„Kritiek De Vries zwak en selectief" DUBBEL HANDIf KAD00TJE BIJ GORTER'S DUBBELE GRAEN JENEVER Mooie wijde rokken van Frank Govel GgidaeSotytcwl Studenten „zwart" in trein uit protest Nederland onder druk om hulp aan Suriname te hervatten Lubbers: De Vries, ga niet te ver voor „Britse taferelen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB St Maarten voorlopig niet onafhankelijk F BINNENLAND VRIJDAG 25 MAART 1988 PAG UTRECHT Een groep van ongeveer hon derd studenten heeft gistermiddag zonder kaar tje de trein van Amsterdam naar Eindhoven gepakt uit protest tegen de plannen om hen, in ruil voor een korting op de basisbeurs, voortaan een openbaar-vervoerjaarkaart te geven. De reiskostenvergoedingen voor studenten verval len dan. De actievoerders vinden dit een ver kapte bezuinigingsoperatie. Volgens de Lande lijke Studentenvakbond (LSVB), die de actie heeft georganiseerd, moeten studenten 40 tot 60 gulden per maand inleveren, terwijl het minis terie van onderwijs maar 25 gulden in de maand voor de openbaar vervoerkaarten hoeft te betalen. Er zijn door NS bij de actie geen boetes uitgedeeld. PARAMARIBO Neder land dient de opgeschorte ontwikkelingshulp aan Suriname onmiddellijk te hervatten. „Op de rege ring in Den Haag moet dan ook druk worden uit geoefend om daarmee te beginnen". Dat was gisteren de conclusie van de vergadering van de ACP-EG-landen, de groep van 66 ontwikkelingslanden (uit Afrika, het Caribische gebied en de Stille Oceaan) en de twaalf EG-lidstaten. De uit spraak kwam tot stand op ini tiatief van de Nederlandse christendemocraat Willem J Vergeer. De nieuwe Nederlandse am bassadeur in Paramaribo drs. J.B. Hoekman zei op zijn beurt dat de ontwikkelingsrelatie tussen Nederland en Suriname moet worden verbreed: „Als grootste donor zit Nederland bovenop. Maar men wil juist anderen erbij betrekken", al dus de ambassadeur, die woensdag zijn geloofsbrieven heeft aangeboden aan presi dent Ramsewak Shankar. Hij- sprak daarbij de hoop uit dat „aan een goede samenwerking tussen onze beide landen ge stalte kan worden gegeven". Minister Van den Broek, die zondag naar Suriname ver trekt, deelde de commissie van buitenlandse zaken gisteren mee dat voor Nederland een belangrijke rol is weggelegd, gericht op de politieke onder steuning van het democrati sche proces in Suriname en van de constructieve krachten die zich daarvoor in het land inzetten. Suralco we/" in bedrijf ,e PARAMARIBO jt bauxietonderneming Sjpk wil in juli de smelter injrtl nam weer in bedrijf stellfei heeft inmiddels van defies naamse regering toestei, i gekregen om op de fcn markt een lening te van bijna 5,5 miljoen De maatschappij heeft y regering als tegenpresta^] meer faciliteiten maar hier zijn nog geen t derheden over bekend. co begint volgende weejnli, herregistratie van de on| 230 werknemers die smelter werkzaam zijn (Vervolg van de voorpagina) Over de afloop van het debat valt nog niet veel te zeggen. Premier Lubbers waarschuw de De Vries gisteren dat hij niet te ver moet gaan. „Wan neer een fractie alle pijnpun ten eruit wil halen, gaat de zaak scheef," aldus de minis ter-president in een interview met de CDA-krant. Anderzijds heeft Lubbers eerder deze week al laten doorschemeren dat hij op het punt van de vervolguitkering wel tot concessies bereid is. Ook nu geeft hij toe dat er spanning bestaat tussen de ..rust in de sociale zekerheid en de onrust op het werkgele- genheidsfront". Hij voegt er echter wel aan toe dat het