J 'final# eraï d5oM eotêS TAatrisQJl ,n|> 1 dit we „7e ve il v< I ide iiph< ;n d ee ;eft tem( unm y^is wa; visei weei dre zulle emei in hi e mi g zij uwin Schij olgei epra; VO( Dre ri eer besli :an a :n. s nil Waarom doet een toch al redelijk succesvolle vocalist mee aan het Eurovisie Songfestival? Gerard Joling heeft niet het gevoel dat hij daar wat mee te verlie zen heeft: „Ik wilde het gewoon eens meemaken, optreden voor een miljoenen publiek, met zo'n groot orkest achter je, dat maak je toch niet vaak mee". Joling is door de NOS en de stichting Conamus (de „commissie Nederlandse amuse mentsmuziek") gecontracteerd om op zaterdag 30 april Nederland te vertegen woordigen in Dublin op het Eurovisie Songfestival, dat daar wordt gehouden om dat vorig jaar de Ier Johnny Logan de eerste plaats behaalde. Na Marcha (Marga Bult) is Joling de tweede artiest die op deze manier rechtstreeks is uitverkoren? zon der eerst een nationale finale te hoeven winnen. Dat geldt niet voor het liedje dat Gerard in Dublin gaat zingen: dat wordt geselecteerd uit wat hij tijdens het Nationaal Songfestival op woensdag 23 maart in Den Haag ten gehore brengt en door NOS- televisie wordt uitgezonden. Joling zingt dan zes liedjes. Het tv-programma wordt tus- sen de liedjespresentatie en de bepaling van de uitslag onderbroken voor een verslag van de eerste helft van de voetbalwedstrijd Engeland-Nederland. Op het programma staan de volgende liedjes: „Heel verliefd", „Happy end in Hollywood", „December in april", „Mijn droom", „Dans door de tijd" en „Shangri-la". ZATERDAG 19 MAART 1988 :N HAAG - Zanger Gerard Jo- ig heeft het Eurovisie Songfesti- 1 bepaald niet nodig als spring- ink: de jonge Noordhollander sinds zijn landelijke doorbraak 1985 (via Henny Huismans undmixshow) het werk al nau- :lijks aan. „Ik ben al zo'n beetje eind volgend jaar volgeboekt, ik mag niet klagen. Het Song- .tival zie ik gewoon als wat extra 'aripg. Het zou natuurlijk prach- r zijn als ik er ook een hit mee tak, het zou hypocriet zijn dat te tkennen. Maar ik ben nu al een el tevreden mens, ik mag niet )pperen". ing sluit zijn ogen niet voor de risi- i die aan deelname verbonden zijn. t aantal succesnummers dat uit al die in Songfestival is voortgekomen, is t bepaald moedgevend en van veel piesten is sinds hun verschijning op het Tovisie-podium nooit meer iets verno- n. „Dat is waar. Maar ik ben er niet ïg voor, ik weet wat ik kan en ik denk t dat ik echt kan afgaan daar. En bo- idien: je móet toch wel eens een risico men; het leven bestaat uit winnen en •liezen". voormalige imitator van Don Mc- jn heeft opvallend veel succes in het :rre Oosten, waar zijn elpees als war- broodjes over de toonbank gaan. „Ik :t niet precies waar 'm dat in zit. Ik iloof dat de mensen daar erg gek zijn sentimentele liedjes, liefst in het En- Is, en ze vallen ook op hoge stemmen.' daar pas ik precies in. Het zal ook komen door goeie reclame van de itenmaatschappij". ing keerde eind februari terug van een weken durende promotietournee waarin hij radio- en tv-optredens deed en persconferenties gaf in exotische oor den als Hongkong, Bangkok, Singapore, Manilla, Seoul en op Taiwan. Hij is spontaan genoeg om te laten weten dat hij daar mateloos van geniet. „Dat is toch ook prachtig? Dat wil je toch als ar tiest, succes? Twee gouden elpees, een platina elpee, opnamen voor een video clip, interviews, schitterend". Met gerechtvaardigde trots spreidt hij kranten en tijdschriften uit, gedrukt in oriëntaalse karakters en geïllustreerd met tientallen keren Gerard Joling. Zingend, pratend, drinkend, lachend, handen schuddend. „Leuk voor het plakboek", bekent hij jongensachtig. Idool Het is hard gegaan met Joling. Nog maar vier jaar geleden was hij een anonieme ober die wel eens voor een paar tientjes een paar liedjes meezong met een ge luidsbandje. Nu is hij een over de hele wereld (nou ja, een paar flinke stukken daarvan) aanbeden zanger, hij maakte al drie elpees en een riante serie singlehits en hij is het idool van talloze tienermeis jes. Hij lacht: „Dat schijnt zo, ja. Ik ben daar niet op uit hoor, maar zo werkt dat nu eenmaal. Zal wel weer die romanti sche