Sport op de eerste plaats en gezelligheid als goede tweede TOP hoopt op „brons" 1 GROTE NEDERLANDSE STUDENTEN KAMPIOENSCHAPPEN IN LEIDEN: Ontkomen aan he,, degradatiespook SPORT LEIDEN £eidóc6ouaa*it ZATERDAG 26 MAART 1988 PAGIN LEIDEN De Neder landse Studentenkampi oenschappen worden vol gende week woensdag en donderdag in Leiden ge houden. Merkt de gemid delde Leidenaar in de re gel vrijwel niets van de sportende studenten, op het „in het wild joggen na dan, bij deze kampi oenschappen lijkt dat vrijwel onmogelijk. Ruim 1400, op die dagen, stude rende sporters dragen een deelnemend steentje bij aan deze als Grote Neder landse Studenten Kampi oenschappen aangekon digde sportdagen. Er staan in totaal tien tak ken van sport op het pro gramma, met daarbij zo wel teamsporten als indi viduele sporten. Het or ganiserend comité, de GNSK commissie '88, heeft getracht de beste studentensporters naar Leiden te krijgen, om er een sportief hoogstaand festijn van te maken. Het gezelligheidsaspect en de feestelijke tint zijn echter geenszins vergeten. Het is al een fiks aantal jaren geleden dat Leiden voor het laatst de sportende studenten ontving voor wat indertijd nog de Nederlandse Universi taire Kampioenschappen heette. Zo lang, dat Dick Ken- sen, voorzitter van de Neder landse Studenten Sportstich ting (NSSS), aldus het uitge geven programmaboekje, er voor bij de heer Nuis, hoofd lichamelijke vorming en sport te Leiden, te rade moest gaan. Die kwam echter niet verder dan een sfeerschildering van het broodsmeren door roei-, sters van de Vliet. Roeisters die overigens dit jaar niet op „studenten kampioenschappe- lijk" niveau aan de sportfees- telijkheden zullen deelnemen omdat er geen geschikte ac commodatie is voor roeiwed- strijden. De afwezigheid heeft, zo weten Rector Magni ficus Beenakker en GNSK'88 voorzitter Joan Blom, 15 jaar geduurd. Dolle De sport staat tijdens de twee ongetwijfeld dolle sportdagen op de eerste plaats. Op dat vlak gaat er gestreden worden om de titel van Ne derlands studenten kampioen in de verschillende takken van team- en individuele sport. Er is door de overkoepelende studenten sport organisatie gestreefd naar een zo hoog mogelijk sportief niveau. Zo werd aan de deelnemende universiteiten de richtlijn ge geven om zo sterk mogelijke sporters naar de kampioen schappen af te vaardigen. He lemaal zeker van een zo sterk mogelijk deelnemersveld is men echter nooit; de universi teiten maken namelijk uitein delijk zelf uit wie ze naar de zondere sterke bezetting, reist het team van Groningen met de Nederlandse Studen ten A-kampioen Evert-Jan Hulshof naar Leiden af en is in de Groningse damesselectie de Studenten A-kampioene Herma Wieling opgenomen. Ook Leiden en Amsterdam komen met A-speelsters en - spelers in aktie. GNSK'88-commissielid Cori- ne Cools over het verwerven van de organisatie: „In de zo mer van '86 zijn we èl voor zichtig begonnen om de kam pioenschappen naar Leiden te krijgen". De commissie gooide daarbij het niet geringe mid del van „Het Comité van Aanbeveling" in de strijd. In die commissie vonden, naast Rector Magnificus Beenakker, aanbevelende zwaargewich ten als burgervader Cees Goe- gerestaureerde karal stad aan. U kunt zich hier gewoon niet vervelen"), Com missaris van de Koningin van Zuid-Holland Mr. S. Patijn en de oer-Haagse, in Leiden uni versiteit gegaan hebbende, ca- beretier Paul van Vliet onder dak. onsors Spi Die opzet had resultaat. „En van de gemeente", aldus Cools, „hebben we vervolgens alle medewerking van de ge meente gekregen. Maar, we hebben de accommodaties zélf gehuurd, met behulp van de inkomsten van de zeventien sponsors, die garant staan voor het benodigde budget van deze GNSK". De sportleraren