Vaste auto veiling slaat aan Occasions na 100.000 km nog lang niet uitgeteld Steeds minder mankementen Slecht voorbeeld 18 MAART 1988 Klant: „Dag, ik wilde mijn auto verkopen". Verkoper: „Dat kan. Rijdt u hem maar even binnen Dat gebeurt en de verkoper loopt om de gele wagen heen, kijkt ostentatief naar het enige schrammetje en schudt z'n hoofd. Zijn dikste vineer legt hij boven op een goede band, alsof daar geen profiel meer aanwezig is. Vervolgens kijkt hij de klant aan met een blik waaruit oprecht medelijden moet spreken. „Ik zie het al. Tja, dat merk heeft niet zo'n beste reputatie en dit type is al helemaal niet zo populair. Zet u de motor eens aan! Nee, doe maar weer snel uit, ik hoor het al. Brrrr. Uit welk jaar is-ie? 1981? Oei, een jaar later is men in de fa briek pas wat aan die roest- problemen gaan doen. Weet u wat, ik geef u er tweeduizend gulden voor. En dan mag u nog in uw handen knijpen, want de tweedehandsmarkt is verzadigd. En deze maand is sowieso al een ongunstige tijd vanwege blablablabla De klant protesteert nog even, maar geldgebrek dwingt hem ertoe met dit te lage bedrag genoegen te nemen. Te koop De volgende dag staat de gele wagen te koop voor vijfdui zend gulden. „Is dat niet wat duur?", vraagt een klant aan de verkoper. „Meneer", begint deze met warme stem, „de vraag naar tweedehandswagens is juist in deze maand enorm. En van dit merk is deze auto altijd het populairste type geweest. Het bouwjaar is 1981, reeds een jaar daarvoor had men in de fabriek de laatste roestpro- blemen opgelost. Kijk maar, dit karretje is nog als nieuw, een droomkans. Moet u dat motortje horen, een naaima chine zeg ik u. Nee hoor, dat is geen krasje in de lak. Er is alleen iets van de overbodige extra bovenlaag af; je zou net hooguit een vlekje kunnen noemen De klant aarzelt. Hij heeft dringend een auto nodig en deze ziet er inderdaad niet slecht uit. Maar die prijs.... Meneerik zou niet te lang wachten met beslissen, want ik heb er vanmorgen ook al drie klanten voor gehad en die kunnen elk moment bellen", zegt de verkoper. De klant raakt in paniek, vraagt zich niet af waarom die drie klan ten niet direct zijn ingegaan op deze „droomkans" en hakt de knoop (om zijn hals) door. „Ik neem hem", piept hij met droge keel. Hij betaalt 25 pro cent van de koopsom aan, leent de rest tegen een hoge rente en laat zich ook nog voor veel geld een extra garan tie-tot-om-de-hoek aansmeren. Het acteursgezicht van de ver koper treedt nog één keer op: „Meneer, hier zult u geen spijt van krijgen, 't Is dat ik al een auto heb, anders had ik hem voor mezelf gehouden. Zeker voor dat gela". HERMAN JANSEN Betere aanpak autofraude De rijkspolitie voert sinds 1 maart actie tegen een be paalde vorm van autofrau de. Het gaat om het zoge heten „omkatten" van ge stolen wagens, waarbij die auto's worden voorzien van de gegevens van een wagen die total loss is verklaard. Bij aanrijdingen waar een wa gen total loss is gereden no teert de rijkspolitie voortaan onder meer het chassis- en voertuig-identificatienummer, die bij de Centrale Recherche Informatiedienst worden gecombineerd met ge gevens van verzekeringsmaat schappijen. De gemeentelijke politiekorpsen werken niet aan dit systeem mee. In 1987 zijn er in ons land 19.600 au to's gestolen. Daarvan zijn er 12.000 achterhaald. Van de rest verdwijnt een aantal naar het buitenland. De overige komen op de één of andere manier terug op de Neder landse wegen. De verzeke ringsmaatschappijen zijn vo rig jaar voor 160 miljoen gul den in het schip gegaan door deze georganiseerde vorm van criminaliteit. Daarvan zijn uiteindelijk de premiebetalers de dupe. (ADVERTENTIE) TOYOTA jaren