SEeidócSomo^it Leiden legt beschuldigingen gifstort naast zich neer Fraaie reiswekker STAD OMGEVING HDA wil garage in deel van LYC Geen verkeer door Stevenshof iZL-raadsel opgelost WETHOUDER: GERUCHTEN SP OVER ROOMBURG NIET NIEUW Eigenaresse eist ontruiming woning BEIJEN WIL PROEF MET PARKEERRINGBUS Flinke buit bij inbraak kelder Scholieren in actie tegen polio CcicLcSouomvt DINSDAG 29 MAART 1988 PAGINA 11 ■woners ontevreden over betaald avsarkeren Van der Werfstraat 5 CjaEJDEN Bewoners van de Van der Werfstraat, tkkensteeg en een deel van de Oude Rijn zijn on treden over de „betaald parkeren"-regeling. Zij talen 180 gulden voor een parkeervergunning, OOl &ar hebben desondanks geen gegarandeerde par- >erplaats. „In onze buurt parkeren veel mensen n buiten de buurt, met name Haarlemmerstraat- .nkeliers, hele dagen en soms ook 's avonds, immigen met, maar velen ook zonder vergunnig. ui bekeuring beschouwen zij als een bedrijfsrisi- zo melden de bewoners. „Met als gevolg dat er or ons geen plaats meer is". t Hulp- en Informatiedienst van de Socialistiese irtij heeft een handtekeningen-actie opgezet om n de gemeente het parkeerprobleem in dit ge- •d duidelijk te maken. Op donderdag 31 maart irdcn door de buurtbewoners de handtekeningen wethouder J. Peters aangeboden. dkin WASSENAAR De doorgaande route naar Leiden, in het verlengde van de secundaire weg van de Rijksstraatweg, wordt van 5 april tot 6 mei afgesloten voor doorgaand verkeer. De gemeente Leiden gaat reconstructie- en asfalteringswerk- zaamheden uitvoeren aan de Hade- wijchlaan. Deze ligt in het verleng de van de Rijksstraatweg/Haagsche Schouwweg, langs de nieuwbouw wijk „Stevenshof". Ter hoogte van de Rozenweg wordt een bord ge plaatst om de verkeersdeelnemers tijdig te wijzen op de afsluiting. Be stemmingsverkeer kan normaal doorgang vinden. Geen uitstel voor spoorverdubbeling LEIDEN/DEN HAAG Het verzoek van de Vereniging Spoor- leed om de de bouwvergunning voor de spoorverdubbeling tus sen Leiden en Den Haag te schorsen, is afgewezen. De vereni ging, waar een groot deel van de bewoners van het Morskwar- tier die langs het spoor wonen zijn aangesloten, is bang dat een dubbele spoorbaan veel overlast zal veroorzaken. Ook zijn zij van mening dat de plannen in strijd zijn met het bestemmings plan. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen betoogde echter bij de Raad van State dat uitstel van de verdubbeling van het spoor grote schade op zou leveren. Dan zoude de aanbeste- dingskosten van het project stijgen van 6,5 naar 9 miljoen gul den. De NS verzocht staatsraad mr. P. Kapteijn om het verzoek van schorsing af te wijzen, wat nu ook is gebeurd. In 1992 zijn de nieuwe spoorbanen klaar en de oude worden op gehoogd. Dan zal ook worden bekeken of er geluidsschermen noodzakelijk zijn om overlast te vermijden. Bij de voltooiing van het project, in 1996, wordt weer onderzoek naar de geluidshin der gedaan. Dertien man in gammele auto LEIDEN Agen- ten hebben van nacht rond half twee een gamme leauto in beslag genomen op de Nieuwe Rijn. De 18- jarige Leidse be stuurder vervoerde twaalf anderen. Het voertuig bleek niet verzekerd en is voor een technisch onderzoek meege nomen naar het po litiebureau. Protestmars tegen bouwen in Leidse Hout LEIDEN De muziekvereniging De Burcht zal maandagavond 11 april een tocht maken door Oegstgeest-oost en de Raadsherenbuurt uit protest tegen de gemeentelijke plannen om de Leidse Hout te bebouwen. Die avond begint om acht uur in de Pauluskerk