van het Uni versitair Sportcentrum heb ben de commissie bijgestaan met adviezen. Ze zullen zich op de sportdagen zelf met de wedstrijdleiding bemoeien, daarbij wat het schermen be treft geholpen door de beken de, in Zoetermeer school hou dende, maitre Kasper Kardo- lus. Geen overbodige luxe overigens, als bedacht wordt dat er tien takken van sport op het programma staan, waaraan dertien universitei ten en hogescholen meedoen. Corine Cools: „We hebben be wust gekozen voor sporten waaraan veel mensen kunnen deelnemen, zodat er veel stu denten in actie zouden kun nen komen". De sportieve strijd voltrekt zich op drie lokaties. De Groenoordhallen, die zowel sportief als wat het randge- beuren aangaat een promi nente rol spelen, bieden on derdak aan het basketbal, het handbal, de budo-onderdelen, het schermen en het badmin ton. Op het Universitair sportcomplex wordt het vol leybal, het hockey en het ten nis afgewerkt. Het laatste on derdeel wordt bij slecht weer verspeeld in de Ter wegen hal in Sassenheim. De universi taire voetbal rolt op de velden van RKSV Docos. De kampi oenschappen worden donder dag, wat de sport betreft, met het traditionele hoogtepunt, de heren basketball-finale (aanvang 15.30 uur), in de Groenoordhal afgesloten. Tussen al de sportieve activi teiten is het „randgebeuren" bepaald niet vergeten. Dat be gint op dinsdagavond al met het inschrijven en het slapen („Een deugdelijke slaapzak en dik matje of een luchtbed zijn absoluut noodzakelijk als je op de betonnen vloer een oog dicht wilt doen") in de Groe noordhallen. Tussen beide „activiteiten" in worden de sporters op temperatuur ge houden met een optreden in het Anthonius Clubhuis van Elkie Deadman met haar one- woman-show 'Fair Riotry'. Het busnet moet in de dagen erna zorgen voor het distribu eren van het garnizoen spor ters over de diverse accom modaties. Diezelfde bussen zullen op woensdagavond hun lading pendelend uitstorten bij de haltes Steenstraat, Bree- straat, Korevaarstraat, Hooi gracht en Langegracht. Van daar gaat het inmiddels hon gerig (en waarschijnlijk min stens zo dorstig) geworden le gioen, met de verstrekte Ho- recafolder in de hand, de Leidse kroegen en eetgelegen- heden met een bezoek zal vereren, alvorens zich te stor ten in het GNSK'88 feest dat in de Groenoordhallen zijn beslag zal vinden. Het slapen voltrekt zich vervolgens in de hal waar overdag het sportie ve nat geplengd werd. Een ontbijtpakket, een lunchpak ket, zes uur sport en een bas ketbal-finale later wordt het spektakel besloten door een optreden van K&G, gevolgd door de prijsuitreiking aan de kampioenen. Waarop het IN TWEEDE HELFT VELDKORFBALCOMPETITIE: SASSENHEIM TOP be gint met frisse zin aan de tweede helft van de veld- competitie. De enige korf balhoofdklasser uit de Leidse regio beleefde een roerig slot van het zaalsei zoen, omdat Frank Nijen- huis in de voorlaatste par tij tegen Wordt Kwiek on verwachts opstapte. Coach Jasper Engel meent dat deze affaire inmiddels wel verwerkt is door zijn keurgroep en hoopt dat deze zich rond de huidige derde plaats kan handha ven. De oefencampagne van TOP heeft in het teken gestaan van het vinden van een opvolger voor Frank Nijenhuis. Deze besloot na een conflict met vakgenoot Anne van der Zaag als lid te bedanken, waardoor er een plaats in de basis open viel. „Ik had het graag anders gezien, maar dit is de beste op lossing", oordeelt Engel over de stap van zijn voormalige aanvalsleider. „Hij wilde er niet meer over praten en twee dagen later lag zijn bedank brief al. op de mat. Wij moeten toch verder en de wil om er wat van te maken is zeker in de groep aanwezig". Voor de vakature kwamen Eg- bert Dijkstra en Jeroen van der Kiaauw in aanmerking. Uiteindelijk