Bundeling industriële activiteiten ministeries „In eerste instantie wordt vaak supermens gevraagd" -Vastgoed Vastgoedmiljardairs vergroten hun bezit Utiliteitsbouw biedt nog 'n gunstig beeld HEADHUNTING IN DE BOUWSECTOR: ficicUcSoiwcwit ZATERDAG 26 MAART KOLOSSAAL RIJKSBEDRIJVENCENTRUM IN PLASPOELPOLDER: RIJSWIJK - Het grote Rijksbedrij vencentrum aan de Diepenhorst laan in de Rijswijkse Plaspoelpol- der is in meer dan één opzicht uit zonderlijk te noemen. Uitzonder lijk zijn namelijk niet alleen de bouwwijze en de manier waarop het project in een geheel metaal- kleurige gevel is uitgevoerd, maar zeker ook de financiering. Het rijksverzamelgebouw kwam tot stand door een lease-overeenkomst (soort huurkoop) tussen de Rijksgebou wendienst en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). In tegenstelling tot huren verwerft de rijksoverheid bij leasen stukje bij beetje het gebouw in ei gendom. De lease-last wordt geheel be taald uit de begroting van de Rijksge bouwendienst. Op deze manier legt De juiste man of vrouw op de juis te plaats. Dat is een oud en bekend principe, dat nog steeds geldt als keiharde voorwaarde voor succes vol ondernemen. Headhuntingbu- reaus hebben er hun werk van ge maakt: het zoeken en selecteren van geschikte kandidaten voor va catures in het bedrijfsleven. Het Hilversumse bureau Verdegaal- Treurniet BV specialiseerde zich in de bouw- en vastgoedsector. Bronnen Directeur drs. J. P. Verdegaal vertelt waarom: „De bouw en vastgoedsector is een specifieke en een vrij gesloten be drijfstak waar hele gespecialiseerde eisen aan mensen worden gesteld. Tegelijk zie je, dat vrijwel over de hele linie van middenkader en topfuncties de vraag na ar specialisten het aanbod ver over treft. Bedrijven hebben dus vaak moeite met het vinden van een geschikte kandi daat. Dan kan het zinvol zijn een bureau in te schakelen dat de bedrijfstak kent, goede contacten heeft en potentiéle kan didaten weet te vinden". Verdegaal-Treurniet kan bij het zoeken naar die kandidaten uit verschillende bronnen putten. Allereerst heeft het bu reau de laatste jaren een „bestand" opge bouwd van zo'n vijfduizend mensen die in principe geinteresseerd zijn in een an dere betrekking in de bouwsector. Ver der is er altijd nog de advertentie als wervingsmiddel, maar de respons daar op kan vrij gering zijn. Zeker als hoge functie-eisen worden gesteld, zo weet Verdegaal. „Het meeste succes levert nog wel het direct benaderen van men sen op waarvan je vermoedt: die zit een beetje „los" in zijn functie en wil wel van baan veranderen. Vaak komt het er op neer dat je mensen die zelf niet weten hoe goed ze zijn een beetje wakker- schudt. Dat brengt dan een heel denk proces op gang: is die functie iets voor mij? Soms blijkt dat niet het geval te zijn. In dat geval houden we zo iemand in portefeuille want er kan altijd nog een andere vacature gaan spelen die wel aan sluit". Verdegaal-Treurniet BV heeft het als in de bouwsector gespecialiseerd headhun- tingbureau niet gemakkelijk. De mobili teit (bereidheid tot veranderen en ver huizen) is in deze bedrijfstak vrij gering. Voor de meeste functies heeft het weinig zin buiten de bouwsector naar kandida ten te zoeken, gezien de specifieke eisen die gesteld worden. Anderzijds worden vaak zeer hoge eisen gesteld - bijvoor beeld als een opvolger voor de directeur gezocht wordt. Verdegaal: „In het begin zoekt men meestal het bekende schaap met de vijf poten; een supermens". Het is dan aan ons om de opdrachtgever dat een beetje uit het hoofd te praten". Verdegaal-Treurniet kan vacatures blik semsnel vervullen: het record ligt op één dag. Maar soms lijkt het bijna hopeloos: de langste „bemiddelingstijd" die het bureau noteerde ligt op twee jaar, „en we hebben nog steeds