uitstraling zijn. Het is ook wel eens lastig als ze in je tuin rondkruipen, je naambordje van de deur schroeven en zo. Maar het hoort erbij. Je wilt succes hebben, en daar horen de lusten en de lasten bij". Adn motivatie voor zijn vak ontbreekt he]t hem niet. „Nee: je wilt zanger worden; als je daar niks voor over hebt lukt dat niet. Ik was wel ober, maar wat ik eigenlijk altijd wilde was: de showbiz in. Voor een kwartje trad ik al op. Ik heb wel het geluk gehad dat ik zangles moest nemen". Móest? „Ja, als therapie, ik was bronchitispatiënt en zangles leek de dokters wel een aardige methode om de genezing te bevorderen. Die zangle raar zei toen: „Je hebt een heel goeie ticorf tfï stem, daar moetje wat mee doen. Zoiets helpt natuurlijk wel bij de keuze voor je vlak. Maar het was wel wat ik zelf ook ajtijd al wilde". Het grote succes begon in de Soundmix- show. „Ja, dat was voor mij de spring plank. Veel mensen hebben tegenwoor dig het idee dat ik toen de finale heb ge wonnen, maar dat was helemaal niet zo, ik werd derde. Glenda Peters was eerste. Maar als ik straks in Dublin wéér derde word, met hetzelfde goeie resultaat erachteraan, daar teken ik voor". Niet veel g's Joling is bekend geworden met Engelsta lige liedjes. Het festival vereist dat hij Nederlands zingt. „Dat is niet nieuw voor me. Bij optredens in het land doe ik het wel eens meer, een Nederlands liedje ertussendoor. Ik hoop dat er woensdag een liedje wint waar niet te veel g's in zitten, want dat is altijd een handicap in het festival, dat maakt het Nederlands voor buitenlanders zo ontoe gankelijk". Er staan woensdag zes liedjes op het pro gramma, geselecteerd uit zo'n 220 inzen dingen. Gerard Joling vertolkt ze met begeleiding van het Metropole-orkest onder de in Eurovisiezaken doorknede Harry van Hoof. Allemaal ballads? „Ik ben bang van wel", grijnst hij. „Mijn stem leent zich nu eenmaal het best voor langzame liedjes, en daar hebben we bij het kiezen rekening mee gehouden". De tegenwoordig gehanteerde selectie procedures voor het Nationaal Songfesti val houden, behalve een vroegtijdige keuze voor één artiest, ook in dat die ar tiest zelf zeggenschap krijgt in de keuze van de finaleliedjes. Bovendien mag zijn eigen producer (in het geval van Gerard Joling is dat Peter de Wijn) zonder meer twee liedjes bijdragen aan die finale. „Zo voorkom je die ellende van vroeger", zegt Joling, „met al die stress dat je op Nederlands niveau al met andere arties ten moest concurreren, en dat je gewoon een liedje kreeg toegewezen. Als dat nu nog zo zou zijn, had ik het ook Izeker niet gedaan". Als het winnende liedje een succes wordt, blijf hij dan Nederlands zingen? „Dat weet ik nog niet", zegt Joling nuch ter. „Laten we eerst maar eens kijken hoe het loopt. Het liedje dat woensdag wint komt in elk geval op single uit, hier natuurlijk in het Nederlands, maar ik moet ook een Engelse versie maken voor de promotie op het festival, en er is ook al om een Duitse versie gevraagd. Hoe we dat allemaal gaan doen, dat zien we nog wel". Is Duitsland belangrijk voor hem? „Niet echt, in Noord-Duitsland loopt het wel aardig, maar je kunt niet van een door braak spreken. In Europa ben ik ook he lemaal niet zo „groot", ik heb wat succes in Scandinavië, in België, in Portugal. Maar in Frankrijk bijvoorbeeld ben ik niks, in Spanje ook niet. Waar dat aan ligt, ik weet het niet". Hoopt hij dat het festival in Dublin daar straks verbetering in brengt? „Ja, dat zou wel aardig zijn. Maar nogmaals: ik ben al dik tevreden met m'n loopbaan tot nu toe, ik heb het al hartstikke druk, dus nódig, nee, nodig heb ik het niet echt. Maar het zou toch wel leuk zijn, dat wil ik niet ontkennen". RENÉ DE COCQ lusten en bij"- FOTO: PB Nooit worden ze vergeten, de Beatles. On langs werden er weer twee nieuwe cd's uitge bracht, waarop een verzameling bijzondere 1 uitvoeringen van de bekende nummers. Duits talig, korter, langer dan het origineel, noem 1 maar op. De Beatles doen ook solo weer van 1 zich spreken. McCartney had zijn zoveelste kerst-1 hit. Maar op nummer 1 stond „Got my mind set1 on you" van George Harrison. En een tweede sing le „When we was fab" scoort momenteel