apolitaanse misdaad aet brood in toerisme Alles mag, als het maar draagbaar is Suiker op de bon tegen clandestiene stokerijen DITENLAND EckbcSouamit ZATERDAG 26 MAART 1988 PAGINA 9 hsKOU De autoritei- in Kiev, de op twee na lotste stad in de Sovjet- overwegen om sui- fop rantsoen te stellen. Jzaak is het chronisch |ort aan suiker doordat tgale-drankstokers er jte hoeveelheden door- jagen om „samogon" naken, een sterk alco- [isch distillaat ter ver ging van vodka. dagblad „Pravda Oekrai- [onthulde dat de situatie in bekralnse hoofdstad en na- Sge steden zelfs bijzonder ktige vormen heeft aange- hen. Tientallen mensen jen elkaar te lijf in de win- van Kiev om een pakje suiker te bemachtigen. De ge üniformeerde militie moest er aan te pas komen om de orde te herstellen. Volgens de krant wordt suiker met karrevrachten tegelijk in gekocht en de winkels kunnen gewoonweg niet aan die enor me vraag voldoen. Vandaar dat „diverse coöperaties en personen" de autoriteiten ver zoeken suiker op de bon te zet ten. Het weekblad „Ogonjok" be steedde eveneens aandacht aan de suikercrisis, die zich ook uitstrekt tot andere delen van het land. Er werd een brief afgedrukt waarin 87 le den van de communistische partij klaagden dat de inwo ners van de Noord-Kaukasi- sche stad Groznij sinds januari op een rantsoen van anderhal ve kilo suiker per maand wa ren gesteld. Drankmisbruik In mei 1985 legde Michail Gor- batsjov de verkoop van vodka aan banden en verhoogde de prijzen in een poging het drankmisbruik in zijn land te bestrijden hetgeen een golf van algemene verontwaardi ging deed ontstaan. Het gevolg is echter dat op grote schaal thuis sterke drank wordt ge stookt. Het Kremlin ziet dit probleem inmiddels ook in en voor bier, wijn en cognac zijn de beperkingen opgeheven in de hoop de steeds toenemende vraag naar samogon op de zwarte markt te bedwingen. Cijfers van het ministerie van binnenlandse zaken tonen aan dat in 1987 1,4 miljoen ton sui ker werd gebruikt door illega- le-drankstokers, een hoeveel heid die overeenkomt met wat de totale Oekraïnse bevolking van vijftig miljoen mensen jaarlijks aan suiker verbruikt. Het aantal arrestaties dat de politie verrichtte wegens het illegaal stoken van sterke drank is ook dramatisch geste gen. Waren het er in 1985 nog „slechts" tachtigduizend; vorig jaar werden 397 duizend men sen op de bon geslingerd voor deze overtreding. En een woordvoerder van het minis terie verwacht dat dit aantal zich in 1988 nog zal verdubbe len. In januari en februari van dit jaar werden niet minder 120 duizend illegale stokers veroordeeld. Vroeger bleef het stoken van samogon voornamelijk beperkt tot het platteland, maar nu doet men in de stad ook dap per mee. Soms worden zelfs clandestiene stokerijen opge rold in fabrieken, waar profi teurs proberen munt te slaan uit de door de overheid opge legde schaarste aan vodka. Op bevel van het Kremlin werd de prijs van vodka tot twee maal toe verhoogd en kost nu zo'n zestig gulden per liter. Onbetaalbaar dus voor de ge wone Sovjetburger. Vrouwen Opvallend is overigens, zo bleek uit de statistieken van het ministerie, dat zestig pro cent van de illegale-dranksto- kers vrouwen zijn en dat in 1987 zevenduizend van de ar restanten lid waren van de communistische partij of de Komsomol, de communistische jeugdliga. Het regeringsblad Izvestia ver klaarde dat aanvankelijk een stimulerende werking van het anti-alcoholbeleid uitging, maar dat die nu al weer begint