Machtsvertoon Armenië om onrust te bezweren Lkkoord Nicaragua goed ontvangen In verregend Lusaka ligt basis voor de stri jd tegen Pretoria Graceland Buitenland CeidaeSotntMii VRIJDAG 25 MAART 1988 PAGINA 5 -Jinnie Mandela wil et Buthelezi praten JANNESBURG Winnie Mandela ft gisteren een ontmoeting voorgesteld Zulu-leider Gatsha Buthelezi om te S [ken over één front in de strijd tegen in rtheid. Als reactie op de nieuwe rege- tell ^maatregelen moeten de zwarte Zuid- de kanen de rijen sluiten, zei Winnie Man- tena, die voor een dergelijk ontmoeting toe- nming moet krijgen van het ANC. Man- i pleitte voor een einde aan de zinloze i f jrdpartijen in Natal, waar Buthelezi's "t athabeweging in een machtsstrijd is ge- tai keld met het Verenigd Democratisch ?e\ nt (UDF). Een ontmoeting lijkt echter ver weg gezien de mening van Buthe- die gisteren verklaarde dat er onver- ee nlijke tegenstellingen bestaan tussen In- on ha en het ANC. Achttien vrouwen gedood bij brand SEOUL Een brand in een drie ver diepingen tellend gebouw in de stad Ayang in Zuidkorea heeft vandaag aan minstens achttien vrouwen het le ven gekost. Vier vrouwen liepen ern stige brandwonden op. Gevreesd wordt dat het dodental nog zal stijgen. Dit heeft de politie bekendgemaakt. De slachtoffers, allen werkneemsters van een textielonderneming, werden in hun slaap verrast. Een gedeelte van het fabrieksgebouw is als slaapzaal in gebruik. De slachtoffers, tussen de 15 en 25 jaar oud, kwamen door verstik king om het leven. Het is nog niet be kend hoe de brand is ontstaan. Chinese militairen krijgen weer strepen HONGKONG In het kader van de reorganisatie van de strijdmacht zul len Chinese militairen dit najaar weer voorzien worden van rangen. Dat heeft het Hongkongse dagblad Wen Wei Po gemeld. Het rangenstelsel werd in 1965 in het kader van de Cul turele Revolutie afgeschaft. Tijdens de grensoorlog tegen Vietnam in 1979 bleek het ontbreken van rangen voor geweldige verwarring te zorgen onder de Chinese troepen. Leider Deng Xia oping heeft daarom aangedrongen op het opleiden van officieren om net le ger te stroomlijnen. Er komen tien rangen, oplopend van tweede luite nant tot generaal. In de Chinese hoofdstad Peking is vandaag de zitting begonen van het Nationaal Volkscongres, het nationale parlement van China. Het congres heeft overigens maar beperkte invloed. Onder de deelnemers ook nog steeds een aantal veteranen uit de tijd van de revolutie, van wie de meesten door jongeren naar hun plaats moeten worden geholpen. FOTO: AP Massale arrestaties op Jordaanoever JERUZALEM Het Israëlische le ger heeft gisteren opnieuw massaal aanhoudingen verricht op de bezette westelijke oever van de Jordaan. De laatste negen dagen zijn meer dan zevenhonderd Palestijnen opgepakt. Ook heeft Israel enkele ondergrond se leiders aangehouden van de vijf tien weken oude Palestijnse opstand op de Jordaanoever en in de Gaza- strook. Het kwam gisteren weer tot incidenten tussen militairen en beto gers. Bij het vluchtelingenkamp Ba- latta werd een Palestijn door solda ten doodgeschoten. Het communisti sche dagblad Al Ittihad mag een week niet verschijnen omdat het zou hebben opgeroepen tot onlusten. rmatie Belgisch binet muurvast 'SSEL De christen-de- xaat Jean-Luc Dehaene ft gisteren zijn informatie- racht teruggegeven aan ing Boudewijn. Daarmee is lelgische kabinetsformatie, zich al honderd dagen ileept, in een ernstige se geraakt. Zoals van- staan de kwestie-Voeren f andere Vlaams-Waalse