VS bedolven onder kritiek op beleid idden-Amerika Aquiles delle Vigne Geslaagde passiemuziek Telemann m Een zomerdag in Dickson: vijf graden boven nul Sprekershoek in Moskou MJITENLAND Qeidóa<2owuvnt DONDERDAG 24 MAART 1988 PAGINA 17 ïiwan ziet af van jduktie plutonium ISHINGTON Taiwan heeft on- jdruk van de Verenigde Staten een H gemaakt aan de bouw van een ge- me fabriek voor de produktie van Ionium, dat nodig is bij de aanmaak J atoombommen. Dit meldde de (tr York Times gisteren op gezag Amerikaanse regeringsfunctiona- en. Taiwan zou ook zijn grootste fcrzoeksreactor hebben gesloten. 6hington ondernam volgens de ht stappen toen een vroegere me ierker van de Taiwanese onder sreactor uit de school klapte en felde zaaide over de toezegging de Taiwanese regering, dat zij i onderzoek zou doen naar de fa- age van atoombommen. MOSKOU Het gemeentebestuur van Moskou overweegt het inrichten van een „sprekershoek", naar het voorbeeld van Hyde Park in Londen, waar publiek de zeepkist mag beklim men om vrijelijk zijn politieke denk beelden te spuien. Dit vernam het weekblad Moskou Nieuws van de hoofdofficier van justitie in Moskou, Lev Baranov. Hij zei dat zijn dienst een voorstel van deze aard aan het ge meentebestuur heeft voorgelegd en dat hij verwacht dat het steun vindt. Nu is het nog zo dat iemand die in Moskou ergens voor wil demonstreren of open baar zijn mening wil uitdragen, vooraf een vergunning moet aanvragen. Brazilië houdt „sterke man" BRASILIA Brazilië zal ook in de toekomst geregeerd worden door een machtige president, die tegelijk staatshoofd, regeringslei der en opperbevelhebber van de strijdkrachten is. De president zal. direct door het volk worden ge kozen voor een eenmalige ambts periode van vijf jaar. Een alter natief voorstel voor een parle mentaire democratie met een premier als regeringschef haalde het niet in de grondwetgevende vergadering, die werkt aan het opstellen van een nieuwe demo cratische grondwet. Het besluit is een succes voor de zittende presi dent José Sarney. Sprinkhanenplaag teistert Afrika grote delen van Noord ka bedreigt, is volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenig de Naties (FAO) gevaarlijk en kan alarmerend worden. Op initiatief van de FAO is een internationale campag ne op gang gekomen om de zwermen, die dertig kilometer lang en maximaal vijf kilometer breed zijn, met verdel gingsmiddelen te bestrijden. De oor zaak van de tweede sprinkhanenplaag binnen een half jaar is het warme en natte weer van de laatste maanden. In Tunesié zijn de eerste slachtoffers ge vallen; daar kwamen 24 mensen om na het eten van sprinkhanen die met pes ticiden waren bestreden. Vredesverdrag Angola in voorbereiding HARARE Een Angolese gezant heeft verklaard dat er wordt gewerkt aan de opstelling van een vredes overeenkomst, die moet worden on dertekend door Angola, Cuba, Zuid- af rika en de SWAPO, de guerrillabe weging die al jaren strijdt voor de on afhankelijkheid van Namibië. Zuida- frikaanse kranten hebben gisteren intussen veel aandacht besteed aan berichten over een nieuw Zuidafri kaans offensief in het zuiden van Angola. Volgens de berichten had de operatie tot doel het Angolese leger tot staan te brengen en af te snijden van de troepen in een zuidelijke gar- nizoenstad, waar al maandenlang ge vechten aan de gang zijn. „Levensduur genetisch bepaald" BOSTON Een onderzoek onder kinderen die bij de geboorte werden gescheiden van hun natuurlijke ouders wijst erop, dat de leeftijd waarop mensen overlijden goeddeels genetisch be paald is. Alleen bij kanker lijken omgeving en ervaring be langrijker te zijn dan genetische bepaaldheid. Het onderzoek, dat in Denemarken werd uitgevoerd, liet zien dat mensen wier biologische ouders voor het 50e jaar stierven, twee maal meer kans dan normaal hadden Het overlijden van hun ac vloed. Het Deense onderzoek, uitgevoerd Sorensen van het Hvidovre Universiteitsziekenhuis in Kopen hagen, was volledig gericht op mensen die hun natuurlijke ou ders sinds de geboorte niet meer hadden gezien. De resultaten van het onderzoek zijn verschenen in het Amerikaanse vak blad New England Journal of Medicine. Een van de opvallende bevindingen was dat wanneer een biologische ouder voor het 50e iaar overleed aan een infectie, het sterftecijfer onder de kinderen vijfmaal hoger was dan normaal. Volgens het onder zoek doet dit sterk vermoeden dat het menselijk immuniteits- ïtelsel genetisch wordt doorgegeven. 