een inspraakbijeenkomst van de gemeente over de plannen om in Leiden stukken groen te bebouwen. Om een massale opkomst te bewerkstelligen hebben de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout, het wijkcomité Vogelwijk, de vereniging Raadsherenbuurt en de buurtvereni ging Oegstgeest-oost De Burcht bereid gevonden om een mars door de wijken te maken. Het is de bedoeling dat de bewoners zich bij de optocht richting Pauluskerk aansluiten. De stoet vertrekt om zeven uur van de Hofdyck bij de Willinklaan. Op de inspraakbijeenkomst zullen de wethouders D. Tesselaar en J. Peters aanwezig zijn. :IDEN In navolging van de tekst „nodig?" die vorige week affiches binnen het AZL terrein stond, is er nu een vervolg tevens een antwoord op deze aanvankelijk nietszeggende 1st gekomen. De tekst „Per jaar worden er in het AZL ten 1 ste een miljoen kopietjes gemaakt. Nodig?" siert deze week ziekenhuisterrein. jèns de afdeling voorlichting, die de campagne bedacht, zijn affiches bedoeld verkwisting van geld door het ziekenhuis- soneel tegen te gaan. „Nu er flink bezuinigd moet worden bij AZL zou het personeel wat meer op bepaalde posten moeten len". vertelt Piet van Dam van voorlichting. Hij doelt hier- e op onnodige kopieerkosten, de overdreven aanschaf van eaumateriaal zoals pennen en potloden. Er zijn volgens de af- ing voorlichting ook wel wat tijdschrift-abonnementen die inen worden opgezegd. Bovendien zou het personeel te vaak pt laten branden waardoor de energiekosten onnodig stijgen, (afdeling voorlichting wijst hiermee het personeel erop dat zij mee kunnen helpen met de bezuinigingen. Deze borden blij den maand lang staan. Daarna zal een nieuwe „bezuini- jstekst" het terrein sieren. Studiedag gewijd aan prof. Banning EIDEN Ter gelegenheid an de honderdste geboorte- ag van professor dr W. anning wordt zaterdag 9 pril aan de Leidse Universi- •it een studiedag over Ban ing gehouden. Er wordt andacht besteed aan de ver killende aspecten van Ban- ings werk en aan de mens anning (1888-1971). Banning eeft onder andere belangrij- e bijdragen geleverd aan de ernieuwingsbeweging in de ederlands Hervormde ierk Na de oorlog was hij ;n van de oprichters van de ederlandse Volksbeweging en de PvdA. Van 1945 tot 1953 was hij hoofddocent aan het op zijn initiatief gestichte opleidingscentrum der Ne derlandse Hervormde Kerk: Kerk en Wereld. Van 1946 tot 1958 was hij buitenge woon hoogleraar in de ker kelijke sociologie in Leiden. Tijdens deze studiedag worden er verschillende le zingen gehouden De studie dag duurt van 10.00 tot onge veer 17.00 uur en wordt ge houden in het Centrale voor zieningengebouw, Cleverin-' gaplaats 1. Voor meer infor matie: tel. 071-272572. positie van amateurs in Westerkwartier IDEN Amateurs van schilderclub Palet en leden van de ep Volksschilderen laten op woensdag 6 en donderdag 7 april i werk zien in buurthuis Het Westerkwartier. De amateursehil- s werken al jaren binnen hun clubs en hebben daarmee een be- rlijk niveau bereikt. De tentoonstelling in Het Westerkwartier rdt op woensdag om 17.00 uur feestelijk geopend door voorzitter [gers van het buurthuis. De expositie is beide dagen van 10.00 17.00 toegankelijk, op donderdag bovendien van 19.00 tot 22.00 LEIDEN Wethouder J. Peters (milieu) van Leiden is niet van plan actie te ondernemen naar aanleiding van de beschuldigingen van de Socialistiese Partij in Lei den, dat er op de voor malige vuilstort in Roomburg chemisch af val zou liggen. „De ver halen die in die brief staan