te- tellingen daarbij centraal, vijf partijen die bij de for- .ij ie zijn betrokken, werden zo goed als eens over het te sociaal-economisch be- Jean-Luc Dehaene foto: ap leid bezuinigingen van 4,5 miljard gulden, een bescheiden belastingverlaging en maatre gelen ter bestrijding van de werkloosheid. jroep in kranten voor psporing oorlogsmisdadigers NDEN De Britse regering heeft vandaag in advertenties landelijke dagbladen informatie gevraagd over nog niet ver- Me oorlogsmisdadigers in Groot-Brittannie en andere lan- De campagne is het werk van de onlangs ingestelde onder- cscommissie voor oorlogsmisdaden. Hiertoe is besloten nadat Simon Wiesenthal Centrum de regering Thatcher ervan be ëdigde dat zij niets ondernam tegen nazi's die in Groot-Brit- nië en andere Westerse landen nog vrij rondlopen. In de ad- lentie wordt iedereen die denkt meer te weten over oorlogs- dadigers met de Britse nationaliteit verzocht contact op te ten met het ministerie van binnenlandse zaken. MOSKOU De Sovjet autoriteiten hebben maat regelen getroffen om een voor morgen uitgeschre ven protestbijeenkomst in de Armeense hoofdstad Jerevan te voorkomen. Er is een demonstratieverbod afgekondigd en' volgens activisten zijn elders uit de Sovjetunie massaal mi litairen en militiemannen naar Armenië overgevlo gen. Vorige maand brak in Arme nië en de aangrenzende repu bliek Azerbajdzjan etnische onrust uit vanwege de Ar meense eis om Nagorno-Kara- bach, onderdeel van Azerbajd zjan, weer toe te voegen aan Armenië. Bij de rellen die daarvan het gevolg waren zijn talrijke doden gevallen. Er zijn overigens ook actie-groepen die van Nagorno-Karabach een eigen republiek willen maken. Een van de nu genomen maat regelen is, dat voortaan min stens tien dagen van tevoren toestemming voor een demon stratie moet worden aange vraagd. De organisatoren van de betoging van morgen heb ben dat niet gedaan, waardoor de demonstratie automatisch illegaal is. Vandaar dat het ac tiecomité de bevolking van de Armeense hoofdstad Jerevan heeft opgeroepen morgen thuis te blijven om van Jere van een „dode stad" te maken. Volgens Armeense dissidenten cirkelen de laatste dagen heli kopters boven Jerevan om mogelijke demonstranten in de gaten te houden. Na de massale protestbeto^jn- gen in Armenië eind februari werd besloten, na een oproep tot kalmte van partijleider Mi- chail Gorbatsjov, de leiders in het Kremlin een maand de tijd te geven tegemoet te komen aan de Armeense eisen. Het presidium van de Opperste Sovjet, het hoogste staatsor gaan in de Sovjetunie, heeft de eis om teruggave van Nagor no-Karabach echter zonder meer afgewezen. In een reso lutie werd juist opgeroepen alle noodzakelijke maatregelen te treffen om de openbare orde in Armenië en Azerbajd zjan te herstellen. Onruststo kers moeten volgens de Op perste Sovjet worden vervolgd en organisaties die streven naar grenswijzigingen buiten de wet geplaatst. Nagorno-Ka rabach werd in 1923 onder Stalin toegevoegd aan Azer bajdzjan. Het politburo in Moskou heeft gisteren getracht op een ande re manier aan de Armeense verlangens tegemoet te ko men. Zo zal de Armeense cul tuur in Nagorna-Karabach voortaan meer recht moeten worden gedaan. Het partijor gaan heeft zijn fiat gegeven aan een plan om historische en culturele monumenten in deze Armeense enclave te restaure ren. Er komen ook televisie uitzendingen in het Armeens en er zullen meer boeken in het Armeens worden uitgege ven. Omdat westerse journalisten niet worden toegelaten