Yvonne woont hier niet" ]DA pleit voor optreden egen pitbull-terriërs ROTTERDAMMERS LACONIEK ONDER EVACUATIE IEUWS VVD wil lager tarief voor middeninkomens Tweederde CDA-kiezers achter Bert de Vries Bijna helft consumenten wil winkel langer open Hunnenland £aidóC<2owuvnt MAANDAG 28 MAART 1988 PAGINA 3 LVERSUM Het CDA-Tweede-Kamerlid Eversdijk vindt dat minister Korthals Altes aan n justitie krachtiger moet optreden tegen Beti tkers van pitbull-terriërs. Hij vindt de actie bel n de minister om de deskundigheid binnen politiekorpsen met folders te vergroten vol- ekt onvoldoende. yersdijk zei gisteren voor Avro-radio dat ge- zië£cht moet worden meer greep te krijgen op ;n d {kerijen die zich toeleggen op het fokken van ;n. ressieve honden. Hij gaf justitie in overwe- ;nde ig verdergaande wetgeving voor te bereiden, e Landelijke Inspectiedienst van de Dierenbe- herming heeft zich vorige week diep veront waardigd en teleurgesteld geuit op de wijze waarop de minister het probleem van de pit bull-terriërs aanpakt. Eversdijk vindt dat de minister het initiatief van de Dierenbescher ming moet steunen. Met een subsidie van 150.000 gulden wil deze organisatie een net werk opzetten om fokkers van deze agressieve honden op te sporen. Dat zal niet zo eenvoudig zijn, zei Eversdijk, daar dit fokken zich afspeelt in het criminele en asociale milieu. De afgelopen tijd heeft zich een aantal inciden ten met pitbull-terriërs voorgedaan. In Eindho ven beet een pitbull vorige week zondag een paard dood. Ontsnapte gevangene aangehouden MAASTRICHT De 25- jarige M.H., die afgelopen donderdag uit het huis van bewaring in Maastricht ontsnapte, is zaterdag in Maastricht door een poli tiepatrouille gearresteerd. H. ontsnapte tijdens het bezoekuur door zich met een geleende jas en een bril te vermommen en zich tussen de bezoekers te voegen. Hij liep onopge merkt langs de bewaking. Hij is teruggebracht naar het huis van bewaring. Nieuw bestuur Groen Platform AMSTERDAM Het politieke samen- Werkingsverband Groen Platform heeft een nieuw, acht leden tellend bestuur. Dit is zaterdag op een algemene leden vergadering gekozen. Leden van het oude bestuur besloten onlangs Groen Platform op te heffen. Volgens het ge kozen bestuurslid R. van Duijn telt Groen Platform ongeveer honderd le den. Voornaamste taakstelling van het nieuwe bestuur is op dit moment de be paling van wat de koers van Groen Platform zal zijn bij de volgende Euro pese verkiezingen. Een tweede punt voor het bestuur is een geldkwestie die rond het vertrek van voorzitter De Gaay Fortman is ontstaan. Het opheffen van Groen Platform door De Gaay Fortman erkent het nieuwe bestuur vol gens Van Duijn niet, omdat dit op een wijze is gebeurd die strijdig is met de statuten. Financieele Dagblad wou Audet kopen. AMSTERDAM - De Audet/VNU-affaire krijgt nog een staartje. Volgens de Volks krant van afgelopen zaterdag wil de directie van het Financieele Dagblad een schadever goeding van Staal Bankiers, omdat de bank aan het Financieele Dagblad een meerder heid van de Audet-stukken zou hebben aan geboden zonder ze echter te bezitten. Na de bekendmaking van VNU en Audet dat beide uitgeversconcern streefden naar een samengaan, bracht Staal Bankiers een tenderbod uit om het plan van VNU en Au det te doen mislukken. Bij een tenderbod kunnen de verkopers van aandelen zelf een prijs vaststellen. Na het mislukken van het tenderbod door ingrijpen van het beursbestuur ging Staal Bankiers op zoek naar nieuwe kopers. De twee directeuren B. Sijthof en ir. J. Hylkema van de holding Het Financieele Dagblad hadden wel interesse in de aandelen. Staal Bankiers en zijn klanten hadden namelijk al zelf een belang van 