KEP-paspoort: het kan breken en osraken en vervalsen is simpel „Geneeskunde niet alleen verlengen van het leven" Earner: nutteloos onderzoek jecialisteninkomens Dag schat ■otterdam verzekerd )or vijftig miljoen igen klap Bellebom KONINKLIJK HUIS WIR-overschrijdingen bestonden niet echt - Af Tl? 23NNENLAND £cidüaOowiant DONDERDAG 24 MAART 1988 PAGINA 3 HAAG De vier grootste fracties Ie Tweede Kamer (CDA, PvdA, VVD, hebben gisteren minister De Koning sociale zaken beschuldigd van een houding inzake de vaststelling van 3Sen 'norminkomen' voor medisch specia- 'ieu*i; Dit norminkomen, waarover al ze- end jaar onduidelijkheid bestaat, moet on- is difc*neer ^asis vormen voor de bepa- jyJvan de hoogte van de specialisten ta- jen en de omvang van de specialisten- Ttijk. juntfcen vergadering van de commissie sociale zaken betwijfelden de woord- Iers van de vier grote partijen het van een enquête onder specialisten, iei<1 momenteel wordt uitgevoerd door de ert i Economische Controledienst. Bij deze en quête, die deze week begon, wordt via een steekproef onder duizend specialisten on derzocht hoe hoog het feitelijke jaarinko men van de betreffende medici is. De LSV (organisatie van specialisten) heeft al aangekondigd een kort geding tegen de staat te willen aanspannen omdat zij het met de opzet van de enquête niet eens is. Volgens de LSV moet er niet alleen geke ken worden naar het feitelijke inkomen maar ook naar de werktijden en de kosten van een specialistenpraktijk. Volgens de Kamer zijn er al voldoende gegevens be schikbaar. De minister wil uiterlijk 1 juni een definitief besluit over het norminko men nemen. Voorlopig allen Urk naar de Golf DEN HAAG Voorafgaande aan een definitief besluit over een gezamenlijk Brits-Neder landse deelname gaat binnen kort één nieuwe bemanning en één nieuwe mijneniager, de Urk, naar de Perzische Golf, ter vervanging van de mijnen- jagers Maassluis en Hellevoet- sluis. Deze keren op 15 juni in Nederland terug. De bespre kingen met Engeland over de integratie van de Nederlandse deelname in de Britse vloot zijn nog steeds niet afgerond. Het is niet uitgesloten dat ons land nog een tweede mijnenja- ger naar de Golf zal zenden. Arrestant Heijn-zaak niet vervolgd HAARLEM Het Open baar Ministerie in Haarlem ziet er definitief vanaf de 31-jarige man te vervolgen die rond de jaarwisseling een week vastzat vanwege mogelijke betrokkenheid bij de voorbereiding van de ontvoering van Gerrit Jan Heijn. Er is onvoldoende aanwijzing voor schuld. Advocaat mr. Brander overweegt nu een schade vergoeding te eisen na mens zijn cliënt Gerrit I. AMSTERDAM Terwijl hij nog be zig was uit te zoeken wat hij moest doen met de acht goudstaven die hij onlangs had gevonden in een kruip ruimte van zijn huis, is een Amster dammer zijn schat van ongeveer 210.000 gulden weer kwijtgeraakt. De man had zijn vondst verstopt in het kantoor van een kennis en toen die onlangs zijn bedrijf binnenstapte con stateerde hij dat er was ingebroken en dat het goud was verdwenen. Hij deed daarvan onmiddelijk aangifte bij de politie. „We zullen toch eerst een praatje maken met de betrokkenen", aldus een achterdochtige politiewoord voerder, „want buiten hei? wist nie mand ervan". Istadi ruk dinj de nete erdai EN HAAG De nieu- paspoortkaart van EP, het in ferm plastic Tbinlegoten grensdocument ?ntri it gehecht is in een Dgal slap bordeauxrood u duaspoortboekje, is der- Het paté fraudegevoelig, on- 15 vf»ntroleerbaar en ge nder akkelijk na te maken, at het werkelijk om te nken is. Niets, maar in ook niets, klopt er j*1/ in het ontwerp dat pas- )ortbedrijf KEP tevoor- hijn heeft getoverd als raudebestendig" docu- ent. Gaf het TNO het ispoort onlangs al een kke onvoldoende, het ireau falsificaten van Centrale Recherche iformatiedienst (CRI) geen spaan meer