Nieuwe parkeergarage aan Morssingel of Beestenmarkt ÜQAj&m Sommit STAD OMGEVING Allemaal prachtbeesten ALLER LEKDS1 VVN-LEIDEN WIL BETERE OPVANG VLUCHTELINGEN Leiden wil Staphorst en Urk kennelijk achterna" Uitgekiend schrijfgerei VRIJDAG 18 MAART 1988 PAGINA+1 haarlemmer ngehouden egens t [hibitionisme JORSCHOTEN Een jarige man uit Haarlem jisteren aangehouden in Oorschoten vanwege ex- litionisme. De politie >eg een melding binnen door enkele meisjes i zes tot tien jaar een jtloodventer" was gesig- eerd achter de wijk ord-Hofland. De man is verhoor naar huis ge lden. iel*- Nieuwbouwwoningen deels vernield LEIDEN Voor vele tienduizenden guldens is in de nacht van woensdag op donderdag schade aan gericht aan acht nieuwbouwwoningen in de Ste- venshofjespolder. Namens een aannemersbedrijf uit Rijssen is gisteren aangifte gedaan van de ver nielingen. In totaal zijn 25 ontluchtingskanalen volgespoten met purschuim. Dit is schuim dat wordt gebruikt voor het dichten van gaten. Het spul zit in tubes en bij het spuiten zet het heel erg uit. Ook zijn kieren bij raamkozijnen en deuren hiermee volgespoten. Er zijn eveneens drie schuif puien vernield. De schade is zo groot omdat bij het repareren de kanalen en de muren moeten worden weggebroken. De woningen zouden binnen enkele weken worden opgeleverd. Ook dit kan nu langer gaan duren. De politie verzoekt mensen die iets hebben gezien zich te melden, 071-258888. Gewonde bij aanrijding LEIDEN Een 19-jarige brom fietser uit Voorschoten is gister ochtend rond acht uur op de krui sing Vijf Meilaan-Eduard van Bei- numstraat gewond geraakt. Een 28-jarige Leidse automobiliste wil de vanaf de Vijf Meilaan linksaf de E. van Beinumstraat inrijden. Zij zag echter de bromfietser te laat, die uit tegenovergestelde richting op de Vijf Meilaan reed. Deze raakte de rechtervoorzijde van de auto en reed al slingerend tegen een fietser op. Beiden vielen op de grond. De bromfietser liep hierbij een pijnlijke linkerschou der op en is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. LEIDEN „Er wordt te ge makkelijk met asielzoekers om gegaan in ons land. Velen worden onterecht uitgewezen en worden dan opnieuw in hun eigen land aan hun lot overge laten". Dat zegt een woord voerster van de Vereniging vluchtelingenwerk Leiden- Oegstgeest (VVN). De VVN is betrokken bij de opvang en be geleiding van asielzoekers in Leiden en de regio. In een brief aan staatssecretaris Korte-Van Hemel van Justitie heeft de vereniging laten we ten het niet eens te zijn met de gang van zaken rond de op vang van de asielzoekers. „Deze mensen doen een beroep op onze medemenselijkheid en worden als misdadigers ver volgd, als zouden zij een ernsti ge bedreiging vormen voor onze samenleving", zo staat in de brief. Veel asielzoekers worden in Nederland in afwachting van hun uitreis-papieren in gevan genissen ondergebracht. „Dat is vreselijk voor die mensen. Vaak hebben ze in hun eigen land al enige tijd in gevange nissen gezeten. Eenmaal in Ne derland worden ze weer in een gevangenis gestopt alsof het misdadigers zijn'aldus de woordvoerster. Zaterdag 19 maart is er voor de gevangenis in Hoorn een de monstratie tegen het huidige Nederlandse beleid. De VVN- afdeling Leiden-Oegstgeest zal hier aanwezig zijn evenals af gevaardigden van de Raad van Kerken. Benoemd tot hoogleraaOr LEIDEN Dr. F.J. Peters heeft vap- daag het ambt van hoogleraar in de toe passingsgerichte informatica aan fje Leidse Universiteit aanvaard. Peters hield hierbij een rede met de tijel „Steeds sneller". Deze rede ging voorna melijk over wat je met computers kunt doen, waar je ze voor kunt gebruiken ^n hoe je' kunt leren er mee om te gain. Ook sprak Peters over de vraag waardm het zo belangrijk is dat op de Leidse Uni versiteit aandacht wordt besteed a%n computers. Peters promoveerde in 1979 aan de Technische Universiteit v&n Eindhoven. Aan deze instelling was hij vijftien jaar als medewerker verbondên. Vanaf 1985 werkt hij bij Nederlanctee Philips Bedrijven BV op het Corporate CAD Centre in Eindhoven. LEIDEN De Morssin- gemeester en wethouders eel en de Beestenmarkt dal de kosten van een nieu" gei en ae Beestenmarkt we parkeergarage worden