Omwegen iet van der Laan neemt afscheid van een veertigjarig kraamverleden „Wij hebben geen last van vandalisme" tijdperk om nooit te vergeten 4aï IÉ TDEN OMGEVING ftztdaeSouaant DINSDAG 29 MAART 1988 PAGINA 13 ■et zit erop voor kraamver zorgster Riet van der Laan, m liever gezegd „zuster «iet"; „zo kennen ze me alle maal". Veertig jaar heeft léze Woubrugse haar zorgen Ijtgestrekt tot zuigelingen en ferzelver hulpbehoevende hoeders (en vaders). Hele ge- Innen hield zij op de been in Lgen van een „blijde ge beurtenis", als er weer een lindje op aarde was geko men. Ze deed dat binnen het ferzorgingsgebied van het Jraamcentrum Rijn en Vliet, fcaarvan het zenuwcentrum fetelt aan de Keer-Weer, een r dlopende verkeersader, Jet erlangs wat lichte indus- tie, aan de wat rommelige fend van Zoeterwoude-Dorp. |n het kraamcentrum van [andaag huisde een jaar of i geleden nog een aanne- ngsbedriif dat het nieuw- luwgebied Westeinde I van loningen voorzag. Bovenop let kantoordak stond bij wij- e van windvaan een kapita- S, want met die letter be ton de naam van de aanne- ;r. Sindsdien draait er een boievaar op één poot met alle linden mee. En zo moet het Jok, met een kraamcentrum. luster Riet is nu 61 gewor- fen en zodoende vut-gerech- jd. Het werd zowat tijd, fyant de fut was er al een jeetje uit. „De laatste paar iar werkte ik nog maar voor 10 procent, omdat ik te kam- |en had met een vernauwing n het ruggewerfkanaal". is nu snipverkouden en jergisteren nog voelde ze Jich „echt beroerd, zodat ik |ven dacht mijn afscheidsre ceptie van morgen (woens- T.P.) te moeten afzeg- Maar dat zou toch te gek De dokter komt trou- l'ens straks nog even langs". Ree, zuster Riet heeft men Ivel florissanter meegemaakt. "In het teken van haar af- T'icheid van het kramen han Kraamverzorgster Riet van der I ia aan haar herinneringen toe. n, die 40 jaar lang met de ooievaar, kinderen en hun moeders te maken heeft gehad, FOTO: WIM VAN NOORT gen in haar huiskamertje al lemaal slingers van vrolijke wenskaarten. Tientallen, met knijpertjes aan koordjes be vestigd. „Allemaal van neef jes en nichtjes, nou: neven en nichten, want de oudste is ook alweer 40. Maar ik heb er wel veertig. Dat krijg ie al gauw met een zus die zelf 15 kinderen heeft. Op 9 april is het feest met de hele familie. Dan gaan we chinezen in Leiden". Een dochter van de betrokken Chinees heeft na melijk bij Riet van der Laan in de kraam gelegen. „Nou", zei Riet, „dan kom ik straks bij jullie eten met de hele hapZodoende. Nee; niet ziek worden. Niet op het feest. Riet van der Laan moet er niet aan den ken. „Veertig jaar is toch wel een hele tijd al had ik echt nog geen behoefte om ermee op te houden. Maar ja, om je werk te doen en dan nog al leen je eigen huishoudentje bij te benen, dat is bezwaar lijk geworden. De laatste tijd kwam ik bij twee gezinnen per dag. Voordien was ik wel de hele dag in één gezin, en maar beredderen. Dan was het ook nog eten koken, schoonmaken, afstoffen, de vaat doen. Dat was dus heel wat drukker voor mij dan in m'n laatste periode. Toen was het even moeder en kind helpen en dan weer weg". Roeltje gezien, dekseltje dicht. Bevalling doen Praten over vroeger. Met een glimlach op Riets verkouden gezicht. Vroeger was ze nog jong, kon veel aan. 