raf ei van het werkstuk erHn KEP. en t de jet aanbrengen van veran- )or ^ringen in de pbsfoto en de ian Êrsoonsinformatie is een vrij ..inpele zaak, de stijve en .waar geplastificeerde kaart ^enrbn al snel losraken uit het moederboekje" en de kaart an bovendien gemakkelijk reken. Vervalste paspoorten r_ illen met het blote oog niet het echte documenten te on- inoltrscheiden zijn. De echt- verljidskenmerken, die bij een 3Cjj jutinecontrole de functie jbben om falsificaten rela- if snel te traceren, functio- x>k iren njet en werken in ndeimmige gevallen juist sto- x>rn|nd. Tot zover de bloemle- ig van bezwaren uit het T-rapport, waarvan giste- de samenvatting publie- lijk is gemaakt. !t TNO-rapport, dat ruim week geleden aan KEP *d uitgebracht, had naast negatief oordeel tenmin- De bewindslieden van Buitenlandse Zaken, Van den Broek (I) en Van der Linden (r), maken zich ondanks de geuite kritiek vrolijk met de woordvoerders van de regeringspartijen in het pas poortdebat: Gualtherie van Weezei (CDA) en Wiebenga (WD). FOTO: ANP wordt naarmate de tijd vor dert steeds groter, waarmee ook de technische fraudebe stendigheid langzaam maar zeker zal afbrokkelen. ste nog één positief puntje te melden. Verborgen kenmer ken, die aan de buitenkant niet te zien zijn (zoals gehei me chemische kenmerken en samenstellingen) maken het uiterst moeilijk een verval sing te maken, die puur tech nisch gezien geheel overeen komt met het orgineel. Alleen jammer, concludeert TNO, dat zo'n verborgen kenmerk in de praktijk niet functioneert: het onderscheid tussen vervalsing en origi neel is alleen met gespeciali seerde apparatuur na te speu ren. Bij routinecontrole aan de Nederlandse grens zou dat, afgezien van de lange wachttijden die zullen ont staan, misschien nog te doen zijn. Maar van grensposten elders in de wereld kan men moeilijk verwachten dat ten behoeve van een handjevol grensoverschrijdende Neder landers complexe detectie apparatuur wordt aange schaft en gehanteerd. Maar ook die technische hoogstandjes zullen volgens TNO op den duur niet water dicht zijn. Immers: de kans dat informatie over deze ver borgen kenmerken uitlekt, Fotografie De CRI en de marechaussee komen tot de conclusie dat de door KEP aangemerkte „eer stelijnsbeveiliging" (de con trole met het blote oog) „niet of onvoldoende functioneert, waardoor falsificaten niet ontdekt zullen worden". Dit reis- en indentiteitsdocument kan dus simpel worden ver valst, zonder al te grote pak kans. Twee zaken zijn in het CRI- onderzoek nog niet goed uit de verf gekomen. Zo heeft men zich, uit oogpunt van geheimhouding van het on derzoek, niet gewaagd aan het totaal vals namaken (ko piëren, fotograferen) van de kaart, aangezien de appara tuur daarvoor alleen buitens huis te vinden was. Daardoor blijft de vraag onbeantwoord of het feit dat voor een foto grafisch en niet een grafisch procédé is gekozen, nadelig uitwerkt. Bekend is dat fotografisch vastgelegd materiaal tech nisch gezien gemakkelijker te reproduceren is, dan gra fisch vervaardigde materia len zoals papiergeld, waar met opdruk, diepdruk en wa termerken de vakkundige vervalsing bemoeilijkt wordt. Overigens blijkt het KEP- paspoort een nogal vreemde eend in de Europese bijt: een vergelijking met andere pas poorten naar Europees model houdt op met de constatering dat er geen vergelijkingsma teriaal voorhanden is. „Im mers, de paspoortkaart is fo tografisch vervaardigd. An dere kaarten zijn met grafi sche methoden vervaardigd", aldus de CRI. Veelbetekenend is het oor deel, dat de CRI geeft over het conventionele deel van het nieuwe paspoort: het pas poortboekje, dat behoudens de rode kaft veel weg heeft van het huidige paspoort, is in tegenstelling tot de kaart „tot op heden uit beveili gingsoogpunt van een goejle kwaliteit". Onthullend