Tafeltennissters verzorgen afstraffing van Hongarije Afscheidsreceptie zonder wereldrecord CeicbeComcwt Biljarter Van Kuyk verrassende winnaar RUZIE TUSSEN VRIESEKOOP EN COACH GERARD BAKKER talianen ïheersen jening )ei-seizoen Dames-hockeyteam wint ondanks hitte Degenploeg toont vormbehoud aan Frank Drost zwemt record op 800 meter AMERSFOORT De Amersfoort- se zwemmer Fran Drost heeft za terdag in zijn eigen woonplaats het Nederlands record (25 meterbanen) op de 800 meter vriie slag scherper gesteld. Hij zwom die afstand juist binnen de acht minuten: 7.59,9. Het oude record stond sinds 23 novem ber 1985 op naam van Arthur de Rouw (VZC Veenendaal) met 8.02,2. Het ongebruikelijke nummer stond op het programma van de vereni- gingszwemcompetitie. Deze wed strijd werd gewonnen door de Am sterdamse vereniging De Dolfijn met 17.707,6 seconden vóór HPC Heemstede (17.795,5) en AZPC Amersfoort (17.873,0). HENGELO De tweede plaats bij de nationale titel strijd driebanden van Frans van Kuyk is geen incident geweest. De biljarter uit Oudenbosch won gisteren het Grand Prix-toernooi driebanden van Hengelo. In de fi nale kreeg Rini van Bracht geen vat op de traag spe lende en in verdedigend opzicht sterke Van Kuyk. Ne derlands enige BWA-speler Van Bracht was favoriet voor de finale in Hengelo. De Waalwijker versloeg gistermiddag Hagenaar Nieu- wenburg in de halve eindstrijd met 50-42 in 48 beur ten. Van Kuyk had heel wat meer energie verbruikt in de zenuwslopende partij tegen Van der Looy uit Veld hoven: 50-39 in 51 beurten. In die partij maakte de Westbrabander drie keer een serie van zes caramboles. Hengelo was de eerste in een reeks van drie Grand Prix-toernooien. De overige worden gehouden in Rot terdam en Herpen. De best geklasseerde driebanders nemen in mei deel aan de Masters-finale. Wereldbeker Zurbriggen ARE De Zwitser Pir- min Zurbriggen heeft in de Zweedse winter sportplaats Are de we reldbeker afdaling ver overd. Hij had in de door zijn landgenoot Karl Alpi- ger gewonnen laatste race voor de beker ge noeg aan de twaalfde plaats om de concurren tie voor te blijven. Zur briggen nam ook de eerste plaats in het alge meen klassement van de wereldbeker weer over van de Italiaan Tomba. MAANDAG 21 MAART 1988 PAGINA 13 Badmintonner Frederiksen schrijft geschiedenis LONDEN Voor het eerst in de historie in de strijd om de All England badmintontitels in Londen, heeft een onge plaatste speler het herenenkel gewonnen. Ib Frederiksen, oud-winnaar van de open Nederlandse titel, bleek in de eindstrijd verrassend sterker dan zijn illustere landgenoot Morten Frost-Olsen. De 25-jarige Frederiksen had meer dan 70 minuten nodig om zijn eerste All England, het officieuze wereldkampioen schap, te veroveren. In de laatste game kwam Frost na een achterstand van 9-0 terug tot 10-9. De oudste man op het veld bleek echter te veel van zijn krachten te hebben geeist. Hij slaagde er vervolgens niet meer in een punt op zijn naam te schrijven: 8-15, 15-7, 15-10. Frederiksen, had eerder in het toernooi zijn eveneens favoriete landgenoten Kjeldsen en Nierhoff verslagen. Bij de dames ging de titel naar de Chinese Jiaming. Zij maakte een einde aan het verrassend optreden van de jonge Zuidkoreaanse Young-Suk: 11-2, 11-2. PARIJS Op maximale I sterkte behoort de Ne derlandse damesploeg in het landentoernooi van de Europese titelstrijd ta feltennis tot de serieuze kanshebbers. Dat bewees de ploeg gisteren in sportpaleis Bercy in Pa rijs in het beladen duel tegen titelverdediger Hongarije. De Oosteuro- pese speelsters kregen een gevoelige afstraffing, waarna de Nederlandse dames nu de tweede plaats innemen. De nationale herenploeg werkt tegelijkertijd onopval- 1 lend maar hardnekkig aan promotie naar de hoogste di visie. De equipe van coach Vlieg bleef in poule A van de i tweede categorie in het ope ningsweekeinde