e noodzaak van een andere Rijn ZATERDAG 26 MAART 1988 VIJF VOOR TWAALF VOOR NEDERLAND- luTRANSPORTLAND Het vervoer in Europa verandert; Rotterdam is niet meer de Europoort van weleer. Volgens velen is het vijf voor twaalf. Het buitenland investeert immers tientallen miljarden in nieuwe vervoersverbindingen, maar in Nederland staan we in de file. Alom heerst overeenstemming over het opkrikken van het wegennet, het uitbuiten van de nationale luchthaven en onze reputatie als top- vervoerder van Europa. Maar wie de daad bij het woord wil voegen, stuit in Nederland, dat zich opwerpt als „Distributieland" al gauw op drempels. *êl 1HIPHOL - Nederlandse truck- iauffeurs, schippers en piloten :n alle uithoeken van de Euro- e_~e Gemeenschap aan: tomaten ™onaar Sicilië, elektronica naar Athe- pe, kaas naar Andorra. Ook de VS n Japan moeten weten: Nederland istribueert alles en niemand kan at beter. b± lederland op deze wijze aajiprij- ijjijen is geen sinecure, want zelfs nswnij.D. van Karnebeek, directeur van [Nederland Distributieland", de ibby-organisatie van vervoerders, aat regelmatig in de file. „Als ik s ochtends vanuit Utrecht naar ben Haag rijd, beland ik vaak al tij Gouda in de rij. Waar zijn we n 's hemelsnaam mee bezig, vraag k me dan af. Moet ik soms met de naar mijn kantoor in Rijswijk? Mee toch? Dat kost üren". Evenals talloze organisaties en instanties bleit Van Karnebeek voor een „Delta- 'ilan" voor het vervoer in Nederland. Vant het wegennet kraakt in zijn voegen Vtl roept behalve ergernis, ook het hrikbeeld op dat Nederland de aan- uiting zal missen met het Europa van ia 1992, als de Europese interne markt ;ren, feit moet zijn. 'folgens velen in Nederland is het vijf [oor twaalf. Onze buurlanden investeren dentallen miljarden in het vernieuwen hun vervoersverbindingen en tele- maar in Ne- Ierland komt dat niet van de grond. Er s nog veel meer reden tot ongerustheid, n Europa voltrekken zich ingrijpende Veranderingen. De noordgrens van de iconomische bedrijvigheid in Europa, lie jarenlang liep van het Ruhrgebied Jar Amsterdam/Rotterdam is aan het ikken en loopt nu min of meer van vlünchen naar Brussel. Nieuwe indus trieën strijken neer in Zuid-Duitsland Philips, Siemens), Zuid-Frankrijk Lyon, Bordeaux, Franse Alpen) en Moord-Italië. De infrastructuur volgt: .Jtraks komt de Kanaaltunnel, zijn er 'Onjnelle Franse personentreinen, nog snel- ^-ere, zwevende vrachttreinen van de ha- üwens Hamburg en Bremen naar Zuid- puitsland. Schiphol, de Rotterdamse ha len, vervoerders en exporteurs houden Ie gedaanteverwisseling van de Europe- e economische staalkaart angstvallig in Ie gaten. Want waar blijft Nederland? Schiphol Prof. H.J. Noortman, buitengewoon hoogleraar geografische economie van Je Universiteit van Amsterdam (die Jeze week plotseling is overleden): „Het komt Nederland niet meer aanwaaien; we verliezen ons natuurlijke voordeel van de ligging aan de monding van de Jrote Europese rivieren. Rotterdam is nu ïl niet meer de Europoort van weleer en voorbij zijn ook de vette jaren van de 2[j(jandbouw en veeteelt. Om toch optimaal aantrekkelijk te blijven, moeten we onze r13*wee sterkste punten uitbuiten. Dat zijn onze nationale luchthaven en onze repu tatie van top-vervoerder en distribu teur". n het Europa van na 1992 zullen inter- lationale vliegvelden en internationale vervoersverbindingen inderdaad meer lan ooit het zenuwstelsel van de econo mie vormen. Dat heeft alles te maken JJAet de overschakeling in Europa van de Kflware op de lichte industrie. Onder druk 'an de technische revolutie en de Japan- ivee meer Schiphol-gebonden bedrijven voor Leiden, Alphen en de Bollenstreek. Wes- seling: „Nadat Alphen ons daarover had ingeseind, hebben we de provincie een brief op poten geschreven. Pas daarna was ze te porren voor een onderzoek naar de economische betekenis van Schiphol voor de