te verslappen. In negen van de vijftien Sovjetrepublieken en in vierentwintig districten van de Russische Federatie, neemt het aantal moorden en bero vingen, die worden gepleegd onder de invloed van alcohol, weer toe. CHRISTOPHER WALKER (c) The Times. Londen ien -I I Een zeer geraffineerde creatie van couturier Emanuei Ungaro, bestaande uit een strapless blauw met zwarte lamé avondjurk, versierd met grote blauwe rozetten. Yves Saint Laurent combineert een zwart minirokje met een ge tailleerd, kort zijden jasje. De strakke belijning wordt benadrukt door de veelkleurige geometrische motieven. PARIJS ZET LIJN VOOR VOLGENDE WINTER. PARIJS Alles is betrekke lijk in de Franse mode. Wa ren we nog maar nauwelijks gewend aan de superkorte rokjes, nu zegt bijvoorbeeld Karl Lagerfeld alweer z'n buik vol te hebben van mini. De rokken in zijn eigen rea- dy-to-wear (de duurdere con- fectiemode) collectie voor de komende winter zijn dan ook bijna enkellang. De slotcon clusie van ruim een week Pa- rijse shows voor de volgende winter luidt dan ook: Alles mag, als het maar draagbaar Yohji Yamamoto's sombere creaties vallen eveneens lang. Weer andere gezaghebbende ontwerpers, zoals Yves Saint- Laurent, Valentino en Chris tian Lacroix, houden nog steeds vast aan de korte rok- lengtes. Saint-Laurent dic teert zelfs korte rokken voor zijn pikante avondkleding. De meesten echter, waaronder Rykiel, Kenzo en Ungaro, hebben alle mogelijke lengtes in hun collectie opgenomen. Een voordeel voor de klant, die nu zelf kan bepalen of ze haar knieën wil blootgeven. De pantalons zijn ook weer nadrukkelijk terug in het mo debeeld. Claude Montana'9 collectie bestaat grotendeels uit strakke broeken en slechts een paar enkel-lange rokken. Montana. bijgenaamd de „beeldhouwercombineert zijn broekenmode met schitte rende trompetvormige jasjes, voorzien van enorme kragen die de schouders bedekken en die de taille benadrukken. Scherrer, Saint-Laurent, Un garo en Cerruti spreken even eens hun voorkeur uit voor de pantalon, variërend van geplisseerd en in grijs flanel tot losjes gedrapeerd bij Unga- scoort hij ongetwijfeld een tophit. Voor de grap heeft Saint Laurent zijn overbeken de kleine dophoedjes een py- ramide-, driehoek-, of blok vorm mee gegeven De vrouwelijke lijn, die het li chaam zoveel mogelijk volgt, blijft gehandhaafd. Maar het uitbundige van de vorige sei zoenen is er een beetje af en bij de meeste couturiers is een toon van soberheid in hun collecties geslopen. Nu de markt enigszins onstabiel is gekenmerkt door de lage dollar blijven de ontwer pers liever aan de voorzichti ge kant. Ze mikken wat meer op de klant die draagbaarheid voorop stelt in plaats van een komische noot. De meeste kleding is dan ook uiterst draagbaar, en deze keer wordt zelfs de volslanke vrouw niet vergeten. Dat Yves Saint Laurent ontwierp een rood zijden wikkeljurkje, dat bijeen wordt gehouden door een brede zwart suède ceintuur. Het cubistisch aan doende hoedje is een variatie op zijn bekende dophoedjes. bleek ook uit de modellen die de modeshows liepen. Veel van hen waren verre van broodmager, zoals we meestal gewend zijn. Lieslaarzen Ungaro wisselt zijn ingewik keld uitziende, bij de taille in gesnoerde, pofmouwerige cre aties af met gebloemde, luch tige en zwierige jurkjes van lichte stoffen, die speciaal be- De Japanner Jin Abe toont de nieuw schouderlijn. Op een strak kokerrokje wordt een jasje gedragen, waarbij de gi gantische omslagkol de