Plannen kinderopvang Sassenheim van de baan Sloop gevraagd na vernieling van gekraakte bungalow Grontmi j voorspelt verdere daling bezoekers Wasbeek fieidaeSomaatt Geanimeerd politiek café Valkenburg wil 19 woningen verkopen KOSTEN TE HOOG, GEEN GOEDE RUIMTE Verhuizing Aviodome op de lange baan Culinaire wedstrijd aan BANKEN BIJ KRUISPUNT GAAN WEG Warmond Lokaal nog niet zeker van apparatuii LEIDEN OMGEVING DINSDAG 29 MAART 1988 PAGINA f Onbekenden verwonden pompbediende WASSENAAR Drie onbekende perso nen hebben vanmorgen rond half acht een pompbediende (ongeveer 50 jaar) van het Texaco-benzinestation aan de Van Zuylen van Nyeveldstraat flink verwond. De personen gingen het kantoortje binnen van het benzinestation waar de pompbe diende zich bevond en sloegen hem zon der enige reden met een hard voorwerp op zijn hoofd. Zonder iets mee te nemen gingen zij er toen in een auto vandoor. De auto werd later in de Raadhuislaan terug gevonden. Van de daders is nog geen en kel spoor gevonden. Ook de aanleiding tot deze daad is niet bekend. De pompbedien de is plaatselijk behandeld door de GG en GD en heeft een flinke wond aan zijn hoofd. Computers voor ambtenaren VALKENBURG Ambtenaren op het Valkenburgse gemeen tehuis krijgen de gele genheid om binnenkort een personal computer te kopen. Ze krijgen daarvoor een renteloze lening van de gemeente Valkenburg van 3000 gulden. Op dit moment hebben zeven ambtena ren zich aangemeld voor de aanschaf van een computer. De com missie financiën praat vanavond over de com puters. LISSE Hoewel echt vuuwerk uitbleef is het politie pafé gisteravond in de Beurs in Lisse geaniméerd verlo pen. Eerder was dat vuurwerk wel verwacht gezien de tegenstellingen tussen inleiders T. Tibboel (winkelier, voorzitter van ondernemersvereniging Alverha) en F. Prins (lid raadsfractie PvdA/PPR). Tibboel sprak zich uit voor een toenemen van het aan tal winkels, parkeerruimte en woningbouw. Prins gaf tegengas daartegen. Uiteindelijk kwam men tot het compromis dat Lisse ook in de toekomst verder moet groeien, maar dan rustig aan. Prins: „We moeten de mensen nu en altijd wel wat meer te bieden hebben dan alleen maar winkels en we moeten ons al helemaal niet vergelijken met de buurgemeenten. Het moet geen wedstrijd worden". Tibboel stelde daartegenover dat ook in de toekomst rekening moet houden met enige uitbreiding van het winkelbestand en dat wat men op dat gebied nu voorhanden heeft, opgewaardeerd moet worden. VALKENBURG Negentien woningen van het Gemeentelijk Woningbedrijf in Valken burg worden mogelijk verkocht. Met de op brengst wil Valkenburg nieuwe huizen bou wen in Boonrak West. Om de verkoopplannen snel doorgang te laten vinden, kunnen de wo ningen zelfs in bewoonde staat verkocht worden. Dat staat in een gemeentelijke nota over de verkoop van de woningen. De nota wordt vanavond besproken in de commissie economische, maatschappelijke en sociale Za ken. Tijdens de begroting 1988 kwam het plan om de gemeentelijke woningen te verkopen voor het eerst ter sprake in Valkenburg. Aanvanke lijk was er sprake van de verkoop van 28 wo ningen. Die woningen zouden moeten worden opgeknapt wat 75.000 gulden per woning zou kosten. Dat was reden voor het college van B en W om te overwegen om de woningen in de loop van de tijd te verkopen. De rijksoverheid heeft de gemeente Valkenburg al gewezen op het feit dat woningen die aan de huidige huur der worden verkocht niet verkocht mogen worden voor de prijs van een leegstaand huis. De huizen brengen dan maar zestig procent van de werkelijke waarde op en de Valken burgse raad heeft al besloten daar weinig voor te voelen. Het aantal te verkopen woningen is inmiddels teruggebracht