JXMidmernacMsdrm flpiïoMé^'ddM? Van den Broek wil leger van Bouterse mijden Nicaraguaans akkoord met drie verliezers China wil groei en bestrijding inflatie President Botha daagt kerken uit ftzidaeSowcmt NEK-AAN-NEKRACE IN STAAT MICHIGAN •ritten lijven en uurtje ehter JITENLAND ZATERDAG 26 MAART 1988 PAGINA 7. èlgië trekt 01 iepen terug ikïe jSSEL - België trekt - k vanwege de kosten - haar ma- jchepen op 1 juli voorgoed terug le Perzische Golf, tenzij de situa- laar opeens zeer ernstig wordt, commando- en bevoorradings- de Zinnia en de mijnenjager :us worden op 15 augustus terug dacht in hun thuishaven. Sinds september vorig jaar opereren lelgische schepen samen met de trlandse mijnenjagers Hellevoet en Maassluis in de Golf. De Ne- '^ndse mijnenjagers keren zoals jnd in juni naar huis terug voor >rhoud. Ter vervanging van deze pen vertrekt de mijnenjager op 5 april uit Den Helder. Leger bezet moskee Hebron JERUZALEM - Het Israëlische leger is gisteren de moskee van Haras in Hebron op de bezette Westoever binnengedrongen om een honderdtal betogers te ver wijderen dat zich op net dak had verschanst Het was voor het eerst sinds het begin van de on lusten op 8 december dat het Is raëlische leger een gebouw voor de eredienst binnendrong. De betogers hadden een Israëlische vlag verbrand en waren met ste nen gaan gooien naar de militai ren. Bij onlusten elders op de be zette Jordaanoever hebben Is raëlische troepen twee Pale stijnse jongeren gedood en zes gewond. Mitterrand voor 5-jarige termijn PARIJS - De Franse presi dent Francois Mitterrand is voor een verkorting van de ambtstermijn van het Fran se staatshoofd met twee jaar, van zeven tot vijf jaar. Via de radiozender Europe- 1 zei de president dat als een ruime meerderheid van publiek en parlement voor een kortere ambtstermijn voor het staatshoofd zou zijn, hij ermee zou instem men. Mitterrand stelt zich bij de verkiezingen van 24 april en 8 mei herkiesbaar voor een tweede ambtster mijn. DUITSE POLITIE OP SPOOR VAN SPIONAGENETWERK BONN - De Westduitse inlichtingendienst is een spionnennetwerk op het spoor gekomen. Daarbij zouden vijftien personen zijn betrok ken. Twee van hen zijn gearresteerd, tegen twee anderen is een arrestatiebevel uitgevaar digd. De overige elf zijn na verhoor door de po litie vrijgelaten. De operatie zou mede te dan ken zijn aan onthullingen van de vorige week op verdenking van spionage gearresteerde Elke Falk. De vrouw, die op diverse ministeries heeft gewerkt, zou in 1975 door een Oostduitse agent zijn gestrikt. Een van de twee gearres teerde personen zou een arts uit Aken zijn, die in Iran is geboren maar al jaren een Westduits paspoort heeft. De krant Die Welt suggereerde dat Oostduitse agenten Syriërs en Iraniërs in Damascus zouden opleiden voor spionage in West-Europa. Italianen kunnen niet meer gokken (Van onze correspondent Gerard Kessels ROME - Weinig stakingen zullen de Italia nen zo gevoelig treffen als die van de ko mend weekeinden. Het goklustige volk zal zijn geluk niet kunnen beproeven bij toto en lotto omdat de ambtenaren die de winnaars vast moeten stellen, gedurende vijf zonda gen in staking gaan. De aanwezigheid van de ambtenaren bij de vaststelling van de winnaars is wettelijk vereist. De staatsdienaren voelen zich met de schamele vergoeding die ze ervoor krij gen echter zwaar ondergewaardeerd. Ze krijgen tien gulden per uur plus nog eens twaalf als onkostenvergoeding. De functio narissen van de sportbonden ontvangen een veelvoud van dat bedrag. DETROIT - Alle vijf Democratische presidentskandidaten in de Verenigde Staten hebben tot het laatst campagne gevoerd in de industriestaat Michigan, waar vandaag voor de zogenoemde cau- cussen wordt uitgemaakt wie met de 138 kiesmannen gaat strij; ken (in totaal 2.082 kiesmannen zijn nodig om op de partijcon ventie in Atlanta in juli gekozen te worden tot Democratisch presidentskandidaat). Alles wijst op een nek-aan-nekrace tussen Michael