WiïSTtStrvici „Eén omgekochte ambtenaar niet voldoende" onderbouwing in nota ruimtelijke ordening Gemis aan financiële „Afgraven terrein extra handicap ,voor golfers" Hogere bijdrage bijstand kost Leiden miljoenen MILIEU-GEDEPUTEERDE VAN DER VLIST: iili PAASAANBIEDING LONDEN 4-daagse reis vertrek 31 n Prijs 435- pp Inclusief: - vervoer per luxe touringcar, die tijdens de gehele reis ter beschikking blijft - overtocht Duinkerken-Ramsgate v.v. sightseeing door Londen - verblijf in hotel op basis van half-pension - bezoek aan Windsor Castle - kamers met faciliteiten - bezoek aan RAF musei POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070-190882 ■S^SIÏTHOFF PE; LEIDEN De hogere eigen bijdrage aan de bij |C gaat Leiden miljoenen kosten. De precieze omvang* de extra last voor de gemeentebegroting is nog kend, maar volgens een woordvoerder van de ger te wordt de eigen bijdrage aan de bijstand van t miljoen slechts voor een gering gedeelte door heP"f vergoed. Als de plannen, die het kabinet maandag bekend maakte, im gaan dan wordt de eigen bijdrage van de gemeenten in standsuitkeringen verhoogd van tien naar twintig proeen betekent dat Leiden twaalf miljoen meer gaat betalen aam stand. Een gedeelte van dit bedrag wordt echter net zoals i compenseerd uit het gemeentefonds. „Er is een even groot bedrag toegevoegd aan het gemeenti als thans als compensatie voor de bijstand wordt uitgek **-• zegt een woordvoerder van het ministerie van binnenland ken. De verdubbeling van de compensatie betekent niet da kostendekkend is zodat een gedeelte van de lasten ten b van de begroting komt. De gemeente Leiden is sterk tegen de voornemens van de ring gekant. „De argumentatie is dat bij een groter aandeel bijstand de gemeente nauwkeuriger is met het verstrekke uitkeringen", zegt Hans van Wirdum van de gemeente I „Daarvan gaat de suggestie uit dat mensen ten onrechte e kering krijgen. In werkelijkheid kan de gemeente er nifi doen als grote groepen in een stad door werkloosheid een I moeten doen op de bijstand. Het kabinet werkt dit nog hand omdat het voortstelt de duur van de werkloosheids verkorten. Daardoor komen mensen een half jaar eerder bijstand". BINNENLAND/BUITENLAND &uLe(SotvuwtVRIJDAG 18 MAART 1988 PAq "P Zorgen o slechte beeld S onderwijs UTRECHT Voorzitt ht Vogelaar van de Alj jv Bond van Onderwijspei fc (ABOP) maakt zich gro j] gen over de negatieve n vorming rond het oni at en het beroep van Ier;p sprak op het ABOP-conJ^ Utrecht, waar zij giste!" het voorzitterschap ov van Jan van den Bosch „Er dreigt een hard beeld te ontstaan dat al,r' het onderwijs werkt, je super-idealist moet zi nergens anders terecht Volgens Vogelaar is da mede veroorzaakt do., slechte arbeidsomstandij L' in het onderwijs: een taakbelasting en daardi hoog ziekteverzuim. Het ABOP-congres, daf; daag ten einde loopt, h voor dat de functie leerkracht opnieuw in sie moet worden ge !G Daarbij moet aandacht n< besteed aan de noodza »f| startbekwaamheden en geleiding van beginnend krachten. „Juist dat ons de positie om voorstellen te doen, die tot een herwaardering \flg: beroep van onderwijs j de", aldus de ABOP-™' ster. Smit-Kroe adverteert met financierii toltunnels DEN HAAG Minister Kroes van verkeer en staat heeft gegadigden «A financiering en exploits n de bouw van toltunnels vertenties opgeroepen het departement te meld advertenties zijn verschf Het Financieele Dagbl;jt. Financial Times, The J Street Journal en de ijj. courant. Het gaat in eerste instaA de tunnel onder de Nol de aansluitende wegen blasserdam. Later ka worden aangevuld met toltunnels met aansluitiijri Eind vorig jaar besloot bje\ binet vier tunnels vefjs aan te leggen. Die moestif- met particulier worden gefinancierd vesteringskosten worde de vier tunnels samen op 1,8 miljard gulden. V tunnel onder de Noord 380 miljoen. ar Inmiddels heeft de Nat{ r Investeringsbank deze laten weten met andere te nemen in de finan< ;rj van toltunnels. Ook vamler buitenland, met name J, volgens de NIB belangst De bank drong echter een snelle beslissing van Kroes. jg. i d. nomie zullen er nieuwe wo ningen