INijpels: „Het is geen Randstadnota" Stuyvesant OOK IN FILTER EN MENTHOL LIGHTS 25 BOX zitten steeds vaker thuis Defensie - ambtenaren berispt na debacle met termijndollars Bezuiniging op wedde Adverteerders radiopiraten gevoelig voor waarschuwing 'ac GENLAND CeidaeSomarrt VRIJDAG 18 MAART 1988 PAGINA 3 I Kamer wil harde maatregelen tegen specialisten DEN HAAG - De fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer willen van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) een krachtig beleid om te komen tot be heersing van de kosten van medische specialisten. Op die post moet per jaar 145 miljoen gulden worden bezuinigd. Tijdens mondeling overleg werd gisteren van CDA-zijde gesteld dat de tijd voor harde maatregelen tegên de specialisten is aangebroken. Kritiek viel te beluiste ren op de „halsstarrige houding" van de landelijke organisatie van specialisten, de LSV. Dees zei dat nog voor de zomer voorstellen zijn te verwachten voor ver laging van de praktijkkosten. Graaf wil gere werkdag or jongeren HAAG Staatssecretaris De if van sociale zaken wil dat jon- van 16-18 jaar negen uur per kunnen werken. Nu is dat nog uur. Met deze en andere wijzi- ,n van de Arbeidswet uit 1919 ■djhij voorkomen dat jeugdige nemers in de kou komen te rt wanneer hun bedrijf flexibele tijden gaat invoeren. De Graaf e» stèren de Sociaal Economi- ,aad en de Raad voor het adbeleid advies gevraagd over ;ei ilannen. Die omvatten naast de ®uale werkdag van negen uur laving van de maximale werk- op 40 uur. Een anjer voor de minister Rumoerige taferelen gisteren in het ministerie van sociale zaken. Na het forceren van de voordeur waren enige honderden werkende jongeren een zaal van het ministerie binnengedron gen om te protesteren tegen de nieuwste kabinetsplannen. Minister De Koning was daar in gesprek met de werkende jongeren, aangesloten bij de FNV. Eén van de „bezetters" wilde mi nister De Koning een anjer overhandi gen, hetgeen een agent (I) zou voorko men. De - jongeren protesteerden tegen voorstellen tot verlaging van de mini mumlonen, uitkeringen en beurzen. Zij eisten van de minister het recht op een zelfstandig bestaan en noemden de plannen van de regering idioot en asociaal. Na een half uur beëindigden zij hun actie. cnrn. aijd Adelmund kandidaat vice-voorzitter FNV UTRECHT - Karin Adelmund, nu nog in het federatiebestuur van de vakcentrale FNV be last met arbeidsmarktzaken, is door drie FN V-bonden voorgedragen als de nieuwe vice-voorzitter van de FNV. De Vervoers- bond FNV, de Vrouwenbond FNV (waarvan Adelmund voorzitter is geweest) en de onder wijsbond ABOP steunen haar kandidatuur. Het aantal kandidaten komt daarmee op vier. Eerder zijn de voorzitter van de grafische bond Druk en Papier, Jakob Draijer, de cao- coördinator van de vervoersbond, Ger Ros, en AbvaKabo-beleidsmedewerker Xander den Uyl gekandideerd. Alle bonden zijn het erover eens dat de huidige vice-voorzitter, Johan Stekelenburg, de aangewezen persoon is om Hans Pont op te volgen die per 1 mei naar binnenlandse zaken vertrekt. BI' iADVERTENTIE) KNOLLEN „Zand erover" De duwboot Corton I ligt gedeeltelijk onder water nadat hij giste ren tijdens het laden van zand bij de cement industrie in Maat- stricht. in tweeën was gebroken. Het schip was onlangs verlengd en kórt geleden weer in de vaart gekomen. FOTO: ANP DEN HAAG - Minister Van Eekelen van defensie heeft zijn luchtmachtambtenaren op de vingers getikt voor de fou ten waardoor het ministerie thans met een overschot aan op termijn gekochte Ameri kaanse dollars in haar maag zit. Dit loopt op van 132 mil joen eind 1987 tot 276 miljoen in 1992. De bewindsman zei gisteren tijdens een overleg met de De fensiecommissie van de Twee de Kamer dat voortaan vóór de aankoop een accountants verklaring op tafel zal moeten liggen in plaats van achteraf zoals tot dusverre gebruikelijk Alle fracties verweten de be windsman vooral niet eerder de blunders van zijn ambtena ren aan de Kamer te hebben gemeld. Mevrouw Heems- kerck (VVD) vroeg zich af waarom de affaire zolang bin nenskamers moest blijven en riep de Walrus-affaire in her innering. Woordvoerder Vos (PvdA) sprak schande over de manier waarop het departe ment van defensie de kamer behandelt. Minister Van Eeke len was het met de kritiek eens. „De ambtenaren wilden eerst een begin van een oplos sing bedenken alvorens van het probleem melding te ma ken", aldus de bewindsman. Hij bestreed overigens de op vatting van de kamerleden Vos (PvdA) en Engwirda (D66) dat Defensie nu met een financiële strop zit. In april 1986 kocht het ministerie 385 miljoen termijndollars tegen een koers van 2,58 gulden. Het geld