Breukink weer stap dichter naar de I Ten Kate opent aanval op olympische marathon-limiet lerste grote succes ploeg Priem Belgische sprinters doen geen trap te veel Wilander en Graf winnaars in Key Biscayne KRACHTTRAINING KOMT STIJL TEN GOEDE ISPQRTTRIBUINIE j QeidóeQowiarit MAANDAG 28 MAART 1988 PAGINA 13 Ivangelisti staat eer ter discussie Res tOME Het Olympisch Comité van Italië p' ist in verband met de zaak-Evangelisti te- en zeven atletiek-officials disciplinaire Inen naatregelen. Eerder had een commissie het Pri )ewezen geacht dat de Italiaanse versprin- rer Giovanni Evangelisti tijdens de wereld- j! ïtelstrijd in Rome op 7 september 1987 ten ilnrechte een bronzen medaille bij het on- erdeel verspringen had gekregen. De dat de afstand van de laatste prong van Evangelisti, waarmee hij de imerikaan Myricks van de derde plaats 8-3j[rerdrong, al lang vast lag. Bij een geheime amenkomst van drie officials op 24 of 25 li Ugustus is het plan besproken. Om de jury "ol m de tuin te leiden zouden vier scheids- echters in vertrouwen genomen zijn. Afrikanen woedend op rugby-federatie CASABLANCA De overkoepelen de Afrikaanse sportraad heeft furieus gereageerd op het besluit van de in ternationale rugby-federatie om alle restricties ten opzichte van Zuidafri- ka op te heffen. „Het is een verschrikkelijke fout en een opzettelijke provocatie van allen, die de apartheid bestrijden", aldus se cretaris-generaal Lamine Ba. „Een boycot-actie is het laatste middel, dat Afrika heeft in de strijd tegen de apartheid. Als wij gedwongen worden het te gebruiken, zullen we dat doen, of het nu de Olympische Spelen van Seoul betreft, of een an der sport-evenement." POOL ZWEMT WERELDRECORD ORLANDO Tijdens de tweede dag van de Amerikaanse indoorkampioen schappen zwemmen in Orlando zijn twee wereldrecords gebroken. De 19-jarige Artur Wojdat werd de eerste Poolse zwemmer, die een wereldrecord verbe terde. De nummer vier van de Europese kampioenschappen won de 400 meter in 3.47,38. Hij was daarmee 0,42 seconden eerder aan de finish dan Michael Gross op 27 juni 1985 in Remscheid, toen de Westduitser Salnikov als wereldrecord houder onttroondde. Het andere wereld record werd gezwommen door Tom Ja ger met 22,23 seconden een nieuwe we reldtoptijd op de 50 meter vrije slag. Hij was al houder van het officieuze record met 22,32. Nederlandse golfploeg buiten de prijzen VALENCIA De Franse golfploeg heeft gisteren het kwalificatie-toernooi voor de Europese landen- beker gewonnen. De Fransen, die in de finale Denemarken versloegen, schakelden in de halve fi nale de Nederlandse ploeg uit. Nederland werd uit eindelijk vierde. De strijd om de derde en vierde plaats ging met 3-0 verlo ren van Zweden. Griekse basketballers favoriet kwalifikatie DEN HAAG Achttien landen hebben hun herenteams ingeschreven voor het pré olympische basketbaltoernooi dat van 28 juni tot en met 10 juli in Nederland wordt ge houden. In het evenement, dat zich in vijf steden zal af spelen, zijn drie toegangsbewijzen te verdienen voor de Olympische Spelen in Seoul. Tot de favorieten in het toernooi, waaraan ook Nederland deelneemt, behoren Eu ropees kampioen Griekenland, de Sovjetunie dat zich door de boycot van de Spelen van Los Angeles in Neder land dient te plaatsen, Joegoslavië, Italië en Spanje. De voorronden worden gehouden in Arnhem, Amsterdam, Groningen en Den Bosch. De finale-poule, waarvoor de nummers een en twee van elke groep zich plaatsen, wordt gehouden in Rotterdam. De achttien landen zijn: Nederland, Griekenland, Sovjetunie, Joegoslavië, Italië, Spanje, Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Ierland, Israel, Noorwegen, Polen, Turkije, West- duitsland, Zweden en Zwitserland. Hockeyvrouwen gaan onder in de finale PERTH Het Nederlandse dameshockeyteam heeft gisteren in Perth een waarschuwing ge kregen. De gelouterde ploeg van Gijs van Heu- men, Europees-, wereld- en olympisch kam pioen, kreeg