en bedrijfsvestigin gen nodig zijn. Het groenge bied zal niet onaangetast "blij ven. De Stichting Natuur en Mi lieu vindt de nota een stuk zonder visie, een gemiste kans. De nota bevat geen duidelijke toekomstvisie. Be leidskeuzen worden niet ge maakt. Van een sturende of randvoorwaardenstellende rol van de ruimtelijke orde ning is evenmin sprake. Vaagheid is troef, aldus Na tuur en Milieu verder. De drie randstadprovincies en de vier grote steden con stateren met instemming dat de Vierde nota open oog heeft voor de internationale betekenis van de Randstad. Ze vinden echter dat de nota op het punt van de overheid sinvesteringen ontoereikend is. Te veel beslissingen worden in de nota nog door geschoven naar later te ver schijnen structuurschema's. En dat terwijl de plannen klaar liggen om te worden uitgevoerd. Zij menen dat verbetering van het interna tionale vestigingsmilieu en het leefmilieu om een slag vaardige aanpak vraagt. Schiphol reageert positief. De nota geeft blijk van een juiste kijk op de economische betekenis van de luchthaven en het omringende gebied, aldus de luchthavendirectie. waarom bepaalde gebie den met een hoge econo mische potentie niet meer aandacht krijgen: het Westerscheldebekken, Venlo en Delfzijl. De VVD vindt ook dat het landbouwbeleid in relatie tot natuur en landschap onvol doende uit de verf komt. De financiële onderbouwing van de beleidsplannen moet eveneens duidelijker worden. De CDA-kamerleden Van Noord en Van Vlijmen be oordelen de inhoud van de nota positief. Zii stemmen er mee in dat het beleid gericht wordt op accentuering van de sterke punten in ons land. De PvdA vindt de nota te weinig richtinggevend. Te veel van het beleid, vooral de financiering, wordt aan anderen overgelaten. Daar naast constateert de PvdA dat er weinig nieuws in het stuk staat. De fractie acht het een illusie dat alle regio's zich op eigen kracht kunnen ontwikkelen. Ook D66 acht het sturende element in de kabinetsplannen te gering. Directeur Van der Staay van het Sociaal en Cultureel Planbureau noemt het een il lusie te denken dat het Groe ne Hart van Holland groen blijft. Door de ontwikkeling van de bevolking en de eco- Actievoerders hadden met vorige gifzaak gelijk aan hun kant ALPHEN AAN DEN RIJN Ex-fietsenmaker en actievoer der Poedel van Dam uit Al phen zet in een tweede reactie na de publicaties over de „dui zenden tonnen" gifafval onder de Alphense golfbaan alles graag nog eens op een rijtje. „De heer Markwat", begint hij, „die indertijd tegenover de vuilstortplaats woonde, heeft de gemeente zelfs precies de plek aangewezen waar de va ten 's nachts neergelegd wa ren. Ook zijn zoon had dat ge zien. Zij hebben 's nachts vrachtauto's bij de stortplaats gesignaleerd die vaten dump ten. Dat is niet in één nachtje gebeurd, maar vele nachten, jarenlang. Er is toen ook al ge- praat over het eventueel om kopen van een ambtenaar. Dat is allemaal niets nieuws. Ze zijn toen tot vier en een halve meter diep gaan graven. Dat was natuurlijk veel te ondiep. De gemeente heeft het er ver der bij laten zitten. Pure struisvogelpolitiek noem ik dat. Zand erover en verder niet meer over praten. Maar mooi dat wij gelijk hadden. En nu hebben ze de poppen flink aan het dansen. Het is een bla mage". Poedel voegt daaraan toe dat het niet de eerste keer is dat de gemeente Alphen „zo'n blunder" maakt. „Bij de hele problematiek rond de Alphen se asfaltfabriek ging hett net zo. Wij werden als actievoer ders voor gek verklaard dat wij protesteerden tegen de lo zingen van chemische troep in de grond. Er zou vqlgens de gemeente niet veel aan de hand zijn. Na jaren van actie voeren hebben wij toch gelijk gekregen. De fabriek is ge sloopt en rond het terrein waar de afvalstoffen nog steeds liggen, staat nu een bord 'levensgevaarlijk ter rein". Recificatie In onze krant prijkte gisteren op pagina 3 een foto van een zoekactie naar giftige vaten in Alphen aan den Rijn, gemaakt in 1980. De foto, waarop een man met een gasmasker in de grond wroet, was echter ge maakt op enkele kilometers afstand van het huidige recre atiegebied waar duizenden