Zijn de meest gunstige vergeleken met de kosten lokaties voor een vierde die een „parkeerringbus" parkeergarage in Lei- met zich meebrengt. Zo'n den. Dat concludeert de b4s zou het winkelende pu- gemeente in een notitie bliek °P donderdagavond en over een onderzoek naar op zaterda8 Yan pa,rkeer- over een onaerzoeK naar voorzieningen buiten de bin- de lokatie voor een par keergarage aan de west zijde van de Leidse bin nenstad. Elf plaatsen zijn onderzocht en vol gens de gemeente is geen enkele „ideaal". De raadscommissie ver keer moet beslissen naar welke lokatie een „haal baarheidsonderzoek moet worden verricht. Ook wil het college van bur- nenstad naar het kernwin- kelapparaat moeten vervoe ren. Bezoekers zouden hun auto kunnen parkeren op bijvoorbeeld het terrein van het Energiebedrijf Rijnland of van de Groenoordhallen, het Witte Singel Doelencom plex of het Schuttersveld. Voorts vindt het college dat er een onderzoek moet ko men naar het gebruik van de drie bestaande parkeerga rages in de binnenstad. De elf lokaties voor een vierde parkeergarage zijn getoetst aan verschillende voorwaarden. De gemeente wil dat een parkeergarage wordt gebouwd aan een hoofdontsluitingsweg en niet meer dan vierhonderd meter van het winkelcentrum. Bo vendien moet de looproute naar het kernwinkelappa- raat „aantrekkelijk" zijn, dat wil zeggen dat de route naar het eigenlijke centrum ook door winkelstraten loopt. Voorts moet de garage plaats bieden aan minimaal twee honderd auto's. Voor de gemeente valt de lo katie aart de Aalmarkt vooral winkeliers zien dèiar graag een parkeergarage verrijzen af omdat die ligt binnen het kernwinkelge bied. En dat gebied moet „autoluw" blijven, is het be leid van de gemeente. Ook de lokaties Stations plein, Lammermarkt, Lan- gegracht, Scheistraat, Galge water, Kort Rapenburg, Pie terskerkhof en Zonneveld straat voldoen niet aan de eisen. De Beestenmarkt en de Moresingel (het terrein van de bom) komen als meest geschikt uit de bus. Gras Volgens de gemeente is de Morssingel de enige plek vlakbij de binnenstad waar een parkeergarage boven de grond kan worden gebouwd. Er ligt nu gras en er is een basketbalveldje. De groen- functie zou kunnen worden overgenomen door het ter rein aan de Bloemfontein straat waar nu nog het Pe dologisch Instituut is geves tigd. Dat gebouw wordt waarschijnlijk afgebroken. Een ander voordeel van dit terrein is dat het ligt bij de Plesmanlaan, een invalsweg. Bovendien kan de garage volgens de gemeente over dag worden gebruikt door kantoorpersoneel, vooral als het aantal kantoren in die omgeving uitbreidt. De par keergarage zou gecombi neerd kunnen worden met de Koets-O-Theek die moet verhuizen uit de Kruisstraat. Nadeel van deze lokatie is de grote afstand (650 meter) tot het echte winkelgebied. De Beestenmarkt springt er wat dat laatste betreft gun stiger uit. Nadeel van deze lokatie is dat de bouw van de parkeergarage hoge kos ten met zich meebrengt. Om te voorkomen dat „stede- bouwkundige aspecten" ver loren gaan, moet de garage namelijk onder de grond of onder het water worden ge bouwd. Daar tegenover staat dat de garage 's avonds kan worden gebruikt door bezoe kers van bioscopen, cafés en restaurants. einigings- ;chten nog iet omhoog ËIDEN De reinigings- chten gaan dit jaar nog niet nhoog. Pas bij de begrotings indeling van 1989 zal het lege van B en W een voor doen om de rechten te hogen. Wethouder F. Bor- vijk van financiën zei gis- avond tijdens een commis- vergadering dat er geen ake zal zijn van een tussen- Ise stijging. i Leidse burgers moeten ho- re reRhigingsrechten gaan talen omdat er aanpassingen dig zijn aan de vuilverbran- igsinstallatie. Er wordt een lokautomaat aangebracht en wordt een proef gedaan met Ikmelkingsinspuiting. Beide latregelen moeten ervoor gen dat de installatie scho- gaat werken. Voorts is de rwaehting dat de hoeveel id huishoudelijk afval zal nemen. Die ontwikkelingen iken de afvalverwerking urdef. zogenaamde artikel 12-ge- «nten, waaronder Leiden, >eten de kosten van de rei- ;ing voor honderd procent irden gedekt. Dat betekent de gemeente de kosten van aanpassingen aan de vuil- rbrandingsinstallatie kan talen door het lozingsrecht, onroerend-goedbelasting of reinigingsrechten te verho- Het college van B en W ;st voor de laatste mogelijk- id (een stijging van ƒ56,16 "9,70) maar de raadsle- van Lint van Links iden en J. Hoekema van 16 gaven gisteravond te ken- ii daarover nog nader van dachten te willen wisselen. incties Raad van State heeft vorig ir bepaald dat de aanpassin- n aan de Leidse vuilver- andingen per 1 juni van dit werking moeten zijn. J. 