Winkels gaan langer open, wet of geen wet anpassing btw levert abinet 90 miljoen op „Medische fouten kosten jaarlijks ruim 1000 levens" P 4^c?''*en aan SNËNLAND ^amerleden Rijven jgen NSB- Ie|nsioen +- ctmie -*"•> Van Agt: „Ik was tegenover Den Uyl niet tolerabel99 Pensioenpremies moeten fors omhoog in de toekomst 21e HAAGSE MINERALENBEURS van de NEDERLANDSE LAPIDARISTEN CLER EcidócSotnant VRIJDAG 25 MAART 1988 PAGINA 3 chtvliegers willen flaris van Lubbers 1 HAAG De Vereniging van Ne- jandse jachtvliegers heeft de Twee- jCamercom missie voor defensie gis- ji verbijsterd met haar salariseisen. I piloot van een F-16 in de rang van (enant-kolonel zou zo'n twaalfdui- gulden per maand bruto moeten ij verdienen. „Wat u wilt is het sala- Van de minister-president", riep de Ver Van Vlijmen uit. Majoor P. „kerbroek van de VNJV was er niet I) onder de indruk. Hij wees erop dat meer jachtvliegers overstappen r de KLM en Martinair, waar ze dit [zouden krijgen. Die ontwikkeling dit jaar leiden tot een tekort van 30 jent bij de Luchtmacht, verwacht irNJV. Lek wildviaduct kost negen ton APELDOORN Het wildviaduct Woeste Hoeve op de in aanleg ziinde autosnelweg Apeldoorn-Arnhem moet voor ongeveer negen ton worden gerepareerd omdat het lekt. Door de lekken ontstaan er in de winter ijspegels in de buizen van het viaduct. Als deze ijspegels loslaten zouden zij door de voorruiten gaan van auto's die met grote snelheid door de buizen heenrijden. De reeds aanwezige beplanting op 's werelds grootste wildviaduct wordt wegge haald en alle grond afgegraven. Daarna zal een dikke laag kunststof folie over de tunnelbuizen worden heengelegd. Het lekkende wildviaduct bij Woeste Hoeve. Kritiek kamer op nieuwe Politiewet DEN HAAG De Tweede Kamer blijft grote bezwaren houden tegen een wijziging in de Politiewet waardoor het aantal steden met gemeentepolitie afneemt. De ministers willen de grens waarbij in een plaats wordt overgeschakeld van rijks- naar gemeentepo litie optrekken van 25- tot 40-duizend. Het gaat om toekomstige gevallen: in steden die nu al gemeentepolitie hebben, maar onder het nieuwe inwonertal zitten blijft de situa tie zoals zij is. Doel van de bewindslieden is meer efficiency en kostenbesparing. De PvdA heeft kritiek omdat het kabinet niet aangeeft beneden welke inwonersgrens een politiekorps wel of niet goed functioneert. Het CDA vreest voor onrust en onzekerheid onder het politiepersoneel. is p D*|j HAAG De ka- 1 lieden Stoffelen ;n HA), Ploeg (VVD), °gfkhorst (PPR), Schae- 5nF(PvdA) en Weisglas ,va?D) handhaven hun )r ^voorstel om de pensi- fechten voormalige B-kamerleden verval lat [te verklaren, ondanks feeferwegende bezwaren" tt. Fde Raad van State, eft [el het advies van de Raad gentState als de reactie van de d, feners werden gisteren Vgjbaar gemaakt. De Raad J State signaleert dat het ^stel „in algemene termen" jsteld, maar in feite uitslui- I betrekking heeft op de •oürwen ^ost van Tonningen ^Rarchant et d'Ansembourg. 1 "rdoor rijst er „ernstige e Brei" of wetgeving op dit una niet als „oneigenlijk mid dle jmoet worden aangemerkt. dndieners doen, zo vindt de Ji, ten onrechte een beroep Tiet rechtsgelijkheidsbegin- 'er%p grond waarvan de uit kering van pensioenrechten landverraderlijke ambte- [n wordt doorgetrokken parlementariërs. Dat de Kamer in het verle- ^Enamelijk welbewust niet doen. Tenslotte mag de BPitszekerheid" onder uit- jerlijke omstandigheden oijj worden gezet en daarvan lier geen sprake, aldus de id van State. indieners