Strakkere controle op watervervuiling Qowva/nt i/i STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) X Pool werd decorbouwer om te kunnen vluchten 4® Experiment welzijnsplanning in Stevenshof en binnenstad Slimme EHBO-kit vrtL DONDERDAG 24 MAART 1988 PAGINA roefpro ject computers in Leidse bibliotheek lEN Bezoekers van de centrale vesti- van de Leidse Openbare Bibliotheek aan ieuwstraat kunnen sinds kort met behulp een personal computer informatie opzoe- over een grote hoeveelheid boeken. Ze ben toegang tot 19 bestanden met in totaal 000 titelbeschrijvingen. compact disc, waar de computer op aange- en is, beschikt onder andere over gegevens de collecties van (een deel van) de Leidse -ersiteitsbibliotheek, de Blindenbibliotheek Ie Wereld Gezondheidsorganisatie, de titelbeschrijving staat aangegeven waar betreffende boek of het audio-visuele mate- 1 verkrijgbaar is. „De aanvrager kan het gaan halen, maar dat kunnen wij ook doen je afstand niet te groot is", aldus directeur ran Sprundel van de Leidse bibliotheek. dit proefproject slaagt, zullen de kosten voor deze diensten worden doorberekend", zegt hij. „In dat geval zou bijvoorbeeld ook kunnen worden gedacht aan een vervoersdienst tussen de bibliotheek van de universiteit en de open bare bibliotheek in Leiden". Het proefproject draait tot augustus in vijftig bibliotheken in Nederland en wordt gesubsi dieerd door het ministerie van wvc en door het Nederlands Bureau voor Bibliotheekwezen en Informatieverzorging. De kosten van het proef project bedragen ongeveer 2,5 miljoen gulden. Na de evaluatie moet duidelijk zijn of het expe riment bij de bezoekers en medewerkers van de bibliotheken is aangeslagen. Ook wordt beke ken welke bestanden het meest gevraagd worden en welke gegevensverzamelingen nog meer in aanmerking komen om te worden op geslagen. Overleg bij AZL uitgesteld LEIDEN Het overleg tussen bonden en directie van het Acade misch Ziekenhuis Leiden over de reoganisatieplannen is met min stens een week uitgesteld. De bon den hebben de directie gistermid dag, toen het overleg zou plaats hebben, duidelijk gemaakt dat zij veel te weinig tijd hadden gehad om de voorstellen van de directie goed te kunnen bestuderen. Zij hebben de stukken vijf dagen voor de vergadering ontvangen. „Dat is een eeuwige frustratie. Wij krijgen de stukken altijd erg laat", aldus woordvoerder Schotel. De directie toonde begrip voor de situatie. Podium voor theatermakers LEIDEN Theaterma kers kunnen zich door middel van korte uit voeringen aan het Leidse publiek presen teren via de theatera vonden van het Korte Stukken Festival Lei den (KSFL). Het is de bedoeling dat er eens in de drie maanden een theateravond wordt ge houden. De eerste thea teravond is op vrijdag 17 juni. Geïnteresseer den kunnen voor 31 maart contact opnemen met tel. 071-133348 of 071-133363. Hagenaar bekent diefstal LEIDEN Een 19-jarige gok verslaafde Hagenaar heeft be kend in de Haarlemmerstraat in Leiden in de nacht van 23 op 24 februari een diefstal in een kle dingzaak te hebben gepleegd. De man is 20 maart in zijn woon plaats aangehouden voor vuur wapenbezit. Tijdens verhoor be kende hij. De Hagenaar nam hij' een grote hoeveelheid leren kle ding weg uit de winkel ter waar de van ongeveer 70.000 gulden. Hij ging de winkel binnen door het forceren van het rolluik. Waar de kleding is gebleven is nog niet bekend. De politie ver moedt dat hier ook heling in het spel is. De man is gisteren na verhoor weer heengezonden. Planten bomen uitgesteld LEIDEN Het planten van bomen aan beide zijden van een gedeelte van het Rapen burg is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De bomen zouden afgelopen maandag worden herplant, maar volgens de ge meente is de bodemgesteldheid op de plaats waar ze nu staan zo slecht dat ze niet wegge haald kunnen worden. „Zodra de weersomstandighe den het planten wel toestaan, zult u hiervan op de hoogte worden gesteld", schrijft de gemeente in een brief aan de bewoners van het Rapenburg. vincie