in het met ongeveer 2.000 toe schouwers gevulde Commonwealth-stadion in de finale-wedstrijd een nederlaag te slikken van Australië. Na een ruststand van 1-0 werd het 2-1. Daar door bleef het team van Brian Glencross zonder puntverlies en moest Oranje met twee punten achterstand tevreden zijn met de tweede plaats. Het Nederlandse gezelschap komt morgen in Seoul aan voor een verkenning van het olym pische veld. Daar zullen twee oefenwedstrijden tegen Zuidkorea worden gespeeld. TIBES Peter Post loet spijt hebben, dat hij Breukink vorige 'eek niet heeft opgesteld Milaan-Sanremo. Zijn loftevolle ronderenner de ontketende Lau- ;nt Fignon partij kunnen lieden. Dat bewees hij ?^kv|en dag na Milaan-Sanre- io met een overwinning de Omloop van het 'aasland. Ireukink onderstreepte zijn ntwikkelde klasse afgelopen 'eekeinde door het hoogge plaatste Criterium Internatio nal op zijn naam te schrijven. de afsluitende tijdrit reed (Pslij Fignon met een snelheid "jan vijftig kilometer per uur !}it de leiderstrui. een bijzonder prestigieuze 'edstrijd behaalde Breukink ijn eerste overwinning in een ppekoers. In en rond Anti- aan de Cote d'Azur deed Ie rustige Gelderlander een ieuwe stapje naar de top van wielrennerij. Twee jaar ge iden baarde hij opzien door in Ie Ronde van Zwitserland een irgetappe plus het bergklas- •ment te winnen. Zijn ont- Jak^ikkeling zette zich vorig sei- ien door met de derde plaats de Ronde van Italië en de overwinning in de Pyreneeën- etappe naar Pau in de Ronde van Frankrijk. Waakzaam De indruk dat Nederland weer foto: epa pewedstrijden werd dit week einde in het Criterium Inter national bevestigd. Zaterdag in de heuvelachtige rit over 196 kilometer, toen de Italiaan Moreno Argentin, zijn eerste winst van het seizoen behaal- een topper heeft voor de etap- de, finishte Breukink in het peloton. Zondag in de klim- koers over 84 kilometer was hij, met steun van Peter Win nen, uitermate waakzaam bij de grote schoonmaak van Lau rent Fignon en diens luitenant Charly Mottet. De winnaar van Milaan-Sanremo liet ie dereen zijn paardestaartje zien, maar de Schot Millar, de Spanjaard Pino, de Fransman Simon en Breukink finishten in dezelfde tijd. Het peloton had ruim een minuut achter stand. De jury mat desondanks twee seconden voorsprong voor de Fransman. Fignon werd leider in het klassement op nog eens drie bonificatie seconden. Wielerminnend Frankrijk en de Parijzenaar zelf ook waanden Fignon ze ker van de eindzege. Eric Breukink herinnerde zich de kwetsbaarheid van Fignon in de tijdritten. Dat was hem deze maand nog in Parijs-Nice gebleken. „Ik wil een seconde per kilometer te winnen in de tijdrit", hoopte Breukink voor af. Het werden er veertien, een verbluffende triomf met een gemiddelde snelheid van 49,246 km/u. „Ik wist dat die jongen goed reed", verklaarde Fignon na afloop, „maar ik dacht dat mijn voorsprong vol doende zou zijn. Het is jammer voor de ploeg, dat ik niet ge wonnen neb". JOHAN CAPIOT KNAPPE WINNAAR IN BRABANTSE PUL moALSEMBERG De 28e vBrabantse Pijl, een Belgi- .arjche semi-klassieker voor wfceroepsrenners, werd gis- igetjpren gewonnen door de Belg Johan Capiot uit de ^Nederlandse ploeg van poifees Priem. Hij reed 170 JJilometer aan de leiding, le laatste honderd kilo- 1,a%ieter alleen. De tweede ^plaats was voor zijn land- l. genoot Flip van den Bran- ar Je. Beste Nederlander was a: Adri van der Poel op de Lipfjevende plaats. lapiot viel na afloop uitgeput huilend van geluk in de ar- ien van Lomme Driessens, ijn peetvader, die al eerder ijn emoties niet de baas kon. )e echte ploegleider van Ca- .Jiot, de debuterende Cees K 'riem, beukte met zijn vuisten J p het stuur van zijn auto. 1'VM kon een succes in een T%ote wedstrijd goed gebrui ken, nadat de ploeg vorige week werd geweerd uit Mi laan-Sanremo. De 28e Brabantse Pijl mocht weliswaar geen beter predi kaat voeren dan 'semi-klassie ker', het was wel degelijk een grote