op Goat zitt 'n jong en rie n een auto an 7 5 piek ach je edereen uit y Gratis rijles 60-plussers Schone benzinemotor na gas-ombouw goed Jongste garagehouder is een vrouw (20) THRIS ORDELMAN (75) NOG STEEDS RIJ-INSTRUCTEUR: CcidócGoirtmit Ordelman uit Veessen", zegt hij niet zonder trots. SECUURDER „Je had vroeger in Zwolle twee examinatoren: Olland en Honing. In de mensenmond was examen doen bij Olland het zwaarst; die was wat se cuurder. Daarom liet ik mijn leerlingen altijd bij hem afrij den. In Zwolle slaagt gemid deld 35 procent van de kandi daten die voor de eerste keer examen doen. Ik heb altijd boven de 65 procent ge scoord. Bij theorie heb ik ze er bijna allemaal in één keer door gekregen. Er zijn er maar vier geweest die de eer ste keer zijn gezakt". Het geheim van de smid? „Je moet de mensen zo goed mo gelijk helpen en dat betekent ook dat ze zo goedkoop mo gelijk uit moeten zijn. Het helpt nogal als je kort voor je examen meer lessen neemt. In een uurtje rijles doe je geen routine op. Als je kort voor je examen een paar uurtjes ach ter elkaar les neemt, voelen de mensen zich tijdens het examen veel geruster. Ik zeg altijd maar dat ze in het eer ste uur kunnen rijden, het tweede uur wat handiger worden en dat ze in het derde uur pas rustig worden. Als chauffeur moet je alles zien, maar mag je niets echt zien. Ik bedoel maar: als een boer tijdens het autorijden een koe in het weiland ziet, is dat goed, maar als hij gaat kijken hoe dat beest er uitziet, gaat het fout. Daardoor gaan de meesten de sloot in", tipt de ervaren rij-instructeur, die elke vijf jaar een medische keuring moet ondergaan voor automobilisten. Hij heeft ook zo zijn eigen manier om zijn leerlingen op hun gemak te stellen: „De meeste rij-instructeurs zijn al tijd heel formeel. Zo van: 'goedemorgen meneer, is alles naar genoegen?' Maar bij mij is het altijd: 'Goei'ndag. Goat zitt'n jong en rié op'. Dat is al een heel andere benadering". JAN STENVERD De Groninger gedepu teerde voor verkeer heeft deze week in Ha ren het startschot gege ven voor een drie dagen durend experiment met een gratis rijles voor 60- plussers. Dank zij dat experiment, waarmee een bedrag is gemoeid van 9000 gulden, krij gen honderd Groningse ouderen een gratis rijles in hun eigen auto aan geboden. Een speciaal opgeleide in structeur geeft hun aan wijzingen hoe ze hun rij stijl kunnen verbeteren en hoe ze het beste kunnen handelen in het drukke verkeer. De „seniorenrit" is georganiseerd door het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Groningen (ROG). Aan het experi ment werken ook de Rijksuniversiteit Gronin gen, de ANWB, de BO- VAG en twaalf BOVAG- rij scholen mee. Als het experiment goed bevalt, wordt de seniorenrit mo gelijk landelijk ingevoerd. Als schone benzine-auto's worden omgebouwd op gas, voldoen zij eveneens aan de scherpere Europese normen voor de uitlaatgas sen. Dit blijkt uit een on derzoek van het Instituut voor Wegtransportmidde len TNO. Op dit moment gebruikt ongeveer 10 pro cent van het Nederlandse wagenpark autogas als brandstof, maar de ver wachting is dat dit percen tage de komende jaren zal stijgen. Het onderzoek werd uitge voerd in opdracht van de Vereniging van Specialisten voor Autogassystemen (VAS), maar ook de ministeries van milieubeheer en economische zaken steunden het onder zoek. De resultaten kunnen van belang zijn voor het over heidsbeleid op het gebied van de energie en het milieu. Te vens kan het onderzoek lei den tot een richtlijn voor de toekomstige ontwikkeling van autogasapparatuur. Ze is groot geworden tus sen de auto's van haar va der, de 20-jarige Jeannet Hartgers uit Hoogeveen. Van kindsaf aan keek ze vol bewondering naar al die glimmende auto's om haar heen en het was dan ook voor de familie hele maal niet vreemd dat Jean net besloot een opleiding in de autobranche te volgen. Na haar havo-opleiding ging ze naar het Instituut voor Autotechniek in Drie bergen. Na twee jaar deed ze met succes examen. Daarmee had ze nog niet de papieren om zelf een garage bedrijf te mogen beginnen, maar het duurde niet lang of ze had die ook. Eigenlijk had ze er avondcursussen voor moeten volgen, maar dat deed ze niet. Met haar twintig jaar is Jeannet zo goed als ze ker de jongste garagehouder van Nederland die over alle benodigde papieren beschikt. „Ik denk wel dat ik de jongste ben". Overdag staat ze in de zaak van haar vader in Hoo geveen. Ze houdt zich bezig met verkoop, verhuur en re clame voor het bedrijf. In de toekomst wil ze dat blijven doen. „Natuurlijk heb ik wel geleerd auto's te repareren, maar daar gaat niet in de eer ste plaats mijn belangstelling naar uit". 