Ook illegale stort op belt Roomburg Qomu/nt Provincie trekt extra geld uit voor THD ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING fficier van Justitie wil liker 'Lik-op-stuk' geven Brinkman roemt reputatie Ars INBREKERS ACTIEF IN LEIDSE REGIO AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB EN/DEN HAAG Mevrouw mr I.E. Klopper-Gerretsen, _?r van Justitie bij de Haagse rechtbank, wil dat de moge- ieden voor een lik-op-stuk-beleid ten aanzien van wets- treders worden uitgebreid. In overleg met de politie zal te- worden gestreefd naar een eenvoudiger wijze van afhande- In Leiden is sinds maart 1987 met het lik-op-stuk-beleid Derimenteerd. Een maand later volgde de gemeente Delft, beleid houdt in dat bepaalde categorieën wetsovertreders (ler meer fietsen- en winkeldieven, vandalen en automobilis- •;die onder invloed rijden) na betrapping op heterdaad onmid- ijk worden beboet en dus niet meer voor de rechter hoeven omen. Hierdoor wordt het justitiële apparaat ontlast. Het af- pen jaar is in Leiden slechts in 113 gevallen zo'n directe boe- igelegd. Mevrouw Klopper-Gerretsen meent dat dit aantal omhoog kan als er meer mogelijkheden zijn om het lik-op- principe toe te passen. Nu zijn er nog teveel beperkingen, keldieven kunnen bijvoor- rijd. Ilijn Aanrijdingen door alcohol LEIDEN Een 30-jarige Leidenaar verloor gisteravond rond zeven uur op de Maresingel de macht over het stuur van zijn Snorfiets. Hij raakte een geparkeerde auto. De Leidenaar moest met een hoofd- en handwond naar het AZL worden gebracht. Hij bleek onder invloed van alcohol te zijn. Vannacht reed een 28-jarige Leidse automobilist in de bocht bij de Molenwerf tegen een geparkeerde vrachtauto. Ook deze man bleek flink dronken te zijn. Hij reed na de aanrijding door, maar later werd hij in de Vendelstraat aangehouden. De man bleek zo dronken dat hij hele maal niet meer reageerde. Hij is daarom met spoed naar het AZL ge bracht. De toestand van de man was vanochtend niet bekend bij de politie. Politiefiets terug LEIDEN Tot hun grote verbazing zagen twee surveillerende agenten zondagmiddag rond twee uur in de Haarlemmerstraat een Leidenaar voorbij fiet sen op een „politie fiets". Het rijwiel bleek in november 1986 te zijn gestolen. De fiets was in gebruik bij de agent, die de fietser aanhield. De 46-jarige Leidenaar verklaarde dat hij de fiets zo'n an derhalf jaar geleden voor tien gulden had gekocht. Inbrekers houden niet van wijn LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan het Utrechtse Jaagpad zijn vrijdagavond een videorecor der, kleding en sieraden gestolen. De stereo-installatie en enkele tas sen met flessen wijn die ook uit de woning waren verdwenen, werden later in de tuin terug gevonden. Het hele huis was doorzocht. Bij een inbraak in café De Branderij aan de Middelweg is vrijdagavond 1500 gulden contant geld gestolen. De inbrekers kwamen binnen na het. breken van een ruit aan de achterzijde van het pand. Uit een niet-afgesloten kluis hebben zij het geld weggenomen. Snuffelmarkt in Groenoordhallen LEIDEN De Snuffelmarkt wordt Paaszaterdag (2 april) en Tweede Paasdag (4 april) ge houden in de Groe noordhallen aan de Willem de Zwijger laan. Op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur en op maandag van 10.00 tot 17.00 uur kunnen allerhande goederen worden ge kocht. De toegang sprijs is voor volwas senen ƒ4,50. Mensen die ouder zijn dan 65 jaar of jonger dan 13 jaar betalen ƒ3. Schoenenfetisjist opnieuw actief LEIDEN Twee Leidse vrouwen van 22 en 23 jaar oud zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag rond twee uur op de Maresingel belaagd door een onbekende man. Hij pakte de vrouwen beet en eiste hun schoenen. De vrouwen rukten zich echter los