„De Vries gaat niet om, daar is-ie te eerlijk voor" Speuren naar metalen zal weinig opleveren HENK HOFSTEDE (CNV) HEEFT WEER VERTROUWEN IN CDA: Postbank ontkent groot risico voor vervalsing van giromaatpassen „Dijkzigt moet aansprakelijkheid direct erkennen" INNENLAND £eid6C@otumtt MAANDAG 21 MAART 1988 PAGINA 3 een actie tegen nportverbod Yogho ;USSEL De Europese Commissie, dagelijks bestuur van de EG, zal i juridische stappen nemen tegen die Istaten, die hun grenzen hebben geslo- n voor Yogho-Yogho, een soort yog- rt die in Nederland wordt geprodu- »rd. De Fransen zetten als eersten de voer van Yogho-Yogho stop met als jument dat dit produkt niet de leven- kiemen bevat die kenmerkend zijn pjr elke yoghurt. De Fransen wensten n ook niet aan die „misleiding van de nsument" mee te werken. Het Franse :i sluit werd gevolgd door Westduits- 1, Italië, Spanje, België, Denemar- Portugal en Luxemburg. Volgens Europese Commissie staat het im- rtverbod wel op gespannen voet staat het vrije handelsverkeer binnen de 'uil uiti sl e p(nd, ikffn; Pitbull-terriërs doodgeschoten EINDHOVEN - Door een jachtopziener is in Eindhoven een pitbull terriër doodgeschoten nadat deze een paard had doodgebeten. Het paard was aan po ten en hals vreselijk toegetakeld. De jachtopziener schoot de hond dood toen het beest op hem afkwam. Volgens de eigenaar was de hond ontsnapt. In Rot terdam is zondag door de politie een pit bull terriër doodgeschoten, nadat het beest een politiekat dodelijk had ver wond en vervolgens aanstalten maakte om omstanders aan te vallen. De eige naar zei ook zelf niet geheel op zijn ge mak te zijn geweest met de hond. Thuis werd het dier daarom ook zoveel moge lijk op het balkon gehouden. Dertien gewonden bij aanrijding met bus AALSMEER Door een zware aanrij ding in Aalsmeer tussen een passagiers- bus van Centraal Nederland en een vrachtwagen, zaterdag omstreeks mid dernacht, zijn dertien personen gewond geraakt. De bus werd bij het oversteken van een kruising door de vrachtwagen in de rechterflank aangereden. Het ge volg was een grote ravage en dertien gewonden. Elf buspassagiers en de bus chauffeur zijn met verwondingen naar diverse ziekenhuizen vervoerd. De chauffeur van de vrachtwagen zat be kneld in de cabine en moest door de brandweer worden bevrijd. Hierna is hij zwaar gewond naar een ziekenhuis ver voerd. Elders in het land verongelukten tijdens het weekeinde ten minste zeven personen. Gemeente blokkeert winkel De gemeente Helmond heeft gisteren de in- en uitgangen van een le- derwarenzaak met een aantal rioolbuizen ge blokkeerd. De winkelier weigert op zondag zijn zaak te sluiten, ondanks een aantal bekeuringen. Vanmorgen zijn de rioolbuizen weer wegge haald, maar zo nodig wil de gemeente de actie elke zondag herhalen. FOTO: ANP Studente aangehouden voor heroïnesmokkel ROME Een Nederlandse studente is op de luchthaven Fiumicino in Rome aangehou den met 22 kilo heroïne in haar bezit ter waarde van ruim 35 miljoen gulden. De 21- jarige Irene V. was in gezel schap van een 22-jarige West duitser en was vanuit India op weg naar Spanje. Een woord voerder van de douane van Fiumicino verklaarde gister avond dat beiden in het eerste verhoor hebben gezegd zelf geen drugs te gebruiken. Zij zouden als professionele drug koeriers rond de wereld vlie gen. In Italië riskeren beiden een gevangenisstraf van vijf tien jaar. 'EN HAAG De actie \houdt Bert de Vries Jvereind" beheerst deze Veek het doen en laten 1 Man de Nederlandse vak beweging Met name de hoeljhristelijke vakcentrale elkENV is er alles aan gele- 3ttejen dat de CD A-fractie aah)lhardt in haar kritiek ten )p de kabinetsplannen Pin dat zij de belofte na ren-tornt met betrekking tot lust aan het front van de jociale zekerheid. ^KNV-voorzitter Henk Hofs- ^Hede heeft wel vertrouwen in ^Aet CDA. „Ik heb met ver schillende CDA'ers gespro- ;en en daaruit is mij geble- m e»:en dat De Vries op de steun "atuVhn een grote meerderheid 1 zijn fractie kan rekenen", lofstede acht het niet aanne- -den jelijk dat de CDA-fractielei- Mider in het volgende week te iuden kamerdebat door de ieën zal gaan. „Daarvoor is ;rt de Vries een te ernstig nkelib eerlijk man". 