is het tenslotte de mededeling dat de CRI, twee weken voor de aanvankelijke startdatum van 1 april, nog niet eens kon beschikken over een com pleet paspoort met ingehech- te kaart. pRANS WEERTg Van der Linden van zondagskind tot zorgenkind (Vervolg van de voorpagina) Overigens ging de instemming van CDA en VVD allesbehal ve van harte. Van Weezei (CDA) die een paar weken te rug nog „volmondig het groe ne licht" gaf, wilde nu niet verder gaan dan KEP nog slechts „het voordeel van de twijfel" te geven. Dat was voor Wiebenga, die vasthield aan zijn eerder geuite voorbehoud, aanleiding uit te roepen dat het CDA nu kennelijk ook be seft „dat er echt iets aan de hand is". Een gedeeltelijke parlementaire enquête, verge lijkbaar met het onderzoek naar de vis-fraude, zoals De Visser (PvdA) voor ogen heeft, wezen ze echter af. De Staatsdrukkerij en Ensche dé dongen een paar jaar gele den ook al naar de paspoortor der, waarmee in totaal enige honderden miljoenen guldens gemoeid is. Zij kregen de or der niet omdat naar de mening van de toenmalige staatssecre taris Van Eekelen van buiten landse zaken (nu minister van defensie) KEP een beter en goedkoper produkt kon leve ren. Tot politieke verwikkelingen kwam het gisteren nog niet omdat de Kamer over vier we ken, wanneer KEP „echt klaar" moet zijn, een nieuw debat aan de zaak zal wijden en tot zolang haar (politieke) kruit droog wil houden. Niettemin kreeg Van der Lin den ook van CDA en VVD veel kritiek over zich uitge stort, maar hij kwam mede door de krachtige steun van Van den Broek niet in proble men. De Visser (PvdA) zag Van der Linden van „een door Lubbers geprezen zondags kind" veranderd in „een zor genkind" dat het niet meer zonder de steun van „vader" Van den Broek kon stellen. „Het zal je kind maar wezen", schamperde hij. Van der Linden ontkende de Kamer opzettelijk verkeerd ingelicht te hebben, omdat daar waar hij wel later onjuist gebleken gegevens verstrekt had, zich had gebaseerd op in- fomatie van KEP. Zo had hij beweerd dat het TNO-rapport lovend was terwijl later bleek dat op dat moment TNO nog niet eens de opdracht van KEP tot onderzoek gekregen had. AMSTERDAM De tra ditionele criteria voor me disch handelen pijnbe strijding en levensverlen ging voldoen niet meer. De bevordering van de „kwaliteit van het le ven" moet er aan toege voegd worden. Dat heeft prof.dr. G. van Asperen, hoogleraar wijsbegeerte en ethiek aan de universi teit van Amsterdam, van ochtend betoogd bij de opening van een symposi um over „Kwaliteit van leven en zorg" dat tot morgen in Amsterdam ge houden wordt. Volgens Van Asperen kan de introductie van het „kwali teitscriterium" betekenen dat wordt afgezien van behande lingen die wel het leven van de patiënt verlengen maar te gelijkertijd de kwaliteit ervan ernstig aantasten. Een beslis sing daarover moet „in laatste instantie" door de patiënt zelf genomen worden, aldus de hoogleraar. Dat aandacht voor de kwaliteit van het leven in de gezond heidszorg onontbeerlijk is, merkte Van Asperen het afge lopen jaar heel duidelijk bij de begeleiding van een aidspa- tiënt. „In twaalf maanden zag ik iemand veranderen van een krachtige jonge man in ie mand die als Job steeds weer geplaagd werd door nieuwe en onverwachte belagers die hem tenslotte volstrekt hulpbehoe vend maakten. Ik heb me vooral in de laatste maanden afgevraagd of ikzelf, als ik in zo'n situatie zou komen, ook zou kiezen voor behandeling. Als de dood onafwendbaar is, is levensverlenging dan altijd te verkiezen, ook als daarvoor met een spectaculaire aftake ling betaald moet worden?". Die vraag is gemakkelijker ge steld dan beantwoord en het loslaten van een criterium als „de kwaliteit van het leven" biedt ook niet onmiddellijk uitkomst. Want was is de kwa liteit van leven en wie bepaalt die? Valt