Auto's kunnen 26% goedkoper Actueel Vastgoed De Vries krijgt steun van CDA- partijvoorzitter oekoop: vuiltransport an overheid overlaten Pleidooi voor betere aanpak zware misdaad Appelsap ongeschikt voor kleine kinderen Kemp liet Gelders gif-afval verdwijnen EXTRA BIJLAGE KLAPPEN IN HET VERKEER OLOMBIAANS LIEGTUIG ERONGELUKT HET UVEER Belasting wellicht in strijd met EG-regel DEN „Commerciële ecten hebben een te invloed op aanleve- en transport van mo lk giftig vuil. De over- I zou moeten overwe- of het niet beter is de ele keten Van aanleve- tot en met verwer- g zelf ter hand te ne en op die manier risi- uit te sluiten". Deze praak deed burge- ister C. Goekoop van- tend bij de opening een themadag over [verwerking in Zuid- land in de Leidse dsgehoorzaal. gens Goekoop heeft de af- e in recreatiegebied Ze loot in Alphen bij voorbaat getoond dat de overheid op moment geen zicht en ep heeft op zaken als aanle ng en vervoer van vuil en overheden en controleren- nstanties te veel langs el- r heen werken. 'koop zei dat als de over heid alle schakels in het proces van aanlevering tot verwer king zelf in de hand heeft, de kosten van dat proces wel eens lager kunnen uitvallen dan nu het geval is. „Nu moet achter af worden gecontroleerd en. moeten er maatregelen worden genomen. Dat kost veel geld". Goekoop drong i op aan dat gemeenten in Zuid- Holland op korte termijn met elkaar overleggen over zijn voorstel. Gedeputeerde Van der Vlist liety verder weten dat de nieuwe vuilverbrandingsin stallatie in Zuid-Holland op de lokatie Ypenburg moet ko men. Daartoe heeft de Stuur groep die zich met dit vraag stuk bezig houdt vanochtend besloten. Zoetermeer moet als reserve achter de hand worden gehouden. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In elke politie regio moeten permanent men sen en middelen worden gere serveerd voor de bestrijding in teamverband van de zware, georganiseerde misdaad. De vorming van regionale opspo ringsteams moet zonodig dwin gend worden opgelegd. De vervolgings- en opsporingsbe voegdheid van de officieren van justitie dient voorts te worden uitgebreid zodat ze ook landelijk kunnen opere ren. Dit zijn enkele aanbevelingen van een werkgroep, die zich heeft ge bogen over een betere aanpak van de zware, georganiseerde misdaad. De overheid zal een deel Van de extra personeelskosten van het re gionale opsporingswerk voor zijn rekening moeten nemen, zo meent de werkgroep. Voorts is door de werkgroep de suggestie gedaan om de „buit", die bij de opsporing wordt achterhaald en die verkregen is in illegale handel (bijvoorbeeld drugshandel) aan te wenden voor de bekosting van de regionale teams. De regionale samenwerking mag volgens het advies niet betekenen, dat de teams zich beperken tot za ken die de grenzen van de eigen regio niet te buiten gaan. De aan pak van de zware, georganiseerde misdaad is immers „een zaak van de gehele Nederlandse politie", waarbij de betrokkenheid van enig korps „niet de enig beslissen de factor mag zijn bij de inschake ling van een korps bij een onder zoek". Vrijdag 18 maart 19? 79e jaargang no. 24066 Uilgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Losse nummers f. 1,10 Morgen veel bewolking en enige regen. Minimumtempe raturen van 0 tot 5 graden. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Matige tot krachti ge wind, draaiend van zuid oost naar zuidwest. Zon op: 06.45. zon onder 18.52; Hoog water Scheveningen: 03.47 en 15.58. laag water: 11.45 en 23.52. Zaterdag 26 maart verschijnt deze krant met de bijlage Vastgoed 1988 ;UTA Een Boeing 727 van de Co- biaanse luchtvaartmaatschappij Avi- i is gisteren tijdens een binnenlandse ht verongelukt. Gevreesd wordt dat rn van de 137 inzittenden de ramp lOI ft overleefd. Het toestel kwam boven 'berggebied in het noorden van het j in een storm terecht, stortte neer en we [g in brand. Er zijn nog geen reddings- >gen aangekomen op de plek des on- j. s. Onder de inzittenden zouden zich tX" |Stens 3i leden van twee voetbalteams ■en rooms-katholieke hulpbisschop be- - len. Een dalende produktie van groenten in West-Duits- land. Politieke onwil om in de glastuinbouw over te gaan tot het invoeren van collectieve verwarming. De stand van een proefgewas in de Denar-kas in Rijswijk en de wind, die weigert de zeilen te bollen van de kwekers van bolirissen. Actuele onderwer pen, die de agrarisch geïnteresseerde lezer vandaag ongetwijfeld leest in de land- en tuinbouwrubriek „In en om de kas". Een van de rubrieken in de Leidse Courant, waarmee dit dagblad zich onder scheidt van tal van andere kranten. De reden ook, waarom nu juist uitgerekend u besluit onze krant ook tot de uwe te maken. GRONINGEN - Appelsap kan door zijn overmaat aan vruchten suiker bij kleine kinderen leiden tot chronische diarree. Dit is met name het geval als in het voedsel te weinig vet voorkomt. 18 PAGINA'S Veel strijdliederen weerklonken gisteravond tijdens de protestbijeenkomst voor de Zuidafrikaanse ambassade. FOTO: JEROEN DE JONG Opluchting na uitstel executie zes zwarten DEN HAAG/PRETORIA Honderden mensen vielen el kaar gisteren op de trappen van het Zuidafrikaanse ge rechtshof huilend om de hals, nadat bekend was geworden dat de executie van de Zes vai^ Sharpeville was uitgesteld. He-j uitstel tot 18 april kwam op last van een lid van het Hoog gerechtshof, die meedeelde dat één van de getuigen gedwon gen was geweest een belasten de verklaring af te leggen. Op geluchte reacties volgden uit de hele wereld. Ook vanuit Den Haag, waar gistermiddag en gisteravond honderden mensen bijeen kwamen voor de Zuidafrikaanse ambassade. Verschillende sprekers, zoals het raadslid Jaap Huurman, Tweede Kamerlid Maarten van Traa en Jan ter Laak van Pax Christi, hielden het pu bliek echter voor dat de strijd tegen apartheid nog lang niet gestreden was. Opnieuw werd opgeroepen tot een boycot van Shell, van de KLM-vluchten op Johannesburg en van Zuid afrikaanse kolen. Pagina 5: Botha wil nog niet van clementie horen ALPHEN AAN DEN RIJN Het afvaltran- sportbedrijf Kemp uit Ha- zerswoude, hoofdverdach te in de gifvaten-zaak in Alphen aan den Rijn, blijkt in 1979 giftig afval uit de provincie Gelder land te hebben laten ver dwijnen. Bij een toevallige controle in een Gelderse kleurstoffenfa- briek bleek ruim twintig ton met zware metalen vervuild afval zoek, aldus een verkla ring van de provincie van ochtend. De provincie be trapte de afvaltransporteur vervolgens in 1984 op illegale import van bedrijfsafval uit Zuid-Holland. Het inge- nieursbedrijf Geologie uit Haarlem is vanmiddag al een geo-elektrisch onderzoek be gonnen op de gemeentelijke golfbaan bij Alphen aan den Rijn. Onder die baan zouden zich volgens getuigen ruim honderdduizend vaten zwaar verontreinigd afval bevin den. Gewerkt wordt met ap paratuur waarmee op ver schillende diepten metalen voorwerpen (vaten) kunnen worden opgespoord. Er wordt ook gebruik gemaakt van infra-rood. Milieu-des kundigen controleren met geigertellers radioactiviteit in de grond. Het onderzoek is maandag afgerond. Sinds gisteren hebben zich al diverse oude en nieuwe ge tuigen op het Alphense ge meentehuis gemeld. De pro vincie Zuid-Holland ziet ove rigens vooralsnog geen reden de Alphense golfbaan te slui ten. Het kamerlid Lankhorst (PPR) wil dat de overheid een