tot 19 woningen. Het gaat dan vooral om woningen die al tussen particuliere woningen in staan. De gemeente wil juist deze woningen verkopen omdat het onderhoud van de verspreid liggende huizen veel geld kost. Schoorsteen van oude melkfabriek wordt opgeblazen VOORHOUT De schoorsteen de voormalige melkfbriek aan dt renstraat in Voorhout wordt vif^F opgeblazen. Ook het huis, en grenzende garagebedrijf van de van Werkhoven staan op de nor tie om gesloopt te worden. Op de komende grond komen herenhi gebouwd door de firma van B Het verwijderen van de metersent pijp zal 7.00 uur 's morgens gebe !r" omdat de werkzaamheden ge kunnen opleveren voor het ver Het nabijgelegen woonhuis van e milie. Van Steyn zal extra beveil krijgen tegen neervallend gestee11 s d alle Veel bezwaren tegen huizen aan Varenpad VOORHOUT Verlies van privacy, zonlicht en uitzicht. Dat zijn de be langrijkste bezwaren die door een aantal bewoners van de Speenkruidhof en de Bloemenschans zijn in gediend tegen het verle nen van een vergunning voor de bouwplannen aan het Varenpad. Daar wil Noorlander Beheer Neder land b.v. vier landhuizen' onder een kap en een bun galow bouwen. De panden komen op het terrein van de boerderij te staan die enige maanden geleden is gesloopt. Op de grond ligt een horeca-be- stemming. De gemeente wil dat nu veranderen in een woonbestemming en een bouwvergunning ver lenen. De woningbouw vereniging Voorhout pro testeert hiertegen. Zij vindt dat door op deze plaats in de wijk Oosthout woningen te bouwen er een te dicht bebouwde buurt ontstaat. Verder denkt de woningbouwver eniging dat als van te vo ren bekend was dat op de plaats van de boerderij woningen zouden worden gebouwd, de bestaande panden aan de Speen kruidhof anders zouden zijn gesitueerd. Dit bezwaarschrift wordt ondersteund door acht be woners. van de Speen kruidhof die aan het colle ge van B en W schrijven dat zij bij de bouw van de woningen hun vrije uit zicht en privacy kwijtra ken. Verder vrezen zij minder zonlicht in de tuin te krijgen. Drie bewoners van de Bloemenschans protesteren tegen de bouw van de garages bij de nieu we huizen. Zij kijken straks tegen een blinde muur aan. De bezwaren worden dins dag 29 maart besproken tijdens de commissieverga dering ruimtelijke orde ning in het gemeentehuis van Voorhout. Ringmuur wordt gerestaureerd SASSENHEIM De eeuwe- noude ringmuur om de Neder landse Hervormde Kerk -in middels een doorn in het oog voor de Sassenheimse bevol king wegens de deplorabele toestand waarin het bouw werk zich bevindt - zal bin nenkort gerestaureerd worden. Het restauratieplan van gemeentewerken en de Kerkvoogdij van de Neder lands Hervormde Gemeente is door Monumentenzorg goedge keurd en de bouwvergunning is verleend. De leden van de commissies voor openbare werken en fi nanciën gingen gisteravond accoord met het dekkingsplan voor de restauratie waarmee een half miljoen is gemoeid. De gemeenteraad neemt op 19 april een besluit over het voor stel van B en W. Reeds in 1985 klopte de Her vormde Gemeente aan bij het college van B en W voor een bijdrage in de kosten. Er werd dêstijds een subsidie van 30.000 gulden toegezegd. Ver onderstelde men in eerste in stantie dat een dergelijk be drag toereikend zou zijn, bij nader inzien bleek dat de re novatie gecompliceerder zou zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. Wilde men een doelmatige restauratie uitvoe ren dan zou er tussen de ring muur en de terp een zoge noemde keerwand geplaatst moeten worden die de grond- druk tegen gaat en grondver schuiving voorkomt. Kostenverhogende factoren die uiteindelijk leidden tot een prijsopgave van 466.536 gul den. Hiervan zal - als de Sas senheimse raad