medisch gezien mis schien nog met enige objectivi teit vast te stellen wanneer pijnbestrijding geboden is, met levensverlenging wordt dat al discutabel en als het leven zelf ter sprake komt, is het eind helemaal zoek. Zeker in een tijd waarin steeds minder mensen van gemeenschappe lijke waarden en normen uit gaan, is uitgesloten dat medici of andere deskundigen zouden kunnen bepalen hoe het leven van een ander beoordeeld moet worden. Van Asperen: „De tijd waarin artsen als zaakwaarnemer voor de pa tiënt konden beslissen is voor bij. De patiënt heeft het in laatste instantie voor het zeg gen". Paradox Net als bij aids is ook bij kan ker de prijs voor behandeling vaak hoog. Drs. J. de Haes, verbonden aan het Leidse In stituut voor Sociale Genees kunde, zei op het symposium: „De paradox van de kankerbe handeling blijft dat het voor het grootste deel van de pa tiënten nodig is om zeker ne gatieve gevolgen van de be handeling te ondergaan ten behoeve van een zeer onzeker positief effect". Om te voorko men dat de kwaliteit van het leven van dergelijke patiënten er te veel bij inschiet, moet goed worden gelet op hun klachten, aldus De Haes. Want terwijl het medisch team zich oneerbiedig uitgedrukt concentreert op de techniek om het leven van de patiënt te redden, heeft hijzelf misschien wel meer behoefte aan rust, bezinning, contact, of wat dan ook. Dat zou op z'n minst be kend moeten zijn. Nu is vaak nog zo, aldus De lïaes, dat er pas weer meer aandacht aan het welbevinden van de pa tiënt wordt gegeven als hij is opgegeven. Dat de geneeskunde de „ein digheid en beperktheid" van het leven niet accepteert is, zo zei de Leidse hoogleraar prof.dr. P. Thung, te wijten aan het taboe dat op de dood rust. „Waarom blijft de ge neeskunde hardnekkig wrik ken aan alle grenzen? De oor zaak moet zijn dat de eindig heid van het leven voor de he dendaagse cultuur niet bestaat, er wordt niet meer over ge sproken, zij is verbannen naar de binnenkamers van het pri- véleven". Omdat geneeskunde wordt gezien als verzet tegen de dood, is zij heilig geworden. „Er zijn er die het overheersen van deze rationaliteit betreu ren en liever zagen dat ge neeskunde zich liet leiden door waarden en principes, zo als waardigheid, aanvaarding van sterfelijkheid en solidari teit". Zelf kiest Thung daar ook voor, want „waar waarden ontbreken, wordt de mens oor deel-loos, onverschillig", aldus de hoogleraar. „Medisch ver taald betekent dat: grenzen stellen aan geneeskunde en gezondheidszorg". STEVO AKKERMAN OLIJFOLIE GEZONDER NIJMEGEN Olijfolie is beter ter voorkoming van hart- en vaatziekten dan zonnebloem- of maïsolie. Dit zegt de 29-jarige Nijmeegse medicus F. van Kuijk, die morgen promoveert. In zonnebloem- of maïsolie komen meervoudig onverzadigde vet zuren voor, die een gunstig effect hebben op het cholesterolge halte in het bloed. Sinds kort is ontdekt dat meervoudig onver zadigde vetzuren (zoals in zonnebloemolie) zich in het lichaam kunnen binden met zuurstof. Ze worden dan omgezet in stoffen, waarvan wordt vermoed dat ze een belangrijke rol spelen bij het ontstaan van ziekten als aderverkalking, kanker, staar en het verval van het netvlies.- TERDAM - De kans nihil geacht, maar voor }geval de „Bellebom", de Iganger in de Rotterdamse "Tvoystraat, bij de demonte- ,zondag onverhoopt explo it heeft de gemeente Rot- am een WA-verzekering vaarde van vijftig miljoen fen afgesloten, gebeurde al in januari om- foen de damwanden rond )om werden geslagen. De lekering loopt af op 28 maart P. van Vollenhoven ïjont in het Internationaal ingrescentrum RAI In «sterdam de ochtendzit- jg bij van het jubileum- jngres ter gelegenheid h het 75-jarig bestaan 'p de Nationale Woning- ïad. Het congres heeft als ima „75 jaar Werken f» Wonen". maart, de dag nadat de demon tage een