Rijn- en Bollenstreek". Driehoek De in januari gepubliceerde resultaten van dat onderzoek bevestigden met cij fers wat velen allang vermoedden: Schiphol is niet alleen voor Noord-Hol land, maar ook voor de Rijn- en Bollen streek van grote betekenis. Bedrijfsleven en werkgelegenheid in de „Gouden Drie hoek" Amsterdam-Leiden-Utrecht, zou den echter nog veel meer kunnen profi teren van de dynamiek van Schiphol als de provincie minder star zou vasthou den aan behoud van de open ruimte, ten gunste van meer bedrijfsterreinen. Voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland was het rapport een geschenk uit de hemel. Algemeen se cretaris A. Berkhout: „Gedeputeerden van Zuid-Holland kunnen nu tenminste niet meer vragen waarom Schiphol zo belangrijk is". De KvK Rijnland pleit voor meer be drijfsterreinen met name langs de rijks wegen die het Groene Hart doorkruisen. Berkhout: „Langs de wegen liggen nog tientallen hectaren grond braak. Die moeten we gebruiken nu de rijkswegen de rol van de waterwegen gaan overne men". De KvK Rijnland vindt echter telkens de provincie op zijn wfeg. Berkhout wijst op het eindeloze wachten op verbreding van de Leimuiderbrug precies op de grens van Noord- en Zuid-Holland. „Dat gaat nu eindelijk gebeuren, maar die brug is wel al jarenlang een bottle neck voor het verkeer Alphen-Amster dam". De aarzeling van de gedeputeerden om ruim baan te maken voor vervoer en be drijven in Rijnland, heeft volgens Berk hout te maken met politieke gevoelighe den. Met afspraken voor streek- en be stemmingsplannen die de zaken voor ja ren vastleggen. „Politici die er intussen anders over denken hebben veel tijd no dig om zonder gezichtsverlies een ander standpunt te kunnen innemen". Provincie Overigens hoort men bij de provincie Zuid-Holland niets dan gespierde taal als het gaat over Nederland als entree, als bruggehoofd van Europa. Ook de provincie zegt: „Gaat het de Randstad goed, dan gaat het 't land voor de wind". H.A. van der Meer (CDA), gedeputeerde voor Economische Zaken: „Het negatie ve beeld dat de KvK Rijnland schetst, vinden wij absoluut niet juist. In de af gelopen jaren hebben we tientallen hec taren bedrijfsgrond uitgegeven en als we zo doorgaan zitten we over tien jaar klem. Voorlopig is er echter voldoende". Hij somt op: 12 hectare op Roomburg bij de A4 bij Leiden; 30 hectare ten oos ten van Heineken Zoeterwoude waar rijksweg 11 komt; 14 hectare bij Campus bij Zoetermeer; 10 hectare in het Fore- gebied, de oksel van het Clausplein. Van der Meer „Als er een tekort dreigt grij pen we in. Maar intussen houden we scherp in de gaten wat de precieze be hoefte is, welke en hoeveel bedrijfsterrei nen worden ontwikkeld en welke bedrij ven waar komen". Van der Meer zegt dat de provincie een herhaling wil voorkomen van wat er in het Westland is gebeurd: een sterk ex panderend bedrijfsleven, maar een te kort aan grond. „Want als het aan de KvK Rijnland ligt, mogen alle bedrijven dicht bij Schiphol zitten. In dat geval moet je veel meer terreinen ontsluiten, ook bij natuurgebieden. Daar zün wij nog niet aan toe. Wij willen het Groene Hart beschermen vanwege de ruimte, de open lucht, de plassen, dat als tegen wicht tegen de vele steenklompen. De snelle Franse trein door het Groene Hart? Nooit van zijn leven! Politiek on verkoopbaar!". Groene hart Professor Noortman vindt het openhou den van het Groene Hart een achterhaal de gedachte. Het idee Randstad-Wereld stad met een groen hart, dateert van eind jaren vijftig toen de verstedelijking om zich heen greep en het schrikbeeld ontstond van een grote steenklomp. Het Groene Hart moest een groene bufferzo ne zijn tussen de steden als natuur- en recreatiegebied voor de stedeling en ruimte voor de agrariër. Die beloften zijn nooit echt ingelost, zeggen Noort man en zijn collega-wetenschappers. Ze wijzen op de veranderingen in het dage