(■HBS Moderne rackets vergroten comfort Tennismode: wit met een kleurtje „Uit tenniscarrière halen wat er inzit" Tenniskleding voor het sei zoen 1988 verschilt niet veel van die van de laatste jaren; het blijft wit met een kleurtje. Dat kunnen pasteltinten zijn of iets fellere kleuren, maar geheel gekleurde kleding wordt het ook dit jaar niet. En het ziet er eigenlijk wel naar uit, dat ge heel gekleurde kleding het nooit zal maken in de tennis sport. Het polo-shirt verliest deze zomer wat terrein op het top je, dat multi-funtioneel wordt en dus voor allerlei sportieve uitingen te gebruiken is. Voor de vrouwen is er een terug keer naar rokjes, terwijl voor de mannen het short wat rui mer wordt. Hierdoor biedt het meer mogelijkheden tot door dragen. Tenniskleding onderscheidt zich over het algemeen van de andere sportkleding, om dat men toch altijd wel van wit uitgaat. In alle andere sportkleding voor de zomer '88 is de kleur en de. optiek duidelijk gericht op de Olym pische Spelen in Seoel. Be halve door de Olympische mode, hebben de ontwerpers zich ook laten inspireren door de mode van de jaren 50 en 60. Cijfers en nummers, veel dikke en dunne strepen, fos sielen, schelpen of klassieke zeilornamenten ais ankers of marine-knopen zijn in deze groep onder te brengen. De kleuren zijn, uiteraard als het om Olympische kleuren gaat, redelijk fel; rood, gras groen, donkergroen, zonne- geel of hardblauw en dan vaak gecombineerd met wit. Maar er komen ook pasteltin ten. Hiervan zijn lila, abrikoos en aqua de opvallendste. Bij sportkleding horen na tuurlijk ook trainings-pakken, jogging-pakken, opwarm- pakken of hoe je ze ook maar noemen wilt. Ook hier een grote verscheidenheid in kleuren en materialen en een toenemend multi-functioneel gebruik. Kleur is er ook voor de schoenen; er is bijna geen kleur meer te bedenken of er zijn ook schoenen van. Com binaties te over dus. Niet alleen auto's, maar ook tennisrackets worden tegen woordig met behulp van een windtunnel ontworpen. Het racket wordt daardoor aëro dynamisch gevormd. De vorm, dun in de top en slank in de hals, komt het comfort en de vormgeving van het mid-racket en oversize racket ten goede. Het comfort zit in de vermin derde luchtweerstand. Die zorgt namelijk voor een gro tere slagkracht. De trillingen nemen af en de stabiliteit van het racket neemt toe. Verder krijgt het racket door de aë rodynamische vorm van het blad meer snelheid en is het gemakkelijker te hanteren. De toepassing van steeds meer geavanceerde technie ken en materialen (kunststof fen) maakt het mogelijk de dunne racket-frames hun stijfheid te laten behouden. Stijfheid in de top van het ra cket betekent onder andere het behoud van een goede balcontrole. Een fraaie vormgeving van het tennisracket is belangrijk voor de verkoop. Kleuren en opmaak van het racket zijn afhankelijk van het mode beeld. Het racket ziet er te genwoordig dan ook mooi, modern en aantrekkelijk uit. Zelfs aan de grepen van het racket wordt nu erg veel zorg besteed. De grepen worden in allerlei kleuren geleverd en ook zijn er kleurige (fluores cerende) grips los te verkrij gen. Zo bestaan er de zoge naamde 'zweet-grips', die de grip op het racket vergroten en niet meer glijden in de hand. De meeste racketfabrikanten zijn, hoewel ze ook nog wel de gewone bespanmethode gebruiken, overgegaan op het 'micron bespansysteem' en de 'progressieve bespan methode'. Het 'micron be spansysteem' houdt in dat het gehele racket met veel meer snaren wordt gevuld dan tot nu toe het geval was. De 'progressieve bespanme- thode' bestaat uit het naar het midden laten toenemen Boven:Trainlngspakken, zoals dit van Adidas, kunnen voor van alles worden gebruikt. Onder: Gekleurde inzetten In het wit, het meest voorkomende item in tenniskleding. (Golden Cup van Triumph). van het aantal snaren. In bei de gevallen worden