was nodig voor toekom stige betalingen van onder meer F-16-straaljagers en Pa triotraketten. Van Eekelen: „Wij kopen daarmee zeker heid, want op de begroting is geen plaats voor plotseling ho gere dollarkoersen op het mo ment van bestelling". Met de Nederlandsche Bank is nu af gesproken dat het dollarover schot wordt belegd in Ameri kaans schatkistpapier. DEN HAAG Een waar schuwende brief aan bedrij ven die via radiopiraten heb ben geadverteerd heeft posi tieve reacties van de kant van die ondernemingen op geleverd. Advocaat mr. F.A.W. Bannier uit Amster dam verstuurde namens de belanghebbenden, onder meer de STER, NOS en NOTU, ruim honderd brie ven, waarin werd gewezen op het onrechtmatige karak ter van dergelijke adverten- Ruim de helft van de aange hechte kaarten aan die brie ven zijn inmiddels terugge stuurd, waarop de onderne mingen verklaren geen recla me meer te zullen maken via radiopiraten. De waarschuwingsbrief ging de deur uit in het kader van een door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur gecoördineerde aan pak van etherpiraten. Als de bedrijven toch doorgaan met dergelijke advertenties, dan kunnen de belanghebbenden via een kort geding om een verbod vragen of door middel van een proces schadevergoe ding eisen. De schade die de belangheb bende organisaties ondervin den door etherpiraten bestaat uit gederfde reclame-, auteurs recht- en belastinggeld, storin gen bij de ontvangst van ra dio- en televisiezenders en sto ringen bij luchtvaart- en scheepvaartverkeer. UTRECHT - Het ministerie van defensie is van plan om in 1989 en 1990 in totaal 120 miljoen gulden op de personeelskosten te bezuinigen. De wedde voor dienstplichtigen kan daarbij niet buiten schot blijven, maar de bezuinigingen zullen niet uitslui tend op de dienstplichtigen worden afgewenteld, aldus minister Van Eekelen. Defensie moet de komende twee jaar 405 miljoen gulden besparen. Op materieel zal 285 miljoen worden bezui nigd. De korting op de wedde komt onder meer uit een „paral lelle toepassing" van het jongerenbeleid, zoals het verlengen van het minimumjeugdloon tot 27 jaar. De soldatenvakbonden zijn „verbijsterd". en in 1985 ongeveer negen procent, zo blijkt uit een rap port over de thuiszitters dat vanmiddag is aangeboden aan drs. J. Brak, hoofd van de af deling gehandicaptenbeleid van het ministerie van WVC. Het rapport is gebaseerd op de gegevens van 458 gvt's (93 procent van het totaal) met te zamen bijna 11.000 bewoners. De werkgroep die het rapport heeft opgesteld verwacht dat het aantal thuiszitters nog zal toenemen, omdat ongeveer 40 procent van de bewoners in het jaar 2000 ouder zal zijn dan 50 iaar. Maar ook jonge ren heoben niets te doen. Verontrustend noemt de werkgroep in dit verband haar bevinding dat vijftien procent van de volledige thuiszitters tussen de 20 en 30 jaar is. Ze schrijft dit toe aan het tekort aan plaatsen in de sociale werkvoorziening. De gvt's krijgen dit jaar twee mil joen gulden om extra perso neel aan te trekken voor de begeleiding van de thuiszit ters. De werkgroep ziet dat als „een begin". seksueel geweld tot 2fveer 2500 vrouwen en een aantal mannen hebben gisteravond een stille tocht gehouden als tegen seksueel geweld dat vrouwen wordt aangedaan. Directe aanleiding was de verkrach- en moord op een 22-jarige Groningse vrouw door een tbr-patiënt van de Van Mesdagkli- 'he vorige week. De man was met proefverlof. De actie was niet gericht, tegen de kliniek. De van de Van Mesdagkliniek heeft gisteren in een rouwadvertentie haar medeleven met de van de vermoorde vrouw betuigd. FOTO: ANP Al bijna 13 pro- de bewoners van ge- tehuizen voor geestelijk gehan- zit de hele week of ervan in het tehuis, de personeelsnorm gvt's erop is afgestemd bewoners overdag naar gaan, werken of een blijf voor ouderen be- 25 >erd za« lit end, and» he maeljN HAAG „De Vier- n ge nota is geen voorspel ]de nota. Het een toe- mstverkenning. Het binet heeft ook niet de n v doeling gehad om een auwdruk voor Neder- echtid in 2015 op tafel te gen. Het woord e gri luwdruk heeft te veel hari zich van een door de win&soverheid opgelegde ie. Wij hopen wel een timpel te drukken op de 'IJf twikkeling, maar dat mqin alleen als de andere Jferheden, de provincies jde gemeenten, en het g( [Jrijfsleven meewer- 'n| fi ll het woord is minister pels (VROM). Zojuist heeft de Vierde nota over de mtelijke ordening het licht zien. Een lijvig stuk heid, met het buitenland en de positie van ons land binnen Europa met een schuine blik op 1992 als binnen de EG de grenzen wegvallen. We hebben ook gepoogd om af te stappen van het traditionele beeld dat de overheid ge- en verbiedt. Er