Dukakis, de gouverneur van Massachusetts, en de zwarte dominee Jesse Jackson. Mocht het Congreslid Richard Gephardt slecht scoren, dan zal hij vermoedelijk de strijd staken. Overigens houden alleen de Democraten voorverkiezingen. De Republikeinen hielden die al op 29 januari, toen vice-president George Bush de strijd won. Bush zou het overigens maar net redden tegen Dukakis, als het tenminste tussen die twee zal gaan. Een opiniepeiling in opdracht van de New York Times en CBS wijst uit dat Bush 46 procent van de stemmen krijgt tegen Dukakis 45 procent. peri fan onze correspondent Roger Simons) »Chf (07 delifIDEN - Groot-Brit- iië, waar het vanaf ko lde nacht eveneen zo- tijd wordt, blijft toch uur achterlopen op de lidstaten van het con- nt. Voor de meeste die landen is de zo- tijd van de Britten ge- aan hun wintertijd. zomertijd werd als gevolg de oliecrisis in de jaren ze- Drmlté °P aandringen van >nta ^riik ^00r meeste kd- n geaccepteerd. Maar de ten spreken van „dubbele ertijd": de normale enwich Mean Time" T) plus twee uren voor- ng op de zon. Groot-Brit- ié heeft van het begin af ligerd die EG-regeling toe «ssen. G 'koppige houding van de jten veroorzaakt elk jaar >ze problemen. Het vrijwel ^(nanente uur verschil is bij- ^^Üer nadelig voor de handel ,ndustrie, het toerisme, de it- en zeevaart, de spoor- n en de telecommunicatie IG-verband. Het ziet er ook naar uit dat Groot- innië niet lang meer zijn gangetje zal blijven er Thatcher staat onder van Brussel om alvast de tijd betreft in het EG- £l te gaan lopen. Vanwege foordelen die daaraan voor <t-Brittannië zijn verbon- zou het best kunnen dat i de Britten hun geliefde T vaarwel gaan zeggen, definitieve overgang naar lEG-systeem wordt echter vroegste verwacht in 1991. 'zuiden van Engeland is al jmaal gewonnen voor de dat in de lange donkere Jers de zomertijd gaat gel- Volgens de Koninklijke eniging ter voorkoming Ongelukken heeft de her- iering van GMT aan het dschl van de afgelopen zomer - Igevfdoor het dus weer een teerder donker werd - im- fn s geleid tot de dood van ig kinderen en misschien vijfhonderd volwassenen, donkere ochtenden doen veel minder verkeerson- llen voor dan op donkere ._iden, wanneer de ver- sdrukte haar hoogtepunt het noorden van de Brit- landen is er helemaal te- Vooral de Schotse politie- lobby probeert premier tcher alweer een voet rs te zetten. Die Lager- esac leden worden gesteund de boeren en de ouders schoolgaande kinderen, ^Éat in het noorden van |TH)t-Brittannie het daglicht DC: een stuk langer op zich wachten dan in het zui- 968 en 1971 deed >t-Brittannië een proef een systeem van perma- j Britse zomertijd (GMT fur). Dit gebeurde op initi- van de toenmalige, Euro- ;ezinde premier Edward Maar het nieuwe sy- werd door de Schotten 'oord-Engelsen in het La- (jüis de grond ingeboord en •ude vertrouwde GMT-sy- n werd hersteld. wot-Brittannië is momenteel nog het enige EG-land dat eind september overgaat jzijn eigen) wintertijd. Het frt daar hardnekkig mee ie laatste zondag van okto- Als gevolg daarvan wijzen Iktober de Britse klokken .jrende enkele weken pre- dezelfde tijd aan als aeze 'de meeste andere EG-lan- BEZOEK KAN TOT ONRUST LEIDEN DEN HAAG - Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek wil tijdens zijn morgen be ginnend bezoek aan Su riname liever geen mili taire leiders spreken. In zijn programma is geen contact met militairen voorzien. De kans bestaat echter dat de nieuwe burgerregering van Suri name aan Van den Broek zal vragen toch een van de legerleiders - zij het niet Desi Bouterse - te ontmoeten. De Nederlandse bewindsman zal tijdens zijn officiële be zoek niet alleen politici, maar ook vertegenwoordigers van maatschappelijke groeperin gen spreken. In Suriname is het leger grondwettelijk be halve een militaire ook een politieke en maatschappelijke organisatie. Sommigen in de regering van president Shan- kar vrezen een verslechte ring van de verhouding tus sen politiek