'ervolg van de voorpagina) djfASHINGTON De jmerikaanse president inald Reagan heeft de iatste twee jaar geen ge- ïgenheid voorbij laten aan om erop te wijzen ioezeer de democratie in gtótijns- en Midden-Ame- 8 ika in opmars is. Maar ntenÜn enthousiasme wordt Lévyieer en meer gelogen straft; het buitenland-be- och £id van de VS wordt be- ïaultfoiven onder de kritiek 'an fen Latijns- en Midden- merikaanse landen, oegef Mexicaanse president De U oni Madrid, die bepaald niet vanekend staat als kritisch ten fdekLnzien van de VS, heeft een -en <cherpe veroordeling uitge- )ze iproken over wat hij de atsselmerikaanse „interventiepo- jjtiek" in Middenamerika Roemde. Argentinië en Co- ^>mbia hebben eveneens gro- zmgL zorg geujt ©ver het besluit l6 °Ian de VS om ruim driedui- ;n- end militairen toe te voegen pn de even grote permanen- Amerikaanse strijdmacht Honduras. Iverigens heeft een woord- berder van het Pentagon ïefensie) laten weten dat de roepen mogelijk begin vol lende week worden terug getrokken. De militairen werden gestuurd als reactie op het grote offensief dat Ni caragua tien dagen geleden tegen de rebellerende Con tra's startte. Daarbij zou de grens met Honduras zijn overschreden om ook de ba ses van de Contra's te vernie tigen. De VS zijn echter nog niet zeker van terugtrekking van de troepen, ook al bereikten de Sandinisten en de Con tra's gisteren een akkoord over een staakt-het-vuren en een amnestieregeling. Het zal ook president Garcia van Peru en tevens Nobelprijs winnaar voor de Vrede niet weerhouden snel naar Nica ragua te gaan om zijn steun te betuigen aan de Sandinis- tische regering. Betalingen Ook tegen de Amerikaanse rol in Panama is kritiek ge rezen. De campagne om ster ke man Noriega tot vertrek te dwingen wordt met econo mische pressiemiddelen ge voerd, maar ook daarin zien de Latijnsamerikaanse lei ders een ontoelaatbare inter ventie. Volgens de Mexicaan se president De la Madrid maken de VS zich daarmee schuldig aan „grove schen ding van het internationale recht". Hoewel de meeste Latijnsa merikaanse landen net als de VS Noriega zo snel mogelijk willen zien vertrekken me nen zij toch ook de VS er als eerste verantwoordelijk voor was dat hij überhaupt aan de macht kon komen. Die opinie heerst ook heel sterk onder de Panamese bevolking. Vol gens veel Panamezen is No riega een figuur die alleen met de hulp van de VS aan de macht kon komen en het is nu dan ook aan de VS om hem kwijt te raken, menen zij. De VS hebben alle betalin gen voor het Panama-kanaal gestaakt en de overheidste- goeden op Amerikaanse ban ken geblokkeerd in een po ging om Noriega in een eco nomische uitputtingsslag op de knieen te krijgen. Maar terwijl de roep onder alle la gen van de Panamese bevol king om het vertrek van No riega toeneemt, neemt ook de kritiek op de VS toe, naar mate Panama steeds verder in het economisch moeras wegzakt. In het land dreigt een voed- selcrisis te ontstaan als ge volg van de staking van de bevolking en de economische pressie van de VS. President Delvalle, die door Noriega is afgezet, maar door de VS nog altijd wordt beschouwd als het wettige staatshoofd, heeft vanuit zijn onderduikadres in Panama een oproep gedaan op het buitenland om voed selhulp te bieden aan de Pa namese bevolking. Volgens Delvalle is de nood al zo hoog gestegen dat