„Manna'" geeft voorrang aan positief nieuws GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld 'Keuze voor de armen moet je concreet maken' beroepingen ficidócSouAOi'. >weer brieuen lezers CeidóöGomotit VRIJDAG 25 MAART 1988 PAGII ÜN Gesprek over „randstad-priester" ROTTERDAM De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam is een gedachtenwisseling begonnen over het „type priester", passend bij de pastoraal in de Randstad. Voorts wordt gesproken over de belangrijkste eigenschappen die men mag verwachten bij de ambtskandidsten. Het gesprek werd in gang gezet naar aanleiding van de ruimte lijke uitbreiding van het nu drie jaar bestaande Centrum voor Priesteropleiding van het bisdom in Voorburg. In een volgende vergadering wordt het gesprek voortgezet, onder meer over de relatie tussen de „vraagzijde" van de kant van het bisdom en de „aanbodkant". Dissidenten: patriarch Pimen kan beter ontslag nemen MOSKOU Zes dissidente russisch-orthodoxe christenen heb ben het hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, patriarch Pi- men geadviseerd plaats te maken voor een krachtiger en jon gere leider. Pimen zou ziekelijk zijn en tekenen van dementie vertonen. Aldus priester Gleb Jakoenin, de priester die vorig jaar na een ballingschap van acht jaar vanuit Siberië naar Mos kou mocht terugkeren. Volgens Jakoenin maakt de kerk on voldoende gebruik van de mogelijkheden die het beleid van partijleider. Michail Gorbatsjov biedt. Leiders van de orthodoxe kerk hebben al eerder toegegeven dat Pimen (78) ziek is, maar zij hebben nooit bijzonderheden over zijn ziekte gegeven. Liever een gladde vloer dan een gladde tong NIEUW GEZINSBLAD OP INITIATIEF PIET DERKSEN AMSTERDAM Als klap op de vuurpijl van de introduktiebijeen- komst stapte schaatskam pioene Yvonne van Gen- nip dwars door de levens grote cover van het fami lieblad Manna. Gisteren werd in het sjieke Am sterdamse parkrestaurant Rosarium het eerste num mer gepresenteerd van dit nieuwe maandblad dat dezer dagen in een oplage van driehonderd duizend exemplaren in Nederland en Vlaanderen wordt verspreid. Manna („voedsel") wil een blad zijn voor het hele gezin en de nadruk leggen op posi tief nieuws. Het is een initia tief van de miljonair en oud- Sporthuiscentrumdirecteur Piet Derksen die met zijn Stichting Getuigenis van Gods Liefde heel nadrukke lijk het rooms-katholieke ge loof in orthodoxe zin wil uit dragen. Een van de onderwerpen in het eerste nummer is een in terview met Yvonne van Gennip over de manier waar op zij tegen haar eigen succes sen aankijkt. De 23-jarige Haarlemse wordt met ingang van het komende nummer ook columniste van het blad. Verder bevat het onder meer bijdragen over de werklust van de gereformeerde teke naar Rien Poortvliet en een dagboek van Toon Hermans en een uitvoerig artikel over de Lijkwade van Turijn. Hoofdredacteur Wil Jansen zegt dat het blad niet speci fiek bedoeld is voor katholie ke lezers maar zich juist op een niet-belerende wijze wil richten op mensen in wier le ven de kerk geen rol van be tekenis (meer) speelt. Het blad wordt gemaakt met een duidelijke christelijke levens visie in het achterhoofd en wil waarden aanreiken, iets waar volgens Jansen grote be hoefte aan is, en bewust de positieve ontwikkelingen in de maatschappij volgen. Het wil verder een verscheiden heid aan meningen bieden, ook in onderwerpen die con troversieel zijn. Jansen: „Bij een onderwerp als bio-ethiek zullen wij zeker niet een in valshoek of een bepaalde denktrant belichten, maar meerdere opvattingen aan bod laten komen.". Hij zegt dat de makers van het blad op basis van de re dactieformule geheel vrii zijn het blad te maken zoals zij willen. Daarbij hebben zij ui teraard wel rekening te hou den met de doelstellingen die samen met Piet Derksen zijn opgesteld. Die zijn: zorg voor elkaar, zorg voor het milieu, respect voor de schepping en God als levende realiteit. De Leuvense hoogleraar com municatiewetenschappen Louis Meerts en tevens