akkoord gaat - 80 procent door de gemeente voorgefinancierd worden. In de periode 1990-1992 zal een subsidie van 93.000 gulden door Rijksregeling Restauratie Monumenten toegekend worden. Het resterende bedrag komt van de regeling Monu menten Subsidies Zuid Hol land, het stadsvernieuwings fonds van Sassenheim en de Nederlands Hervormde Ge meente zal eveneens een deel van de kosten op zich nemeh. SASSENHEIM Plannen voor kinderopvang van 0 tot 3-jarigen zijn in ieder geval voorlopig van de baan. Gegadigden die in overleg met de gemeente een dergelijke opvang wilden realiseren, hebben afgehaakt wegens de on aanvaardbaar hoge kosten en het ontbreken van een geschikte accommodatie. Ruim een jaar gelegen deed de gemeente Sassenheim een beroep op ouders van kinde ren tot 12 jaar om mee te wer ken aan een enquête over de behoefte aan kinderopvang en het gewenste type basisonder wijs. Tijdens een vergadering van de commissie voor wel zijnszaken, op 12 mei 1987, werden de resultaten van het onderzoek bekend gemaakt: 210 gezinnen bleken belang stelling te hebben voor kinder opvang voor kinderen tot 3 jaar. Wethouder W. Maris deelde bij die gelegenheid mee reeds in onderhandeling te zijn over de totstandkoming van een dergelijke voorziening met de Stichting Peuterspeelzaal en een drietal partikulieren. Om dat er van concrete plannen op dat tijdstip nog geen sprake kon zijn, deed Maris de toezeg ging er naar *e kunnen stre ven met ingang van het schooljaar 1987-1988 met een afgerond plan te komen. Inmiddels is duidelijk gewor den dat de onderhandelingen niet het gewenste resultaat hebben opgeleverd en van een voorgaande planontwikkeling zal dan ook worden afgezien. „Het probleem is", zo deelde F. Slagman, hoofd van de af deling Welzijnszaken mee: „dat de gemeente momenteel niet in staat is adequate ruimte aan te bieden". De accommo datie die in aanmerking zou komen is een lokaal met een vloeroppervlak van 70 vier kante meter in de Kinderkorf aan de Kagerdreeg waar even eens een peuterspeelzaal voor kinderen in de leeftijdsgroep van 2 tot 4 jaar is onderge bracht. „Het betreffende lo kaal zou met hoge investerin gen geschikt gemaakt kunnen worden, maar het zou ruimte bieden aan een beperkt aantal kinderen", voegt Slagman hier aan toe. Omdat de gemeente Sassen heim bij monde van wethou der Maris zich herhaaldelijk op het standpunt heeft gesteld geen exploitatiesubsidie toe te kennen voor de instandhou ding van een opvangcentrum bleek de realisatie van een verantwoorde kinderopvang geen haalbare zaak. „Men zou de beschikking moeten hebben over een gebouw met voldoen de scheidingsmogelijkheden, aparte wasruimte, speellokaal en slaapzaal. „Een derdelijke lokaliteit zou in Sassenheim echter niet te vinden zijn. Bin nenkort zal de gemeente con tact opnemen met de peuter speelzaal De Kinderkorf om het vacante lokaal te benutten als uitbreiding van de peuter speelzaal die te kampen heeft met ruimtegebrek. NOORDWIJK De komst van het Aviodome, de luchtvaarttentoonstel ling op Schiphol, naar Noordwijk is op de lange baan geschoven. Oorzaak is onenigheid tussen Stich ting Aviodome en de drie sponsors van de stichting, Schiphol b.v.. Fokker en de KLM. Zij zijn het nog niet eens over de mogelij ke verhuizing naar Noord- wijk, hoe groot een even tueel tentoonstellings ruimte moet zijn en hoe de tentoonstelling precies wordt opgezet. K. Rubingh van de Stichting tot Vestiging van Noordwijk Space Centre: „We hadden graag gezien dat de bouw van de ruimtevaarttentoonstelling in Noordwijk en de tentoon stellingsruimte van het Avio dome in één bouwstroom zou worden meegenomen. De ver huizing van het Aviodome is nu op de lange baan gescho ven. Ik denk dat