va ten chemisch afval zouden lig gen. Het betrof destijds de ont dekking van enkele gifvaten in een sloot, die met kalk on schadelijk werden gemaakt. MANAGER ALPHENSE GOLFBAAN: ALPHEN AAN DEN RIJN „Ik hoop niet dat ze hier gaan afgraven, want dat zou voor de golfers een wel erg grote extra handicap betekenen". P. van Straaten, manager van de gemeentelijke golfbaan in Al phen, doet vrij laconiek over de berichten over de gifvaten onder de golflinks. „Je ruikt hier wel eens wat. maar dat is het rottende huis vuil dat onder die bergen ligt. Van gif of radioactief materi aal heb ik hier nooit wat ge merkt. De bomen groeien ge woon, het gras is groen. Er lig gen hier wel buizen in de grond die gebruikt worden om het grondwater te controleren, maar ik heb nooit gehoord dat er iets alarmerends was". Maandag heeft Van Straaten een gesprek met de gemeente, waarin hij wat meer te horen krijgt. „Wij zijn bijzonder nieuwsgierig". G. Harmes, raadslid in Alphen namens de Socialistiese Partij, fietste gisteren door het recre atiegebied. Hij is zeer verbol gen over het gemeenteljk mi lieubeleid. „Alphen heeft boter op zijn hoofd", weet hij. „Na de ontsnapte gifwolk bij Bies- terfeld hebben we als SP een onderzoekje verricht, waaruit bleek dat er van alles mis was. Dat werd door de gemeente glashard ontkend". Harmes zegt dat hij wist dat er op de voormalige vuilstort ook che mische verontreiniging was. Maar het verhaal over moge lijk 100.000 vaten was hem on bekend. „Wij zijn in '83 of '84 al eens getipt dat er 's nachts illegale vuilstort plaatsvond. Het zou gaan om vrachtwa gens van Heineken en Unile ver. We hebben daar toen een nacht staan posten, maar toen bleken ze er net mee opgehou den te zijn". Of de golfbaan in Alphen aan den Rijn afgegraven moet worden, hangt af van het bodem onderzoek waarmee vandaag al is begonnen. FOTO: WIM VAN NOORT DEN HAAG De VVD zet een groot aantal vraagtekens achter de plannen die het kabinet ontvouwd heeft in de Vierde nota over de ruim telijke ordening. Volgens kamerlid Te Veldhuis zijn de kansen en keuzevrijhe den niet voor alle regio's en marktsectoren gelijk. Ook moet duidelijk worden waarom bepaalde steden wel, en andere niet als stedelijke knooppun ten zijn aangewezen en DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Mi lieu-gedeputeerde J. van der Vlist heeft gisteren tij dens een spoedbijeen- komst in het Provincie huis zijn twijfels geuit over het feit dat er een ambtenaar omgekocht zou zijn om de illegale vuil stort in Alphen aan den Rijn doorgang te laten vinden. „De hoeveelheden waarover nu gesproken wordt, zijn zo groot dat het omkopen van één ambtenaar geen zin zou hebben gehad. Dumping in deze orde van grootte is alleen mogelijk als een groot aantal ambtenaren massaal de andere kant op zou hebben gekeken". Maar volgens een oud-werk nemer was er indertijd 's nachts slechts één opzichter op de Alphense stortplaats aan wezig. terwijl er overdag lange lijd niet naar opdrachtbonnen hoefde te worden gevraagd als afvalwagens de poort door kwamen. Van der Vlist zei echter ernstig te betwijfelen of de gesuggereerde omvang van de afvalstort in Alphen aan den Rijn „een correcte weer gave is van de feiten. „Meer dan een gerucht hebben we op dit moment niet". Vandaar ook dat de Alphense bevolking verdeeld heeft gereageerd op de golf van publiciteit gisteren Veleri waren echter „geschokt en verbijsterd". Van der Vlist weer: „Het ge bied waar het om gaat, de Coupépolder, is in 1985 geslo ten. De illegale stort zou van 1978 tot 1980 moeten hebben plaatsgevonden. Na de eerste tips heeft de gemeente steeds gecontroleerd, maar nooit is enig bewijs gevonden. In 1985 is er een onderzoek gedaan in Spoedbijeenkomst van alle belanghebbenden in de zaak van de vermoede gifvaten in Alphen aan den Rijn. De eerste vier spre kers in het Haagse Provinciehuis zijn v.l.n.r. Van Dop (VROM), mevrouw Schelfhout (officier van justitie). De Jong (wethouder uit Alphen) en Van der Vlist (milieu-gedeputeerde). foto: wim van noort het kader van het provinciale bodemsaneringsonderzoek om vast te stelllen of er versprei