succes moet zijn ge worden, aldus een woordvoer der van de gemeente. Met de verzekering heeft de gemeente zich niet alleen ge dekt tegen eventuele schade aan woningen en funderingen, maar ook voor de immateriële gevolgen van een explosie. ■Daaronder worden bij voor beeld verstaan de schade voor nabestaanden van eventuele dodelijke slachtoffers en scha de voor mensen die aan een ontploffing een blijvende han dicap overhouden. De gemeen te acht zich niet aansprakelijk voor bij voorbeeld omzetver lies dat ondernemers die 's zondags werken, zoals snackbar-houders, lijden. Mocht de bom inderdaad ex ploderen tijdens de operatie dan zal de schade zeer aan zienlijk zijn. Naar verwachting storten de huizen in een straal van enkele tientallen meters rond de bom (gedeeltelijk) in. De woningen en funderingen in een nog grotere straal rond de Bellebom zullen dan scheu ren oplopen. Het hele gebied rond de bom wordt zondag ontruimd. Ballonrok The glamour evening, een roze zijden strapless coc- tail-zomerjurk met bal lonrok. Het is een van de creaties van couturier Max Heymans die giste ren in Amsterdam zijn collectie voor het voor jaar toonde. FOTO: ANP Toptarief voor 100.000 inkomens Het schrappen van afrek- posten en het dichten van mazen in de belastingwet ten moet het mogelijk maken dat er nog maar drie belastingtarieven overblijven: circa 35, 52 en 60 procent. Het 35-pro- cents tarief geldt voor (belastbare) inkomens tot 60.000 gulden, het 52-pro- centstarief voor inkomens tussen 60.000 en 120.000 gulden en het 60-procent- starief voor alle inkomens daarboven. Onder het laagste tarief zullen onge veer 6,9 miljoen mensen vallen, onder het hoogste tarief circa 100.000 bur gers. DEN HAAG Een crypto gram bijna, en een belangrijke ook nog: „Bij dg raming van de WIR-uitgave wordt ener zijds gebruik gemaakt van de realisaties en de verwachtin gen met betrekking tot de in vesteringsontwikkeling en an derzijds van de feitelijke reali saties van WIR-uitgaven en de verwachtingen ten aanzien van het tempo van registra tie". Het is een cruciale zin uit een nota die minister De Korte (economische- zaken) in de week van 29 februari aan de Kamer zond. Onderwerp van het schrijven vormden over schrijdingen bij de WIR-uitga ven over de afgelopen twee jaar voor in totaal vijf miljard gulden. Helaas voor de be windsman is zijn stuk nauwe lijks opgevallen. Het werd kort na het kabinetsbesluit om de WIR maar helemaal te la ten vervallen, verzonden en ging in de daarna opstekende storm „verloren". Dat was jammer, want de nota gaf een verhelderend beeld over de chaos die jarenlang rond de WIR-begroting heeft geheerst. Een chaos die verle den week tijdens een overleg tussen de kamercommissie voor de rijksuitgaven, De Kor te en staatssecretaris Koning (financiën) pas echt goed aan het licht kwam. Onderwerp van dat overleg: het kabinets besluit van 27 februari om de WIR met ingang van de 29e te staken. De investeringspremie werd van 12,5 procent tot 0 te ruggebracht. Aanleiding voor het kabinets besluit waren de overschrij dingen van de WIR-uitgaven in 1986 en 1987. De regeling was niet meer beheersbaar, heette het, en moest dus ver dwijnen. Uit de nota van De Korte aan de Kamer kwam echter een heel ander beeld naar voren. Jarenlang is er bij de bepaling van de WIR-uitga ven (per jaar toch een kleine vijf miljard gulden) natte-vin- gerwerk gepleegd. Er werden schattingen gemaakt op basis van ontwikkelingen in het verleden en verwachtingen voor de toekomst. Basis voor het bepalen van de gedachte WIR-uitgaven vorm den de nationale berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en bereke ningen van het Centraal Plan Bureau (CPB) over de ontwik keling van de economie. Bron nen die, gaf De Korte toe, maar zeer ten dele te gebrui ken waren. De minister somde