het niet lang meer zal duren voor de eer ste mensen van de honger om zullen komen. Gaarkeukens Kerkelijke functionarissen hebben laten weten dat hulp centra in het hele land een steeds grotere toeloop krijgen van ménsen die soms al een week lang niet hebben gege ten. De katholieke kerk heeft in krottenwijken in de steden gaarkeukens ingericht. Wa renhuizen en winkels zijn al dagen gesloten. Dinsdag gin gen ook de meeste benzine stations niet open, waardoor de benzineverkoop kwam stil te liggen. De Panamese regering heeft gisteren overigens voor de tweede keer een Amerikaan se dipomaat 48 uur de tijd ge geven het land te verlaten. Een eerder uitwijzingsbevel tegen Terence Kneebone, hoofd van de Amerikaanse informatiedienst in Panama, is genegeerd door het Ameri kaanse ministerie van bui tenlandse zaken, dat liet we ten niet te zullen communi ceren met wat het beschouwt als een „onrechtmatige rege ring". Afgezien van de perikelen in Nicaragua, Honduras en Pa nama, doet ook de situatie in Amerikaanse soldaten wachten op transport naar Honduras. De onverwachte „oefening" was bedoeld om indruk te maken op Nicaragua. FOto: ap El Salvador momenteel veel denken aan een kruitvat, waarvan de lont reeds brandt. Bij de parlementsver kiezingen van afgelopen weekeinde behaalde de ui terst rechtse Republikeins Nationalistische Alliantie (Arena) een overwinning die het president Duarte's chris ten-democraten vrijwel on mogelijk zal maken verder te regeren. Geloof De Arena staat onder leiding van de zeer beruchte majoor Roberto d'Aubuisson wiens naam rechtstreeks in ver band wordt gebracht met de gevreesde doodseskaders die vele tientallen en mogelijk zelfs honderden politieke moorden op hun naam heb ben staan, onderwie bisschop Romero. Het linkse verzet heeft gezegd dat de enorme verkiezingsoverwinning van extreem rechts, het land „on bestuurbaar" zal maken. Aan de andere kant noemde een rebellencommandant de uit slag „gunstig" omdat het ver zet het volk nu „een duide lijk alternatief" kan bieden. Dat juist de VS worden over laden met kritiek over het ontstaan van de explosieve situatie in Midden-Amerika, komt omdat zij zich vanuit hun sterke anti-communiti- sche gevoelens hebben laten leiden en daardoor een pola riserend effect bewerkstellig den. Zo is daar nog steeds de steun voor het christen-de mocratische bewind in El Salvador, zelfs op het mo ment dat paramiliatire eska ders, dood en verderf zaaiden in de straten en de gezinnen Zo was daar ook de jarenlan ge miljoenensteun aan de Contra's, nadat de Sandinis ten, de door de VS gesteunde dictator Somoza verjaagden. En zelfs nu de Sandinisten en Contra's in directe onderhan delingen tot een staakt-het- vuren wisten te komen, hecht Washington hieraan bitter weinig geloof. Presi dent Reagen heeft immers een nieuw voorstel tot wa penleveranties aan de Con tra's al weer in de maak. zaal K O, Leiden: Piano-reci- or Aquiles delle Vigne. Werken ichubort en Chopin. Gehoord de vertolking van Schu- I sonate in Bes-groot (D heeft Aquiles delle Vigne ravond voor een muzikaal {standje van de de eerste gezorgd. Deze door Schu il 797-1828) op het eind zijn leven gecomponeerde te, waaruit een, in de visie deze Argentijnse pianist, 5ting in de naderende I spreekt, is een ware 'tour brce', zelfs voor de meest nommeerde pianist. Het st niet alleen een gewei techniek, maar bovenal uiterst fijnzinnig gevoel de met dit werk verwe- dramatiek, expressiviteit mamiek. iet grootste gemak, intens eefd en nergens verval- in al te routineus spel, :ed Aquiles delle Vigne aan de noodzakelijke vereis ten. De door hem gekozen in terpretatie van de sonate valt uiteraard te betwisten, maar een feit is wel dat hij de zijne vlekkeloos voor het voetlicht bracht. Met zijn spel overtrof hij zelfs de toch al zeer hoog- gespanne verwachtingen. Zeer genuanceerd bracht hij het eerste gedeelte van de so nate, het 