Opmars van de Amerikanen Wie niet sterk is moet slim zijn BMW 520i: hoge prijs en klasse £eidóc <2owuvnt' 18 MAART 1988 PAGINA 3 its is minder voorspel- ir dan de liefde. Of dat geldt in de richting van i mens, een huis of een 0 - dat maakt niets uit. ^{verklaarbare processen trekken zich in het ge- I ïlsleven van degene die :t liefde wordt gecon- nteerd. Verliefd worden, die gevoelsmatige ïrheersing van de ratio. tot zeer veel brokken geleid, maar tegelij- j - al is het soms iar zeer tijdelijk - een ge- zalige uitstraling veroor- ikt die veel, soms heel :1 ïcca '1 JU' :rS tijd het in dit verband gaat huizen en mensen zij een lere keer onder de loep ge- men. Het gaat in deze bijla- tenslotte om en over au- En als er één onderwerp ivaarover je niet uitgespro- I kunt raken, is het wel :e soms geprezen maar ook al eens verwenste vier- ;ler. Zeker is in elk geval vrijwel geen familie-bij- ikomst voorbijgaat zonder het thema „auto" wordt igesneden. Ook de koffie- omaat in de kantoren is geliefde plek om de laat- nieuwtjes over de vehikels te wisselen. Ik weet dat uit aring, want mijn bureau- el staat vlak bij zo'n appa- t is dan ook daar dat zich wel eens een collega ver- :gt die steevast met een meewarige blik in de ogen een wat sarcastische onder- n in zijn stem bij mij in- meert of mijn Engelse au- ïobiel nog steeds tot het ionale wagenpark behoort, ik die vraag bevestigend ntwoordt is zijn stereotie- reactie - nu inmiddels al ia vier jaar lang - dat dit niet zo lang meer zal du- Waarop ik - even cliché- tig - immer riposteer dat toekomst het zal leren. INCESS bestuur inmiddels al weer uime tijd een automobiel luistert naar de naam incess. Kort na de introduc- van deze ooit door zowel stin als Morris uitgebrach- vagen, het zal medio 1977 geweest, vertoefde ik in eland, waar de bewuste tijdens Wimbledon werd ruikt als courtesy-car. Het- zoveel wil zeggen dat toptennissers alsmede je officials er mee werden oerd tussen hotel en ten- .ark. smaakte toen het genoegen imaal een ietwat illegaal ri- met zo'n wagen te maken dat tochtje bevestigde in lend opzicht datgene wat visueel oók al was opge ien: een Princess was een stelijk vervoermiddel met In Voorburg verkoopt Peter J. Zoet i neef en naamgenoot „alle Amerikanen" en Lancia's. Hier poseert hij een voor die tijd opzienbaren de (wig)vormgeving. Toen al nam ik me vöor dat als de tijd eens daar zou zijn, ik in zo'n vehikel zou willen rond rijden. De gelegenheid deed zich bijna vier jaar geleden voor toen mijn toenmalige, eveneens Engelse wagen, aan vervanging toe was. Inmid dels was gebleken dat mijn af fectie voor een Princess door weinigen werd gedeeld en dat betekende een in verhouding laag bedrag om me in het be zit te stellen van het bewuste vervoermiddel. Dat me dus tot op de dag van vandaag met het nodige genoegen van hot naar haar brengt. Over het kostenplaatje zal ik niet uitweiden. Elke auto kost geld en liefde maakt blind, dus ben je bereid om net als voor een mooie vrouw zo af en toe iets door de vingers te zien. TROONOPVOLGER Hoewel de „liefde" voor de wat mij betreft nog immer ko ninklijk vormgegeven auto mobiel nog nauwelijks aan kracht heeft ingeboet, is het inmiddels tijd geworden me eens te oriénteren op de auto markt omtrent een troonop volger. Van verliefdheid op deze of gene bolide is ditmaal geen sprake, hetgeen het aan de ene kant een stuk gemak kelijker maakt maar ander zijds ontegenzeggelijk een stuk moeilijker. Op een in gedachten opge steld lijstje staat ditmaal slechts een aantal merken waarin ik per se niet wil gaan rijden. Dat dit nu uitgerekend de meest populaire auto's zijn zal wel een afwijking zijn - anderzijds biedt het de moge lijkheid om op het wat min der gangbare deel van de markt met navenant lagere vraagprijzen wat rond te neu zen. dat zijn de aardige uitgangs punten bij het zoeken naar een „nieuw" of liever ander vierwielig vervoermiddel. Waarbij de oriéntatie al be gint bij het al rijdende in het huidige vehikel rondkijken naar andere auto's. Daarbij werd mijn blik de laatste tijd steeds vaker getrokken door Amerikaanse wagens. Een persoonlijke, door