kabinet ook op dit punt maatregelen moest nemen omdat bij ongewijzigd beleid de sociale fondsen in 1990 zo'n 3,5 a 4 miljard meer moeten uitgeven dan zij hadden ge raamd. Lubbers houdt vast aan de verlaging van de minimumlo nen voor jongeren van 23 tot en met 26 jaar. Hij ontraadt de CDA-fractie met klem de maatregel opnieuw, zoals in vorige jaren, af te wijzen. Het gaat hier namelijk niet om geld maar om een visie, „om een investering in werk op korte en lange termijn". Als het CDA deze nieuwe visie niet aandurft, „dan wordt het natuurlijk moeilijk". Naar verluidt is het echter nog alleszins mogelijk dat het CDA, zich zeker in de eerste helft van het debat, zal verzet ten tegen de voorgestelde ver laging van de minimumjeugd lonen en -uitkeringen. Bert de Vries FOTO: anp (Vervolg van de voorpagina) APELDOORN „Als je kiest voor een levensstijl die meer risico's met zich meebrengt, moet je je privé verzekeren voor de kosten die daaruit kun nen voortvloeien. Je kunt niet alles collectief verzekeren. Daar moet je zelf de prijs maar voor betalen". Drs. J. Weitenberg, directeur van het NCW, noemt het uit zonderlijk dat we in Neder land zoveel hebben onderge bracht bij de collectieve ver zekeringen. „We staan daarin praktisch alleen en verzwak ken zo onze concurrentie-po- sitie in Europa". Dat daarvoor gewaakt moet worden staat voor hem als een paal boven water. „Om dat straks de binnengrenzen van de Europese Gemeen schap verdwijnen, moet de nationale economie worden gewijzigd naar Europees mo del". Tenslotte worden in dat kader ook van het bedrijfs leven zelf de nodige inspan ningen verwacht: het ver sterken van de concurrentie positie, het verhogen van de kwaliteit van de produkten en het aantrekken van goed, gemotiveerd personeel. Weitenberg beseft dat tegen zijn ideeën veel verzet zal rij zen, omdat het „natuurlijk tot een veel hardere maatschap pij leidt". Maar dat betekent volgens hem niet dat je daar om je mond maar moet hou den. „We móeten ons gedrag veranderen". Een groot aantal 'verworven rechten' wankelt weer om wille van het economische klimaat. Een voorbeeld vor men de cao-voorstellen die Philips begin deze week lan ceerde. Een belangrijk onder deel daarin vormt de aanslag op de vrije tijd van de werk nemers. „Die hebben te veel vrije dagen voor allerlei droeve en blijde gebeurtenis sen". zei een Philips-woord- voerder. Dat is Weitenberg uit het hart gegrepen. „Het recht op allerlei vrije dagen is ont staan in een tijd dat men nauwelijks vakantie had. Drs. J. Weitenberg Maar er is tegenwoordig nie mand meer die minder dan twintig vakantiedagen heeft. Als je alle vrije dagen bij el kaar optelt, dan halen we bij lange na geen gemiddelde werkweek van 38 uur. Hoog uit dertig uur, of misschien nog minder". Ook het kabinet ziet volgens Weitenberg wel in dat er het nodige moet veranderen met het oog op de geïntegreerde Europese markt in de jaren '90. De bezuinigingen in het 'maartpakket' zijn ook wel degelijk in dat kader gepre senteerd. Maar de omvang van de ombuigingen is voor de christelijke werkgevers veel te mager. Weitenberg. „Een bezuiniging van acht miljard was eigenlijk noodza kelijk. Maar dat bedrag is via 6,5 miljard en vier miljard uiteindelijk omlaag ge schroefd naar 3,4 miljard. En dat is veel te weinig. Boven dien kun je bij voorbaat na gaan dat een aantal maatre gelen niet geaccepteerd zal worden". FOTO: DIJKSTRA In het debat van volgende week is dan ook vooral inte ressant hoe hard het CDA