ongeslagen en gaf in de drie ontmoetin gen slechts één partij, tegen Italië, uit handen. Vriesekoop en Kloppenburg stonden gisteren tegen Hon garije geen game af en lieten binnen zeventig minuten de I score van 3-0 afdrukken. De overwinning kreeg gister- een vervolg tegen Bul- jlgarije (3-1), waardoor de da- El mesploeg met anderhalf been Tin de halve finales stapte. De strafexpeditie tegen Hon- garije kwam juist op tijd. 1 Daarvoor had Bettine Vriese- I koop de ergernis van coach J Bakker en haar ploegmaatjes 4 opgewekt. In de openings wedstrijd tegen Frankrijk had haar instelling nog geen jkonsekwenties (3-0), al gaf 4Bakker na afloop zijn pupil Tjeen duidelijk signaal dat hij ihaar houding niet tolereerde. l„Ze had de automatische pi- a loot aan", stelde hij nadruk- jtkelijk vas(. „Dat is tegen de •jj afspraken en funest voor de J teamgeest". IrtDe 26-jarige full-prof uit Ha ni zerswoude hinkte op twee 4 gedachten. Ze wilde het be llang van de ploeg dienen en Jtoch in de landenwedstrijden krachten sparen voor de in dividuele strijd. De gereser veerde opstelling zette de ploeg voor het belangrijke duel tegen Tsjechoslowakije, met Hongarije en Nederland kandidaat voor twee plaatsen in de halve eindstrijd, onder hoogspanning. Bakker: „Het leek wel of er 6000 volt op de ploeg stond". Vriesekoop vol hardde zaterdagavond in haar dualistische aanpak. Na de regelmatige nederlaag van Kloppenburg tegen Hrachova stond ze door de minimale zege op Kasalova (23-21, 21- 15) nog wel garant voor de gelijkmaker (1-1), maar in het cruciale dubbel trok ze de rem zo opzichtig aan, dat Bakker later bewust kortslui ting creeërde. Halverwege de eerste game (10-14) kafferde hij zijn pupil uit en toen die werkwijze geen effect sor teerde, nam hij op de bank een opvallend passieve hou ding aan. Hij weigerde zijn oogappel verder te coachen. Coach Gerard Bakker (rechts) spreekt zijn pupil Bettine Vriesekoop vermanend toe. FOTO: ANP Vriesekoop speelde wel, maar niet volledig geïnspi reerd. Dat bleek evenwel ook voldoende om de kopvrouw van de Tsjechische ploeg, Hrachova, te verslaan. De koude oorlog tussen Vrie sekoop en Bakker zorgde voor een slechte stemming in de ploeg. Er moest in de late avond meer gelijmd worden dan slechts rubber op batjes. „We hebben elkaar flink de waarheid gezegd", wilde Bakker wel kwijt. „Haar in stelling was fundamenteel fout. Als je kampioen wilt worden, moet je tien dagen de beste kunnen zijn." Vrie sekoop ging bij zich zelf te biecht, trok het boetekleed aan, schakelde de automati sche piloot uit en heropende de jacht op een medaille. Het verlies tegen Tsjechoslo wakije (1-3) had de speel ruimte van de ploeg drastisch gekortwiekt. Hongarije moest op nul gehouden worden om de kans op een plaats bij de laatste vier in eigen hand te houden. Die loodzware en vrijwel voor onmogelijk ge houden opdracht werd echter perfect uitgevoerd. De ge spreksronde had de overdosis aan stress uit de ploeg ge haald en Vriesekoop en Kloppenburg kweten zich sterk geconcentreerd en ge motiveerd van hun taak. Vriesekoop gaf het voorbeeld door de Europese kampioene Batorfi te kleineren. De logge Hongaarse, die de top twaalf miste door een meniscus-ope ratie, kon geen voordeel ha len uit haar rijke arsenaal aan opslagen en werd versla gen door slecht voetenwerk en conditie-tekort (21-16, 21- 17). De zege van 3-1 op Bulgarije kwam moeizamer tot stand dan de score deed vermoe den. De Bulgaren bezaten in Guergueltcheva, derde op de Europese ranglijst, een sterke troef. De Bulgaarse opende met een regelmatige over winning op Kloppenburg, waarna Vriesekoop Vitcheva omzeilde. Door winst in het dubbelspel kwam Nederland op voorsprong (2-1), waarna Vriesekoop het karwei moest afmaken. Dat leek op 21-19, 20-15 een fluitje van een cent, maar Guergueltcheva scoorde een serie van zeven (20-22). In de