koos Engel voor laatstgenoemde. „Jeroen heeft in de zaal een duidelijke pro gressie doorgemaakt en hij bleek op het veld ook het beste in te passen. Egbert behoort wel tot de vaste reserves, sa men met Diane van Nieuw koop, Paula Romsom en Hans Oudshoorn. Verder is de selec tie ongewijzigd gebleven, al is het meespelen van Aad Wie- gerink nog wat onzeker. Hij zit momenteel met een verstuikte pols na een partijtje voetbal met zijn collega's van de poli tie. Barbara Romsom is inmid dels wel weer helemaal her steld, maar zij mist nog veel wedstrijdritme". TOP-vorm Dankzij oefenduels tegen Die Haghe en VES hoopte Engel de Sassenheimse twaalf in „TOP-vorm" te krijgen, maar dat is niet geheel gelukt. „Het blijkt toch een hele overgang van de zaal naar het veld. Zij zijn in de zaal gewend een hal ve meter omhoog te komen bij een doorloop, maar op het veld is dat door de modder maar een centimeter of tien. Maar tegen VES begon het alweer aardig op veldkorfbal te lijken, vooral als je in aanmerking neemt, dat wij nog nooit in de sterkste opstelling hebben kunnen oefenen". Voor Engel gelden de komende twee wed strijden tegen Pams en KVS als belangrijke graadmeters voor het verdere seizoen. „Wij moeten daaruit vier punten halen en dan kun je met een gerust hart je blik hogerop richten. Het zal niet zo een voudig worden als het gezien de stand lijkt. Je moet niet vergeten dat we vier van onze vijf overwinningen maar met één doelpunt verschil behaald hebben en daar waren Pams en KVS ook bij. Daar staat te genover dat we koploper SCO al twee keer gehad hebben en vergeleken met andere clubs hebben wij niet het zwaarste programma. Daarom moet het ons lukken om nog voor wat verrassingen te zorgen, maar dan denk ik natuurlijk niet aan het kampioenschap. Dat is teveel gevraagd voor een eer ste jaar in de hoofdklasse. Het vasthouden van de derde plaats waarop we nu staan, moet toch wel haalbaar zijn". Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee Plaats Een schoolvoorbeeld van de gedogendehouding van sportend Nederland. We zagen het vorige week zaterdag bij de NSL halve marathon in Noordwijkerhout. De wheelers mochten meedoen, maar hun startpositie was bepaald niet benijdenswaardig. En niet te recht ook, lijkt ons. De „lopers die het met hun handen doen hadden vóór de meute „benen- wagers" moeten mogen star ten. Want wat kwam er vorig jaar tijdens de marathon van Rotterdam als echte eerste over de streep Dun Amsterdam heeft het, Rotter dam doet het en Katwijk ver siert het. En dus stond Scheve- ningen-doelman Chris Hooge- wey in de partij tegen Katwijk tussen de afgerolde, door ieder een gekende stroken „Koning, Keizer, Admiraal". Een soort oefening dus in het razendsnel feestelijk aankleden van het speelveld, met het oog op het naderend kampioenschap in 3A van de kustploeg. Hoewel Hoewel we ons ook kunnen voorstellen dat de papieren ac tiviteiten in Katwijk een servi ce zijn aan de tegenstanders. Die moet het bij het horen van de naam Katwijk intussen al bijna dun uit de broek lopen Fonetisch Clubliefde is een sleets begrip geworden. Het vrijwillig, be langeloos en onbezoldigd ver richten van werk voor een vereniging lijkt uit te sterven Al vatten wij afgelopen zater dag, vanwege een drie turven hoog ventje en zijn makker die al een turfje verder was, weer wat moed. Het duo stond bij Katwijk met een eigengemaakt spandoek dat minstens een stift of twee en een halve mid dag ontwerpen en inkleuren had gekost hun favorieten naar het vijandige doel te lok ken. Op slag ging ons hart open. En vergaven wij de door hen vergeten „ennetjes". Fone tisch en inhoudelijk klopte het toch? Verkeerd Er is weer vrij kleedkamerver- keer mogelijk waar het ARC- ers betreft