'molto moderato'. Hij gaf blijk van een juist inle vingsvermogen voor het in aanvang weemoedige, treuri ge, het de dood in de ogen ziende karakter van dit al lengs sneller, grimmiger en fu rieuzer wordende deel dat hij vervolgens langzaam, zacht en verstervend deed eindigen. De traditionele herhaling van dit eerste deel van de sonate is bij Schubert geen exacte kopie, maar een herhaling in ruimte lijke zin, met de zich opnieuw ontspinnende lange lijnen, in felheid en weemoed op en neergaand om weer uitdovend als een uitgaande kaars, door Delle Vigne in alle rust geëta leerd tot een einde te komen. In het tweede deel, het 'An dante sostenuto' leek de tijd welhaast stil te staan. Dat ef fect werd bereikt door het continue voortborduren van gelijkgestemde accoorden, die zich steeds oplossen in de door de Argentijn trefzeker, licht getoucheerde hoge tonen. Hij liet het 'Andante' daarop heel luchtig overgaanin het bijna dansende, zingende 'Scherzo' om in de finale, het 'Allegro .ma non troppo', de spanning van het voorgaande, in de met vaste hand gespeelde krachtig begonnen frasen geheel op te lossen. Na de pauze bracht hij de 'Ma zurka' in cis-klein van Fréde- ric Chopin (1810-1849) ten ge hore, een op de Koejawiah, een droefgeestige Poolse volksdans, geïnspireerd piano- werk, dat in het spel van deze Argentijn goed tot zijn recht kwam. Hierop volgde van de zelfde componist het eerste 'Scherzo' in b-klein (1831- 1832). Dit werk opent met twee accoorden die direct uit lopen in een epische passage om daarna over te gaan in snel te spelen, explosieve, bijna fu rieuze golven van energie. Het 'Scherzo' heeft bij Chopin in tegenstelling tot Beethoven niet meer het schertsmatige karakter, maar wordt veeleer grimmig van aard. Tegen het eind ontspant het werk zich weer, in het centrale trio dat gebaseerd is op het Poolse kerstlied 'Lulajze Jezuniu' (Slaap, kleine Jezus) om dan toch, zoals vaak bij werken van Chopin, weer in een felle, zich snel ontrollende climax te eindigen. Na een welverdiend applaus, door een helaas slechts gering aantal aanwezigen, bracht Aquiles delle Vigne als toegift een luchtige, aangenaam in het gehoor liggende wals van Schubert, een welkome vera deming na het prachtige, mee slepende, maar van de luiste raar veel vergende 'Scherzo' van Chopin en de voor de pau ze uitgevoerde, ook al niet vrij ikerk, Leiden: Christelijk# rium Vereniging Exultate Deo M ensemble L'estro srmonico: euspsssie van Telemann mat werking van Marco Bakker i Jorina Samson (sopraan), De- thnston (tenor), Henk van den (bas), Addis de Jong (orgel) ■rgriat dan Hartog (clavecim- onder leiding van Sander van Gehoord op 23 maart. verheugend dat de mu- dig Georg Philipp Tele- uwoordig in de traditie iliio jjg jaarijjkSe Matthöus- m-uitvoeringen een weet te veroveren. De 1 belangstelling voor dit I bleek gisteravond in een Pieterskerk en lijkt deze te rechtvaardigen, linds enkele jaren is in ;re kring bekend dat be- Bach ook diens tijdge- en vriend Telemann het rouw en angst, Telemann stelt len zich aan de waarnemer op. Het zijn dan vooral de ver schillen die het werk van Te lemann in de vergetelheid hebben doen belanden. Hoe wel tijdgenoten, sluit het werk van de Thomascantor veel meer aan bij de wat zwaar op de hande, zeventiende-eeuwse 'Gedenk te sterven'-ethiek, die met een hoogbarokke vormen taal ten dienste van de strijd bare reformatie werd ontwik keld. Het werk van de Hamburgse operadirecteur Telemann daarentegen, onstond in een ander, moderner milieu en lijkt mede daarom meer aan te sluiten bij de muzikale vormen van de laat-barok, waarin be vallige eenvoud meer gewaar deerd werd dan diepgravende tragiek. Bij Bach wordt de na druk gelegd op emoties als be- Igei i erhaal van Jezus be- ineerd heeft. Vergelijkt Telemanns passiemuziek die van zijn beroemde berusting en dankbaarheid centraal. Is Telemann opper