schouders bedekt. Het geheel is uitgevoerd in zwart met wit fluweel. dacht lijken voor de wat mol ligere vrouw. Hetzelfde geldt voor Ungaro 's hemdjurken, met. uiterst simpel, alleen een lage, gedrapeerde knoop op de rug. Wat betreft de materialen is bijna alles mogelijk. Zwart wit geruite stoffen, felge kleurde Schotse ruiten, fijne streepjes, keperflanel en tweed voor de dagelijkse te nues, naast gladde stretch ly cra, kashmier, breisels met kabelmotieven, popeline en kamgaren. Ungaro en Lanvin zijn weer wat gekleder met gebloemde, lichte wollen stof fen en Lacroix verzint prach tige toepassingen voor pais- ley-dessins en tapisserie-mo tieven. Warme winterjassen zijn veelal uitgevoerd in suè de. lamsvacht en krullerig Mongolisch lamsbont. Kleuren zijn overeenkomstig de sombere stijl ook overwe gend aan de gedekte kant. bruinschakeringen van beige tot chocolade, alle tinten grijs. En veel herfsttonen zoals bourgognerood, aubergine, blauw-paars, roodbruin, en oker, die evenwel gecombi neerd worden met felle con trastkleuren als vlammend rood, koningsblauw, smaragd groen, mandarijnoranje en ci troengeel. Naast het alom aanwezige zwart beheersen flitsende gele. amethysten, groene en fuchsiaroze tinten de weelde rige, avondkledij, waarbij sjie- ke stoffen zoals taftz 11de. flu weel, crêpe, guipurekant en satijn een grote rol spelen. Voor het dartele uitgaansle ven gaan de couturiers nog een stapje verder en strooien rijkelijk met marabou- en struisvogel veren. Ter completering van het ge heel worden hoofdzakelijk pumps of lage rijgschoenen gedragen, steevast gecombi neerd met donkere of ge kleurde panty's. Bij de mini- mode horen suède lieslaarzen SUZY PATTERSON Soorten en maten Pellerine-, sjaal- en wikkel kragen hebben de schouder- vullingen verdrongen. Jasjes zijn er in alle maten en soor ten te vinden, korte boleroot- jes, strak gesneden vestjes met puntjes, lange getailleerde col berts, noem maar op. Samt- Laurent blijft aan de klassie ke kant met zijn beroemde elegante broekpakken en tu niek-ensembles, maar voegt hier nieuwe details aan toe, zoals geometrische en cubisti- sche patchworkversierselen. Met zijn turquoisekleurige jas je met grote puntige revers en opvallende zilveren knopen De Noor Per Spook houdt er ook rekening mee dat het in de winter koud kan zijn. Zijn behaaglijke combinatie bestaat uit een kashmir pantalon, een turquoise wollen jas. met daaronder een granaatrode gebloemde overhemdblouse. Er worden kort laarsjes bij gedragen. FOTO'S: AP C Met een vaart 9aat der schurken te lijf, die door de •on rerwachte schok achterwaarts in zee tuimelt. Kapitein Rob fft in de consternatie kans gezien het duikerspak af te gooien. Imoet zich nu nog van zijn tweede gast bevrijden. Gelukkig is je Kapitein alle boks- en worstelkunstjes machtig, die nie mand in deze tijd van handgranaten en verkeersagenten meer de moeite neemt te leren. Hij werkt zijn tegenstander met enkele handgrepen de zee In. Maar dan komt hij tot de ontdekking, dat met de'eerste bandiet ook de rol overboord is gegaan. |ME De georgani- zichfde misdaad in Italië is i goed georganiseerd rijf geworden. De jus- van Napels is mo- iteel druk bezig met ontrafelen van de cri- hele holding van Ca- -ra-baas „Don" Loren- uvoletta. De onderne gen van Lorenzo's llding" zijn actief in de j voQgshandel, in de bouw, toeleveringssector, de -^jistverlening en het j-isme. Een schoon- _akbedrijf van Nuvolet- 3Qmet duizend man op de nlijst, poetste