tot de twee Transkaukasische repu blieken, is het moeilijk een beeld te krijgen van de precie- se toestand aldaar en wordt het nieuws meest telefonisch doorgespeeld aan Armeense contactpersonen in Moskou. HITTE HUIS WEIFELT: SCEPSIS OF BEMOEDIGING i ij >n°4sHINGTON Het rantte Huis heeft gisteren heel voorzichtig opti- .rotflne gereageerd op het 'ge itand dat woensdaga- Pud werd gesloten tussen "'■'Nicaraguaanse regering gfïie Contra's. Woordvoe- r Marlin Fitzwater zei lij te zijn dat het er is. is veel plaats voor be- W lediging, dat wel, maar 1 Ik voor scepsis en ik pro- 'llr deze twee tegen el-, ar af te wegen" Democratische voorzitter 1 het Huis van Afgevaar- den Jim Wright zei maan-, besprekingen te willen be nen over een wetsontwerp Ir humanitaire hulp aan de Contra's. Volgens het akkoord wordt namelijk per 1 april ook humanitaire hulp door de re gering van de VS verboden; de Contra's mogen in de toekomst alleen hulp aannemen van „neutrale" hulporganisaties. Minister van buitenlandse za ken Shultz noemde het Nica raguaanse bestand een belang rijke stap voorwaarts en voeg de hier onmiddellijk aan toe dat er nu voor de Sovjetunie en haar bondgenoten geen en kel excuus meer bestaat voor wapenleveranties aan Mana gua. De minister sloot niet uit dat het akkoord een list is van de Sandinisten om de Contra' te ontwapenen. In Nicaragua zelf werd het nieuws over het bestand alom met enthousiasme begroet. De pers loofde het akkoord als een eerste stap naar de vrede. De regeringskrant El Nuevo Diario vroeg zich in een hoofdartikel af of de Contra' wel in staat zouden zijn zich aan de bepalingen van het be stand te houden, wanneer Washington dit negatief zou beoordelen. Compromis In Managua juichten ook de oppositieleiders het bestand toe. Eric Ramirez, de voorzit ter van de Sociaal-Christelijke Partij, noemde het akkoord een positieve poging de Nica raguaanse burgeroorlog te beëindigen en de democratie in het land te herstellen. Gus tavo Tablada van de Socialisti sche Partij sprak van een his torische stap en een verant woord compromis. De Nicaraguaanse president Daniel Ortega noemde het be standsakkoord „een grote uit daging voor alle Nicaragua- nen" en hij vroeg daarvoor de steun van de VS. Ortega, die onverwacht naar het dorpje aan de grens met Costa Rica reisde om het akkoord per soonlijk te ondertekenen, riep de VS ook op om de betrek kingen met Nicaragua te nor maliseren. Volgens Contra-leider Alfredo Cesar is het akkoord de enige weg naar vrede en verzoening in Nicaragua en houdt het „veel goede wil en vertrouwen in de toekomst in". „We heb ben een vastberaden begin ge maakt met het beeindigen van de oorlog die de zoons van het zelfde land om het leven brengt," zo luidde de reactie van Aldolfo Calero, een ande re voorman van de verzetsbe weging. JSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (O Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Reagan: Geen ingrijpen in Panama VIRGINIA President Reagan heeft gisteren ge zegd dat de VS geen mili taire macht zullen gebrui ken om de omstreden Pa namese leider Noriega tot aftreden te dwingen. Dit terwijl de VS deze week nog eens 250 man militaire politie naar Panama hebben gestuurd. In totaal zijn in Pa nama al 10.000 Amerikaanse militairen gestationeerd. Uit een geheim document is ge bleken dat Noriega tracht 5.000 semi-automatische fiistolen van Belgische make- ij aan te kopen. Noriega heeft laten weten dat de op positie volgens hem niet sterk genoeg is om hem