwakt, doordat ook het ruggemerg is aange tast. Ze hebben minder witte bloedlichaampjes, waardoor zij gevoelig zijn voor infecties en ontstekingen. We hebben de indruk dat de Iraanse art sen goed weten hoe zij deze patiënten moeten behande len. Het is immers niet voor het eerst dat Iraq chemische wapens inzet", aldus De Mil liano. Spookachtig Na het bezoek aan Teheran werd per vliegtuig en leger- helikopter doorgereisd naar Kurdistan. De Milliano: „Het was ronduit spookachtig. Je zag van afstand het vee dood in de wei liggen. Van de stad zelf is weinig over, omdat be halve chemische wapens ook gewone bommen zijn ge gooid. Naar onze schatting zijn tussen de één- en vijfdui zend mensen om het leven gekomen. Maar ja. dat blijft een gissing, want tellen is on mogelijk. Talrijke mensen zijn al begraven in massagra ven. En wie kon. is gevlucht. Het is overigens volkomen onduidelijk waar die overige tienduizenden inwoners zijn gebleven. In de omringende dorpen? Naar de vele vluch telingenkampen voor Kur den in Iran? Er is niemand die het weet". Uit door de artsen-organisa tie meegenomen water-, grond- en bloedmonsters zal moeten blijken welke afschu welijke wapens Iraq precies heeft ingezet om de bevol king van Halabj te treffen. De Milliano denkt zelf behal ve aan mosterdgas ook aan cyanide-gas. „De doden die wij gezien hebben hadden blauwe nagels, gezichten en lippen. Dat wijst op cyanide. Die mensen moeten bijna di rect dood zijn geweest". Aangezien de Iraanse medici over voldoende kennis be schikken om de patiënten te behandelen, is er voor Artsen Zonder Grenzen geen aanlei ding om medische teams naar Iran te zenden. Wel zal op zo kort mogelijke termijn mate riaal worden gestuurd naar de ziekenhuizen waar de slachtoffers verpleegd worden. „Voldoende materi aal om tweehonderd mensen een maand te helpen. Dat i$ voor een waarde van tussen de twee en drie ton", aldus De Milliano. Voor de verdere hulpverlening wordt gere kend op het Internationale Rode Kruis terwijl verschei dene landen ook al hulp heb ben toegezegd. Probleem daarbij kan zijn dat Iran in de internationale we reld nogal geïsoleerd is. Iraq, het land dat de waarschijn lijk grootste aanval met che mische wapens uit de we reldgeschiedenis op zijn ge weten heeft, heeft veel meer ..vrienden". De nogal zwakke internationale protesten te gen de barbaarse Iraakse ac tie zijn wellicht een indicatie dat het lot van de Kurden in Iran de „beschaafde wereld" tamelijk koud laat. De Milliano kan zich daar over opwinden. Het zint hem niets dat zijn organisatie de enige medische organisatie is, die zich in Iran op de hoogte heeft gesteld van de ernst van de situatie. „Los van welke ideologie dan ook: dit is een zaak waar iets aan ge^ daan moet worden. Medici moeten de moeite nemen om FOTO: ANP te kijken wat daar is ge beurd", aldus De Milliano. die zijn hart vasthoudt voor wat er in de toekomst nog kan gebeuren. Iran en Iraq zijn beide in het bezit van grote voorraden chemische wapens. Momenteel bestoken zij eikaars (hoofd)steden nog met gewone bommen en ra ketten. die al vele honderden slachtoffers maken. De Milli ano: „Maar je moet er niet aan denken wat er gebeurt, als de oorlog verder escaleert t en dergelijke chemische wa pens op grotere schaal worden ingezet. De gevolgen zijn dan niet te overzien". JOS TIMMERS Een verpleegster in het ziekenhuis in Teheran voert Iraakse kinderen die gewond zijn geraakt bij de aanval met chemische wapens. 'EN HAAG Het is niet on nogelijk dat de invoering van et nieuwe paspoort toch nog kinderen van twaalf jaar en ouder voortaan niet meer in het paspoort van de ouders bij- erder ÏÏS geschreven mogen worden, 'órden, dat wil zeggen tot een og nader te bepalen datum na Aanvankelijk zou die maatre- tnei Tot zo lang loopt de ter- 8el tegelijk met de komst van het nieuwe paspoort ingaan, h maar dat lijkt niet meer haal- aatste) kans gekregen&heeft baar. Een en ander blijkt uit - fraudebestendig paspoort f?n ^nel die staatssecretaris •wieren. Van der Linden (buitenlandse chter los van een eventueel zaken) aan £e Pr°v'nc'alv be- rder uitstel zullen na I april sluren van Drente' Flevoland. waarbinnen paspoort- toducent KEP bv nog Zuid-Holland en Utrecht. De gemeenten in deze provincies zouden als eersten met de uit gifte van het nieuwe paspoort beginnen. Van der Linden ad viseert de provinciebesturen, die tot nu toe met de afgifte van het paspoort belast zijn. „dat het van belang is met alle mogelijke situaties rekening te houden, zowel met de invoe ring van een nieuw paspoort na 9 mei, als met een verder voortgaan met het oude pas poort". Ondanks de