hoog. Een gesprek met de stille Beatle over het nieuwe succes.1 «ags. dit kee'- fOTO: PK r* 4STERDAM - Het water van I Amstel klotst. In het gelijknami- i Amsterdamse hotel staart Geor- Harrison zwijgend naar buiten. woelige Amstel is een van de [einige dingen die hij zich van de Jouden Tijden herinnert: die ene lachtentocht in 1964. „Voor de 1st lijkt die tijd een film die ver leid wordt afgedraaid. En alle scè- cs zitten er verkeerd-om in", lacht Ij wat schaapachtig. Jeorge praat. George praat zelfs over de Spaties. Wat heet, hij heeft momenteel jn wereldhit met „When we was fab", In nummer over de gouden tijd. „Een lapje", zegt hij zelf. eorge is over de pijn na de splitsing in de Beatles heengegroeid. „De jaren i het eind waren heel pijnlijk. Veel za- nproblemen. Iedereen liep met een ad- icaat naast zich, iedereen zwaaide met eigementen en deed elkaar processen in. Het was een vreemd einde van wat ch een mooie tijd is geweest. Dat gaf n vieze smaak in m'n mond. Ik vergat leuke kanten van de Beatles. Maar er nu heel wat tijd overheen gegaan. Er is fel gebeurd, we zijn allemaal een stuk jolwassener geworden. Normaler ook en e zaken zijn niet zo dringend meer. Nu jan ik weer lachen als ik aan die tijd te- i jigdenk. Ik kan er zelfs weer van genie- ?n en er dus ook een song over schrij- ien: When we was fab". jeorge is niet echt verbaasd over het feces van zijn nieuwe elpee en singles. [Ik voelde het aankomen", zegt hij met [en wat mysterieuze blik in de ogen. (Brie jaar geleden voelde ik een positie- 'e verandering in mezelf. Ik begon din- gen zonniger te zien, en kreeg weer zin om een plaat te maken. Het was er de lijd voor. 'Mijn grote fout was altijd dat ik het in m'n eentje wilde doen. Maar dat werkt niet. Je schrijft, je speelt, je ar rangeert, produceert, neemt het op. Ik merkte dat ik aanvankelijk de details vergat en zo steeds meer dingen uit het oog verloor. Op het laatst maakte ik m'n songs en platen maar half af. Ik had een muzikale païtner nodig, een soort spre kend geweten. Niet iemand die me zou overvleugelen, maar ook niet iemand die me slaafs zou volgen, zonder com mentaar. Iemand die me de ruimte geeft om mezelf te zijn en het beste uit me haalt". De partner werd Jeff Lynne, ooit leider van het Electric Light Orchestra. George en Jeff trokken twee jaar met elkaar op „om vrienden te worden". „We gingen naar de kroeg en naar con certen en uiteindelijk naar de studio. Hel was perfect. Ik heb sinds The Beat les nooit zo fijn met iemand samenge werkt. We vonden dezelfde dingen goed en dezelfde dingen slecht". kan weef lachen om Beatle-' tijd Turbo Onder slechte dingen blijkt George het merendeel van de hitparade te scharen. „Computermuziek", zegt hij met een vieze trek om de mond. „Je hoort geen mensen meer, je hoort computers en de drummachines. Èr zit geen emotie meer achter, het is een fabriek geworden". Het zal George wel extra pijn doen, ver onderstellen we, want hij. stond samen met die andere drie immers aan de wieg van de popmuziek. Ja toch? „Nee hoor", schrikt hij. „Wij? We begonnen niks, we haakten gewoon in op een ontwikkeling die lang voor ons was begonnen. We wil den helemaal niet de beste groep ter we reld worden, we wilden eigenlijk alleen maar Elvis zijn, of Chuck Berry". Kom George, we zitten hier tussen vier muren, geef nou eens toe hoe geweldig jullie waren. De wereld zou er anders uitzien zonder de Beatles. Hij kijkt haast smekend. „Misschien wel, maar dat kwam echt niet alleen door ons. Het eni ge dat wij waarschijnlijk wel hebben ge daan, is laten zien dat iedereen liedjes kon maken, dat elke knaap van de straat een ster kon worden. Voor wij onze hits hadden, had je begeleidingsgroepen met professionele zangers, die werk van pro fessionele songschrijvers zongen. Maar wij schreven zelf en zongen zelf. Dus ie dereen kon het". Wist George destijds hoe groot ze wa ren? „Nee, niet echt. We hebben er eerst jarenlang bewust aan gewerkt. Succes kwam minder spontaan dan iedereen dacht. Maar toen het eenmaal liep, ging het zo snel dat we alle overzicht verlo ren. In 1967 zag ik eigenlijk pas wat er aan de hand was. Voor die tijd hadden we het te