en leger in Suri name, als Van den Broek tij dens diens bezoek consequent de militairen blijft mijden. Ook heeft de Nederlandse minister geen tijd uitgetrok ken voor een ontmoeting met burgerleden van de politieke partij van Bouterse. de NDP, die met drie zetels in de Na tionale Assemblee (van 51 ze tels) is vertegenwoordigd. Maar het is niet uitgesloten dat Van den Broek een dele gatie spreekt van parlemen tariërs, met daarbij een NDP'er. Demonstratie NDP-sympathisanten in Pa ramaribo nebben een demon stratie gepland tegen het be zoek van Van den Broek. Zij vinden dat eerst de rebellen van Brunswijk moeten worden verslagen alvorens de betrekkingen tussen Ne derland en Suriname weer normaal kunnen worden. Anderszijds kunnen anti- Bouterse groepen het bezoek van Van den Broek aangrij pen om hun eis te onderstre pen dat de misdrijven die tij dens het militair regiem van de afgelopen zeven jaar zijn gepleegd, worden vervolgd. Premier Arron heeft de be volking opgeroepen kalmte te bewaren. Formeel is het doel van Van den Broeks reis uit te vinden of sedert december 1982, toen Den Haag een aantal verdra gen met Paramaribo opge- schortte, de democratie en de rechtszekerheid in Suriname zodanig zijn verbeterd dat die opschorting kan worden op geheven. In december '82 vermoordde het militair re giem van Bouterse veertien vooraanstaande burgers. Niet alleen het verdrag inza ke de Nederlandse ontwikke lingshulp is hierbij in het ge ding. Zoals de zaken nu staan zal die hulp (er ligt nog 1,5 miljard gulden op besteding te wachten) zeker worden hervat, al zal de manier waarop nog veel onderhan delen vergen. Het gaat ook om verdragen van militaire aard en die liggen zeer ge voelig zolang het leger in Su riname zich niet duidelijk onderwerpt aan de politiek. Zo is er een Nederlands-Suri- naame overeenkomst voor de opleiding van Surinaamse of ficieren aan de KMA en een overeenkomst dat het minis terie van Defensie in Den Haag Suriname adviseert voor de aanschaf van militair materieel. De uitkomst van de gesprekken hierover zou kunnen worden dat die ver dragen formeel weer van kracht worden, met echter de afspraak dat ze voorlopig geen feitelijke toepassing krijgen. Vluchtelingen Van den Broek zal behalve met president Shankar, par lementsvoorzitter Lachmon, premier Arron en minister van buitenlandse zaken Se- doc, ook gesprekken voeren met werkgevers en vak bondsleiders en met verte genwoordigers van mensen rechtenorganisaties. Hij zal zich informeren over de - via bemiddeling van de kerken - op gang gekomen onderhan delingen met de opstandelin gen van Brunswijk en over de repatriëring van duizen den bosland-creolen die van uit de strijdgebieden naar Frans Guyana zijn gevlucht. Minister Van den Broek zal na zijn reis verslag uitbren gen aan de Tweede Kamer, die zeker een debat zal wij den aan „het voornemen van de regering de betrekkingen met Suriname te normalise ren". Vervolgens is het aan minister Bukman om met de Surinaamse regering onder handelingen te openen over tempo en wijze van besteding van het ontwikkelingsgeld. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE steunt Jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in 70 landen. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 t.g.v. vastanaktla-netfartand Strauss: Mode? Duivelswerk! MÜNCHEN - De ICest- duitse topontwerpers we ten het nu uit de eerste hand: de mode is het werk van de duivel! De premier van de Westduitse deel staat Beieren, Franz J'osef Strauss, zei gisteren in München bij het begin van de Westduitse modeshows, dat recent onderzoek naar de oorsprong van de mode had uitgewezen dat de uit- vinder „de duivel hoogst persoonlijk" is. „God de Vader was er namelijk zeer bezorgd over geweest dat het eerste mensenpaar lange tijd niet had gedaan wat hij het opgedragen had: vruchtbaar te zijn en zich te vermenigvuldi gen De duivel heeft Hem toen in het oor geblazen: „Geef ze kleren!' Strauss, beschermheer