koers. Regen en wind teisterde het peloton van 185 .man. Halfkoers was het al uit gedund tot vijftig renners. Jo han Capiot werd in België een landverrader genoemd omdat hij weigerde zijn contract bij de ploeg van Swerts uit te die nen. Hij maakte zijn transfer naar Nederland via advocaten rond. Kwalijk Voor de start van de Brabant se Pijl kreeg Capiot een schrobbering van Priem. De Zeeuw nam het zijn sprinter kwalijk, dat hij zaterdag was weggebleven uit de E3-prijs. „Ik heb mij speciaal voorbe reid op de Brabantse Pijl", ant woordde Capiot. „Laat dat dan maar eens zien", sprak Priem. Capiot ging al na zestig kilo meter in aan de aanval. „Hij is gek geworden", meende Dries sens. „Zelfmoord", vond Priem naast hem in de ploe gleidersauto. In eerste instan tie trok hij zijn landgenoten Van Rooy en Willems en de Nederlander Pirard mee. Van geen van drieën kreeg Capiot veel steun. Bij de 130e kilome ter reed Capiot weg van zijn vluchtgezellen los. Voor de laatste honderd kilometer, met nog zes beklimmingen van de Alsemberg in Sint Genesius Rode, had hij zes minuten voorsprong. Dat bleek vol doende. Ten eerste omdat de renners achter hem evenveel te lijden hadden van het slech te weer, ten tweede omdat er van een georganiseerde jacht geen sprake was. Alleen de ploegen van Raas en De Kimpe probeerden nog een andere wending aan de wed strijd te geven. Van Hooy- donck, vorig jaar opzienbarend winnaar, kreeg te veel klevers aan zijn wiel. Gölz deed eerst te weinig en had op het laatst te weinig macht. Adri van der Poel, enige Nederlandse over levende in het tot acht renners uitgedunde peloton, verroerde zich nauwelijks. De Neder landse kampioen ondervond duidelijk hinder van een vori ge week opgelopen verkoud heid. Na de vele vruchteloze pogingen van Van Hooydonck probeerden Gölz en Van den Brande, uit de ploeg De Kim pe, het samen. Hun actie kwam te laat, beiden reden bovendien iets te veel op re serve in verband met de eind sprint. Volgens Lomme Dries sens werden ze een tijd ge- gangmaakt door motoren van televisie en fotopers. De oude ploegleider ging ze persoonlijk te lijf. „Als Capiot niet wint, kom ik nooit meer terug in de koers", dreigde Driessehs. Het was onnodig. De grootste dur ver werd de triomfator. Nie mand kon er iets op afdingen. „Ik neem aan dat Priem nu te vreden is", veronderstelde hij. w Mats Wilander lijkt amper vermoeid na zijn zege op Jimmy Con- MASSALE VALPARTIJ IN E3-PRIJS KEY BISCAYNE Mats Wilander heeft gisteravond de finale van het sterk bezette tennistoernooi in Key Biscayne gewonnen. De Zweed versloeg de Amerikaan Jimmy Connors in vier sets: 6-4, 4-6, 6-4, 6-4. De wedstrijd tussen de nummers twee en zes op de wereldrang- lijst duurde meer dan drieëneenhalf uur. Met name Connors, die sinds 1984 geen enkel officieel toernooi op zijn naam heeft ge schreven, had te lijden van de hoge temperatuur in Florida. Voor Wilander was het zijn tweede toernooi-overwinning van dit seizoen. Bij de dames ging de titel opnieuw naar Steffi Graf. De 18-jarige Westduitse versloeg in de finale Chris Evert uit de Verenigde Staten: 6-4, 6-4. De derde toernooi-overwinning van Graf in dit seizoen leverde haar 215.000 gulden op. Graf, die tijdens het hele toernooi geen enkele set verloor, bracht door haar winst de ba lans aller tijden tussen beide speelsters in evenwicht. Graf en de vijftien jaar oudere Evert hebben nu twaalf keer tegenover el kaar gestaan. Graf won de laatste zes partijen. De 11.000 toe schouwers waren op hand van Evert, die in drukkende warmte tijdens de eerste set goed kon volgen. Hoewel de Amerikaanse haar tweede opslagbeurt verloor, kwam ze tot 4-4 terug, alvo rens Graf de beslissende break forceerde. Na 44 minuten pakte de Westduitse de set met 6-4. In de tweede set hield Evert, die veel risico in haar spel legde, de stand tot 3-3 in evenwicht. HARELBEKE Twijfels en een enorme valpartij hebben zaterdag de semi-klassieke Vlaamse