de gaten in de bespanning kleiner. De 'micron' bespanning heeft ongeveer veertig procent meer besnaring, terwijl de 'progressieve bespanning' ongeveer tien procent meer snaren heeft. Zotoel het micron systeem als de progressieve bespanme thode zijn bedoeld om het spelcomfort van de speler te vergroten. De snaren hoeven de geslagen bal beter. Ook niet meer zo hard te worden de slijtage van de snaren aangetrokken, de trilling neemt af. De kans op een wordt minder, de slagkracht breuk tijdens een wedstrijd is groter en en de precisie van kleiner. tADVERTENTIE Automobielbedrijf P. Waagenaar en Zn Sub-dealer Blois v. Treslongstraat 40 Westduinweg 94g 070-557009 of 545409 070-524543 Scheveningen Scheveningen LEIDERDORP Margot van Overloop „wil met coach Peter Klein uit haar tenniscarrière halen wat er in zit". Dat lijkt goed uit te komen voor hoofdklasser 'Unicum, waar de Leidse A- speelster voor het vierde jaar voor gaat uitkomen, want dat wil met het eerste team naar de eredivisie. Lijkt, want voor Margot blijkt de competitie niet het hoofddoel te zijn. Slechts een onderdeel van een sei zoen, waarin de nadruk meer dan in het verleden ligt op haar eigen ontwikke ling en toekomst. „Want je speelt weliswaar als een team de competitie, maar dat bestaat uit niet veel meer dan vier mensen die ieder voor zich het maxima le uit het tennissen willen halen", aldus de beurtelings lachende, maar opvallend vaak serieus vertellende Lei- derdorpse, die in augustus naar Amerika vertrekt. Er staat dit seizoen dus een andere Margot van Over loop op de banen dan voor heen. Niet alleen qua spel ze steeg het afgelopen jaar van de 139e naar de 27e plaats op de nationale rang lijst en trainde sinds sep tember ongeveer 16 uur per week maar vooral wat betreft haar kijk op het ten- niswereldje. Kunst Een wereldje waarin het ie der voor zichzelf is en slechts een klein beetje voor zijn allen. ..Ik vind het wel jammer dat het team op de tweede plaats staat. Maar ja. hoe hoger je komt, des te individueler wordt het. Je kunt als club wel spelers ko pen, maar er een team van maken, dat is nog een hele kunst. Competitie is in elk geval niet meer het leuke dagje uit, waarop je zo goed mogelijk je best deed, zoals vroeger. En zo gaat het met mij nu ook. Ik sta er voor de prestatie van mezelf", aldus de 19-jarige („Maar in april word ik 20") speelster die haar tennisleven op 11-jari ge leeftijd bij De Munnik be gon. „Ik deed toen ook in tensief aan judo en zat in al lerlei selecties. Maar toen ik in de selectietraining bij het tennissen kwam, heb ik voor het tennis gekozen". Ze bleef echter niet bij De Munnik. „Met De Munnik speelden we overgangs B, en daar bleven we op han gen. Maar ik wilde verder", babbelt de bij Terwegen overwinterende A-speelster. „Op mijn 16e werd ik ge vraagd om voor Unicum te komen spelen, dat toen uit kwam in de 1e klasse". Na een promotie en direct daarop een degradatie, werd aan de Haarlemmer weg in Lelden besloten dat de club ten koste van veel opgestuwd moest worden naar de eredivisie. De eerste stap op weg daarheen, pro motie naar de hoofdklasse, werd vorig seizoen gezet. Vervolgens werd er gezocht naar vervangers voor de da mes, met als resultaat het aantrekken van Nederlands kampioene Eveline Hamers. Het scheelde niet veel of de naam Margot van Overloop had ook niet in de opstelling voorgekomen. „Ik kreeg in de loop van de zomer een paar interessante aanbie dingen. Pas in september kwam Unicum met een con tract naar me toe. Toen na melijk was duidelijk dat al leen Eveline Hamers zou ko men en Mara Eikenboom, waarmee onderhandeld was en die hoger op de ranglijst stond dan ik, liever in Lim burg bleef tennissen". Ziel „Ik zou, als Mara wél was gecontracteerd, als derde dame hebben mogen funge ren, terwijl ik in de vorige seizoenen goed heb ge speeld in de competitie", vertelt