£eidóe6(Hi4aiit 4* Meldpunt Discriminatie moet blijven bestaan STAD OMGEVING VVD: PARKEERGARAGE BIJ KORT RAPENBURG WEEK EINDE Uitgekiend schrijfgerei ZATERDAG 26 MAART 1988 PAGINA 13 lachten over arkeersysteem IDEN Bewoners van de Van Werfstraat, Hekkensteeg en een van de Oude Rijn zijn ontevre- over de betaald parkeren-rege- Hoewel zij 180 gulden hebben sch^ald voor e^n vergunning, zijn de 3n g keerplaatsen in hun straten vaak jtilit et door mensen zonder vergun- die het risico van een boete op ;oop toe nemen. Volgens de be iers bevinden zich hier de nodige keiiers onder. Bewoners worden loet omdat zij hun auto op de stoep en. Zij vinden dat de gemeente [parkeerders moet wegslepen. Een met handtekeningen van bewo- wordt binnenkort aangeboden wethouder J. Peters van verkeer. liteu 'E mve 5 BURGEMEESTER OVERWEEGT MAATREGELEN TEGEN KOETS LEIDEN Burgemeester C. Goekoop overweegt maatregelen tegen overlast van bezoekers van de Koetsotheek in de Kruis straat. Dit schrijft hij in antwoord op vragen van raadslid R. van Lint (Links Leiden). Welke maatregelen dit zijn, zegt hij echter niet. Goekoop wil eerst een inventarisatie van de overlast van de politie. Wel schrijft hij dat bij overtreding van de sluitingstijd de reguliere ontheffing, na de gebruikelijke waarschuwing, in eerste instan tie voor drie maanden en bij herhaling voor een langere periode zal worden geschorst en eventueel ingetrokken. In zijn antwoord schrijft Goekoop dat het aantal incidentele ont heffingen van de sluitingstijd tot een minimum wordt beperkt en dat naleving van dit tijdstip streng wordt gecontroleerd. Hij geeft toe dat dit niet dagelijks gebeurt. Dat komt volgens Goe koop doordat de politie daar geen tijd voor heeft. Bewoners van d'Oude Morsch klagen al jaren over de geluidso verlast van de discotheek, die overigens geen Hinderwetvergun ning heeft. Paasprogramma Volkenkunde LEIDEN Tijdens de paasvakantie worden er voor kinderen vanaf 9 iaar in het Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steen straat 1) enkele creatieve middagen gehou den. Van dinsdagmiddag 29 maart om twee uur tot vrijdagmiddag 8 april om vier uur is er onder andere: karpervliegers maken, wayangpoppen maken, grimeren, origami, kijkdoos maken en een poppentheater. Het is raadzaam om telefonisch plaatsen te re serveren bij de educatieve dienst, tel. 071- 211824. De kosten zijn twee gulden per per soon en twee gulden voor het materiaal. Er zijn eveneens in het museum in de maand april speurtochten door het museum en elke woensdagmiddag is er een kinder programma. Kosten en aanmelding voor deze activiteiten zijn gelijk aan in de paas vakantie. Wegwijzer voor Leidse ouderen LEIDEN De nieuwe •Wegwijzer voor oude ren in Leiden is uit. In de herziene en bijge werkte versie voor 1988 en 1989 staat informatie over allerlei voorzienin gen, instanties en acti viteiten voor ouderen. Het is de vierde Weg wijzer voor ouderen die in Leiden verschijnt. Het informatieboekje is gratis verkrijgbaar bij de verschillende dien stencentra en bij het Stedelijk Bureau van het DGB aan de Hoog landse Kerkgracht 32. Lunch concerten ook in april LEIDEN De lunchcon certen van K&O worden ook nog in april gegeven. Het lag in de bedoeling om de serie per eind maart af te sluiten, maar volgens de Leidse Volksuniversiteit is de belangstelling zo groot dat er ook op de donderda gen in april van 12.45 tot 13.00 uur concerten zullen worden gegeven. K&O overweegt om ook in mei dóór te gaan met de lunch concerten. VVD vergadert Natuurwandeling LEIDEN De jaar vergadering van de Leidse VVD wordt ko mende maandag ge houden. Vanaf 20.00 uur wordt onder ande re gesproken over ac tuele zaken die in de