Noordwijks strand bij beste Europa IfflNIWlSRI.An Noordwijk stopt met surveillance te paard Brief CDA naar De Vries Leefbaar Leiderdorp vangt driemaal bot M Mevrouw Pouwels begrip in de zwakzinnigenzorg ólurgemeester opent kruisgebouw U 00 a. 13 S)eCeicbokc(2ou^ant .EIDEN OMGEVING CeldócSotfumt ZATERDAG 26 MAART 1988 PAGINA 15 ÏPRenPSP iet samen in egstgeest i en 0EGSTGEEST De PPR )egstgeest zal als zelfstandige artij deelnemen aan de ge- "M leenteraadsverkiezingen van 990. Er is afgezien van een PeP ezamenlijke lijst met de PSP, era etgeen in andere gemeenten andi ,ei voorkomt. Tijdens de ver- s iezingen voor de gemeente- weii iad in 1986 kondigden PPR n de PSP in Oegstgeest aan tlofA de toekomst nauw te gaan we'1 imenwerken met als doel een it rot szamenlijke lijst bij de vol- 'k lende raadsverkiezingen. De bol PR wil de samenwerking toe ei voortzetten, maar geeft de mil aorkeur aan zelfstandige uit, eelname aan de verkiezingen. ?eve -t n anleiding voor deze houding at" jn recente uitspraken van de erm ndelijke congressen van bei- se^ partijen, waar gekozen of erd voor een zelfstandig op- h eden. Ook het feit dat de PR reeds gedurende 10 jaar stuk Jfstandig een zetel in de 'P egstgeester raad bezet, speelt i. Vc;n belangrijke rol. isuik ong e samenwerking met de ^SP-leden van de afdeling £an egstgeest was zeer plezierig, aar leverde naar de mening i m de PPR-fractie niet een a"ebdanig nieuw geluid op dat 'en et een naamswijziging recht- ANf*rdi gde. Ivendien heeft een zelfstan- ;e PPR bij de raadsverkie- gen altijd meer stemmen cregen dan er in Oegstgeest gezamenlijke lijsten bij pro- nciale en Europese verkie- 3r tngen werden uitgebracht. De tzENtdicalen concluderen daar uit uur it velen het plaatselijk werk uurjn de PPR zeer op prijs te ellen. Niettemin blijven de 5' bez dicalen bereid tot samen- izatxerking met andere partijen. Rijnsburgs Metselbedrijf fraudeerde voor tonnen RIJNSBURG Vier personen zitten nog in voorlopige hechtenis op verdenking van het plegen van fraude bij het faillissement van een metselbedrijf dat was gevestigd in de oude Flora-veilinghallen in Rijnsburg. Het gaat daarbij om een bedrag van enkele ton nen. Met name het Sociaal Fonds Bouwnij verheid en de Belastingdienst zouden zijn benadeeld. Het onderzoek naar het faillissement van het metselbedrijf begon in september van het vorige jaar. Aan dit onderzoek werd meegewerkt door de Rijnsburgse rijkspoli tie, de bedrijfsvereniging en de fiscus. In to taal zijn tien personen aangehouden, waar van er nog vier zijn ingesloten. Het gaat hier om drie inwoners van Leiden en een uit Lisse. LEIDEN In een brief aan CDA-fractievoor- zitter in de Tweede Kamer B. de Vries heeft de Leidse CDA-fractie er nog eens op aangedron gen verdere bezuinigingen op de sociale zeker heid niet te aanvaarden. De brief is afgelopen dinsdag verzonden. Een dag eerder nam de Leidse gemeenteraad een motie met dezelfde strekking van het CDA aan. Alleen de VVD stemde daar tegen. De raad verzoekt in die mo tie ook om steun van de Eerste Kamer en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Voorts heeft CD A-fractievoorzitter J. Walen kamp 17 gemeenten met meer dan 100.000 in woners in Nederland een brief gestuurd waarin hij hen verzoekt om de Leidse actie te steunen. LEIDERDORP De Stichting Leefbaar Lei derdorp heeft de afgelo pen week weinig succes gehad bij de diverse be roepen die waren inge steld. Zo wees de Raad van State het bezwaar te gen de vuilstortplaats in het Doesgebied van de hand. Feitelijk ging het daarbij om een bezwaar tegen een onthef fing van de verplichting een milieu-effectrapportage te ma ken. Die ontheffing was door het ministerie van VROM ver leend aan burgemeester en wethouders van Leiderdorp. Volgens Leefbaar Leiderdorp is dat onterecht, omdat de ef fecten die de stortplaats op de omgeving heeft eerst onder zocht zouden moeten worden. Dit in verband met de aanwe zigheid van onder meer het Elisabeth Ziekenhuis Leider dorp. Volgens gemeente en provincie is dat onderzoek fei telijk al gedaan en worden maatregelen genomen om overlast te beperken. De pro vincie