Omwegen Holiday Inn Leiden ziet er van binnen en buiten heel anders uit Helmbeplanting strijdmiddel tegen verstuivende duinen Opening nieuw centrum geneesmiddelonderzoek BEIDEN OMGEVING QeidMQowumt VRIJDAG 18 MAART 1988 PAGINA 13 Op mijn onnvcjicn door stad on land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen ^nH wie u graag in deze rubriek zou willen ml tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HRl isTMMB - 12 22 44 op toestel 10. ilnor Ton Pirtrrs n^TWEE DAGEN ENORM SPEKTAKEL BINNEN 20-JARIG HOTELCOMPLEX I >che done e Dai t dia' ite. E ba >u» a T A J«J n Jo Het is geen grapje dat ik je iu vertel, maar er was hier jas nog iemand die in jaren liet meer als gast bij ons was jeweest en die nu de nieuwe ra?ade zag en hij zei, ongelo- jen, „Ik wist niet dat er twee loliday Inns in Leiden wa- •en Ik bedoel maar: er is luidelijk een nieuw gezicht intstaan aan de Plesman- aan". Max J.R.Worms, met Amerikaanse snelheid en lunctuele efficiency aange- iuid als General Manager Wan Holiday Inn Leiden, '«maakt zware tijden mee. In Ie subtropische Holidome 5 Inns overdekte, weelderige jlantentuin met een Caraïbi- he inslag in een bedrijf vaarvan hij zoiets als de kan selier is zat hij bij dit ge- iprek niet echt op z'n gemak, ir Sen beetje would be nerveus lefeelfs. „Wat doe ik nou weer!" Worms was bezig twee zakjes iiiiker in z'n koffie te ledi- ;en. ofschoon hij normaal lan hooguit één zakje vol- loende heeft. „Niet erg loor", stelde ik hem gerust; ,ik zit weieens met twee si- ;aretten tussen m'n lippen, ils ik met m'n gedachten er- jens anders ben". Max Worms, een man die merkelijk iedereen vriende- ijk en adequaat op z'n ge- nak kan stellen, glimlachte. .Maar toch zal ik blii zijn ih. hallo!, goeiemiddag! (tot >en bekende, zakelijke pas- iant in een glanzend semi- naatkostuum met 'n kaartje ip z'n revers; waarschijnlijk n recidive deelnemer aan n seminar) als ik weer ;ewoon een hotel kan run- len. Ik heb nu het gevoel een bouwpastoor te zijn, n bouwondernemer". Een ian, die op het moment rust loch duur kent. Morgen, za- lerdag, en de zondag daarop itaat de Inn op z'n kop. Dan :eerst er het „Eerste Leidse .port- en Spel Spektakel". 6000 mensen worden daarop verwacht. Komt dat zien, komt dat zien. En vol is vol. iui u evenementenhal die, 5 beide dagen, om 10 uur open- n ee' ;aat en om 18.00 uur weer eer Holiday Inn Leiden na 20 jaar. Thomas Voight (links) en Max Worms zijn content met het „nieuwe produkt". FOTO: WIM VAN NOORT sluit. Holiday Inn Leiden be staat 20 jaar. Live radiouitzendingen van regionale Radio West en bloedeigen Omroep Rijnland. Muzikale erupties van een discotheek die de chronisch rokende cowboy op de nabije verfoeilijke reuzenmast als patroon heeft. Een regen van „prachtige videoclips", optre dens van figuren, „bekend van radio en tv", tal van showblocs met kwissen onder leiding van de ravissant ogende presentatrice Myrna Goossen (die zich „speciaal voor dit doel een ogenblik heeft kunnen vrijmaken"). Daar zullen ook zijn de Ne derlandse Randy Crawford. Michael Jackson. Frank Si natra, met om zich heen 20 breakdancers. Zondag komt ook de supermeidengroep Frizzle Sizzle. Er is achter grondmuziek en, zondag, een sterrenslag van Leidse „Pro minenten-, sporters-, over- heids- en toeristische teams". En dan die Tombola, waar van de opbrengst ten goede komt aan de Gehandicapten Sportvereniging De Sleutels, die een eigen clubhuis wil beginnen overigens een tombola met de schitterend ste prijzen, zoals een vloerbe dekking ter waarde van 2500 gulden. Een cavalcade van jewelste, twee dagen lang. Ertussen door gratis schmin ken voor kinderen, damsi- multaan met de onpeilbare Jannes van der Wal, pijl en boogschieten, uitdeling van gratis ballonnen, een fitness race, bowlingtoernooi. Zon dagmiddag de cheque voor De Sleutels, overhandigd door de weer even overge wipte Myrna Goossen. U be taalt per dag slechts een toe gangsprijsje van even me^r dan zeven gulden. Investering 10 mil joen Max Worms wiste zich