derde was de getergde Vriesekoop op wraak uit. Ze nam een royale voorsprong (15-5) en had op 20-11 negen wedstriidpunten. Daarvan verspeelde ze er door gebrek aan koelbloedig heid acht: 21-19. ^STERDAM De Hei- i-i): ten-roeivierkamp, de 'ej: ening van het olympi- le roei-jaar, werd het cai|elopen weekeinde bij heren beheerst door de menjliaanse acht van Napoli. Van gelegenheidsformatie 1 a°E ig op drie van de vier Krifl tanden als eerste door r)' finishlijn. Op de 2500, 51. s I en 750 meter was de it uit Napels verreweg (beii) snelste. Op de slotafs- van de vierkamp, de Sanif kilometer, moesten dè' "er' lianen hun meerdere ^'kennen in de equipe id. vn de universiteit van L(g nden. verd ufeitp was de vierkamp van achten al na twee afstanden treden. Alleen de bezetting a de overige plaatsen bood spanning. De uiteindelijke 2 (0 tamer drie. de ploeg van ippei y uit Amsterdam die de »fh®3ee voorgaande edities won, !,erin] na de derde afstand, de 750 es), i ter, even zilver schitteren. derde tijd op de 5000 meter :d de glans weer verbleken. esch9k als de vijftien straf secon- 36 niet waren meegeteld, zou om 2 Londense boot nog tweede ter: geworden. e enige Nederlandse ploeg i misschien wel met de beste «d meegekund, een gelegen- idscombinatie van potentië- olympische kandidaten, Op drie van de vier afstanden van de roeivierkamp die het afge lopen weekeinde in Amsterdam werd gehouden, zegevierde de Italiaanse acht van Napoli van de ploeg Posillipo-Bosch. FOTO: ANP staakte de strijd al voordat er en vier afzonderlijke afstands een meter was geroeid. Een zeges, zoals verwacht naar de aanvaring voor de eerste start potentiële olympische kandi- leverde een schadepost op van daten' Jos Compaan, Marijke tweeduizend gulden. Bij de da- Zeekant, Letty Wessel en Ma- mes ging de klassementswinst, rianne Pentenga. Arnold Vanderlijde voert boksploeg aan DEN HAAG De Europees kampioen zwaargewicht Ar nold Vanderlijde, die zaterdag zijn wedstrijd voor Leonberg in de Westduitse competitie won, voert de Nederlandse boksploeg aan die van 11 tot en met 16 april in St. Nazaire aan het jaarlijkse Interfrance- toernooi deelneemt. Het toer nooi in de Franse havenstad, waarin veertien Europese en Afrikaanse landen uitkomen, geldt voor de Nederlandse deelnemers als olympische se lectie. Vanderlijde is door het Nederlands Olympisch Comité al definitief aangewezen voor het bokstoernooi in Seoul. De Nederlandse afvaardiging ziet er als volgt uit: Vedergewicht: Regilio Tuur (Rotter dam), licht: Silvio Mezzenga (Mun- stergeleen), weiter: Ronald Vos (Hoorn) en Dick van Egmond (Rot terdam), zwaarwelter: Therry Prins (Zaandam), midden: Peter Zwezerij- nen (Nieuweeein), halfzwaar René van der IJssel (Rotterdam) en zwaar: Arnold Vanderlijde (Landgraaf). De scheidende schaatscoach Egbert van 't Oever werd in Heerenveen, In het bijzijn van zijn klein zoon Peter, in de bloemen gezet. FOTO: ANP HEERENVEEN Het Friese schaatspubliek lijkt geen vermoeidheid te kennen en blijft juichen. Een waar volksfeest maakte gisteren in Thialf een einde aan het olym pisch seizoen. Een hossen de menigte nam afscheid van de Oostduitse wereld kampioene Karin Kania, de bondscoaches Henk Gemser en Egbert van 't Oever, alsmede begeleider Dick de Vroomen. De afscheidsreceptie in Heer enveen werd niet opgeluisterd met wereldrecords. Bij de eer ste editie van de recordwed- strijden, in Thialfs eerste jaar, werden vijf nieuwe toptijden verwezenlijkt. Door de hoge premies ging toen het toch al door wanbeheer getroffen ij spaleis bijkans failliet. Als ge volg van een zuiniger aanpak en scherpere wereldrecords houdt de KNSB nu een forse grijpstuiver aan de nieuwe klassieker over. Leverde een wereldrecord vo rig jaar nog 20.000 gulden op, nu kon niet meer dan vijf mil le worden geincasseerd. Be houdens de tien-kilometertijd van Yvonne van Gennip, die