gemeentepolitiek aan de orde zijn. Voorts worden de moties be sproken die de afde ling heeft opgesteld naar aanleiding van het discussiestuk „Li beraal Bestek". De vergadering wordt ge houden in café „In den Leidschen Salon" aan de Steenstraat. LEIDEN Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie afdeling Leiden houdt morgen een natuurwandeling door het landgoed Oud-Poelgeest in Oegstgeest. De wandeling on der leiding van gidsen begint om 13.00 uur en duurt ander half tot twee uur. Deelname is gratis. Vertrek bij het toe gangshek van het landgoed. Buurthuis Groenoord houdt vandaag en morgen een wan deltocht over 5, 10, 15 en 25 ki lometer. Startplaats is het buurthuis Groenoord aan de "Pasteurstraat 23. Vetrokken kan worden tussen half negen en twee uur. IWSj ij gdhi aver- en ortbuurt bijna >*ils nieuw" II i DEN De renovatie van te delen van de Haver- en k z'i tbuurt is vrijwel voltooid. ien termiddag werd het hoog- afdt punt bereikt van een we- neni [huisje, dat komende zomer %oveerd zal zijn. Het huis- taat aan de 2e Gortestraat, de afgelopen jaren veel 'ershuisjes zijn opgeknapt, huis heeft een nieuwe on- 5t cant en een nieuw dak ge- gen. Het totale project kost ^0.000 gulden. Het gaat een leer-werkproject: knemers doen zo ervaring later ergens anders aan te kunnen. Zij worden tald door het arbeidsbu- u. Wethouder D. Tesselaar 01 kshuisvesting) toonde zich (nomen met deze werkwij- jezin Hij overhandigde de werk- iers het traditionele panne- Architect is Boude wijn iman. PW) de renovatie klaar is, is in «e Gortestraat alleen het ernaast nog niet opge- it. Met de eigenaar, die het ;arage gebruikt, is afge- cen dat de voorgevel t geschilderd en het met- [erk gerepareerd. bening nieuw |nt-seizoen pRSCHOTEN Het vier- lontseizoen in Voorschoten idt vrijdag 1 april om 11.00 loficieel geopend. De pont, m initiatief van de Stichting fcrWerk, ligt dan afge- prd aan Voorschotense zij- piabij de Ijsbaan. COLLEGE WIL EXPERIMENT VERLENGEN TOT MEDIO '89 LEIDEN Het Cen traal Meldpunt Discri minatie moet blijven be staan. Dat is althans de mening van het college van burgemeester en wethouders, dat gisteren heeft besloten een ton beschikbaar te stellen voor verlenging van het experiment tot 1 juli volgend jaar. Als de ge meenteraad ermee ak koord gaat, worden twee part-timers voor in to taal 36 uur aangenomen, die zich vooral moeten gaan bezighouden met voorlichting over anti discriminatie, hulp bij acties als opsporing van discriminatie bij disco- theken, registratie van klachten en de structu rele aanpak van discri minatie op het gebied van wonen en werken. Het Centraal Meldpunt Dis criminatie in Leiden bestaat sinds 15 september 1986. Het werd ondergebracht bij de Leidse Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg en kreeg subsidie van de gemeente tof 1 maart van dit jaar. Gedu rende de eerste periode wer den 70 klachten gemeld. Het college stelde voor de werk zaamheden voort te zetten, maar tijdens een commissie vergadering bleek dat de raadsleden niet zo positief waren over de werkwijze van het Meldpunt. Zij von den dat er te veel aandacht was besteed aan het registre ren van de klachten, dat er te weinig contact was met de doelgroeporganisaties en dat er te veel rechtenstudenten als vrijwilliger werkzaam waren. .Het nieuwe voorstel voldoet in grote lijnen aan de eisen van de raad. Zo hebben on geveer tien organisaties toe gezegd deel te willen nemen aan een begeleidingscom missie. Voorts wordt meer geld besteed aan voorlich ting. Ook het spreekuur wordt uitgebreid en gepro beerd zal worden het Meld punt minder als onderdeel van de Rechtswinkel te la ten functioneren. „Dat kan bijvoorbeeld door