giste ren, bij een lichte lunch met chicken salad, even het voor hoofd. En dat alles, omdat Holiday Inn Leiden 20 jaar bestaat en nu als nieuw uit een 5 jarenplan tevoorschijn is gekomen. Een investering van 10 miljoen gulden, vanaf '83. Worms: „Daar hadden we ook een extra hotel voor neer kunnen zetten, maar we vonden dit een beter idee". Het begon ruim 20 jaar gele den. Toen kwam, vanover de Atlantische Oceaan, Thomas N.Voight als een apostel nóar Europa, de oude wereld. Voight had toen al 10 jaar er varing in de Holiday Inn- groep in Noord-Amerika. Hij vloog over. belandde in Lei den en stichtte daar de moe- der-Holiday Inn van Europa, de eerste vestiging van de H.Inngroep buiten Amerika. Z'n kennis van het Neder lands was destijds nihil, maar de Leidse bestuurderen haal den hem in als een welkome vreemde vorst wiens initia tief een problemengemeente tot heil en zegen zou kunnen strekken. Vandaag is hij franchise holder van de Leidse Inn. Hij opereert dus zelfstandig, maar huldigt de opvattingen van de enige en ongedeelde Holiday Inn-ke- ten die zo'n 1700 vestigingen telt. H.I.Leiden maakte sindsdien 7 vette en 7 magere jaren mee. Een cyclus. Het ging op en af, beïnvloed door een oliecrisis, door hotelvesti gingen op en nabij Schiphol. Daar was toen ook Martin Spaargaren met z'n eigen ideeën die soms botsten met die van Thomas Voight. Op 1 april '80 kreeg Max Worms (van H.I.Utrecht) de job. „Het leek even op een 1 aprilgrap, en niemand nam me serieus. Nou ja, grapje. Want zo was het natuurlijk nou weer ook niet. Ik heb de stichting van de Holidome meegemaakt, een nieuwe uit daging om mee te gaan wer ken. Het is gelukt, ook met dat racket center. Er is veel gedaan in die eerste tijd ook, in de sfeer van grote partijen en happenings (Fats Domi no). Intussen is een goeie staf opgebouwd van verantwoor delijke mensen die onze H.I- Leiden schragen. Een vrien delijke bediening en service, Amerikaans met een Europe se doorwerking. Vandaag hebben we 100 medewerkers in vaste dienst en ca. 100 am bulante parttimers bij gele genheden". Een programma van ver nieuwingen is nu afgerond, op grond van renovatie. Alle kamers zijn vernieuwd, een volledige installatie is up to date gemaakt. Nieuw par keerterrein. Aan de buiten kant nieuw en gedeeltelijk ook van binnen (de Pirate Ship Bar, onder andere, met een counter in de vorm var. een grote, weerspannige sloep, die met alcohol-energie en onder sterrenbeelden wordt voortbewogen; als je even niet goed kijkt). Opmerkelijk is de bijdrage van mrs. Katey Voight, de echtgenote van de grijze franchise holder. Zij muntte uit als designer, ontwerpster van vele facetten van de ver- nieuwe Inn. Met vrouwelijke nishing touch. Niet slechts qua nieuwe kleuren en bouwkunstige liflafjes. Ze gaf ook, in overleg met experts op het gebied van de binnen huisarchitectuur, vorm aan de nieuwe lobby en aan de nieuwe toiletgroepen langs de lange gangen met al die vergadervertrekken, groot en klein, die Hollandse namen dragen. De toiletgroepen zijn een sanitair toonbeeld van uiterst smaakvol comfort in gedempt grijs marmer, met subliem tegelwerk en han gende dinges. Je kunt er gaan zitten op een gemak dat z'n tijd, althans in Leiden, vooruit is. Ook de afgebaken de pissoirs getuigen van een kies separaat inzicht. Het is er. terzijde, kraakhelder en tegelijk een koele verrukking voor het oog van de vluchti ge bezoeker. Holiday Inn heeft geen facet van de be diening overgeslagen en mrs.Katey verleende er graag haar inzicht aan. De nieuwe aanblik van H.I- Leiden is van buiten verder ontworpen door de Ameri kaanse architect van de H.I- moedermaatschappij in Memphis. Buiten, vóór de vernieuwde en grootsere en tree, is men nog bezig met de aanleg van een rond plant soen. Volgende week komt daar een spuitende fontein bij, als kunstwerk. Waarom dit alles? Waarom een investering van 10 mil joen, in een tijd dat bijna overal de hotels als sneeuw klokjes uit de koude grond komen? Max Worms veront schuldigde zich bijna. „Het