de onderhan delingen hierover nog maan den kunnen duren. Wij heb ben ons in ieder geval terugge trokken tot deze partijen het onderling eens zijn". Volgens Rubingh heeft het stichtingsbestuur van de Avio dome „te veel met het hoofd in de wolken rondgelopen". „Degenen die met de financië le consequenties worden ge confronteerd van een dergelij ke verhuizing gaan niet direct mee", aldus Rubingh die ver wacht dat Noordwijk nog steeds een goede kans maakt als vestigingsplaats voor het Aviodome. „De enige concur renten zijn Autotron in Ros malen en de gemeente Haar lemmermeer. Autotron zit te ver van Schiphol af, men wil Aviodome binnen 30 kilome ter van de nationale luchtha ven houden, en de gemeente Haarlemmermeer heeft nog erg veel plannen in ontwikke ling". In Noordwijk kan vrij snel worden begonnen met de bouw want het college van B en W heeft in principe mede werking toegezegd. Deze ontwikkeling heeft geen gevolgen voor de bouw van de ruimtevaarttentoonstelling in Noordwijk. Rubingh: „Wij gaan door met de plannen voor de bouw van het Space- centre. We blijven hopen dat wij in 1988 de eerste paal hier voor in de grond kunnen slaan". Daarvoor moeten eerst nog de nodige sponsors worden gevonden die geld op tafel willen leggen voor de ruimtevaarttentoonstelling. Ook op de subsidieaanvraag bij de provincie is nog geen positief antwoord gekomen. VOORHOUT Martijn Bar- teling (16) uit Rijnsburg en Friso Bouwmeester (15) uit Noordwijkerhout hebben gis teren de eerste culinaire vak wedstrijd aan de Voorhoutse Katholieke Technische School gewonnen in respectievelijk de categorie koken en serveren. De vakwedstrijd is een voor ronde van Nationale Culinaire Manifestatie in Tilburg op 22 april. Aan deze landelijke vak wedstrijd doen 22 horeca-scho- len mee. Na een exquis zes gangen menu waarbij gepo cheerde zalm en parelhoen- borstfilet de hoofdgerechten waren, reikte burgemeester M. Th. v.d. Wouw de bekers uit aan de prijswinnaars. Iedere kandidaat er waren zestien deelnemers ontving een oorkonde met een herinne ringsstandaard. De Sti< „Voorhout 10 eeuwen had voor beide hoofdprij" naars een fraaie trofee. De jury was verrast doo hoge niveau van de jonge en kelners. Tweede prij ken: Sander Wassenaar. 1 prijs koken: Leonard K Tweede prijs serveren: I Wigger. Derde prijs serv Jan Wilem van Rijn. WASSENAAR Bij het kruispunt Van Zuylen/Storm van 's Gravenzandeweg/Kat- wijkseweg/Dr. Mansveltkade in Wassenaar moeten ver keerslichten komen. Boven dien zullen er roodlichtcarhe- ra's worden aangebracht. zomers naar het drukke verkeer kij ken. De gemeenteraad van Wasse naar stemde gisteren eensge zind met de voogenomen maatregelen in. Op vragen van enkele gemeenteraadsle den of de banken kunnen blij ven staan antwoordde de bur gemeester daar niet ov[ peinzen. Burgemeester P.H. Schoute: „ik vind h< gewenst dat daar bi staan, ook al vinden de gers het zelf wel gewen: Overdevest (CDA) schuwde de burgemeèste de omwonenden wel een daar banken kunnen plaatsen. VOORSCHOTEN Na dat de bungalow achter in het bos van „Berbice" in Voorschoten vorige week is gekraakt, is het pand zaterdag door vijf onbe kenden volslagen in puin geslagen. Inmiddels drin gen de eigenaren op sloop aan van de tot voor kort in redelijke staat verke rende woning. Tijdens de „overval" van het afgelopen weekeinde waren vijf mensen in het pand onder wie een twee jarig kind. Zij zijn doordat ze tijdig wisten te vluchten ongedeerd gebleven. De krakers waren afkomstig uit een pand aan de Veurse- weg. Wie de vernielers van de bun galow zouden zijn, is onbe kend. Verdenkingen gaan ech ter uit naar extreem-rechtse jongeren uit Voorschoten die eerder ook al betrokken zou den zijn geweest