beter. rjy- ISMJiIW TORENSTRAAT 97-107 DEN HAAG 070-468806 PARKWEG 33 VOORBURG 070-870600 JN •£eidóc6otvuvnt )e handelaren en particu- eren weten de weg naar Jeerlands eerste vaste au- oveiling in Barneveld al oed te vinden. Dat is over- uidelijk voor wie de grote eilinghal betreedt. Buiten euzen potentiële kopers ussen de door regen ge daagde auto's. Met een akdoekje vegen ze even •ver een ruit om te kunnen ien hoe het vehikel er van tinnen uitziet. )e Autoveiling Nederland AVN) heeft tien part-time nedewerkers in dienst, die 'ooral op de twee verkoopda- en in actie komen. Directeur )renth zegt tevreden te zijn 'ver de eerste verkoopdagen, lij vindt het vooral opval- end, dat voor de recente au- o's veel belangstelling is, ter- vijl de oudere exemplaren het iog minder goed doen. Auto's lie op vrijdag blijven staan, aan de eerstvolgende veiling- lag nog een keer. Lukt het de veilingmeesters dan nog niet >m de wagen te verkopen, 'an gaat het voertuig retour naar de eigenaar. „We hebben een keer zeventig procent van de auto's ver kocht. Daar zijn wé natuurlijk tevreden over. Maar ik denk, dat het toen met name was te danken aan de gigantische op komst. In de toekomst ver wacht ik, dat we per veiling dag vijftig procent van de honderd vijftig auto's kwijt ra ken", vertelt Drenth. Op de kijkdagen trekt het terrein rond het veilinggebouw aan de Baron van Nagellstraat veel mensen. Velen brengen daarna een schriftelijk bod uit op de auto's. Dat is een moge lijkheid voor mensen die op maandag en donderdag geen kans zien zelf te komen. Van maandag tot en met vrijdag is de autoveiling voor kijkers toegankelijk tussen tien en vijf uur. Geveild wordt er op donderdag en vrijdag tussen half twaalf en half vijf. VOORAL MANNEN Het publiek bestaat voor een deel uit handelaren. Maar de particulier die op zoek is naar een „nieuwe" auto is ook vol op vertegenwoordigd. In de zaal zijn het de mannen die de dienst uitmaken. Vrouwen vind je vooral achter de kof fie- en broodjesbar en achter de receptie. De veilingmeesters hoeven bij de meeste auto's niet lang te wachten op een hoger bod na de eerste inzet, die zij meestal zelf noemen. De eerste wagen, een Renault 18 GTL station car uit 1985 met 86.000 kilo meter op de teller, brengt uit eindelijk tien mille op. De veilingmeesters hadden de wagen ingezet op 8.500. Af hankelijk van de aanvang- sprijs gaan de bieders met 100, 250, 500 of 1000 gulden omhoog. Een Mazda 626 die sel uit 1985 met dik 150.000 kilometer onder de wielen ra ken de veilingmeesters niet kwijt. Op het eerste bedrag van 9500 gulden gaat nie mand in. De veilingmeester probeert het nog even voor duizend gulden minder, maar ook dan gaat geen hand in de lucht. Nadat zo'n dertig auto's de revue zijn gepasseerd rijdt een Mercedes 240 diesel uit 1981 naar binnen. De part-time medewerker van de autovei ling heeft moeite met de draai en schampt de muur bijna. Met een paar keer insteken heeft de chauffeur meer suc ces. Bij de eerstvolgende Mer cedes staan twee andere me dewerkers op de uitkijk of de wagen de muur niet raakt. Het gaat goed. De auto brengt meer dan dertig mille op. De meeste wagens brengen al gauw een dikke tien mille op. Een enkele wagen verwisselt van eigenaar voor twee- tot zesduizend gulden. Veel van de handelaren komen met z'n tweeén naar de AVN. Wel licht uit veiligheidsoverwegin gen. Per auto moet dezelfde dag nog duizend gulden worden aanbetaald. Binnen de volgende 24 uur moet de rest van het bedrag worden betaald. In de hal is een klein postkan toortje gevestigd voor de overschrijving van het kente kenbewijs. De auto kan dan meteen worden meegenomen. Verder is een verzekerings maatschappij