van het mo defestijn, zei: „En zie - nog geen iaar nadat de mens voor het eerst kleren had aangetrokken, zag de eerstgeborene het levens licht Strauss heeft er alle begrip voor dat veel man nen er vast van overtuigd zijn dat het plezier dat hun echtgenotes beleven aan het telkens weer dragen van andere kleren, „des duivels" is. In Bongolethu bidden familieleden van de zeven zwarte mannen die gisteren in de gevangenis van Pretoria zijn opgehangen. Zes van hen waren betrokken bij niet-politieke moorden, de zevende, de 20-jarige Michael Lucas, was veroordeeld wegens de moord op een busconducteur tijdens anti-apartheidgeweld. Ongeveer 45 mensen bevinden zich ten gevolge van politiek geweld in een Zuidafrlkaanse dodencel. JOHANNESBURG - Presi dent Botha van Zuidafrika heeft de kerken uitgedaagd hem een proces aan te doen omdat hij in een brief heeft gezegd dat geestelijke leiders als de anglicaanse aartsbis schop Desmond Tutu. achter politieke geweldpleging staan. John Allen, een woordvoerder voor Tutu, had donderdag ge zegd dat de Anglicaanse kerk juridisch advies inwon over het laten dagvaarden van de president wegens smaad. De neo-fascistische Afrikaner Weerstandsbeweging heeft Botha gewaarschuwd dat de beweging zich niet het zwijgen zou laten opleggen. De autori teiten hebben een openlucht- manifestatie van de AWB in Randfontein verboden. Vorige maand marcheerden duizen den bruinhemden, veelal ge wapend met pistolen en gewe ren, door het centrum van Pretoria. Een lid van de internationale controlecommissie die moet controleren of troepen van Nicaragua de grens met Honduras hebben overschreden, krijgt uitleg van een Sandinistische commandant. FOTO: AP WASHINGTON NIET BUSTER ENTHOUSIAST (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON - In de Amerikaanse hoofdstad Washington is enthousiast, verrast maar ook met eni ge teleurstelling gerea geerd op het onverwachte, maar verstrekkende ak koord dat de Sandinisti sche regering van Nicara gua woensdag heeft geslo ten met de rebellen in het land, de Contra's. Zowel het Witte Huis als minis ter van buitenlandse George Shultz spraken in positieve bewoordingen over het akkoord. Maar in Amerikaanse rege ringkringen is ook zoiets als onbehagen voelbaar omdat de Contra's mogelijk in al te kor te tijd al te veel hebben ingele verd en zich daardoor politiek in een nadelige positie hebben gewerkt. Bovendien betekent het ak koord, in de meest strikte zin van het woord, een nederlaag voor de officiële Amerikaanse Midden-Amerikapolitiek. Die is er weliswaar altijd op ge richt geweest de strijdende partijen in Nicaragua aan de onderhandelingstafel te bren gen, maar dan niet onder de voor de Contra's zo ongunstige voorwaarden. Wat de Contra's tot het sluiten van het akkoord heeft gedwongen is niet alleen hun onmiskenbare oorlogs moeheid, maar vooral hun ge brek aan populariteit, hun on vermogen militaire successen te behalen en hun opvatting door Amerika in de steek gela ten te zijn. „We zijn tot de conclusie geko men dat er in de VS niet lan ger de politieke wil bestond om de steun aan ons voort te zetten", zei Contra-leider Al fredo Cesar tegen de Washing ton Post. Hij voegde daaraan toe: „In een dergelijke situatie konden we niet meer winnen. We zagen een gelegenheid om het maken van slachtoffers verder te vermijden, onze troepen enige rust te geven en de goede wil van de Sandinis ten te testen". Zwakheden Het stopzetten van alle hulp aan de Contra's door het Con gres heeft dan ook een bepa lende rol gespeeld bij de beslis sing van de rebellen met de Sandinisten te gaan praten. Dat leidt tot de onvermijdelij ke conclusie dat president Re- agans opvatting, dat het Con gres met het stopzetten van alle hulp de vrede in Nicara gua alleen maar bemoeilijkte, niet iuist was. Daar komt nog bij dat het offensief dat de Sandinisten enkele weken ge leden inzetten en dat leidde tot aanvallen op Contra-bases in Honduras, de zwakheden van de