wegwedstrijd E3-prijs met start en finish in Harelbe- ke beheerst. Twee renners wa ren zeker van hun zaak: Alan Peiper en Guido Bontempi. De eerste verdiende veel geld, de tweede won de koers. De Itali aanse sprinter sloeg op de vlucht in een wedstrijd, die (te) veel sprinters kansen bood. De sterke finishers met de Belgische nationaliteit en mentaliteit, Planckaert, Van- deraerden, De Wilde, Liec- kens, Redant, weigerden een trap te veel te doen. Achteraf waren ze tevreden, dat een buitenlander met de bloemen stond te zwaaien. De beslissing viel op de Oude Kwaremont, een kleine veer tig kilometer voor het einde. De heuvels waren te kort en te gering in getal om bij het rede lijk mooie weer een grote se lectie door te voeren. Planc kaert, donderdag winnaar van Dwars door België, probeerde het wel, maar zag te veel an deren ontspannen van zijn ar beid profiteren. Bontempi, de Italiaanse krachtpatser, had het goed ge zien. Op de top van de Oude Kwaremont ging hij voluit door. Hij gooide alle kracht, gewicht en stuurkunst in de afdaling en stelde na twee ki lometer allesgeven tevreden vast, dat alleen Peiper nog bij hem was. De knecht uit de ploeg Post zou kansloos zijn in de sprint. Bontempi maakte een royaal gebaar door Peiper een sprintpremie van 2500 te laten opstrijken. In de finale kreeg de Austra liër van ploegleider Walter Planckaert opdracht Bontempi steun te verlenen in de vlucht. Dat was tactische opzet. Vol gens Planckaert zou het twee tal nooit tot het einde volhou den als achter hen de jacht zou worden geopend. Hoe langer de jacht duurde, hoe beter het was. In de slotkilometers kon den de dan nog frisse Vande- raerden of Talen toeslaan. Profiteren Het kwam niet tot een serieu ze achtervolging. Geen der ploegen werkte zich in het zweet, uit vrees dat een ander zou profiteren. Het kwam hoofdzakelijk neer op de ploeg van Raas, die overigens de sprinter Van Poppel bij de massale valpartij na 125 kilo meter had verloren. In de slot fase probeerde Talen het gat met de twee vluchters te dich ten. Te laat hoorde Peiper van zijn komst, anders had hij een beetje kunnen remmen. Bon tempi won de sprint van kop af op een moment dat Peiper meende dat de Italiaan hij ka pot was. Na 125 kilometer van de E3-prijs deed zich de groot ste valpartij in het wielersei- zoen tot nu toe voor. Vijftig renners tuimelden in een af- dalinkje te Erwetegem over el kaar. Er waren diverse gewon den. De Nederlander Theo Appeldoorn was er het ern stigst aan toe. Hij werd met een open beenwond naar het ziekenhuis van Zottegem over gebracht, waar hij onmiddel lijk werd geopereerd. Na de operatie noemde een woord voerder van het ziekenhuis zijn toestand bevredigend. Aanvankelijk waren er ook zorgwekkende berichten over Jean-Paul van Poppel. De winnaar van de groene trui in de laatste Ronde van Frank rijk kreeg een „stapel" renners over zich heen. Hij bleek niets te hebben gebroken. „Ik ben alleen een beetje beurs", liet Van Poppel vanuit zijn huis in Bilthoven weten. „Ik viel te gen een stoep aan. Dat kwam hard aan. Het is goed afgelo pen". Recordaantalinschrijvingen n gPEN HAAG De veertiende r ii Fier City-loop kende op- iati deuw een recordaantal deel- e lemens. Er deden 120 belang- SUr tellenden meer mee dan vorig eef 3ar. In totaal schreven 16.949 ersl °pers, onder wie een recor- anpaantal van twintig rolstoelers, 3ich in voor de verschillende jve vestatielopen en de wedstrijd- te oop over 21.0975 kilometer. *1- De sterkste dame was de 'Zweedse Evy Palm. Zij legde de halve marathon af in 1 uur 12 minuten en 24 seconden. De Nederlandse Barbara Kamp werd tweede op drie minuten en 55 seconden. Ciska Maton uit België eindigde als derde. In het klassement voor lan denteams behaalden de Neder landse dames een tweede plaats, voor Schotland en ach ter België. Nederland A was bij de heren het sterkste lan denteam. Engeland werd tweede, Nederland B derde. De beste „Hagenaars" waren