is een proces in de hotellerie dat niet meer te stoppen is. De markt heeft zich nu ge stabiliseerd. Positief kunnen we zien. dat de hele recrea tieve, toeristische markt nog steeds groeiende is in een wereld die steeds kleiner wordt, en we krijgen steeds meer vrije tijd. Daarbij zijn wij als H.I.Leiden lid van de grootste hotelorganisatie ter wereld. Daarbij hebben we een bepaalde basis via de miljoenen van een uniek, volkomen geautomatiseerd reserveringssysteem, een stuk business binnen de we reldwijde organisatie, dat ons vleugels geeft. In een mum van tijd boek je over van Leiden naar Reijkjavik. Ze ker voor zakenlui is dat een enorme link". De situatie ad hoe: nieuwe Elannen bij H.I.Leiden; uit- reiding. Maar nu worden, nogmaals, eigenlijk al jaren, stappen op de plaats ge maakt. Max Worms: „Door de overcapaciteit van hotel bedden in de randstad hou den we die plannen even op een sudderplaatje. Buurman Van der Valk bouwt naast ons verder, met een motel. Toch is Van der Valk een an der marktsegment, een goed Êrodukt op 3 sterrenniveau innen een sterke keten. Maar heel wat anders dan H.I., met 4 sterren. Ook de Bastionhotels kennen wij niet als directe concurrenten. Het formaat en de instelling zijn anders. In principe hebben wij fiducie in de toekomst. Als de bom niet valt, kan het hier niet misgaan. Er is een hoop gebeurd, en het is weer een ander bedrijf geworden. We hebben nu weer een „echte winkel" en een ande re uitstraling meteen". Over een paar dagen is Max Worms weer de oude. Dan gaan hij en de zijnen in „het nieuw" gewoon weer verder. En daarbij „even goed uitkij ken". [inder Ongelukken Wassenaar Tl 'ASSENAAR Het aan- tlt verkeersongevallen is Wassenaar gedaald. Dat Sjkt uit het jaarverslag ter 1987 van de Wasse- jarse politie. Tevens *ofcrden er in 1987 bijna Tee keer zoveel proces- ji-verbaal opgemaakt rwei opzichte van 1986. betrder is er erg veel vals rm geweest. Bij de ldkamer van de politie tarnen 957 alarmmel- tocl igen binnen, waarvan ver(( slechts 10 terecht aan- ui ven dat inbrekers actief imu iren. De Wassenaarse ga litie noemt die ontwik- ling onrustbarend en traa erweegt maatregelen, ïtpoj de enkele keren dat Bet alarm terecht werd naj geven (vooral in sport- Tui^ntines) konden de in- ekers niet eens direct Drden aangehouden. 1987 kwamen in totaal 899 "keersongevallen ter kennis de politie. Een verminde- van 70 ten opzichte van rig jaar. Zowel in 1986 als in 17 waren er 4 ongevallen t dodelijke afloop. Het aan- doorrijdingen na aanrijding 'Geminderde van 141 naar 120. de door de toename van het ital snelheidscontrolles in issenaar werden in 1987 on- veer 4000 processen-verbaal uitgereikt dan het jaar Met een computer kon stroom worden verwerkt, •lgens de politieleiding zal k in 1988 intensief met de ,u «radar op de Rijksstraatweg diverse binnenwegen en liproutes gewerkt worden. Jt aantal misdrijven dat de Jjherche ter kennis kwam !f vrijwel gelijk; 1384 ge- 1986 en 1400 misdrij- in 1987. De meest voorko- ide delicten waren diefstal auto's (326 keer), diefstal een fiets of bromfiets (266 en diefstal uit een wo- 'g (150). Het oplossingsper- itage zakte van 27,6 procent 1986 naar 13.9 in 1987 'itgC /oor. ?e! 'l peljii M in btei Je T Hen meen, in d er) LEIDEN Het nieuwe cen trum voor Humaan genees middelonderzoek van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden is geopend. Het centrum heeft tot doel het doen van farmaco logische onderzoek bij gezonde personen en het ondersteunen van medicijnenonderzoek bij patiënten. Het centrum is gevestigd op het terrein van het AZL en is opgericht door het AZL en het centrum voor Biofarmaceuti- sche Wetenschappen. Door het ministerie van ónderwijs en Wetenschappen wordt het centrum in zijn geheel tot 1993 gesubsidieerd. Men ontvangt zo'n 900.000 gulden per jaar. Hierdoor is het mogelijk eigen onderzoek uit te voeren en on- afhandelijk te werken van de geneesmiddelenindustrie. Dr. Cohen is het hoofd van de het nieuwe centrum. Het centrum is al enige