President Botha wil nog niet van clementie horen ;n Gespannen Belfast begraaft opnieuw IRA-vrijwilliger Moskou: ook zonder akkoord troepen weg uit Afghanistan Voorzitter SPÖ treedt af door affaire Waldheim PAC UITENLAND CcidócSotvuint VRIJDAG 18 MAART 1988 PAGINA 5 0\ [ess bijgezet in familiegraf UNSIEDEL Rudolf Hess, de vroegere latsvervanger van Hitler is gisteren bijgezet het familiegraf in Wunsiedel. De plechtig- 10 id, zeven maanden na zijn dood, vond plaats besloten kring. Op verzoek van de familie d de politie de begraafplaats een dag eerder tti hermetisch afgesloten. Het lijk van Hess zou Alj Bvankelijk in augustus in het familiegraf ijspe rden bijgezet. De autoriteiten zagen daarvan 1 verband met verwachte demonstraties rechtsradicale groepen en neo-nazi's. In on< ats daarvan werd hij tijdelijk op een gehei- lerj plaats begraven. Rudolf Hess pleegde op 17 "Pon rustus op 93-jarige leeftijd zelfmoord in de |iste Indau-gevangenis in Berlijn. Hij werd in het °.v urenbergse proces na de Tweede Wereldoor- h C Wolf Hess, zoon van Rudolf Hess he,p« ma. he, bilzetten van de hard Jacht kist in het familiegraf. je| Geen erfelijke schade door dioxineramp CHICAGO De dioxineramp in het Italiaanse plaatsje Seveso heeft geen aantoonbare erfelijke schade veroorzaakt. Bij de kinde ren die de afgelopen tien jaar in het besmette gebied zijn geboren zijn geen bijzondere gebreken aan het licht gekomen, zo hebben Italiaanse onderzoekers gisteren bekend gemaakt. Hert onderzoek doet twijfel rijzen over de theo- riën over het overdraagbaar heids-effect van dioxine, een stof die zo giftig is dat er geen veilig niveau van blootstelling bestaat. Hik, hik, hikte BOSTON Er is weer hoop voor mensen die al jaren achtereen last hebben van de hik. Een 75-jarige vrouw, die al 36 jaar de hik had, is hier uiteindelijk toch nog van ge nezen. De dokters in Tel Aviv wis ten het hikken van de vrouw te stoppen door een middel tegen de ziekte van Parkinson toe te die nen. De artsen vermoeden nu dat chronisch hikken veel met deze bewegingsziekte te maken heeft. Of de 94-jarige Amerikaan Osbor ne, die 10.000 dollar uitloofde voor de „verlossende remedie", ook Parkinson-medicijn gaat nemen is niet bekend. Hij hikt na 65 jaar en ondanks duizenden goede raadge vingen nog steeds. Politie treedt op tegen „Glasnost' MOSKOU Politieagenten heb ben gisteren een inval gedaan in het kantoor van het onafhanke lijke Sovjet-blad „Glasnost". Vol gens hoofdredacteur Sergej Gri- gorjants hield de inval verband met het feit dat hij de laatste tijd uitvoerig verslag heeft gedaan over de etnische spanningen tus sen Armenië en Azerbeidzjan. In een telefonisch interview zei Gri- goijants dat zes politiemannen ruim twee uur lang een deel van de aanwezige documenten door zochten en ook foto's namen. Er werden geen arrestaties verricht; evenmin werden documenten in beslag genomen. Venezuela laat Plancius gaan CARACAS Venezuela is be reid het Nederlandse onderzoeks- schip Plancius, dat zondag werd opgebracht, weer te laten gaan. De totaal 30 mensen aan boord moeten dan wel eerst ieder 340 gulden betalen wegens het onge oorloofd binnenvaren van de Ve nezolaanse wateren. Dit heeft mi nister van voorlichting Carlos Croes gisteren bekend gemaakt Volgens de kapitein van de Plan cius, de 56-jarige K. de Bruijn, had het schip wel degelijk toe stemming te varen in de Venezo laanse territoriale wateren. pt, hi uchtaanval onduras 'b troepen icaragua ge GUCIGALPA De icht ndurese luchtmacht