Zieke Gullit ook voor Engelsen ongrijpbaar Nederlandse fans weerstaan provocaties foHdoeSoovint Tony Adams in dubbele hoofdrol Foutje Van Breukelen voorkomt favorietenrol [eren en Russen winnen oefenduels Misstap Werder zonder gevolgen »;PORT DONDERDAG 24 MAART 1988 PAGINA 9 LONDEN Ruud Gullit heeft ook de chauvinisti- oakefche Engelsen overtuigd uurian zijn klasse. Tijdens n jiet oefenduel Engeland - ?ls Nederland (2-2) werd hij ^aanvankelijk bij elke ac- appiie begeleid door een ij^Mnerpend fluitconcert, in Maar de superster van het Nofrederlandse voetbal ver- fder!iet na 63 minuten de kol- iniste e ambiance van kes Wembley. Toegejuicht vanfloor tienduizenden, die Betliiteindelijk wel moesten ren toegeven, dat in de voet- ^jjaller Gullit een speler J^k/fchuilt van absolute we- _feldklasse. Hij beant woordde het applaus door [elf in z'n handen te klappen voor het Engelse bubliek. Gullits triomftocht langs de tribunes (met 74.590 man prima bezet) hield meer toe schouwers in de ban dan de gelijkmaker van de Engel sen, die goed was voor 2-2. ^erwijl Ronald Koeman die overigens niet onder leed voor Gullit de aan voerdersband om de arm be vestigde was er even een homent van onachtzaam heid. Ook in de defensie van Dranje. Tony Adams sloeg het het hoofd toe en profi leerde aldus van de tijdelij ke verwarring. LONDEN Het zag er aanvankelijk donker uit voor het Nederlands elftal op Wembley. In de veertiende minuut was Gary Lineker zowel zijn bewaker Sonny Silooy als Ronald Koeman te slim af na een dieptepass van Tre vor Steven. Ook Hans van Breukelen was vervolgens kansloos: 1-0. Acht minuten later kwam de gelijkmaker op het bord. Na voorbereidend werk van Ronald Koeman en Jan Wouters bracht Ruud Gullit verdediger Tony Adams zo in het nauw dat deze zijn eigen doelman Peter Shilton pas seerde. Weer vier minuten later telde Oranje zelfs een voorsprong. Gullit tikte de bal terug op Berry van Aerle. die met een schitterende actie John Bosman in stelling bracht. De Am sterdammer kwam keurig voor zijn tegen stander en knikte vallend raak: 1-2. Terwijl Gullit juist vervangen was door Hendrie Krüzen kende Hans van Breukelen in de 64ste minuut zijn enige zwakke moment van het duel. Hij verzuimde de vrije trap van Ste ven te onderscheppen en Adams voorkwam dat Engeland voor het eerst sinds vier jaar weer een nederlaag leed op Wembley: 2-2.In de laatste vijf minuten mocht Adick Koot nog opdraven voor John van 't Schip. Het bete kende het (onzekere) debuut voor de PSV'er in Oranje. Het was een smet op de pui ke prestatie van het Neder lands elftal op Wembley te gen een tegenstander die medio juni opnieuw als op ponent aantreedt. Dan in het veel meer beladen toer nooi om de Europese titel. Maar een morele opsteker was de 2-2 zeker voor de ploeg van Rinus Michels. Die gisteren niet kon be schikken over een geheel fitte Gullit. De griepaanval, gepaard gaande met ver schijnselen van een voor hoofdsholte-ontsteking, was Gullit desondanks ruim een uur nauwelijks aan te zien. Hij was de onbetwiste leider van een Nederlands elftal, dat na een moeilijk eerste kwartier de lakens uitdeelde op Wembley. De man ook, die door een reeks Engelsen bewaakt werd, maar telkens weer zelf de ruimte creëerde voor creatief voetbal. Rinus Michels: „Je verwacht tegenwoordig iedere vorm van dekking voor Gullit, verrassend is het niet meer. Dat is heel gewoon de tol die hij zal moeten betalen voor zijn beroemd zijn. Dat hij het maar een uur volhield was de consequentie van