18 MAART 1988 PAGINA 5 n tijd tot tijd gaat er iets s met oude tweedehands io's, maar wie een aantal Diwaarden in acht :mt, kan er jarenlang genieten. Allereerst is niet raadzaam tot aan- laf over te gaan, voordat ;n in de kennissenkring handige doe-het-zelver :ft weten te ontdekken, figuur moet zich bij be lering kunnen meten it een volwassen auto- inteur. Als dan ook nog verhelderende Vraag je voor auto's van Ol- ig (voorheen Olyslager) ingeschaft, kan er wei- meer misgaan. Imiddeld één zaterdag per je maanden een reparatie oeren, is goed te doen. Bij juentere operaties wordt situatie ergerlijk en is de 'eging gerechtvaardigd auto van de hand te doen. ten slotte: een enkele mis- behoort tot de risico's, de miskoop volgt steevast ikoop van de eeuw. De tegenslag mag dus niet maagzweren, frustraties en rdneigingen leiden. Wie niet tegen kan, wende tot de showroom. :h nog één belangrijk punt: is wenselijk geen rekening iouden met op uiterlijkhe- gebaseerde meningen van en en andere bekenden. JAl^e dat wel doet' heeft Seen leven. Dan kan het gebeuren, dat zich - bijvoorbeeld - al lereerst een charmant Renaul- tje-4 van achthonderd gulden aandient. De rest gaat vanzelf. DE MISKOOP Eigenlijk moest het voertuig 950 gulden kosten, maar de verkoper was de beroerdste niet. Hij verkocht het rode autootje uit naam van een oude dame. Met pijn in het hart ging zij akkoord met de voorgestelde prijs. Dat was dus boffen. Maar toen wisten we niet beter en hadden nog vertrouwen in de mensheid. Het Renaultje was een ideaal middel om een onuitwisbare indruk te maken op een vriendin. Zij had juist een vage studie afgerond en had recht op een buitengewoon cadeau. Dus snel het autootje in de was gezet, van lakens een paar enorme strikken er- omheen geknoopt en een af spraak geregeld in de onbe hoorlijk grote bos-tuin van haar familie in Den Haag. Mooi moment. Zij zat niets vermoedend in de zon, in het gras. Fluitende vogeltjes. Rust. Geen verkeer (op de rode Renault na). Groot was de verbazing toen plotseling het fonkelende, versierde au tootje de tuin binnen kwam rijden. Eerst een paar rondjes zelfverzekerd over het gras - om duizelig van te worden - zodat zij het cadeau van alle kanten kon bewonderen, waarna het attribuut ritueel werd overgedragen. Het suc instructeursbewijs jft je hele leven geldig, instructeurs kunnen in ncipe tót hun honderd- actief blijven. Maar ie- ind van 75 die nog eds elke dag in de auto uipt om les te geven, dat ct me vrij uniek. Ik kan althans niet voorstellen er nog meer instruc- ïrs van die leeftijd zijn nog werken. Dat is al- :n de sterken gegeven". ure woorden van woord erder Boon van de BO- Uj in Rijswijk, die het chitterend" vindt dat er in lessen een man, Chris Or- Iman, is die na driekwart uw nog steeds actief- les :ft. „Er is wel een flink con- igent instructeurs van tus- u de 50 en 60 jaar, maar arna wordt het al snel min- We houden er geen gege- ns over bij, maar ik ver- oed dat de meesten er met n 65ste wel een punt achter tten. En met zijn percentage ect-geslaagden zit Ordel- in ook ruim boven het ge- Iddelde. Hij moet wel een el bijzondere instructeur n". inaf zijn achttiende reed ins Ordelman op de bus- ïnst Apeldoorn-Zwolle van firma G. van Dijk uit Epe. j was een jaar of 32 toen hij lor zichzelf een taxi- en zie- nvervoerbedrijfje begon, m paar jaar later werd hij •instructeur. En dat is hij g steeds. "oen ik begon", vertelt iris Ordelman, „waren er >g geen monteurs, want er iren ook bijna geen auto^s. is er iets met onze bus aan (ADVERTENTIE) Autobedrijf C. van Rijssel Al 25 jaar MAZDA specialist Rijswijkseweg 6 Den Haag Tel. 070-891225 de hand was, moesten de baas en ik zelf aan het sleutelen. We hadden alleen een hamer, een knijptang en een schroe- vedraaier. En als de band op gepompt moest worden, de den we dat nog met de fiets pomp. Verkeersregels waren er ook nog niet. Alleen: halt zodra de bel luidt; zodra de bomen dalen, zal de trein na deren. En alles van rechts ging voor. Het is nu wel wat drukker geworden - ze sjezen je soms links en rechts voor bij - maar in wezen gaat alles nog hetzelfde". 