Verkoop woningen „'n prima idee ^ater blijft stijgen )nenigheid over hervatting ntwikkelingshulp Suriname Bloemetje WE 5 11 12 13 14 15 £eidóe (2omwnt .99 RECORDOMZET VEILING FLORA Eén procent hoger loon voor bankpersoneel Dinsdag 29 maart 1988 79e jaargang no. 24075 1 £h|HHh Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthof! Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Bui)teweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. ieste bioscopen in Randstad ir één onderneming HAAG De Nederlandse Cannon Group t binnenkort onderhandelingen af tot name van de bioscooptheaters van Holland ibitors in Amsterdam, Rotterdam en Den In Den Haag zijn dat de theaters Asta zalen) en Babyion (eveneens drie zalen), ion komt als bioscoopexploitant in de drie steden in Nederland dan in feite tot een opolie-positie. De aankondiging van dat op barende niéuws werd gisteravond gedaan ens de eigenaren van beide bioscoopgroe- Golan en Globus vöor Cannon en de Ame- ien Forman en Finkei namens de Zwitser- ïaatschappij Orbi S.A., eigenaar van Hol- Exhibitors. 15: Cannon krijgt monopolie op biosco- Randstad. Zeven executies in Zuidafrika JOHANNESBURG In Zuidafrika zijn vanmorgen zeven mannen opgehangen, die waren veroordeeld we gens moord. Het ging om vijf zwarten en twee blan ken. Het aantal ophangin gen in Zuidafrika tot dus verre dit jaar kwam daar mee op 36. Vorig jaar wer den er meer dan 160 men sen opgehangen. Onder de genen die dit jaar zijn opge hangen bevindt zich, voor zover bekend geen van de 48 mensen die ter dood zijn veroordeeld wegens misda den uit politieke motieven. Auto in beslaggenomen na te snel rijden ALKMAAR De rijkspolitie van Wester-Kog- genland heeft voor de eerste maal een auto in be slag genomen wegens extreem te hard rijden. Hel voornemen tot dit nieuwe beleid werd tien dagen geleden door de Alkmaarse officier van justitie voor verkeerszaken afgekondigd na klachten van gemeentebestuurders en particulieren uit Noord hollandse dorpen over extreem hard rijden bin nen bebouwde kommen. De 47-jarige mevrouw G.S. werd betrapt toen zij in Avennorn op een smalle volgens de politie gevaarlijke weg binnen de bebouwde kom 95 kilometer per uur reed. De officier van justitie overweegt nog of hij de auto teruggeeft met een waarschuwing of vasthoudt tot de terechtzitting. In het laatste geval kan hij de rechter vragen het voertuig verbeurd te verkla- MELKQUOTA MET VIER PROCENT OMLAAG BRUSSEL - De Nederlandse melkveehouders ra ken begin april bijna vier procent van hun quo tum kwijt. Dat heeft minister Braks van land bouw gisteravond gezegd in Brussel. De onver wacht grote korting is nodig, omdat de Europese Commissie niet wil afwachten of Braks erin slaagt via een speciale opkoopregeling 1,2 procent mel- krechten op te kopen die hij in het verleden met te ruime hand heeft uitgedeeld. Om de overpro- duktie tegen te gaan was op EG-niveau al eerder besloten dit jaar 2,5 procent van de melkquota te verminderen, waarvan anderhalf procent tijdelijk. Er moeten voorts nog wat quota worden gereser veerd voor jonge boeren, bedrijfsopvolgers en voor andere speciale regelingen. Dat brengt de to tale korting in Nederland op 3,95 procent. Pagina 6: Braks mag melkrechten opkopen Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimum temperatuur ongeveer 4 gra den, middagtemperatuur om streeks 9 graden. Zwakke tot matige wind, uit uiteenlopende richtingen. Zon op: 07.19; zon onder: 20.10. Hoog water Scheveningen: 01.48 en 13.52; laag water: 09.41 en 21.54. Politie Panama pakt oppositieleiders op PANAMA-STAD Leden van de op roerpolitie in Panama zijn vannacht fel opgetreden tegen acties van de gezamen lijke oppositiebeweging. Bij een inval in een hotel, waar de beweging een perscon ferentie had belegd, is een aantal leden van de oppositie gearresteerd. Kort voor de persconferentie in het Mariott Hotel, waar het grootste deel van de internatio nale pers verblijft,.