zich bij monde van fractie voorzitter De Vries zal op stellen. De christen-democra ten zijn de aanslagen op de sociale zekerheid beu, te meer omdat in het regeerak koord wat dat betreft rust is beloofd. Weitenberg heeft voor de opstelling van De Vries echter geen goed woord over. „In het regeerakkoord is ook afgesproken dat de WIR (Wet op de Investerings Re kening) overeind zou blijven. Daarover heb ik De Vries ook niet gehoord. Zijn kritiek is zwak en selectief". De werkgevers hebben zich vol gens Weitenberg uiteindelijk neergelegd bij de afschaffing van WIR-premies en kunnen bovendien redelijk tevreden zijn over de compensatie die het kabinet daarvoor heeft bedacht (verlaging van de vennootschapsbelasting en het overnemen door de over heid van het werkgeversaan deel in de kinderbijslagpre mies). „Dan kan De Vries zich wat betreft de sociale ze kerheid wel blijven beroepen op het regeerakkoord, maar daarmee verlamt hij de dis cussie. Die ombuigingen zijn noodzakelijk gezien de eco nomische ontwikkelingen". De hoogte van het bezuini gingsbedrag is overigens niet alleen terug te voeren op het prijskaartje dat aan de sociale zekerheid hangt. Weitenberg: „Ook de overheid zelf treft blaam. De sanering in die sector is nooit goed uit de verf gekomen. Er is daar niejt echt omgebogen. Kijk maar naar het financieringstekort, dat is ondanks alle inspan ningen maar met één procent gedaald". Politici hebben volgens hem van nature moeite om orde op zaken te stellen. „De de partementen maken er een potje van, overschrijden rus tig de begroting en melden dat zo laat dat er niets meer aan te doen valt. Er heerst een gebrek aan managers bij de overheid". Maar dat niet alleen. Het ka binet laat zich ook te veel on der druk zetten door de sa menleving. Weitenberg noemt de invoering van een nieuw belastingstelsel vol gens de ideeën van de Com- missie-Oort en neemt tussen de regels door de term 'smeergeld-affaire' in de mond. „De ingebrachte idee ën over dat nieuwe stelsel waren goed, maar er ont stond vrees voor de inko mensgevolgen. Daarom wordt er een bedrag van vier miljard gulden vrijgemaakt om de pijnpunten uit die ope ratie weg te nemen. Onder meer door het schrappen van een aantal aftrekposten voor de inkomstenbelasting. Want we moeten altijd kijken hoe het uitpakt voor de inko mensverdeling. Daar zijn we op gefixeerd. Terwijl je ge woon niet onder die negatie ve inkomenseffecten uit komt. Dit land kent blijkbaar een blijvende behoefte aan sociale zekerheid. Daar mag niet aan getornd worden, an ders komt het hele volk in opstand". HUGO DE BRUIJNE CDA-voorzitter Van Velzen Bomhoff Waarschuwt PvdA neemt afstand van Bert-norm DEN HAAG CDA-voorzitter Van Velzen heeft afstand geno men van de door CDA-fractieleider in de Tweede Kamer, Bert de Vries, voorgestelde norm voor de collectieve lasten (over heidsuitgaven en sociale fondsen). De Vries stelde verleden jaar voor de lasten in 1995 tot 60 procent van het nationaal inkomen (het bedrag dat wij allemaal samen verdienen) te beperken. Om dat doel te halen zou er nog 20 miljard gulden, -maar niet meer bezuinigd moeten worden. In het gisteren verschenen blad Ondernemersvisie van de KNOV zegt Van Velzen dat het er om gaat de collectieve lasten zo terug te dringen dat kwetsbare groepen niet tussen de wal en het schip terecht komen maar dat tegelijk de lasten hier niet ho ger zijn dan in andere EG-landen. „Of je dan in 1995 uitkomt op 58 of 62 procent is niet interessant", aldus Van Velzen. Over de Bert-norm zegt Van Velzen dat De Vries alleen een aantal regelingen kritisch heeft bezien en tot de conclusie is ge komen dat het terugdringen van de colllectieve lasten erg moei lijk is. Daarbij is er rekening mee gehouden dat de meest kwets bare groepen niet met onaanvaardbare rigoreuze maatregelen mogen worden geconfronteerd. 