de behandeling met antibiotica die hij had gehad". Gullit zelf gaf kramp op als oor zaak op voor zijn vroegtijdi ge afscheid van de gewijde grond van Wembley. „Het schoot me in beide benen. Als je vier dagen goed ziek bent geweest is het niet mo gelijk zo'n wedstrijd negen tig minuten lang voluit te gaan. Niet erg, ik heb geno ten. Van die schitterende sfeer in dit stadion, waar je volgens mij niet slecht kunt spelen". Het had hem verbaasd dat het Nederlands elftal vooral voor rust zo indrukwekkend was opgetreden. „Tenslotte hadden we drie maanden niet met elkaar gespeeld en moesten er ook nog wat wij zigingen in het elftal worden gebracht. In feite moesten we elkaar weer op nieuw leren kennen. Echt, het was een verrassing voor me dat het zo goed ging. Als we straks voor het EK in trainingskamp zijn geweest, zal het nog beter gaan". Beide landen kunnen dan, op 15 juni in Dtlsseldorf, ge bruik maken van de erva ringen die ze gisteren opde den. Ruud Gullit daarover: „We weten nu hoe de En gelsen spelen en dat we ze kunnen bestrijden, met onze techniek en onze mentali teit. Nederland heeft de tak- tiek en de instelling om voor te checken. Soms werkt dat niet, maar tegen de Engel sen ging het prima. Na een kwartier kregen we controle op de wedstrijd". Waarbij hij zijn eigen inbreng bagatelli seerde. „Iedereen heeft een bepaalde taak te doen voor de ploeg. Ook ik heb niet een compleet vrije rol. Ik begin net zo goed als ande ren vanuit een taak in het belang van de ploeg. Maar van daaruit krijg je, als het goed gaat, op een gegeven moment meer vrijheid". Die Gullit c.s. schiepen door tus sen de 'vaste' linies van de Britten te gaan opereren. „Engelsen spelen altijd ;op dezelfde manier", aldus Gul lit, „dus moet je iets anders doen om ze uit hun spel te halen. Controleren, de bal laten rondgaan. Dat bete kent lopen en werken. Dat kunnen we en daarom heb ben we het in de kwalifica tie ook zo goed gedaan". De uitstekende vertoning op Wembley was de bevesti ging dat Oranje inderdaad weer op het hoogste niveau meekan. Michels: „In de eerste fase hadden we even moeite om ons in te stellen op het middenveld van de LONDEN Als er één man was, die gisteravond niet tevreden was met de remise, dan was het Hans van (keukelen. De doelman van Oranje schreef de gelijk maker van Tony Adams op zijn conto. „Mijn fout", gaf je PSV'er ruiterlijk toe. Die bal kwam in mijn vijf- netergebied, dus had ik uit m'n goal moeten komen, taor de rest pakte ik elke bal, dus had ik deze ook ïioeten hebben, klaar uit. Hier baal ik goed van". Dp die taxatiefout na speelde Van Breukelen een prima [artij. Hij had geen enkele moeite met de hoge ballen vanaf Ie flanken, hetgeen gezien zijn verleden bij Nottingham forest niet zo verwonderlijk is. „Dit soort voetbal ligt mij [rel. Al die hoge ballen, heerlijk toch. Dat maak ik in Ne erland te weinig mee". Achteraf kwam de fout van Van Breukelen Oranje niet Becht uit. „Winnen wij op Wembley, dan ben je meteen fa voriet voor het EK", aldus Van Breukelen. Wij hebben er iatuurlijk best de ploeg voor, maar het is beter om rustig te llijven. Ik wil ook niet zeggen, dat deze uitslag een morele verwinning is voor Oranje. Straks in Düsseldorf wordt het ieel anders". Ronald Koeman, die dit seizoen is uitgegroeid tot een abso- ute topper, speelde gisteren een hoofdrol. Bijna al zijn pas jes waren op maat. Met name John van 't Schip kwam jankzij de fabelachtige traptechniek van de Eindhovenaar egel matig in balbezit. De Ajacied deed