een bord met de naam buiten te han gen", aldus wethouder H. de la Mar. Er wordt tevens naar gestreefd niet alleen rech tenstudenten aan te nemen als vrijwilliger. „Er kunnen ook stagières worden aange nomen van middelbare en hogere beroepsopleidingen", geeft de wethouder een voorbeeld. De kans op een eigen pand voor het Meldpunt is heel klein. De la Mar: „Het mooiste zou zijn dat het in de Haarlemmerstraat komt, maar dat kost anderhalve ton per jaar. Een pand ko pen is heel moeilijk, omdat het om een experiment gaat". De wethouder heeft „er vertrouwen in", zegt hij. „De eerste tijd is er mis schien niet altijd even zinvol gewerkt. Dat kwam ook om dat de doelstellingen niet duidelijk waren omschre ven". Eind april buigt een raadscommissie zich over het voorstel. LEIDEN De VVD wil dat de vierde parkeergarage wordt ge- Situering in het gedeelte bij het Kort Rapenburg en de Bree- bouwd in de directe omgeving van het Kort Rapenburg. De libe- straat heeft volgens de VVD het voordeel dat de westelijke zijde ralen vinden dat de huidige parkeerruimte in de binnenstad van de binnenstad beter bereikbaar wordt en dat ook bezoekers „onvoldoende" is en achten een vierde parkeergarage „noodza- van de Stadsgehoorzaal, het stadhuis, de Pieterskerk en ver- kelijk om de regionale functie van Leiden verder te verster- schillende musea er gebruik van zullen maken. Ook de Kamer ken". De gemeente zou in de ogen van de VVD een financiële van Koophandel pleit voor een parkeergarage bij het Kort Ra- bijdrage kunnen leveren. penburg. (let bijdragen van Paul van Her Bijl, Julia van Bohemen, Irank Buurman, Kees van (erpen en Arie Schaken- pn (1) laatste weken van maart mmerken zich traditiege- juw door de presentatie van meest fantastische plan- htn. Wat bijvoorbeeld te den- gn van de hersenspinsels Job Habold, beeldend instenaar te Leiden. Afgelo- [n week zond hij een lumi- W/jtis idee aan onder meer de Tnieente Leiden, de Kamer [Ot Koophandel en de plaat- gplijke pers. Job meende een Hrage te moeten leveren de discussie over de ver- rsproblematiek in de Leid- binnenstad, die het zal automobilist opgevallen bepaald niet gering is. tiet gehinderd door de poli- jke complicaties waarmee erput stadsbestuur in voortdu- >4, 4ïd veranderende situaties is, wil ik u een wellicht it ambitieus idee geven een mogelijke oplossing" is Habold, die waarschuwt (t zijn idee „gepaard gaat (t-enige opoffering van de Leiden levende „traditio- gevoelens". Ook finan- 1 heeft het zo zijn conse- •nties, maar Habold rekent i y overheidssubsidies bnsonng. -^t heeft Habold uitgedacht? wil de zogenaamde Leidse tyring, de verkeersader via Breestraat, Hooigracht, igegracht, Lammermarkt, itenmarkt, Trufmarkt, insessekade en Kort Rapen- rg een kleine wijziging la- n ondergaan. De „lus" zou Bt verruimd moeten prden. hn (2) et Rapenburg, een mooie ijaeht met statige, historische II r mouwen en woonhuizen, ligt met z'n stille water tame- rustigjes bij. Het brede 'ter, door scheepvaart of tzierboten zeer weinig of huur !t gebruikt, is wel mooi om 1104 ar te kijken, maar van Vingend nut is het eigenlijk it. De Breestraat, de hart- gader van onze stad, met mooie voorname winkels fraaie historische gebou- oifcn, heeft met zijn hinderlij- ad. ke en nog altijd drukke ver keersoverlast ondanks alle ex perimenten niet de zo zeer ge wenste sfeer om er ongestoord te winkelen of op een terrasje te zitten. Dit tot schade van ondernemers en publiek", zo luidt Habolds beschouwing. De doorgewinterde 1-april grappers voelen het al aanko men: Habold wil het Rapen burg droogleggen en een geas falteerde tweebaansweg in de gracht laten aanleggen. Er zou wat geluidsdemping kunnen komen en