's Nachts een telefoontje en hup een „bevalling doen", als „het hard nodig was", als de vroedvrouw en de dokter niet voorhanden waren. Kwam wel voor. Daar kwam Riet vrolijk haar warme bed voor uit. Ja, vroeger nog wel. Ze vond dat nog interessant ook, als jonge deerne niet waar? Vroedvrouw Riet als „echte" zuster. Dat was mooi. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen ^9 tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 tvl - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pirlrrs Maar doorgaans assisteerde ze, in het begin, in een stuk of dertig gezinnen per jaar. Riet van der Laan, van Wou- brugge, begon met kramen toen ze 21 was en nog geen autootje had. Ze ging in Lei den op een kamer wonen en „opereerde" vanuit het kraamcentrum aan de He rengracht. Daar zaten het Wit Gele en het Groene Kruis nog bij elkaar onder één dak. Het fijne weet Riet er niet meer van, maar „on geveer een jaar of twintig ge leden, schat ik, gingen we uit elkaar, omdat de bisschop op de een of andere manier te gen dat samenhokken was. Die was streng hoor! Wij van het Groene Kruis verhuisden naar de Middelweg. Ik denk, dat we een jaar of vijftien ge leden terechtkwamen aan de Lammenschansweg bij de ka tholieke kerk. De Petruskerk ja. Weer samen uit met het Wit Gele Kruis. Het mocht waarschijnlijk weer van de bisschop; ik weet dat niet meer. We zaten samen met nog meer kruisen, ook met het Oranje Groene Kruis, dat waren de echt gereformeer den. van de fijne kant het Groene Kruis was van alles protestants. Ook het kraam centrum Voorburg kwam er bij". Een kwestie van coördi natie. Bij het zoeken naar nieuwe expansiemogelijkheden streek kraamcentrum Rijn en Vliet tenslotte neer aan de geïsoleerde Keer-Weer, „on der de ooievaar" als draaiend wapen van gezinsuitbreiding, vanwaar de mobiele kraam verzorgsters als dienstbare Martha's, volgens dienstroos ter, uitgezonden worden naar alle windstreken. Op afroep zijn ze beschikbaar, ja onzelf zuchtig maar snel inzetbaar, voor hun verzorgend, opbeu rend werk in een rayon dat Stompwijk, Zoeterwoude, Voorburg, Leidschendam, Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest en Wassenaar als tenta kels heeft. Kordate diens tmaagden der jonge" moe ders. Hun arbeidsveld is maar weinig minder inten sief dan veertig jaar geledén. Je mist gezelligheid Zeven jaar geleden ging Riet van der Laan weer in haar geboortedorp Woubrugge wo nen. Vandaaruit ging ze met d'r auto op stap, dag in dag uit. Voor 50 procent, op den duur „Het is voorbij. Ik mis het wel hoor, sinds 8 maart, toen ik voor het laatst ge werkt heb. Je mist gezellig heid. Hier zit ik in m'n een tje. Ja, nou wel met die ritsen kaarten van m'n neven en nichtjes, maar dat is straks ook over". We moeten hierbij wel beseffen, dat we met een stevige ongesteldheid van de oud-kraamverzorgster te ma ken hebben. Maar haar ver diensten kunnen niet te hoog geroemd worden. Het rayon is vervaagd voor zuster Riet. Ze is in zichzelf gekeerd, lijkt wel. Maar daar moet je mee oppassen. Op een fauteuil een stuk of vijf gebruinde eskimo-poppen, gegarneerd met natuurlijk bont uit de koude streken van Canada, waarheen ooit Riets zuster emigreerde. Ze is nu overleden, maar die pop pen ik schat hun herkomst van Labrador hebben op het pluche een ereplaatsje ge vonden. Ook kweekt Riet van der Laan tomatenplan- tjes op de vensterbank. Hor den tomatenplantjes, die ze in mei