Zuid-Holland kampt daarnaast met een groot ge brek aan stortplaatsen. Vol gens staatsraad mevrouw Gar deniers waren die argumenten doorslaggevend, ondanks het feit dat een vertegenwoordiger van het ministerie ter zitting verklaarde geen bezwaar te hebben tegen het alsnog laten uitvoeren van een milieu-ef fectrapportage. De gemeentelijke commissie beroep- en bezwaarschriften verklaarde daarnaast deze week de bezwaren van de Stichting niet-ontvankelijk. Het ging om een bezwaar te gen de bouw van een High Tech Center in Elisabethhof, waarvoor volgende week de eerste paal wordt geslagen en een bezwaar tegen de bouw van een sporthal naast het nieuwe zwembad aan de Hoogmadeseweg. Volgens de commissie wordt de Stichting niet rechtstreeks in haar be langen getroffen door de twee bouwprojecten. De doelstellin gen van de Stichting zouden daarvoor te ruim zijn. BELGISCHE CONSUMENTENBOND: NOORDWIJK Het Noordwijkse strand be hoort tot de stranden in Europa die het minst bacteriologisch zijn ver vuild. Dat blijkt uit een test van de Belgische consumentenbond. De test is in de zomer van 1987 uitgevoerd. Noord- wijk voldoet aan de EG- normen die aan zwem water worden gesteld. bij andere Nederlandse stran den gepeild. Ook het water bij de stranden van Enge land, Ierland. Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië en Griekenland is onderzocht op bacteriologische vervuiling. De proeven werden genomen tijdens de maand juli 1987. Behalve op bacteriologische vervuiling, schadelijk omdat mensen daar ziek van kun nen worden, is het zeewater gecontroleerd op de aanwe zigheid van zware metalen en zichtbare vervuiling. Het Noordwijkse zeewater bleek matig vervuild te zijn met zink, kwik en koper en licht met cadmium en lood. De doorzichtigheid van het water kwam slecht uit de bus. In het Noordwijkse zee water kon minder dan 30 centimeter ver worden geke ken. Noordwijks zeewater is, vol gens de Belgische consumen tenbond, veel beter dan het water in Zandvoort. Scheve- ningen scoorde echter beter dan Noordwijk. Daar werd geen zichtbare vervuiling ge constateerd en de doorzich tigheid van het water was groter. Het zeewater bij Ter schelling blijkt het beste van Nederland te zijn. I artbel,r9emees,er G-J. van der Krott van Lisse heeft gistermiddag het nieuwe gebouw van de kruisver- i berfiging 'Gezondheidszorg' in de Poelpolder geopend. De burgemeester deed dit door het door 30-2Chky van Oosten vervaardigde glasmozaïek te onthullen, een kunstwerk dat het elkaar helpen sym- .30uMjseert. Hij schetste vervolgens de ontwikkeling van de gezondheidszorg in Nederland en het ie l^an9 van het nieuwe centrum in de Poelpolder. Lisse beschikt thans over twee adequaat toege- -.te kruiscentra. Vandaag is er van 15 tot 17 uur open huis voor de burgerij. Tuinbeoordeling ZOETERWOUDE Het Co mité Tuinbeoordeling te Zoe- terwoude heeft de eerste ron de in de wijken, ter beoorde ling van de voorjaarstuinen, al weer achter de rug. Het comité is niet ontevreden. Hoewel er nog weinig bloeit zien veel tui nen er goed verzorgd uit. Tot het comité zijn vorig jaar Joke van der Ham-van der Salm en Ad Kluiters toegetreden. Re centelijk is daar Th. van Leeu wen (Servatiusstraat) bij geko men. Voor het dorpsgedeelte is nog versterking gewenst. Be langstellenden kunnen zich aanmelden bij de heer N. Es- man, Ambachtsherenweg 94, telefoon. 01715-1957. Het afscheid van mevr. Pouwels (midden). DIRECTEUR- GENERAAL WVC BUAFSCHEID: NOORDWIJK Onder overweldigende belangstel ling heeft dr. T. Pouwels gis termiddag afscheid genomen als geneesheer-directeur van de Dr. mr Willem van den Berg Stichting. „Een begrip in de zwakzinnigenzorg in Nederland", zo omschreef mr. J.N. Richelle, directeur- generaal van het ministerie Vanaf 1955 diende zij de Noordwijkse inrichting, eerst als assistent daarna als afde lingsarts. In 1964 werd zij medisch adjunct-directeur en sinds 1970 is zij actief in haar huidige functie. Wegens haar grote verdiensten voor de zwakzinnigenzorg in ons land werd ze in '86 benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Honderden kwamen haar gisteren een goede