'en hofstede vindt ook zelf dat iperajet CDA moet volharden, al zou daardoor een kabi- lag fctscrisis ontstaan. „Dat moet tot zan maar. In het verleden Mitljn kabinetten om heel wat linder weggestuurd. Nu gaat ït om honderdduizenden iensen met de laagste inko- iens, die wederom gepakt ORG<eigen te worden. Daarom i Minpeft het CDA nu ook de gans geloofwaardig te blijven 6p zijn belofte aan de minima ija te komen. Als de fractie er in slaagt de honderden miljoenen bëzuinigingen in de sociale zekerheid onge daan te maken, hetgeen mo gelijk is door de belasting wat minder te verlagen, dan heb ben we een pakket waar we al heel wat beter mee kun nen leven," aldus Hofstede. Het CNV heeft grote moeite met het halveren van de ter mijn waarin een werkloze een vervolguitkering krijgt en waardoor hij dus veel eerder in de bijstand terecht komt. Hofstede denkt overi gens dat deze maatregel niet de geraamde 150 miljoen op levert. Tegenover de bezuini gingen op de Nieuwe Werk loosheidswet (NWW), die door werkgevers en werkne mers wordt betaald, staan immers extra uitgaven in het kader van de bijstand. „Het gaat hier dus om een optische bezuiniging. Het levert niets op, het financieringstekort van de overheid wordt er niet kleiner door. Alleen de collectieve lastendruk daalt een beetje. En misschien gokt het kabinet erop dat een deel van de werklozen eerder aan het werk zal gaan". Discriminatie Een ander bezuiniging die de woede van het CNV heeft gewekt, is de verlaging van de kinderbijslag voor buiten landse werknemers wier kin deren in het land van her komst wonen. Volgens Hofs tede gaat het niet aan de fi nanciële problemen van het rijk te verhalen op mensen met heel lage inkomens. „En dat dan alleen vanwege de kreet dat een kind daar op voeden goedkoper is dan k'er-Dat is pure discrimina tie. Deze mensen betalen net zoveel premie en belasting als Nederlanders". Hofstede vindt het ook een domme maatregel. „De kans is groot dat veel buitenlanders nu zullen proberen hun gezin nen hier naartoe te krijgen en ik denk niet dat het kabi net daar op zit te wachten". Dan is er het oprekken van de leeftijdsgrens voor het mi nimumjeugdloon tot 27 jaar, hetgeen dus neerkomt op een loonsverlaging voor mensen van 23 tot en met 26 jaar. De CNV-voorzitter noemt het onrechtvaardig dat deze jon geren straks nieteens op meer zichzelf zullen kunnen wonen. „En zodra ze met z'n tweeën bij elkaar gaan wo nen, een kindje nemen en één van beiden stopt met werken, dan moeten ze voor aanvulling naar de bijstands wet. Dat is onaanvaardbaar". Werkkampen Ook de scholingverplichting voor alle werkloze jongeren tot 27 jaar, het proefballonne tje van premier Lubbers, kan niet op enige sympathie van de CNV-voorzitter rekenen. „Lubbers bedoelt gewoon: studenten en werklozen moeten gelijk worden behan deld en allemaal hetzelfde krijgen: een uitkering ter hoogte van een beurs. Waar om zegt hij niet meteen: we verhogen de leerplichtige leeftijd van 17 tot 27 jaar? Het is een ordinair aanzetje om de uitkeringen en lonen van jongeren nog verder te verlagen. Hoe wil Lubbers trouwens die verplichte scho ling waarmaken? Door scho len uit de grond te stampen? Werkkampen zal-ie bedoe len. Dat is sociaal volstrekt onaanvaardbaar!". „Het kabinet en met name Lubbers is een kei in het op laten van ballonnetjes die steeds opnieuw onrust zaaien onder de uitkeringsgerechtig den en laagstbetaalden. Men vond dat er niet te lang onze kerheid mocht bestaan over de besteding van de WIR- gelden, dat zou het vertrou wen van het bedrijfsleven schokken. Nu wordt wel voor de zoveelste keer het ver trouwen van uitkeringsge rechtigden geschokt, maar daar hoor je niemand over". „De 250 miljoen die extra wordt uitgetrokken voor scholing en de overheveling van de kinderbijslagpremies naar de schatkist juichen we toe. De verlaging van de ven nootschapsbelasting hoeft voor ons niet zo, vooral om dat het weinig positieve ef fecten op de werkgelegen heid zal hebben. Maar aan de andere kant hebben we er ook niet zoveel moeite mee omdat deze maatregel zich zelf lijkt te betalen. Er