positief ir plannen voor vatisering EHD IDEN De provincie id-Holland is positief r de plannen voor pri- isering van de Eerste lpdienst (EHD) in Lei- I. Dat bleek gisteren ens een gesprek tussen Leidse wethouders F. ijers van volksgezond- i en P. Bordewijk van ancien en gedeputeerde Aalbers. gemeente wil dat het am- ancevervoer wordt overge- eld naar het particulier tenvervoersbedrijf Gebr. Jong. Daartoe is een sa- ïwerkingsovereenkomst esteld. „In grote lijnen den we geen problemen de overeenkomst. Maar een aantal onderdelen est nog een oplossing den gevonden", aldus Aal- s. De provincie wilde bij- rbeeld de mogelijkheid n houden om over twee de overeenkomst te wijzi- Dan wordt het gehele am- ancevervoer in Zuid-Hol- geherstructureerd en dat volgens Aalbers een ver ering van het aantal ver- iningen in sommige regio's gevolg hebben. Een ver- ining van de provincie is lig voor het zogenaamde edvervoer. Aalbers: „Als er ontzettend harde afspraken ïaakt zouden worden, ko- n we onszelf over twee jaar en en dat is niet de bedoe- ijers deelde mee dat de ge- ente „de puntjes op de i" at zetten, waarna de raads- nmissie zich weer over de vatisering zal buigen. HOOGHEEMRAADSCHAP WIL BETERE NALEVING MILIEUWETTEN LEIDEN- Het Hoog heemraadschap van Rijn land gaat bedrijven en particulieren strenger controleren op naleving van de milieuwetten. Het Hoogheemraadschap wil in eerste instantie via be tere voorlichting be werkstelligen dat meren, rivieren en sloten min der worden vervuild. Overtreders die daar echter niet gevoelig voor blijken te zijn krijgen te maken met strenger op treden. Rijnland wil ook dat het Openbaar Minis terie de straffen voor watervervuilers drastisch verhoogt. Het Hoog heemraadschap schrijft dat in de nota Handha ving, die vandaag is uit gekomen. Het Hoogheemraadschap, ^verantwoordelijk voor onder meer de kwaliteit van het oppervlaktewater, bruggen, kades en duinen in het ge bied tussen Velsen en Gouda, heeft in de nota een actieplan opgesteld om de naleving te verbeteren. Rijnland richt zich daarbij vooral op de zes tig zogenaamde „grote lozers" in het gebied, bedrijven die gezamenlijk verantwoorde lijk zijn voor een derde van de totale watervervuiling. Ook de ongeveer 200 bedrij ven die zeer schadelijke stof fen als metalen en chemica liën gebruiken krijgen spe ciale aandacht. Rijnland wil door middel van voorlichting en beter overleg vervuiling van het oppervlaktewater voorkomen. Tegen bedrijven die toch de milieuwetgeving aan hun laars lappen wil Rijnland streng gaan optreden. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van zogenaamde bestuurs dwang of het inschakelen van politie en justitie. Bij be stuursdwang maakt Rijnland zelf een einde aan de over treding, bijvoorbeeld illegale lozing, op kosten van de overtreder. Ook wil Rijnland sneller zaken in handen ge ven van de politie. Om dat laatste soepel te laten verlo pen wil het Hoogheemraad schap beter overleg met het Openbaar Ministerie, ge meenten, provincie, rijk en milieuinspecties. Het Hoogheemraadschap pleit in de nota ook voor strengere straffen tegen overtreders. De huidige boe tes zijn volgens Rijnland „aan de lage kant". De boetes zou den minstens het dubbele moeten bedragen van de kos ten die voor de aanvraag van een benodigde vergunning moeten worden gemaakt. Dat moet voorkomen dat bedrij ven „de gok wagen", geen vergunning aanvragen en toch lozen. „In geval van herhaalde overtredingen zou het bedrag zelfs nog hoger moeten kunnen oplopen om werkelijk als afschrikwek kend middel te kunnen die nen", aldus Rijnland. Ook wil het Hoogheemraadschap va ker de mogelijkheid om een* dwangsom op te leggen. Mo menteel is dat alleen moge lijk bij overtreding van de hinderwet. Regels Het Hoogheemraadschap pleit verder voor duidelijker wettelijke procedures en re gels om overtreders aan te kunnen pakken. Zo kan het Hoogheemraadschap bij som mige lichte overtredingen zo als het betreden van afgeslo ten stukken duin wèl een schikking aanbieden, maar