lodz^ft gisteren Nicara- stellingen op idurees grondgebied itookt. Doelwit van de htaanval was een lan- jsbaan in het grensge- dat deze week door Nicaraguaanse leger rd veroverd op de Con- 0( rt Hondurese minister van tenlandse zaken Lopez itreras zei te hopen dat met aanval ook de duizend tot tienhonderd Nicaraguaanse itairen zijn verdreven, islotte maakte de minister vjlding van grondgevechten Nicaraguaanse militai- de Contra's, zonder in e treden, ïiddels zijn ruim driedui- d Amerikaanse militairen opdracht van het Witte i 1 s in Honduras aangeko- ioo'ie Nicaraguaanse presi- t Ortega verklaarde giste- dat zijn leger klaar staat de strijd met de Amerika- te gaan en dat hij zijn n niet uit het grens- ?t Honduras zal terug- tken. Nicaraguaanse regering, waarschuwde dat de be- iging van een Amerikaanse val nooit zo groot was ge- ;st, gelastte de on middellij- mobilisering van reservis- met en de oprichting van voor het voorbe- loot /ben van het verzet Het le- ls ve is in hoogste staat van pa- noest heid. •^Amerikaanse minister van inlandse zaken Shultz liet zijn beurt nogmaals weten de Amerikaanse militairen r Honduras zijn gestuurd teken van verzet tegen het araguaanse offensief en dat niet in de bedoeling ligt hen actief bij de gevechten inels pen melc irschf 'agblij, ïgen orde oord angst deze t ldere|>ëtr'èkkën erigens beschouwt nj lerikaanse Congres het het de troepen niet als waarschuwing aan Mana- maar als een aanval op Congres zelf. President igan nam de beslissing, zon- het Congres op de hoogte illen en bovendien lijkt „wraak" te nemen de Congresleden, die tegen rzetting van de Ameri- hulp aan de Contra's iden. De Democraten in de Congres vinden de reactie 31 ma i Reagan op de berichten :r een Nicaraguaanse inval Honduras „overdreven", secretaris-generaal van de renigde Naties Perez de ellar pleitte voor zelfbe- irsing „van alle betrokke- Ti in He i". Nicaragua heeft Perez Cuellar mondeling ge- gd om een VN-missie te ;n om de „militaire bedrij- eid in het grensgebied" te erzoeken. De Veiligheids- de Verenigde Naties ift vandaag een spoedzitting louden over de situatie in dden-Amerika. Om de zit- was gevraagd door presi- it Ortega, die een onmid- lijke terugtrekking van de lerikaanse troepen eiste, tl het woord komen gezan de Verenigde Staten, :aragua en Honduras. Voor bekend zijn er geen nnen voor een resolutie. NA UITSTEL HOOGGERECHTSHOF: i de 2 niet terecht te stel- KAAPSTAD Terwijl de meeste blanke Zuidafrika nen afgelopen week hun ogen gericht hadden op de nationale begroting, werd de sfeer onder de zwarte bevolking bèheerst door het lot van de Zes van Sharpeville. Het uitstel van de executie van de vijf mannen en een vrouw, nadat een getuige zijn belastende verklaring had ingetrokken, is een eerste stap op weg naar clementie. De zes werden veroordeeld tot de strop wegens betrokkenheid op moord op de zwarte loco- burgemeester van Sharpe ville in 1984. Gisterochtend werd nabij een gerechts- en politiegebouw in Krugersdorp, veertig kilome ter van Pretoria, een zware autobom tot ontploffing ge bracht. Drie mensen kwamen hierbij om het leven. De aan slag was mogelijk bedoeld als protest tegen de dreigende vol trekking van de doodvonnis sen van de zes zwarten. De angst voor zwarte vergeldings acties en onlusten is hierdoor opgelaaid, maar de blanken zullen ook worden gesterkt in hun opvatting dat de Zes geen genade verdienen. Het lot van de Zes van Shar peville vormt de tragische na sleep van de opstand