ter compensatie van het geleden cultuur-histo rische verlies wat standbeel den opgericht kunnen worden, bijvoorbeeld van de hoogleraren Cleveringa en De Sitter. Habolds idee mag bepaald or- gineel heten, maar ook niet meer dan dat. Het Rapenburg dempen voor een weg staat ongeveer gelijk aan het slopen van de De Burcht om er wo ningbouw te plegen. Maar Ha bold hoeft de moed niet op te geven om wat aan „De Leidse Chaos" te kunnen doen. Er zijn bijvoorbeeld gevallen be kend van kroegbazen die het met een 1-aprilgrap tot raads lid hebben geschopt. Plan (3) Niet minder ambitieus zijn de plannen van het Leiderdorpse Meubelplein in de Leider- dorpse wijk Elisabethhof. Het staat er nog geen twee iaar, maar zal binnen afzienbare tijd al spektaculair worden uitgebreid. De ondernemers hebben het groene licht gege ven voor het zogenaamde plan B. Binnenkort wordt de eerste paal daarvoor geslagen. Plan B behelst een cirkelvor mige verdieping op zuilen bo ven het Meubelplein. Daar mee worden de voorschriften van het bestemmingsplan, dat feitelijk geen uitbreiding meer toestaat, op handige wij ze omzeild. De ondernemers van het Meubelplein brengen hun concurrentie, die zich he vig heeft verzet tegen het hui dige Meubelplein daarmee een nieuwe slag toe. De schijf die boven het Meu belplein wordt gebouwd wordt een soort architecto nisch wonder. Hij wordt ge dragen door zes zuilen die bij na twee meter hoger zijn dan het Meubelplein zelf. De zui len krijgen onderling een soort railverbinding. Dit om het mogelijk te maken de schijf te laten draaien, gere geld door een computer en hydraulisch functionerend. De nieuwe verdieping zal, naar het zich laat aanzien, drie maal per dag om een centrale as, geplaatst in de tuin, gaan draaien. Het perso neel van de zaken die in de schijf worden gevestigd zal derhalve worden verlost van een eentonig uitzicht. Wat heeft het Academisch Ziekenhuis In Leiden nodig? (zie No dig). FOTO: TEJO RINGERS Nodig? Gaat het AZL in de showbizz? Dat is tot nu toe voor iedereen een groot vraagteken. In elk geval lijkt het er sinds maan dag op dat het ziekenhuis haar medewerkers en bezoe kers met een quiz wil opzade len. Sinds maandag staan er na melijk her en der verspreid op het AZL-terrein borden met posters met de tekst: „no dig?' Wat is nodig? Het vraagteken achter dit niets zeggende, of misschien juist wel veelzeggende woord geeft blijk van een groot raadsel. Heeft het AZL geld nodig, personeel nodig of misschien Plan B omvat nog meer ele menten, waaronder de vesti ging van een restaurant in de tuin op de binnenplaats, die door de schijf overdekt zal worden. Boven op de schijf zou een dakterras kunnen ko men. De eerste paal voor het sensationele project wordt ge slagen op Goede Vrijdag om twee uur 's middags. De Bel gische ontsnappingskunste naar Joe Alcatraz zal daar zijn medewerking aan verlenen. Een architectenteam zal aan de hand van een maquette tekst en uitleg geven. Ieder een die in UFO's gelooft is van harte welkom een kijkje te komen nemen bij het ont staan van de eerste Leider- dorpse vliegende schotel. wel patiënten nodig? Mis schien is er wel een nieuw be stuur nodig. Of zou er iemand nodig moeten? Wie het weet mag het zeggen. Maar degenen die het weten willen het niet zeggen. Pieter van Dam, hoofd van de afde ling voorlichting van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden en het Leids reclamebureau Joop Visser lijken samen een geheimpje te hebben. Beiden willen echt niets vertellen over de tekst op de borden. Volgens een medewerkster van het reclamebureau schudt het de mensen in ieder geval wakker. Misschien volgt aanstaande maandag een antwoord. Dan verschijnen er volgens het