bij lichte overtredingen op *het gebied van vervuiling niet. Rijnland wil in zo'n ge val slagvaardiger kunnen op treden. Het Hoogheemraadschap wil de strakkere controle voorlo pig met het huidige aantal van 17 controleurs uitvoeren. Een efficiëntere aanpak moet dat mogelijk maken. Later zal bekeken worden of het aantal zal worden uitgebreid. *thouder bij opening drijven Kontakt Dagen: oede band emeente met edrijfsleven elangrijk ÏIDEN „Lokale en ponale samenwerking n bedrijven is zeer nut- j voor de lokale econo- |e". Dat zei wethouder I van Dongen van Lei- h gistermiddag bij de jening van de vierde Be- ijven Kontakt Dagen in I Groenoordhallen. Dongen, die de zieke wet- ider J. Fase van economi- e zaken verving, zei dat een goed overleg tussen neente en het bedrijfsleven groot belang is. twee dagen zijn volgens de thouder eveneens een sti- lans tot blijvende contacten sen de bedrijven onderling, er dan 160 bedrijven uit den en de regio tonen tot met vandaag nun kunnen, k de gemeente Leiden was tegenwoordigd met een nd. Hier werd vooral aan- :ht besteed aan het Acade- sch Bedrijven Centrum 3C), de Stichting Werkgele- theid Leiden en het Bio ence Park. Leiden is vol- De Leidse wethouder Van Dongen bij de stand van de gemeente l Dagen. gens de slogans „een monu- bureau Werving en Bedrijfs- mentale stad met toekomst", contacten draagt volgens de die veel aan de groei van het wethouder een steentje bij. bedrijfsleven doet. Als voor beeld noemde Van Dongen de nieuwe bedrijfsverzamelge- .'.De gemeente vindt een goed bouwen en het startersfonds overleg met het bedrijfsleven voor jonge bedrijven. Ook het nuttig. Evenals het overleg tussen het bedrijfsleven en de vakbeweging, zoals het Plat-, form Leids Bedrijfsleven", al dus Van Dongen. Het doel van het overleg is te zorgen voor een goede aansluiting tussen het onderwijs en de arbeids- Niet volgens de etiquette Leidenaar P. Vlasveld keek gisteren raar op toen hij een blik bruine bonen wilde open maken. Voordat hij het blik opende, scheurde hij het etiket met de naam Albert Heijn erop aan de bovenzijde een stukje af, waarop de naam Spar tevoorschijn kwam. Dat vond Vlas veld kras. Hij ging terug naar de AH-winkel in winkelcentrum De Kopermolen waar hij samen met de filiaalchef de etiketten van de blikken bruine bonen nakeek. Onder één van de etiketten vonden ze opnieuw een andere naam: Voorkeur. De filiaalchef kon geen re den te noemen voor deze vreemde „etikettenwissel". Een woord voerder van het hoofdkantoor van Ahold in Zaandam ziet geen kwaad in deze merkwaardige ontdekking. „De blikken bruine bo nen worden vanuit een centrale aan meerdere zaken geleverd. Ik denk dat er gewoon tijdens het etiketteren een foutje gemaakt. Het is niet zo dat er bijvoorbeeld partijen terugkomen en opnieuw van etiketten worden voorzien", aldus de woordvoerder. Vlasveld vindt het niettemin maar een vreemde zaak. „Het is raar, maar ook wel om te lachen. Ik hoop alleen dat ik tijdens het eten niets geks te genkom", aldus Vlasveld, die op de foto het blik met de twee eti ketten toont. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN In de Stevens hof en de Leidse binnen stad zal een experimenteel wijkwelzijnsplan worden uitgevoerd. Met uitzonde ring van de VVD, stem den alle partijen gister avond in met het huidige concept van het wijkwel zijnsplan en de keuze van de wijken. Het wijkwelzijnsplan heeft als doel de betrokkenheid van de bewoners bij de wijk te ver groten en de taken van de ver schillende instanties in de wijk onderling goed te verdelen. Voor iedere wijkbewoner moet er dan voldoende hulp aanwe zig zijn. Gisteravond kwam men tijdens een gezamenlijke commissievergadering tot een definitieve keuze van de wij ken waar het experiment zal worden uitgevoërd. Voor de uitvoering van het experiment is 50.000 gulden beschikbaar opbouwfase al rond de tafel gaan zitten om een plan te vormen. Het is een jonge wijk waar nog niets vast ligt", aldus de wethouder. Wethouder H. de la Mar stelde vast dat