Geweld verwacht na afwijzen Armeense eis De Mondileder Meezitter. ovjetunie beducht voor ieuwe kruisraketten VS „Hot line" per computer Gorbatsjov pleit voor modernisering landbouw Boosheid over harde taal van Mitterrand BUITENLAND CeidóeSomu/nt DONDERDAG 24 MAART 1988 PAGINA 7 UTSE OMROEPEN GEVEN ÏLMS ALSNOG AAN POLITIE DEN De Britse omroepen BBC en ITN hebben alsnog de ibanden met opnames van de begrafenis van zaterdag in Bel- waar twee Britse soldaten werden gelyncht, afgestaan aan uur\ politie. De televisiemaatschappijen werden hiertoe gedwon- i omdat de politie zich beriep op de in Noord-Ierland geiden- wet op terrorismebestrijding. Aanvankelijk weigerden BBC ITN de videoband af te geven, omdat zij geen informant van jolitie willen worden en de betrokken journalisten nu moge gevaar lopen. De nu afgestane beelden bevatten overigens i opnames van de feitelijke lynch- en moordpartij. In Noord and zelf heeft de politie besloten dat zij in de toekomst op- iw aanwezig zal zijn bij begrafenissen van IRA-aanhangers. feit dat de twee Britse militairen vermoord konden worden lede geweten aan de afwezigheid van politie en leger in de liddellijke omgeving van de begrafenisstoet. De beslissing van dat toezicht af te zien, was genomen onder druk van ïolieke geestelijken en gematigde katholieke leiders, in de dat door die concessie het geweld zou afnemen. Met passend militair eerbetoon zijn gisteren de lichamen van de in Belfast vermoorde Britse militairen in Engeland angekomen. Premier Thatcher was aanwezig bij de aankomst van de kisten, die door militairen uit het vliegtuig werden gedragen. FOTO: AP Charles kan moeilijk secretaresse vinden LONDEN Zes maanden zijn er voor nodig geweest voordat de Britse kroon prins Charles een secretaresse had gevon den voor zijn landhuis. De meeste kandi daten vonden het te moeilijk te bereiken. De leiding van het Youth Training Sche me van de regering deelde mee dat tien tallen meisjes hadden geweigerd op High- grove House in het westen van Glouces tershire te werken, omdat zij vonden dat het huis van de troonopvolger „midden in de rimboe" ligt. Op het landgoed brengen de prins en prinses Diana en hun twee zoontjes de meeste weekeinden door. Na een half jaar was een 16-jarig meisje uit Bristol uiteindelijk bereid de baan aan te nemen. Voor de dagelijkse reis van 32 ki lometer heeft zij een brommer gekocht. „Aanval op Saudiarabie is aanval op Egypte" CAIRO - Egypte heeft zich gisteren aangesloten bij Syrië en Jordanië met een verklaring, dat Egypte bij een Is raëlische aanval op Saudische raket- tenbases het land te hulp zal komen. Saudiarabië heeft onlangs Chinese ra ketten aangekocht, die doelen te land tot op een afstand van 3.500 km kun nen treffen. Israël voelt zich daardoor bedreigd, ook al lijken zij vooral be doeld ter afschrikking van Iran. Een medewerker van de Israëlische pre mier Shamir verklaarde onlangs dat Israël wellicht een preventieve aanval op de rakettenbases zou moeten uit voeren, tot grote ergernis van de VS die hoopten de raketten met stille di plomatie weg te krijgen. Honderden arrestaties in bezette gebieden JERUZALEM Israëlische troepen heb ben gisternacht honderden Palestijnen van hun bed gelicht en gearresteerd. In de Gazastrook viel gisteren opnieuw een dode, toen een demonstrant door het leger werd neergeschoten. Een andere Palestijn raakte zwaar gewond toen hij door solda ten in elkaar werd geslagen. Het aantal demonstraties en botsingen is de afgelo pen dagen sterk