is een andere weg ingeslagen: de overheid schept kansen voor anderen. Er wordt niet langer centraal vanuit Den Haag geregeld wat er goed is voor de regio". Veranderingen „We zijn gekomen tot zes ver anderingen die bepalend zul len zijn voor het beeld van Nederland in 2015. Ten eerste de internationalisering van industrie en dienstverlening. Ten tweede: economie en wel vaart. De inkomens kunnen met 40 procent stijgen hetgeen consequenties heeft voor de bestedingen. In het bedrijfs leven groeit de werkgelegen- in de dien- arin de ontwikkelingen tot jaar 2015 staan beschre- Hij omschrijft het als een •oni! ?ctieve nota. „Wat dat be- e tq ft is er sprake van een i daiuk met het verleden. Er rdt niet langer elke uit- ;k van ons land beschre- We beperken ons tot die •anderingen die van in- stensector. Het aantal wer kende vrouwen stijgt evenals de totale beroepsbevolking". „Als derde punt zijn er de ontwikkelingen in de bevol king en binnen de huishou dens. De bevolking groeit tot 16 miljoen mensen en het aantal ouderen boven 55 jaar neemt toe tot 33 procent met Minister Nijpels presenteert met groot plezier de Vierde nota aan prins Claus. Bij de plechtigheid in de Ridderzaal werd de nota ingeleid door premier Lubbers (m). FOTO: ANP led zijn op de ruimtelijke alle gevolgen van dien voor ening. De rest laten wij zo dezei het is- De nota is ook rktbewust. Daarbij is een teg zi vj tussen overheid en Irijfsleven' "ij kijken in de nota ook de volkshuisvesting en het uitgavenpatroon. Ook de toe name van het aantal één- en delijke relatie gelegd met tweepersoons huishoudens het kabinet op de heeft gevolgen voor de volks huisvesting en bijvoorbeeld de recreatie. Daarnaast zijn er nog de individualisering, er de grens. Het is de eerste technologische vernieuwing en de toenemende mobiliteit" „Het gaat onder meer om het aanbrengen van ontbrekende schakels in hoofdtransportas- sen, het versterken van de in ternationale allure van de drie grote steden, het verster ken van toerisme, recreatie en natuurontwikkeling en hand having en vernieuwing van het landelijk gebied. Verder om de huisvesting van lagere inkomensgroepen, het weg werken van achterstand bij de stadsvernieuwing en het terugdringen van milieuver vuiling. Over de financiering r dat in een nota over telïjke ordening gekeken !t naar ontwikkelingen in Waar liggen nu de prion tei- het volgende: nu al wordt 40 miljard besteed irï de gebouw de omgeving. Dertig miljard daarvan komt uit het bedrijfs leven. Die geldstromen willen wij anders richten. Maar als de markt het laat afweten kan de nota zo niet worden uitgevoerd". Distributie „De distributie en de dien stensector staan centraal in de nota. In 2015 zal de distributie 23 procent van de werkgele genheid verzorgen. De nota is naar deze economische ele menten toegeschreven. Dat komt tot uiting in het accent voor de positie van de Rotter damse haven, Schiphol en de hoofdtransportassen. De ver bindingen met het achterland. Allemaal ten dienste aan dienstverlening". U constateert veranderingen in de volkshuisvesting. Toch geeft de nota niet aan waar extra woningen moeten ko men. „De nota geeft inderdaad geen bouwplaatsen aan. Maar door het aangeven van de ste delijke knooppunten en het feit dat van cie vóór 2015 te bouwen twee miljoen wonin- is wel een lijn uitgezet. Bo vendien zijn er de groeiker nen als Zoetermeer, Haarlem mermeer en Almere die een bouwtaak hebben. Kijk, de grote steden zijn de laatste tien tot vijftien jaar in verval geraakt. Wij willen hun struc tuur versterken. Er zal meer in de steden gebouwd moeten worden. Vooral koopwonin gen in de vrije sector. Van de 128.000 woningzoekenden wil de helft een koopwoning". Het verwijt klinkt dat het ka binet zich wel erg op de Randstad richt. „Op die vraag past maar één antwoord: „nee". Nederland is niet de Randstad. De Rand stad is van Nederland. Maar de Randstad zit in een bijzon dere situatie. Het is een ge bied met bijzondere economi sche potenties. Dat is belang rijk voor alle delen van het land. De nadruk op de Rand stad wordt bepaald door de internationale ontwikkelin gen. In West-Europa ver schuift de industriële zwaarte punt naar het zuiden. In de Verenigde Staten naar het westen. Dat heeft invloed op de handelsstromen binnen en naar Europa. Die ontwikke lingen moeten wij een aantal stappen voor zijn. Onze positie als distributieland met Rotter dam en Schiphol moeten we handhaven en uitbreiden. We moeten alert blijven". CAREL GOSELING Pagina 5: Gemis aan finan ciële onderbouwing had nog geen twee van de gvt-bewoners reguliere dagbestedeing mm

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3