re clamebureau in elk geval nieuwe borden met een tekst die een vervolg op „nodig?" is. Misschien blijkt dan ook waar die al geheimzinnigheid voor nodig is. Durf (1) De publicitaire storm rond de Alphense gifaffaire woedt nu al anderhalve week in volle hevigheid. Met name trans porteur Simon Kemp krijgt de wind van voren. Hij wordt dan ook beschouwd als hoofd verdachte in dezè geruchtma kende zaak, die zou bestaan uit het illegaal storten van wel 150.000 vaten met giftig afval op de voormalige ge meentelijke vuilnisbelt aan de Burgemeester Bruins Slotsin- gel. Deze belt is inmiddels on derdeel van een 20 hectare groot recreatiegebied. Maar niet alleen Kemp krijgt veel verwijten te slikken. Ook de verschillende overheden krijgen de nodige kritiek over zich heen. Zo zou het ministe rie van VROM de tip over de illegale stortingen niet serieus hebben genomen en een half iaar in een la hebben laten liggen. De provincie Zuid- Holland wist al in 1982 van de vervuiling en zou de zaak op zijn beloop hebben gelaten. De plaatselijke overheid (Al phen) heeft het nog het zwaarst te verduren en in dit geval fungeert burgemeester Paats als kop van jut. Volgens de Socialistiese Partij speelt Paats een dubieuze rol in de hele affaire. De burgervader zou zelfs een kweker hebben afgekocht om hem het zwij gen op te leggen. Deze kwe ker woonde tegenover de belt en maakte al in 1980 melding van het 's nachts illegaal dumpen van vaten. Durf (2) Kortom, aspirant-schuldigen genoeg. Een groep is in de storm echter fier overeind ge bleven. Dat zijn de chauffeurs die de chemische troep op de belt in Alphen hebben gede poneerd. Enkele oud-werkne mers van Kemp hebben vrij- Vier hoogleraren benoemd bij RUL Gouden speld voor J. Arnoldus De heer J. Arnoldus heeft gisteren de gouden speld van de ge meente Leiden ontvangen uit handen van milieuwethouder J. Pe ters (lirtks). Ambtenaar Arnoldus heeft 38 jaar gewerkt bij de di rectie milieu, afdeling bestratingen. Normaal wordt de gouden speld uitgereikt na veertig dienstjaren, maar Arnoldus werd eni ge tijd geleden afgekeurd. De wethouder prees Arnoldus om zijn grote inzet. De feestelijkheden hadden plaats in de Eppo Doeve- zaal van de Stadswerf. FOTO: WIM VAN NOORT willig tegenover de politie verklaard dat zij inderdaad 's nachts vaten hebben gestort. Een andere chauffeur zei voor de televisiecamera's dat ook hij regelmatig gif in Al phen kwam lozen. Het inter view wqjd gemaakt op de plaats van de misdaad. De chauffeurs worden niet echt gezien als schuldigen. Ze worden eerder bewonderd om hun eerlijkheid, om hun durf om naar buiten te treden. Bij al die opgetogenheid rond hun onthullingen wordt er gemakshalve aan voorbij ge gaan dat de chauffeurs de rommel er toch zelf hebben gestort. Ook wordt vergeten dat die daden verjaard zijn en de eerlijkheid dus geen enkel risco met zich meebrengt. En dat kan van de gifstortingen niet gezegd worden. Decoder Het abonneetelevisiebedrijf Filmnet heeft de gewoonte om in elke gemeente waar men op het kabelnet komt een zogenaamde satboxdeco- der aan het college van bur gemeester en wethouders te overhandigen. Voor de deco der en bijbehorend abonne ment moet de abonnee flink betalen. Het vervormde sig naal van Filmnet wordt met het apparaat gedecodeerd en dan kan, mits er genoeg wordt betaald, desnoods dag en nacht naar recente speel films worden gekeken. De „gouden" satboxdecoder voor het gemeentebestuur is tevens een gratis abonnement; wie een dergelijk apparaat op die manier ten deel valt kan voor niets eindeloos naar speel films gaan zitten kijken. Onlangs was, bij de introduc tie van Filmnet in Warmond, wethouder C. van Schagen de gelukkige aanpakker