Kaagsociëteit in een moderner jasje én overlegplatform voor Woonconsumenten Katwijk JOUR NAAL n Weer subsidie voor JAC Katwijk Enthousiasme en scepsis over plan Stadstimmerwerf lUtllil Ui. -1EIDEN OMGEVING fieidóeSotumil VRIJDAG 25 MAART 1988 PAGINA 11 laredorp vreest onveilige straten )EN HAAG/LEIDEN Buurtvereniging Maredorp uit Leiden shu s ^-amP steeds onveiliger wordt. Dat bleek gisteren *:u jjj de Raad van State, waar de vereniging in beroep is gegaan eon eêen toestemming die de gemeente Leiden heeft gegeven jn ian C en A om magazijnen te bouwen aan de kant van de Vrou- c ven kerkkoorstraat. !%olgens woordvoerder J. Kloeg zorgt de lange blinde gevel aan lie kant voor een „toenemend gevoel van onveiligheid". De "jj juurtvereniging zou liever zien dat het grootwinkelbedrijf aan je kant van de Vrouwenkerkkoorstraat een tweede ingang van a [je winkel zou maken of daar bijvoorbeeld de afdeling klanten- ervice zou vestigen. „Dat verhoogt de levendigheid". Gemeente n bedrijf betoogden dat het aanzien van de gevel wand is verbe- erd door de plaatsing van verlichte posterbakken. )e buurtvereniging stelde bang te zijn dat meerdere bedrijven 'et i^et voorbeeld van C en A zullen volgen, als de Raad van State Dejiet verzoek afwijst. „Perry Sport wil magazijnen bouwen aan de Itille Rijn", werd als voorbeeld gegeven. De Raad van State doet ik op 9 mei. Boekhorstloop in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De IJsclub Noordwij kerhout houdt zondag de vierde Boekhorstloop Aanvang elf uur. Er kan gelopen worden over een afstand van 21,1 kilometer en 7 kilometer. Voor de jeugd is er een parcours over 2,5 kilometer. De hal ve marathon is bedoeld als wedstrijd waar ereprijzen mee zijn te winnen. Deel name kost voor de halve marathon zeven gulden vijftig en voor de andere afstanden drie gulden vijf tig- Poppenbeurs in Leeuwenhorst NOORDWIJKERHOUT Zes- tig poppenkunstenaars zijn zon dag aanwezig op de poppenbeurs, die voor de derde maal in Leeu wenhorst Congres Center in Noordwijkerhout wordt gehou den. De beurs is toegankelijk tus sen tien en vijf uur 's middags. De entree bedraagt drie gulden vijftig. Kinderen tot 12 jaar en 65-plussers betalen en gulden vijftig. Op de poppenbeurs is een doorlopende vertoning van pop- pen- en muppetfilms. Om twaalf, twee en vier uur zijn er voorstel lingen van het poppentheater van Piet Onderwater. Excursie van vogelwerkgroep KOUDEKERK De Vo- gelwerkgroep Koudekerk- /Hazerswoude houdt mor gen een excursie in park Cronesteyn in Leiden. Startpunt is de parkeer plaats bij café-restaurant Cronesteyn aan de Vlietweg 2. Er wordt om acht uur vertrokken. Er wordt voor al gekeken naar struweel- en watervogels en de broed- kolonie van de blauwe rei ger. De wandeling duurt twee uur. Laarzen en verre kijkers worden aanbevolen. Aanmelden bij de heer A. Renniers, telefoon 071- 411315. De Gigant jes in De Sater LEIDSCHENDAM In het jon gerencentrum De Sater aan de Kon. Julianaweg 44 in Leid- schendam treden vanavond de. Gigantjes op met rhytm blues en de vroege rock-and-roll mu ziek. De groep die twee jaar gele den de Europese hit „Yaki taki oowah" bracht speelt nummers van Tiny Bradshow, Buddy en Louis Jordan. In het voorprogramma treedt de Amsterdamse groep „Jump! Dic ky Jump!". De toegang kost tien gulden. Aanvang 22.00 uur. MINISTER BRINKMAN OPENT GERENOVEERD ONDERKOMEN WARMOND De War- mondse Kaagsociëteit in de Sweilandpolder, het clubhuis van de Konink lijke Watersportvereni ging De Kaag is in de af gelopen maanden ingrij pend gerenoveerd. Aan de buitenkant is weinig veranderd, maar binnen is een moderne accommo datie ontstaan die volle dig is aangepast aan de eisen van deze tijd. Minis- en) ter L.C. Brinkman van WVC zal de vernieuwde sociëteit vanavond ope- nen. De ledenvergadering keurde de renovatieplannen eind 1986 goed. „We waren echter vanaf 1984 al bezig met plan nen om de zaak te vernieu wen", vertelt secretaris L. Nooteboom. „Het was duide- kunj lijk dat we niet steeds maar ren door konden gaan met