ze op: CBS en CPB hanteerden een andere indeling van cate gorieën bedrijven dan in de WIR gebeurde; hun cijfers hadden alleen betrekking op investeringen in nieuwe za ken; zij gingen uit van gele verde goederen terwijl aan spraken op de WIR veelal al bij bestellingen ontstonden; en CBS en CPB hielden geen re kening met het feit dat WIR voor bepaalde zaken niet werd gegeven. Verschillen De Korte: „Het zal duidelijk zijn dat - voorzover mogelijk - bij de ramingen gevaren werd op de koers van de feitelijke realisaties". Voor de realisaties moest de minister echter ge bruik maken van belastingge gevens, omdat WIR-premies met de belastingen verrekend werden. En hier doemde een nieuw probleem op. De belas tinggegevens werden tot me dio 1986 door de afzonderlijke inspecties bijgehouden. Uit on derzoek is gebleken dat er op de inspecties soms een heel ei gen beleid werd gevoerd. Al lerhande WIR-zaken gaf men niet of onvolledig door aan het geautomatiseerde systeem van de rijksbelastingen in Apel doorn. En zo slopen er nogal wat ver schillen in de gegevens. Ver schillen die pas in 1987 zicht baar werden toen een, buiten de inspecties om werkend, ge heel geautomatiseerd systeem van voorlopige belastingaan slagen (inclusief de WIR) werd ingevóerd. De uitkomsten wa ren schokkend. Van de over schrijding bij de WIR-uitgaven in 1986 (2,3 miljard gulden) bleek 1,4 miljard aan WIR uit voorgaande jaren te zitten. Dat bedrag was nog niet verre kend. Van de overschrijding in 1987 (2,7 miljard gulden) moest 1,6 miljard gulden toegeschreven worden aan nog niet in de boeken opgenomen WIR- premies. Bij het onderzoek naar de overschrijding over 1987 bleek echter ook dat er in 1986 ten onrechte 1,1 miljard aan WIR-premie niet was ge registreerd. Dat bedrag is in de cijfers van 1987 alsnog ver werkt. Tevens bleek dat be drijven op veel grotere schaal dan verwacht vooruitgelopen waren op een besluit van sep tember 1986 om de WIR voor verliesgevende ondernemin gen af te schaffen. Men inves teerde nog even snel waardoor er in 1986 nog 1,6 miljard extra aan WIR-premie moest worden uitgekeerd over het jaar 1985, en in 1987 nog eens 830 miljoen extra voor snelle investeerders in het vooraf gaande jaar. Nooit keihard Inmiddels is de WIR verdwe nen. Op basis van cijfers die nooit keihard hebben vastge staan. De accountantsdienst van het ministerie van econo mische zaken weigert al jaren een verklaring over de juist heid van WIR-uitgaven af te geven. Men beweert dat eerst de accountantsdienst van fi nanciën maar een goedkeu rende verklaring moet afge ven. En die komt er niet voor 1990. Dat het kabinetsbesluit om de WIR te laten vervallen in vrij hoge mate op drijfzand is ge baseerd, erkende afgelopen maandag ook premier Lub bers. Tijdens een lezing voor de katholieke boerenbond KNBTB corrigeerde de eerste minister zijn uitspraak over gebleken overschrijdingen bij de WIR-uitgaven na enige stil te in „dat leek tenminste zo". In het blad De Onderneming van deze week erkende ook minister De Korte dat alle overschrijdingen bij de WIR alleen „administratief" beston den. „Optisch", noemde hij dat. Blijft de vraag waarom de WIR dan toch weg moest. Ze ker niet vanwege de gefin geerde overschrijdingen van het budget. Ook hierover geeft De Korte in het VNO-blad uit leg. De WIR werd te veel als een apart fonds, een soort sub sidie, voor het bedrijfsleven gezien. En daarmee was er voortdurend discussie over een andere besteding van die gel den. Die begerige praatjes zijn nu voorbij. De WIR-gelden gaan op in grote, nietszeggen de eenheden als de belastingen (lagere vennootschapsbelas ting) en de overheidsuitgaven (premie kinderbijslag werkge vers). Nu alleen nog een dui delijke uitleg aan de Tweede Kamer. CAREL GOSELING

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3