Margot met een into natie die verraadt dat ze het met die gang van zaken be paald niet eens was en dat ze door de behandeling die haar „ten deel viel" danig op haar ziel getrapt voelt. „Ik ben bij Unicum gebleven omdat ik als tweede dame speel en het toch mijn laat ste jaar in Nederland zou zijn". En met een opkomen de lach; „En natuurlijk van wege mijn fanclub". Geleerd heeft Margot er duidelijk wel van. „Je gaat anders tegen de sport aan kijken. Ik ben nu meer voor. mezelf bezig, al had ik het graag wat anders gezien". Het contrast van hoe het anders kan, maakte ze vlak na de contractperikelen mee. In september vorig jaar, in de Verenigde Sta ten. „In de universiteits teams trainen die meiden al- Helemaal wit, dit rokje met t-shirt van Bogner. MARGOT VAN OVERLOOP KIEST VOOR AMERIKA rond en de Texas Christian University in Fort Worth bood haar een scholarship voor vier jaar aan. In augus tus reist ze af naar de cam pus. „Ik was al eerder bezig met het leggen van contac ten met universiteiten, maar op mijn telefoontjes en brie ven werd toen niet gerea geerd. Ik hoorde van Peter dat hij in de States een toernooitrip moest voorbe reiden en ik heb toen ge zegd dat ik mee wilde. We hebben zijn reis flink uitge breid en we zijn langs zes universiteiten in vijf staten getrokken". Brede strepen en fantasie-druks zijn favoriet in de sportmode. Uit de collectie van C&A. Links: Margot van Overloop heeft deze winter veel geïnvesteerd in haar vertrek naar de USA. „Hard gewerkt op de baan, maar ook aan zelfvertrouwen en zelfstandig heid. FOTO: WIM VAN NOORT tijd samen. Het team is daar het hele jaar met de compe titie bezig. Van augustus tot en met december bereiden ze zich voor en van januari tot mei draait daar de uni versitaire competitie. Nou, en dat is hier wel anders. Met de paar trainingen voor de aanvang van de competi tie en de 6 competitie-week einden houdt het in Neder land wel op". Margot werkt sinds oktober vrijwel elke dag hard aan de voorbereiding op haar ver blijf in de States. In septem ber van het voirg jaar reisde ze drie weken in de States Superdeeltijd „In Texas kreeg ik het aan bod om er te komen tennis sen en studeren. Ik wil er mijn tennis gaan ontwikke len en er een studie van meenemen. De studie staat op zo'n university overigens wel op de eerste plaats". Toen er zekerheid was over een verblijf in Texas is de superdeeltijd-scholiere („Ik heb 6 van de 7 vakken voor mijn VWO-diploma binnen en rond dit schooljaar het laatste vak af") werd met Peter Klein de afspraak voor een 1 op 1 coaching gemaakt. Dat betekent een intensieve voorbereiding op haar overzeese avonturen. „We zijn meer gaan trainen en er zijn^en aantal nieuwe dingen bijgekomen. Er is specifieke loop/krachttrai ning en kracht/duurtraining bijgekomen". Moeite om zich de inspanningen te ge troosten heeft ze daarbij niet. „Ik hou van trainen, ik heb altijd al een enorme werklust gehad om op een hoger niveau te komen. Dat moest ook wel, want een uitgesproken talent mag je mij niet noemen". Het is al lemaal gericht op wat in Amerika belangrijk is, zoals zelfvertrouwen en zelfstan digheid. „Je moet in Ameri ka toch kunnen 'overleven'. Ik moet zelf te weten komen waarom ik bepaalde fouten maak en waarom ik verlies. We gaan flink vooruit, mede door de samenwerking met Peter. Dat is een voor Ne derland tamelijk unieke situ atie, waarin ik erg veel aan dacht krijg". De naderende competitie past volgens Margot aardig binnen de voorbereidingen. „Je speelt tegen sterke te genstanders en het levert wat geld op. Geld wat ik no dig heb om die voorberei dingen te bekostigen. En na de competitie gaan we in (inter)nationale toernooien en in satelliettoernoolen be wijzen dat er toch wat meer in Margot van Overloop zit dan een hoop mensen altijd hebben willen geloven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21