ook de Binnenstad een goede wijk is om dit experiment uit te voeren omdat hier zowel de groepen oudere en jongere mensen goed vertegenwoor digd zijn. Wethouder H. van Dongen maakte duidelijk waarom voor de Stevenshof is gekozen. „Men kan in een nieuwe wijk als de Stevenshof vanaf een Ook het maatschappelijk werk, die overigens kritiek op het huidige plan heeft geuit, moet volgens de commissiele den bij het experiment worden betrokken. „Het is een basis voorziening voor het welzijns werk", vertelde R. Hulsker (PvdA). Zij liet ook weten dat er met het Dienstencentrum Gecoördineerd Bejaardenwerk overleg moest worden over wat er in de wijken gaat ge beuren. Volgens VVD'er A. Geertsema (VVD) vindt de VVD dat er niet uitsluitend op wijkniveau gewerkt moet worden. „Er moet op het gebied van de welzijn samengewerkt worden met andere wijken", zo meen de hij. De la Mar maakte dui delijk dat het plan nu juist een betere verdeling van de hulp verlening moet bewerkstelli gen binnen een wijk. En bo vendien hebben volgens de wethouder de wijken ieder hun eigen karakter. „Alle wij ken kunnen niet op één hoop worden geg&oid en daarom juist deze onderlinge taakver deling binnen de wijken in een wijkwelzijnsplan'aldus de wethouder. Rond 1 juli van\dit jaar moet het eerste faseplan bekend zijn. Het experiment zal dan ongeveer twee jaar duren, waarna bekeken zal worden of het ook in andere wijken inge voerd kan worden. Aangiftedag In het kader van de Lande lijke Aangiftedag vullen medewerkers van de Leid se Rechtswinkel zaterdag aangiftebiljetten in. Dat ge beurt in het Gulden Vlies aan de Breestraat. De wet houders H. de la Mar van sociale zaken en P. Borde wijk van financiën zijn daarbij aanwezig. Bingo In buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan wordt vrijdag een bingo gehou den. De zaal gaat om 19.30 uur open en de toegang is gratis. Matilo Clubhuis Matilo aan de Zaan straat houdt vrijdag middag een volksdansin- stuif voor ouderen. De lei ding is in handen van Ger Eisen aar. De instuif begint om 14.00 uur, de toegang sprijs bedraagt een rijks daalder. Vinkenoog Simon Vinkenoog, dichter, journalist, vertaler en ver teller zal vrijdag in het cen trum Ex 85 aan de Koppen - hinksteeg 15 voorlezen uit eigen werk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de entree kost f7,50. Coopertest Een Coopertest kan zater dag worden afgelegd op de kunststofbaan in Leiden. Ook kan een prestatieloop over vijf of tien kilometer worden gelopen. De organi satie is in handen van atle tiekvereniging De Bataven- Leiden en de Nederlandse Hartstichting. Vanaf 14.00 is de start van de Cooper test, de prestatieloop begint om 15.00 uur. Deelname aan de Coopertest kost f2, het inschrijfgeld voor de prestatieloop bedraagt f3,50. De jeugd tot en met 14 jaar betaalt respectieve lijk f 1,50 en f2,50. Voor meer informatie: M. van Leeuwen, tel. 01717-6689. Meditatie Het beoefenen van ver schillende meditatie-tech nieken en het uitwisselen van ervaringen op dit i bied is mogelijk op zaterdag en zondag in centrum Ex 85 aan de Koppenhinksteeg 15. Peter Pauwels, die opleiding volgt bij het Insti tuut voor toegepaste inte grale psychologie, zal dat weekeinde aanwezig zijn. De kosten van deelname zijn 120 gulden en de bij eenkomsten zijn beide da gen van 10.00 tot 18.00 uur. Voor meer informatie: Pe ter Pauwels: tel. 071-172194. Bonaventura Deze week is er in het ge bouw van het Bonaventura College aan de Burggraven- laan een tentoonstelling te zien die te maken heeft met de anti-racismeweek. Leerlingen van Havo 4 hebben onder leiding van handvaardigheid docent Dik Kompier verschillende werkstukken gemaakt die verspreid door de school staan opgesteld. Het zijn onder ander affiches en hele grote symbolieken uit hout gesneden. VERSTEKELING BELANDT MET VRACHTWAGEN IN LEIDEN .EIDEN Drie dagen lang at de 27-jarige Pool alleen in e vrachtwagen die hem van Warschau naar Leiden zou rengen. Hij had geen eten of rinken bij zich, kon met nie- iand praten, hoorde