tegen de huurverhogingen, die ruim drie jaar geleden in de zwarte woonwijken van Zuidafrika woedde. Op de eerste dag van het oproer in Transvaal werd loco-burgemeester Kuzwayo Jacob Diamini van Sharpeville gestenigd en levend verbrand door een menigte van onge veer honderd zwarten. Die be wuste dag werd deze week op bijzondere wijze herdacht, na melijk door een wereldwijd verzoek aan president Botha Adempauze De regering heeft tot dusver hardnekkig geweigerd aan de oproep gehoor te geven. Het is dan ook niet aan Botha, die het laatste woord in de zaak heeft, te danken dat gisteren door het Hooggerechtshof werd besloten tot uitstel tot 18 april. Botha houdt vol dat het niet aan hem is zich te mengen in de uitspraken van de rech terlijke macht. Toch wordt elk jaar zo'n vijftien tot veertig procent van alle doodsvonnis sen omgezet in levenslang door de uitvoerende macht, d.i Botha en zijn adviseurs. Vandaar dat alle aandacht gis teren gericht was op een spoedeisende nieuwe rechtszit ting in Pretoria. Rechter Hu- man, die de zes zwarten eerder ter dood had veroordeeld, ver klaarde dat er nieuw bewijs materiaal boven water was ge komen, waarin naar voren kwam dat een kroongetuige door de politie werd gedwón gen twee van de beklaagden aan te wijzen als medeverant woordelijk voor de moord. Het besluit dat de executie met een maand wordt uitgesteld werd gistermiddag dan ook met vreugde begroet. Het bete kent in elk geval een adem pauze voor alle betrokken par tijen. Zo ontstond deze week een verhitte discussie tussen president Botha en winnaar Advocaat Diar wordt op de schouders genomen, nadat het Hooggerechtshof besloot de executie van de Zes van Sharpeville uit te stellen. FOTO: AP van de Nobelprijs voor de vrede, aartsbisschop Desmond Tutu. Botha beschuldigde de Anglicaanse aartsbisschop er van mee te werken aan een „uitgekookte public relations actie" en vroeg zich af of hij „handelde uit naam van het koninkrijk Gods of ten behoe ve van het koninkrijk zoals dat voorgespiegeld wordt door het Afrikaans Nationaal Con gres ANC en de Zuidafrikaan- se communistische partij". Smeekbede Via zijn woordvoerder gaf de aartsbisschop te kennen „diep teleurgesteld" te zijn dat Botha geen genade wilde verlenen. Tutu benadrukte dat hij zijn opdracht van God ontving en niet van het ANC. Talloze ker ken en andere instellingen, waaronder de liberaal getinte Progressieve Federale Partij en de tamelijk bezadigde be roepsorganisatie van advoca ten, dienden een verzoek in tot vernietiging van het dood- Deze smeekbede verbergt één van de meest gevoelige aspec ten van de Zuidafrikaanse ge schiedenis het executeren van mensen voor misdaden met een politieke grondslag. Vroeger gebeurde dit slechts zelden. Maar met het toene men van de onlusten in het land is ook het aantal dood vonnissen gestegen. Geschat wordt dat in Pretoria 44 van de 260 gevangenen, die de doodstraf staat te wachten, hun misdaad hebben begaan tijdens politieke onlusten. De zwarte bevolking is zich heel erg bewust van de benar de toestand waarin de Zes van Sharpeville zich bevinden. Specidal voor hen gehouden kerkdiensten werden massaal bezocht en talloze smeekbedes werden tot de regering ge richt. Kranten belichtten vooral het leed van de fami lies, met grote foto's van rade loze moeders en huilende kin dertjes. Het behoeft geen twij fel dat met hun dood alle emo ties opnieuw oplaaien. Boven dien brengt de Sharpeville- zaak Zuidafrika opnieuw we reldwijd op voorpagina's