het tat i plegen van het meest noodza- 1 nj Kelijke onderhoud". De reno- n o vatieplannen zijn niet alleen le a van toepassing op de Kaagso- md i ciëteit, maar ook op de havens van de vereniging aan de Norremeerstraat in War mond. In 1986 en 1987 werden de eerste noodzakelijke verbe teringswerkzaamheden aan het clubgebouw verricht. De )Ijge karakteristieke koepelzaal kreeg centrale verwarming, de pachterswoning werd ge moderniseerd en het rieten Ei dak werd gedeeltelijk ver jaar nieuwd. Hef geld werd in eer- nd i ste instantie bijeengebracht door middel van de verkoop slo< van obligaties en schenkin- gen. De obligaties leverden laii 150.000 gulden op, waarbij v nog een bedrag van 600.000 gulden werd geleend. d Beperkt Het aanvankelijke plan om w' dit jaar zowel de sociëteit als LVf- de havens aan de Leede aan te pakken kon geen doorgang vinden. De beschikbare finan ciën waren daarvoor toch wat te beperkt, terwijl bij de jacht havens nog moest worden be keken of de bestaande boten huizen moeten worden ver vangen. „We hebben toen be sloten tot een versnelde aan pak van de Kaagsociëteit, met mede het oog op de komst van de nieuwe pachter, de heer J. Bakker, per 1 januari 1988. Hij kan nu in het nieuwe sei zoen gelijk in een goede ac commodatie van start gaan en ook wij hoeven tijdens het sei zoen niet in de rommel van een verbouwing te zitten", stelt de heer Nooteboom. In drie maanden tijd werd het verbouwingsplan van archi tect J. Maring uit Wassenaar uitgevoerd. „De indeling is drastisch veranderd", licht de architect zelf toe. „De bar bij voorbeeld was eerst een lang gerekt geval waar de mensen in een rij naast elkaar zaten. Nu is het een U-vormige bar geworden zodat degenen die aan de bar zitten veel beter contact met elkaar hebben. In de koepelzaal was donker bruin de belangrijkste kleur en daardoor was het er nogal donker. Nu is het met al die moderne, lichte tinten veel lichter geworden". In het clubgebouw werden verdy de keuken en de le denzaal stevig onder handen genomen. „Vroeger bleven activiteiten in de winter ei genlijk beperkt tot de leden zaal, omdat de koepelzaal on verwarmd was. Nu kunnen er het hele jaar activiteiten plaatsvinden. Het is aan de pachter om voor een goede bezetting van de zaal te zor gen, voor bruiloften en partij en en dergelijke. Daarmee moet dan ook wat van het geld terugkomen dat wij als leden hebben geïnvesteerd", vertelt de heer Nooteboom. Ook de bereikbaarheid van de sociëteit is iets verbeterd/De Kaagsociëteit is over land be reikbaar via de Zijldijk, waar na tot voor kort met een roei boot de Zijp moest worden overgestoken om in de Swei landpolder te kunnen komen. „We hebben nu een tweede hands motorpont gekocht, zo dat het oversteken wat com fortabeler is geworden", aldus de secretaris van de water sportvereniging. In de Koepelzaal vallen nog een groot stuurwiel in stuur- opstelling en het opgeknapte gebrandschilderde raam (een afbeelding van de sociëteit compleet met starttoren) ach ter de bar op. „Dat stuurwiel is weer in ere hersteld, nadat het eerst nog als hanglamp dienst had gedaan en verder lange tijd opgeborgen is ge weest. Het gebrandschilderde raam, een geschenk van de burgerij in 1960 bij het 50-ja- rig bestaan is gerestaureerd door de makers, de glazeniers vader en zoon G.N. Jilleba uit Leiden". De watersportvereniging, die momenteel 1400 leden en ruim 600 schepen telt lijkt ze ker tot het jaar 2000 vooruit te kunnen met het clubgebouw, waarvan het oudste gedeelte (een boerderij) uit 1917 da teert. Toch blijven er wensen bestaan. „Het sanitair moet nog worden verbeterd, en we willen de hoofdsteiger uitbrei- d§n in verband met de Kaag- week. Maar dat komt alle maal nog wel", aldus secreta ris Nooteboom. FRANK BUURMAN ^CATWIJK Katwijk emtrijgt een woonconsumen- m fenorganisatie. De ge- leheenteraad heeft gister avond besloten de Stich- Katwijks Overleg- ilatform Woonconsumen- n (KOW) te erkennen voor subsidie in aan- ierking te laten komen, raad stelde zich hierbij het standpunt dat [echts één organisatie foor subsidie in aanmer- tg komt. De wens van RPF en VVD fractie de mogelijkheid open te houden voor erkenning ,raaAan andere woonconsu- ngeitaentenorganisaties werd beptfgewezen. een Üget In de Stichting KOW zitten een groot aantal bewonersver enigingen uit Katwijk. Het doel van het KOW is om de belangen van bewoners en ei genaren te bundelen .onder an dere bij nieuwbouw, renovatie en woonruimteverdeling. Om tot een dergelijke belangen bundeling te komen stelt de rijksoverheid voor vier jaar subsidie beschikbaar. Voor de eerste twee jaar heeft Katwijk al ruim 36.000 gulden toegewe zen gekregen. Het Katwijkse college van B en W stelde gis teravond voor om de KOW als enige organisatie te erkennen en ook als enige voor de subsi die van de rijksoverheid in aanmerking te laten komen. Alleen de bewonerscommissie Molenwijk-Noord krijgt een eigen subsidie van maximaal 2.000 gulden. De reden voor deze uitzondering is het sterk wisselende ledenbestand van deze commissie. Zodra de ver vangende nieuwbouw in deze wijk is afgerond en de defini tieve bewoners bekend zijn dan treedt de commissie toe tot het KOW. J. ten Hove (RPF) meende dat het woordje „enige" moest worden geschrapt. Ontevreden bewonersverenigingen die uit het KOW stappen, moesten volgens hem in staat gesteld worden ook erkend te worden als woonconsumentenorgani satie. Ten Hove: „We moeten geen diploma geven voordat examen is gedaan. We kennen de werkwijze van het overleg platform niet. Daarom moeten we ze niet bij voorbaat een monopoliepositie geven". Hij werd gesteund door mevrouw D. van der Plas (VVD). Zij wees er op dat nog niet alle bewonersverenigingen zich hebben aangesloten bij het KOW. „Die verenigingen heb ben straks misschien wel be hoefte aan subsidie", meende zij. Wethouder W. van der Plas bleef op zijn standpunt staan. Het voorstel van Ten Hove werd verworpen en het colle gevoorstel met overgrote meerderheid aangenomen. Wel maakten zowel het CDA, D66/Gemeentebelangen als het RPF het voorbehoud dat de gemeente niet straks zonder meer de subsidiering van de rijksoverheid moet overne men. H. van Mierlo: „Die overweging maken we pas als de rijksoverheid de geldkraan dichtdraait". De wethouder sloot zich bij dit standpunt aan. KATWIJK Het Jongeren Advies Centrum (JAC) Katwijk krijgt alsnog ruim 10.000 gulden subsidie voor 1988. Dat besliste de Katwijkse gemeenteraad gister avond. Alleen de RPF en het SGP stemden tegen de subsidieverlening. Of het JAC in 1989 ook nog wordt gesubsidieerd hangt af van het feit of de gemeenteraad vertrouwen in deze instelling houdt. Interne problemen bij het JAC zorgden ervoor dat de gemeente Katwijk eind 1987 het vertrouwen in deze instelling heeft opge zegd. De gemeente was van mening dat van een zorgvuldige hulpverlening door het JAC geen sprake meer was. Bij de vast stelling van het welzijnsprogramma 1988 werd de subsidie voor het JAC vastgehouden. Na overleg met het jongerenadviescen trum is nu besloten dat in het algemeen bestuur van het JAC het eerstkomende half jaar een vertrouwensman komt te zitten die de gemeente rapporteert over het reilen en zeilen van het JAC. Verder komt er een deskundigheidsbevorderaar in het be stuur die voor de zorgvuldige hulpverlening moet borg staan. M. van Rooijen (SGP) stelde gisteravond tijdens de raadsverga dering dat hij een half jaar wel erg kort vond. „Het JAC moet zich nu in korte tijd bewijzen". Ook zette hij vraagtekens bij het feit dat de H. van Mierlo straks vertrouwensman en raadslid is. E. Bergman (RPF) vroeg aan het college of zij van plan zijn aan elke vereniging zo veel tijd te besteden als ze aan het JAC. Hij benadrukte verder tegen de subsidieverlening te zijn. „Het JAC is meer informatieverstrekker dan hulpverlener. Én daar heb ben wij al kanalen voor". Wethouder H. Hietkamp wees erop dat het college ook veel tijd besteed aan andere maatschappelijke instellingen. „Verder von den wij allemaal jaren geleden dat er een gat was in de hulpver lening aan jongeren. Dat