vlakkiger? Ongetwijfeld, maar de helderheid en het berusten- [enoot, dan dringen vele de vertrouwen in de Verlosser nkomsten en verschil- die uit het werk spreken, ma ken zijn Mattheuspassie toch tot een interessant werk. Al in de ouverture met zijn brede, kalme bouw van strij- kersaccoorden, waarin slechts door hobo en fluit een klagend effect wordt aangebracht, treedt Telemanns volkomen andere benadering van het Mattheus-evangelie aan de dag. De aanpak van dirigent Sander van Marion en het spel van het orkest L'Estro armo- nico verried onmiddellijk be grip voor en een grote affini teit met Telemanns opvatting van het lijdensverhaal (maar waarom de ongemotiveerde coupures van de nummers 29, 40 en 78?). Het programma vermeldde dat het koor Exul tate Deo al enige jaren erva ring heeft met dit werk. In derdaad, de zangers waren uit stekend in staat om de in sfeer en vorm nogal uiteenlopende koorpartijen met telkens nieu we expressiviteit uit te voeren. Zo klonk het koraal „Ach, wie hungert mein Gemüte", vreemd genoeg in stralend majeur geschreven, al meteen veelbelovend. Ook daarna, in teressant dan die bij Bach. Des onder andere de snelle dia- te verdienstelijker daarom dat loogpassages met de solisten je solist van gisteravond met wist het koor de juiste toon en zijn voortreffelijke interpreta- het juiste tempo te treffen. tie iecjers aandacht vasthield. Hoewel de verhouding man- hoewel hij soms in de overa- nen/vrouwen niet optimaal is, koestische ruimte onverstaan- bereikte het koor in de piano's baar was en fortes een volle klank en De sopraan Jorine Samson gaf deed het ook de teksten, met in <je aria Was ist das het nodige gevoel voor effect, Schmeicheln dieser Erde" overal recht. Vooral daar waar blijk van een groot inlevings- de mannen het voortouw na- vermogen en een verfijnde men, klonken de inzetten hier techniek, hoewel onder meer en daar wat aarzelend, maar haar duet met de bariton over het algemeen lieten de Henk van den Brink, die op koorleden zich kennen als ge- indringende wijze de Christus- concentreerde musici met een partij zong bleek dat een klei- open oor voor zowel de afwer- nere ruimte haar haar stem king van details als de opbouw waarschijnlijk nog meer moge- van grote melodische lijnen. üjkheden had geboden. Marco Bakker die voor de baspartijen De passiemuziek van Tele- was geëngageerd, dwong veel mann kent geen indrukwek- bewondering af in de aria kende, breed uitgewerkte da- „Gott ruft: Mein Gott, mein capo-ana s zoals die in Bachs Gott" en leek onmisbaar in de werk de muzikale hoofdmoot knap uitgevoerde recitatief- vormen. De solisten kweten arja van Judas „Ach wehe, zich echter met veel zorg van wehe mir". Alles bij elkaar hun relatief bescheiden taak. geslaagde uitvoering van De evangelistenpartij, gezon- een terecht weer in de belang- gen door de tenor David John ston, is beduidend minder in- DICKSON Een ijsbeer scharrelt door de met ijs en sneeuw overdekte pa den, die voor straten moeten doorgaan. Als het dier te opdringerig wordt, wordt de politie gewaar schuwd, die hem met schoten in de lucht ver jaagt. Plaats van hande ling van dit curieuze tafe reel is de stad Dickson in de Sovjetunie, de meest noordelijk gelegen stad ter wereld. De stad, die alleen door de lucht of over zee te bereiken is, ligt 800 kilometer boven de Poolcirkel, en 1.760 kilometer onder de Noordpool. Dickson telt 5.000 inwoners, voor wie de mogelijkheden tot ontspan ning niet dik gezaaid zijn. Sportvelden zijn op de ijswoes tijn die zich 500 kilometer naar het zuiden uitstrekt on denkbaar en zwemmen in de Kara Zee is ook in de „zomer" als de temperatuur gemiddeld niet hoger komt dan vijf gra den boven nul, niet aan te ra den. 