zijn geruchten die we jaren geleden al wis ten. Zo lang we geen nieuwe gegevens hebben zou ik niet weten wat we zouden moeten doen. Als die getuigen desnoods anoniem met de ge meente of de politie gaan "praten en er blijken nieuwe feiten op tafel te komen, zullen we ons beraden wat we dan kunnen doen", aldus Pe ters. De wethouder vindt de brief van SP-raadslid C. Vergeer ruiken naar „politiek stunt werk". „Als Vergeer vindt dat er wat op mijn milieube leid valt aan te merken, dan moet hij me daar in de raads commissie maar over aan spreken. Maar hij is er nooit. En nu komt hij met verhalen van anonieme getuigen op de proppen. Die mensen moeten niet alleen met hem praten maar met de directie milieu of de politie. Als ze anoniem willen blijven kan dat best. Mochten er dan nieuwe con crete aanwijzingen op tafel komen, dan kunnen we over wegen nader onderzoek in te stellen. Maar ik kan toch niet op basis van geruchten een civielrechtelijke procedure tegen bijvoorbeeld Sikkens aanspannen", aldus Peters. Van de bedrijven die de SP in de brief aan het college en de gemeenteraad noemt, slui ten het Academisch zieken huis en Sikkens niet uit dat chemisch afval op Roomburg is gestort. „Wij hebben het nooit naar Leiden laten vervoeren, maar inmiddels is duidelijk geworden dat je onvoldoende invloed hebt op vervoersbe drijven om zoiets uit te slui ten", aldus een woordvoerder van het Sassenheimse bedrijf. Volgens hem is het dan ook mogelijk dat er grote hoe veelheden illegaal zijn ge stort. Het afval van Sikkens werd in die jaren vervoerd door de firma Vliko uit Lei derdorp. aldus de woordvoer der. Vliko ontkent chemisch afval naar Roomburg te heb ben gebracht. „Wij hebben wel gestort op Roomburg, maar dat betrof slechts sloop- en bouwafval. Chemisch af val was dat beslist niet". De firma Fasson ontkende ooit afval te hebben laten storten op Roomburg. Een woordvoerder stelde zeker te weten dat het vervoersbedrijf dat toen voor Fasson werkte nooit illegaal vuil heeft ge stort. „Dat wordt bewezen door de stort- en ontvangst bewijzen". Zinnigs „Als het allemaal waar is wat in Alphen is gebeurd, kun nen we over Roomburg evenmin iets zinnigs zeggen", aldus een woordvoerder van het Academisch ziekenhuis. We weten waar het afval naar toe moest en moet. Maar na de affaire rond het trans portbedrijf Kemp weten we dat dat niet altijd op de juiste wijze is gedaan. We sluiten niet uit dat er ook illegaal op Roomburg is gestort". Metaalverwerkend bedrijf Mepaco in Leiderdorp sluit pertinent uit dat schadelijk afval van die onderneming ooit op Roomburg terecht is gekomen. Directeur K. Plomp: „Wij hebben hele maal geen chemisch afval, al leen oud metaal en dat gaat naar de schroothandel". Een woordvoerder van de Leidse vestiging van het au tobedrijf LIAM meent dat het onmogelijk is dat afval van die onderneming op Roomburg terecht is geko- meii. Nu wordt afgewerkte olie door een gespecialiseerd Amsterdams verwerkingsbe drijf opgehaald. Poetsdoeken worden gereinigd. „Wij ge ven wel afval mee aan Kemp, maar dat is in feite gewoon huisvuil. Wat Kemp daarmee doet. weten wij niet. Het is ook de vraag of we dat moeten weten". De woord voerder zegt desgevraagd dat LIAM in de jaren zestig en zeventig geen zaken deed met Kemp of met het door raadslid C. Vergeer ook ge noemde transportbedrijf Bar- then. Met welk bedrijf wel werd gewerkt bij vervoer en verwerking van afval laat hij liever in het midden. Naar aanleiding van de gebeurte nissen in Alphen stelde bur gemeester