Kees Langelaan van het Delft- se A V '40 en Ine Valentin van The Hague Road Runners. DEN HAAG Marti ten Kate heeft met zijn over winning tijdens de veer tiende City Pier City-loop zijn kandidatuur voor de olympische marathon van Seoul nogmaals onder streept. De atleet van For- tis legde de halve mara thon af in 1 uur 2 minuten en 20 seconden. John Ver- meule, eveneens poten tieel olympiaganger, fi nishte een halve minuut later. De Brit Neil Ten- nant eindigde op de derde plaats. Het startschot viel zaterdag te vroeg, zodat Ten Kate zich met een aantal andere wed strijdlopers en de auto van de wedstrijdleiding nog middenin de grote groep recreatielopers bevond. Na het eerste rechte stuk legde Ten Kate echter al zijn wil op aan de kopgroep van tien lopers, met daarin on der anderen Gerard Nijboer, de Schot Hutton, Willy van Huylenbroek uit België, En gelsman Kevin Mclusky en de jonge Nederland-B-lopers Jos Sasse en Tonnie Dirks. Met John Vermeule, die zich voor de gelegenheid eveneens had uitgedost met een donkere bril, hield Ten Kate het tempo zo hoog, dat na vijf kilometer alleen veldloopkampioen Dirks en Neil Tennant konden volgen. De Brit probeerde en kele keren weg te komen, maar haast lachend beant woordde Ten Kate die ver snellingen. Traditioneel De beslissing viel haast tradi tioneel bij het keerpunt op de Scheveningse Boulevard. Pre cies volgens de verwachting van Ten Kate, die dank zijgijn militaire dienst die hij in Den Haag vervulde, het parcours kon dromen. Ten Kate: „Op het eerste stuk over de boule vard hadden we windkracht zeven tegen en ik wist dat het waarschijnlijk was dat iemand na het keerpunt met wind mee zou proberen weg te lopen". Tonnie Dirks moest afhaken, even later ook Tennant en ter hoogte van het Kurhaus werd ook John Vermeule „gelost". Marti ten Kate kwam als eer ste over de eindstreep op het Malieveld, waarmee de City Pier City-loop dezelfde win naar kreeg als tijdens de der tiende editie. Ten Kates over winning was evenwel overtui gender dan vorig jaar, maar de atleet die dit jaar verhuisde van Enschede naar Hengelo, is dan ook al duidelijk met zijn olympische voorbereiding be zig. In de drie voorafgaande weken liep Ten Kate 210, 200 en 237 kilometer. „En dan krijg je een hele degelijke ba sis, waarop je at en toe een hele mooie piek kunt zetten", aldus Ten Kate. „Bovendien is mijn programma uitgebreid met twee krachttrainingen per week, die mijn stijl absoluut ten goede komen. Ik hing al tijd diep achterover, waardoor ik mijn snelheid tegenwerkte. Ik voel nu dat ik soepeler loop". Deze week doet Ten Kate het rustig aan met 180 kilometer. De week daarna zal hij de afstand tijdens zijn trai ningsstage in Oostenrijk op voeren tot 240 kilometer. Mede door Vermeules over winning tijdens de „Twintig van Alphen" twee weken ge leden, wist Ten Kate dat hij aan de Middelburger de sterk ste tegenstander zou hebben. „We hebben dan ook eigenijk de hele race tegen elkaar en voorop gelopen; de rest volgde in ons spoor. Omdat er vijf Ne derlanders bij de eerste tien zitten, concludeert men hier en daar dat de wedstrijd slecht bezet zou zijn, maar dat spreek ik tegen. De Nederlanders worden gewoon steeds beter". Ten Kate is er dan ook van overtuigd dat hij met John Vermeule tijdens de Rotter damse marathon op 17 april zal voldoen aan de olympische limiet van 2.12 uur. Gerard Nijboer, die zaterdag niet im poneerde met een tiende plaats in 1.04.50, zal de limiet waarschijnlijk in mei in Am sterdam proberen te halen. De vierde olympische kandidaat, Cor Lambregts, ziet zijn kap sen op Seoul steeds kleiner worden. De Limburger, net hersteld na een lange blessure- periode, startte niet in de CPC-Iood en ziet eveneens af van deelname aan de mara thon van Rotterdam. Door een zware griep heeft de 30-jarige Lambregts een aanzienlijke achterstand in de training op gelopen. CORIEN BOTMAN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13