afgenomen. Volgens mi nister van defensie Rabin was dat te dan ken aan de massale arrestaties en de eco nomische sancties. „Wij voelen een zekere vermoeidheid onder de bevolking," zei Rabin tijdens een bezoek aan Gaza. Het geweld in de bezette gebieden heeft Israël intussen meer dan 600 miljoen gulden ge kost. igeria weert ïitenlandse tzendingen ID JAN De militaire ering van Nigeria heeft gebruik van satelliet- j (ennes voor de ont- van buitenlandse io- en tv-uitzendingen boden, om haar onwel- allige publiciteit te >ren. Mgeriaanse staatsradio ci- le minister van informatie s Tony Momon, die zei dat egering ook pogingen in verk stelt om radiotoestel - lan te kopen waarmee uit end Nigeriaanse program- kunnen worden ontvan- Momon zei dat spoedig i onderzoek zal worden ge- lom satellietantennes op te en, en waarschuwde dat J treders van de nieuwe re- zullen worden vervolgd. ;ens de minister maken besluiten deel uit van een iciMytscampagne, die Ni- een beter imago moet ge- MOSKOU Het presidi um van de Opperste Sov jet, het parlement van de Sovjetunie is erop tegen dat Nagorno Karabach weer bij de republiek Ar menië wordt gevoegd. Het presidium meent dat de autoriteiten van Armenië en Azerbajdzjan orde op zaken moeten stellen om bloedige rellen zoals zich onlangs hebben voorge daan te voorkomen. Daar toe werd ook gepleit voor verbetering van de sociale en economische omstan digheden in het gebied. Het officiële Sovjetpersbureau Tass verspreidde na afloop van de vergadering een reso lutie, die in nauwelijks verhul de taal de eisen van de Ar meense nationalisten om te ruggave van Nagorno-Kara- bach afwees. Voorts wordt een scherpe veroordeling uitge sproken over de „door groepen en individuën gepleegde mis drijven", waarbij in Soemgait in Azerbajdzjan zeker 32 do den en 197 gewonden vielen, en in Nagomo-Karabach twee doden en een vijftigtal gewon den. Overigens zijn volgens de door de islamitische bewoners van Azerbajdjan. Eén van de woordvoerders Arikjan is in Moskou op een vliegtuig naar Jerevan gezet, omdat hij wes terse journalisten teveel infor matie over de onlusten zou hebben gegeven. Aan de Armeense eisen voor een rechtvaardig beleid in Na- gorno-Karabach wordt in zo verre tegemoet gekomen dat het presidium de regionale au toriteiten oproept om te ko men met een programma voor economische, politieke en cul turele ontwikkeling van het autonome gebied. Maar ander zijds wordt van de regeringen van beide republieken ver langd dat zij maatregelen ne men om de orde te herstellen en de belangen van burgers van alle nationaliteiten te be schermen. Degenen die de sta biliteit ondermijnen moeten zwaar worden gestraft. Lev Timofejev, oprichter van de onafhankelijke persvereni ging Glasnost (Openheid), ver wierp de resolutie omdat vol gens hem het probleem niet met geweld kan worden opge lost. „Het is een historisch pro bleem dat om een constructie ve oplossing vraagt". Om zo'n oplossing te vinden zou een co mité moeten worden gevormd waarin vertegenwoordigers van de Armeense nationalisti sche activisten en de Armeen se „publieke opinie" zitting hebben. Volgens waarnemers in Mos kou zal de resolutie leiden tot een nieuwe golf van onrust in Armenië. De organisatoren van de recente protestbijeen komsten in de hoofdstad Jere van hebben voor zaterdag een demonstratie aangekondigd, waar zal worden besloten over het uitroepen van een drie daagse staking. Volgens de re geringskrant Izvestia hebben zij gewaarschuwd dat die dag weieens de vlam in de pan zou kunnen slaan. 