die zich bij Wou- brugge in het tenue willen hij sen om tegen de club om de voetbaleer te strijden. En da's niet verkeerd. Maandagavond kwamen delegaties van de in onmin levende clubs Woubrug- ge en ARC onder leiding van afdelingsvoorzitter Jan Per soon bijeen en werd de „ste denoorlog" uit de wereld ge holpen. Gelukkig maar, vinden wij. want goed beschouwd was het alles bij elkaar maar een ordinaire ruzie over die Wou- brugse kleedkamer waarin ARC-jeugd een beetje huis had gehouden en waarbij de Al- phense club vervolgens niet geheel voor de veroorzaakte schade wenste op te draaien omdat de Alphense jeugd niets gesloopt zou hebben. Uiteinde lijk werden oprechte voetbal lers als die van het 16e van ARC, die part nog deel hadden de sloopwerkzaamheden, van de hele zaak de dupe. En dat was verkeerd. Badjes De redactie van De Groenwit ter, clubblad van het Zoeter- woudse SJZ, „handelt" als zo vele redacties van cluborganen in 'Wist u datjes'. Niet orgineel dus. maar somtijds wel leuk. Zoals in het laatste nummer van de Groenwitter, waarin we middels die rubriek aan de weet kwamen dat 'batjes'gym pies uit vroeger tijden zijn. Al leen denken wij dat de redactie in het vervolg uit moet kijken met het vijf pagina's verder opnemen van een prijsvraag waarin multiple gokkend SJZ en andere ontvangers van het clubblad een fles bier. een zak chips of een ijsje naar keuze kunnen winnen als ze het ant woord weten c Wat zijn BADJi Pappie Overigens doet de Groenwitter het op het gebied van de kin- derzorg een heel stuk beter. Robert Turk was bij de ver melding van de winnaars van de „Blinde Poule" in het ge deelte voor de seniorleden „de lieve zoon van Nel en speler n zondag-7". Maar in de '~t~igdhoek van het clubblad d men getuige de vermel- ig „de lieve zoon van Nel en n en speler van zondag-7" rtseling een pappie voor hem vonden. i '"P° ï,;&jpSR-journaal bladzijde 2: ion 's Honeymoonquiz, Fred iters Prijs je Rijk of nu weer A tot Z spelshow van Linda I Mol. al deze kwissen met n glamourpresentatoren ten jt hebben wij gelukkig nog ize' Jöhan van der Zwet en van Hart die traditiege- uw de nummers aflezen ir dat enerverende Bingo- 1'. fOSR heeft het dus duidelijk op met de TV-spelletjes QtJtuur die in Nederland welig jj$&rt. BehoudendJazeker \ar op de goede manier, rant vergeleken met het ge- staar naar die dwangbuis is het natuurlijk veel enerverender om omgeven door clubgeno ten, met gierende aorta-klep pen en een vers bakkie koffie onder handbereik - noest te zitten krassen in de hoop als eerste het inmiddels tot een ontoonbaar vod verworden formuliertje aan de wedstrijd leiding te kunnen overhandi gen, om vervolgens in wurgen de spanning het eventuele alle hoop de grond inborende 'veto' af te wachten en bij het uitblij ven ervan een prijs van de ta fel te mogen uitzoeken. Daar kan de Honeymoonquiz tegen op. Rob van Dort (Pernix): „Ondanks de verjonging zullen wij i ruimschoots handhaven" l| FOTO: ANDRÉ VAN HAASTI MOTTO IN TWEEDE HELFT VELDKORFBALCOMPETITIE: LEIDEN Halverwege het veldseizoen bevindLj Leidse korfbaltop zich in een precaire situatie.' overgangsklassers Pernix, De Danaïden en Fides hebben twee tot vier punten voorsprong op de de|w datiekandidaten en dat betekent dat er op de reste^ de zes speeldagen zeker gepresteerd moet worden^ kans dat de kloof tussen het trio en de resterende v^r nigingen in de tweede en derde klassen kleiner w<^r is beslist aanwezig door het uitzicht dat Fiks in^ heeft op promotie. Ook De Algemene staat er irLr goed voor, maar de overige clubs op Velocitas en po na, zijn nog niet vrij van degratiegevaar. Bij Pernix rekent Rob van Dort erop dat zijn verjongde selt- zich ruim handhaaft, ondanks het afhaken van routiniers C