50 KM/U Epenaar Van Dijk begon in 1923 met zijn autobusdienst. Hij reed met twee T-Fords, busjes die pakweg 50 km/u als topsnelheid hadden en een hele bezienswaardigheid wa ren. Chris Ordelman mocht er op rijden toen hij 18 was. Hij deed examen bij een archi tect. Theorielessen waren er nog niet. Veel verkeer was er ook niet. Als je een stukje kon rijden, achteruit de brug over kon en op de weg kon keren, was dat al voldoende om je rijbevoegdheid te krijgen. Ordelman: „Ik heb ze hier huis aan huis leren autorij den. Van sommige gezinnen heb ik wel een stuk of zeven mensen les gegeven. Ik,ben nu bij sommige families aan de derde generatie toe. Vroe ger kreeg ik ook veel leerlin gen van verder weg. Tussen Apeldoorn eri Zwolle was ik de enige rij-instructeur. Ik had eerst een oude Oldsmobi- le, zo'n Amerikaan. In 1949 kreeg ik een nieuwe Ford. Daar heb ik veel mee gereden. Daarna heb ik in een Vaux- hall gereden en later altijd in een Opel. Fijne wagens zijn dat. Eerst waren ze een beetje slap op de weg. Zwabberen en zo. Ach, ze hoefden in die tijd ook niet zo goed te zijn als nu, want je kon er toch niet hard mee rijden en er was ook weinig verkeer". Tussen de lessen door moest hij de koeien melken, want hij was tevens boer. Tegenwoordig runt zijn zoon de boerderij. Een diploma als rij-instruc- teur had Ordelman niet. „Je kon er zo mee beginnen. Bij het les geven heb ik altijd ge dacht: zo is het het veiligste, zo ga ik het ze leren. Later, in 1951, heb ik vrijwillig wel een diploma behaald bij de ANWB/FNOP/KNMV, die toen samenwerkten. Een beet je theorie, een eindje rijden en het was voor elkaar. Weer later kwam het Vamor-diplo- ma, maar daar heb ik nooit examen voor gedaan. Ze wil den de beunhazen eruit heb ben, maar ik heb ontheffing gekregen. Ik weet nog dat er een keer een bijeenkomst was in Zwolle. Westerlaken, een belangrijke man van het CBR, zei toen dat de rij-in structeurs met een Vamor-di- ploma de besten waren, maar dat er toch nog één beter was: ces was groot. Die dag kon niet meer stuk. Tijdens de derde rit begonnen allerlei mede-weggebruikers heftig naar het linker achter wiel te gebaren. Een dag later bood een sloopbedrijf vijftig gulden. In kort bestek zat de vork als volgt in de steel: de koper was naïef, de verkoper een notoire oplichter, het oude dametje bestond niet, het chassis van de auto ver toonde een destijds onzicht bare, tijdelijk weggewerkte breuk en de politie kon er ook niets aan veranderen. Je kon jezelf niet hard genoeg voor je kop slaan. Maar na enkele dagen rouw besloot je je voordeel te doen met nare ervaringen Uit het leven. Je had een les geleerd en was weer iets wijzer geworden. Achthonderd gulden voor een levensles (vertrouw nooit een mens) was achteraf nog wel een schappelijk bedrag. KOOP VAN DE EEUW Het volgende hoofdstuk be gon in een studentenflat in Delft, waar een broer op de dertiende verdieping een aan tal studieboeken had staan. In de hal het bekende prikbord. Eén van de annonces was te mooi om waar te zijn: „Te koop: besteleend. Negen jaar oud. Motorisch 100 Prijs: 750 gulden. Inlichtingen: 6e etage, vragen naar Hans". Stel je eens voor: een beste leend. Ongekende mogelijkhe den. Ideale kampeerauto voor flexibele mensen, makkelijk te repareren en gunstig benzine verbruik (1:18). Hans (6e verdieping) wilde met vakantie en had geld no dig. Ook deed hij de eend weg, omdat zijn vriendin werkte en een nieuwe auto had gekocht. Met de levensles nog vers in herinnering werd voorgesteld het voertuig eerst in een garage aan een vluchtig onderzoek te laten onderwer pen. „Veilig