nationale opsporingsactie naar illegale afvalstorten op touw zet, eventueel met tip geld. Pagina 4; „Eén omgekochte ambtenaar niet voldoende" De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): Dit concludeert drs. C.M.F. Kneepkens in een proefschrift waar op hij volgende week promoveert aan de universiteit van Gro ningen. Vruchtenduiker (fructose) is een koolhydraat dat niet altijd volledig door het lichaam kan worden opgenomen. De on verteerde fructose wordt in de dikke darm door de daar huizen de bacteriën tot gisting gebracht. Dat kan leiden tot allerlei klachten, zoals buikpijn, winderigheid en diarree. Appelsap is dan ook een drank die eigenlijk ongeschikt is voor kleine kinde ren. Hetzelfde geldt, aldus Kneepkens, overigens voor peresap. Die drank is niet in het onderzoek betrokken omdat daarvan veel minder gedronken wordt. DEN HAAG Personenauto's kun nen in ons land 26 procent goedko per worden, indien het Hof van Justitie van de EG de bijzondere verbruiksbelasting (bvb) zou afkeu ren. Voor de schatkist zou dat een strop betekenen van 1,5 tot 3 mil jard gulden. De Hoge Raad in Den Haag heeft het Europese Hof in Luxemburg in een ar rest van 9 maart gevraagd een uitspraak te doen over de mogelijke strijdigheid van de bvb met de EG-richtlijnen voor btw-heffing. De bvb bedraagt gemid deld 22 procent van de onbelaste prijs van eep auto. Over de autoprijs plus de bvb wordt de 20 procent btw geheven. Nederland is het enige land in de EG dat naast de btw een dergelijke belas ting kent. In de ons omringende landen zijn auto's dan ook aanmerkelijk goed koper. Eerdere uitspraken van het Hof wijzen erop dat de EG-richtlijnen niet toestaan dat naast de normale btw-hef fing nog eens een aanvullende omzetbe lasting wordt geheven. Het verdwijnen van de bvb zou betekenen dat de aan schafprijs van een personenauto met ge middeld een kwart omlaag kan, zijnde- 22 procent bvb plus de over de bvb ge heven btw. tairen op ndurese Jem rikaanse mi- verlaten vliegtuig dat gistéren in -duras ht. Van de airen wordt verwacht zij aan de ichten tus- het Nicara- inse leger Contra's deelne- 5: Lucht- val Hondu- op Nicara- anse troe- VERZET TEGEN BEZUINIGINGEN Zakelijk Rotterdam moet over de brug komen Leidse parkeergarage j j aan Morssingel of T Beestenmarkt I I OGB en reinigingsrechten ja omhoog in ly Koudekerk Ifa Twee dagen spektakel in j ja Holiday Inn 1 Leiden IV Middenstand Voorschoten klaagt over j mm vervuiling centrum IV Hervormden oecumeniseerden kerkorde niet Geen gehangen koe bij bezoek koningin KAMPEN - In Kampen zal met koninginnedag tijdens het be zoek van koningin Beatrix geen geslachte koe in de toren han gen, zoals een oud volksgebruik wil. Maar dat de Rijksvoorlich tingsdienst dit zou hebben verboden is „baarlijke nonsens", al dus gemeentevoorlichter Eduard Ehrhardt. De legende wil dat in het grijze verleden een levende koe naar boven werd gehesen om het gras op de torentrans op te vreten. Halverwege die tocht naar boven gaf de koe echter de geest. De suggestie om een ge slachte en opgevulde koe op te hangen is ook nu weer opgeko- n. Maar het programma is nog volop in discussie; het ophijsen van een dode koe wordt door allerlei instanties als niet beschouwd, aldus Ehrhardt. Iran hervat tankeroorlog AL-MANAMAH Iran heeft de tankeroorlog vanochtend in alle hevigheid hervat met aan vallen op een Noorse super tanker, een schip onder Singa porese vlag en een Japanse gastanker. Van het laatste schip wordt de volledige be manning vermist. Ook de ste denoorlog duurt onvermin derd voort; Iran schoot 24 ra ketten af op drie steden in het zuiden van Iraq en dat land stuurde op