99 99 DEN HAAG De rol van de oppositie in de Tweede Kamer, en met name die van de Partij van de Arbeid, mag vol gende week in het debat over het paaspakket van het kabinet, niet uitmon den in „machteloosheid en emotionaliteit, geba seerd op nijd en afgunst". De econoom prof.dr. E. Bomhoff, zelf van PvdA- huize, zei dit gisteren op een bijeenkomst in Den Haag. Bomhoff trok een vergelijking met de Nederlandse en de Britse politiek. Ook in Enge land is het kabinet onlangs overgegaan tot belastingverla ging. Dit tot grote woede van de oppositie aldaar, hetgeen zich uitte in emotionele tafere len in het Britse parlement. Volgens de econoom zit ook in Nederland het gevaar er in dat de PvdA zich zal laten leiden door primaire reacties als „de rijken worden door de kabi netsplannen alleen maar rij ker". „Links doet er beter aan zich te richten op inkomensbe scherming van de laagstbetaal den en veranderingen van de samenleving via centrale stu ring", aldus Bomhoff. Volgens de hoogleraar wordt er in de Nederlandse politiek onevenredig veel aandacht ge schonken aan de invulling van bezuinigingen op de over heidsuitgaven. „Hoe belangrijk dat ook is, het beleid zou even zeer aandacht moeten geven aan het meer slagvaardig ma ken van de economie'De voorgenomen belastingverla ging kan, aldus Bomhoff, daar toe een goede eerste aanzet zijn. Domtoren als training Himalaya- beklimming UTRECHT Hangend aan touwen daalden giste ren zes vrouwen van de tweede trans van de Utrechtse Domtoren af als voorproefje op wat hun volgende maand in het Himalayagebergte te wachten staat. Begin april vertrekken de zes vrou welijke expeditieleden naar Nepal om daar de 7.300 meter hoge oosttop van de Chamlang in het Himalayagebergte te be klimmen. Hét is de eerste Nederlandse klimexpeditie van alleen vrou wen. De Chamlang ligt in het oosten van Nepal in hetzelfde gebied als de Mount Everest. De oosttop is pas in 1984 voor het eerst bedwongen door de Engelse klimmer Doug Scott. De Nederlandse vrouwen zul len een variant op zijn route openen. Ze doen dat in alpine stijl: met zo weinig mogelijk technische hulpmiddelen. Ze zullen geen gebruik maken van kunstmatige zuurstof, vas te touwen en uitgebreide kam pen onderweg. De beklimming begint op 24 april. De vrouwen hopen rond 10 mei de top te bereiken. Eind mei worden ze weer thuis verwacht. Expedi tieleider is de 32-jarige milieu juriste Frederike Bloemers. Bij gebrek aan hellingen in ons land werd er gisteren langs de Domtoren getraind. De arts Annet Boom klaar voor de af daling. FOTO: AP Schriftelijk onderwijs LEIDEN - Minister Deetman van onderwijs heeft vanmor gen in Leiden het startsein ge geven voor Digimail. Dit is een vorm van afstandsonder wijs dat is ontwikkeld door de Leidse Onderwijs Instellingen (LOI) en PTT Telecommuni catie. Digimail werkt als volgt: na bestudering van schriftelijk lesmateriaal gebruikt een cur sist zijn personal computer voor het maken en het verzen den van huiswerk. Het zeilschip De Vrijheid 22) Hij kan natuurlijk niets anders doen dan zich aan boord gaan. Als zijn helm af is roept hij „Skip!" Dit beroep op zijn