ver vallen immers ook aftrekpos ten. Bovendien is het zo dat internationaal een lager per centage altijd wel aan spreekt". Lage inkomens „Resteren de maatregelen voor belastingverlaging. Als daar werkelijk een bedrag van 2,8 miljard voor beschik baar wordt gesteld, is dat erg aardig. Maar als de bezuini gingsplannen in de sociale zekerheid voor een belang rijk deel ongedaan wordt ge maakt, dan zou die 2,8 mil jard gulden behoorlijk lager kunnen uitvallen". „Belastingverlaging moet zo veel mogelijk over de hele li nie plaatsvinden, met nadruk op de lagere inkomens. Nu ligt het accent vooral op de hogere inkomens. Het kabi net probeert de indruk te wekken dat ook hier een groot deel wordt gecompen seerd door het schrappen van aftrekposten voor de hogere inkomens". „Wij betwijfelen dat. Er zijn namelijk bijna geen aftrek posten die alleen maar voor hogere inkomens gelden. Misschien op de studeerka mer na, want die heeft een arbeider niet. Maar andere aftrekposten zijn ook voor Jan Modaal erg belangrijk; denk eens aan het woon- werk-verkeer. Als je werkt maak je ook kosten en dat geldt voor iedereen, arm of rijk". „Dan kom je uit bij die on evenwichtigheid waar De Vries over spreekt: extra be lastingverlaging voor hoogst- betaalden maar extra bezui niging voor de onderkant van de samenleving". MARGA RIJERSE S|vee doden door Schietpartij e'TTE - Een schietpartij in g! Westbrabantse Putte heeft .7 teravond aan twee mensen 3 leven gekost. Een man '2rd zwaar gewond, twee msen liepen licht letsel op. 8politie tast nog volledig in a duister over de toedracht, |jtief en aanleiding. Op straat 6j»r het café zijn een revolver 131 een pistool gevonden. De '2 rolver lag onder een van de i2chtoffers. \2 maart 'ieter Christiaan, derde i toon van prinses Margriet "in mr. P. van Vollenhoven, wordt 16 jaar. elf Prins Bernhard koopt In de ik koningszaal van Artis in ;n Amsterdam de eerste Zo- lerpostzegels var* 1988. lendMr. P. van Vollënhoven t naerricht in het RAI-con- al dijjrescentrum te Amster- de opening van de in- irnationale brandweer- r joijentoonstelling Brand 88. ZEGERSLOOT HERMETISCH AFGESLOTEN TIJDENS ONDERZOEK (Vervolg van de voorpagina) ALPHEN AAN DEN RIJN De eerste fase van het bodem onderzoek bij de Zegersloot in Alphen moet duidelijkheid verschaffen over de aard en omvang van de vervuiling van de grond onder de golfbaan. Gedurende het onderzoek is het terrein hermetisch afgeslo ten. „Het onderzoek mag on der geen voorwaarde worden gestoord", zei burgemeester M. Paats van Alphen. In de eerste twee weken zullen steeds stukjes grond van twintig vier kante meter worden afgezocht. Pas in de tweede fase worden dat stukjes van tien en daarna vijf vierkante meter. Burgemeester Paats van Alphen (staand) legt uit dat het recrea tiegebied de Zegersloot tijdens het onderzoek geheel zal worden afgesloten. Zittend naast Paats luisteren directeur Slegtenhorst van Geo-Logic (links) en gedeputeerde Van der Vlist. FOTO: WIM VAN NOORT KNOLLEN ringen verricht met sondes om eventuele radio-activiteit te meten. We hopen dat we de tijd krijgen het onderzoek naar behoren af te werken". Als de ondergrond van het terrein geologisch gezien na twee weken in kaart is ge bracht zal Geo-Logic advies uitbrengen aan de opdrachtge ver, het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Milieugede puteerde Van der Vlist ver klaarde dat de provincie niet van plan is het volledige ter rein af te gaan graven. „We gaan alleen graven op plaatsen waar je iets kan verwachten, op grond van meetresultaten en aanwijzingen van getui gen". De gedeputeerde bena drukte nog eens dat er op dit moment geen gevaar is voor de volksgezondheid. „De bo dem van het gebied wordt ge vormd door een ondoordring bare kleilaag. Er is een be monsteringssysteem aange bracht en een drainagesysteem waarmee ongewenste ontwik- metaaldetectors ^hebben kelinSen S«volSd kunnen metaaldetectors hebben worden» Burgemeester Paats vulde aan dat de gemeente momenteel voortdurend het grondwater onderzoekt Tijdens de eerste fase wordt geprobeerd metalen op te spo ren met een detector, die tot vijf meter diepte gaat. Direc