waarop de man er als een haas op zijn fiets vandoor ging. Volgens de vrouwen gaat het om een man van ongeveer 18 jaar oud. Zeven keer eerder is de afgelopen we ken aangifte gedaan van schoenfestisjis- me in Leiden. Daarbij ging het steeds om een blonde man van ongeveer 25 jaar oud op een bromfiets. Of het hier opnieuw deze man betreft, is volgens de politie niet zeker. Amsterdammers aangehouden LEIDEN Vijf Amster- damse jongens, variërend in leeftijd van 15 tot 17 jaar oud, zijn zaterdagmiddag bij het station aangehouden wegens diefstal. De jongens hadden eerder die dag walkmans en CD's gestolen bij V&D aan de Aalmarkt. De waarde van het gestolen goed is ongeveer 4000 gul den. Zondagmiddag werden de jongens pas in vrijheid gesteld omdat zij allen een valse naam hadden opgege ven. Eén van de jongens bleek uit een inrichting te zijn ontsnapt. baar\ó alleen maar een onmid- jke boete krijgen als zij op n de eerste maal voor dal rijp worden gearresteerd. •tje t,eiden was er in 153 geval- iann sprake van een herhaald juic) [rijp, zodat het experimen- beleid niet kon worden voèepast. jrafi >fficier wilde geen concre- eaanbevelingen doen. Zij wil de conclusies van een 'el gelijke stuurgroep over het cfoetes van het lik-op-stuk afwachten. Naar verwach worden die conclusies diien afzienbare tijd bekend, .eidse politie deelt de posi- Barrje ervaringen van mevr. rasfepper. „Het zijn met name Ely erdachten die positief rea- or den op het nieuwe beleid, al de mensen die betrapt jen op rijden onder in fo/77 d wilden graag de zaak n zij afhandelen door een boe- n ot betalen", aldus de Leidse dis ie-woordvoerder D. Gra- Hree nd. jnt daa Leidse politie hoopt de ad- Oui, istratieve afwikkeling van >7 bijjrocedures verder te kun- :tgoi vereenvoudigen, zodat bij de politie een lasten- ichting bereikt kan fethouders helpen ie'Jslastingbetalers it invullen van een belas- gbiljet is geen sinecure. M or hulp kunnen mensen echt bij de Leidse P, «jdhtswinkel, die vanaf fe- zo'n 1.200 belas- gbetalers heeft gehol- ïn. Zaterdag staken de ithouders P. Bordewijk r La to) en H. de la Mar een spn Ipende hand toe. Net als m/'Jje medewerkers van de ./ifswinkel hadden zij cusspr formulier zo'n drie artier nodig om het in te llen. „Vrijwel foutloos", een medewerker, 'n 160 mensen klopten ferdag bij de rechtswin- aan met vragen over n belastingbiljet. FOTO: WIM VAN NOORT SP IN BRIEF AAN B EN W: LEIDEN Ook op de vuilstortplaats Room burg is in het verleden op grote schaal illegaal chemisch en industrieel afval gestort. Dit schrijft de Socialistiese Partij (SP) Afdeling Leiden in een brief aan B en W van deze stad. „Er is geen enkele reden voor de geruststellende woorden van de kant van de gemeente Leiden over de vuilstort in Roomburg. Praktijken die in het Zegerplas-ge- bied in Alphen zijn ge beurd, hebben ook op Roomburg plaats ge had", aldus de SP. De SP Hulp en Informatie dienst komt tot deze conclu sie op grond van verklarin gen van (ex)-werknemers en ooggetuigen. Er moet vol gens de SP een onderzoek worden uitgevoerd naar welke civielrechtelijke mo gelijkheden er zijn om de bedrijven die illegaal hebben gestort aansprakelijk te stel len. Volgens de SP kon ieder be drijf tussen 1962 en 1976 on gehinderd dag en nacht op Roomburg terecht. Op de vuilstortplaats Roomburg in Leiden is volgens de SP tus sen 1962 en 1976 chemisch en indrustrieel afval gestort door onder andere bedrijven als Fasson, Sikkens, Olga en Mepaco. Ook zou via het af- valtransportbedrijf Barthen bedrijfsafval van het AZL, IBB, Liam en Kempeneers op Roomburg zijn gestort. In 1965 werd er een hek rond de vuilstort geplaatst en vond er overdag enige controle plaats bij de toegang tot de vuilstort. Volgens de SP stelde deze controle