- drong een twaalftal agenten in burger met getrokken geweren het gebouw binnen. Zij arresteerden een nog onbekend aantal leden van de opposi tie. Ook werd een aantal buitenlandse journalisten voor enkele uren opgepakt. Na deze actie sloegen de agenten in op de nog aanwezige leden van de oppositie, journalisten en overige gasten. ielderse kerkhofje kwam volledig onder water te staan door het almaar stijgende water in de FOTO: ANP fENTER Het water de Rijn en de IJssel vandaag en morgen en stijgen. Sinds giste- is er dertig centimeter ikomen. Rijkswater- verwacht dat mor de hoogste stand It bereikt. Het peil bij th zal dan naar ver- ïting stijgen tot 15.95 r, twintig centimeter r de hoogste stand leze eeuw is gemeten. wij verwachten (er geen grote proble- zei vanochtend een "dvoerder van Rijks- irstaat. öbith stroomt momenteel biljoen liter water per se- door de Rijn. Dat ge- met een snelheid van ze- kilometer per uur. De ale stroomsnelheid van ijn ligt tussen de vier en cilometer per uui;. Rijks- rstaat stelt voorlopig ook permanente of beperkte ewaking in langs de grote ren in Gelderland. De dij- :ijn sinds het hoog-water- van 1983 versterkt en Zelfs watersnood helpt mensen niet van het roken af. Deze brandweerman in Eltville, een dorpje bij Frankfurt, gebruikt een korte pauze om een (droog) pakje uit de automaat te trekken. FOTO: AP in veel gevallen verhoogd. Als de weersomstandigheden ver slechteren en het blijft rege nen kan alsnog tot dijkbewa king worden overgegaan. Zes tig medewerkers van Rijkswa terstaat die verantwoordelijk zijn voor 360 kilometer rivie roever moeten daarvoor pa raat blijven. In Duitsland heeft het wassen de water grote problemen ver oorzaakt. In totaal hebben de overstromingen aan acht men sen het leven gekost. Er is voor tientallen miljoenen scha de ontstaan. In de deelstaat Beieren is de hoogste water stand sinds 1840. In Keulen wordt met man en macht ge probeerd de oude stad tegen een totale overstroming te be schermen. In het Tsjechoslowaakse dis trict Trutnov, ten noorden van Praag, zijn twee doden en drie gewonden gevallen toen een door overstromingen ontwor telde boom op een toerbus te rechtkwam. De hoofdstad Praag is maar ten dele bereik baar door ondergelopen we gen. In de Argentijnse stad en pro vincie Buenos Aires zijn door de onafgebroken regen van de laatste dagen 24 mensen om het leven gekomen en zijn 150.000 mensen dakloos ge worden. De regen hield giste ren op en maakte plaats voor een stralende zon. LUBBERS VOORZICHTIG POSITIEF OVER WD- VOORSTEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft vanoch tend voorzichtig^ positief gereageerd op een voor stel dat VVD-fractie- voorzitter Voorhoeve gisteren in het „paasde- bat" over de sociaal- economische toestand van het land gedaan had. Lubbers noemde het in beginsel een „pri ma" idee jaarlijks een groot aantal woning wetwoningen aan de huurders te verkopen en met de opbrengst daarvan ondermeer gif belten op te ruimen en wegen aan te leggen. Maar hij voegde er meteen aan toe dat er anderzijds ook niet te veel van ver wacht mocht worden omdat de woningbouwcorporaties die de woningen beheren, tot taak hebben te zorgen dat er voldoende sociale woningbouw in stand blijft. Voor het overige beperkte de premier zich vooralsnog tot een verdediging van de kabinetsplannen. Volgens hem is de meeste kritiek op het „paaspakket" terug te voeren op „misverstanden". Tot die misverstanden be horen de in de ogen van Lubbers vermeende bevoor deling van mensen met hoge inkomens, omdat al te snel voorbijgegaan wordt aan de gevolgen van de Een afwerend gebaar van Lubbers? Aan het gezicht van de premier te oordelen bleef de schade bij de