geen kandidaat voor deze functie gevonden", vertelt Verdegaal. Hoewel Verdegaal altijd tracht verschei dene kandidaten te selecteren voor een bepaalde vacature lukt dit niet altijd. „Het is soms bijzonder moeilijk een reële keus tussen enkele kandidaten te kunnen presenteren. Daarbij moet je niet uit het oog verliezen dat je met al lerlei verschillende typen mensen te ma ken hebt. Een projectleider is wat werk zaamheden, karakter en relatievaardig heden betreft nauwelijks te vergelijken met een commercieel directeur, con structeur of aannemer. Het moet ook klikken wat de bedrijfscultuur betreft. Is je cliënt commercieel of kwalitatief inge steld, groot of klein, heerst er een sjieke sfeer of een sfeer van aanpakken? Wij gaan dan ook altijd eerst op bezoek bij bedrijven die ons inschakelen; om op t werkplek de sfeer te proeven". Vissen Vacatures in de bouw worden meestal binnen de bouw zélf vervuld, weet Ver degaal uit ervaring. „Het is in feite één en dezelfde vijver waarin je zit te vissen en waar de visstand licht terugloopt. Er vallen kandidaten af door ziekte en pen sionering en de instroom van nieuw ta lent is vrij beperkt. Je moet dus weten waar de beste visstekjes zitten". Bij het langdurig vissen in één vijver be staat het risico dat je tweemaal dezelfde vis aan de haak slaat. Vertaald naar de headhunter zou dat er op neerkomen dat hij een eenmaal geplaatste kandidaat la ter weer bij de ex-opdrachtgever weg haalt voor een vacature elders. Van het op deze manier creëren van eigen werk wil Verdegaal zich verre houden. „Bij ons werkt het niet zo", zegt hij stellig. „Het is een erecode dat je van een een maal geplaatse man afblijft, tenzij hij zélf het signaal geeft: ik wil hier weg. Onze opdrachtgevers zouden het trou wens ook niet accepteren als wij onder hun duiven zouden schieten. En te recht". PAUL KOOPMAN Ranglijst professionele vastgoedbeleggers Overzicht van vastgoedbeleggingsportefeuilles van ondernemingen en instellingen, die een openbaar jaarverslag publiceren en waarvan de boekwaarde van het onroe rend goed 1) 100.- min of meer bedroeg. (Bedragen in miljoenen guldens per ulti mo, met daarachter tussen haakjes de plaats op de ranglijst). ABP Nationale-Nederlanden Pensioenfonds PGGM Aegon Philips Pensioenfondsen Rodamco Soc.Fonds Bouwnijverheid Shell Pensioenfonds Amev Bogamij Wereldhave Delta Lloyd Bedr.pensioenfonds Metaalindustrie Landbouwpensioenfonds Bedr. pensioenfonds Metaalnij verheid Sarakreek VIB Unileverpensioenfonds Progress Akzo pensioenfonds Pensioenfonds Hoogovens KLM pensioenfondsen Centraal Beheer Pensioenfonds Vervoer en Haven Artsenpensioenfondsen Pensioenfonds Grafische Bedrijven MBO Zwitserleven FGH Rabopensioenfonds Pensioenverzekeringmij DSM Spoorwegpensioenfonds Dela Nedlloyd Pensioenfonds Bedr.pensioenfonds Schildersbedrijf Pensioenfonds Stork Mijnwerkerspensioenfondsen Postbank Interpolis De Nederlanden van 1870**) 't Hooge Huys Levensverzekering Ass.concern Stad Rotterdam De Centrale Levensverzekering Pensioenfonds „De Eendragt" Pensioenfonds Slagersbedrijf Pensioenfonds NMB Pensioenfonds Ahold Nagron Ohra/Metallicus Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Avero Breevast/VBB BBVG De jaarverslagen over 1986 van de bedrijfspensioenfondsen voor hel Schilders- en voor het Slagers- bedrijf waren op het moment van het samenstellen van de ranglijst (1 februari 1988) nog niet beschik baar. Pro forma, om hun plaats in de volgorde vast te stellen, is er van uitgegaan, aat het vastgoedbe zit ongeveer gelijk was aan dat in 1985 Niet eerder in de ranglijst opgenomen. Gecorrigeerd bedrag, in 1985 overeenkomend met de 45ste plaats. 