en te levisieschermen. Daarmee wordt de censuurstrategie die juist tot doel had Zuidafrika buiten de aandacht te houden, helemaal ontkracht. Sympathie De ironie wil dat de dag waar op de executie eigenlijk vol trokken had moeten worden, vandaag de achttiende maart, bijna samenvalt met de her denkingsdag van een andere belangrijke tragische gebeurte nis in datzelfde Sharpeville. Op 21 maart 1960 werden bij een demonstratie negenenzes tig zwarten door de politie ge dood. Op een bepaald moment verscheen een bizar bericht, namelijk dat de Zes van Shar peville op eerste kerstdag zou den worden geëxecuteerd. Dit werd natuurlijk ontkend, maar de keuze van vandaag kon slechts een marginale ver betering genoemd worden. Het rechtsprincipe dat nu aan de orde is houdt de advocaten nog steeds bezig. De zes wer den veroordeeld vanwege het feit dat ze een gemeenschap pelijk doel deelden met de me nigte die verantwoordelijk is voor de dood van Diamini. Maar van geen van de be klaagden kon bewezen worden dat ze Diamini eigen handig de dood hebben inge dreven. Vernietiging van het doodvonnis bij dergelijke poli tieke misdaden is uiteraard een politieke zaak en daarbij moet Botha rekening houden met allerlei belangrijke poli tieke overwegingen. Aangezien de regering in toe nemende mate onder druk werd gezet door uiterst rechtse splintergroeperingen en er be langrijke verkiezingen voor de deur stonden, was het weinig verwonderlijk dat Botha voor een harde lijn politiek koos. Zelfs ondanks de oproepen van president Reagan en Mar garet Thatcher om de zes toch te sparen. Zou Botha nu sym pathie betuigen aan de Zes van Sharpeville, dan zou dat door de extreem rechtsen op gevat worden als een teken van zwakte. Ierse jongeren gooien met stenen bij een brandende bus in west- Belfast. Elders in de stad bleef het gisteren relatief rustig. FOTO: AP (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Op de stedelijke begraafplaats van Mill- town in West-Belfast stroomden gistermiddag opnieuw honderden IRA-leden en sympathiserende Noordierse nationalisten samen voor een laatste hulde aan nog een andere republikeinse „vrijwilliger" die maandag door de politie werd neergeschoten. Voor de begrafenis van de IR A-sluipschutter Kevin McCrac- ken (30) was de politie in hoogste staat van paraatheid ge bracht. Niettemin bleef zij weg van de begraafplaats. Hon derden sympathisanten volgden de kist, die was gedrapeerd met de vlag van de Ierse Republiek, zwarte handschoenen en een zwarte baret. Er deden zich ditmaal geen incidenten voor. De teraardebestelling van de drie „IRA-martelaren van Gi braltar" liep woensdag nog uit op een bloedbad, dat aan drie mensen het leven kostte. Michael Stone, de man die deze be grafenis zo wreed verstoorde, werd vanmorgen nog steeds verpleegd in een ziekenhuis in Belfast. Volgens de politie waren de meeste schoten van Stone afgeschampt op de graf zerken, anders zouden er nog meer slachtoffers gevallen zijn.' Na de rellen van woensdag wat gisteren relatief rustig in Belfast. Er deden zich verspreid wat incidenten voor, maar de bevolking leek zich te houden aan de oproep de kalmte voorlopig te bewaren. Na afloop van de begrafenis van McCracken namen in het voornamelijk katholieke West-Bel fast ongeveer 10.000 mensen deel aan een optocht ter gele genheid van St Patricksday, de herdenking van de Ierse be schermheilige. MOSKOU De Sovjetu nie zal haar troepen uit Afghanistan terugtrek ken, ook als de onderhan delingen in Genève