spreken de op- 'anjingen van de Raad van rode tegen. Het wetsvoorstel gcwfdoeld voor toekomstige Uien. met als bijkomstig- het vervallen verklaren njeï pensioenrechten van de e m-weduwen. Bovendien ïgtcfeelt uitsluitend de Tweede en ier en derhalve de kiezers en f gedragingen van een lid e Kamer. Respect voor 2n rechten is volgens erleden prima, maar mt niet weg dat de Ka- it recht heeft die rech- wijzigen, waarbij acht worden geslagen op be en van behoorlijk be- naast „gevoelens en op- van de burgers in d over wat behoorlijke ihtvaardige wetgeving letineerde idelt weg RICHT - De politie in J-Limburg tracht een ge erde op te sporen die ?n op een simpele ma- iit het huis van bewaring >tricht ontsnapte: hij lelde met de bezoekers i naar buiten. Tijdens het jXkuur leende de man een ran een kennis. Zette zijn 'bf en verliet onopgemerkt jgebouw. Hij verbleef in Arrest op verdenking van Onlangs gepleegde inbraak. GROOTWINKELBEDRIJF: DEN HAAG Dat de regering en de regerings fracties CDA en VVD na twaalf jaar praten nog steeds elke aanpassing van de Winkelsluitings wet afwijzen, is niet meer belangrijk. In de nabije toekomst krijgen alle Nederlanders te ma ken met allerlei vormen van detailhandel die niet aan tijd en plaats gebon den zijn, zoals telefonisch winkelen. Dat zal zich snel uitbreiden, Winkel sluitingswet of niet. Want grote groepen con sumenten zitten te sprin gen om een soepeler sy steem; ondernemers zul len daar op inspelen. Dat verwacht Albert Heijn, voorzitter van de Raad voor het' Filiaal- en Grootbedrijf (Raad FGB). Heijn zei dit gis termiddag tijdens een toe lichting op het jaarverslag van de Raad en de uitreiking van het „Schaap met de vijf Poten" aan scheidend VNO- voorzitter Vulpen. Voordat de „Paasborrel" van de Raad een aanvang nam, troffen we Albert Heijn in de wandelgangen van de Pulc- hri Studio in Den Haag. Heijn zei dat hij al lang niet meer gelooft in een wettelij ke aanpassing van de winkelsluitingswet. „Toen staatssecretaris Van Zeil en zijn opvolger Evenhuis er mee begonnen, zei ik „joh, begin er niet aan, het lukt toch niet, je verziekt alleen de stemming". Biefstuk Heijn constateert dat hij ge lijk heeft gekregen. Deze week voerde de vaste kamer commissie voor het midden- en kleinbedrijf opnieuw vruchteloos overleg over aanpassing van de Winkel sluitingswet. De zaak werd opnieuw op de lange baan ge schoven, met argumenten Voorzitter Albert Heijn van de Raad voor het Filiaal- en Groot bedrijf (links) in gesprek met scheidend VNO-voorzitter C. Vul pen die gisteren de onderscheiding „Schaap met de vijf po- foto: anp ten" kreeg uitgereikt waar Heijn niet goed van wordt. Heijn: „De CDA-fractie zegt nu, na twaalf jaar praten, dat er geen maatschappelijke ontwikkelingen zijn die een verruiming van de winkels luitingstijden nodig maken. Die winkelwet stamt uit de jaren vijftig; alsof we intus sen niet compleet anders le ven, geen grote groepen etni sche minderheden hebben en alsof de Europese binnen grenzen niet verdwijnen. Maar nee hoor, in Dorps straat ons Dorp kun je om vijf over zes geen biefstuk meer kopen. En wat zegt de VVD-fractie? Nadat we in de afgelopen jaren bij elke muis op zolder vier keer bloedon derzoek lieten doen, wil deze fractie nu een fundamentele discussie over de winkelo penstelling. En behoedzaam de beraadslagingen in het Europees Parlement afwach ten". Schappen Heijn zegt niet onder de in druk te zijn van de protesten van de winkeliers. De oproep van het NCOV vorige week aan de „winkeliers