te yerdijven Het Haagse PvdA-raadslid Jaap Huurman maakt deel uit van een Nederlandse delega tie, die in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka een conferentie bijwoont, georganiseerd door de Associatie van Westeuropese Parlementa riërs tegen Apartheid (Aawapa). Huurman is daar als vertegenwoordiger van de ruim zes tig anti-apartheidsgemeenten, die Nederland momenteel rijk is. Huurman bezoekt ook en kele andere Frontlijnstaten en zal daarvan verslag doen. Vandaag zijn eerste indrukken van de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. „NOODUITGANG: STAMP DIE RUIT ERUIT' LUSAKA In het vliegtuig van Zambian Airways wijst David de Beer me op de Zuidafri- kaanse Brandy die op de belastingvrije dranken- lijst prijkt. David valt zo iets op, want hij kent Zuidafrika èn de strijd tegen de apartheid door en door. Hij is er geboren en getogen. Was tijdens zijn studietijd strijdmak ker van Steve Biko, de in een politiecel vermoorde zwarte leider, wiens le ven is verfilmd in „Cry Freedom". Door zijn werk in Namibië, dat nog steeds door Zuidafri ka wordt bezet, werd De Beer in Johannesburg twee jaar lang huisarrest opgelegd. Sinds 1976 woont hij in Ne derland en werkt als bedrijfs econoom voor Kairos, de pro testante anti-apartheid orga nisatie. David en ik zijn met vele anderen op weg naar Lusaka, de hoofdstad van Zambia, waar de eerste helft plaatsvindt van een anti- apartheid conferentie voor Westeuropese parlementa riërs en hun collegae uit de landen rond Zuidafrika. Deze zogeheten frontlijnstaten staan voor het verdwijnen van de apartheid en worden daarom getroffen door econo mische en militaire maatre gelen van de blanke Zuida frikaanse regering. Het doel van de conferentie is dan ook de steun vanuit Europa aan de frontlijnstaten te vergro ten. Als vertegenwoordiger van de zestig Nederlandse anti apartheid gemeenten ben ik uitgenodigd „reclame" te ma ken voor het plan projecten in deze landen vanuit Neder land te laten ondersteunen, vriendschapsbanden tussen steden hier en daar tot stand te brengen en ook in andere landen het verschijnsel van anti-apartheid-stad te bevor deren. Woonwijken Lusaka is een vreemde stad. Hotel Pabodzi, onze verblijf plaats, ligt in het administra tieve centrum met zijn rege ringsbarakken en ambassade gebouwen. Vijf kilometer verderop ligt het zakencen trum met de brede winkel straten en moderne kantoor flats. De woonwijken zijn on zichtbaar en moeten op grote afstanden liggen. Transport problemen zijn het gevolg en de liftboy van het hotel ver telt me, dat hii vóór en na zijn werk (hij drukt per dag twaalf uur lang op de lift- Jaap Huurman knopjes) anderhalf uur van en naar zijn huis moet lopen. Is dat geen probleem? „No sir, I am happy because I have work". Hij is blij dat hij werk heeft. De stad is groe ner dan bijvoorbeeld Den Haag. Niet verwonderlijk, want het regent al weken lang pijpestelen. Ook wat het klimaat betreft is de regio in zuidelijk Afrika een bron van tegenstellingen. Als de droogte de landen niet teis tert, regent het vaak vele maanden te lang. Omdat de conferentie pas morgenmiddag begint, ga ik eerst de stad maar eens ver kennen. Op de weg naar het zakencentrum komt een jon geman naast me lopen, zoals de meeste mannen netjes ge kleed mét stropdas. Het heet Joe, is platzak en moet naar Zimbabwe. Mij vervult een mengeling van ongeloof en gewetensnood. Eerst besluit ik mijn rug recht te houden en mijn beurs gesloten. Als ik hem bij het afscheid toch vijf