buiten in de volle grond van het achtertuintje gaat uitzetten. En maar kijken of ze 't doen. Dan denkt Riet ook nog aan het kopen van een hondje; „een heel klein tje, voor de afleiding. Ik ben een huismus, en zo'n hondje moet ik toch uitlaten. Zo kom ik er tenminste nog een keer tje uit..." Morgen, woensdag, is er van 17.00 tot 19.30 uur receptie in Het Haagse Schouw om Riet van der Laan uit te wuiven. Riet: „Ik ben benieuwd of daar nog iemand op af komt". Riet van der Laan is, ondanks de griep, een olij- kerd. Laat ze maar alvast van tevoren extra rust ne men, want degenen die zij in de loop van veertig jaren on der haar kloeke vleugels heeft gehad zullen er in gro ten getale zijn. Daar kun je donder op zeggen. itiEmcDi IMtKHEM HAAGWEGKWARTIER EEN RUSTIGE WUK maiAeidcn is vrijwel Werdvolgebouwd. Sinds l'ade eerste bewoners H'J 4ich rond 300 voor Christus op Leids grondgebied vestig de ien, heeft de stad expekich langzaam maar irauteker uitgebreid. ham (jet name de laatste 'honderd jaar was de fjj niroei buiten de sin- tomsgels explosief. looi jai '"'"•Met het uitdijen van Ie stad en het toene en van het aantal •ft /"inwoners, ontston- len ook de wijken, woonbuurten met 1 eigen voorzie ingen als kerken, holen en winkels, lik met zijn typisch :igen sfeer die wordt lepaald door de aard hoeveelheid be- oners en gebrui- illedtcers, bebouwing, 'erkeer en groen. Meer dan vijftig leef gemeenschappen telt Leiden op dit mo ment. Uitwijken brengt die Leidse wijken in kaart en laat zien hoe de men ieven: aan itige lanen waar vogels kunt ho- fluiten, maar in straten met irenflats. waar lantsoentjes drei- te worden be- uwd. LEIDEN Het Haagweg- kwartier is een wijk van tegen stellingen. De Haagweg is druk en wordt gesierd door een aan tal oude herenhuizen. Er zijn nog wat kleinere straatjes in de wijk die als „oud" betiteld kunnen worden, maar het grootste deel van de wijk be staat uit naoorlogse woningen. Dat stuk van de wijk is, in te genstelling tot de Haagweg, rustig van aard. E. Sliggers, voorzitter van de stichting Westerkwartier en de drijven de kracht achter de buurtvere niging in de wijk, woont al 66 jaar in het Haagwegkwartier en weet veel over de wijk te vertellen. Rond 1860 bestond het gebied rond de Haagweg, die zo'n 700 jaar oud is. uit wei land met hier en daar een boerderij. Maar de ontwikke lingen in de stad Leiden ston den niet stil. Met de komst van industrie groeide het aantal in woners van de stad snel tot meer dan 40.000. Vooral rijke Leidenaars trokken toen als eersten naar de buitenkant van de stad. Voornamelijk naar de zuid- en westzijde. Langs de Haagweg, die tot ver buiten de grenzen van de stad liep, wil den deze rijke Leidenaars wel wonen. Een voorbeeld van zo'n welge- fortuneerde Leidenaar was jonkheer J.C. Schorer die rech ten studeerde in de stad en woonde in huize Rijnoord aan de Haagweg. Op 6 oktober 1899 was hij met zijn Benz Comfor table de eerste autobezitter in de stad. Doorgaande weg De Haagweg was toen al een doorgaande weg vanuit Leiden richting Den Haag. Het profiel van de Haagweg bestond in die tijd nog steeds uit aan de ene kant weilanden met boerderij en en aan de andere kant grote woonhuizen of bed rijf sbebou- wing. Langs invalswegen als deze startte Leiden rond de eeuwwisseling met het bouwen van huizen. Een groot aantal studenten moest