niet veel voor. „Er werd slechts gecontroleerd op hoeveel heid en niet op de kwaliteit van de afvalstoffen die ge stort werden", zo schrijft de SP in de brief. De SP vraagt zich in de brief af hoe het mogelijk is dat onder het beheer van de gemeente Leiden op een dergelijke grote schaal op Roomburg vuil is gestort. „Zijn er juridische stappen te ondernemen tegen de bedrij ven die illegaal hun afval stortten of lieten storten op Roomburg?", vraagt de SP zich af in de brief. De SP is van mening dat ge zocht moet worden naar an dere (civielrechtelijke) juri dische mogelijkheden om de vervuilers alsnog aansprake lijk te stellen. Een duidelijk onderzoek naar welke be drijven welk afval hebben gestort is volgens de SP noodzakelijk. Volgens de SP moeten de gemeenten in Zuid-Holland gezamelijk het milieu-probleem aanpakken. „Het tekengenootschap Ars onderscheidt zich van andere ge nootschappen door de kwaliteit van de werken die zijn tentoon gesteld. Dit amateuristische genootschap wedijvert met profes sionele kunstenaars, maar dan in de goede zin van het woord: een competitie die leidt tot een nog beter vakmanschap. Ik hoop dat nog lang sprake zal zijn van die competitie". Die lovende woorden sprak minister L.C. Brinkman zaterdagmiddag bij de opening van een expositie van werken van leden van Ars Aemula Naturae, het bekende Leids schilder- en tekengenootschap. In het gebouw van Ars, aan de Pieterskerkgracht 9, zijn tot en met 4 april olie- en acrylverfschilderijen, aquarellen, zeefdrukken, et sen en gouaches te zien van meer dan dertig kunstenaars. Voor zitter V. Bouter van het tekengenootschap overhandigde de mi nister een kleurets van docente mevrouw Brink. De openingstij den van de tentoonstelling zijn dagelijks van één tot vier uur. De werken zijn te koop; de prijs loopt uiteen van 120 tot 12.000 gul den. FOTO: WIM VAN NOORT Verenigingen oor- over de Leidse die vorig jaar sep- voor de vierde maal gehouden. Uit een en- onder de deelnemers dat 95 procent van de het evenement „goed geor- „gezellig" en „goed vindt. van de deelnemende renigingen positief over Leidse Uitmarkt verenigingen plaatste kritische kanttekeningen bij de par- keervoorziengén rond en de geluidsvoorzieningen in de Pieterskerk. Verschillende muziekverenigingen lieten ge luidsbanden horen waardoor de andere deelnemers zich niet verstaanbaar konden ma ken. Dat is volgens de organi satie elk jaar een probleem. „Het is echter wel zo dat een dergelijke kakefonie eigen is aan het marktgebeuren", aldus de organisatoren. De vijfde Uitmarkt wordt ge houden op zaterdag 17 septem ber. Verenigingen die zich dan willen presenteren kunnen zich nog tot vrijdag 15 april opgeven bij de Werkgroep Leidse Uitmarkt, Kloksteeg 16, tel. 131518. Informatie is verkrijgbaar bij R. van Ris, tel. 070-797167/797487. GEMEENTE LEIDEN STRIBBELT TEGEN LEIDEN Om te voor komen dat de Telefoni sche Hulpdiensten (THD) in Zuid-Holland dit jaar tussen wal en schip val len, wil het college van gedeputeerde staten 50.000 gulden extra be schikbaar stellen. In totaal komt de provinciale bij drage dan op 150.000 gul den. GS vragen de be trokken gemeenten even als vorig jaar bij te sprin gen en een subsidie van veertig procent van de bij drage te verstrekken die, op verzoek van de provin cie, in 1987 werd ver leend. Dat schrijven GS in een brief aan de burgemeesters en wet houders van de Zuidhollandse gemeenten. Leiden stopte vo rig jaar zo'n 75.000 gulden in de pot voor de THD. Per 1 ja nuari is deze subsidie stopge zet. Nu rhoet er echter toch geld van de gemeenten ko men. Volgens wethouder F. Kuijers (volksgezondheid) is het onmogelijk om ook dit jaar zoveel geld voor de THD be schikbaar te stellen. Boven dien is hij van mening dat GS een