1) NB. Er worden door de begeleiders verschillende waarderingsgrondslagen gehanteerd; veelal is de waardering bij de institutionele beleggers vrii conservatief, terwijl bijv. de beursfondsen de boek waarde nagenoeg parallel hebben lopen aan de getaxeerde marktwaarde. Deze lijst gepubliceerd in het februarinummer van het blad Vastgoed. De totale waarde van het vastgoed van de vijftig grootste professionele beleggers is in 1986 iets meer toe genomen dan in 1985. In 1986 steeg het totaal met 2,4 miljard (4,7 procent) tot 53,4 miljard gul den. In 1985 groeide de boekwaar de 2,1 miljard gulden (4,5 procent) en kwam het totaal op 51 miljard. Uit de ranglijst die het blad „VastGoed- Markt" jaarlijks samenstelt, blijkt dat Rodamco het sterkst gegroeide fonds is. De vastgoedportefeuille van Rodamco, nam toe met ruim 1 miljard tot 2,67 miljard gulden waardoor de Rotterdam se beleggingsgroep opschoof van de ne gende naar de zesde plaats. Men voor spelt het fonds voor volgend jaar zelfs een derde plaats nadat begin dit jaar be kend werd dat het vastgoedbezit in 1987 al een omvang bereikt had van 4,3 mil jard gulden. Drie andere sterke groeiers zijn het vast goedfonds Bogamij, het Haagse Wereld- have en de vastgoedmaatschappij VIB. Maar vergeleken met de nummers één en twee op de ranglijst valt het vastgoed- bezit van deze fondsen in het niet. Het bezit van zowel het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, nummer één, als van Nationale Nederlanden, nummer twee, was groter dan dat van de vier kleinere fondsen bij elkaar. Evenals in 1985 waren er in 1986 der tien beleggers met een vastgoedbezit van meer dan een miljard gulden. Het ziet er naar uit dat er op korte termijn nog drie beleggers bijkomen: het Landbouwpensi oenfonds, waarvan de portefeuille al zeer dicht tegen het miljard aan zit, het Bedrijfspensioenfonds voor de Metaal nijverheid en het VIB. Breevast/VBB en het Binnenlands Beleg gingsfonds „Vast Goed" (BBVG) zijn dit jaar van de ranglijst verdwenen. Bree vast/VBB, dat door aanzienlijke verlie zen in 1986 in surséance van betaling verkeert, stond in 1985 nog op de negen tiende plaats met bijna 700 miljoen en het BBVG is met een portefeuille van ruim 100 miljoen gulden opgegaan in Wereldhave. Nieuw op de lijst zijn de verzekeringsmaatschappijen De Neder landen van 1870, Ohra/Metallicus en Avero, plus het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Eveneens als nieuwkomer aangemerkt is de Postbank waarvan de cijfers enigszins afwijken van de Rijks postspaarbank, zijn voorganger op de ranglijst. nieuwbouw geen extra beslag op de rijks begroting. Met de lease van het rijksbe drijvencentrum is een bedrag van 31 miljoen gulden gemoeid. Boven elkaar In het gebouw, dat tweehonderd meter breed is en veertig meter diep, zijn van verschillende ministeries functies en diensten ondergebracht. Een verzame ling van opslagruimten, werkplaatsen en een centrum voor vakopleiding. Zo zijn er onder meer gehuisvest: de afdeling tentoonstellingen van de rijksvoorlich tingsdienst, twee werkplaatsen van het ministerie van sociale zaken, een opslag plaats voor de rijksdienst beeldende kunst, een douanepost, twee magazijnen en een archief van Financiën, een meu belopslag voor Binnen- en Buitenlandse Zaken, een werkplaats voor de politie- verbindingsdienst en een archief van het ministerie van volkshuisvesting. Deze diensten zaten tot dan toe in dure of per auto moeilijk te bereiken panden in de Haagse binnenstad. Het bedrijfsverzamelgebouw bestaat uit twee gelijke gebouwen van elk circa achtduizend vierkante meter vloeropper vlak. Uitzonderlijk is dat de bedrijfsacti viteiten zich niet beperken tot de begane grond. Zij zijn op verschillende verdie pingen ondergebracht. Er zijn maar wei nig gebouwen, waarbij dat met succes tot stand is gebracht. De bedrijfshallen (drie boven elkaar) lig gen aan de achterkant