teur Slegtenhorst van Geo-Lo gic meent dat dit voldoende is, hoewel volgens ex-werkne mers van het transportbedrijf Kemp het afval op zeker der tig meter diepte ligt. De groot een bereik van zestig meter. Het (eerste) onderzoek zal ver moedelijk niet uitwijzen wat er precies aan de hand is. Sleg tenhorst: „In eerste instantie zeggen die metingen nog niets. De onderzoekresultaten zullen geïnterpreteerd moeten worden. Pas in de tweede fase, bij het onderzoek op kleine stukken grond, worden er bo- Vertegenwoordigers van ge meente, politie en provincie willen niets zeggen over het onderzoek naar de verant woordelijken voor de illegale vuilstort. Er is tot nu toe één man gehoord. Dagelijks nieuwe aidspatiënt Benelux In de Benelux komt er elke dag een nieuwe aidspa tiënt bij. Nu al mag worden aan genomen dat in de drie Benelux- landen 30.000 tot 50.000 personen met het aidsvirus zijn besmet. Het percentage stijgt in Neder land het snelst. Volgens me vrouw Van Hemeldonck zijn in de Benelux tot nu toe 330 perso nen aan aids overleden. VARA-redacteur Witteman demonstreert het apparaat waarmee computergegevens kunnen worden aangebracht op blanco giro- maatpassen. Achter hem Arthur Vierboom van de School voor de Journalistiek in Utrecht, van wie het idee afkomstig is. FOTO: ANP HILVERSUM - Bank- en gi romaatpassen met de bijbeho rende PIN-codes zijn volgens de redactie van de VARA ac tualiteitenrubriek Achter het Nieuws gemakkelijk te verval sen. Volgens Postbank woord voerder Verkoren gaat het slechts om een beperkt risico voor een beperkt aantal pas sen. Achter het Nieuws zegt een gemakkelijk verkrijgbaar technisch systeem ontdekt te hebben waardoor de geheime gegevens eenvoudig geregi streerd kunnen worden en waarmee blanco creditcards van informatie kunnen worden voorzien. Dit systeem komt erop neer dat via een nep-apparaat, waar de pas in gestoken moet worden, de ge gevens op de magneetstrip elektronisch naar een compu- terdisc worden overgebracht. Het toetsenkastje waarop de PIN-code moet worden inge tikt staat in verbinding met een monitor die de PIN-code laat zien. Door de gegevens te combineren en in te brengen op blanco passen kan een klant voor vele honderden guldens worden opgelicht. De elektronische apparatuur en de blanco pasjes zijn vol gens de VARA vrij verkrijg baar bij vele groothandels in Nederland. Een investering van ongeveer zesduizend gul den is voldoende om malafide aan automatengeld te komen, aldus Achter het Nieuws. Woordvoerders van de Post bank en de Raad voor het Be talingsverkeer lieten in de uit zending weten geen reden te zien tot extra maatregelen. Volgens Ribourdouille van de Raad voor het Betalingsver keer zullen dergelijke zaken snel door computers worden geregistreerd, zodat opsporing snel mogelijk is. Postbank- woordvoerder Verkoren:'„Wij hebben het beste elektronische systeem opgebouwd wat we konden opbouwen. Het is zeer veilig, er zijn geen grootschali ge risico's". bankrekening: 707070554 jubileum-infolijn: 020-326272 Postbus 323, 3500 AH Utrecht Oe jubileum-pakketten kunt u ook kopen bij de erkende tuincentra, aangesloten bij de NVT, herkenbaar aan het aktie-spsndoek. UTRECHT - Het Academisch ziekenhuis Dijkzigt moet zich onmiddellijk aanspra kelijk stellen voor de besmetting van een groep vrouwen met het hepatitis fa- virus (geelzucht). Zodra de aansprake lijkheid is aanvaard, kan het ziekenhuis schadeclaims verwachten. Een brief van deze strekking zal de Nederland se Vereniging voor Reageerbuisbevruchting (NVRB) naar het Dijkzigt-ziekenhuis sturen. Dit is zaterdag besloten op een bijeenkomst in Utrecht van 67 vrouwen die bij de reageerbuis bevruchting in het Dijkzigt-ziekenhuis mogelijk met het virus besmet zijn geraakt. Twee weken geleden werd bekend dat in de periode novem ber 1987-januari 1988 in totaal 177 vrouwen na het ondergaan van een reageerbuisbevruchting mogelijk met het hepatitis b-virus zijn besmet. Volgens NVRB-voorzitter H. Aarts is er over de hoogte van eventuele schadeclaims weinig zin nigs te zeggen. „Die zullen per individu ver schillen".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3