27 CDA minder eensgezind dan het lijkt final© Goed >ole ziet lush als innaar 15 Man lichtten pastorieën en diaconieën op Vastgoed SCHADE CRIMINALITEIT JAARLUKS 26 MILJARD Demmenie V Rakelings Alphen bevestigt illegale gifstort HET VUEER CeidacSou/ia/nt SHINGTON - De ïrikaanse senator Ro- Dole ziet het kenne- niet meer zitten in de d om de Republikein- presidentskandidatuur ;n vice-president irge Bush. Hij zei giste- in Washington dat de tiezing van Bush een emaakte zaak is. Dole /óór de voorverkiezin- in Wisconsin op 5 1 een beslissing om- t zijn plannen be- jmaken. scoorde aanvankelijk behoorlijk in de voorver- ngen. Hij versloeg Bush iwa, waar op 8 maart het iezingscircus begon. Een later, in New Hampshi- waren de rollen omge- id en won de vice-presi- Doles kansen stegen r toen hij op 23 februari in h Dakota 'en Minnesota klinkende overwinning lalde. Sindsdien is het afwaarts gegaan. Op Su- 'uesday, op 8 maart, won in 16 van de 17 staten voorverkiezingen werd jden. In de 17e staat won Robertson. Bush heeft al eun van 854 van de 1.139 ïannen die nodig zijn de Republikeinse nomi na 7: Nek-aan-nekrace aat Michigan aunda: ;weld dwingt uidafrika it praten fSAKA - Volgens presi- »t Kaunda van Zambia alleen militair geweld idafrika brengen tot on- handelingen over :de in Angola en onaf- nkelijkheia voor Nami- Kaunda vindt dat de baanse troepen in An- a gebruikt zouden •eten worden om Zuida- kaanse militairen uit gola te verdrijven en etoria te dwingen tot iten. c geloof in geweldloos- id,aldus Kaunda. aar ik kan mezelf niet or de gek houden. Wer- lijkheidszin eist dat we :epteren dat Zuidafrika ït zal praten tenzij er ge- ïoten wordt". Kaunda ak tot de Vereniging n Westeuropese Parle- intariërs tegen Apart- id. gina 7: Botha daagt rken uit Jvenjarig "tsertje irongelukt jKOOP Door een ver songeval op het Reijers- in de gemeente Boskoop termiddag een zevenjarig f* !tje om het leven geko- Het kind reed op zijn en werd ingehaald door vrachtwagen met aan- [wagen die bestuurd werd een inwoner van Hille- Terwijl de vrachtwagen ietsertje inhaalde, viel net etje en kwam onder de htauto terecht. Het werd bij op slag gedood. Het eer werd wegens het on- 1 gedurende anderhalf opigeleid. De politie kon i mededelingen doen om- t de naam van het slach- irtje. Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, mogelijk met on weer en zware windstoten. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot harde, westelijke wind. Zon op: 7.26; onder; 20.06- Scheveningen hoog water: 12.04; laag water: 5.32 en 18.16 uur. Goochelaars Prinses Stefanie van Monaco heeft als president van de jury het goochel- concours van Mon- te-Carlo bijge woond. De papa gaai rechts krijgt een bewonderende blik van zijn baas nadat hij Stefanie op het hoofd heeft getikt, terwijl de man links met zijn konijn-uit-de-hoed wat hulpeloos toe kijkt. FOTO: ANP Saudiarabië wil minder pelgrims AMMAN - Wegens de door Iraniërs veroorzaakte onge regeldheden vorig jaar in de heilige stad Mekka, waarbij vele doden vielen, heeft Saudiarabië aangekondigd dit jaar het aantal pelgrims te zullen beperken. Zowel voor de bestemming Mekka als voor Medina zullen maximale aantallen pel grims worden vastgeteld. De Saudi's maakten ait be kend tijdens het topoverleg van de ministers van bui tenlandse zaken van de Is lamitische Conferentie in Amman. GS: burgemeester hoeft niet te bidden DEN HAAG - Een burgemeester mag niet verplicht worden gesteld aan het begin van een raadsvergadering te bid den. Dat schrijven Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland in een brief aan de gemeenten die zo'n ambtsgebed wèl in hun reglement van orde hebben staan. Een regeling tot gebed is volgens GS in strijd met de wet: de vrijheid van denken van de burgemeester kan er door worden aangetast. Het reglement kan zo worden veranderd dat een wet houder of een raadslid het gebed uit spreekt. In Valkenberg, waar het re glement eind vorig jaar veranderd is, wil men de bepaling echter niet zo maar veranderen. Een woordvoerder van Valkenburg zegt dat het niet aan de provincie is om ait uit te maken. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Bui)teweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familiebenchten f. 0,59 per mm. De heeft alle vandaag in amateurvoet- Ook de Den en de afdelin- vastgestelde satrijden afge- 30 PAGINA'S Operatie m Bellebom nadert k hoogtepunt V Nicaraguaans akkoord met drie verliezers Meneba in aa Australische U handen V Gerdie Keen ki aktie. Ongehoorde luxe 4 j voor Nederlandse 1 1 tafeltennisploeg I I Leids Meldpunt Discriminatie j A moet blijven bestaan IV Excursie door j a Zuidhollands 1/1 plassengebied I 1 Noordwijks j strand bij beste iH van Europa IV Nederlandse studenten kampioen- JA schappen in IK Lelden IV Diana Vandenberg jaf schildert 1 scheppingsmythe I f Het is vijf voor twaalf voor Nederland- Transportland. De Peel dreigt droog te vallen door agrarische activiteiten. Nederlands kernafval mogelijk naar Gobiwoestijn. De terugkeer van Ton Sijbrands. ROTTERDAM - Een groep van circa vijftien mannen plannen beraamden. Zij maan* ten er de gewoonte van om heeft sedert medio vorig jaar zich bij te presenteren als me dewerkers van de reclassering of het JAC en vroegen om geld voor een arme cliënt die ongeveer tachtig pastorieën, diaconieën en charitasinstel- lingen opgelicht. Drie mannen w zijn door de Rotterdamse poli- door henzelf niet kon worden tie gearresteerd en hebben be- geholpen. Dat leverde steeds kend. Het gaat in totaal om een bedrag van circa 40.000 gulden. Meer aanhoudingen worden nog verwacht. De drie arrestanten, allen zon der woon- of verblijfplaats, zijn na een bekentenis te heb ben afgelegd, voorlopig vrijge laten. De vijftien kennen el kaar uit een tehuis voor daklo zen in Utrecht, waar zij hun bedragen op van 200 tot 700 gulden per keer. De Rotterdamse politie stelde een onderzoek in nadat enkele opgelichte instellingen aangif te hadden gedaan. Dit onder zoek leidde naar Utrecht, waarna de aanhoudingen kon den worden verricht. De op lichting speelde zich af in ae provincies Utrecht, Zuid-Hol land en Limburg. Ria Lubbers veilingmeesteres Ria Lubbers, echtgenote van de premier, heeft in Radiocafê Rijnmond in Rotterdam etsen geveild van de dierenarts Nathan Lateur. De opbrengst is bestemd voor hulp aan door olie besmeurde vogels. Voor assistentie bij de show zorgde atlete Elly van Hulst. F0T0. ANP EXTRA Goed. Een woordje waar je alle kanten mee uit- kunt. Iemand is bijvoorbeeld van goede familie, in goede doen, te goeder trouw of ergens goed voor. Wie zich in de Leidse Courant te goed doet aan de strip van de Knollen, zou bijvoorbeeld kunnen zeg gen: „Die is goed". Sommige dingen, die men in de krant leest, gebeuren zelfs goedschiks, al lijken de meeste wel kwaadschiks te zijn gebeurd. Maar goed. Nog één nachtje slapen en de Goede Week begint. Niet dat dit ook maar iets te maken heeft met het feit, dat u vandaag bij de Leidse Courant de Vastgoed-bijlage aantreft Vindt u die werkelijk interessant dan kunt u door de bon goed in te vul len ervoor zorgen, dat u de Leidse Courant de ko mende veertien dagen dagelijks tegenkomt Want wie goed doet (vast) goed ontmoet Zaterdag 26 maart 1988 79e jaargang no. 24073 (Van onze parlementaire redactie) drag is het totaal van de DEN HAAG De crimi naliteit in Nederland kost onze samenleving (over heid, bedrijven en bur gers) jaarlijks gemiddeld 26 miljard gulden. Dit be door criminele handelin gen veroorzaakte schade en van de kosten die moeten worden gemaakt om de misdaad te bestrij den. Tot deze conclusie komt een onderzoeksteam van het WODC, het wetenschappelijk onderzoeks- en documentatie centrum van het ministerie van justitie In het genoemde bedrag van circa 26 miljard aan 'crimina- liteitsschade' is het totaal aan zwart geld dat in de samenle ving omgaat niet meegere kend. Het gaat hierbij om geld dat is verkregen door het sjoe melen met belasting-aangiften, heling, drugshandel en de ex ploitatie van illegale seks- en gokhuizen. Wordt al dit voor de belastingen verzwegen geld bij de criminaliteitsschade op geteld, dan is de totale kosten post voor de samenleving bijna 40 miljard. De onderzoekers leiden hieruit af „dat aan on geveer 10 procent van de eco nomische bedrijvigheid in Ne derland een scherpe lucht van criminaliteit zit". Zij hebben voorts berekend dat de crimi naliteit het gemiddelde Neder landse huishouden iaarlijks een strop van bijna 2000 gul den oplevert. (ADVERTENTIE) Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging); Klok vooruit naar zomertijd DEN HAAG - De zomer tijd gaat vannacht om 02.00 uur In. De klok wordt dan een uur voor uitgezet. naar 03.00 uur. De