25 procent in Audet op gebouwd. Samen met de dertig procent van de familie Hazewinkels had Staal dus een meerderheid in Audet. De Hazewinkels, eigenaars van het Nieuws blad van het Noorden, sloten echter een aparte deal met VNU. Staal Bankiers kon Sijthoff daardoor geen meerderheid meer aanbieden. De twee directeuren hebben in een brief Staal Bankiers aansprakelijk ge steld voor de geleden schade. Volgens de brief zou Staal hun niet alleen de meerder heid hebben beloofd maar ook de financie ring van de overneming. N VANDAAG^ :htei| •rdeF gem ROTTERDAM ,,Een oo duizendponder die de 'oor lucht in vliegt, zo vlak ;t h( bij mijn winkel, dat zal jpelme daar een knal ge- ever ven!", dacht de Rotter damse winkelier en hij hing een groot bord in ianj.zijn etalage: „Oordop je pen". Maar hoe graag hij staaook zijn buurtgenoten de nve| stuipen op het lijf joeg, ze j w lieten zich gisteren ge dwee en onbekommerd hun huis uitdrijven. Die LBellebom" lag nu al Hanger dan 43 jaar in de no! Bellevoystraat en och, lltz£fdie zou vandaag heus ^oijniet ontploffen, genj Dus stonden ze om acht uur aan de deur, de sleutels in de hand, turend door de strie mende regen of de politie misschien al in aantocht was. Want zo had het in de kran- tjes gestaan: „Zorg er voor dat alle huisgenoten om 8.00 ,uur klaar zijn voor vertrek". Een beetje verbaasd stond meneer Smits om elf uur nóg voor Bellevoystraat nummer 6b. Voordat de politie zijn huis geïnspecteerd had -ner gens iemand verstopt onder het bed? - en met een sticker had verzegeld, mocht hij niet weg en dus bleef hij maar wachten. Hij zou 's avonds niet meer terugkomen, maar de nacht bij kennissen door brengen. Nee, bang voor in braak was hij niet. In de tijd dat zijn huis leeg stond, pa trouilleerde de politie im mers, zelfs met een helikop ter. En of zijn huis niet zou instorten als de bom ontplof te? „Dat gebeurt niet. Kijk, die jongens van de oprui mingsdienst zijn zo gerouti neerd, dat gaat wel goed". Hij woonde nu al 49 in deze straat. Eerst 45 jaar op num mer 30, vlakbij de bom, de Deze vrouw had geweigerd haar huis te verlaten. Zij moest ertoe gedwongen worden en geboeid ging zij mee naar het politiebureau. karwei is geklaard. Sèrgeant Linschoten, adjudant Ëchoots en burgemeester Peper tevreden bij „hun" Bellebom, ^aarvoor zevenduizend Rotterdammers gisteren hun huis moesten verlaten. FOTO: ANP laatste drie jaar op nummer 6b. Toen de bom viel op 29 november 1944 (en met hem 61 doden) was Smits in Duits land. Twee weken eerder was hij bij een razzia opge pakt en tewerkgesteld. In juni 1944 kwam hij terug en hoorde hij van de bom, die in de tuin achter nummer 37 te recht was gekomen. Op dat nummer woonde de familie van de dame die nu lachend door de straten liep, een plastic tasje in haar hand. „Ikzelf heb de bom niet ge zien, ik zat een paar huizen verderop met mijn zoontje op de wc. Maar mijn familie woonde er pal boven. En we waren in 1940 al eens door de Duitsers weggebombardeerd, dus we kregen er wel de kriebels van. Dit is nu de derde keer meneer, dat we eruit moeten. Laten we er nu maar een lolletje van ma ken". Ze voegde de daad bij het woord, omarmde een nietsvermoedende agent en deelde mee vroeger een knappe meid te zijn geweest. En dat de agenten van tegen woordig toch van die lekkere knullen zijn. De dame, 73 jaar oud, had ze voor het uitkiezen; de straten waren er zwart van. Verge zeld door medewerkers van het gasbedrijf gingen ze van deur naar deur. Meestal wer den ze al opgewacht door de ongeduldige bewoners, maar soms kwamen ze ook nogal onverwachts. Zoals bij die oude vriendelijke Chinees die graag gehoor wilde geven aan het verzoek zijn huis te verlaten maar