er te weinig mee, naar dat deed geen afbreuk aan het optreden van Koeman, lie volgens Michels wel eens kan uitgroeien tot de openba- ing van het EK. „Deze wedstrijd was een goede les voor Ins", analyseerde Koeman. „Hier word je alleen maar ster ier van. In ieder geval hebben wij andermaal laten zien, jat wij met de besten mee kunnen. De belangrijke winst tan Wembley ligt in het feit, dat je in de breedte ook een joed elftal kan neerzetten. Als je nagaat dat er een aantal felangrijke spelers nog niet bij is, dan heb je straks natuur- jjk een hele goede selectie in West-Duitsland". pN HAAG Ierland, genstander van Neder- nd in de eindronde van strijd om de Europese letbaltitel in West-Duits- pd, heeft gisteravond oefenwedstrijd tegen •emenië met 2-0 gewon- jn. In Dublin zagen de (.000 toeschouwers doel- ïnten van verdediger bran na een half uur en In Kelly in de laatste pnuut. Ook een tweede aanstaande tegenstander van Nederland, de Sovjetunie, haalde gister avond een voldoende. In Athene werd Griekenland eenvoudig met 4-0 aan de kant geschoven. De net van Dnjepr naar Dynamo Kiev overgeko men spits Protassov zette zijn ploeg al in de tweede minuut op voorsprong. De sterke spits nam daarna nog twee treffers voor zijn rekening. Nadat Li- tovtsjenko in de achttiende mjnuut voor 2-0 had gezorgd, scoorde Protassov nogmaals in de 48e en 57e Wales, opponent van Neder land in de kwalificaties voor het wereldkampioenschap van 1990 in Italië, verloor in Swan sea met 2-1 van Joegoslavië. Saunders zette zijn ploeg al na zeven minuten op voorsprong. Het duurde tot twee minuten voor de rust alvorens de gas ten via Stojkovic iets terug de den. Het winnende doelpunt werd in de 72e minuut ge maakt door Jakovljevic. Frankrijk en Spanje troffen elkaar voor 15.000 toeschou wers in Bordeaux. Op het gladde veld wonnen de Fran sen met 2-1. De drie treffers vielen alle voor de rust. Calde- re opende de score voor Spanje in de 6e minuut. Frankrijk antwoordde drie minuten later met een kopbal van Passi en maakte in de 23ste minuut door een prima volley van Fernandez 2-1. In Sofia was Bulgarije te sterk voor Tsjechoslowakije. Na een ruststand van 1-0 werd het in de Bulgaarse hoofdstad 2-0 voor de gastheren. In Belfast speelden Noord-Ierland en Po len gelijk: 1-1. Kerkbezoek of voetbal REGENSBURG Het be stuur van het bisdom Re gensburg heeft bij de West- duitse voetbalbond gepro testeerd tegen de plannen qm de wedstrijden voor het vlerlanden toernooi in West-Berlijn tijdens de Paasdagen rechtstreeks op de televisie uit te zenden. De katholieken zijn van mening dat dit het kerkbe zoek nadelig zou kunnen beïnvloeden. Aan het toer nooi nemen de nationale teams van Argentinië, de Sovjetunie, Zweden en West-Duitsland deel. DEN HAAG Werder Bremen heeft gisteravond zonder gevolgen een mis stap kunnen maken in de Westduitse competitie. De nummer één op de Bun- desliga-ranglijst kwam in Dortmund tegen Borussia niet verder dan een doel puntloos gelijkspel. De voorsprong op de concur renten bleef intact omdat Bay- ern München, de nummer twee, en FC Köln, de nummer drie, de punten deelden. 