toekomst wensen. Tot hen behoorde loco-burge meester J. Bedijn, oud-bur gemeester mr. J.M. Bonnike, burgemeester Bos van Kat wijk en vele vertegenwoor digers uit de wereld van de gezondheidszorg. Dr. Pouwels wierp in een re feraat een blik terug naar het ontstaan van de inrich tingen. „De Christelijke in spiratie is daarbij een drij vende kracht geweest. De christelijke inrichtingen wil den zo zorg geven aan iedere zorgbehoevende. Dat geld nog steeds", aldus mevrouw Pouwels. NOORDWIJK De Noord wijkse politie stopt met de sur veillances te paard tijdens de zomermaanden in het duinge bied. De politie twijfelt aan de doelmatigheid van deze sur veillances. Verder zijn er pro blemen om de surveillance te paard in het dienstrooster in te passen. Door personeelsgebrek werd in 1987 tien keer te paard gesurveilleerd, terwijl men oorspronkelijk twintig keer de duinen in had willen gaan. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1987 van de Noordwijkse politie. Noordwijk sluit niet uit dat in de toekomst alsnog te paard wordt gesurveilleerd. Dan moet er wel worden samenge werkt met korpsen uit de na burige gemeenten, schrijft het korps in haar jaarverslag. Op dit moment overweegt Kat wijk nog niet om met een sur veillance te paard te beginnen. Een mogelijke samenwerking met Zandvoort, die ook een proef met surveillance te paard heeft gehouden, wordt niet uitgesloten. Uit het jaarverslag blijkt ver der dat de kleine criminalieit in Noordwijk in 1987 licht is gedaald. Er zijn minder fiet sen, bromfietsen en motoren gestolen. Ook het aantal win keldiefstallen, vernielingen en inbraken in auto's, hotels en bedrijven daalde in 1987 ver geleken met 1986. Er werden ook minder processen-verbaal uitgeschreven. Zo werden mmder mensen betrapt met een borrel op achter het stuur. Meer mensen kregen een pro ces-verbaal omdat zij na een aanrijding doorreden. Ook het aantal klachten over geluidso verlast door de horeca is sterk verminderd. De politie wijt dit aan het afgeven van muziek- vergunningen aan horecabe drijven waarvoor muziekbe- grenzers bij verschillende be drijven zijn geplaatst. Toch betekent dat niet dat de Noordwijkse politie een rustig jaar achter de rug heeft. De politie heeft veel werk gehad aan het controleren van het belanghebbenden parkeren in Noordwijk aan Zee. Hierdoor werd het andere politiewerk nadelig beïnvloed, staat er in het jaarverslag. De Noordwijk se politie acht het niet verant woord nog langer een hoge prioriteit te geven aan deze controles. Juist op tijdstippen dat er gecontroleerd moet worden is de behoefte aan po litie ook op andere terreinen gewenst. Er moet een andere controlewijze komen als het belanghebbenden parkeren wordt doorgezet, meldt het po- litiejaarverslag. Het electronisch controleren van discotheekbezoekers bij drie bedrijven in Noordwijk heeft een rijkè oogst opgele verd. In totaal werden in 1987 148 wapens in beslag genomen, variërend van wapenstokken, boksbeugels tot messen. Verder nam in 1987 het aantal inbraken in woningen van 80 in 1986 naar 137 fors toe. Ook het aantal fout geparkeerde auto's dat is weggesleept vorig jaar is verdubbeld van 83 naar 165. Er was in 1987 ook een lichte stijging van het aantal aanrijdingen. Net als in 1986 vonden de meeste aanrijdin gen plaats bij het parkeren en bij het niet verlenen van voor rang. Het aantal gewonden dat bij verkeersongelukken viel, daalde van 91 naar 73. Deze daling is grotendeels toe te schrijven aan minder slachtof fers onder de bromfietsers. tersche cultuur-indrukken eenigermate afwijkt". Daar was ook de parel van Zevenbergen, Kroonstad, met de „zwarte kerk", de ooste lijkst gelegen Duitse gothi- sche dom. Ook waren er nog de machtige burchten van even machtige Duitse rid ders, die het land tegen de overvallen uit het oosten ver dedigden. Kerkburchten ver dedigden de dorpelingen te gen de binnenvallende Turk se benden; deze burchten „zijn een symbool van de on buigzame kracht der oude bevolking van Zevenbergen. Het voormalige grootvorsten- dom was sedert 1867 met Hongarije vereenigd, maar door den wereldoorlog ('14- '18, T.P.) kwam