helaas zijn schoenen niet kon vinden. Op sloffen kwam hij tenslotte naar buiten. Altijd nog beter dan diegenen die zich hele maal niet lieten zien en van wie de woning moest worden opengebroken. Dat gebeurde 72 maal en was wel zo leuk voor de politie. De agenten hadden natuurlijk wel wat sleutels bij zich, maar ze ge bruikten veel liever de koe voet of de eigen voet om deu ren open te krikken respec tievelijk te trappen. Hoe gewelddadig dat ook mocht overkomen, in de wijk heerste geen gespannen sfeer. Integendeel. Het leek eerder een buurtfeest. De bom kweekte saamhorigheid, smeedde de mensen aan el kaar. Er werd zelfs gezongen. FOTO: ANP Dit lied: „Er staat een paard in de bus". Dat was ook zo, want twee agenten te paard hadden hun voertuig zo ge manoeuvreerd dat de hoof den ervan in de deuropening van een bus verdwenen. Met zo'n bus konden de buurtbe woners zich laten vervoeren naar de Energiehal, een sporthal die voor deze gele genheid was uitgerust met sjoelbakken, koffiebekers en tijdschriften. Toen de laatste bussen daar om een uur of één heen gereden waren (door een spookachtig lege wijk, doods als na de val van een neutronenbom) waren er 252 mensen in de hal, onge veer 1200 minder dan was verwacht. In elk geval was er een meisje van acht jaar, dat zelf haar naam opschreef: Eliana. Ze trad op als tolk voor haar moeder, maar kreeg niet veel los. Uit welk land kwamen haar vader en moeder? „We hebben geen vader", vertaalde Eliana het antwoord van haar moeder. En ze vervolgde: „Nu gaan we tekenen". Ze wist niet wanneer ze weer naar huis zou gaan, maar wel dat haar verblijf in deze hal te maken Nicole Lay van de Rotterdam se Dierenambulance bleef in de grote Weenahal alleen met deze hond die bij de evacua tie werd afgegeven. FOTO: ANP had met een bom die kon ontploffen: „Heel eng". Dat vonden adjudant Schoots en sergeant Van Linschoten van de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) ook, toen ze om kwart over twee zagen dat het slagpijpje van de bom (zeg maar de lont) er „erg vervelend" bijlag. Kapitein Van Maren van de EOD ach teraf: „Zo'n pijpje kan echt helemaal niets hebben. Hij is uitermate gevoelig voor tem peratuurverschillen en je kunt hem beslist niet laten vallen, want dan ontploft-ie. Daar zouden onze medewer kers het slachtoffer van worden, daar hebben wij erg schrik van". Toch draaide Schoots de slagpijp er met vaste hand uit. Het ding werd onmiddellijk tot ont ploffing gebracht, waarna het karwei in wezen geklaard was. De bom werd nog uit de elf meter diepe kuil getakeld en klaargelegd om door bur gemeester Peper bekeken te worden. Die spoedde zich naar de Bellevoystraat, zag met eigen ogen dat de bom boven water was en riep de pers bijeen. Hij liet zich ver volgens gewillig en gevoelig vastleggen door de bijeenge roepen fotografen, terwijl sergeant Van Linschoten uit legde dat hij echt een leuk vak had. Peper was hem daar „heel dankbaar" voor. „Tweg jaar geleden nog", zo legde de burgemeester uit, „vloog een kleuterschool in Berlijn de lucht in toen pre cies zo'n bom spontaan ont plofte". Opgelucht gaf hij om half vijf via de radio het sein „veilig". Acht seconden later parkeerden de eerste Rotter damse jongens hun brom mers in de Bellevoystraat. Maar de bom kregen ze niet te zien. De politie hield hen staande onder het spandoek: „Yvonne woont hier niet". STEVO AKKERMAN (Vervolg van de voorpagina) Ook de WD heeft enige bezwaren tegen de „fisca le" plannen van het kabi net. Fractieleider Voor hoeve wil de belasting voor de hoogste inkomens (boven 90.000 gulden) wat minder verlagen dan het kabinet. In plaats daarvan stelt de VVD voor het ta rief voor de middeninko mens (tussen 50.000 