van het gebouw; aan de voorzijde bestaat het gebouw uit vijf verdiepingen kantoorruimten. De twee onderste bedrijfsruimten zijn zes meter hoog en de bovenste vier meter. De totale bruto inhoud is ongeveer 115.000 kubieke meter, vergelijkbaar met meer dan 400 gemiddelde woning wetwoningen. De begane grond bestaat uit zes L-vor- men die per paar een expeditiehof vor men waar vrachtwagens tot een lengte van 18 meter terecht kunnen. De grote ronde ingangskolommen met hun ronde kapitelen doen denken aan de klassieke tempelbouw en beklemtonen het kolos sale karakter van het gebouw, dat door toepassing van deels zeer grote prefab elementen binnen vijftien maanden tot stand kon worden gebracht. LUUD VAN DER HAM Ook strakke gebouwen kunnen een fotogenieke aanblik hebben, zoals met de stalen trap pen aan de achtergevel. FOTO'S: SP Het grote aantal onzekerheden in de ontwikkeling van de economie kenmerkt ook de bouwproduktie in Nederland. Vorig jaar is de bouwproduktie met naar schatting twee procent toegenomen, voor dit jaar gaat men uit van een daling met een procent voor het totaal van woningbouw, utiliteitsbouw, herstel en grond-, water en wegen bouw en onderhoud. Vooral voor de woningbouw en de twee laatste sectoren wordt een teruggang voor zien. De utiliteitsbouw (bedrijfsgebouwen, scholen, ziekenhuizen e.d.) maakt hierop een gunstige uitzondering. Vooral door de toegenomen investeringen in de han del, het verkeer en de dienstensector mag rekening worden gehouden met een groei van twee procent. In de industrie en de landbouw is van groei minder sprake, zo heeft een recente studie van het EIB, het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid, uitgewezen. De bouw heeft, zoals bekend, zware ja ren achter de rug. In het begin van de jaren tachtig liep ook de produktie in de utiliteitsbouw sterk terug. Onderstaand staatje van de produktiecijfers geeft daarvan een treffend beeld. 1980 8.553 - 4,4 1981 7.072 -17,3 1982 6.786 - 4.0 1983 6.096 -10,2 1984 5.945 - 2,5 1985 5.609 - 5,7 1986 6.937 +23,7 1987' 7.150 +3.1 1988* 7.300 2,1 raming Uit de onlangs gepubliceerde ramingen van het Centraal Planbureau bleek weer eens van hoeveel onzekerheden de mo gelijke groeicijfers afhankelijk zijn. De economen nemen dan ook onderling heel afwijkende standpunten in over wat de wereld te wachten staat: een nieuwe recessie of een ontwikkeling zonder al te veel problemen. De reacties op de beurs krach van het afgelopen najaar spreken in dit verband boekdelen. Positief is dat in de kabinetsplannen tot 1990 het afschaffen van de WIR wordt gecompenseerd door lagere vennoot schapsbelasting. Ook de rente is de laat ste jaren sterk verlaagd, waardoor inves teringen aantrekkelijker geworden zijn. Maar als opdrachtgever voor de bouw is de overheid de laatste jaren sterker te ruggetreden dan op andere terreinen van bemoeienis; de volkshuisvesting, scho len- en ziekenhuisbouw hebben er de ge volgen van ondervonden. Die werken ook steeds enige tijd door, want tussen planning en uitvoering zit verschil. In middels is weer een stabilisatie opgetre den. De gezondheidszorg vraagt om nieuwbouw en dit jaar levert ook het herstel en de verbouwing van onderwijs gebouwen een bijdrage aan de bouwpro duktie. De utiliteitsbouw heeft enkele jaren de afgifte van vei^unningen sterk zien toe nemen. Vorig jaar was die groei door de verminderde overheidsinvesteringen evenwel gering; hij wordt geraamd (de cijfers over de laatste drie maanden ont breken nog) op ongeveer een procent. Een overzicht van de totale bouwpro duktie laat de volgende cijfers zien (die voor 1987 en 1988 zijn ramingen): woningbouw 10.340 utiliteitsbouw 8.850 herstel/verbouw 6.600 grond/water/ wegenonderhoud 9.700 40.830

Leidse Courant | 1988 | | pagina 31