oud hoofdredacteur van de Gazet van Antwerpen verdedigde bij de introductie de stelling dat men in de journalistiek te rug moet naar de maat van de mens. „Liefde tot de mede mens moet centraal staan in de nieuwsgaring. De journa list kan niet met zijn handen over elkaar gaan zitten. Hij moet ook een rol spelen bij het aanreiken van waarden." Mediadeskundige Bert de Vries gaf een beschouwing ten beste over de sterk ver schuivende voorkeuren van het publiek anno 1988. „De mens probeert te overleven met een overvloed aan infor matie en met steeds minder oplossingen in het vooruit zicht. Waar de vragen rijzen bij de consument, houdt de journalist op met antwoorden. Geen wonder dat die consu ment zich terugtrekt op de kleine zekerheden in de eigen kring. Hij noemde Manna een „blij blad, gebaseerd op een positief mensbeeld. Zelfs voor een heiden of een agnost moet dat aantrekkelijk zijn." Manna kan tot eind 1989 be schikken oVer een bedrag van vijf miljoen gulden. De initia tiefnemers mikken na twee jaar op een betaalde oplage van 60.000 En als het niet lukt? Directeur Harry Jagers- ma: „Zoals altijd met een nieuw produkt zullen wij de reacties op het blad scherp in de gaten houden en waar no dig de formule van het blad bijstellen. Maar het is zeker niet onze bedoeling op de dag van onze geboorte al over onze begrafenis te gaan pra ten. daar hebben we een te positieve instelling voor." PAUL VAN VELTHOVEN Columniste Yvonne van Gennip stapte tijdens de presentatie gisteren door een meer dan manshoge cover van „Manna". FOTO: PR MEXICAANSE BISSCHOP REYES WOONT ROMERO-HERDENKING BIJ BREDA De Mexicaan se bisschop Arturo Lona Reyes houdt niet zo van interviews. Hij loopt lie ver in de bergen. Maar bergen in Nederland zijn zeldzaam en daarom is hij minzaam bereid te pra ten. Echter pas wanneer het onderwerp „bisschop Romero" aan de orde komt, schuift hij gespan nen naar het puntje van zijn stoel en balt even de vuisten. „Don Oscar betekent voor mij een uitdaging als pastor voor het volk. Ik ontmoette hem in 1972 op een vergadering voor bisschoppen uit Centraal- Amerika in Guatemala; vier weken waren wij samen. Hij luisterde veel en sprak wei nig. Eigenlijk leek hij een beetje afstandelijk. Maar die houding veranderde toen in zijn land een jezuiet werd vermoord..." Bisschop Reyes strengelt de vingers nog eens stevig in el kaar alsof hij zich wil beheer sen. Maar het El Salvador, waarover hij spreekt en waar van Romero toentertijd aarts bisschop was, werd geknecht door een rechtse (para-) mili taire terreurbeweging, die tienduizenden het leven ont nam. „Ik was in Nicaragua, toen ik 24 maart 1980 hoorde dat don Oscar was vermoord. Ik probeerde El Salvador bin nen te komen, maar dat lukte niet". De moord op de bisschop tij dens een dienst in de kathe draal van San Salvador bracht overal ter wereld een geweldige schok van onstelte- nis en verdriet te weeg. Ro mero, die in zijn preken en zijn daden het volk bewust probeerde te maken van haar onderdrukte positie, die de ar moede in het land aanklaagde alsook de rechtse terreur, die bisschop was te gevaarlijk en werd daarom slachtoffer van het geweld waartegen hij streed. „Don Oscar was een profeet. Toen en nu moeten wij hem heel serieus nemen, omdat hij het evangelie zo serieus nam. Hij wist het lijden van het volk te verwoorden; hij sprak in eenvoudige bewoordingen, maar diep. Daarom wist hij ook dat hij waarschijnlijk ver moord zou worden. Hij heeft het gezegd: Mij kunnen ze do den, maar niet de stem van de gerechtigheid". Inderdaad was bisschop Romero vele malen met de dood bedreigd, maar dat belette hem niet zich blijvend te conformeren met de armen en onderdruk ten. Bisschop Reyes vervolgt: „Twee jaar geleden woonde ik een wijding bij in dezelfde ka thedraal waar don Oscar was gedood. Daar is ook zijn graf, waar permanent verse bloe men liggen en waar mensen liederen zingen. Ik heb mij daarbij aangesloten en gezon gen en toen wist ik dat waar was: Hij is er nog; hij