toen al van en naar Leiden reizen omdat er niet genoeg woonruimte was. Om onder andere daar iets aan te kunnen doen, werd het Leids grondgebied uitgebreid. Op 2 mei 1918 kwam het voor stel van de grenswijziging in de gemeenteraad en op 1 janu ari 1920 was die grenswijziging een feit. Na deze „annexatie" van 1920, toen ook grondge bied van Zoeterwoude aan het Leidse werd toegevoegd, on stond eigenlijk pas echt een wijkje rond de Haagweg. Van Zoeterwoude werd een stukje van de Meerburgpolder geannexeerd. Dat is nu takend als de Cronesteynpolder en de Boshuizer- en Gasthuispolder. In dat laatste gebied vormde zich het Haagwegkwartier. De nieuwe grens van deze wijk vormde de Korte Vliet, de Trekvliet en het Rijn- en Schiekanaal dat ten noordoos ten afboog naar het beginpunt van de nieuwe grens met Lei derdorp. Dochters Ten zuiden van de Haagweg lag een wijkje met straatnamen als Maria Gonda-, Gisette- en Nanniestraat, genoemd naar de dochters van de bouwer. Toen woningbouwvereniging „Ons Belang" rond dat wijkje nieu we huizen ging bouwen veran derden de namen van deze straatjes. Het oude laantje van Pieter van Twist werd de Pot gieterlaan. De Nanniestraat werd de De Genestetstraat. De straat waar Sliggers al 66 jaar lang woont. „Het was in die tijd een mooie omgeving om te wonen", ver telt Sliggers. „Ik speelde als klein jochie in de vele weilan den die rond onze wijk lagen. Ook krioelde het er van de slootjes. Langzaam zijn deze weilanden volgebouwd met huizen". Nog even dacht men eraan om ten zuiden van 't Haagwegkwartier industrie te vestigen vanwege de goede aanvoermogelijkheden over het water en per trein. Door de tussenkomst van de Tweede De statige herenhuizen aan de nu zo drukke Haagweg die niettemin door een rustige wijk slingert. Wereldoorlog werd dit plan uitgesteld. En van uitstel kwam in dit geval ook afstel. Arbeiderswijk Na de oorlog ('40-'45) groeide Leiden met grote stukken te gelijk. Bij de Haagweg werden meer middenstandswoningen gebouwd en verderop kwamen vooral arbeiderswoningen. „Ja, dit is een arbeiderswijk", ver tel Swiggers. „Het oude deel van de wijk, het blokje Potgie terlaan, Toussaintkade, Ter Haarkade, Haagweg, beschouw ik nog steeds als een wijkje op zich. De huisjes lijken echter niet meer zo oud want ze zijn rond 1975 gerenoveerd door de woningbouwvereniging". Tijdens de renovatie woonde Swiggers een tijdje in een wis selwoning elders in de stad. „Maar ik kon gelukkig weer snel terug naar het Haagweg kwartier. Ik vind het hier fijn wonen. Wij hebben geen last van vandalisme. Het is eigen lijk een hele rustige wijk". Swiggers herinnert zich maar één rel nadat ongeveer drie jaar geleden bleek dat er zich binnen muren een giftige stof bevond. „Waar dat voor diende weet ik niet meer, maar ik kan me nog goed die vieze teer lucht herinneren die vooral 's zomers in de huizen en op straat te ruiken was. Dat spul is toen uit de huizen verwij derd, maar daar is wel een be wonerscommissie voor nodig geweest", vertelt Swiggers. Na de renovatie zijn er vooral veel jonge mensen komen wo nen. „Ook in mijn straatje, waar ik al heel lang woon", al dus Swiggers. Swiggers ver huisde weliswaar een paar keer, maar heeft nooit de Ge nestetstraat verlaten. Van nummer 88a verhuisde hij na zijn trouwen naar 69a, vervol gens naar 59 en na de renova tie woonde hij