op de hoek" om uit protest kamer leden thuis op te bellen, le verde volgens Heijn niet meer dan zestien telefoontjes op. De werknemers van uw ei gen grootwinkelbedrijf Ahold, wat vinden die van openblijven tot zeven uur? „Ik weet het niet, we hebben het ze niet gevraagd, maar het lijkt me geen probleem. We hebben nu bedrijfstijden van 52 uur in de week terwijl de mensen 36 uur werken. We zijn al zo gewend aan ploegendiensten, dat dat uur tje langer open voor ons wei nig uitmaakt. Bovendien zijn er na zessen hoe dan ook toch al mensen in de winkel om de boel op te ruimen en de schappen bij te vullen en dergelijke. Ik begrijp al die emotie over een uurtje langer open niet. Het wordt niet verplicht, niemand moet. Valt het die winkeliers dan nooit op dat er 's avonds tele visie is? Dat ze naar een res taurant kunnen, dat ze de dokter in het holst van de nacht kunnen roepen? Ver pleegsters staan klaar in elk ziekenhuis en elke morgen vroeg rolt de krant in de bus. Alsof dat allemaal vanzelf gaat". Onzin Supermarkten zullen de win kelier op de hoek de nekslag toebrengen omdat deze een langer openingstijd niet kan opbrengen,.ook onzin? „Ook onzin", zegt Heijn. „De SPAR is er bovenop geko men toen de winkels vaker open gingen en er meer ser vice werd geboden. Iedereen loopt zowat dagelijks binnen bij V D, Hema of Dirk van den Broek, massa's consu menten kopen zonder gewe tensbezwaren bij C A, Peek en Cloppenburg, Gam ma, Hulshoff of Ikea en ie dereen vindt dat heel nor maal. Maar de bundeling van al die bedrijven en reputaties roept iets ongrijpbaars en ab stracts op waarmee politicus en consument zich niet wil len vereenzelvigen. Iemand koopt een paar schoenen bij de Bata, maar thuisgekomen vindt hij opeens dat het grootwinkelbedrijf te sterk groeit en de kleine winke liers de doodsteek geeft. Wie doet dat nu eigenlijk? Zijn wij dat of zijn het die klanten dank zij wie de grootwinkel bedrijven nog steeds groeien steeds als kool?". Zou u alle Albert Heijn-win- kels langer open willen heb ben? „Hangt af van de plaats van de winkel. Kwestie van uit proberen hoe de buurt rea geert. Als het in principe maar mogelijk wordt en dan in meerdere mate zoals de avondwinkels in Amsterdam en Rotterdam. Die bestaan bij gratie van de traditie, ze da teren al van voor de oorlog. Ze mogen echter alleen pro- dukten verkopen voor de eerste levensbehoeften. Maar een pak maandverband, vaak toch ook heel belangrijk, mag weer niet". „Op de veranderde leefpatro nen kun je niet inspelen met een oude wet. Mensen willen grotere winkels, meer com fort zoals bredere looppaden zodat ze geen winkelwagen op hun hielen krijgen. Ze willen luxe en veel verschil lende produkten en boven dien, niet lang wachten. Al leen al voor meer kassa's heb je meer ruimte nodig. Maar de politici begrijpen ons niet, erkennen het bestaan van su permarkten nauwelijks. En de planologen begrijpen niet dat detailhandel een vak is. Een winkel van duizend me ter vinden ze groot! Een win kel zien ze nog steeds als een uitgebroken voorkamer, zo'n winkel als waarin mijn grootvader in Zaandam be gon". HENK ENGELENBURG it ml geha (Van onze vra«farlementaire redactie)" ;val 'oortf HAAG Het kabi- haalt per jaar 90 mil- gulden'extra binnen het besluit een groot al produkten niet lan- bij het hoge (20 pro- maar bij het lage •tarief onder te bren- en tegelijk het lage i te verhogen van zes zeven procent. Staatssecretaris Koning (Fi nanciën) heeft dit de Kamer meegedeeld bij het betrokken wetsvoorstel. De