's Winters daalt het kwik tot zestig graden onder nul. De plaats is genoemd naar de Zweedse brouwer en inves teerder Oskar Dickson, die de internationale expeditie finan cierde die in 1875 ontdekte dat hier een natuurlijke haven lag. De eerste kolonisten arriveer den in 1915, om de radiozen der van de haven te bedienen. Tijdens de Tweede Wereldoor log woonden er een paar hon derd mensen, om de scheep vaart af te handelen op de ri vier de Jenisei, die even ten zuiden van de stad in de Kara Zee uitmondt. Vaarroute Tegenwoordig is de haven van Dickson de toegangsweg tot de Noordelijke Vaarroute, die voor Europa de enige directe toegang vormt tot de Stille Oceaan. De haven is dan ook de enige onderneming van de stad. Het havenbedrijf zorgt volgens Gennadi Svetkov, een gemeentebestuurder, voor in komsten van zes miljoen roe bel per jaar, ongeveer achttien miljoen gulden. Dat bedrag zou kunnen ver veelvoudigen, als de Sovjetu nie zou besluiten de Noordelij ke Vaarroute open te stellen voor de internationale scheep vaart, zoals partijleider Mi- chail Gorbatsjov in oktober beloofde. Sinds 1964 is de rou te alleen open voor Russische schepen. In de winter, die tien maan den duurt, wordt de haven al leen bezocht door bevoorra dingsschepen, die zich met hulp van ijsbrekers een weg banen naar de stad. In juli en augustus bruist de haven ech ter van leven, als er veel sche- ?en liggen met goederen voor apan, China, en nog verder zuidelijk gelegen bestemmin gen. Als de haven werkelijk inter nationale status zou krijgen, zou dit het stadsbeeld drastisch veranderen, maar het stadsbe stuur is voorlopig nog scep tisch over deze vooruitzichten. Voorlopig verzoenen de inwo ners van Dickson zich met hun ontberingen en kwijten ze zich van hun taak van het openhouden van de vaarroutes en het verzamelen van de ge gevens van de acht weersche- pen in de Poolzee. „Het is hier niet zo koud, het is vooral vervelend," meent de 20-jarige Marina Rovenska, die werkt in het winkelcentrum van de stad. Acht jaar geleden kwam ze met haar ouders naar de ijzige stad, uit de Oekraïne. Zij is een van de jongeren die hun ontspanning zoeken in de enige uitgaansgelegenheid van de stad, de Cupola Lounge van Igor Perlovsky. Perlovski is een 36-jarige oud- zeeman, die in de stad is gebo ren. Na enige jaren in Odessa aan de Zwarte Zee te hebben gewerkt, kocht hij voor 10.000 roebel (ongeveer 30.000 gul den) een videorecorder van de vriend van een vriend van een diplomaat. Zijn videobanden verkrijgt hij door opnamen van de Finse televisie of uit Russische filmbibliotheken, via een uitgebreid netwerk van vrienden en relaties. Elke band kost hem driehonderd gulden. Alcoholisme Perlovski is zowel staats-bar- keeper als particulier video verhuurder; de „video-bar" bevindt zich in een betimmerd zaaltje van zijn cafe. Perlovski werkt althans voor een deel „Na Levo", „aan de linker kant"., de Russische betiteling voor de zwarte economie. Ziin nering is echter een voorbeeld van het feit dat de Sovjetauto riteiten geneigd zijn in afgele gen gebieden een oogje aicht te doen. Sterke drank is in Perlovski's cafe in ruimere mate voorhan den dan in de meeste andere plaatsen in de Sovjetunie, waar Michail Gorbatsjov een kruistocht is begonnen tegen het alcoholisme. Oudere inwo ners menen overigens dat het aantal vandalen en andere misdadige elementen in de stad tot het minimum beperkt blijft door het barre klimaat Dieven kunnen met hun ge stolen waar de stad niet uit, en omdat de meeste huisvesting de vorm heeft van woonge meenschappen is het moeilijk om gestolen goederen te ver bergen. Volgens Gennadi Iltsjenko, de directeur van het weerstation die al 37 jaar in de stad woont werkt het straffe klimaat als een natuurlijke schifting. „De zwakken, luien, of ongetalen- teerden vallen hier snel door de mand," meent hij. Dat neemt niet weg dat het stads bestuur toegeeft dat ieder jaar twintig procent van de inwo ners wordt „ververst", omdat vooral jongeren na enige tijd genoeg krijgen van de barre omstandigheden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17