64.00 91.70 280.00 B'^Jan onze correspondent 'SSol Jo WiJnen> 113.00 SSHINGTON Het 150.00 oek van de Russische ej^ister van buitenlandse 44 oo en Sjevardnadze aan Jjfhington, vorig jaar, ter 112.50 [bereiding van een 15i 40 pÜjke ontmoeting tus- 182^00 partijleider Gorbatsjov i65.ooB)resident Reagan, was 1^ !een politieke sensatie 4700de eerste orde. Het 840.00f{e een periode in van e „dooi" tussen Oost 'est. [bezoek dat minister Sje- jnadze deze week aan pington bracht ging met minder ophef gepaard. Istond tevoren vast dat er patum voor een nieuwe in te houden topconfe- |te zou worden afgespro- i En het stond ook al vast het moeilijk zal zijn voor tijd een deugdelijk ont- 1 p-akkoord voor de halver- van de strategische kern- lens op tafel te leggen, jigens is het het Ameri- Ise nucleaire ruimteschild I), dat lange tijd een hin- lis leek voor elk akkoord, 1 langer een onoverkome- lobstakel. SDI is niet langer duizelingwekkende tech nologisch wonderwapen (met laserkanonnen en supercom puters) is dat iedere nucleaire aanval zinloos maakt. SDI is, zonder dat daar in Amerika veel ruchtbaarheid aan is ge geven, weer met beide benen op de begane grond geplaatst. Maar dat betekent niet dat er geen nieuwe obstakels zijn. De Sovjetunie schijnt zich op dit ogenblik ernstig ongerust te maken over een nog rtiet goed gekeurd Amerikaans program ma, dat voorziet in het aanma ken van een nieuwe generatie kruisraketten die vanaf onder zeeërs en gewone schepen kunnen worden afgevuurd. In Washington en waarschijnlijk ook in Moskou, wordt ervan uitgegaan dat het Westen de Sovjetunie op het stuk van de kruisvluchttechnologie aan zienlijk voor is. In het bizarre jargon van de ontwapenings experts heten van zee afge vuurde raketten SLCM's (Sea Launched Cruise Missiles). In de gesprekken over een nieu we generatie van dit wapen tuig is de aanduiding "SLCM" inmiddels verbasterd tot „Slic- kum". De Russen zien de Slickums als een grote bedreiging. Ze hebben voldoende reikwijdte om nagenoeg alle belangrijke steden en industriële centra in de Sovjetunie te treffen. Maar hun grootste gevaar is mis schien wel dat ze vanaf de zee kunnen worden afgevuurd. Ze zijn in militaire ogen een een uitstekende vervanging van het gehele korte- en lange-af- standsarsenaal dat, op basis van het eind vorig jaar geslo ten akkoord tussen Reagan en Gorbatsjov, met zoveel fanfare uit Europa wordt verwijderd. Amerikaanse militairen des kundigen spelen dan ook met de gedachte Europa te „omrin gen" met deze nieuwe, nauwe lijks te onderscheppen en bui tengewoon trefzekere kruis- vluchtwapens. Die deskundi gen gaan er vanuit dat deze wapens ver buiten het bereik van de sentimenten en opvat tingen van vredesactivisten liggen. Het staat nog niet vast welke taktiek Moskou zal volgen om het gevaar van een „omsinge ling" door de ter zee geplaatste Slickums te keren. Ze kunnen opnieuw kabaal gaan maken over SDI en zeggen dat ze geen verdere akkoorden teke nen zolang SDI niet is stopge zet. Intussen kunnen ze dan bekijken hoe het Slickum-pro- gramma dat nog voorwerp van diepgaande discussie in de VS en in de NAVO zal worden zich zal ontwikke len. Ze kunnen zich ook regel recht tegen de ontwikkeling van de Slickums richten, maar dan geven ze in feite toe dat ze Minister Sjevardnadze bij zijn vertrek uit het Witte Huis. De som bere blik op zijn gelaat lijkt wat misplaatst. Weliswaar is er wei nig kans op een spoedig wapen-akkoord. Maar president Reagan komt eind mei