voortdu rende onzekerheid over de fraudebestendige kwaliteit van het KEP-model verwierp de Kamer gisteren een motie van de PvdA'er De Visser het KEP-model via de Kamer aan een definitief onderzoek te on derwerpen. Wel nam de Ka mer unaniem een motie van de VVD'er Wiebenga aan om de burger van de problemen rond het paspoort niet de dupe te laten worden. Het zeilschip De Vrijheid ..De Vrijheid" krijgt nu ten minste de kans een voorsprong I krijgen. Maar er is geen zuchtje wind! De zee ligt als een rim- piloos vlak in het licht van de zonsondergang, maar het is nog elder dag. Kapitein Rob wil graag dat het donker wordt, want boeven, die hij als kleine poppetjes aan de reling van hun pip ziet staan, volgen al zijn bewegingen in een kijker. Dat blaakt onze kapitein bepaald zenuwachtig, want hij houdt er he rtaal niet van om op zijn vingers gekeken te worden. Hij besluit de heren in de val te laten lopen. Niet voor niets heeft hij de dieptekaarten en de ligging van „De Jeanet" tot in den treure bestudeerd! Hij kent het hier op zijn duimpje en hij zal ze over een klip lokken! Zijn vijanden hebben het zo druk met de achter volging, dat ze het gevaar niet zien en voor het een half uur ver der is. loopt het stoomschip krakend vast. Kapitein Rob kijkt in nig tevreden toe en steekt een lekker pijpje op! Heao met nieuwe studierich ting Studenten in het hoger economisch en administratief onderwijs (heao) kunnen ko mend schooljaar een nieuwe studie kiezen. Het is de oplei ding bank- en verzekerings wezen- De studie is gericht op de praktijk van de financiële dienstverlening en past in het streven het hoger onderwijs beter aan te passen aan de eisen van het bedrijfs leven. Aan de noordkant van de voormalige vuilnisbelt in Alphen aan den Rijn is men gisteren begonnen met de aanleg van een drainagenet. Hierdoor wordt het vervuilde grondwater opgevangen en naar een zuiveringsinstallatie geleid. FOTO: ANP ALPHEN AAN DEN RIJN Het toezicht op de voormalige Alphense vuilstortplaats liet veel te wensen over. Dit is geble ken uit stortboeken. De gemeente Alphen is in 1979 door een regionaal inspecteur voor de volks gezondheid gewaar schuwd dat er een nauw lettender toezicht op de stortplaats moest worden gehouden. De stortboeken van 1980 en la ter tonen aan dat het toezicht op de vuilstortplaats slecht werd uitgevoerd De stortbaas was regelmatig afwezig en hij of zijn vervangers wisten vaak niet wat ze moesten doen wan neer afval werd aangevoerd. In de keet van de stortbaas werd regelmatig ingebroken. Overigens is niet duidelijk of het toezicht in de jaren 1978- 1979 net zo slecht was. Pas vanaf 1980 zijn stortboeken bijgehouden. Transporteur Kemp heeft in de jaren 1978 en 1979 5.000 kuub afval gestort op de Al phense vuilstortplaats. Dit is gebleken uit facturen. Kemp had geen vergunning voor de stort, maar stortte het afval na toestemming van de dienst openbare werken. Deze 5.000 kuub staat in schril contrast tot de grote hoeveelheid afval die Kemp in die periode in Al phen zou hebben gestort. Oud- werknemers van Kemp heb ben verklaard dat zij 100 a 150.000 vaten op de belt in Al phen hebben gedeponeerd. Omwonenden van het recrea tiegebied Zegerplas stellen de gemeente Alphen aansprake lijk voor alle schade veroor zaakt door de Alphense gifaf faire. In een brief aan het ge meentebestuur eisen zij dat een onafhankelijk deskundige de resultaten van het onder zoek naar de vervuiling con troleert (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De opposi tiepartijen in de Tweede Kamer, de vakcentrales FNV en CNV, het Huma nistisch Verbond en de homo-organisatie COC hebben sterk afkeurend gereageerd op het defini tieve ontwerp voor een „algemene wet gelijke be handeling" dat het kabi net gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. In de kritieken wordt het wetsontwerp een „vrij brief voor ongelijke be handeling" genoemd, om dat de voorgestelde anti- discriminatiebepalingen vele uitzonderingen ken nen. Het kabinet heeft zich niets aangetrokken van de twijfels die de Raad van State eind vo rig jaar uitsprak over de nood zaak van een algemene wet, gelijke behandeling. „Die twij fels delen we niet. We zien het wetsontwerp als een zinvolle aanvulling op de al bestaande wettelijke bepalingen tegen discriminatie", zei minister Van Dijk (binnenlandse za ken) gisteren bij de presentatie van het ontwerp. Het wetsvoorstel, dat in de po litiek al jaren een heet hangij zer vormt, bevat een uitwer king van het eerste artikel in de Nederlandse grondwet, waarin staat: „Allen die zich in Nederland bevinden, worden in gelijke gevallen ge lijk