C. Goekoop on langs dat het een goede zaak zou zijn als gemeenten voort aan het transport van afval zelf ter hand nemen. „Op die manier kan worden voorko men dat het op verkeerde plaatsen wordt gestort. Bo vendien spaar je dan de kos ten van controle achteraf uit", aldus de burgemeester. De gemeente Leiden heeft ooit geprobeerd een contract af te sluiten met het AZL. Dat koos echter voor Kemp, omdat dat goedkoper was. DEN HAAG/LEIDEN De eigenaresse van het pand Middelstegracht 63 wil dat haar woning wordt ontruimd. Ze eiste dat gisteren in kort ge ding bij de president van de Haagse rechtbank mr. Portheine. Haar advocate mr. A. Oei betoogde dat het huis is verkocht en dat de koop niet doorgaat als de woning op 2 mei niet leeg staat. In dat geval moet de vrouw bijna 6.000 gulden schadevergoeding betalen aan de koper. De vrouw heeft de woning be gin '87 verlaten en te koop ge zet. Begin dit jaar werd een belangstellende gevonden. Op 5 februari werd ontdekt dat krakers hun intrek hadden ge nomen in de woning. Een week later werd het koopcon tract gesloten met als ontbin dende voorwaarde dat het pand leeg wordt opgeleverd. Enige dagen daarna sommeer de de advocate van de eigena resse de krakers het pand te verlaten en wel uiterlijk 8 maart. Dat is niet gebeurd. „De krakers verwaarlozen het pand. En het is ook zeker niet goed voor de beurt dat de wo ning is gekraakt", aldus Oei. Dat werd bestreden door raadsman T. Visser van de krakers. „Toen de huidige be woners werd gesommeerd het pand verlaten, werd niet over koop gesproken. Daarom werd voorgesteld een huur- of ge bruikersovereenkomst te slui ten". De krakers wilden het pand in geen geval voor 23 april verlaten. „Dan is duide lijk of aan alle voorwaarden is voldaan. Of de koper zijn hy potheek heeft rondgekregen, of hij gemeentegarantie heeft gehad en beschikt over een woonvergunning", verklaarde de advocaat. Volgens Oei was er geen reden om aan te nemen dat dat alle maal niet rond zou komen. Visser voerde verder aan dat er geen sprake was van in breuk op het eigendomsrecht omdat de woning ruim een jaar leeg had gestaan. Boven dien had de eigenaresse vol gens hem geen belang en zeker geen spoedeisend belang bij de ontruiming. Porthei ne doet uitspraak op woensdag 6 april. Het inmiddels door de bewoners dichtgespijkerde opand aan de Middelstegracht waarvan de ontruiming wordt geëist. FOTO: TEJO RINGERS IIDEN Als er een irde parkeergarage >rdt gebouwd in het itrum van Leiden, dan >et die komen aan de ilmarkt en zon 300 latsen tellen. Een deel n het Leidse Vrije tijd ntrum (LVC) zou daar- or moeten worden op- Dfferd. Dat stelt het )A naar aanleiding van onderzoek naar de «gelijke lokatie van een «rde parkeergarage. Igens W. Hettinga is het n Nelle-terrein aan de Aal- „een uitstekende ats" voor een nieuwe par- trgarage. „Het is zeer cen- al gelegen. Het zou een goe- trekker kunnen zijn voor winkels in de Breestraat, daar geen auto's meer rhoen mogen. Bovendien is eén zeer nuttige rung voor bezoekers van de Stadsgehoorzaal". Op het terrein van Van Nelle is nu onvoldoende ruimte, maar dat probleem kan worden opgelost door het LVC te verkleinen, zo stelt Hettin ga. „We willen dat die moge lijkheid ernstig wordt onder zocht", aldus Hettinga. „Ik heb begrepen dat het LVC op dit moment ruim in zijn jasje zit". De voorgevel van het LVC moet volgens Hettinga in elk geval behouden blijven, omdat dat een monument is. „Maar de achterkant ziet er niet uit. Daar kan best wat aan worden gedaan". Hettinga