tijd in gebruik en volgens dr. Cohen zijn het vooral studenten die Zij krijgen daarvoor honderd gulden per dag. „Dat moet vooral gezien worden als een ongemakkentoeslag", aldus Cohen. Toch heeft het cen trum goede faciliteiten voor de vrijwillige medewerkers. Er is een comfortabele verblijfs- ruimte en er zijn voldoende bedden. Ook is 24 uur per dag een arts aanwezig. Dit bete kent echter niet, dat iedereen zo vaak als hij wil als vrijwilli ger aan een onderzoek kan meedoen. Men mag één keer per half jaar deelnemen aan een onderzoek en moet dan van tevoren gekeurd zijn. Oók wordt duidelijk verteld wat er gaat gebeuren en alles komt op schrift te staan. Het merendeel van de onderzoeken betreft medicijnen die in een huisart senpraktijk worden gebruikt. Ter gelegenheid van de ope ning werd er aansluitend een symposium gehouden dat door professor dr. D.D. Breimer. hoogleraar in de Farmacologie en voorzitter van het bestuur van het centrum, werd geo pend. Het symposium had de titel: „De rol van de gezonde vrijwilliger bij geneesmidde londerzoek en -ontwikkeling". Vijftien playbackers in Rijpwetering RIJPWETERING Voor de Play Back show die morgenavond in het Dorpshuis van Rijpwete ring wordt gehouden ten bate van de Alkemadese Stichting Geestelijk Ge handicapt Kind GGK hebben zich al vijftien gerenommeerde playbac kers aangemeld. Het ge luid wordt verzorgd door de plaatselijke disco „Happy Station". De Olympische vedette uit Oud Ade, Monique Vel- zenboer, die oorspronke lijk zitting zou nemen in de uit vier personen be staande jury heeft moeten afzeggen, wegens verplichtingen elders. Haar plaats wordt inge nomen door haar dorps- genote, Marian Vlasveld, nederlands kampioene langlaufen en winnares van de landelijke Win- terthriathlon. De overige juryleden zijn: Jan Sie- merink Nederlands in door kampioen tennis), Gert-Jan Onvlee (redac teur Leidse Courant) en een vertegenwoordiger van Platenmaatschappij CBS. De deelname is gra tis. Wie zich alsnog wil aanmelden als playbac- ker kan dat zo spoedig mogelijk doen op tele foonnummer 01712-8076. De aanvang van de in to taal vier uur durende show is zaterdagavond om 19.00 uur. De toe gangsprijs voor kinderen jonger dan twaalf jaar bedraagt één gulden. Be langstellenden worden in de gelegenheid gesteld om een gift aan de GGK ter beschikking te stel len. OOSTVOORNE Om dat ons lage land het hoofd boven water houdt dankzij zandhopen langs de kust, vormen aanleg en onderhoud van dui nen een belangrijk stukje Rijksbeleid. Geregeld wordt daarom onderzoek gedaan naar de manier waarop we onszelf het beste tegen het wassende water kunnen bescher men. Donderdag werd in Brielle een themadag ge houden, waar nieuwe in zichten over het vastleg gen van duinen door helmbeplanting bespro ken werden. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) voltooide bo vendien 's middags sym bolisch de duinverzwa ring van Voorne, die in het kader van de Delta wet is aangebracht. De dag was georganiseerd door waterschap De Brielse Dijkring en Rijkswaterstaat. Een belangrijk onderdeel van het programma was de be spreking van de resultaten van het „wetenschappelijk biologisch onderzoek helm en duinbeplanting", waarvan de resultaten deze dag be kend werden gemaakt. De studie is uitgevoerd door het Instituut voor Oecologisch Onderzoek (IOO) te Oost- voorne. Organisator en voorzitter van de themadag drs. C.F. van de Watering van de dienst Weg en Waterbouwkunde in Delft vertelt over het onderzoek: De conditie van de duinen hangst sterk samen met de kwaliteit van de helmbeplanting. „Het feit dat de helmplantjes soms niet goed wilden groei en op de duinen vormde al jarenlang een probleem. Het bleek dat op plaatsen waar duinen niet worden bestoven door nieuw zand, de helm be gon weg te kwijnen. Dat vormde elk jaar opnieuw een schadepost voor duinbeheer- ders, omdat ze steeds nieuwe helmplantjes moesten poten. In de jaren zeventig besloot men hulp van deskundigen in te roepen en ten slotte werd het Instituut voor