lijkse leven van de afgelopen decennia: andere gezinssamenstelling, ander soort recreatie, minder vaste werktijden, het woon-werkverkeer. Noortman: „De meeste mensen zoeken niet de natuur op maar blijven liever in en om het huis, de auto bij de hand. Of men staat in de file voor Scheveningen en Zandvoort om daar aan het strand te liggen". Guur H. van der Cammen, hoofddocent aan het planologisch en demografisch insti tuut van de Universiteit van Amster dam: „Het groene midden is een guur gebied van landerijen waar je kunt vis sen en tegen de wind in fietsen. Het is te groot en dat wreekt zich in te lange ring verbindingen door een leeg land.De on derhoudskosten zijn daardoor boven dien hoog". Noortman: „Met veranderingen4 in de infrastructuur trap je altijd op lange tenen, zeker wanneer natuurbehoud ter sprake komt. Maar er is een tussenweg, je kunt het Groene Hart kleinschaliger indelen en diverser benutten". Van der Cammen denkt daarbij aan combinaties van agrarische -produktie en vrijetijds-, sport- en fitnessvoorzieningen. Dr. J.G. Lambooy, hoogleraar economische geo grafie en regionale economie aan de Universiteit van Amsterdam: „Het sim pelweg leeghouden van het Groene Hart is onzin. Het is gewoon een kwestie van inrichten, dan heb je voldoende ruimte. Maak er een mooi landschapspark van en breng de oorspronkelijke twaalfde eeuwse toestand terug met bosschages en meren en zo". KvK Rijnland, Provincie Zuid-Holland, Schiphol en enkele gemeenten voeren nu geregeld overleg om de resultaten van het onderzoek naar de uitstraling van Schiphol in beleid te „vertalen". Te oor delen naar de talloze gevoeligheden en verschillen van inzicht voorziet secreta ris Berkhout van de KvK Rijnland dat het „vertalen" wel eens heel ling kan gaan duren. „In elk geval te lang. Gezien de miljarden die onze buurlanden aan hun infrastructuur gaan besteden, moeten we niet morgen maar vandaag beginnen". Meer symboliek is nauwelijks denkbaar: ruim baan voor Schiphol en rugdekking voor de luchthaven met goede transportmogelijkheden in het achterland. 'CeidóeSouAOtit' voerders moeten hier op inspelen met hun snelheid, service, computergestuur de douanesystemen en logistieke syste men voor vrachtorders. Transport is echter meer dan het verplaatsen van za ken. Je hebt ook te maken met verzeke ringen en banken en dergelijke. Als je Schiphol sterk ontwikkelt, moet de ont sluiting van het achterland daarmee in de pas lopen". Noortman bedoelt: rugdekking voor Schiphol met internationale „door- stroom"-wegen voor zakelijk en vracht verkeer, snelle spoorverbindingen, aan sluiting van Schiphol op de supersnel- trein - de TGV -, veel goede Bedrijfs terreinen en douanefaciliteiten opdat in ternationale bedrijven hun Europese hoofdkantoor in de Randstad zetten. Maar vooreerst: een nieuwe Rijn, niet van water, maar van asfalt. Wie hierover zijn licht opsteekt bij de verschillende overheden, ontmoet alom instemming met Noortmans woorden. De vorige week openbaar gemaakte Vierde nota over de ruimtelijke orde ning bijvoorbeeld staat bol van dergelij ke beleidsvoornemens. Die nota is slecht ontvangen omdat de centrale overheid geen financiële onderbouwing geeft voor uitvoering van de ideeën. Provincies en gemeenten zijn teleurgesteld, maar wie zijn oor te luisteren legt, stuit ook op provinciaal, regionaal en lokaal niveau op drempels. Waarvan de eerste nota bene bij Schiphol ligt. Nee Veel bedrijven staan te springen om een plekje bij de luchthaven. Schiphol Area Development Company (SADC), opge richt om de motorfunctie van Schiphol te ondersteunen, heeft echter al vaak „nee" moeten verkopen. Niet dat de zaak uitverkocht is, welnee. De deelnemers aan SADC, te weten Schiphol, Haarlemmermeer, Amsterdam en Provincie Noord-Holland, maken ru zie over een weg. Deze weg, die in het geheel nog niet bestaat, moet de Oude Meer ontsluiten. Nu