naar het land, dat hij enkele jaren geleden nog het „duivelse rijk" noemde. s FOTO: AP een achterstand hebben opge- den met wie wellicht op een lopen. En tenslotte kunnen ze meer realistische basis te pra- het onderwerp een tijdje laten ten valt dan' met Ronald liggen totdat een nieuwe Ame- Reagan, rikaanse president is aangetre- WASHINGTON Met een eenvoudige druk op de knop van een compu ter heeft Amerika's minis ter van buitenlandse za ken George Shultz het nu- cleair-risicocentrum van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse za ken geopend. Het gaat hierbij om een zeer moderne communicatieverbin ding met Moskou, die bedoeld is om te voorkomen dat een crisis uitgroeit tot een wereld oorlog. Shultz verrichtte de opening in aanwezigheid van zijn Sovjetrussische ambtge noot Sjevardnadze. Krachtens een vorig jaar gesloten over eenkomst bevindt zich ook in Moskou zo'n nucleair-risico- centrum. De met moderne computerapparatuur ingerich te centra zijn via de satelliet met elkaar verbonden. Overi gens blijft de oude „hot line" bestaan. Deze ouderwetse te lexverbinding was gereser veerd voor de leiders van de twee supermogendheden, die haar in noodgevallen konden gebruiken om boodschappen aan elkaar sturen. MOSKOU Sovjet-leider Michail Gorbatsjov, die als partijfunctionaris verantwoordelijk was voor de land bouw, heeft opgeroepen tot belangrijke wijzigingen in het beleid voor de agrarische sector. Gorbatsjov pleitte voor grotere efficiëntie en modernisering van de huidige landbouwcoöperaties. Hij kondigde nieuwe wetgeving aan waardoor een einde komt aan bepaalde be perkingen die het gevolg zijn van de centraal geleide econo mie. De strakke centrale richtlijnen worden voor een belang rijk deel verantwoordelijk gehouden voor de slechte land bouwproductie in de Sovjetunie. In een toespraak tot een nationaal congres van boeren in het Kremlin onderstreepte Gorbatsjov het belang en de moge lijkheden van landbouwcoöperaties. Sinds de vorig jaar ge lanceerde hervormingen zijn bijna 14.000 nieuwe coöperaties ontstaan, op uiteenlopende gebieden, zoals bijvoorbeeld de horeca, benzinestations en de textielproduktie. Gorbatsjov zei dat de prioriteit die hij aan de coöperatieve beweging geeft, het gevolg is van de grotere democratie die de Sovjet-gemeenschap kent. Hij noemde de coöperatie „een belangrijk middel om het democratische proces te bevorde ren en de bureaucratie buiten spel te zetten". Vanunu maakte atoomgeheimen bekend (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM De 34-jarige Vanunu gaf in 1986 aan de Britse Sunday Times docu menten en foto's, die bewijzen dat Israel kernwapens produ ceert. Israel heeft niet rechtstreeks op de onthullingen willen rea geren en liet het bij een belof te dat het niet als eerste kern wapens zal inzetten in het Midden-Oosten. Vanunu zegt dat hij besloot om de atoomgeheimen aan de gro te klok te hangen omdat hij het Midden-Oosten en de hele wereld wilde attenderen op de gevaren van kernwapens. Vanunu was tot 1985 werk zaam bij de Israëlische kernre actor in Ilimona, in de Negev- woestijn. De verdediging had bepleit dat de aanklacht werd ingetrokken, omdat Vanunu tegen zijn wil door de Israëli sche geheime dienst naar Is raël is gebracht. Hij werd, waarschijnlijk vanuit Rome, ontvoerd. Weliswaar staat in Israel op landverraad en spionage de doodstraf, maar de aanklagers hebben eerder laten weten dat zij een levenslange gevange nisstraf zullen eisen. De verde diging van Vanunu heeft aan