het, bij den vrede van Versailles in 1919, aan Roemenië". Uit de moppenhoek. „Stel je voor, Suze, mijn naaister heeft mijn man een brief ge schreven, waarin ze zegt dat ze niets meer voor me wil maken zoolang de oude reke ning niet is betaald". Suze: „Wat een onbeschaamdheid! En wat heeft je man ge daan?" „Hij heeft haar een dankbetuiging gestuurd". Kareis: „Nu, wat zeg je van dat onweer vannacht?" Dreu- melmans: ,,'k Heb er niets van gemerkt". Kareis: „Heb je dien kolossalen derden slag dan niet gehoord?" Dreumel- mans: „Neen, ik slaap niet aan de straat". „Dokter, mijn man praat den heelen nacht in zijn slaap; is daar iets tegen te doen?" „Mevrouw, het beste zal zijn dat u hem overdag wat gele genheid geeft om te praten". „Zeg kastelein, ik hoor dat je ongedierte in je wijnkelder hebt". „Ja mijnheer, denk eens aan, er zijn ratten". „Dat zullen wel waterratten zijn, denk ik". STILLE OMGANG: „De Stille Omgang, j.l. Zondag te Amster dam gehouden, bewees door de overtalrijke deelneming, dat de vereering van het H.Sacrament steeds toeneemt. Uit ver schillende plaatsen van het land trekt men op ter Heilige Ste de, om in zwijgenden omgang eerbiedige hulde te brengen aan den Verborgen God. Deze foto werd genomen in de Spui straat 's nachts". LANDVERHUIZERS: „Te Roosendaal hebben zich droeve tooneelen afgespeeld onder de landverhuizers uit Cuitsch Po len, die naar Zuid-Amerika zouden vertrekken, maar onver wachts moesten hooren, dat daar geen emigranten meer wer den toegelaten". Saks reeds meer dan acht eeuwen tegen alle aanvallen verdedigt. Bewoond door Saksen een oude kolonis- tennaam voor de zwervende Rijn- en Moezelfranken uit de 12e eeuw door Roeme- niërs en Magyaren, 'n men geling van volken, die uiter lijk reeds aan de kleurige volksdrachten te herkennen zijn, biedt Zevenbergen een aantrekkelijken, afwisselen den aanblik, die van de Wes- „Wel. dat treft niet", zei de bezoekster, „ik ben nu al drie maal geweest om de baby te zien en telkens slaapt de schat". „Als u „de schat" wakker wilt zien, zult u 's nachts na twaalven moeten komen, dan kunt u ze hooren ook", sprak de gelukkige va der. „Omdat je nu zoo'n mooi rap port hebt", zei oom Suiker- buik, „mag je kiezen tusschen dezen rijksdaalder en een gouden tientje". „Geef mij het kleinste maar, oom", sprak Jan. „Neen, omdat je nu zoo bescheiden bent krijg je het grootste van me", zei oom Suikerbuik. A.(kaalhoofd): „Ja, ik ben zwaar ziek geweest, mijn le ven hing aan een haar!" B.: „Maar toch niet aan uw ei gen?" Jongeheer Drop: „Is u de heer, die wacht op juffrouw Drop?" Verliefde: „Eh... ja". Jongeheer Drop: „Nou, mijn zuster stuurt me om u te vragen, of u nog wat geduld wilt hebben. Zaikomt zoodra de bui over is!" JLANI 3 In l igstga 'oorsMet het oog op de Passie- erwolijd eens het zwaarte- - Kopunt van de 40-daagse iaen°yasten publiceerde 20.ocnet „Geïllustreerd Zon dagsblad" op zaterdag 27 enai<naart 1926 het gedicht irzorêraflegging, een schep en lïfng van een zekere Daaf Sutove. Daaf had Onder redactie van Ton Pieters. een bijzondere kijk op de dingen. „Daar rees voor 't weifelend oog me een stille rij van schimmen, Zoo somber-stom...zoo spo kend vaal, als de avondwind Wild wuifde met hun donkre waden...'k Zag ze klimmen ZEVENBURGEN: „De Zwarte Toren in Kroonstad Met moeien tred de glooiing op...van verre tintt' Een witte waas van licht mij tegen, dan 't roodglimmen Van fakkelvlammen in 'n graf-spelonk. „Mijn Kind!" Die ziele-kreet verloor zich half in 't winden-grimmen. Ik hoorde ze even... dacht: met zulk een zucht bemint Een moeder slechts. Daar woei me een wolk aromen tegen... Op linnen doek lag een ge balsemd lijk ter aard, In marmerblanke pracht, en die 't omringden zwegen. Toen hieven twee paar ar men 't lijk, dat zonk ter spon de Van 't graf, dof viel de zware steen, die val was 't zwaard, Ik voelde 't mee dat Maria's hart doorwondde". In ziin geografische reeks be steedde het Zondagsblad deze keer aandacht aan „het schoone Zevenbergen" (eerder bekend als Zevenbur gert, T.P.) „een oud- Duitsch cultuurland, dat de

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15