present, waar de verplichte wa-verzekering kan worden afgesloten. Een trans portbedrijf kan eventueel zor gen voor vervoer van de ge kochte auto('s) van Barneveld naar de plaats van herkomst van de handelaar of particu lier. TIJS VAN DEN BRINK (ADVERTENTIE) Wat mooi oogthoeft nog niet goed te zijn. Een auto kopen zonder deze compleet dus niet alleen apk) te laten keuren, betekent onnodig risico nemen. Voor de deskundigen van de ANWB technokeuring blijven weinig gebreken onopgemerkt. Zij kruipen al dan niet gewapend met fijngevoelige meetapparatuur in, onder en op elke wagen. FOTO'S: CEES VERKERK to's draaien tegenwoordig dank zij minder mestproble men en een soepeler motor voor 200.000 km of meer hun pook niet om. Minder gereden kilometers maakt eerf wagen in het alge- mee,n wel aantrekkelijker dan een km-vreter, maar zelfs bij een gelijke stand en conditie is er vaak prijsverschil. „Er is niet één prijs voor een bepaal de |iuto", vertelt ANWB-des- kundige Van Driest. „Bij dea lers A, B en C is er ook al ver schil ten gevolge van de in- ruilprijs. Dat is een foutief uitgangspunt. Zo'n verkapte korting op de nieuwprijs zou men niet mogen verhalen op de tweede of derde eigenaar van de (inruil)wagen. En als je gagt inruilen en je koopt een gebruikte auto, dan moet je de totale transactie in ogen schouw nemen". Waarmee Van Driest maar wil aange ven, dat als je te veel voor je volgende auto moet betalen maar je krijgt ook een hoge inruilprijs, je er nog zo slecht niet vanaf komt. „Het beste is dat je eerst gaat „shoppen", bij een aantal verkooppunten gaat kijken, zodat je de inruil en verkoopprijzen kunt verge lijken. Echte kneuzen komen nu veel minder voor dan voorheen. Met een jonge auto en een dealergarantie kom je al een heel eind. En wie een auto eerst wil laten keuren (bijvoorbeeld door de ANWB, red.) moet zich niet laten af schrikken als de verkoper zegt dat dat niet nodig is of veel te lang duurt. Gewoon bellen". HERMAN JANSEN ie ANWB brengt in sa- lenwerking met de BO- AG elke twee maanden n boekje uit met actuele ;htprijzen voor gebruikte ito's tot en met een leef- yerjjd van vijf jaar. Vermeld orden de nieuwprijs van k merk en type, de globa- inruilwaarde en de reële aagprijs die men bij aan- ;haf van zo'n occasion ~eTan verwachten. NWB en BOVAG zijn daar- j voor benzine-versies uitge- an van wagens die per jaar ).000 kilometer hebben gere- :n. Dat betekent na vijf jaar JO.OOO kilometer. Is dat nog eeds de gevreesde eind- ens? Vroeger immers schat- men de overlevingskansen in een motor die een ton draaid laag in. Veel po- itiële kopers durfden een agen met 80.000 km op de lier al amper meer over te imen. Reden voor menige :rkopende partij om de kilo- eterstand ongemerkt terug draaien, iets dat nu nog eeds op grote schaal gebeurt, e heer H.P. van Driest van :t kenniscentrum voertuig- chniek van de ANWB geeft e dat dat terugdraaien van kilometerstand zelfs bij de cure ANWB-keuringen niet imaar ontdekt wordt. Hoog- kan een te lage km-stand tegenspraak zijn met het luwjaar of de „versleten" aat van een auto, of onder- ':len daarvan. Het probleem j klachten is bovendien: aar is het terugdraaien ge- :urd? Een autoverkoper zal atuurlijk in veel gevallen ggen dat hij de wagen „zo" :eft ingenomen. Onschuldig is. Van Driest: „BMW is er- ee bezig dat je alleen via de :aler-organisatie wat aan die lometer-afstelling kunt jen. Er zouden een soort rtificaten van de officiële n-standen moeten zijn. anuit de autobranche zou je initiatieven verwachten, daar wacht men op tappen van de overheid". [ERSTANDIG? lijft de vraag of een auto die iht een ton of meer heeft gelopen" nog een verstandi- e' koop kan zijn. Dat