deel van het geld dat be stemd was voor de THD er gens anders voor heeft ge bruikt. Met als gevolg dat er nu een tekort is ontstaan. Kuijers vindt het daarom een probleem van GS en niet van de gemeenten. GS stellen echter de minister van WVC primair verant woordelijk voor de financiële problemen van de telefonische hulpdiensten. „De minister dient aan ons voldoende finan ciële middelen te verstrekken en de doeluitkering in het ka der van de Welzijnswet aan de provincies op te hogen", aldus de brief, die meldt dat GS bij de minister hebben aange drongen op nader overleg. Volgens A. Sumer van de di rectie Welzijn is de deur bij de gemeente Leiden nog niet he lemaal gesloten. „Heel mis schien is er een gaatje te vin-, den in de begroting. Maar ik weet dat de wethouder slechts geld beschikbaar wil stellen onder twee voorwaarden", vertelt Sumer. Kuijers heeft de provincie laten weten slechts geld te willen reserver en voor de THD als ook alle andere gemeenten die een THD hebben, dit doen. Voor lopig hebben alleen de de wethouder een schriftelijke vaststelling dat de geldelijke hulp voor het behoud van de THD slechts voor één jaar is. „Maar het is blijft een pro bleem van de provincie", aldus Sumer. Op de vraag wat er met de Leidse THD gebeurt als er niet voldoende geld bin nenkomt, kan Sumer geen antwoord geven. „Zeker is echter dat het dan voor de hulpdienst een moeilijke zaak wordt het hoofd boven water te houden", aldus Sumer. Amnesty Amnesty International houdt weer drie schrijfavonden voor de vrijlating van men sen die gevangen zijn geno men vanwege hun overtui ging. Er liggen voorbeeld brieven klaar. Dinsdag kun nen van 20.00 tot 21.30 uur brieven worden geschreven in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade. woensdag van 19.30 tot 21.00 uur is er een schrijfavond in de Be vrijdingskerk bij het Vijl Meiplein en donderdag in de Ekklesia, Rapenburg 100 (van 20.00 tot 21.30 uur). Schilderen Art Center de Droomfabriek aan de Oude Singel 56 start woensdag 6 april om 19.00 uur een cursus traditioneel schilderen. De cursus heden daags schilderen begint de zelfde dag om 20.30 uur. Cur sisten kunnen een dag per week gratis gebruik maken van een atelier. Nadere in formatie kan worden verkre gen via telefoonnummer 133883. er een feest bij de LVL. Het is een Zuid-Amerikaans feest met veel muziek en buikdan seressen. Het feest begint om 21.30 uur en de toegang is 2,50 gulden. PvdA Paul Kalma ('Het socialisme op sterk water') en Ed Berg (directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten) gaan met elkaar komen de woensdag in discussie over de rol van de overheid. Dat gebeurt op de vierde avond in de reeks Schuiven de Panelen, onder de titel: De overheid: efficiënt, demo cratisch, decentraal. De bij eenkomst wordt gehouden in het Gulden Vlies, Breestraat 125 en het begint om 20.00 Lezing Sylvia Borren houdt op 30 maart een lezing over de in ternationale positie van lesbi sche vrouwen in het LVL (Langegracht 65). Het gaat vooral over de vrouwen in Zuid-Amerika. De lezing be gint om 20.30 uur en de toegang is gratis. Op 1 april is Moeders Moeders van slachtoffers van incept of seksueel geweld kunnen terecht bij een ge spreksgroep van het Samen werkingsverband Tegen Sek sueel Geweld. De eerste bij eenkomst wordt maandag ochtend 11 april gehouden in het Fiom-bureau (Lange gracht 61). De gespreksgroep wordt begeleid door Ineke Jonker en Fredy Slotboom. Voor meer informatie: 071- 144715/146237. Ruilen Voor verzamelaars van post zegels, munten, suikerzakjes, sigarenbandjes en dergelijke houdt ruilclub Koningskerk een rui la vond op vrijdag 1 april. Van 19.00 tot 22.00 uur kan worden geruild in buurt huis 't Spoortje aan de Ber- nhardkade 40. De entree be