druk met Beatle zijn. We Beatle-den maar raak, auto in, auto uit. Ik herinner me bar weinig. Bepaalde beelden, meer niet. De grachten hier. Het is net een film die versneld wordt afgedraaid. Het lijkt me ook wat over dreven allemaal. Maar nog steeds komen er mensen op me af die zeggen dat ik hun leven heb veranderd. Dat zal dan wel. Maar zo uniek is het niet. Je ziet het ook elke generatie weer terugkomen. Elke generatie ontdekt de Beatles weer opnieuw." Gat George schreef ook songs, maar ze kwa men slechts mondjesmaat op de plaat. „Zelf vond ik het logisch. Paul en John waren immers de beroemde songschrij vers. Probeer daar maar eens tussen te komen", lacht hij breed. Hoe kwam George er tussen? Zijn lach verstrakt. „In het begin probeerde ik het niet eens. De eerste elpee was helemaal voor John en Paul. Bij de tweede dacht ik: laat ik eens kijken of ik dat trucje ook ken. En bij de volgende elpee had ik zelfs twee songs klaar. Maar toen begon Ringo ook te schrijven. En toen hadden we weer veel te veel songs, dus maakten John en Paul een keus. En, ach, meestal kozen ze zichzelf", lacht hij ongemakkelijk. „Ach, ik weet niet meer precies hoe het ging. Je hield je stil tijdens de opnames. Pas als er een gat viel, kwam je aanzet ten met: ik heb ook nog wel een num mertje, en dan schoof je je allerbeste song naar voren, in de hoop dat ze er iets aan vonden. Ik had natuurlijk veel meer geschreven. Dat bleef liggen tot na de split. Toen heb ik het in één ruk alle maal opgenomen. Zat ik opeens met achttien songs. De rest maakte één solo plaat. Maar ik zat met drie platen vol materiaal. Die heb ik toch maar in een keer uitgebracht. Ze moesten uit de weg, voordat ik weer wat nieuws kon schrij- Invloeden In de songs van George waren er altijd oosterse invloeden, onder meer afkom stig van sitar-speler Ravi Shankar. Met een brandende blik in z'n ogen: „Ravi was heel belangrijk voor me. Hij is dat nog steeds en zal dat altijd blijven. Ook na dit leven. Onze band blijft bestaan. Ik ga hem achterna in de dood en zal hem blijven ontmoeten in andere levens, an dere werelden, andere tijden, andere li chamen. Mensen vanwie je houdt blij ven bij je. Mensen die je haat trouwens ook, net zolang tot je in harmonie met elkaar bent. En d^n blijf je ze ontmoeten als vriend". Ooit zei hij de wijsheid te danken te hebben aan LSD. „Ik praat er niet graag over, want ik wil het niet propageren. Het is gevaarlijk. Maar, eh", lacht hij breeduit, „ik leerde die nacht iets waar ik anders twintig jaar voor nodig zou hebben gehad. Ik l^d nog nooit nage dacht over God. Maar toen nam ik LSD en vroeg, als er een God bestaat, laat Hem dan nu een teken geven. Jeetje, ik had 't nog niet gezegd of alles, de hele wereld, het hele heelal, begon te flikke ren, te knipperen, te seinen en te bellen: dingedingedingeding. Ha! Sindsdien heb ik nooit meer om een teken gevraagd. Maar ondertussen waren mijn hersens wel een roerei. En ik had dagen nodig om alles weer op een rijtje te krijgen". Elders in het hotel moet een negenjarig jochie rondlopen. Dhani, of Danny, Harrison. Zijn zoon. Wat zegt George als Dhani vraagt naar dè drugs-ervarin gen van pappa, of zelf ideeën krijgt in die richting? „Daar heb ik nog niet bij stilgestaan. Maar dat zie ik wel als het zover is. Ik beklim de heuvel pas als ik aan de voet sta, zei Dylan ooit al". George houdt niet zo van spelen. Een tour zit er dus voorlopig ook niet in. „Niet echt nee. Niet als ik het kan voor komen. Maar Eric Clepton, Elton John en Phil Collins zijn bezig met een soort supergroep. En dat is ontstaan tijdens de opnames van mijn elpee. Dus ik vrees dal ze me al ingepland hebben. Mis schien dat ik een paar shows meedoe. Maar het trekt me gewoon niet. Maan denlang, dag in, dag uit, reizen, hotels, bussen, auto's, slecht eten, je gezin niet zien, al die stress, nee, dat is niks voor mij. Ik werk liever aan een elpee, dat is een heel ander gevoel. Een elpee is meer een schilderij, je zet iets op, voegt wat blauw toe, dan nog een tipje hier en een toefje daar. Alsof je een slagroomtaart versiert". MAX STEENBERGHE 'ficidócSou^ant'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23