een officieus wereldrecord reed, waren er tien persoonlij ke records. Anne-Jan Portijk en Ben van der Burg, die ieder tot twee verbeteringen kwa men, spekten hun privékas met 5000 gulden. Enigzins on gelukkig was Petra Moolhui- zen, die tot drie records kwam, maar buiten de KNSB-prijzen viel. Die werden namelijk niet in het kader van de wereldbe kerfinale voor dames ver strekt. Vorig jaar kreeg Van Gennip, overigens pas na maandenlang touwtrekken, 45.000 gulden overgemaakt. Revanche Onder het motto „olympische revanche" slaagde Leo Visser er in Tomas Gustafson één keer de baas te blijven. Visser eigende zich zaterdag in 6.45,77 de overwinning op de 5000 meter toe. Een dag later reageerde de tweevoudige kampioen van Calgary, op nieuw in een rechtstreeks duel, met een winnende 14.15,14 op de tien kilometer. Gerard Kemkers, die beide keren vóór het absolute top- duo moest starten, drong giste ren tussen Gustafson en Vis ser. Visser koesterde op de vijf ki lometer nog wel de illusie een hoofdprijs (het wereldrecord van de Noor Geir Karlstad van 6.43,59) in de wacht te sle pen. Ondanks een voortvaren de opening strijdig met zijn gewoonte kwam hij twee seconden te kort. Op de tien kilometer waren de omstan digheden te lastig om zo hoog te mikken. De enige premie die Visser, wiens zilver en brons van Cal gary in de schaduw staan van het drievoudig goud van Van Gennip, in ontvangt mocht ne men was de 2500 gulden voor een persoonlijk record op de 1000 meter. Nauwelijks een half uur na de vijf kilometer was hij in staat tot 1.16,75. De afstand werd gewonnen door André Hoffmann (1.14,38). Ge start in de laatste rit tegen de Oostenrijker Michael Had- schieff dacht de Oostduitser ook op zijn specialitiet, de 1500 meter, toe te slaan. Hoffmanns 1.55,16 was echter slechts vol doende voor de derde plaats. Portijk, de verrasing van het seizoen, had Friezen en Hol landers met 1.54,60 op de bank gebracht. Uwe-Jens Mey toonde zich wel een meester op zijn ter rein, de 500 meter. De gouden- medaillewinnaar van Calgary hield de concurrentie on der wie Menno Boelsma, die met 37,47 zijn toptijd tot op een fractie benaderde met 37,06 op afstand. Dat was twee-hon derdste langzamer dan enige dagen tevoren op het ijsgala. Op de kilometer meldde hij zich licht geblesseerd af. Dan Jansen, de Amerikaanse we reldkampioen, verscheen we gens ziekte ook niet aan de start. Voor de Oostduitse schaatselite heeft het Olympisch seizoen te lang geduurd. Bij de voorlaat ste wedstrijd van het schaats- jaar meldden vooraanstaande DDR-vertegenwoordigsters zich ziek af. Juist Christa Ro- thenburger, altijd het breke- beentje onder 's werelds beste sprinters, bleef dit weekeinde in Heerenveen als enige vrij van griep. De bronchitis, waaraan zij chronisch heet te lijden, speel de evenmin op. Die gelukkige omstandigheid stelde Rothen- burger in staat de wereldbe kerwinst op de 500 en 1000 meter toe te voegen aan het wereldkampioenschap en het goud en zilver,' dat zij in Mil waukee en Calgary veroverde. Haar landgenote Gabi Zange incasseerde bij haar afscheid de beker op de gecombineerde drie en vijf kilometer. De Amerikaanse Bonnie Blair hield haar „gouden" stand op door in het eindklassement op de 1500 meter als eerste te ein digen. PERTH Het Nederlandse dames-hoc keyteam heeft de eerste hindernis tij dens het zeslandentoernooi in Perth (Australië) met moeite genomen. De hitr te speelde de hockeyploeg van bonds coach Gijs van Heumen zaterdagmiddag danig parten in de openingswedstrijd te gen Canada. Lisanne Lejeune stelde winst in de tweede helft veilig door een strafcorner af te ronden. De ploeg arriveerde pas donderdagavond in Perth, waar de temperatuur overdag boven de dertig graden ligt. Met lichte trainingen bereid de de selectie zich voor op het eerste duel tegen Canada. Beide ploegen konden in de brandende