hangt an veel dingen af, zoals het puwjaar en de conditie van b vierwieler; maar veel au- Als je een tweedehandswa gen wilt kopen is het niet voldoende om een uitvoe rig gekeurde auto bij een vertrouwd adres te kopen; belangrijk is ook dat je van tevoren bekijkt welke wa gen je leuk vindt en welke wagen je kunt betalen. Daarnaast kan het ook geen kwaad om je via kriti sche autotesten en repara tie-onderzoeken een beeld te vormen van wat wel eens de absolute afra der dan wel de absolute aanprijzer uit het gevarieer de auto-aanbod kan zijn. Ten behoeve van rijdend Ne derland heeft de Consumen tenbond een autopanel van 8000 mensen de mankemen ten laten bijhouden die hun auto (20 merken, gekocht vóór 1986) gedurende het jaar 1986 vertoonde. Het pro bleem van roestvorming is daarbij buiten beschouwing gelaten. Veel mankementen kwamen voor bij types van alle Franse merken (maar Peugeot beduidend minder dan de andere), Alfa Romeo, Fiat, Hyundai, Lada (andere Oostblokmerken zijn maar niet eens onderzocht), Opel (Kadett), Volvo en VW. Alle gegevens over 1986 staan in het februari-nummer 1988 van de Consumentengids, waarbij zij vermeld dat waar sprake was van ongelijke om standigheden de cijfers eerlijk zijn gecorrigeerd. Meer mankementen bij het ene merk of type wil niet au tomatisch zeggen dat de eige naar ervan vaker naar de ga rage moet of meer kosten heeft dan de eigenaar van een merk of type met minder mankementen. Veel hangt af van de aard van elk manke ment en de oplettendheid van de monteur tijdens een gewo ne onderhoudsbeurt. Alle nieuwe typen kunnen natuur lijk een gunstiger beeld geven en de meeste zulen dat ook wel doen, omdat zelfs de hardnekkigste fabrikant leert van zijn fouten. De Consumentenbond con stateert dat een auto in 1980 nog gemiddeld 2,8 manke menten vertoonde en in 1986 nog maar 1,7. Het gemiddeld garagebezoek liep in die zeven jaar terug van 3,3 keer naar 2,5 en de gevallen van pech onderweg van 0,20 naar 0,14. De Consumentenbond heeft ook een top-10 gemaakt van in 1986 meest voorkomende mankementen bij de 8000 au to's uit het onderzoek. Bij 16 procent van de auto's traden problemen op met de rem- trommel, -schijf, -voering en - blok. Bij 10 procent moesten de voorbanden vervangen worden. 9 procent had last van defecte ruitewissers, - sproeier of -interval. Andere „populaire" mankementen waren voorwieluitlijning en wielbalans, uitlaatdemper (8 procent), carrosserie alge meen, buitenverlichting en carburateur (6 procent) en uit laat (5 procent) Onderzoeksresultaten Geteste types zonder manke menten in 1986 waren de: Mazda 823 HB 1.3 vanaf 11- ■82 Mitsubishi Colt 1.2/1.5 vanaj 1984 Mitsubishi Lancer 1.2/1.5 vanaf 3- 84 Nissan Micra Nissan Sunny 1.4/1.5 Toyota Corolla 1.3/1.6 7-'83 tot '85 Toyota Starlet vanaf '85 VW Golf 1.6 vanaf 9-'83 VW Jetta 1.3/1.6 vanaf 12-'83 Geteste types met (gemiddeld) slechts één mankement in 1986 waren de: Citroen BX 19 diesel (wielop hanging) Ford Fiësta (handrem) Honda Accord 1.6 tot 11-'85 (waterpomp) Honda Civic (radiator) Mazda 626 1.6 vanaf 1983 (versnellingsbak) Mazda 626 2.0 vanaf 1983 (slotenj Mitsubishi Galant 1.6 vanaj 9-'84 (stuurkolom en stuur huis) Mitsubishi Lancer 1.2/1.4 tot 3-'84 (uitlaatknaldemper) Opel Corsa (ruitewisser, - sproeier) Toyota Carina 1.6 vanaf '84 (voorwieluitlijning/wielbalans) Toyota Corolla 1.3 vanaf '85 (zuiger/veren). Geteste auto's van vóór 1986 met de minste mankementen in twéé jaar waren de Mazda 626 1.6 (vanaf 1983), de Mit subishi's Colt 1.2 (vanaf 3- 84), Galant 1.6 (vanaf 9-'84) en Lancer 1.2/1.5 (vanaf 3- '84) en de Toyota Corolla 1.3/ 1.6 (7-'83 tot '85).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19