van de decoder. In de meeste ge meenten gaat de satboxdeco der naar een instelling voor sociale zorg, in Warmond was nog geen bestemming gevon den. De wethouder verdween na afloop van de feestelijke introductie dan ook met het kastje onder zijn arm huis waarts, iets mompelend in de trant van „we proberen er voor te zorgen dat zoveel mo gelijk Warmonders er plezier van zullen hebben". Omdat ook de mogelijkheid van het opnemen van films ter sprake werd gebracht tijdens de bij eenkomst, ontstond het ver moeden dat de wethouder een videotheek ging beginnen. Gelukkig werd een en ander in de later gehouden raads vergadering rechtgezet. Het apparaat gaat naar bejaarden huis St. Liduïna. Daar is het in dank aanvaard. Om een optimaal rendement te halen zal daar in ploegendienst naar de abonneetelevisie worden gekeken. Activiteiten van Leidse bibliotheek LEIDEN Onder het motto „Met een boek de zomer in" wordt in Leiden zaterdag 23 april de Landelijke Biblio theekdag gevierd. De Leidse bibliotheek, waar ruim 30.000 Leidenaren lid van zijn, houdt vanaf maandag 28 maart di verse activiteiten. Er is een speurtocht in de bibliotheek met als hoofdprijs een week end Parijs voor twee personen. Er is ook een kleurwedstrijd, met voor de tien mooiste kleurders de Grote Vriendelij ke Reus van Roald Dahl als beloning. Er zijn tijdens de ac tie ook geschenkabbonemen- ten te koop tegen gereduceerd tarief. Tenslotte is de biblio theek op zoek naar een pak kende slagzin, die past bij naar nieuwe huismerk: de Leidse sleutels. In de jury die de in zendingen beoordeelt bestaat hebben onder anderen zitting wethouder F. Kuijers (cultuur) en politievoorlichter D. Gra- veland. Een folder met meer informatie over de Landelijke Bibliotheekdag ligt bij de balie van de vestigingen van de Leidse bibliotheek. LEIDEN Bij de Leidse uni versiteit zijn vier hoogleraren benoemd. Dr. H. Schenk (48) is benoemd tot deeltijd hoogle raar in de structuurchemie aan de Leidse Universiteit. Hij blijft als hoogleraar in de kris tallografie verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. Dr. J. Fox (47) is benoemd tot hoogleraar in de culturele an tropologie en de niet-westerse sociologie van Indonesië aan de Leidse Universiteit. Hij be zet tot 1 juli de wisselleerstoel Indonesische studies. Fox is vooral bekend als specialist op het gebied van enige kleinere Oostindonesische samenlevin gen. Dr. C. van de Velde (36) is benoemd tot hoogleraar in de algemene heelkunde (heel kunde oncologie) aan de Leid se Universiteit. Van de Velde promoveerde in 1977 in Lei den op het proefschrift 'Model studies on breast cancer treat ment'. Hij was al verbonden aan de vakgroep heelkunde van de Leidse medische facul teit en hij was sinds 1984 chef de clinique oncologische en endocriene chirurgie van het AZL. Dr- R Verpoorte (41) is be noemd tot hoogleraar in de farmacognosie, in het bijzon der de plantencelbiologie, aan de Leiase Universiteit. Ver poorte promoveerde in 1976 in Leiden. Sinds 1972 is hij ver bonden aan de vakgroep far macognosie van de Leidse Universiteit. Sinds 1983 is hij coördinator van het multidisci plinaire project Plantencelbio- technologie. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fmeliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! Noteer als nieuwe abonnee Ingaande Naam: I j Aares: I Postcode/plaats:j Teleloon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen 123,74 I kwartaal acceptgiro 170,93 Stuur als dank da schrijfsel naar Adres: j Stuur deze bon In een open envelop -postzegel niet nodig- naar 3 j I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CeidóeSouta/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13