blijft le ven. Romero was tégen ge weld, zoals bijvoorbeeld ook Martin Luther King, maar zijn woord was geweldig". Bisschop Reyes is in Neder land om morgen de viering bij te wonen, tijdens de achtste Romero Herdenking in de Janskerk in Utrecht. De bis schop was tijdens zijn verblijf in ons land onder meer in Breda, waar onder leiding van mgr. Ernst wordt ge werkt aan een koppeling tus sen het bisdom Breda en Rey es' bisdom Tehuantepec, in het zuiden van Mexico. Daar houdt de bisschop of don Arturo zich onder meer be zig met het opzetten van kof- fiecooperaties. „In zuidelijk Mexico verbou wen veel boeren marihuana. Ik kan wel zeggen: „Dat moet je niet doen", maar ik moet een alternatief bieden. Ik be schouw dat als een religieuze opdracht. Alleen de keuze voor de armen is namelijk met voldoende, dat moet je concreet maken". Overigens is deze houding van de bis schop niet zonder risico. Ruim een jaar geleden bestormden zwaar gewapende mannen zijn woning met de bedoeling hem te vermoorden. De gang sters waren gestuurd door drugshandelaren, die don Ar- turo's kruistocht tegen de ma- rihuana-teelt wilden beëindi gen. Waardigheid Kiezen voor de armen bete kent voor bisschop Reyes ook steun geven aan de tiendui zenden vluchtelingen, die vanuit Midden-Amerika, met name Guatemala, Mexico bin nen komen. Een deel blijft in het zuiden wonen; anderen trekken dwars door het land naar de grens met de Vere nigde Staten. Slecht een en keling weet die grens nog te passeren; het merendeel keert terug naar het zuiden. De vluchtelingen, vaak hele ge zinnen, verlieten hun geboor tegronden om aan vervolging en repressie te ontkomen. Deels speelt ook de armoede mee, waarin deze voormalige boeren, in eigen land leefden. Maar zuid-Mexico kan niet veel meer bieden dan armoe de. De katholieke kerk heeft zich opgeworpen hulp te bie den aan de talrijke illegalen, die verscholen in het oerwoud in kampen leven. Don Arturo probeert „het leed van het overleven" iets te verzachten door voedsel uit te delen en werk te vinden bij Mexicaan se boeren of als handwerks lieden. Religieuzen uit zijn bisdom proberen de mensen moed in te spreken en tegelij kertijd hun zelfbewustzijn te vergroten. De vluchtelingen, zo vindt bisschop Reyes mo gen hun afkomst niet verloo chenen en moeten hun waar digheid, ook in moeilijke om standigheden zien te behou den. Don Arturo erkent dat in Mexico verschillende stromin gen zijn binnen de katholieke kerk. Een deel ervan is niet happig op de nauwe lotsver- bondheid met de armen, die bisschop Reyes aan de dag legt. „Maar", zo voegt hij er aan toe „Wij respecteren el kaar. Wij gaan elkaar niet be schuldigen" Toch zijn bewe ringen als zou kiezen voor de armen betekenen kiezen voor het communisme, zeker in de Latijnsamerikaanse wereld snel gemaakt. „Heel blij" is don Arturo dan ook met de onlangs uitge- FOTO: MARCEL BEKKEN brachte encycliek „De Sociale Zorg van de Kerk", waarin Johannes Paulus II uitvoerig ingaat op de problematiek van arme landen. De Paus concludeert onder meer dat onderontwikkeling het gevolg is van het Oost-Westconflict en dat bevolkingen de dupe worden van de ideologische en militaire machtsstrijd. Bis schop Reyes vertrekt overi gens volgende week voor een bezoek aan het Vaticaan. De bisschop: „In 1983 was ik ook op audiëntie bij de Paus. Ik heb hem uitgebreid kun nen vertellen van het werk in mijn diocees en het bleek dat de Paus niet goed geïnfor meerd was. Blijkbaar zijn brieven en rapporten, die ik via de pauselijke vertegen woordiging in Mexico naar Rome stuurde, niet aangeko men. Ik heb geprobeerd uit te leggen dat ons werk niets met communisme van doen heeft, maar met het evangelie. De paus kon zich daarin vinden. JOOS PERSOON Protest tegen verschijnings verbod JOHANNESBURG In Johannesburg hebben jour nalisten, studenten en anti- apartheidstrijders geprotes teerd tegen het verschij ningsverbod van New Na tion. De protesterenden droegen borden met zich mee met teksten als: „Leg ons niet het zwijgen op, maar lees ons". New Nation wordt wekelijks uitgebracht onder verantwoordelijkheid van de rooms-katholieke bisschoppen van zuidelijk Afrika. Gisteren had een nieuw nummer moeten ver schijnen, maar de minister van binnenlandse zaken Stoffel Botha legde het blad echter een verschijningsver bod voor 12 weken op omdat het „subversieve propagan da" zou hebben gepubliceerd in weerwil van de onder de noodtoestand geldende cen suur. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen door de generale synode tot zendingspredikant te Zimbabwe H. J. van der Veen, wonende te Oegstgeest. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: drs.K.D.van den Hout, Veenmos 147, 8265 HV Kam- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Assen-Noord, H. J. Siegers te Leek. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Vlaardingen (2e beroep), A. Stehouwer te Nljkerk, die dit beroep heeft aangenomen. Pitbulls en criminaliteit pi en; Bij alle gevaren die bij het verder ongecontroleerd fokken van de pitbull-terriërs dreigen, doemt een niej" y co op, namelijk dat de minister onvoldoende maatregi treffen om het gevaar te bezweren. Met name door renbescherming wordt er al sinds enkele jaren bij di heid op aangedrongen daarkrachtig op te treden tegen bull-gevechten, tegen de fokkerij en tegen de malafitr del in deze honden. eer DAAR wil of durft de minister niet aan. Naar het vJ^N valt alleen maar te gissen. In de afgelopen jaren is enkel politiekorps een voorzichtig begin gemaakt ra, onderzoek naar de kwalijke ontwikkelingen sinds de ductie van de pitbull in ons land. Dat recherchewerl vrij abrupt afgebroken toen bleek dat de agressiviteit pitbulls veelal recht evenredig is aan die van de eig uit criminele kringen. t Bij alle publikaties over de pitbull-terriër moet het nister duidelijk zijn geworden dat hij zich .al veel eerfA rieus met dit probleem had moeten bezighouden. De troffen maatregelen zijn slechts een doekje voor het b Het justitiële en het politieapparaat moeten middelen om het kwaad bij de wortel aan te pakken. De mog< jij den die hun daartoe moeten worden geboden dienen dien zodanig te zijn, dat de bestrijders van het kwa< angsten voor de pitbull-terriër, maar méér nog voor I genaren kunnen overwinnen. EeNS te meer is in de afgelopen dagen gebleken dat te bull-terriër een hondesoort is die niet afwijkt van vee jp re wanneer hij zich geconfronteerd ziet met een kat. i verschil dat hij wanneer hij eenmaal die kat heeft vallen zijn tegenstander ook afmaakt. Overigen St; voor de kat elk willekeurig dier worden ingevuld, ene paard toe, zoals in de afgelopen week ook is bewej wordt gevreesd dat menselijke slachtoffers niet uitblijven. !'s«e MINISTER Korthals Altes van Justitie heeft hierop J1 geerd met de mededeling dat hij de coördinatie van de .y* matie over agressieve pitbull-terriërs bij de Centrale E ei' che Informatiedienst wil leggen. En dat hij de deskuni n erover binnen lokale politiekorpsen via ministeriële zal vergroten. Daarmee is voor hem kennelijk de k Maatregelen die het mogelijk moeten maken dat de pc g,' het geweer durft te komen tegen het ongecontroleeri |p ken met en het bezit van deze honden, zitten er kejn niet in. Enkele buien. DE BILT (KNMI) Een om vangrijke oceaandepressie, waarvan de kern tussen Schot land en zuid-Noorwegen ligt, bepaalt de komende 24 uur het Nederlandse weer. Lucht uit de omgeving van IJsland stroomt met een wijde boog via Ierland en zuid-Engeland naar ons land. Deze lucht is ta melijk koud maar wordt aan de grond boven de oceaan tot zo'n graad of 8 aangewarmd, voordat ze Ierland bereikt. Bij ons laat deze lucht in de mid daguren een temperatuur van 9 a 10 graden toe. Naast opkla ringen komen buien voor. Er staat tamelijk veel wind, aan zee en op het IJsselmeer krachtig of hard, in het bin nenland matig. Ook voor zon dag wordt een wisselend weer beeld verwacht met van tijd tot tijd buien. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en zondag: Zuid-Skandinavië: Veel be wolking en van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur van 7 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland. Britse Eilanden: Wisselend be wolkt en buien. Middagtempe ratuur van 8 graden in het noorden tot 12 graden in het zuiden. Denemarken, noordwest- Duitsland: Van tijd tot tijd re gen of buien. Middagtempera tuur van 7 graden in Dene marken tot 10 graden in Duits land. Benelux, Noord-Frankrijk midden en zuid-Duitsland: Morgen af en toe regen, zon dag ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur 11 graden. iier Midden-Frankrijk: int veel bewolking en vanling tijd regen. Zondag droop t dagtemperatuur ongevfedi graden, file h Zuid-Frankrijk, Spanje, pe gal: In noord-Spanje ithw wat regen. Middagtefeel tuur van 18 graden Ier noorden tot 27 graden i[ g( oost-Spanje. di< rej Italië, Joegoslavische\iar Vrij zonnig. In zuid-Itaiiee gelijk een bui. Middaghe ratuur 15 tot 18 gradente WEERRAPPORT HEDENMORcllei Zd Limburg r Athene i Barcelona 1 Berlijn 2 lp I Brieven graag kon .en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich. het recht voor ingezon den stukken te bekonen Tros en commercie Dat producent Joop van den Ende een grote vinger in de tv-pap heeft is beslist niets nieuws in omroepland, maar wat afgelopen dinsdagavond in het Tros-programma van Ivo Niehe werd vertoond was gewoon gênant. Het program ma had beter de Joop van den Ende-show kunnen heten. Alle bij hem onder Contract staande artiesten werden voor het voetlicht gehaald met de meest onbenullige gesprekjes die maar te bedenken zijn. Al lereerst was daar Niehe zelf, dan Mary Dresselhuys, André v. Duin, de maestro zelf en ook nog een voorproefje van een nieuwe musical, natuurlijk ook van Joop van den Ende. Over commercie gesproken! K. Scholten, LEIDSCHENDAM. Cruyff Sinds Johan Cruyff is opge stapt bij Ajax lees je bijna iede re dag in de krant waar de voormalige voetbalvedette aan de slag gaat. Heel wat vereni gingen zijn de revue al gepas seerd, van Hëerenveen tot Barcelona. Kunnen we daar niet mee ophouden? Er zijn naar mijn smaak echt belang rijkere zaken op sportgebied. J. Leeflang, DEN HAAG Koffieshops De advocaat mr. Pen doet na mens de vereniging Join the Game die de Leidse koffieshop High Times beheert, of hij het niet weet. De jurist verzet zich namens de vereniging tegen de dreigende sluiting van de koffishop aan de Leidse Be schuitsteeg waar in drugs wordt gehandeld. De Europesche Commissie waar ook Nederland in zit en dus ook Nederland zich aan dient te houden, verbiedt han del in drugs. Zo eenvoudig zit dat. Of er nu spelletjes ge speeld worden of koffie ge dronken, daar gaat het niet om, er wordt gelegenheid ge geven tot verkoop van drugs en dat mag niet. Prof. Noach, een bij uitstek deskundige (farmacoloog en arts), die in die commissie heeft gezeten heeft eens in een lezing ver klaard „het verschil tussen softdrugs en harddrugs niet bestaat, omdat de werkzame stoffen pas werkzaam ziin als ze 'binnen' ziin en dat is bij de ene anders aan bij de ander. Het is niet als met alcohol waar je de werkzame stoffen in percentages kan vaststellen, 6% alcohol in bier, 11% in wijn etc." Een andere opmerking was: „De handel in drugs zal nooit vrij worden, want dat houdt dan in dat de Neder landse regering het op de zwarte markt moet kopen en dat kan niet". Dus burgemees ter Goekoop u staat heel sterk! B. Schans, LEIDEN Poolse priesters Stel: Hans van Breukelen gaat naar een andere vereniging of stopt helemaal met voetballen. Het PSV-bestuur zorgt dat er een opvolger onder de lat komt, maar de rest van het elftal doet geschrokken en protesteert: „We spelen liever zonder keeper!". Ik denk dat de trouwe supporter zich ver bijsterd zou afvragen of de spelers de club misschien om zeep willen helpen. Het lijkt onvoorstelbaar, maar in het bisdom Utrecht bestaat werke lijk een club die een dergelijke drang tot zelfvernietiging ver toont: de priesterraad. Reeds 25 parochies in