autootje, motor lijkt goed, maar kan geen ga ranties geven", aldus de gara gehouder. Na dit oordeel een gat in de lucht gesprongen en vijfhonderd gulden geboden. Zoals bekend had Hans snel geld nodig en dus ging hij ak koord. Ondanks de ervaring met de onbetrouwbare, gladde Hagenaar, had de koper intuï tiefeen goed gevoel van Hans en zijn vriendin. Toen ze de besteleend overdroegen, na men ze enige minuten de tijd voor een roerend afscheid. Met de vlakke hand beklop ten ze het voertuig en met een blik vol nostalgie lispelden ze enkele dankwoorden. Aanvankelijk wekte elk ge luidje argwaan en zat je ver steend achter het stuur. Maar dat is inherent aan een eend. Hij zucht, steunt en puft; dat zegt allemaal niets. Zoals verwacht was het een ideale kampeerauto. In twee minuten tijd waren de voor- stoelen omgedraaid en kon den de slaapzakken worden uitgerold. Er zaten kastjes in en een tafeltje. Tijdens vakan ties reed je een eind weg en wanneer je er genoeg van had, parkeerde je hem en creëerde je een aangename sfeer. Zelfs midden in een stad was het volkomen veilig, want nie mand vermoedde dat mensen ertoe te bewegen zouden zijn in zo'n blikken doos te gaan slapen. Gouden tijden waren dat. Eén keer een rubbertje ver vangen en verder geen centje pijn. Twee jaar lang deed het voertuig dienst. Tot dat fatale ongeluk (menselijke fout, geen gewonden) plaats greep. Emotionele motieven maken het onmogelijk daarover nog verder uit te weiden. BEKENDE In de prijsklasse van enkele honderden guldens kon in de jaren daarna beslag gelegd worden op een aantal uitste kende auto's. Die gingen lang genoeg mee, maar konden geen van alle het niveau en woonplezier van de beste leend evenaren. Even dreigde de apk-keuring roet in het eten te gooien, maar dat bleek achteraf nogal mee te vallen. De laatste aan winst is een gifgroene, elf jaar oude Toyota. Acht maanden geleden gekocht voor 75 gul den. Prima auto, maar enkele Zojuist goedgekeurd. De laat ste aanwinst is een gifgroene, elf jaar oude Toyota. Acht maanden geleden gekocht voor 75 gulden. Prima automaar deze collega voelt zich geroe pen het vehikel met keiharde vooroordelen te vernederen. FOTO'S: MILAN KONVA- LINKA collega's schijnen zich geroe pen te voelen het vehikel met keiharde vooroordelen te ver nederen. „Vijf en zeventig gulden? Die is leuk. Als je er een week mee rijdt, mag je van geluk spreken. De keu ring haalt-ie zeker niet" en meer van dat soort hartver warmende opmerkingen. Nu wil het geval dat-ie al ze ven maanden probleemloos rijdt en dat-ie wel degelijk de keuring heeft gehaald. Zo doende is thans het moment aangebroken voor bovenbe schreven lieden tussen neus en lippen door informatie in te winnen: „By the way, wat zijn nou jouw maandelijkse vaste lasten...?" Eindelijk ge rechtigheid. Opmerkingen in de trant van „handig die ga ten in de carrosserie, kan je je skies doorheen steken" worden slechts geplaatst om tenminste nog iets negatiefs te kunnen zeggen. Wel was één hunner bereid de collega af te zetten bij een garage waar enig laswerk was verricht. Die vlaag van welwillendheid is deels te verklaren: de persoon in kwestie wilde met eigen oren horen wat er allemaal aan de brik mankeerde (dat het een prima auto is, ging er niet in). De garagehouder had na het laswerk geen aanmer kingen. De collega voelde zich geroepen nog te wijzen op en kele roestplekken („...daarmee kan hij toch zeker de weg niet op?!"). Maar de monteur wist te vertellen dat het aangewe zen onvolkomenheidje abso luut geen kwaad kon. Zo kan het lopen als men een handige kennis heeft, de Vraagbaak ter hand neemt, frustraties kan verwerken en zich niets aantrekt van buren en bekenden. Want ogen schijnlijk lelijke dingen kun nen feitelijk razend mooi zijn. Er is alleen een geoefend oog voor nodig. Glans en lakwerk zeggen zo weinig. De man van het apk-keuringsstation was het er roerend mee eens. WIM BUNSCHOTEN rechts voorbij - maar in wezen FOTO: PERS UNIE Het is nu wel wat drukker geworden - ze sjezen je soms links en gaat alles nog hetzelfde", meent Chris Ordelman.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23