bij het gron dig vernielen van het monu mentale kraakpand Veurse- weg 20. Zij zouden toen niet in opdracht van de eigenaar heb ben gehandeld, hoewel die vernieling hem niet ongelegen zou zijn uitkomen. De bungalow in het bos van „Berbice" werd tot enkele ja ren geleden bewoond door mr. S. A. C. Begeer, president commissaris van de Van Kem pen en Begeer. Na opheffing van de zilverfabriek zette hij zijn riante woonhuis te koop. Nieuwe eigenaar werd een di rectielid van Mexx, het kle dingbedrijf dat thans gevestigd is in het gebouw van de vroe gere Zilverfabriek. De nieuwe koper kwam daar na met plannen voor een villa met een gastenverblijf op de De volslagen vernielde bungalow. plek van de thans verwoeste bungalow. Dat stuitte op weer stand van onder anderen me vrouw R. Begeer, bewoonster van het landhuis „Berbice". Zij meende dat die plannen de ge nadeslag zouden zijn voor het bos. Daarop werden de plan nen wat aangepast. Anderen wierpen de vraag op of een goede bungalow mag worden afgebroken voor een ander pand. De gemeente Voorschoten nam een afwach tend standpunt in. Door de vernieling is het lot van de woning inmiddels wel bezegeld. Op de vraag of de gemeente daar nog tegen kan optreden merkt waarnemend- gemeente-secretaris C. Ver- looy op: „Wie een pand wil slopen, vraagt geen vergun ning aan, maar deelt de ge- FOTO: CEES VERKERK meente het voornemen tot sloop mee. Indien de gemeente niet toestemt in een sloop dan moet dit binnen een maand meegedeeld worden. De eige naar van de bungalow heeft nimmer mededeling gedaan tot sloop te willen overgaan tot deze week". Verlooy kon nog niet zeggen hoe de gemeente op die mededeling zal reage- WARMOND De plaatselijke omroep Warmond Lokaal derdeel van Omroep Rijnland, is nog niet zeker van appar ter waarde van ƒ2.000,-. Niet alleen omdat de Warmondse missie financiën zich nog moet buigen over het subsidieven maar vooral omdat het subsidieverzoek nogal wat verwcj heeft veroorzaakt. Dat bleek gisteravond in de vergaderint de Commissie Maatschappelijk Welzijn en Onderwijs. 1 Omroep Rijnland had aan de gemeente een subsidie van /3f gevraagd. Overleg met de medewerkers van Warmond Lr leerde dat in eerste instantie ƒ2.000,- voldoende zou zijn. Ot het nog onduidelijkis hoe de lokale omroep zich in de nabij komst ontwikkelt, wil het college van b en w in meerderhe beoogde apparatuur zelf aanschaffen en in bruikleen te ge De verwarring over de gevraagde subsidie en het eigenlijf nodigde bedrag was binnen de commissie groot. Dhr. Vief (VVD) probeerde de zaak wat duidelijker te maken door te len dat het eigenlijk om twee aanvragen gaat. Een van On Rijnland en een van Warmond Lokaal. Hij stelde voor de r af te wijzen en de tweede, van Warmond Lokaal, te honoii Burgemeester Hendrickx besloot uiteindelijk om dat weerl brengen binnen het college. Politie verkoopt gevonden fietsei LISSE/STREEK De politie houdt op zaterdag 161 aanstaande in Lisse weer de traditionele fietsen kijk koopdag. Dit keer wordt die dag regionaal georganis Naast de mogelijkheid om op het bureau in Lisse fiets komen bekijken, kan dat dan namelijk ook op de bu| van Sassenheim; Noordwijkerhout en Hillegom. Op die nier is het mogelijk ook elders naar fietsen te zoeken deze dag is het ook weer de mogelijk een bod op een fie te brengen, maar dat geldt dan alleen voor diegenen d de politie aangifte hebben gedaan van diefstal van zij haar fiets. Voor alle aan deze dag deelnemende korpsen] dat het publiek tussen 13.00 en 17.00 uur op de kijk- en dag terecht kan. VIJF PLANNEN VOOR ZWEMBAD SASSENHEIM Het bezoe kersaantal van het zwembad Wasbeek daalt de komende ja ren verder als de gemeente Sassenheim niets aan het bad