Oe cologisch onderzoek bereid gevonden een uitgebreid on derzoek uit te voeren". „Daaruit kwam onder meer naar voren dat de helmplant wordt aangetast door een klein schadelijk aaltje dat zich in het zand bevindt. Wordt een duinenrij nu vol doende bestoven met nieuw zand, dan kan het plantje als het ware vluchten door steeds in een volgende laag zand door te groeien. Ge beurt dat echter niet, dan hebben de aaltjes ruim schoots de tijd zich aan de helm tegoed te doen. Het IOO ontdekte, dat je voor het ophogen van duinen geen duinzand moet gebruiken, dat vaak al besmet is met FOTO. PERSUNIE dergelijke micro-organismen, maar zand van elders. Zo is voor de duinen in Voorne zand uit het Haringvliet ge haald". „Verder hebben we door het onderzoek meer inzicht ge kregen in de wijze van plan ten. Helmplantjes kun je po ten en zaaien en je kunt ook stengeldelen je zou ze stekjes kunnen noemen in de grond stoppen. Afhanke lijk van de omstandigheden kun je een van deze drie me thoden gebruiken. Bij veel verstuiving ga je bijvoorbeeld niet zaaien. Het gevolg is dat duinbeheerders gerichter te werk kunnen gaan". Uit monsters die het IOO nam van duinen op verschil lende plaatsen aan de Neder landse kust, bleek dat ook el ders dezelfde problemen wa ren met micro-organismen. Volgens Van de Watering zijn daarom de nieuwe in zichten aan de hele kust bruikbaar „en wellicht is er ook in het buitenland belang stelling voor het onderzoek Het feit dat de zeespiegel sneller stijgt dan aanvanke lijk werd aangenomen, heeft volgens Van de Watering geen directe rol gespeeld bij het onderzoek. „Maar in de toekomst zullen de resultaten van deze studie daarbij zeker van pas komen", stelt hij. „We moeten die zeespiegel stijging in de gaten blijven houden. Vroeger nam men een stijging van twintig cen timeter per eeuw aan. Nu zijn dat er veertig. Een nog grotere stijging is niet on denkbaar. Het kan zijn dat de hoogte van de duinen over vijftig of zestig jaar weer bij gesteld moet worden en de resultaten van het helmon- derzoek zullen dan zeker nuttig zijn". Het ophogen van de duinen tot „deltahoogte" in het kader van de Deltawet moet in 1990 klaar zijn. Behalve op bovengenoemd onderzoek werd tijdens de themadag ingegaan op de kustverdedigingsproblemen van Voorne in het verleden, op de technische aspecten van kustverdediging en op hulpmiddelen als „remote sensing" het bijhouden van de groei van de helm plantjes door een speciaal soort luchtfotografie. PETRA DE VRIES Kantoren op Den Deyl WASSENAAR De ont wikkelingsmaatschappij Anva Vastgoed BV uit Nieuw-Vennep en de make laarskantoren Nieboer en van Kuijen en het Wasse naarse makelaarskantoor Schouwenhage zijn van plan om aan de Rijksstraatweg in Wassenaar, op de plaats waar vroeger Autorama, en later Torro stond, een kantoren- centrum te bouwen. Het is de bedoeling dat het kantoren- centrum „Deylzicht" in twee fasen wordt gebouwd. In de eerste bouwfase komt er een drie verdiepingen hoog ge bouw parallel aan de Rijks straatweg te staan, en een twee verdiepingen hoog ge bouw er achter. Wanneer deze twee gebou wen, die moeten komen op de plaats waar het tien jaan geleden afgebrande restau rant Deylzicht stond, zijn ge bouwd, wil men pas begin nen aan het afbreken van het oude Autorama-gebouw. Op die plek wil men dan twee haaks op de Rijksstraat weg te bouwen kantoren neerzetten, met erachter nog een klein bedrijfsverzamel gebouw. De eerste kantoor- blokken omvatten ruim 3000 vierkante meter nuttige vloeroppervlakte. Het ont werp van de kantoren is van architectenbureau Van Veld hoven en Partners. Met de bouw wil men pas beginnen als er genoeg belangstellen den zijn. Tot op heden is wel informatie gevraagd over het project, maar tot het afslui ten van een huurcontract is het nog niet gekomen. Eerder toonde de reisonder neming NRV-Holiday inte resse voor de lokatie, maar deze organisatie besloot uit eindelijk toch elders een nieuw kantoorpand te bou- •:wen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13