ding van vervuiling was en of maatregelen nodig waren. Er werden boringen verricht en monsters genomen. De provin cie heeft niet gezocht naar va ten en heeft alleen gekeken naar de omgeving en de ran den van het gebied. Er bleek toen niets van verspreiding van chemisch afval en het lijkt ons dat er nu nog geen aanlei ding is om aan te nemen dat het gebied alsnog moet worden afgegraven". „Het Rotterdamse bureau Iwa- ■ko, dat het onderzoek uitvoer de. stelde dat om eventuele verspreiding van giftige stof fen te voorkomen, aan de zij kant van het gebied drainages moesten worden aangelegd. Bovendien moest er een moni torsysteem aangelegd worden om het gebied in de gaten te houden, zodat direct gesigna leerd kon worden of eventueel aanwezige gifvaten zijn door geroest. De gemeente dekte daarop de vuilstort af en maakte er een recreatiegebied van". Justitie Over het justitiële beleid rond de Alphense gifbelt is nog wei nig duidelijkheid, ook al krijgt de stad juridische hulp van het milieubijstandsteam van het ministerie van VROM. „In de maanden september en okto ber van het afgelopen jaar kwamen er bij het ministerie van VROM opnieuw tips bin nen over dump in 1980. Deze tips werden doorgespeeld aan justitie, maar na onderzoek concludeerde het ministerie dat de situatie in feite gelijk was gebleven aan die van tien jaar geleden", aldus Van der Vlist Over de aard van de tips over het afval zei woordvoerder Van Dop van het ministerie van VROM: „Één van de klachten was een anonieme brief waarin tegenstrijdige ge gevens stonden. De andere twee tips die wij kregen waren erg vaag. In elk geval vorm den ze voor het ministerie geen enkele aanleiding een strafrechtelijke procedure in te stellen". Zoals bekend loopt er een re cherche-onderzoek naar het bedrijf Kemp uit Hazerswoude dat van de illegale stortingen wordt verdacht. Ook zou justi tie zich bezighouden met een onderzoek naar een of meer dere Alphense ambtenaren die geld zouden hebben ontvangen om de stortingen oogluikend toe te staan. „We weten welke ambtenaren destijds belast wa ren met het toezicht op de vuilstortplaats. Over het on derzoek naar eventuele mis dragingen geven we geen en kel commentaar. In elk geval is er nog niemand aangehou den of verhoord", aldus een woordvoerder van de gemeen te Alphen. Overigens wacht de gemeente Alphen met elke ac tie anders dan het daadwerke lijke onderzoek naar de ver vuiling. „Komende donderdag is er een gesprek tussen de ge meente, onze politiecommissa ris en justitie. Pas na dat ge sprek zullen we mogelijke stappen overwegen, zoals bij voorbeeld een buurtonder zoek". Officier van justitie mevrouw Schelfhout stelde dat de eind vorig jaar in beslag genomen boekhouding van afvaltran- sportbedrijf Kemp in Hazers- woud geen betrekking heeft op de nieuwe zaak. „Wij hadd- den van de rechtbank toestem ming gekregen de boekhou ding van 1 januari 1985 tot me dio 1987 mee te nemen in ver band met het storten van ille gaal chemisch afval in België. Ik denk trouwens dat de zaak- Alphen, al zouden we de boek houding van tien jaar geleden in beslag kunnen nemen, nu verjaard is. Bovendien heb je voor het aanvragen van een huiszoeking meer nodig dan een krantebericht; dat is voor de rechtbank lang niet ge noeg". Om toch iets tegen het verdachte bedrijf te beginnen zou de gemeente Alphen dan een civielrechtelijke procedure tegen Kemp moeten beginnen. Vernietiging kleding Rechercheurs van de politie gooien imitatie merk-kleding in een stortkoker van de vuilverbranding in Rotterdam. De 24.000 stuks kleding werden vorige week in beslag genomen door de Vlaardingse politie. FOTO: ANP 16) Een diepteloding bevestigt de juistheid van zijn berekenin gen. Op deze romantische plek zonk „De Jeanet" met haar ge heim in de golven. „Skip, pas jij op de schuit, de baas maakt zich mooi voor het bal." Het duikerspak past precies en het blijkt een luxe-editie uit Neptunus' magazijnen. De Kapitein voorziet zich nog van een bijl en een vlijmscherpe dolk en begint langzaam langs een touwladder in het water af te dalen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4