niets an- ers dan het geluid dat de lotor van de auto maakte, iaandagmiddag strompelde 'j et voertuig uit. Hij was in lederland, in Leiden om pre- ies te zijn. Gisteren deed hij ijn relaas in het kantoor van e Vereniging Vluchtelingen kerk Nederland (VVN) aan e Oude Rijn. Zijn naam mag liet in de krant, een foto ivenmin, en het gesprek loopt 'ia de vertalingen van een ndere vluchteling. Moei- aam, want de enige buiten- andse taal die de Pool I preekt is Russisch. De andere vluchteling vertaalt zijn woorden met enige moeite weer in het Engels. De vluchteling klaagt, net als de twee Poolse jongens die maandag als verstekeling in een vrachtwagen uit Nuth in Nederland terecht kwamen, over het bestaan in Polen. „Ik wilde uit Polen weg omdat*de manier van leven me daar niet beviel", vertelt hij. „Er is een groep mensen die erg rijk is, terwijl anderen onder zeer slechte omstandigheden moeten leven". Ook onder vond hij in zijn vaderland problemen vanwege zijn poli tieke overtuiging. Hij was lid van de verboden vakbewe ging Solidariteit en wilde tij dens de burgeroorlog „niet vechten tegen zijn landgeno ten". Een maand of vijf geleden doorzocht de militaire politie zijn woning op documenten van Solidariteit. Hij werd be schuldigd van diefstal maar in zijn huis werden geen gesto len goederen aangetroffen. „Toen ze niets konden vin den, wilden ze me in de ge vangenis stoppen", aldus de Poolse vluchteling. Zover is het niet gekomen. De jonge Pool moest 48 uur op het poli tiebureau blijven en werd daarna weer op vrije voeten gesteld. Zijn plannen om Polen te ver laten namen vanaf die tijd vastere vormen aan. Hij zocht een baan bij het theater in Warschau. „Ik heb aan de technische school een oplei ding voor geoloog gevolgd. Van beroep ben ik carto graaf", vertelde hij gisteren. „Maar als ik als geoloog had gewerkt, waren er niet zoveel mogelijkheden om te ontsnap pen. Die kansen waren er wel toen ik werkte als decorbou wer bij het theater". De spelers van de Nationale Opera waren uitgenodigd voor optredens in Nederland, waaronder in Leiden. De mensen reisden per vliegtuig, de attributen werden met twee vrachtwagens vervoerd. De Pool: „Ik ben in de auto van mijn vriend gekropen. Die heeft mij geholpen". Van af vrijdagmiddag een uur zat de vluchteling in de vracht wagen. Zijn eerste vluchtpo ging zou meteen lukken. Via Oost- en West-Duitsland kwam hij in Nederland. Bij het lossen van de vracht wagen voor de Leidse Schouwburg aan de Oude Singel werd hij ontdekt door mensen die de auto aan het lossen waren. „Ik had niets bij me dan de kleren die ik aan had. Ik had honger en dorst, maar durfde niets te eten mee te nemen omdat ik bang was dat de honden van de Oost- Duitse douane iets zouden rui ken", verklaart hij. De man werd maandag over gebracht naar de politie. Een arts onderzocht hem. „Ik ben in goede lichamelijke condi tie", liet de Pool gisteren we ten. Via de politie kwam hij in aanraking met de VVN. Hij werd ondergebracht in het Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat. Gisteren verhuisde hij naar een op vangcentrum voor asielzoe kers in Slagharen. De man heeft politiek asiel aange vraagd. „Ik wil eerst Engels leren en dan Nederlands", ontvouwde hij gisteren zijn plannen voor de nabije toekomst. Daarna wil de Pool een baan zien te vinden als cartograaf. Zijn va der woont nog in Warschau. Door zijn vlucht is de situatie voor zijn vader „een beetje gevaarlijk" geworden, beseft de Pool. „De Poolse pers vindt dat ik geen goed vader lander ben. Omdat ik uit Po len ben gevlucht, vinden ze dat ik mijn land heb verra den". JANET VAN DIJK Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Postcode/plaatst- ■Telefoon- [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de ehbo kit naar Naam: - (voor controle bezorging) 1 Adres_ i Postcode/plaats:. !l Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - m l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CckLcSomcmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13