vindt dat de gemeen te met V&D en Van Berge He negouwen moet worden over legd over de komst van een garage. V&D heeft er nu ma gazijnen, de winkel in hifi-ap- paratuur zit op de hoek van de Aalmarkt en het terrein van Van Nelle. Hettinga denkt dat een garage op die plaats kan aansluiten bij de magazijnen van V&D. Het CDA-raadslid erkent dat een garage op die plaats veel verkeer naar het centrum trekt. Met name de PvdA is om die reden tegenstander van een nieuwe garage dicht bij de winkels in het centrum. Het college wijst de lokatie in het onderzoek om die reden af. Hettinga vindt de voordelen echter zwaarder wegen. Hij denkt zelfs dat het succes van een garage op die plaats zo groot zal zijn, dat deze aan zo'n 300 auto's plaats moet bieden. „Als je hem kleiner maakt, dan zit hij constant helemaal vol". Het tarief in de nieuwe garage mag van Hettinga van wege de aantrekkelijkheid ho ger liggen dan in de andere Als alternatief vindt het CDA het de moeite waard om de lo- katies Beestenmarkt en Galge water nader te onderzoeken. Voor een nieuwe garage op he't Bom-terrein aan de Mors singel voelt die fractie weinig: „Dat is te ver van het centrum en niet interessant voor het winkelend publiek", licht Het tinga toe. Volgens VVD-fractievoorzitter M. van der Nat is de lokatie aan het bomterrein geen goe de, omdat deze te ver van het centrum ligt verwijderd. „Een garage aan de Beestenmarkt is een stap in de goede richting, maar het mooist is een garage in de Breestraat". In een eerste reactie stelt L. Beijen (PvdA) dat de gemeen te in de eerste plaats parkeer terreinen zoals van het EBR en het Witte Singel-Doelen complex ook voor openbaar gebruik moet openstellen. Een absolute voorwaarde bij het bouwen van een vierde garage is voor Beijen dat het de ge meenschap geen geld mag kos ten. Partijgenoot en wethouder J. Peters heeft al gezegd dat wel gemeenschapsgeld aan parkeren mag worden besteed, als daardoor meer auto's uit hft centrum verdwijnen. LEIDEN Er moet een proef worden genomen met een buè; die mensen vanaf parkeerterreinen aan de rand van het cen trum vervoert naar zogenaamde kernwinkelgebied (Haarlem merstraat, Breestraat). Dat vindt raadslid L. Beijen (PvdA). Het CDA is tegen de invoering van zo'n bus, de VVD stelt daar voorwaarden bij. Volgens Beijen kan een bus die langs parkeerterreinen aan de rand van het centrum rijdt (EBR-ter- rein, Groenoordhallen, Schuttersveld, Witte Singel) zeer nut tig zijn en voorkomen dat er een vierde garage wordt ge bouwd in of vlakbii het centrum. Hij verwacht dat dat zelfs een goedkopere oplossing van de parkeerproblematiek kan zijn. „In Enschede zijn goede ervaringen opgedaan met zo'n bus", aldus Beijen. Het college wil de mogelijkheden van zo'n bus wel laten onderzoeken. CDA-fractievoorzitter J. Walen kamp ziet daar weinig in. „Ik heb daar grote aarzelingen over. Ik ken geen gevallen in Nederland waar dat systeem goed werkt". Hij onderschrijft wel de stelling dat de parkeerterrei nen in Leiden beter benut moeten worden. We moeten ons niet blind staren op een garage om het gebrek aan parkeer ruimte op te lossen aldus Walenkamp. Hij bepleit in dat ka der de invoering van éénrichtingsverkeer op de city-ring. Vol gens VVD-fractievoorzitter M. van der Nat is de invoering van busjes de moeite van het overwegen waard wanneer de Breestraat volledig autovrij wordt. De busjes zouden dan over LEIDEN Een flink aantal goederen is ontvreemd uit een kelderbox aan de Arendshorst. Tussen vrijdag 18 maart en gisteren