gekondigd dat zij in hoger beroep gaat. Studenten knopen een witte shawl om de nek van president Mit terrand. In juni van het vorig jaar had de president immers ge zegd: „Ik zal campagne voeren, wanneer ik een witte shawl en een hoed draag". FOTO: AP PARIJS Het simpele „oui" waarmee de Franse pre sident Mitterrand dinsdagavond zijn kandidatuur voor een tweede termijn bevestigde heeft gisteren nog lang nagegalmd in politieke kringen in Parijs. Dat de 71-jarige socialist zich opnieuw en voor de vierde keer aanmeldde voor het hoogste ambt verbaasde niemand. Maar het argument dat Mitterrand daarvoor opgaf is bij menigeen in het verkeerde keelgat geschoten. „Hij heeft gesproken alsóf er in Frankrijk een burgeroorlog dreigt", aldus een verontwaardigde woordvoerder van de gaullistische partij van premier Jacques Chirac. De dramatische waarschuwing van de president voor „clans, bendes en egoïstische geesten" die erop uit waren verdeling en onrust te zaaien, is ingeslagen als een bom. Furieus reageerde premier Chirac op de „buitengewoon geweldadige woorden" van de president. „Als Frankrijk ooit bedreigd is geweest door bendes en clans dan wel tijdens het congres van de socialistische partij in Valen ce", sloeg de gaullistische kandidaat en voornaamste concurrent van Mitterrand terug. Tijdens dat congres had een wat al te en thousiaste minister uitgeroepen dat er desnoods koppen moesten rollen om het socialistische beleid door te drukken. „Francois Mitterrand heeft de strijdbijl weer opgegraven", con stateerde het rechtse France-Soir, dat als veel andere kranten verrast bleek dpor de harde taal van „Tonton". Degenen die dachten dat Francois Mitterrand op zijn pantoffels campagne zou gaan voeren zijn bedrogen uitgekomen. Uit de frontale aan val op Jacques Chirac wordt door waarnemers afgeleid dat de politiek doorgewinterde president zin heeft in het politieke gevecht. Op zijn beurt zou Mitterrand zich mateloos hebben geërgerd aan rechtse kritiek dat hij te oud zou zijn voor een nieuwe termijn. „Ik ben vier jaar jonger dan De Gaulle toen die zich in 1965 herkiesbaar stelde'beet Mitterrand dinsdag tijdens zijn televi sieverklaring een vrijpostige journalist toe om deze vervolgens voor het oog van de natie uit te maken voor „boodschappenjon gen" van rechts. Peilingen wijzen uit dat Mitterrand zowel Chirac als Barre kans loos zou verslaan. Toch is de kandidatuur van Mitterrand niet vrij van risico's. Alle presidenten van de Vijfde Republiek heb ben immers getracht hun positie te prolongeren. Alleen Charles de Gaulle werd herkozen, al struikelde hij niet lang daarna over een referendum. Maar nu gaat het hard tegen hard: premier Chirac heeft immers al laten weten in geen geval opnieuw sa men met de socialist te willen regeren. (ADVERTENTIES) Een bijzondere aanbieding uit het Mondileder biedt u een keuze uit ruime assortiment van 's lands grootste ruim 500 leren meubelen, in prijzen leerspecialist. Mondileder, IHMPÏ var|ërend vanaF fl. 900- tot waar kwaliteit en vakmanschap I fl. 20.000,- Bovendien krijgt u voorop staan, waar elke ver- op elk meubel 5 jaar garantie koper u alles over leer en een Certificaat van kan vertellen. KOOP IE BIJ DE LEERSPECIALIST Echtheid op het leer. 2 3-zitscombinalie van voor 5495,- o Amstelveen, o Beverwijk, Eindhoven, o Groningen, o Heerlen, Heteren, «Oisterwijk, «Oldenzaal Rotterdam, o Rijswijk, Soesterberg Zevenaar. - o Donderdag koopavond, Vrijdag koopavond

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7