rebellen genadeloos hebben blootgelegd. In militair opzicht blijkt dat offensief nu in feite een groot Sandinistisch succes te zijn geweest. De Contra's werden in zo'n nadelige positie gedwongen, dat ze de voor af gelopen maandag aangekon digde gesprekken over een staakt het vuren niet meer konden of durfden afzeggen, ondanks de prijs die ze moes ten betalen: ze hebben er mee ingestemd geen militaire hulp meer van buitenaf te zullen ontvangen. Ontreddering Maar ook het politiek en mili tair succes van de Sandinisten is van beperkte waarde. Want hun bereidheid om aan tafel te gaan zitten was goeddeels in gegeven door de economische ontreddering die er op dit ogenblik in Nicaragua heerst Managua was er zich van be wust dat er snel iets moest ge beuren omdat de ontevreden heid van de Nicaraguanen nauwelijks meer in de hand te houden was. Dit bleek uit het zichtbaar gebrek aan enthou siasme na het zetten van de definitieve handtekeningen. De derde verliezer is Washing ton dat een van zijn hoofddoe len niet heeft bereikt: het ten val brengen van de Sandinis ten die. zo heeft president Reagan altijd gevonden, een enorme bedreiging vormen voor de stabiliteit in Midden- Amerika en die hij ziet als een communistische voorhoede die met de politieke en ideologi sche stormloop op de vesting Amerika is begonnen. PEKING - Het „open beleid" waarmee China in 1978 een begin maakte, zal worden voortgezet. „Hervorming" moet centraal staan in alle Chinese activiteiten, zo heeft de waarnemend premier van China, Li Peng, verklaard tij dens de openingszitting van de voorjaarsbijeenkomst van het Nationaal Volkscongres, het Chinese parlement. Zijn toe spraak werd aangehoord door de Chinese sterke man, Deng Xiaoping. Het Volkscongres - bijna drie duizend afgevaardigden - is gedurende de komende drie weken bijeen in de Grote Hal van het Volk in het centrum van de hoofdstad Peking. Vol gens Li Peng, opvolger van Zhao Ziyang die tot secretaris generaal van de partij is be noemd. zal China het econo misch hervormingsprogramma tevens het probleem van de toenemende inflatie het hoofd moeten bieden. Li beklemtoonde de noodzaak van een „versnelling en ver dieping van de hervorming". Hij prees het tempo van eco nomische groei langs de Chi nese zuidkusten, die momen teel gelden als de motor voor verdere economische ontwik keling. Met name Zhao Ziyang wil de Chinese „goudkust" ex- Kloiteren om het land naar een oger ontwikkelingspeil te brengen. Daarbij stuit Zhao echter op verzet van Li Peng, die aandringt op het beteuge len van de inflatie. Li Peng richtte ook een aanval op de veel voorkomende belasting ontduiking, de corruptie en het aannemen van steekpen ningen. Li Peng veroordeelde het na tionalistische geweld in Tibet, dat sinds 1959 onder Chinees bestuur staat. Volgens de waarnemend premier dienen de Tibetanen die hebben deel genomen aan de anti-Chinese rellen van deze maand zwaar te worden gestraft. Deze woorden werden aangehoord door een grimmig kijkende Panchen Lama, een van de hoogste geestelijke leiders van Tibet die op de eerste rij van het podium zat. ABN-Curacao: geen gelden van Noriega WILLEMSTAD - De ABN- bank in Willemstad heeft be richten tegengesproken als zou de militaire leider van Pana ma. generaal Manuel Antonio Noriega, een deel van zijn ver mogen hebben belegd via de ABN Trust Company op op Curasao. Het dagblad Beurs en Nieuwsberichten wist donder dag onder aanhaling van een televisiestation in Miami, te meldden dat Noriega „een groot deel van zijn fortuin" via de ANB zou hebben belegd. ABN-directeur Pourier wil de „theoretische mogelijkheid" niet uitsluiten dat de Paname se generaal door middel van tussenpersonen toch gelden via zijn bank heeft belegd. „Maar het is vrij onwaar schijnlijk dat we, als het om zeer grote bedragen gaat, niet zouden weten wie er precies achter zit". Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk!

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7