verandert. Tussen 1974 en 1986 is het aantal bezoekers al teruggelopen tot 113.000 naar 87.000. Met name het aantal recreatieve zwemmers is in deze tien jaar verminderd. Deze tendens zet zich in de ko mende jaren voort tot een be zoekersaantal van 55.000 is be reikt. Dat staat te lezen in een onderzoek naar de ontwikke lingsmogelijkheden van zwembad Wasbeek dat ver richt is door de Grontmij nv. In het rapport worden een aantal mogelijkheden onder zocht om het exploitatietekort van het zwembad terug te dringen. Grontmij constateert dat het zwembad Wasbeek niet meer voldoet aan de eisen die veel recreatieve zwemmers stellen. Zo is er in toenemende mate vraag naar een overdekte ruimte die het hele jaar door gebruikt kan worden. Ook moet het zwembad meer worden afgestemd op de wen sen van de recreatieve zwem mer. Alleen zo kan de terug loop van de bezoekersaantal len worden gestuit. De Grontmij biedt de gemeen te Sassenheim een aantal keu zes. Zo kan de gemeente Sas senheim het zwembad onge wijzigd voort laten bestaan. Dat betekent dat er toch een bedrag van 1,8 miljoen moet worden geïnvesteerd om het zwembad te laten voldoen aan de eisen uit de Wet op de Hy giëne en Veiligheid Zwemge- legenheden. Het exploitatiete kort komt dan jaarlijks op een half miljoen. Het bezoekers aantal loopt, volgens het rap port van Grontmij, dan in de komende tijd terug tot 55.000 per jaar. Inkrimpen Een tweede plan is om het die pe bad te sluiten omdat dit niet interessant is voor de re creatieve zwemmer. In het on diepe bassin, dat van vorm moet veranderen, kunnen re creatieve elementen worden gemaakt. De speelvijvers worden gehandhaafd. Dit be tekent dat de waterpoloërs straks niet meer in zwembad terecht kunnen en het zwem bad nog steeds alleen geschikt is voor de zomermaanden. Deze mogelijkheid kost de ge meente Sassenheim wel min der geld. Jaarlijks hoeft er dan een ton minder in het zwem bad te worden gestopt. Er hoeft vier ton minder geïnves teerd te worden en de bezoe kersaantallen worden in de toekomst 15.000 hoger geschat. Bovendien komt er ruimte vrij om te gebruiken voor andere doeleinden. Een derde plan is om eveneens het diepe bad te sluiten en on diepe bad te transformeren in een recreatieve voorziening. Het ondiepe bad moet dan worden overdekt zodat het zwembad het hele jaar door gebruikt kan worden. Gront mij verwacht dat de bezoe kersaantallen dan bijna twee keer zo hoog zijn als bij onge wijzigd beleid. Desondanks worden de kosten voor de ge meente Sassenheim hoger. Het gedeeltelijk overdekken van het bad kost 3,7 miljoen en het jaarlijks exploitatietekort be draagt 710.000 gulden. Een ander plan gaat uit van sluiting van het huidige zwembad en volledige nieuw bouw. Dan kan een wedstrijd bassin worden gemaakt en een instructie/recreatiebassin met onder andere een bruisbad, een waterval, een glijbaan en stortdouche. Dit is een investe ring van ruim vier miljoen. Jaarlijks kost het zwembad dan 685.000 gulden. Het aantal bezoekers wordt geschat op 120.000. Sluiting van het zwembad zonder nieuwbouw is verre weg de goedkoopste oplossing. Dat betekent niet dat de ge meente Sassenheim dan van de kosten van het bad af is. Jaarlijks moet nog 165.000 gul den betaald worden omdi zwembad nog niet is schreven. Bovendien ku de Sassenheimers niet zwemmen dicht bij huis. y senheimers het aardigst i de financiële overweg doorslaggevend zijn dan finitieve sluiting of het s aiei van het diepe bad en aaind. sen van het ondiepe bad der overkapping het rmr plan. De Sassenheimse poln c moet straks een beslissin n o men. Het onderzoeksra I wordt binnenkort tijdeit" commissievergaderingen pPje sproken.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14