in Napels ^js de kazerne's van Ca- jinieri en politie. ^^roletta is al jarenlang de tst gezochte misdadiger van bels en omgeving. Hij is Is in Nederland bekend ge iden als de grote man ach- het paardenschandaal tus- Nederland en Italië. Nuvo- (a liet in Nederland vierjari- dravers opkopen die in Ita- de plaats innamen van jejarigen. De sterke Neder- (i Patagonië Pinochet n e held van e bevolking derzoek meer dan vijf jaar ge duurd. Nu zijn er zegge en schrijven tien arrestaties ver richt, vooral van stromannen van Nuvoletta. Meer arresta ties worden voor de komende weken verwacht. Of daar ook politici bij zullen zijn is twijfel achtig. Twee hoge christen-de mocraten zouden de activitei ten van Nuvoletta gesteund hebben. Een van hen is een medewerker van Enzo Scotti, de rechterhand van partij-lei der Ciriaco de Mita. In een rapport over een groot schoonmaakbedrijf van Nuvo letta constateert de politie dat het „verontrustende betrek kingen onderhield met de we reld van de politiek". Mede dank zij deze relaties kon het bedrijf, dat duizend mensen werk verschafte, „miljoene nopdrachten in diverse steden, onder andere ook van de Spoorwegen, in de wacht sle pen zonder ooit aan inschrij vingen deel te hoeven ne- Wanneer de overheid niet meewerkt, grijpt Nuvoletta naar andere middelen. In het rapport wordt gesproken over „vreselijke intimidaties" te genover ambtenaren. Andere bedrijven worden hardhandig geweerd. Een bouwonderne mer uit Florence werd her haaldelijk beroofd en bedreigd landse paarden wonnen op de Italiaanse renbanen vele mil joenen lires voor de Camorra- baas en paardenfanaat. De li res van de renbanen waren voor Nuvoletta echter niet meer dan een zakcent. De Camorra, de Napolitaanse tegenhanger van de Siciliaanse maffia, had zich tot november 1981 vooral bezig gehouden met de klassieke activiteiten van de georganiseerde crimi naliteit: drugshandel, afpersin gen en het gokspel. De grote aardbeving van november 1981, die tienduizenden men sen dakloos maakte, gaf Nuvo letta de kans zich ook met ge respecteerde activiteiten als de bouw bezig te gaan houden. Sinds de aardbeving heeft de Italiaanse staat meer dan ze ventig miljard gulden uitge trokken voor het herstel van de schade. Een belangrijk deel van dat geld is in de zakken van Nuvoletta en andere cri minelen gevloeid. Intussen huizen duizenden slachtoffers van de ramp nog steeds in container-woningen. Niet voortvarend en trok zich uiteindelijk uit de regio-Napels terug. Slechte kwaliteit fcfllYHAIQUE In Pata- p1 Ttië, .meer dan tweedui- id kilometer ten zuiden ,t d de Chileense hoofd- 1 d Santiago is er geen ine'ns twiJfelt aan Pfdiensten van president 'j gusto Pinochet. „Hij is 1 groot man," zegt lalia Chible, staande in zonnige zitkamer van ir huis waaraan een De Italiaanse justitie heeft niet de indruk gewekt de crimina liteit voortvarend aan te pak ken. Hoewel de illegale prak tijken bijna met de handen te grijpen waren, heeft het on- Nuvoletta verdient vaak goud zonder dat hij er een vinger voor uit hoeft te steken. De gemeentes en openbare instel lingen. bedolven onder de lires van het hulpporgramma voor het getroffen gebied, betalen Nuvoletta's bouwbedrijven 1300 gulden per vierkante me ter. De bedrijven, die vaak al leen op papier bestaan, beste den het werk voor 500 a 600 gulden uit aan kleine onder aannemers. De kwaliteit van het werk is navenant. Maar daar kraait geen haan naar, want lastige bouw-inspecteurs worden