een wel licht groeiende privé-belang- stelling beïnvloede conclusie? Peter J. Zoet zegt van niet. De directeur van de gelijkna mige, samen met een neef ge leide parallel-importeur van „alle Amerikanen" in Voor burg noemt ook cijfers. „Vo rig jaar zijn er in Nederland een dikke duizend nieuwe Amerikaanse auto's verkocht. Dat betekende een verdubbe ling van het aantal van het jaar er voor. Voor dit jaar verwachten de importeurs twee keer zo veel auto's te verkopen als vorig jaar". ZOET Het gaat dus goed met de Amerikaanse auto's in ons land. Een opmars zou je het zelfs kunnen noemen. Waar bij de firma Zoet zijn graantje meepikt. „Dit jaar hebben we tot half maart al 24 nieuwe wagens verkocht", vertelt Pe ter J. Zoet, die de kleinzoon is van de Zoet die zeventig jaar geleden in automobielen ging doen. In Den Haag, aan de Koningnnegracht, geraakte de onderneming tot bloei, het geen niet in de laatste plaats te danken was aan het feit dat de toen nog tot de toonaange vende auto-industrie te reke nen Engelse auto's grif aftrek vonden. „Vanaf de oorlog zijn we er Amerikanen bij gaan doen", vertelt Peter J. Zoet. Die na sanering van de firma en het instorten van de verkoop van Britse bolides ook in de be ginjaren tachtig de verkoop van Amerikaanse auto's fors zag teruglopen. Een weinig florissante ontwikkeling voor de firma Zoet, die zich inmid dels heeft teruggetrokken op het bastion in Voorburg, aan het Westeinde. „In 1980 zijn we met de Engelse auto's ge stopt", vertelt Zoet. „Toen we in de jaren '82 en '83 vrijwel- geen Amerikaanse auto ver kochten hebben we naar alter natieven gezocht. Zo zijn we er vanaf 1986 Lancia „bij gaan doen" als dealer. Moge lijk dat we binnenkort een Lancia-vestiging in de stad Den Haag openen. Vanaf 1984 heeft de markt voor Amerikaanse auto's zich gaandeweg wat hersteld. Waarbij wij zeer tevreden zijn met ons marktaandeel van ze ven procent. Als dat zo blijft zetten we dit jaar een behoor lijk aantal Amerikanen af'. De firma Zoet, die de magere jaren redelijk doorstond dank zij verkopen op de betere- tweedehandsmarkt, doet za ken door het hele land. „Dat kunnen we doen, omdat we als één van drie grote parallel- importeurs van Nederland voor een aantal Amerikaanse merken optreden", vertelt Zoet. „Dat betekent dat wij alles kunnen leveren wat wordt gevraagd. En dank zij onze positie voordeliger dan de officiële importeurs. Bin nen twaalf weken kan een klant welke gewenste auto dan ook bij ons de garage uit rijden. Bij de gangbaardere wagens is die levertijd zelfs korter". Zoet kan moeiteloos de argu menten opsommen waardoor de Amerikaanse auto in po pulariteit groeit: de lage dol larkoers, de in vergelijking met een aantal jaren geleden bescheiden benzineprijs, het comfort en - niet in de laatste plaats - milieubewustzijn; grotere zuinigheid en de vei ligheid. Zoet: „Het is nog steeds zo dat nieuwe Europe se of Japanse auto's niet zo maar de Verenigde Staten in komen. Die worden aan heel strenge keuringen onderwor pen. Sommige merken halen het met bepaalde types zelfs nooit". Hetgeen niet geheel kan worden los gezien van protec tionistische maatregelen, maar anderzijds een pre bete kent voor de vanuit Amerika naar hier verscheepte auto mobielen. „Die", gaat Zoet verder, „tegenwoordig in prijs bijzonder gunstig liggen door die nog steeds lage dollar koers. We hebben vorige maand, toen die affaire met Smit-Kroes en die dienstau to's voor ministers en staats secretarissen speelde, overwo gen om een advertentie te plaatsen en het ministerie op onze - lagere - prijzen te wij- PROEFRITJE Het is tijd voor een „proefrit- je" in zo'n zich in een stijgen de belangstelling verheugendé Amerikaan, die overigens weinig meer lijkt op de gigan tisch grote sleeën die vanaf beginjaren zestig het beeld zo bepaalden en vanaf begin ze ventig uit zwang raakten. Om gaandeweg te worden opge volgd door zogenoemde com pact-cars, die qua lijn niet veel meer afwijken van de Italiaanse en (deels) Japanse lijn. Verloor de auto er zijn karak teristieke uiterlijk mee, voor het overige gelden de specifie ke karaktereigenschappen: elektrisch bedienbare stoelen en ramen en airconditioning. Waaraan tegenwoordig zoals overal elders de nodige elek tronica is toegevoegd. De keus voor een ntje valt op een Pontiac Bonneville, een zeer royale vierdeurs van 64.000 gulden. Daarna wordt een Chevrolet Beretta van 54.000 gulden, eveneens met automaat, een blokje rondge stuurd. De eerste indruk be vestigt wat het oog al eerder opnam: comfortabel, ruim. „Met de nodige speeltjes aan boord", duidt directeur Zoet in het jargon aan. Om er aan toe te voegen dat „de opmars van de Amerikanen" nog steeds vrijwel louter wordt mogelijk gemaakt door een zelfde soort publiek. „Iemand van een jaar of 25 koopt zo'n wagen niet. Het zijn automo bilisten vanaf pakweg 35 jaar, een beetje gesetteld dus. Men sen die graag rustig, ruim en comfortabel rijden. Waarbij de tegenwoordige motoren, die alle al sinds een jaar of tien met katalysator zijn uit gevoerd, weinig onderhoud nodig hebben en wel drie k 1 vier ton, soms zelfs wel vijf ton aan kilometers kunnen draaien". FRANK WERKMAN CODA'S NIEUWSTE PLAN SLUIT ALLE RISICO'S UIT en doet er bij Skoda-im- rteur De Binckhorst niet jeilijk over: het Tsjechi- ïe produkt trekt vooral pers die een gemiddelde :uwe auto niet kunnen kostigen, maar het risico een goedkopere occa- in in zich bergt ook lie- vermijden. Wanneer je de Skoda-prijsklasse :n tot veertien mille) een )ruikte auto koopt van ddelbaar gezinsformaat het bepaald nog niet uit sloten dat onderhouds- reparatiekosten flink te- nvallen en eigenlijk het schikbare budget te bo- n gaan. Juist daarom is De Binckhorst veel aan legen auto's met een vast ag) kostenpakket te Veren. lartoe zorgt men om te be- ïnen dat Skoda de laagst ge ijsde nieuwe auto blijft; erigens in concurrentie met die wel zorgt de Skoda- Jjzen te evenaren met zijn inst moderne model. Om ch een voordeel extra te bie- n bedacht de Skoda-impor- eerder het drie-stappen- i, een methode om de gfflto gespreid over drie jaren betalen zonder dat er rente n te pas komt. Dat „plan" ijft in werking, maar nu be dacht men een plan met nog meer zekerheid. Zoals Binck- horst-direkteur Iserief uitlegde had hij reeds toen het drie- "stappenplan gemaakt werd ei genlijk een soort lease voor particulieren willen hebben. Daarin zouden, zoals bij lea sing door bedrijven, alle vaste autokosten ondergebracht moeten worden bij aanschaf en onderhoud. ALLE KOSTEN Toen lukte dat niet, zo zei hij, maar is Skoda een eind in de richting gekomen. Het Vrije- Rijden-Plan dekt namelijk over een periode van drie jaar de afbetaling van de auto en alle onderhoud en reparaties, alsmede de afschrijving om dat er een inruilgarantie bij zit. In die drie jaar betaalt de koper maandelijks een vast bedrag en wordt verder alleen geconfronteerd met brandstof kosten en de te voorspellen kosten van verzekering en motorrijtuigenbelasting. De enige niet vaststaande post is dus die van brandstof. Echte adders onder het gras zijn er niet, wel een paar be perkingen. Het plan is alleen van toepassing op de model len 120 en 130, maar niet op de goedkoopste (105). Men mag in de driejarige looptijd bovendien niet meer dan 50.000 kilometer rijden, waar mee de gemiddelde automobi list overigens precies uitkomt volgens de statistieken. Het plan is geen verplichting - je kunt de auto natuurlijk ook anders financieren (wat duur der uitkomt) of gewoon con tant betalen. Opmerkelijk is dat geen all-risks-verzekering verplicht is, al draait de wa- verzekerde dan wel op voor eventuele schades die in de drie jaren van het plan optre den. Tenminste, als hij de ge garandeerde inruilprijs na drie jaar wil krijgen. SKODA FAVORIT Maar wat gebeurt er wanneer de nieuwe Skoda uitkomt? Dat is begin volgend jaar, en het gaat dan om de totaal nieuwe Favorit, die dit jaar (ADVERTENTIE) AUTOMOBIELBEDRIJF WIERINGA BALISTRAAT 53 - DEN HAAG - TEL. 070-462686 Drie jaar lang onderhoud volgens fabrieksrichtlijnen i Skoda-plan. nog op de thuismarkt en in toepassing is. Uitgangspunt is rally's wordt uitgeprobeerd, een inruilauto waarop vijf Die Favorit is een compacte mille geboden kan worden, voorwielaandrijver, welhaast