verhoging van het lage btw-tarief levert jaarlijks 745 miljoen gulden op, het overbrengen van een aan tal produkten daarheen kost 655 miljoen per jaar aan btw- inkomsten. Eerder had de be windsman verklaard dat de verhoging van het lage btw-ta rief nodig was om de operatie kostendekkend te maken. Onder meer de volgende pro dukten vallen onder het lage btw-tarief: eet- en drinkwa ren, diergeneesmiddelen, ver bandmiddelen en hulpmidelen voor blinden en slechtzienden Alcohol en alcoholvrije dran ken als mineraalwater, vruch- tesap en limonade blijven in het hoge btw-tarief. Volgens Koning gaat het hierbij om een homogene groep produk ten. Het bestaande verschil in btw-tarief voor droge zeep- en wasmiddelen (lage tarief) en vloeibare middelen (hoge ta rief) blijft bestaan. KNOLLEN AMSTERDAM Doordat er geen goede registratie van medische fouten bestaat - de ziekenhuizen willen nog steeds liever niet weten dat er binnen hun muren fouten worden gemaakt - kan men alleen maar schat ten hoe vaak zulke fouten Enigszins weemoedig neemt PvdA-fractievoorzitter Wim Kok (rechts) het eerste exemplaar in ontvangst van het boekje „Her inneringen aan Joop den Uyl", dat is samengesteld door Marja Wagenaar (links). DEN HAAG Ontoelaat baar. Zo noemt de chris ten-democratische politi cus Van Agt zijn eigen ge drag als vice-premier in het kabinet Den Uyl ('73- '77). Van Agt doet die uit spraak in het boek „Her inneringen aan Joop den Uyl", waarvan gisteren in Den Haag het eerste exemplaar werd aangebo den aan PvdA-fractielei- der Kok. „Het was zeer kritikabel wat de vice-premier van het kabi net soms deed ten opzichte van het kabinet en in het bij zonder de premier daarvan. Zelf zou ik als premier van een kabinet zodanig gedrag van mijn eerste maat niet heb ben begrepen, zelfs niet heb ben geduld". „En ik kan me ook heel goed voorstellen dat Joop onthutst was toen ik aan het eind van de kabinetsperiode - we zaten toen in politieke perikelen over de grondpolitiek - in het hoge noorden van Nederland min of meer ging aanzeggen dat een kabinetscrisis nabij was, wellicht zelfs onvermijde lijk. Eigenlijk was die manier van doen, vind ik zelf nu, niet tolerabel", aldus Van Agt. Maar volgens Van Agt hebben hij en Den Uyl nimmer in vij andschap, zelfs niet in boos heid, tegenover elkaar gestaan. „Wij hadden een wat plagerige manier van omgaan met el kaar. Dat is waar. En ik ben mij wel eens te buiten gegaan aan flauwe grappen". Van Agt is een van de 24 per sonen, die door de schrijfster van het boek - de free-lance parlementair redacteur voor de VARA, Marja Wagenaar - zijn geïnterviewd. Het boek bevat verder zes artikelen van de hand van vrienden of ken nissen van de vorig jaar over leden sociaal-democraat Het boek is uitgegeven door Van Gennep in Amsterdam. voorkomen en met welke gevolgen. Volgens ir. Th. Zelders, fysicus van het Nijmeegse Sint Radboud- ziekenhuis, kosten medi sche fouten per jaar dui zend tot tweeduizend mensenlevens. Zelders sprak vandaag in Amster dam op een congres over fouten in de gezondheids zorg. De Amsterdamse gezondheids juriste mr.drs. H. van Aller schat het aantal medische fou ten in ons land per jaar op tienduizend. Volgens haar ko men per jaar minstens zesdui zend mensen in aanmerking voor schadevergoeding, terwijl in werkelijkheid niet meer dan vijfhonderd mensen fi nanciële genoegdoening krij gen. Voor de patiënt is het vaak moeilijk om aan de nood zakelijke gegevens te komen zodat het bewijs van een medi sche fout moeilijk te leveren