aanvaring met de Tweede Kamer gisteren beperkt. FOTO: ANP sterk beperkte fiscale af trekmogelijkheden. „Wie nu zeer veel van de belasting aftrekt, gaat er straks zelfs op achteruit", zei Lubbers. Mensen met hoge inkomens die weinig aftrekken, kunnen er daar entegen op vooruit gaan, er kende hij. Hij sprak van „een zeer verschillend beeld" in de gevolgen voor de hoge inkomens en bena drukte dat het er in elk ge val om gaat de koopkracht voor de lage inkomens en de middeninkomens te handhaven. „We hebben bewust gezocht naar een eenvoudiger belas tingsysteem", aldus de pre mier, met als doel te komen tot een* matiging van de loonkosten wat een stimu lans betekent voor de werk gelegenheid. „En dat il al tijd weer het draagvlak", zei hij. Verder bestreed hij dat het kabinet tót nu toe te weinig gedaan zou hebben aan het stimuleren van de investe ringen door de overheid. Hij wees de Kamer erop dat de bouw van vier tunnels op de rol staat, evenals een vaste oeververbinding over de Westerschelde en andere grote investeringen voor de aanleg van wegen en het lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Felicitaties DEN HAAG Premier Lubbers heeft vanochtend bij het begin van de tweede dag van het debat over het paaspakketCDA-fractie- voorzitter Bert de Vries ge feliciteerd met diens vijftig ste veijaardag. Het is een hele leeftijdaldus Lub bers. De premier maakte van de gelegenheid gebruik ook andere fractievoorzit ters te feliciteren. „Aller eerst de heer Voorhoeve, vanwege diens versteviging van ons pakket met één miljard gulden. En ook de heren Kok en Van Mierlo, omdat die na het voorstel van de heer Voorhoeve ge dacht zullen hebben: nu zijn we helemaal jarig!" tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll verbeteren van het open baar vervoer. Hij waar schuwde de Kamer voor de neiging de financiële moge lijkheden van de staat te overschatten. Internationale ontwikkelingen dwingen tot terughoudendheid, maar volgens Lubbers gaat het herstel van de werkgele genheid desondanks gestaag door. Pagina 3: Kabinetcrisis ligt niet meer voor de hand 18 PAGINA'S verlengstuk van kabinet" Artsen Zonder Grenzen geschokt terug uit Iran Conservatieven zagen aan n stoelpoten f Thatcher f Jol en Otto leiden training FC Den Haag Leiden legt beschuldiging gifstort naast zich neer Steun provincie nieuwbouw bejaardenhuis Rhijndael Riet van der Laan neemt afscheid van veertig jaar kraamwerk Kinderopvang in Sassenheim van de baan Verwey en Schröder: kunst van alledaagse schoonheid RIJNSBURG De veiling Flora in Rijnsburg meer tulpen aangeboden gekregen De prijzen heeft gisteren een recorddagomzet behaald, van de bloemen zijn redelijk, volgens de Flora- Gisteren werd voor 4.072.399 gulden en 44 cent medewerker. „Een belangrijke rol daarbij omgezet. Daarmee is het oude record van 25 speelt het slechte weer. De mensen blijven bin- maart 1986 met ruim 65.000 gulden verbroken, nen met Pasen en kopen meer bloemen". Kralt De hoge omzet heeft te maken met de jaarlijkse verwacht ook in de komende dagen een grote grote toevoer voor Pasen. Dit jaar is er sprake toevoer van bloemen. „Misschien halen we Kralt hierover: „We hebben het hele laatste kwartaal een grote toevoer van bloemen gehad, vooral het aanbod van bolbloemen is stérk ge stegen. We hebben bijvoorbeeld 22 procent gen zijn weer erg veel bloemen aangevoerd. Van ons mag het want bij de Flora wordt nog steeds de traditie in ere gehouden dat bij het verbreken van een record op gevulde koeken wordt getracteerd". (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 AMARIBO De Su- imse en Nederlandse ring verschillen van ing over de manier op de ontwikkelings- zou moeten worden at. Dat bleek gisteren ns het gesprek dat ster Van den Broek Buitenlandse Zaken met zijn collega Eddy >c en Suriname's