gat moest en moet het JAC opvullen. We hebben er nu alle vertrouwen in dat er weer op zorgvuldige wijze hulp wordt verleend". Hietkamp zag verder geen bezwaar tegen de combinatie van raadslid en vertrouwensman van het JAC. LEIDEN Enthousiasme en scepsis wisselden el kaar gisteravond af in de reacties van omwonenden op het plan om bejaarden- woningen te maken in de voormalige Stadstimmer werf aan het Kort Galge water in Leiden. Tijdens een commissievergadering maakten omwonenden duidelijk zeer blij te zijn met de komst van de 33 woningen voor ouderen. Zij voorspellen echter dat die woningen bijzonder Slecht bereikbaar zullen zijn en dat bewoners hun auto nergens kwijt kun nen. Het parkeerterreintje op de kruising van het Kort Galge water met de le Binnenvest gracht wordt volgens de plan nen kleiner. Daardoor wordt de Stadstimmerwerf slechter de stoepen staan. Wethouder J. Peters (ruimtelijke orde ning) wilde niet ingaan op de suggestie van CDA en VVD om tijdelijke parkeerplaatsen te creëren op het Bomterrein aan de Morssingel. De commissie drong aan op een snelle invoering van het belanghebbendensysteem, dat volgens Peters de problemen zal oplossen. Er is echter nog geen geld om parkeerwachters voor dat gebied aan te kunnen stellen. Omwonenden drongen ook aan op een verlaging van een ruim 2 meter hoge muur, die tussen de nieuwe woningen en het Galgewater komt te staan. De gemeente bekijkt of hij kan worden verlaagd en zal met de buurt overleggen over nadere invulling van het plan. Daar konden omwonenden nauwe lijks op reageren, omdat de ge meente grote haast maakte. Zij dreigde een subsidie van 1,5 miljoen te verspelen. Het plan bereikbaar. Op dit moment is gaat 6,67 miljoen gulden kos- al sprake van auto's die er op Erepenning voor A. Pison Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman reikte gister avond de erepenning van de gemeente Leider dorp uit aan de heer A. Pison (54). Dat gebeur de tijdens een algemene ledenvergadering van speeltuinvereniging Zijlkwartier in wijkgebouw Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat in Lei derdorp. De heer Pison is van 1957 tot 1975 se cretaris geweest van de speeltuinvereniging en vanaf 1975 voorzitter. Hij nam gisteravond af scheid als voorzitter, dé heer Pison heeft zich (en nog steeds) op meer manieren ingezet voor zijn medemens. Zo is hij nog steeds bestuurslid van het comité autotocht voor bejaarden en de Oranjevereniging. Ook werkt hij mee aan inza melingsacties voor Polen en dodenherdenkin gen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VAC wil meer invloed hebben LEIDEN De Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw in Leiden wil meer invloed hebben op bouwplannen van huizen. De VAC constateert in zijn jaar verslag dat de samenwerking met overige deelnemers aan het bouwproces nogal eens te wensen overlaat en dat de communicatie onvoldoende is. Bouwplannen bereiken de commissie na de schetsont werpfase. „Dan zijn er nog maar wei nig inhoudelijke opmerkin gen te maken die effect sor teren. Dit heeft tot gevolg dat de woningcorporaties en de gemeente de kundigheid van de VAC niet ten volle benutten", aldus het jaarver slag. De VAC stelt dat een grotere invloed is gewenst vanwege een" veranderende woon- vraag die veroorzaakt wordt door maatschappelijke ont wikkelingen, en vanwege wijzigingen in de wetgeving en procedures. De commissie is samengesteld uit vrouwen uit diverse groeperingen. Bui tengewonen De Leiderdorpse vereniging De Buitengewonen (uit Bui tenhof) houdt morgen het jaarfeest in Muzenhof Leider dorp. Medewerking wordt verleend door dansorkest The Memory's, zanger Frans van der Mark en toneelgroep To- verlei, die het derde deel speelt uit het blijspel Plaza Hotel. Verder is er een quiz. Aanvang half negen. De en tree bedraagt drie gulden vijf tig, leden hebben gratis toegang. Inlichtingen: tele foon 071-413589. Ruilmiddag Ruilvereniging Alkemade houdt zondagmiddag van één tot vijf uur weer een van haar ruilmiddagen in Dorpshuis De