draagt voor niet-leden 1,50 en voor de jeugd tot en met vijftien jaar fl. Voor meer inlichtingen: tel. 071-312513. Schade aan bushokje LEIDEN Een 20-jarige Voorschotenaar en een 18-jarige Ha genaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden voor vernieling van een bushokje op de Lammenschansweg. De twee vernielden de ruiten. De schade bedraagt zo'n 500 gulden. De jongens hebben beloofd die te betalen. REGIO Inbrekers zijn dit weekeinde zeer actief geweest in de Leidse regio. Vooral in Oegstgeest was het raak, daar werden zes identieke inbraken gepleegd: steeds werd de ach terdeur geforceerd. De reeks begon vrijdagavond in de Prins Bernhardstraat, waar een onbe kende hoeveelheid spullen werd meegenomen. In de Re- gentesselaan slaagden inbrekers er bij twee huizen niet in de deur open te breken. In de nacht van vriidag op zaterdag werd bij een kapper in de De Kempenaerstraat tevergeefs ge probeerd de kassa open te bre ken. Uit een woning aan de Pieter de Hooghlaan werd een televisie meegenomen. Drie in braken vonden in de nacht van zaterdag op zondag plaats in Rijpwetering en Nieuwe We tering. Om kwart over zes zon dagmorgen werd een inbraak ontdekt in een woning in Rijp wetering. De politie vermoedt dat de inbrekers binnen zijn ge komen door via de brievenbus de voordeur open te maken. Uit de woning werd een fototoestel, een radio, cheques en portemo- nees gestolen. Om twaalf uur 's middags werd een inbraak in het dorpshuis van Rijpwetering ontdekt. Daar werd een houten deur vernield. Uit de opslag ruimte werd een fruitautomaat meegenomen. Om negen uur 's morgens werd nog een inbraak ontdekt in Nieuwe Wetering. Uit een hoekwoning werden geld en gereedschap gestolen. Inbrekers hebben dit weekein de een ruit ingegooid van de dependance van de Laboratori- umschool Rijnland aan de Van Geerstraat in Leiderdorp. Spo ren wezen uit dat zij wel naar binnen zijn gegaan, maar er werd niets vermist. Uit een ge parkeerde vrachtauto aan de Weversbaan werden een pech- lamp, een speaker en waarde papieren meegenomen. Dieven hebben gisteravond geld en paspoorten gestolen uit een woning aan de Schulpweg in Noordwijkerhout. De ach terdeur werd opengebroken om binnen te komen. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is zaterdagmiddag tussen drie en vier uur uur in gebroken in een woning aan de Gasstraat in Lisse. Er werd zeshonderd gulden contant geld gestolen. De politie vermoedt dat de inbrekers via de achter deur zijn binnengekomen met een valse sleutel. Er zijn geen braaksporen aangetroffen. Inbrekers hebben gisteravond een ravage aangericht in een woning aan de Krimkade in Voorschoten. Eerst klommen zij op het balkon aan de achter zijde waar een raam werd ge forceerd om binnen te komen. Binnen werd het huis overhoop gehaald. Een antieke Friese staartklok, die stevig in de muur zat verankerd werd met grof geweld van de muur ge broken. De inbrekers werden vervolgens gestoord door de te rugkerende bewoners en moes ten snel het huis verlaten. De staartklok werd in de tuin van de buren achtergelaten. MAANDAG 28 MAART 1988 PAGINA 5 Het zeilschip De Vrijheid Hij ziet ze beide met een sloep wegvaren. Een handlanger nog enkele schoten in de richting van „De Vrijheid". Er echter te veel deining om doel te treffen. Kapitein Rob hijst spoed de zeilen van zijn scheepje. „Nu is het jouw beurt, dame," zegt hij. „Als de weerga er van door! Wij hebben genoeg gedaan, niet Skipje??" Skip kijkt met verachtelijke blik ken naar het roversschip, dat zich tot achtervolging gereed maakt. De Kapitein kijkt ook spottend. Het volgend ogenblik hoort men een hels lawaai, want de schroef van het schip werkt zich vast in de staalkabel.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5