zomertijd geldt tot zondag 25 september. In de meeste Europese landen duurt de zomer tijd tot die datum, ^lleen In het Verenigd Konink rijk en Ierland duurt de zomertijd tot 23 okto ber. IJsland kent geen zomertijd. Pagina 7: Britten blij ven een uurtje achter zondag VREES VOOR „AFSCHUWELIJKE BOTSING'" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De eens gezindheid in het CDA over de lijn die fractie voorzitter Bert de Vries moet volgen in het ka merdebat over het zoge heten maartpakket is minder groot dan zij lijkt. Een aantal leden maakt zich zeer ernstig zorgen over de afloop van het debat. „Wat Bert doet, kan eigenlijk niet. Hij heeft zo ver schrikkelijk hoog inge zet", aldus een CDA'er gisteren. De onzekerheid onder de christen-democraten wordt ,nog vergroot doordat zij niet precies weten wat hun voor zitter van plan is. De Vries heeft mandaat gekregen om een speech te schrijven langs de hoofdlijnen van de eerder door hem geuite kritiek op de 'kabinetsplannen. Er is echter geen scenario afge sproken voor de tweede helft van het kamerdebat, wanneer De Vries moet rea geren op de verdediging van de kabinetsplannen door premier Lubbers. In de fractie houdt men er rekening mee dat er dan een „afschuwelijke botsing" zal ontstaan tussen De Vries en Lubbers. Die gedachte wordt gevoed door het gegeven dat het debat niet alleen over het maartpakket zal gaan. Ook de verhoudingen tussen de nummers één (Lubbers) en twee (De Vries) in het CDA zouden op het spel staan. „Het verloop van dit debat is toonzettend voor de komende jaren", menen sommigen. Zij hopen erop dat het fractieberaad van dinsdagochtend de mogelijk heid biedt de dreigende „clash" tussen premier en fractieleider „beperkt" te houden. Als de wil er is, zijn er ook de mogelijkheden, zeggen fractieleden. Zij wijzen erop dat De Vries weliswaar een „hard pakket" (van eisen) heeft meegekregen, maar dat dit op verschillende wij ze ingevuld kan worden. Zo zijn er nogal wat fractiele- dep die vinden dat De Vries va.Chet woonlandbeginsel in de kinderbijslag geen pro bleem moet maken. Pagina 3: Voorhoeve heeft „geladen revolver" Een vliegtuig scheert over de daken van de oude huizen in Kowloon. De toestellen die opstijgen van en landen op de nabijgelegen luchthaven van Hongkong, vliegen dagelijks schijnbaar rakelings over de antennes. Ziekenhuizen geschokt over medische fouten AMSTERDAM De Nationa le Ziekenhuisraad (NZR) is ge schrokken van de hoge schat tingen van het aantal dodelij ke ongevallen in ziekenhuizen per jaar. Zoals gisteren in onze krant gemeld kosten medische fouten jaarlijks aan ruim dui zend mensen het leven. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn is er zeker van dat er in derdaad vaten giftig afval on der het recreatieterrein Ze- gersloot liggen. De gemeente heeft gistermiddag in een ver klaring voor het eerst toegege ven aat transporteur Kemp eind jaren zeventig 's nach^ il legaal heeft gedumpt op de voormalige stortplaats. De ge meente schrijft ook dat er in 1985 „een zeer lichte veront reiniging" van het langs de bodemonderzoek dat in het ge- belt stromende riviertje de bied is gedaan. De uitzending Kromme Aar is geconstateerd, duurt van zeven tot tien uur. Tot nu toe wercf ontkend dat maar wordt indien nodig ver- de vervuiling zich buiten de lengd. Radio West zendt uit op vuilnisbelt had verspreid en de FM 88,4. Vanaf acht uur waren er slechts vermoedens wordt de hoorzitting ook uit- van gif onder het recreatieter- gezonden op de kabeltelevisie rein. De gemeente stoelt haar in Alphen en omgeving. Dat zekerheid over het storten op gebeurt op het kanaal van Ne- (ADVERTENTIE) 3P verklaringen van ex-chauf feurs van Kemp en op gege vens van het team aat een strafrechtelijk onderzoek in stelt naar de handel en wandel van het bedrijf. De resultaten zullen woensdag 30 maart bekend gemaakt worden. Radio West verzorgt woensdag 30 maart een rechtstreekse uit zending van de informatie avond voor omwonenden van het recreatiegebied Zegersloot. Op deze bijeenkomst worden de bewoners op de hoogte ge steld van de resultaten van het (ADVERTENTIE) VANMIDDAG NA 17 00 UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT Neem mee uit de woomnlo- bo» naast de huuenelaia- Van Beükering Makelaardij Zonnebloem 72/-X Leiden V. 071-214521 In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1