zon nauwelijks in het ritme komen. De keep- sters werden in de eerste periode sporadisch op de proef gesteld. Na de rust ontregelden de Oranje-dames met goede combinaties de stugge defensie van Canada. Het overwicht resulteer de na vijftig minuten in de enige treffer. Gisteren kon de selectie van Gijs van Heumen uitrusten van de eerste inspanningen. Vandaag volgt het duel tegen Zuidkorea, dat de Neder landse ploeg vorig iaar in Edinburgh al eens verraste. Een voordeel voor het Nederlandse team is dat de wedstrijd pas in de avonduren wordt afgewerkt. De belangstelling van Van Heumen en zijn speelsters gaat echter meer uit naar het duel tegen Groot-Brittannië, dat don- Llsanne Lejeune, stelde de winst van Oranje veilig. FOTO: CEES VERKERK derdag op het programma staat. De Britten ne men het toernooi zeer serieus. Ze hebben zich intensief op het evenement voorbereid en won nen gisteren met 3-0 van Canada. De ploeg ver blijft al tien dagen in Perth om aan de hitte te wennen. Het Australische elftal vestigde giste ren de aandacht op zich door Zuidkorea met 3-1 te verslaan. WEST-BERLIJN De Nederlandse degenploeg, die door het NOC kandidaat is gesteld voor de Olympische Spelen van Seoul, heeft bij internationale schermwed- strijden in West-Berlijn het gevraagde vormbehoud ge toond. „We hadden afgesproken met het NOC dat het halen van 3300 punten bij vijf toernooien vormbehoud zou betekenen", aldus ploegleider Bert van der Flier, die tevens voorzitter is van de schermbond (KNAS). „We hebben nu na vier evenementen al 3460 punten. Het laatste toernooi is dus eigenlijk niet meer van be lang". Dat was vooral te danken aan Hagenaar Stephan Ganeff, die als eerste de finale inging. Bij de laatste acht kwam Ganeff opnieuw de Zuidkoreaan Yon Kwon Jee tegen, die hij eerder had versla gen. In de directe eliminatie bij de laatste acht slaagde Ganeff, die vorig jaar de Nederlandse nationaliteit aannam na als Belg al twee Olympische Spelen te hebben meegemaakt, daarin niet nogmaals. De bij zaal Kardolus in Zoetermeer opgegroeide schermer verloor met 12-13 en eindigde daardoor als vijfde. Van de overige Nederlandse deelnemers kwam Arwin Kardolus het verst. De Zoetermeerder haalde het tableau van de laatste 32, maar verloor van regerend wereldkampioen Volker Fischer met 8-10. Zijn broer Olaf presteerde ook naar behoren. Hij schaarde zich bij de beste 48, maar kon door een beenblessure zijn laatste twee partijen niet afwerken. Michiel Driessen, niet helemaal fit, en de jonge Arnhemmer Paul Besselink werden in de eerste ronde uitgeschakeld. shockeyers alen uit Prift UDHOVEN Het Nederlands ijshoc- yteam is het toernooi om de Thayer tt Trofee gisteravond in Eindhoven jonnen met een grote overwinning, anie versloeg Australië voor duizend To schouwers met 11-1. Nederlands ■rspeelde de Australiërs vooral in de eede en derde periode. De bezoekers linen (beerden het krachtsverschil te com Prij iseren met geweld. Zo kreeg Camp 1 jn de tweede periode een vijf-minu •1-2?stra*- ^an ^un J°e'man Hadjigeor u hadden zij het te danken dat Oran- liet een nog grotere winst kon boe- Collard en Stoer waren de topsco- .a met twee treffers. Davidson maakte enige Australische doelpunt in de minuut. WEERVERLIES VOOR RUGBYERS HEIDELBERG Het nationale rugbyteam heeft ook de vierde wedstrijd in de FIRA-competitie van de B-landen met verlies afge sloten. In Heidelberg verloor de Neder landse ploeg met 3-6 van West- Duitsland in een attractief duel, waarin Oranje vrijwel steeds de aanval zocht. Evenals tegen Portu gal ontbrak echter de afwerking, terwijl Gale met zijn vrije schop pen ditmaal geen succes had. Het was de dertigste ontmoeting tussen beide landen. Nederland bleef slechts acht keer aan de goede kant van de score, verloor 21 maal en speelde één keer gelijk.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13