niet uitmonden in een ak koord. Dat verklaarde gis teren Vadim Perfiliev, woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Moskou. „De Sovjetunie heeft beslo ten haar strijdkrachten uit Afghanistan terug te trek ken. We Zullen dat ook doen als er geen akkoord wordt bereikt in Geneve", aldus Perfiliev. Hij voegde daar aan toe dat de Russische te rugtrekking in dat geval „heel anders zal gebeuren, namelijk op een manier die wij zelf zullen bepalen". JSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN De Sovjetunie geeft er nog steeds de voorkeur aan de te rugtrekking uit Afghanistan te laten plaatsvinden in het kader van een akkoord met Pakistan, de VS, Kabul en de rebellen. Voorwaarden die door de VS en Pakistan zijn ingebracht zoals de vor ming van een overgangsre gering en stopzetting van de militaire hulp aan Kabul zijn echter onacceptabel voor Moskou. „Deze eisen maken een akkoord onmogelijk", al dus een stellige Perfiliev. De onderhandelaars in Ge neve signaleerden gisteren overigens een lichte vooruit gang in de besprekingen. Pa kistan verzachtte zijn eis dat de vorming van een over gangsregering deel uit moet maken van een akkoord. Volgens Islamabad zouden wèl de „zorgen" hierover weggenomen moeten zijn, al vorens een akkoord gete kend kan worden. Met spanning wordt nu uit gezien naar ae besprekingen die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz volgende week in Washington zal voeren met zijn Sovjet-ambtgenoot Sje- vardnadze. Op de agenda staan onderhandelingen over wapenbeheersing hoog geno teerd, maar algemeen wordt aangenomen dat ook het Af ghaanse probleem veel aan dacht zal krijgen. Vampier-look De Franse mode-ontwerper Thierry Mugier trok vanmorgen in zijn „ready-to-wear"-wintercollectie het hele griezelkabinet open. Met name de vampier-look van Mugier trok in Parijs veel aandacht: hoog opgesneden nauwsluitende jurkjes meestal zwart compleet met een „staart'' en lange accessoire-nagels (I). Zijn duivelse modellen hadden hoorntjes in het haar, droegen tasjes in de vorm van doodskisten en moesten alleen de typerende Dracula-tanden ontberen. Het Japanse mo dehuis van Rei Kawakubo gooide het over een andere boeg. Rood, in vrolijke tinten en verwerkt in vrouwelijke ensembles, domineert de wintercollectie van „Comme des Garcons". Op de foto rechts toont een model een lange rood-wit gestreepte rok, rode blouse met dubbele rij knopen en een getailleerd blauw jasje. WENEN Ex-kanselier Fred- Sinowatz van Oos tenrijk heeft besloten af te treden als voorzitter van socialistische partij (SPÖ). Na een vergadering van het partijbestuur verklaar de de 59-jarige Sinowatz gisteren zich tijdens de partijraad op 11 mei niet herverkiesbaar te stellen. Zijn rol in de affaire Wald heim is de directe aanleiding voor het terugtreden. Sino watz verklaarde ernstig te lijden onder het feit dat aan zijn oprechtheid en eerlijk heid getwijfeld wordt. Daar mee verwees de SPÖ-voor- zitter naar het vonnis in een zaak die hij had aangepan- nen tegen een Oostenrijkse journalist. Deze had in het blad Profil geschreven dat Sinowatz tijdens de verkie zingscampagne van Wald heim gedreigd had met het onthullen van het vermeen de „naziverleden" van Wald heim. Kort geleden bood Sinowatz nog aan op te stappen als lei der van de SPO als Wald heim zou aftreden als presi dent. Maar de vroegere se cretaris-generaal van de verenigde Naties voelt daar volstrekt niet voor.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5