Kuipers en Kees Hortensius. „Wii hebben in de eerste veldr meer basisspelers gemist en toch behoorlijk gepresteerd", reU veert de oefenmeester uit Kudelstaart, die Ineke van der als vervangster heeft aangewezen voor Carla Kuipers. Hij is blij dat Geerten Breedveld terug kwam van zijn besluit oo^' stoppen, want anders zou de verjonging te radicaal worden. staan even ver van de koploper af als van de hekkesluiter,. alles is nog mogelijk. Ik verwacht niet, dat we de restert^ wedstrijden allemaal zullen winnen of verliezen en we zi^0I wel ergens middenin eindigen. Dat is niet spectaculair, maa^ bevinden ons nu eenmaal in rustig water, nu we de jeugd! het inpassen zijn", aldus Van Dort. Wakker „Je kunt er nog weinig van zeggen, want we hebben doorga slechte weer nauwelijks goed kunnen oefenen", antwoordt ifc ner René Versloot op de vraag of De Danaïden al in vorji voor het buitenwerk. Hij heeft Kitty Dool en René de Loufe; hun eigen verzoek lager te korfballen, vervangen door Iibo van Haren en Marco Mud. „Het is bekend, dat ik de twezi veldhelft een aantal ploegen pas wakker pleegt te wordeiar gaan presteren en het belooft nog zwaar voor ons te wordeyd denk dat wij een punt of vijf nodig hebben om ons te handhfen en de eerste wedstrijd tegen DTV kan daartoe een aanzet t Korfballen kunnen ze hier best, maar er moet meer lijn en $ri concentratie in ons spel komen". -er Ook John Tims signaleert tekortkomingen bij zijn Fides P$hi dat net boven de rode lijn staat. „De mentaliteit is bij somfen spelers niet zoals ik zou wensen. Zij kunnen zich alleen voo(ar paar wedstrijden honderd procent geven en de basis is eigejni te smal om daar wat tegen te doen", oordeelt de trainer, d|hi geblesseerde Jan Willem Meijer verving door Henk vanérl Waals en nog twijfelt aan het meespelen van Patricia Gottyai Janneke Hal vermeen en Nico Pikaar, die evenmin fit zijnicl neemt niet weg dat hij optimistisch vooruit blikt: „Wij min zondag gewoon winnen van nummer laatst. Sperwers, eni verder uit onze twee thuiswedstrijden de andere punten f— ken". I Rentree Tweede- en derde klassen: De strijd om promotie kan ii vandaag al beslist worden, wanneer Fiks de streekderby tl Velocitas wint. De ploeg van Henny Piket, die voor een bijtekende, heeft met Gwenny de Best voor Reinetta de A* één wijziging en zou in geval van winst haar voorsprong cr I Leiderdorpers tot zes punten vergroten. Dezen nemen aan eind van het seizoen afscheid van coach Atte van Haastn die Renée Corts door Lian Coppier verving en nog zoekt t 1 een vervanger van de geblesseerde Rien van Poelgeest. Poullai noten Crescendo en Zuiderkwartier zullen nog wat puêsc moeten verzamelen om van de laatste plaatsen weg te blijijj De Algemene bezet momenteel de éérst plaats in 3K, maar del liefst vier concurrenten binnen twee punten afstand. De Uda naren beleefden een zwak zaalseizoen en zondag zal tegenwe dedinger ALO blijken of dat al goed is verwerkt Tempoi h vandaag van Olympia winnen om zich nog te mengen iier strijd om de titel. KNS lijkt onafwendbaar een dubbele degifcoi tie tegemoet te gaan; de équipe van de scheidende trainer i ir Jan Elzenga wacht nog op de eerste overwinning. Ook Fier heeft in de 3e klasse O nog niet gewonnen, maar coach I 1 van Vliet acht zijn twaalftal versterkt door de rentree vani ui van Dongelen. Mochten de Noordwijkers vandaag, bij ADÖtbj derdaad eens winnen, dan zijn er overlevingskansen. Zo lei dan lijkt een terugval naar de afdeling Rijndelfland niet mèrc ontlopen. Diane Hoppenbrouwer (met bal) staat er met De Algemene faaj voor. Heel anders is dat met het KNS van Sandra Ligtvoethui nog wacht op de eerste zege. jiih FOTO: ANDRÉ VAN HAASTf 0

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16