werden een boorma chine, een slijptol en een de- coupeerzaag van de 21-jarige bewoner weggenomen. Tevens werden een bankstel, koelkast, gasfornuis en een televisie ge stolen. Deze goederen behoor den toe aan een kennis die ze in verband met een verhuizing in de kelderbox had opgesla gen. De daders forceerden de toegangsdeur. Ook werd een deur van een andere box ver nield, maar uit die kelder werd niets weggehaald. Gisteravond hebben dieven geld, papieren, een handtas, een halflange leren jas en sleu tels weggenomen uit de kleed kamer van een balletschool aan de Zandstraat. De toe gangsdeur was niet afgesloten. De daders sloegen hun slag tussen half negen en kwart over negen. LEIDEN Leerlingen van groep acht van de openbare basisschool De Morskring heb ben 2400 gulden bijeen ge bracht voor de stichting „Polio de wereld uit". De leerlingen van groep acht hebben het geld verdiend door allerlei klusjes te doen en bijvoorbeeld zelfgemaakte stickers te ver kopen. Ook werd op de school een verloting gehouden en een sponsorloop. De 31 leerlingen, van groep 7 van de Lorentz- school haalden 1057 gulden binnen door klusies te verrich ten. Ook de katholieke basis school 't Waterhoen en de christelijke school De Toonlad der hebben zich ingezet voor de actie. Hoeveel de leerlingen van die scholen bijeengebracht hebben is nog niet bekend. Totaal hebben ongeveer 1800 basisscholen gedurende ander halve week meegedaan aan de actie, die bedoeld is voor de bestrijding van polio in Indo nesië. Een woorvoerder van de stichting verwacht dat de leer lingen het streefbedrag van een miljoen gulden wel zullen halen „De opbrengst is per school heel verschillend. Er is een school die 1,56 heeft op gehaald en er is een school die 10.000 gulden heeft verdiend, maar het ziet er goed uit". Voor tien gulden kunnen ne gentig Indonesische kinderen worden ingeënt tegen de ziek- Thema-avond over volksgezondheid LEIDEN De afdeling Lei- den van de FNV houdt op woensdag 13 april een fo rumavond over het onder werp „Zorgen om de Volks gezondheid" in gebouw De Klinker aan de Berlagestraat Sprekers zijn dr. A. Kerk- hoff, directeur van de basis gezondheidsdienst Zuid-Hol land Noord, mevrouw M. van de Muijsenbergh, arts, VVD-Tweede Kamerlid G. Nijhuis en PvdA-kamerlid G. van Otterloo. Zij maken na de pauze .deel uit van een forum, dat onder leiding staat van het FNV- bestuurslid Henk Muller. Ter sprake komen onder meer het plan Dekker en de gevolgen voor de volksge zondheid door de sociaal-eco nomische ongelijkheid. De bijeenkomst begint om acht Man (84) metselt knikkerpotje dicht LEIDEN Tot groot verdriet van de kmderen en tot woede van verschillende moeders, heeft een 84-jarige bewoner van de Driftstraat een knik kerpotje dicht gemetseld. De man verklaarde tegenover de politie dat hij veel overlast on dervond van de knikkerende kinderen en dat hij daar een einde aan wilde maken. Een moeder sprak de man er giste ren over aan, waarna het tut een handgemeen kwam. De politie heeft de gemoederen gesust, maar hoe het er met het knikkerpotje voor staat, kon de politie vanmorgen niet zeggen. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 8 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Vnnrl Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 I Ctnur alc Hnntr Hu rricautbrr nnar I Adres: Postcode/plaats: I Stuur als dank de reiswekker naar I Sluur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig nat leidse Courant Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11