is. De Nederlandse rechter moet volgens Van Aller vaker toestaan dat de bewijslast wordt omgedraaid: de arts moet dan aantonen dat hij wel juist heeft gehandeld. De behandeling van patiënten klachten in ziekenhuizen moet trouwens veel beter. Veel zie kenhuizen hebben geen com missie voor het onderzoeken en afhandelen van fouten en ongelukken, terwijl de wet zo'n commissie wel verplicht stelt. In de ziekenhuizen waar wel zo'n commissie bestaat, werkt ze soms nauwelijks en is er van alles mis met de rap portage. Bovendien blijven echte medische fouten buiten schot. Op 7 april mag niemand roken UTRECHT De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) heeft donderdag 7 april we reldwijd uitgeroepen tot anti rookdag. De WHO wil met deze dag het roken aanpakken omdat dit één van de grootste bedreigingen van de gezond heid is. Volgens de WHO overlijden in Europa jaarlijks 500.000 mensen als gevolg van tabak. Bijna alle gevallen van longkanker worden bovendien veroorzaakt door roken. De gezondheidsorganisatie roept rokers op om 7 april te stoppen met roken. Kranten zouden die dag advertenties voor ta baksartikelen moeten weige ren en winkeliers zouden geen tabak mogen verkopen. Secre taris H. Walburg van de Ne derlandse Sigarenwinkeliers Organisatie heeft al laten we ten dat „de winkeliers daar in geen enkel opzicht gevolg aan zullen geven". „Schijnheilig Zuidafrika-beleid" Tijdens een protestmanifestatie van de anti-apartheidsbeweging in Amsterdam voert Ina Brouwer (links) van de CPN een zeer ge animeerd gesprek met Farid Esack, een van de leiders van de Zuidafrikaanse oppositiebeweging United Democratie Front (UDF). Binnen het UDF heerst de stellige mening dat het Neder landse regeringsbeleid ten aanzien van Zuidafrika ronduit schijn heilig is. „Als de gevangen kinderen in Zuidafrika wit zouden zijn, dan had de Nederlandse regering op haar achterste benen ge staan", aldus Esack gisteren in Amsterdam. foto: anp DEN HAAG De pen sioenpremies zullen in de komende twintig jaar fors hoger moeten worden. Dit heeft dr. A.J. Vermaat, voorzitter van de Verze keringskamer, gisteren gezegd in Den Haag, op een symposium van be drijfspensioenfondsen. De voornaamste reden van de toekomstige premiestij ging is het feit dat het aantal ouderen tussen nu en 2010 zo ongeveer zal verdubbelen. Maar ook de gelijke behande ling van man en vrouw, het beperken van de pensioen breuk en de vut zullen de kos ten van de pensioenfondsen hoog opdrijven. Volgens Vermaat moeten er veel minder „witte vlekken" komen: mensen die wel pre mie betalen maar daarvan la ter nauwelijks of te weinig profiteren. Deeltijders en men sen die van baan veranderen zijn daar een voorbeeld van. Daarnaast moeten er toeslagen komen als de prijzen stijgen en is er nog veel te doen aan de gelijke behandeling van man en vrouw. Vermaat verwacht in dit verband veel van de so ciale partners. Om de pensioe nen betaalbaar te houden zou de overheid moeten afzien van de zogenoemde Brede Her waardering. Als deze regeling wordt doorgevoerd, moeten de pensioenfondsen 42 procent belasting betalen over hun winst. De pensioenfondsen voelen hier niets voor. Zaterdag 26 en zondag 27 maart 10.00-17.00 uur in het NEDERLANDS CONGRESGEBOUW, Den Haag. Expositie van mineralen, edelstenen, sierstenen, fossielen, scheipen, machines, enz. GRATIS LOTERIJ Gratis determinatie van alle edelstenen en mineralen Toegangsprijs 3,50. Tot en met 16 jaar en 65+2.00.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3