Voor de nieuwe Skoda betaalt vanzelfsprekend veel moder- men dan 36 keer 325,10, en ner dan de huidige modellen, men krijgt na dne jaar weer die een historie van bijna 25 vijf mille inruilprijs terug, jaar achter zich hebben (met. Alle onderhoud en reparaties als stamvader de 1000 MB zijn nu bij voorbaat betaald, van 1964). Het nieuwe model De auto kost contant zal daardoor wel in een wat 11-595,-, dus in die drie jaar hogere prijsklasse komen, betaait de koper slechts Geen punt, verzekerde men 108,60 extra voor de gebo- ons, ook op zo'n Favorit kan men een nu aan te schaffen model voor de vooraf gega randeerde prijs inruilen. Om een idee te geven van de kosten geeft men als voor beeld de aanschaf van een Skoda 120 L, het goedkoopste model waarop het plan van den zekerheid; de vijf mille van de inruilauto krijgt men na drie jaar immers terug. Al leen behoor je eigenlijk nog het renteverlies (drie jaar op die vijf mille) bij de kosten op te tellen. Wie niets inruilt moet overigens wel met geld op tafel komen, want wette lijk verplicht moet tenminste 4250,- worden aanbetaald in dit voorbeeld. PETER FOKKER (ADVERTENTIE) AUTOMOBIELBEDRIJF ROMIJN B.V. MANDARIJNSTRAAT 48-66 - DEN HAAG - TEL. 684477 Het lijkt wat merkwaardig dat de laatste tijd in autoland de grootste strijd woedt in de klassen waarin de gemiddelde burger nooit zijn auto zal kunnen uitzoeken. Want die besteed, aldus de statistieken, wel steeds iets meer aan zijn nieuwe auto, maar toch nog hooguit een mille of vijf en twintig. Waarom dan elkaar om de oren slaan met steeds mooiere en modernere mo dellen van veertig mille tot dik over een ton? Wel, ener zijds wordt het belang van za kelijk aangeschafte auto's steeds groter, waarbij men niet naar nieuwprijs maar vooral naar kosten per kilo meter kijkt. Anderzijds „ma ken" die modellen het image van een merk, ook al hebben ze niet altijd een belangrijk aandeel in de verkopen. Vandaar dat ze, met Honda en Mitsubishi voorop en de hete adem van een ambitieu ze, goedkoop producerende Koreaanse industrie in de nek, zich op de hogere klassen gaan richten. Daar moeten met name de Europese mer ken weer overheen, om zich in stijl en kwaliteit te blijven onderscheiden. Zo blijven de maatstaven vaak toch datgene wat BMW en Mercedes te bieden hebben, hetgeen die twee weer noodzaakt hun ui terste best te blijven doen. Alle waar is naar .zijn geld, zegt de volkswijsheid. Als dat waar is legt het een enorme verplichting op de nieuwe BMW 5-serie die met de 520i begint. Dat BMW's niet goed koop zijn is overbekend, maar als je. er al één hebt wordt dat minder belangrijk - de inruil is ook goed, niet waar? Behalve dan als je net een eenvoudig 5-serie-model kon aanschaffen, die de ruim te achterin biedt welke een 3-' model mist. Voor een 518 is geen opvolger, maar zelfs het verschil tussen oude en nieu we 520i is groot. Het beslaat om precies te zijn tien mille op nieuwprijsbasis, nog zes mille meer als je vanaf een nieuwe 518 rekent. Trekt BMW klanten aan met de broodnodige vernieuwing van de 5-reeks, of stoot men ze af met een exorbitante prijsstij ging? Duidelijker dan ooit richt BMW zich op gedood verfde concurrent Mercedes, in dit geval met name op de reeks 200 tot 300 E. Daarbij vergetend, wellicht, dat de veel „eigen" rijders de aan sluiting missen. Maar, eerlijk is eerlijk, in een auto van deze klasse had een viercilin- der - zelfs de uitstekende nieuwe 1,8 liter - echt mis staan. BMW's kleinste zesci linder heeft met zijn 95 kW/ 129 pk al enige moeite om de fors gegroeide 5 op tempo te houden, maar hij biedt in elk geval de souplesse en mooi afgeronde loop die je van zo'n auto mag verwachten. De ac celeratie gaat soepel maar be paald niet bloedstollend. Kies je de kleinste motor om dat je bij het stoplicht nooit zo'n haast hebt, dan is 1:9 (loodvrij, normaal, gelukkig) haalbaar. Meen je met zo'n sportief geaarde klasse-auto voorop te moeten rijden dan houdt het met 1:7 k 8 echt wel op. Maar ja, een krachti ger 525i kost je ook bijna veertien mille meer. PETER FOKKER

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21