Alkeburcht in Roelofarends- veen. Lokaal Het radioprogramma Leider dorp Lokaal wordt zondag voor de tweede keer in de hal van verpleeghuis Leythenro- de aan de Hoogmadeseweg 55 in Leiderdorp opgenomen. Belangstellenden zijn vanaf kwart voor drie welkom. Op maandagavond 28 maart wordt het programma tussen zeven en acht uur uitgezon den. Toneel De Noordwijkerhoutse toneel vereniging ODI presenteert „De stap terug", vanavond en morgen in de toneelzaal van de Sint Bavo en op 9 april in de Duinpan in De Zilk. De voorstellingen beginnen alle maal om acht uur. Open dag (1) De tennisvereniging Oosthout houdt morgen in het kader van het 1000-jarig bestaan van Voorhout een open dag. Te vens wordt om elf uur 'soch- tends de nieuwbouw van het clubhuis officieel geopend door de voorzitter van de Stichting Voorhout 10 eeuwen oud, de heer Ch. J. Tetteroo. Belangstellenden kunnen van negen tot twaalf uur een bal letje slaan, 's Middags zijn er hinderniswedstrijden en de monstratiewedstrijden. 's Avonds om half negen begint de bingo. Open dag (2) De Stichting Kinderdagver blijf De Bolderberg houdt morgen van elf tot drie uur open huis in het onderkomern aan de Bronckhorststraat 47 in Noordwijk. Pop De Leidse formatie Johnny Carson strikes again speelt morgenavond in het Joincen- trum aan de Weteringkade 2 in Noordwijk. Het optreden begint om kwart over tien, de zaal is om negen uur open. Toegang vijf gulden. Ruilbeurs Gemeenschapscentrum De Poel houdt morgen van tien tot vier uur een ruilbeurs voor munten en postzegels De beurs vindt plaats in he Poelhuys aan de Ruishorn laan in Lisse. De toegang sprijs voor volwassenen be draagt één gulden, kinderen betalen een kwartje. Kreatief Zeven Hillegommers expose ren in dit weekeinde in de hal van het gebouw van de Kul- turele Raad aan de prinses Irenelaan 16 in Hillegom. De expositie is te zien tussen één en vijf uur. Er is houten speelgoed te zien van Ada Besselink, schilderijen in ge mengde technieken van Eric Gautier, en aquarellen van Liza Oudejans. Verder zijn er poppen van Toos Valentijn, gemaakt uit natuurlijke mate rialen. Koos van de wolf schildert met glanslak. Verder exposeert Chris Wubbels met foto's en Wil van den Wijn- Grondmonsters H Klomp, deskundige op het gebied van meststoffen en be strijdingsmiddelen, is morgen aanwezig in Jaap Kooy's Tuincentrum aan de Heere- weg in Lisse. Klomp analy seert gratis tuinaarde die naar het tuincentrum wordt ge bracht. Aan de hand van deze analyse verstrekt Klomp ad viezen over bemesting van de tuin. Musical De limonade-musical „Jarig Jetje" van Marleen van Leeu wen, die vorige week zondag met groot succes is opgevoerd, wordt zondagmiddag her haald. Plaats van handeling is de KTS aan de Leidsevaart 4 in Voorhout. Aanvang half drie, de toegangsprijs bedraagt twee gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij C. van de Berg aan de Irene- straat 1 of aan de zaal. Jazz De band Cookers Hot Five treedt zondagmiddag op in jazzcafé 't Vierkant aan de Heereweg 214 in Lisse. Aanvang drie .uur. Cookers Hot Five speelt jazz uit de ja ren twintig en dertig, geïnspi reerd door Bix Beiderbeck en Louis Armstrong. Heem tuin De Milieugroep Bollenstreek houdt op zondag een rondlei ding in de Hillegomse heem- tuin aan de Couperuswende. Deskundige gidsen leiden het publiek rond. De excursie wordt georganiseerd naar aanleiding van de publicatie van een boekje over de na tuur in de lente in Hillegom. Het boekje is ter plaatse te krijgen. Rommelmarkt De werkgroep Missie, Ont wikkeling en Vrede van de Parochie Paus Johannes in Leidschendam houdt morgen een rommelmarkt in het Paus Johannes Centrum aan het Prinsenhof. De opbrengst komt ten goede aan het pro ject van de Vastenactiehulp aan jongeren in de krotten wijken van Nairobi te Kenia. Van tien uur tot drie uur is iedereen welkom. Oud papier Morgen wordt weer papier opgehaald voor de stichting Ons Dorpshuis in Oud Ade. De container staat in de Pas toor Gortzstraat.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11