2-2. Ook de nummer vijf kwam niet verder dan .een puntende- ling. FC Nürnberg stond bij Hamburger SV twee keer een voorsprong af: 2-2. SVW Mannheim-Eintracht Frank furt eindigde eveneens in 2-2. De enige winst behaalde Uer- dingen. De ploeg in degrada tienood boekte een belangrijke zege op Karslruher SC: 4-2 België Anderlecht heeft gisteravond de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Belgische voetbalbeker tegen Sint Truiden met 1-0 ge wonnen. Gudjohnson scoorde in de laatste minuut. Keshi (Anderlecht) en Coenen (Sint Truiden) werden in de eerste helft door scheidsrechter Pon- net van het veld gezonden. In de veertigste minuut miste Ni- lis voor Anderlecht een straf schop. Beveren-KV Mechelen (1-1) en Patro Eijsden-Stan- dard Luik (2-2) eindigden on beslist, Lierse SK won op ei gen terrein met royale cijfers van KV Kortrijk: 3-0. 4-4 nts erna Het „Welkom aan alle Ne derlandse supporters" werd bij het Wembley- reikts,ad'on niet rnojdoor alle En- nna B*6" GVGn idse letterlijk ge- lomen. OTO: ANP LONDEN „Een mooie avond voor het voetbal". Rob de Bakker, de veilig heidsfunctionaris van de KNVB, sprak na afloop van de op 2-2 afgesloten oefenwedstrijd tegen En geland zijn tevredenheid uit over het goede gedrag van de naar Londen mee gereisde Nederlandse supporters. Want ondanks provocaties van Engelse relschoppers kwam het in en rond het Londense Wembley-stadion niet tot de vooraf door menigeen gevreesde ongeregeldhe den. Onder de Neder landse supporters zijn geen arrestaties verricht. De politie hield in totaal vijftien Britten aan. Bij het vertrek van Wembley heeft een Britse fan kans ge zien een steen naar een Ne derlandse bus te gooien, waar bij twee mensen licht gewond raakten. Al ruim voor het einde van de wedstrijd had den zich bij de uitgang van het tribunevak met Neder landse supporters honderden Britse jongeren verzameld. Een politiemacht van enkele honderden personen hield de menigte in beweging met be- na INDRUKWEKKEND OPTREDEN ORANJE TIJDENS OEFENDUEL OP WEMBLEY hulp van de bereden politie, hondenbrigade en een heli copter met zoeklicht. Het plein en de parkeerplaats voor het stadion werden daar na door de politie „schoon ge veegd". Een half uur later konden de Nederlandse sup porters langs een haag politie mensen naar de bussen lopen, die hen met politiebegeleiding naar hotels en de luchthaven Gatwick brengen. Bij de binnenkomst van de Nederlandse supporters was de begeleiding minder goed geregeld. Toen drongen dui zenden Engelse supporters naar de ingang. Bereden poli tie en agenten zagen zich meermalen genoodzaakt har de charges uit te voeren. De Nederlandse supporters moes ten vanaf de parkeerplaatsen bij het stadion naar de ingang lopen zonder dat de politie een cordon had gelegd. De Britten drongen toen op en bespuwden en bekogelden de Nederlanders. In het centrum van Londen hadden zich eerder op de dag al diverse vechtpartijen voorgedaan en werden in een café in de wijk Soho de ruiten ingegooid toen Engelsen merkten dat er Ne derlandse supporters binnen De veerboot waarmee fans uit Den Haag en Utrecht terug reisde, heeft evenals bij de heenreis een vertraging van vier uur opgelopen. Ma chinestoring was hiervan de oorzaak. Krüzen: „Grandioze ervaring" LONDEN Hendrie Krüzen stond gisteravond voor de moei lijke taak als invaller op te treden voor Ruud Gullit. „Je mag dan op Wembley eigenlijk geen verzwakking zijn voor de ploeg", meende de Almeloër, die tegenwoordig zijn geld ver dient bij FC Den Bosch. Dat was natuurlijk teveel gevraagd voor Krüzen, die echter zeker niet uit de toon viel bij Oranje en zich langzamerhand illusies mag maken op een plaats bij de selectie van twintig man voor het EK. „Het ging na rust wat minder met de hele ploeg", stelde hij terecht vast, „maar het resultaat was gunstig. Het was in elk geval heel leuk om dit mee te maken, het is grandioos om op