behandeld. Discriminatie wegens godsdienst, levens overtuiging, politieke gezind heid, ras, geslacht of op welke grond dan ook is niet toege staan". De nieuwe wet ver meldt in aanvulling op dit grondwetsartikel ook de on toelaatbaarheid van discrimi natie wegens seksuele gericht heid (hetero- of homoseksueel) en wegens burgerlijke staat (gehuwd, ongehuwd, samen wonend of een status als „na tuurlijk" kind, pleegkind of adoptiekind). Volgens het wetsontwerp is het maken van onderscheid op alle genoemde gronden verbo den, zowel in de arbeidsver houdingen en bij sollicitaties en benoemingen als op de ter reinen van maatschappelijke dienstverlening, gezondheids zorg, onderwijs, volkshuisves ting en bejaardenzorg. Ook het maken van indirect onder scheid is niet toegestaan. Een werkgever kan bijvoorbeeld indirect aan vrouwendiscrimi- natie doen als hij de werkne mers met een deeltijdbaan (meestal vrouwen) bepaalde rechten onthoudt. Scholen Het wetsvoorstel kent een flink aantal uitzonderingen op het algemene discriminatie verbod. „Dat was onvermijde lijk", aldus minister van Dijk, „omdat het genoemde artikel 1 van de grondwet soms kan botsen met andere grondwets bepalingen, bijvoorbeeld die over de vrijheid van gods dienst of de vrijheid van on derwijs". Zo kan een ortho dox-protestantse school weige ren een homoseksuele leer kracht in dienst te nemen als het bestuur kan aantonen dat het toelaten van zo'n leer kracht in strijd is met de gods dienstige grondslag van de school en de overtuiging die daar wordt uitgedragen. De algemene wet gelijke be handeling zal ook niet van toe passing zijn op de interne ver houdingen binnen kerkge nootschappen of andere ge nootschappen op geestelijke grondslag. Evenmin geldt de wet als er een geestelijk ambt in het geding is. Er is bijvoor beeld geen sprake van discri minatie wegens godsdienst of geslacht als een hervormde vrouw wordt geweigerd bij een rooms-katholieke prieste ropleiding. Uitzonderingen zijn ook mogelijk als instellin gen of bedrijven aan sollicitan ten speciale eisen stellen die sterk samenhangen met de aard van de functie of grond slag en doel van de instelling of onderneming. Het CDA kan eisen dat medewerkers op het partijbureau ook CDA-lia zijn. Een bedrijf dat veel contacten met Duitsland onderhoudt, mag een neger die geen Duits spreekt afwijzen als telefonist. In deze gevallen is er geen sprake van discriminatie op grond van politieke gezind heid of ras. Proces In het wetsontwerp wordt de mogelijkheid geopend voor verenigingen, stichtingen of soortgelijke instanties om na mens individuen een proces wegens discriminatie te voe ren. Iemand die wordt ontsla gen vanwege zijn homoseksue le gerichtheid kan bijvoor beeld het COC voor hem laten procederen. Minister Korthals Altes zei te verwachten dat de nieuwe wet na inwerkingtre ding „enige verzwaring" van de werkdruk bij de rechterlij ke macht met zich mee zal brengen. „Gezien het belang van de wet is dat echter alles zins verantwoord", aldus de minister. Alternatieve straf na fraude dekhengst De rechtbank te Almelo heeft de Denekampse hengstenhouder Hennie Borghuis wegens valsheid in geschrifte met zijn dekhengst Lucky Boy veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Borghuis zal zijn straf voldoen in de vorm van dienstverlening. Hij zal zich gedurende 300 uur aan een project moeten wijden dat in overleg met de reclassering zal worden vastgesteld. Borghuis heeft jarenlang dekbewijzen ver valst. Veel merriehouders hebben daardoor in totaal een schade geleden van zeven ton a anderhalf miljoen gulden. Er lopen nog vier civiele procedures van merriehouders tegen Borghuis. Prins Bernard bi) twee opgezette rendieren in het diorama „Holterberg 15.C jjiuseum Bos Dierenwereld in Hol^jn dat hij even daarvoor geopend, heeft IH jaar geleden" in het Prins Bernhard opent diorama „Holterberg" HOLTEN Prins Bernhard heeft gisteren het diorama „Holterberg, 15.000 jaar gele den" in het museum Bos Die renwereld in Holten geopend. In het museum herleeft de prehistorische toendra, zoals die er direct na de ijstijd moet hebben uitgezien. Preparateur Kees Bos heeft met het diara- ma een nieuw deel toegevoegd aan het museum, dat dit jaar vijftig jaar bestaat. Hij is bijna twee jaar bezig geweest met het vervaardigen van het dio rama. De voor het diorama be nodigde rendier-lijken haalde hij uit Finland, evenals de mossen. „Het komt niet zelden voor dat een kind vraagt of de dieren nog leven. Een goed diorama van reeen geeft een betere indruk van hoe deze dieren leven dan een dieren tuin"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5