en 90.000) wat meer te laten dalen: 50 procent in plaats van 52 procent. Een ander plan van de VVD is dat er jaarlijks 0,5 1 miljard extra wordt uitgetrokken voor werkgelegenheidsprojecten van de overheid. Dit moet be kostigd worden door elk jaar ruim 15.000 woningwetwonin gen aan de huurders te verko pen. Ook wil de VVD dat het voor werkgevers aantrekkelijk gemaakt wordt circa vijf pro cent van hun personeel te doen bestaan uit gehandicap ten. Op die manier kan worden bereikt, meent de VVD, dat er minder mensen worden „afgestoten" naar de WAO. PvdA-fractieleider Wim Kok had nauwelijks een goed woord over voor het 'paaspak- ket'. Hij toonde zich ook ver bolgen over de 'autoritaire' wijze waarop het kabinet de plannen heeft gepresenteerd. „De Kamer wordt te verstaan gegeven dat het een kwestie van slikken of stikken is en de CDA-fractie mag opzitten en pootjes geven". Voorts vroeg Kok het CDA samen met de oppositie te bewerkstelligen dat de bezuiniging van 150 miljoen gulden op ontwikke lingssamenwerking niet door gaat. Bert de Vries verklaarde echter dat zijn fractie akkoord gaat met alle voorstellen van het kabinet voor bezuiniging op de departementen, al is het „soms met pijn in het hart". CDA-kiezers De FNV maakte zaterdag tij dens een protestbijeenkomst in Den Haag bekend dat 77 pro cent van de Nederlanders van 15 jaar en ouder de bezuinigin gen op de sociale zekerheid af wijst. Volgens het opinie-on derzoek dat de vakcentrale heeft laten houden is zelfs de meerderheid van de VVD- aanhang (52 pet.) tegen de be zuinigingsplannen gekant. Van de CDA-kiezers is twee derde het niet met de voorstel len eens. Dit beeld wordt be vestigd door de uitslag van een enquête onder CDA-aanhan- gers die werd gehouden in op dracht van de NCRV. Volgens dit onderzoek vindt echter slechts een minderheid van de CDA-kiezers (45 pet.) dat het verzet tegen het 'paaspakket' een kabinetscrisis waard is. (Vervolg van de voorpagina) De FNV maakte zaterdag tij dens een protestbijeenkomst in Den Haag bekend dat 77 pro cent van de Nederlanders van 15 jaar en ouder de bezuinigin gen op de sociale zekerheid af wijst. Volgens het opinie-on derzoek dat de vakcentrale heeft laten houden is zelfs de meerderheid van de VVD- aanhang (52 pet.) tegen de be zuinigingsplannen gekant. Van de CDA-kiezers is twee derde het niet met de voorstel len eens. Dit beeld wordt bevestigd door de uitslag van een enquête on der CDA-aanhangers die werd gehouden in opdracht van de NCRV. Volgens dit onderzoek vindt echter slechts een min derheid van de CDA-kiezers (45 pet.) dat het verzet tegen het 'paaspakket' een kabinets crisis waard is. De aangekondigde verlaging van de toptarieven in de in komstenbelasting vindt blij kens de FN V-enquête in de ogen van 59 pet. van de bevol king geen genade. De meeste voorstanders van deze belas tingverlaging zitten bij de VVD: 53 pet. In christen-de mocratische kringen is 32 pet. het met de fiscale maatregel eens. Van vele kanten werd het CDA het afgelopen week einde opgeroepen het been te genover het kabinet stijf te houden. CNV-voorzitter Hofs tede zei dat het CDA zich moet realiseren dat de maat voor de vakbeweging vol is. Het voormalig CDA-kamerlid Faber verklaarde dat het soci ale gezicht van het CDA de laatste tijd te weinig uit de verf komt en dat de fractie nu een uitgelezen kans heeft om dit goed te maken. oflitie vindt delen lijk I de dijk Monnickendam- [Jrken en in het water zijn I afgelopen weekend delen p een vrouw gevonden. Vol- dis de politie werden vrijwel delen van het lichaam «getroffen. Sectie moet uit- jzen of de vrouw is omgeko- door een misdrijf of dat "te water is terechtgekomen 'door een scheepsschroef is poffen. 