Wembley te mogen voet ballen. En wat Duitsland betreft, ik hoop dat ik erbij zit. Ik heb net zoveel kans als ieder ander". De grotendeels onzichtbare John van 't Schip arm in arm met Gary Stevens. Engelsen. Na hun eerste goal hebben we die onzeker heid van ons afgegooid. Stond er een Nederlands elf tal waar je U tegen kon zeg gen, ronduit uitstekend. En geland speelde niet minder dan daarvoor, nog steeds zeer agressief, maar wij ble ken ondanks de geringe ruimte en tijd die het weg gaf in staat ons eigen spel te spelen, de wedstrijd te ma ken en kansen te creëren. Vlak na rust hadden we zelfs op 3-1 kunnen komen als toen niet twee man (Jan Wouters en John Bosman, rtd.) elkaar in de weg had den gelopen. Pas bij het ver dwijnen van Gullit kregen we het lastig, ook al omdat hier en daar wat spelers moeite kregen het hoge tem po van de wedstrijd te blij ven volgen. Het gelijke spel was uiteindelijk ook wel verdiend, hoewel het Neder landse voetbal in het alge meen wat beter was". Bobby Robson, zijn Engelse collega moest het toegeven. „Ik heb wel wat geleerd, waar we bij het EK nut van kunnen hebben. Nee, wat dat is houd ik liever voor mezelf. Wat ik wel kwijt wil is dat dit een van de beste vriendschappelijke wedstrij den was die ik ooit heb mee gemaakt en dat dit Neder lands elftal de beste tegen stander is die ik hier op Wembley heb gezien, sinds we in 1984 tegen de Russen onze laatste thuisnederlaag leden. Ik ben gelukkig met deze uitslag. In de eerste helft hebben we heel lang alleen achter schaduwen aangelopen. En iedereen heeft kunnen zien dat ik niet overdreef toen ik stelde dat Gullit zich kan meten met Maradona. Die is ge woon niet te bespelen". Het resultaat telde niet voor Mi chels, zei hij vooraf. Maar de morele winst van de 2-2 op Wembley kan met het oog op het EK nooit kwaad. WILLEM PFEIFFER Engeland-Nederland 2-2 (1-2): 14 Lineker 1-0, 18. Adams (eigen doel) 1-1, 26. Bosman 1-2, 65 Adams 2-2 Scheidsrechter: Prokop (DDR). Toe schouwers: 74.590. Engeland: Shilton, Stevens, Watson, Adams, Sansom; Steven, Robson (Wright), Webb (Hoddle); Lineker, Beardsley (Hateley), Barnes. Nederland: Van Breukelen, Van Aerle, Koeman, Troost, Silooy; Wou ters, Gullit (Krüzen), Mühren, Va nenburg, Bosman, Van 't Schip (Koot). Bankzitter Peter Bosz: „Dit smaakt naar meer" LONDEN Als een van de laatsten stapte Peter Bosz on der de douche vandaan. De RKC'er, die gisteren „slechts" bankzitter was in Wembley nam alle tijd om bij te komen van het enerverende voetbal avondje. Aan invallen heeft hij geen moment gedacht, want de aan zijn enkel licht geblesseerde verdediger, ging helemaal op in wat er op het veld gebeurde. „Dit smaakt naar meer", was dan ook de eerste en logische reactie van Peter Bosz, die een dezer dagen over zijn voetbaltoekomst (bij Feye- noord?) gaat beslissen „Dit is een geweldige ervaring ge weest. Ik heb een paar fantas tische dagen gehad. Het is al leen jammer, dat ik last van die enkel had, dat ik niet voor honderd procent kon gaan op de trainingen, maar om dit mee te maken. Echt uniek". „Ik denk dat het voor iedere voetballer prachtig is om Wembley mee te maken Voor mijzelf was het op meer dere fronten een leerzame trip. Niet alleen wordt er op een veel hoger niveau gevoet bald dan bij RKC, je praat ook over bepaalde zaken. De wed strijdbespreking van Michels vond ik al een hele belevenis. Nee, zelf heb ik geen gesprek met hem gehad. Ik reken ver der ook nergens op".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9