plich- hijsen. De boeven grijpen hem meteen vast. „Haal die helm van ten is te veel voor het trouwe dier. Hij verbreekt zijn boeien en zijn kop," roept er een. Door die nieuwsgierigheid wint hij wat vliegt het dek op. tijd. Hij hoort Skip, die is opgesloten, als een razende te keer WILLEMSTAD Nederland heeft de delegatie van Sint Maarten afgeraden „in dit stadium" te kiezen voor onafhankelijkheid. Het Nederlandse kabinet weigert bovendien mee te werken aan een aparte status voor Sint Maarten binnen het Koninkrijk, een positie die Aruba in 1986 kreeg als overgang riaar onafhankelijk heid. Dat maakte de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekend. De Ko ninkrijksregering heeft onomwonden laten weten „niet bereid te zijn de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor een posi tie van Sint Maarten als land binnen het koninkrijk". Sint Maarten lijkt zelf ook al teruggekomen te zijn op de plan nen van politiek leider Caude Wathey, die begin dit jaar ver klaarde er naar te streven binnen één jaar onafhankelijk te zijn. Afgesproken is nu dat het eilandsbestuur van Sint Maarten en minister De Koning ieder vanuit hun eigen verantwoordelijk heid bij de Antilliaanse regering zullen onderzoeken wat de mo gelijkheden zijn om Sint Maarten een zo groot mogelijke zelf standigheid te geven binnen het Antilliaanse staatsverband. Achter de schermen in de Stadsschouwburg laten Silvia,I en Petra zien hoe er gevarieerd kan worden met ensembl* Govers in wit katoenen noppen piqué. AMSTERDAM - In de propvolle Amsterdamse Stadsschouwburg beves tigt Frank Govers op nieuw zijn faam als coutu rier, hoewel hij zich deze keer niet direct trendset tend presenteert. In zijn zorgvuldig opgebouw de, zeer uitgebreide collectie komen vooral de getailleerde mantelpakken in allerlei, vaak kleurrijke varianten, aan bod. De pakken hebben mooie wij de rokken met daaronder pet ticoats met meerdere lagen die contrasterend van kleur zijn. Dat geeft iets extra speels aan een eigenlijk toch streng ont werp. Een ander thema dat correct wordt uitgewerkt zijn de donkere japonnen. Soms met heel aparte ronde witte kragen. Ook zijn er laag uitge sneden donkere japonnen, die eventueel met een leuk kort jasje kunnen worden gecombi neerd. Het pantalonpak is dit jaar bij Frank Govers grappig tst K>P wijd. Het is gemaakt vj y geruite stof, de pantalorjen wijde pijpen en de tail zit hoger dan gebruikeli kan een zigeunerachtig geruite blazer bij gei worden. Heel internationaal zijnjsk Schots-geruite partyi waarop Spaanse korte jasjes gedragen wordei koordgarnering. Een gel de zijden voile avondjap) een rok met lange sluieU>, zich magnifiek steeds ij. draperen. Heerlijk om i) gewaad incognito uit te Maar ook de gepaillei zwarte korte cocktaiM zien er heel feestelijk u™ bijzonder applaus onj een grijze kanten avort gemaakt van horizontaks nen. Toch brengt FrankTJ vers ook felle kleurent paars, oudroze, warm gr jadegroen. En voor grotf*1 ten zijn vooral de lange ita jurken een vondst. Pi|id om te zien. het lijkt netfl mannequins erin voortzyj PHI A BAP (ADVERTENTIE) Tijdelijk schenkt uw slijter iets extra's bij Gorter's Dubbele Graenjenever; een gratis sleutel hanger met een mesje en fles- opener. Een dubbel handig kadootje bij extra zachte Gorter's Dubbele Graenjenever. En voor de liefhebbers óók bij Gorter's Bessenjenever. GORTER'S DUBBELE GRAEN JENEVER: 'N ZACHTE BORREL VOOR'N KOEL PRIJSJE. V,..:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4