weer op 69a. Dat er weinig groen is in de wijk stoort hem niet. Behalve de sportvelden van voetbalver eniging LFC aan de Boshuizer- FOTO: WIM VAN NOORT kade is er slechts de groene zoom langs het water aan de Potgieterlaan waar het in de zomer goed toeven is. Een parkje is er niet. „Maar de wijk lijdt daar niet onder. We wo nen hier fijn. Het is rustig en met de buurtvereniging orga niseren we nogal eens wat", al dus Swiggers. Eens in de drie maanden verschijnt het blaadje van die vereniging: ,,'t Haag weggetje". Een titel die blijk geeft van het knusse dat de wijkbewoners in de wijk wij len houden, ook al is ,,'t Haag weggetje" inmiddels een druk ke weg die officieel de naam Haagweg draagt. JULIA VAN BOHEMEN - Geboren: Danny Richard Dinter en N. C. de Nie; Jop rofi' v van ^er 'e'ie en tn Bos; Saskia Johanna Elisabeth gron» c G C Guldemond en J A. G niet ilzen; Arend z v. A. Marijnus en appe van den Eijkel; Chantal leanne v,M>iis en A. H. van Klaveren G. van Klaveren en E. van Arend z.v. A. Rog en N •urg; Mounir z.v B Sabeg en indmi W. Bos en Y J M. van der Mee; Maar ten Daniel z.v P. T. Hoolsema en M Nobbe; Annelotte d.v. R. B. Hendrik- sen en C de Ruiter; Wendy Virginia d.v P M. A. Nieuweveen en M. O Gruijs; Hugo Anne Andriaan z.v W Messemaker en A Varkevisser; Hen- rieke d.v F W Lamers en J. W Huis kamp; Maria José Raquel d.v A. J M Oomen en R. Liebers Baldivieso; Erol z.v. S Guler en H Giller; Raymondus Johannes Lambertus z.v. R. A M Schouten en M. C. Halsema; Anita d.v. R A. van der Voet en W. Van Beuse- kom; Bianca d.v. J. Glasbergen en Y. M Revet; Oliver Jacob Anton Adriaan z.v J C. van Duin en A. van der Plas; Mjarten Jan Rudolf z.v. M. E. Poot en MM Renko: Judith Marita A. T W Rienstra en A. L. de Voogd; Roy J Christiaanse en T. M. J. de Jong; Mi- lano Angelo Leonel z.v. J. H. misied- jan, Florence Leonora d.v. L. A de Groot en P J. C. M. Kuijpers; Sophia Marijke d.v. L. A. de Groot en P J. C. M. Kuijpers; Sanne d.v. N B Glasber gen en J. F M. van Noord; Daphne Cornelia d.v. W C. J. van der Helm en J L. L. Welling; Kees z.v. C. P. A. Houwaart en L. van der Plas; Tim z.v. C. B. den Edel en M. E. Vlasveld; Mar vin z.v. A. Kop eh W L van der Wel; Paul Christiaan z.v. P. H. J. VreulSen M F. Reijnders; Leandra d.v. A. G R van den Hoek en M. A E. Brouwer, Klazina d.v. H. van der Meer en C. A. de Vreugd; Bram Robbert z.v T van der Meij en J. N. Allema. Jerry z.v T Janssen en M A. C. Koelewijn. Cindy d.v. A. van der Boon en J van der Plas; Jesssica Eline d.v. L. van Beelen en L. E. Houwaart; Tim z.v. J. van Putten en S. Y. van Berkel; Iris d.v. J. Sporken en J van der Velden; Ruben z.v. R T Kersbereen en M. M. Ver meulen; Daniel Robert z.v. C E. Arce Rodriguez en M. Haanraadts; Roel z.v. A. G M Schenk en J M. A. A. Witte- ma; Tonny z.v. J Schouten en M. C. van Klaveren; Robin z.v. M. Radic en H D. Hoogzand, Johannes Adrianus Nicolaas z.v. A J L. Rimmelzwaan en en T Hoek, Amy Janneke d.v. A C. H Verhoogt en M J. Tomson; Charles Sebastiaan z.v D. A. de Water en J Reinders Folmer, Gijsbert Nicolaas z.v N J van der Poel en B. A. C Mees ters. Myriêl Lasandra d.v. J. D Don kersloot en J A. Yetsenga; Thomas Stefan Benjamin z v P. Gerris en A. Burggraaf Overleden: C. Boon geb. 11 feb 1922 man, J van den Wijn gaard geb 4 tul. 1930 man; J. J de Jong geb 2 okt. 1908 man; E. Lyndy