28 maart Prins Bernhard opent in natuur-historisch imuseum Bos Dierenwe- 10jreld in Holten het diora ma „Holterberg 15.000 jaar geleden". Het dio rama is opgezet ter ge legenheid van het vijf tigjarig bestaan van het museum. Ir. Pieter van Vollenho- i"eè]ven woont in zijn functie aariijvan voorzitter van de nth<jRaad voor de verkeers veiligheid, in de Jaar beurs te Utrecht het symposium „Wegmar kering: geen sluitpost, maar noodzaak" bij. wee DEN HAAG Bijna de helft van de consumenten (40 procent) heeft behoef te aan een verruiming van de openstellingstijden van winkels. Dit blijkt uit een enquête die de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Konsumentenaange- legenheden (SWOKA) met behulp van de tele- interviewmethode heeft gehouden onder 1539 mensen van vijftien jaar en ouder uit 750 huishou dens. Van de mensen die door de in dieners van de twee wetsvoor stellen tot wijziging van de winkelsluitingswet als doel groep worden genoemd (wer kende alleenstaanden, twee verdieners en eenoudergezin nen) is ruim de helft (55 pro cent) voor verschuiving van de openingstijden. Van de werkende alleenstaanden is zelfs 60 procent voor andere openingstijden. De onderzoekers hebben ook gevraagd naar de plannen tot verandering in koopgedrag bij invoering van een van de wij zigingsvoorstellen. Van de groep personen die iedere dag boodschappen doet is 39 pro cent van plan van de nieuwe openingstijden te profiteren. Van de groep die zelden bood schappen doet neemt 17 pro cent zich voor vaker inkopen te doen. In totaal wil 31 pro cent van de ondervraagden het koopgedrag veranderen. Van de mensen die in winkels werken is 83 procent tegen verandering van de huidige si tuatie. Slechts 14 procent van deze mensen is voor een ver andering. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Branden in Alkemade HRHI De brandweer van Alkemade moest zaterdagmiddag op de A4 in actie komen om een autobrand te blussen. FOTO: WIM VAN NOORT ALKEMADE Een spuitcabine van een con structiebedrijf Langeweg ii rendsveen is zondagmor gen geheel uitgebrand. De brand is volgens de politie ontstaan door een chemi sche reactie in de cabine. De brandweer werd om half zes gewaarschuwd door twee omwonenden van het bedrijf. Toen de brandweer arriveerde was aan de de spuitcabine al vol rook. Roelofa- Er kon niet verhinderd worden dat de cabine uit brandde. Ook de rest van het bedrijf liep forse schade op door de brand. Het pand werd geheel zwartgeblakerd en de licht- kcjepels smolten. De brand weer is anderhalf uur bezig geweest om de brand te blus sen. Zondag heeft de techni sche recherche de oorzaak van de brand onderzocht. Daaruit bleek dat een chemische reac tie de brand had veroorzaakt. Zaterdagmiddag om tien over vier moest de brandweer ook in actie komen bij een brand in een vrachtwagen op de rijksweg A4. De auto reed richting Den Haag. De chauf- zijn wagen op de vluchtstrook. Toen de brandweer arriveer de, stond de cabine al hele maal in brand. Brandweer commandant van Alkemade B. Dekker vermoedt dat de brand is ontstaan door een" technische storing. De rook ontwikkeling veroorzaakte De brand is ontstaan onder de grill van de wagen. Volgens de politie zijn daar vermoedelijk f^ur rook brand en parkeerde" enige hinder voor het verkeer. Een tweede vrachtwagen brandde zondagavond om half acht uit op het industrieterrein De Lasso in Roelofarendsveen. plastic zakken, gevuld met brandbaar spul, gestopt en aangestoken. De wagen, eigen dom van een Leids bedrijf, brandde geheel uit De brand weer was het vuur snel mees ter. De technische recherche stelt vandaag nog een onder zoek in.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3