pre- ht Ramsewak Shan- Suriname is met name gekant tegen het Nederlandse voorstel om de hulp te „internationali seren", zo zette Sedoc gisteren uiteen. Hoewel de details van het voorstel nog onduidelijk zijn, wil Nederland dat Brazi lië, Venezuela, Frankrijk en België bij de hulpverlening be trokken worden. Van den Broek benadrukte tijdens een fiersconferentie op de Neder- andse ambassade bovendien dat de Nederlandse ontwikke lingshulp nooit een motor kan zijp voor de Surinaamse eco nomie, maar bedoeld is als on dersteuning voor een goed uit gewerkt eigen ontwikkelings programma. Zowel Sedoc als president Shankar zeiden dat de reste rende ontwikkelingshulp van 1,55 miljard gulden verstrekt moet worden overeenkomstig de akkoorden die daarover in 1975 bij de onafhankelijkheid van Suriname zijn gesloten. Shankar: „Als blijkt dat er problemen zijn bij de uitvoe ring van het' bilaterale ver drag, moeten er besprekingen over worden gevoerd. Het ver drag is ons heilig". De president sprak zijn afkeu ring uit over de betoging op de weg van de luchthaven Zande rij naar Paramaribo. Hij zei te betreuren dat men het verbod op het houden van demonstra ties naast zich neer had gelegd. Maar Van den Broek leek er niet zwaar aan te tillen: „Het was te onbelangrijk om te noe men", zei hij laconiek. Pagina 7: Economie Surina me*.yrijwel uitgeput AMSTERDAM Werkgevers en bonden in het bankbedrijf (100.000 werknemers) hebben vanmorgen vroeg een onderhan delingsresultaat bereikt over een nieuwe tweejarige cao. Het re sultaat van een akkoord wordt nadrukkelijk niet gesproken zal de komende maand aan de leden worden voorgelegd, zo hebben de Werkgeversvereniging voor het bankbedrijf en de Dienstenbond FNV na zo'n zestien uur onderhandelen meege deeld. Het onderhandelingsresultaat heeft het karakter van een com promis. De werkgevers hebben uiteindelijk een eindbod op tafel gelegd, dat voorziet in een structurele loonsverhoging van 1 pro cent en 1 procent eenmalige uitkering. Aanvankelijk wilden de werkgevers van geen loonsverhoging weten, terwijl de bonden hadden ingezet op 2,5 procent structureel. Twee doden door verkeersongeluk HAARLEMMERMEER De 79-jarige Haarlemmer G.G. Gertenbach en de 79-jarige mevrouw T.M. Hansen uit Zandvoort zijn gistermiddag beiden om het leven gekomen bij een verkeersongeluk bij het dorp Zwaanshoek in de ge meente Haarlemmermeer. Het ongeluk gebeurde op de Ben- nebjjpekerdijk. Een^27-jarige Haarlemmer reed vanaf een zijweg de dijk op. Hij zag daar bij de auto van de slachtoffers, en een 58-jarige automobilist uit Haarlem die deze auto in haalde over het hoofd. Hij bot ste tegen de auto die aan het inhalen was, waardoor deze te gen een boom botste. De auto van de slachtoffers kwam door de botsing in het water van de Ringvaart terecht. De slachtof fers zijn per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd waar zij later zijn overleden. De 58- e Haarlemi ïiwond op. „Zullen we een bloemetje staren?". Een vraag, die in Nederland steeds meer met een volmondig „ja" blijkt te worden beantwoord. En wat daarbij bijzon der opvallend is? De klant heeft daar zelfs - we hebben dat onlangs nog gemeld - de gemiddelde somma van 32 gulden voor over. Even gauw uitge rekend is dat zelfs nog acht gulden meer dan een doodgewoon maandabonnement op de Leidse Cou rant, ook een leuk cadeautje voor iemand, die u graag eens kennis zou willen laten maken met onze krant. Maar terug naar dat bericht over de bloe men: er waren vorig jaar welgeteld 1,2 miljoen van die bloemengroeten. Natuurlijk kan er veel bij de Leidse Courant, maar zoveel abonnees erbij zou zelfs onze computer niet kunnen verwerken. We zijn al blij met uw (proef-)abonnement. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en peheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1