dat bisdom zit ten zonder priester. Hun bis schop slaagt er in drie pries ters te „lenen" uit Polen, waar de geestelijkheid nog wel ve len inspireert tot kerkbezoek en een keuze voor het pries terschap, en ineens zijn de Utrechtse herders in paniek en zoeken allerhande bezwa ren. Deken De Wit en dr. Zuidberg, voorzitter van de pastorale werkers, benen als negentiende-eeuwse acteurs over het kerkelijk schouwto neel en vertolken met patheti sche gebaren hun immense be zorgdheid: het besluit is voor tijdig, dat priestertekort is maar betrekkelijk, de bezin ning op het priesterambt wordt geschaad, waarom geen priesters uit de Derde Wereld, die Polen moeten zich aan onze heel andere cultuur aan passen, veroorzaken negatieve psychologische effecten en passen niet in ons kerkbeeld, enz. enz. Hoeveel parochies moeten er zonder priester zit ten voor de bezorgde pastores zich daar zorgen over gaan maken? Koesteren ze wellicht de wens (in een variant op een bekende politieke strategie) dat de toestand zo achteruit gaat, dat de kerk in arren moede alsnog kiest voor ge huwd en vrouwelijk priester schap? Menen ze werkelijk dat priesters uit Derde-Wereldlan den (voor zover die ze kunnen missen!) zich hier sneller zul len inwerken dan die uit Po len? Is de eenvoud van de Utrechtse priesters en pastora le werkers niet zo groot dat ze zich kunnen voorstellen ook zelf nog iets van hun Poolse collega's te kunnen leren? Je moet overigens wel een erg verwrongen „kerkbeeld" heb ben, als je meent je Poolse broeders in het ambt te moeten „verwelkomen" door zo stemming tegen hen te kweken. En die bezinning op het ambt, daar moeten ze in Utrecht maar eens echt werk van maken. E. Jaspers, DEN HAAG. Warme maaltijden Dat bij de vaststelling van de prijs van warme maaltijden voor Haagse ouderen geen wethouder betrokken zou zijn geweest, zoals B. én W. van Den Haag op vragen hebben geantwoord, is natuurlijk een fabeltje. Onder het bewind van de voormalige wethouder van Maatschappelijk Welzijn en Volksgezondheid, de heer Bruning, die drie maanden na de raadsverkiezingen van 1986 spoorslags vertrok, heeft de betreffende raadskommissie herhaalde malen over de prijs van warme maaltijden verga derd. Niet zo deskundig overi gens, gezien de stelling van de heer Bruning destijds dat de aardappelen duurder waren geworden. De piepertelers in ons land mochten willen dat dat waar was. Die meer dan losse opmerking van de voor malige wethouder karakteri seert de diepgang van het be leid ten deze. De prijsbepaling van de warme hap voor oude ren hangt als los zand aan el kaar en het beleid navenant. Het enige vaste kenmerk is dat de warme maaltijden nage noeg overal veel te duur zijn. Het dichtst in de buurt van een reële prijs komen de door de Nieuwe Organisatie van Ouderen en het Gekoördi- neerd Ouderenwerk Spoor- wijk voorgeschotelde maaltij den - 3,50 - die trouwes nog wel twee kwartjes goedkoper kunnen. In elk geval is de door de gemeente opgelegde prijs van 6,- veel hoger dan nodig is. Temeer waar de 6,- maaltijden subsidie ontvangen en de diners van de NOVO en het GOW-Spoorwijk daarvan verstoken zijn. D'66-woord- voerdster mevr. Van Herwaar den had wellicht beter over dit raadsel vragen kunnen stellen: Hoe kan het dat niet-gesubsi- diëerde maaltijden goedkoper geleverd kunnen wordr gesubsidieerde? Het j van B. en W. zou ml vraag meer moeite gehi ben, dan met een vraapar een incidenteel misschien dat de vooi in meer structurele zin|^£ orde had kunnen komi' F. Fisscher v, Overmei Nieuwe Org. Ouderen DEN HAAG. Fout en goed De CDA-fractie was dat de Nederlandse macht in Canada ging t op lage hoogte in het van de Innu-indiane1 daartegen in ons land teerden. De Nede luchtmacht maakt sch misbruik van de gashz. in Canada door de rust'* Innu-gebied te verstorei^"*1 dus. De regering is landbeginsel, waarbij bijslag voor buitenlani ons land minder wore hun kinderen in het land. Goed. T. Berge, POELDIJK.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2