zijn beurt weer een raket richting Teheran. Vol gens de Iraakse president wil zijn land de stedenoorlog wel stoppen als ook Iran zijn mili taire operéties staakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-frac- tieleider De Vries heeft gisteren steun gekregen van de voorzitter van zijn partij, Wim van Velzen. Deze is het met De Vries eens dat „aan het in het kabinet gesloten akkoord (over het zogeheten maartpakket) een aantal haken en ogen zitten". Ook wijst Van Velzen erop dat de kamerfractie „tot taak heeft het kabi netsbeleid onder meer te toetsen op basis van ons verkiezingsprogram". De partijvoorzitter schrijft dit in zijn column in het blad CDA-Actueel. Hij herinnert in dit verband aan de verkie zingsbelofte van zijn partij dat er rust moet komen op het front van de sociale uitkerin gen. „Twijfel is er of het pak ket aan het criterium voldoet". Van Velzen doelt erop dat het kabinet onder meer heeft voorgesteld de bijstandsuitke ring voor mensen tussen 23 en 27 jaar te verlagen en de ver lengde werkloosheidsuitkering te beperken tot een half jaar. Ook is Van Velzen het met De Vries eens dat de koopkracht van de mensen met een mini muminkomen moet worden gehandhaafd. De belastingher vorming a la Oort en de basis verzekering tegen ziektekos ten a la Dekker mogen geen „onoplosbare knelpunten doen onstaan voor de laagstbetaal den". Van Velzen denkt daar bij met name aan de gezinnen met kinderen. „Voor kwetsba re groepen in de samenleving moeten vloeren van een vol doende niveau worden ge handhaafd". De partijvoorzitter lijkt zich niet helemaal achter De Vries te scharen in diens kritiek op de verlaging van de toptarie ven in de inkomstenbelasting. Dat laatste past, aldus Van Velzen, in de door de commis- sie-Oort voorgestelde vereen voudiging van de belastingen, „waarbij de financiering ervan op basis van het principe van solidariteit in hoge mate dient te geschieden door beperking van aftrekposten". De Vries heeft zich op het standpunt ge steld dat die financiering ge héél mqet geschieden door af schaffing van aftrekposten en dat het daarbij moet gaan om posten waar alleen de hoge in komens van profiteren. Aan het slot van zijn column bena drukt Van Velzen dat kabinet en fractie elk een eigen ver antwoordelijkheid hebben. tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllDllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliii LEIDEN Twee maal is er gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishande ling in het verkeer. Gistermiddag om twaalf uur schrok een automobilist uit Heukelum (Be tuwe) zo erg van een andere automobilist uit Leiden die roekeloos een bocht bij De Haven om kwam, dat hij uitstapte en de man enkele scheldwoorden toeriep. Dit veroorzaakte een ruzie en de automobilist kreeg een flinke klap van de Leidenaar. De man hield er pijn aan zijn borstbeen van over. 's Avonds rond zes uur reed een 29-jarige Leidse bromfietser op de kruising Surinamestraat-Sumatrastraat en schrok eveneens van een automobilist die plot seling met grote vaart de hoek om kwam. Ook dit veroorzaakte een flinke ruzie. De automobi list, een 25-jarige Leidenaar, stapte uit en maakte de bromfietser enkele verwijten. Hij gaf hem vervolgens een stomp in zijn gezicht. De man moest aan een gebroken neus behan deld worden. Om acht uur in de avond meldde de 25-jarige Leidenaar zich bij het politiebureau en bekende de mishandeling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiii Nijpels: „Het is geen Randstadnota" Botha wil nog niet van clementie horen In een open envelop zonder postzegel opsturen naar; de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1