dollar geef J„kunt u geen tien geven") voel ik me een schle miel. Melkpoeder Enkele winkels in het cen trum zijn nog gesloten, maar de rolluiken zijn alle half open. De grote supermarkt is redelijk gevuld met produk- ten, maar de variëteit is niet erg groot. Het meeste voedsel is van eigen bodem, maar ik zie ook melkpoeder uit Ne derland. Mét opschrift „borstvoeding is beter". De luxere koopjes, zoals Draken- stein-wijn komen uit Zuid afrika. Een vreemde gewaar wording. De markt naast het bussta tion is net als die in India en Nicaragua, maar ook gewoon net als in Nederland, een heerlijk ratjetoe van ge schreeuw en inheemse pro- dukten. Hier tiert echter ook welig de illegale handel in gehamsterde zaken, waar de kranten zo tegen waarschu wen. De markt is het echte leven, want daar leer je een stad echt kennen. Later ga ik op zoek naar vrienden van de Novib, een van de Nederlandse ontwik kelingsorganisaties die in de landen rond Zuidafrika pro jecten steunen tegen de apartheid. Roel van Meijen- feldt. de coördinator van de Novib voor deze landen, stelt mij voor aan Ruvimbo Mute- ni, zijn vrouwelijke collega, die me over tien dagen in Zimbabwe een aantal projec ten zal laten zien. Een Tanzaniaan vertelt me over de grote armoede in zijn land: „Als je de mensen niet leert zichzelf te organiseren hebben ze die strijd bij voor baat al verloren". En Nancy, een blanke Zuidafrikaanse, die in Pretoria vecht voor de mensenrechten, beschrijft op getogen hoe zij die nacht van haar land naar Lusaka was gevlogen. „Het vliegtuig leek wel een stukje bevrijd gebied. Het zat barstensvol met zwarte leiders, ook voor jullie conferentie". Inspiratie De bijeenkomst zal geopend worden door president Ken neth Kaunda. Maar eerst is er een kerkdienst. Niet zo vreemd, want de Zambiaanse Raad van Kerken is mede organisator van het eerste deel van de conferentie. De kerken spelen, zoals bekend, een belangrijke rol in het verzet tegen de apartheid. En blijkbaar niet alleen binnen Zuidafrika. De blanke dominee Beyers Naudé, die leider is van de Zuidafrikaanse delegatie van deze conferentie, spreekt in zijn gebed uit, dat het onver enigbaar is je christen te noe men en de apartheid te steu nen. De Namibische delegatie wordt geleid door de katho lieke bisschop Hausikuu. Hij haalt in zijn lezing woorden aan van Jacobus: „Geloof zonder daadkracht is doods". De voorzitter van de Zambi aanse Raad van Kerken ten slotte meldt, dat de Zuidafri kaanse regering inmiddels ook de religieuze krant New Nation verboden heeft van wege haar oppositionele be richtgeving. Vertwijfeld vraagt hij zich af wanneer het zover zal zijn, dat ook de kerk zelf in het land verbo den wordt. De bus waarmee we terug rij den naar het hotel toont op de achterruit de tekst „Nood uitgang. Stamp die ruit er uit". In deze blijkbaar door Zuidafrika aan Zambia gele verde bus zitten zwarten uit Namibië, Mozambique, Zam bia en Zuidafrika naast blan ken uit Griekenland, Spanje, Denemarken en Engeland. De betere toekomst is in ie der geval hier vandaag al be gonnen. JAAP HUURMAN door Jo Wijnen WASHINGTON Een mens weet niet altijd waarom hij iets doet. Zo kwam het dat ik zonder precies te weten waarom op een vrijdagmiddag in maart aan het graf van Elvis Presley stond. De zanger ligt begraven in de tuin van zijn landgoed dat Graceland heet en dat net ten zuiden van Memphis in Tennessee ligt. Ik heb nooit van Elvis gehouden, al vormde hij als het ware het geluidsdecor van mijn enigszins stormachtig