geb. 28 jul. 1909 vrl. geh. gew met T E. Mentar, A van Duijvenbode geb. 15 aug. 1915 man, R. Smit geb. 20 jan. 1965 man; C J M van der Voort geb. 3 sep 1934 man; M R. Kerver geb. 8 dec 1923 vrl. echtg. van L. J. Naves; B. TT R Krciipinn pPh -M '.h 19FS vrl in 1900 vrlP )8 man. Y Ho- lan. G Zeegers L. P Schippers J M. van der vrl. geh. gew B Manupassa geb. 5 Teleng geb 19 apr. 1' cuk geb 30 sep 1987 geb 30 nov 1928 man feb. 25 jan 1902 mar 'loeg geb. 13 dec 18! u H met J J van Wouw, M. Wijnja geb 24 dec 1901 vrl geh gew met J H W Pasman; A M Meijer geb 6 mei 1908 vrl echtg van J L Tetteroo, M G H van der Does geb 10 dec 1914 vrl. geh gew met W. Snel; M D Magge geb 11 mrt 1952 man. P. A. Hazes geb. 3 mrt 1905 man, A Tegelaar geb. 1 aug 1917 man. L. Molenaar geb. 22 apr 1902 vrl feh gew met A van Dijk, M. H chouten geb. 21 dec 1902 vrl geh gew met I. Le Febre Gehuwd: H K Gelder en S. J M Holswilder, J L Koopman en S W Otten, R. G. J Westendorp en S. J M Zwaaneveldt, R M L. van der Weijden en H v der Horst; D T M G de Rooij en M. Dingenouts; P L van der Berg S M W Siebert, G H Teljeur en C Kolderman Ondertrouwd: M J de Raad en B. van Polanen, G J T van Norden en M. E L. Veltman. J P N Bodrij en D J Koning; J M de Boer en Y D van den Berg; H C M der Meer en D. C. J van Goozen. J Beer en M Homborg; J G Wolzak Bijl; der Wel. T van Biert en M M. W D. der Bijl, W J C Boef e Studiedag over over problemen schoolverlaters DEN HAAG/LEIDEN De stichting Vrijbaan, de provin cie Zuid-Holland, het Arbeids- projekt VSO-schoolverlaters Rotterdam en het Nederlands Centrum Werkloosheidsvraag stukken houden woensdag 20 april een studiemiddag over de problematiek van schoolverla ters van het Voortgezet Spe ciaal Onderwijs aan Moeilijk Lerende Kinderen (VSO- MLK). Deze vorm van spe ciaal onderwijs richt zich op leerlingen die lichamelijk en/ geestelijk gehandicapt zijn. Zij hebben hulp en begeleiding nodig om hun zelfstandigheid te vergroten en hun onzeker heid te verminderen. De stu diedag wordt geopend door Commissaris van de Koningin S. Patijn. Voorzitter is secreta ris H.C.H. Smit van het Neder lands Centrum Werkloos heidsvraagstukken. De dag. die wordt gehouden in het Provinciehuis, koningskade 1 in Den Haag, is voornamelijk bestemd voor bestuurders, •erkgevers- en werknemer sorganisaties en beroepskrach ten die met de doelgroep te maken hebben. Deelname be draagt 25 gulden. Inlichtingen 070 244595. Leidschendam wil af van recreatieschap LEIDSCHENDAM/VOOR BURG De gemeenteraden van Leidschendam en Voor burg wordt binnenkort een principe-uitspraak gevraagd over beëindiging van het Re creatieschap Leidschendam- Voorburg. Leidschendam zal Voorburg formeel beëindiging van de gemeenschappelijke regeling vragen. Het voornaamste be zwaar van Leidschendam is dat de financiële mogelijkhe den van beide gemeenten to taal verschillend zijn. Als die mogelijkheden niet gelijk zijn of de prioriteiten van beide gemeenten niet gelijk gericht zijn, zullen de lokale belangen volgens Leidschen dam niet goed kunnen worden behartigd. Verder is het uiteenlopende beleid van de tarieven voor het gebruik van de sportvelden. In Leid schendam vindt men boven dien dat het beheer en het onderhoud van de sportvel den beter door de eigen ge meentelijke dienst kunnen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13