weggepromoveerd of bedreigd. De Camorra-baas strekt zijn grijpgrage vingers ook steeds nadrukkelijker uit naar het lu cratieve toerisme. Via stro mannen heeft hij de hand ge legd op een gigantisch hotel in San Marco di Castellabate met honderden kamers, twee zwembaden en zelfs een die rentuin. Het complex was eerst eigendom van een Zwit sers bedrijf. Een paar goed ge plaatste bommen deden de Zwitsers echter het complex verkopen voor het belachelij ke bedrag van 3,5 miljoen gul den. /akiachter zijn bureau, vrien- .pp jjk toe vanaf een gesigneer- 'Foto aan de muur. De steun DOlv dictator Pinochet is in algemeen op het platteland ier dan in de steden, waar politieke oppositie het it actief is. [ens is echter de steun de generaal zo groot als latagonië. Naar de reden 'voor hoeft men vanuit de- ing van Amalia Chible ver te zoeken; hij ligt vlak de deur in de vorm van i zij het onverharde, maar d onderhouden weg, die de regering de wijdse be- ling Grote Zuidelijke Snel- heeft gekregen, weg, waarvan Pinochet veel ceremonieel ieder een nieuw traject komt V nen. slingert zich inmid- ruim vijfhonderd kilome- Noglangs de zuidelijke Andes bergen, bossen, en langs Ipenfarms. De regering, en I ochet voorop, beschouwt vjveg als een van de belang- Generaal Pinochet. rijkste verrichtingen op het gebied van publieke werken. Lang nadat Chili in 1810 onaf hankelijk werd van Spanje, bleef Patagonië, dat wordt doorkliefd door diepe fjorden en grotendeels uit gebergte, gletschers en eilandjes bestaat, een onbewoonde en verlaten streek. Het was berucht om het barre klimaat, met tempe raturen die in de winter tot 30 graden onder nul zakten. Aan het begin van de 20ste eeuw begonnen de eerste pio niers binnen te druppelen, mede aangemoedigd door de regering die stukken land uit gaf aan schapenboeren. De hoofdstad van het gebied, Coy- haique, is nog maar vijftig jaar oud en was lange tijd niet veel meer dan een verzameling ca fe's waar de boerenknechts het juist geïncasseerde loon in drank kwamen omzetten. Revolver Mario Miranda, een kunsthis toricus die in 1951 in de stad werd geboren, kan zich nog herinneren dat de bewoners een nogal ruig slag mensen waren. Als kind was hij er ge tuige van hoe een boerenk necht te paard een hotel bin nenreed en zijn revolver op het plafond leegde. „De gasten die boven sliepen schrokken zich dood,'' weet hij nog, „het was een flink schandaal." Dergelijke schilderachtige ta ferelen behoorden met de komst van weg vrij snel tot het verleden; er kwamen nieuwe kolonisten, super markten, warenhuizen, jeeps, vrachtauto's en zelfs taxi's, die de paardentram in de hoofd straten grotendeels hebben verdrongen. Op de luchtha ven, waar vroeger een oud Het zeilschip De Vrijheid vrachtvliegtuig eens in de week wat voorraden kwam brengen, vliegen nu straal vliegtuigen met zakenlieden en toeristen af en aan. Francisco Mena, anthropoloog, meent overigens dat er in al gelegen dorpen en op boerde rijen nog wel degelijk oude ge bruiken bestaan; daar spint men nog de eigen wol, weeft men zelf de poncho's, en maakt de boer nog het paarde- tuig van zelfgelooid leer. Veel boeren zijn echter ook ver trokken om in de Verenigde Staten op een boerderij te gaan werken. Sommigen van hen komen na drie jaar weer terug; anderen, die de Amerikaanse welstand niet meer kunnen missen, keren hoogstens nog eens als vakantieganger per straalvliegtuig naar hun va derland terug.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9