verlopen puberteit. Ik vond dat hij lalde En ik vind dat eigenlijk nog steeds. Ik neem hem kwalijk dat hij een hoog ontwikkeld soort lichte muziek en een nog hoger ontwikkelde jazz wegvaagde met een kracht, die alleen door wansmaak kan worden opgeroepen Voor mij was Presley de belichaming van een door de platenindustrie gesmeed complot dat wonderwel slaagde, maar waarvan hijzelf uiteindelijk het meest deerniswekkende slachtoffer werd. Hij werd door zijn eigen succes verpletterd. Elvis was 42 toen hij stierf. In Graceland wordt ter zijner gedachtenis een loopje met je genomen. Je krijgt daar te horen hoe lang en hoe duur de bank is waarop de zanger heeft gezeten. Men vertelt je daar hoeveel diamanten en robijnen op zijn lievelingsring zaten. Men stelt je op de hoogte van hoeveel miljoenen platen Elvis heeft gemaakt, welke broeken hij daar bij droeg en met welke slobpakken hij aantrok als hij optrad. Maar over Elvis Presley zelf krijg je niks te horen. Als je vraagt hoe het met de legendarische slapte van Elvis' karakter was gesteld, worden je giftige blikken toegeworpen. Als je naar de omstandigheden van zijn vroegtijdig heengaan informeert, treedt een panische stilte in. Dat is overigens niet verwonderlijk in een land waarin zelfbedrog in toenemende mate een nationale deugd wordt. Elvis was in zijn leven en is na zijn dood een van de meest sprekende symbolen van dat zelfbedrog. Er hangen in Graceland duizenden foto's van de ontmoetingen die Elvis met alle beroemdheden der aarde heeft gehad, maar de foto waarop hij Richard Nixon de hand schudt ontbreekt. Nixon ontbood Elvis in 1970 naar het Witte Huis om hem ten voorbeeld te stellen aan de natie en hem tegelijkertijd te benoemen tot „speciaal agent van het Bureau voor Narcotica en Gevaarlijke Drugs". De zanger moet de president slechts in een waas hebben gezien, want hij had zich zoals gebruikelijk moed ingespoten. Het nieuwste voorbeeld der Amerikaanse jeugd maakte, als gevolg van een indrukwekkende dosis narcotica, slechts enkele onsamenhangende opmerkingen tegen de president. Het enige waarin Presley echt uitblonk was zijn zijn formidabele wansmaak Nergens heb ik zoveel kitsch en prullaria gezien als in Graceland. Hoog opgestapeld liggen de bewijzen dat de hoofdbewoner van het huis een totaal verwend individu was, een moederskindje, iemand die het stadium van zuigeling nooit echt ontgroeide en die daarom niet meer wist wat hij met zijn leven aan moest en, als gevolg daarvan, op een stille, wazige, nevelige manier op drift sloeg en vervolgens doodging. Hij ligt naast zijn ouders en een oma begraven vlakbij een ouderwets Christusbeeld, een marmeren kruis, een nutteloos spuitend fonteintje en een zwembad. Van verdriet slikkende Amerikanen lopen voor zeven dollar vijftig langs de graven. Sommigen huilen ongeremd. En overal waar men gaat hoort men de stem van Elvis. Zijn onsterfelijkheid wordt op adequate wijze in stand gehouden. Zo maakt Amerika z'n eigen heiligen. En let op. over enige tijd vindt in de tuinen van Graceland de eerste spontane genezing plaats, gaan er wonderen gebeuren en werpt een lamme zijn krukken weg. Misschien is het maar goed dat EU vis dood is. Hij kon zijn eigen roem al niet dragen. Wat zoü er met hem zijn gebeurd als hij zijn eigen neergang had moeten dragen? Op tijd doodgaan is de beste remedie tegen alles wat ondraaglijk is. En het is als zodanig de meest volmaakte vorm van zelfbedrog.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5