is dat nog een kale akker direct ten zuidoosten van Schip hol, maar het moet één van de drie ge bieden bij Schiphol worden voor gere nommeerde buitenlandse bedrijven. SADC-directeur J.F. Limpens: „Het geld voor de weg in de Oude Meer zelf moeten de nieuwe bedrijven opbrengen. Er is echter niemand die het tweede, veel langere tracé wil betalen. Dat ge deelte moet de Oude Meer ontsluiten en loopt langs de oostelijke rand van het luchthavengebied waar Fokker een fa briek en andere bedrijven kantoren heb ben. Eigenlijk moet de provincie beta len, maar die heeftgeen geld. Haarlem mermeer evenmin. Fokker? Van een kale kip kun je niet plukken. Van de ge meente Haarlemmermeer mag de eerste paal pas de grond in als de financiering van de Fokker-weg rond is. Met die weg de andere kant op? Gaat ook niet. Dat is volgens de bestemmingsplannen een agrarisch gebied: de eerste tien jaar on aantastbaar". Luchthaven Schiphol weet er van mee te praten. Woordvoerder F. Wesseling: „Neem de S21, de provinciale weg tus sen Haarlem en Hilversum. Het gedeelte van Schiphol naar de A2-Utrecht is heel belangrijk voor ons. Amstelveen houdt dat stuk steeds tegen omdat een gedeelte van het tracé door een stukje groenge bied is gepland". Volgens Wesseling weigerden Provincia le Staten van Zuid-Holland twee jaar ge leden mee te werken aan een wijziging van streekplannen ten behoeve van se en Amerikaanse concurrentie moeten ondernemingen hun produkten steeds eerder vernieuwen. Om de torenhoge kosten daarvan te kunnen betalen, moeten ze samenwerken of fuseren. Voordat de produkten de wereldmarkt opgaan, moeten ze de kosten eerst terug verdienen op één grote thuismarkt: de Europese interne markt. Om almaar sneller en makkelijker te kunnen produceren, wordt en masse overgeschakeld op computergestuurde fabrieken die volautomatisch en razend snel produceren en assembleren. Kleine en lichte produkten gaan even makkelijk op de vrachtwagen, de trein of het vlieg tuig. De zesbaksduwvaart mag in op komst zijn, over het algemeen zijn mas sa-vervoersmiddelen zoals rijnaken en zeeschepen, evenals grondstoffen zoals kolen en staal, niet meer zo belangrijk. Internationale bereikbaarheid en ver- voerszekerheid bepalen nu de keuze van een vestigingsplaats. Een internationale luchthaven met veel bedrijven en wegen in het achterland, is onmisbaar. Het economische zwaartepunt in Europa zakt van Rotterdam-Ruhrgebied (5) naar de lijn Zuid-Duitsland, Noord-Italië, Alpen. Vandaar de nieuwe verbindingen: Kanaaltunnel (1) dichtbij de snelle treinen (3) van Parijs naar de havens van Bordeaux en Marseille. Verder supersnelle zwevendevracht- en personentreinen (2) van de Noordduit se havens naar Beieren, niet ver van het hoog geïndustrialiseerde noorden van Italië. Conclusie: transportland Nederland raakt geïsoleerd. F. Wesseling, woordvoerder van Schip hol: „De luchthavens Parijs, Frankfurt en Londen met hun enorme achterland zullen we nooit passeren. Maar ten op zichte van de kleine Europese luchtha vens staan we heel sterk. We breiden zeer sterk uit, breken met vracht- en pas sagiersvervoer record na record, hebben een uitstekende reputatie. In twee jaar tijd vestigden vijftig Japanse en Ameri kaanse bedrijven hun Europese brugge hoofd bij Schiphol. Van onze passagiers is 35 tot 40 procent overstapper, twee derde van de vracht op Schiphol is niet van en niet voor ons. We hebben alles in huis om de grote draaischijf van Europa te worden". Noortman, gestrikt met KLM-das: „Er zit alleen nog groei in de luchtvracht over de lange afstand - Japan en de VS dus, maar niet meer in de luchtvracht binnen Europa. Het telkens in- en uitla den met de daarmee gepaard gaande ad ministratieve rompslomp kost meer tijd en dus geld dan het vervoer over de weg van deur tot deur. De Nederlandse ver- München

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23