'ekema van D66 zei gisteren verwachten dat die datum et zal worden gehaald. Vol- ns wethouder J. Peters van lieu heeft dat echter geen nsequenties.. „Het lijkt me n volstrekt onredelijke zaak daar sancties op zouden lgen. We zijn immers met de npassingen bezig". Peters nd de suggestie van PvdA- adslid C. de Boer „zinnig" een begeleidingscommissie et onder anderen een verte- inwoordiger van de provin- e in te stellen die de ontwik- ïlingen rond de Leidse vuil- irbranding volgt. 'ethouder F. Kuijers (reini ng) sprak gisteravond de erwachting uit dat de eerste lal voor de nieuwe vuilver- 'anding in Zoetermeer of op penburg in de tweede helft ui volgend jaar de grond in tot. De Leidse wethouder •at ervan uit dat de nieuwe stallatie in 1992 worjdt geo- ind en dat dan de vuilver- 'anding in Leiden dicht gaat. lij toonde zich mede na m gesprek met Gedeputeerde van der Vlist (milieu) itimistischer dan Haagse be- uurdere die denken dat de ieuwe vuilverbranding eerst zal functioneren. Schoonmaakactie Haarlemmerstraat Burgemeester C. Goekoop en hoofdcommissaris H. Mostert hebben gisteren het startsein gegeven voor een schoon maakactie in de Haarlemmer straat. Alle winkeliers kregen van de ondernemersvereniging Promotion Haarlemmerstraat een knalgele bezem overhan digd. Mostert en directeur ge meentereiniging M. Logten- berg poetsten bovendien wat graffity van een winkelgevel. Volgens L. Palm van de onder nemersvereniging is de beze mactie meer symbolisch be doeld. Het is de bedoeling een mentaliteitsverandering teweeg te brengen. „Het komt nog voor dat winkeliers het vuil van hun winkel gewoon de straat opvegen. In dat soort dingen willen we verandering bren gen". De actie past in het plan van winkeliers en gemeente om de Haarlemmerstraat een aantrekkelijker uiterlijk te ge- ven- FOTO: TEJO RINGERS Het neusje van de zalm op het gebied van de runderen werd gisteren geknepen en bekeken door juryleden. FOTO: TEJO RINGERS 99 LEIDEN „Het zijn altijd de zelfden die winnen". De man zei het met iets van verbazing en bewondering in zijn stem. Hij leunde tegen het hek van ring A. Daarin paradeerde C. Uit den Bogaard uit Warmond rond. Zijn koe was zojuist uit geroepen tot „kampioen van de veemarkt" in de categorie vrouwelijk slachtvee. Nadat de verschillende juryle den haar aan alle kanten had den geknepen en bekeken, was het moment gekomen waarop de bloemenkrans kon worden omgehangen. Pas toen stribbelde de winnares tegen. De mensen in de ring stoven uiteen. Maar Uit den Bogaard had zijn trots al gauw weer in bedwang. Zelfs toen ze het bordje op haar rug kreeg met daarop de naam van de slager die haar had gekocht, protes teerde ze niet meer. Er werden gisteren tijdens de 38e Paasveetentoonstelling van de Verenging tot het Be vorderen van de Agrarische dieren kampioen. In ae cate- gorie mannelijk slachtvee won de stier van G. van Dalen uit Sc hagen. A. Haak uit Rotter dam won met zijn inzending in de categorie vrouwelijk jong vee geschikt voor de mèstèrij en het dier van P. Koot dit Hazerswoude-Dorp werd kam pioen in de categorie manne lijk jongvee geschikt voor de mesterij. Over de kwaliteit van de bees ten waren de aanwezige boe ren goed te spreken: „Niet al leen de kampioen is mooi. Het zijn allemaal prachtbeesten", Werd gezegd. Mestrunderen uit het hele land dongen mee naar de prij zen. Ook waren zogenaamde „dikbillen" aanwezig, evenals lammeren. Dertig juryleden waren de hele morgen in touw om de runderen te keuren. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA KOFFIESHOP DREIGT MET PROCES 99 LEIDEN Denksportvereni ging Join the Game spant een kort geding aan tegen burge meester C. Goekoop van Lei den wanneer die besluit het pand van de vereniging aan de Beschuitsteeg, dat ook bekend staat als koffieshop High Ti mes, tijdelijk te sluiten. l)e po litie heeft de burgemeester ge adviseerd deze maatregel te nemen omdat er in soft drugs wordt gehandeld en omdat de omwonenden klagen over overlast. Ook koffieshop Hap py aan het Noordeinde moet tijdeLijk dicht, vindt de politie. Goekoop. heeft inmiddels een concept-brief geschreven aan hoofdcommissaris H. Mostert. De juridische aspecten van de brief worden bekeken door de afdeling juridische aangele genheden van de gemeente. Vandaag wordt de brief be handeld in het college van B en W en daarna gaat hij de deur uit. Advocaat mr. J. Pen van Join the Game heeft al diverse brieven geschreven naar de burgemeester omdat hij vraag tekens zet bij het beleid dat Leiden voert op het gebied van soft drugs. „In andere ste den wordt de handel in soft drugs gedoogd, behalve wan neer er sprake is van overlast of wanneer er agressief recla me voor wordt gemaakt. Want dat mag niet", zegt Pen. „Om erachter te komen wat het be leid in Leiden is, heb ik diver se brieven geschreven naar de burgemeester. Tot op heden heeft hij die niet beantwoord en dat vind ik heel onbehoor lijk. Ik heb de indruk dat hij helemaal niet wil dat er in Leiden soft drugs wordt ver kocht. Ik denk dat hij Leiden wil inschakelen in het rijtje van Staphorst en Urk. Op zich vind ik dat best, maar dat moet dan wel worden gezegd". Wanneer de burgemeester zich in stilzwijgen blijft hullen en het soft-drugsbeleid niet wordt besproken in de gemeente raad, wil Pen een kort geding aanspannen tegen de gemeen te (de burgemeester en de poli tie) en tegen de staat (de offi cier van justitie). „Het is on duidelijk waarom de politie steeds bij Join the Game langskomt. Ze vertellen niet waarom en ook niet waarom mensen worden opgepakt. Als ze dat niet doen, verspelen ze het recht om langs te komen", aldus de advocaat. Hij ontkent dat er klachten zijn over de overlast die bezoe kers van Join the Game ver oorzaken. „De politie zegt dat er klachtèn zijn, maar de vere niging zelf heeft zegge en schrijve een keer een klacht gehoord. Er werd geklaagd over lawaai 'en de veroorza kers zijrt toen gewaarschuwd. Verdere klachten hebben Join the Game nooit bereikt". Volgens Pén telt de vereniging „honderden" leden. Join the Game maakt gebruik van het pand waarin vroeger kofies- hop High Times was gevestigd. „In de volksmond wordt het nog steeds een koffieshop ge noemd, maar dat is het niet meer. In een koffieshop kan bdereen zomaar binnenlopen, maar bezoekers van Join the Game moeten lid worden". In het pand kunnen volgens de advocaat spelletjes zoals scha ken en dammen worden ge daan en tevens kan er iets worden gedronken, „maar er wordt geen alcohol geschon ken". Volgens Pen heeft het bestuur van de vereniging er geen pro blemen mee dat er leden zijn die soft drugs verkopen. „Het bestuur is er niet verantwoor delijk voor, maar heeft er ook geen bezwaar tegen. De leden vinden het prettig dat het ge beurt, misschien is het voor sommigen de reden ofri lid te zijn van de vereniging. Maar voor het bestuur is het niet de reden waarom de vereniging is opgericht", stelt de advocaat. Hij zegt niet te begrijpen dat de gemeente niet optreedt te gen „gesubsidieerde Leidse in stellingen, zoajs het Leids Vrij etijdscentrum" waar ook soft drugs wordt verkocht. Pen: „Als sommige lokaties waar soft drugs wordt verkocht dicht moeten, betekent dat dat mensen naar andere steden gaan. Vooral de minst draag- krachtigen worden daarvan de dupe, want die komen voor hogere kosten omdat ze met reiskosten zitten". Hij ver-' wacht niet dat gebruikers minder gaan roken door een dergelijke maatregel: „Ze ko pen waarschijnlijk een grotere hoeveelheid per keer en dat hebben ze dan eerder opge rookt". Voorts stelt Pen dat de handel zich meer op straat zal gaan voordoen. „Dat heeft tot ge volg dat de verkoop van soft en hard drugs zich vermengt. Elke deskundige zegt dat dat nooit mag gebeuren. Het moet gescheiden blijven. De burge meester van Leiden loopt dus het risico mensen aan hard drugs te helpen en dat is le vensgevaarlijk". Paasexpositie Bij het kunstzinnig centrum De Zonneboom aan de Laat de Kanterstraat 5 is van zon dag 20 maart tot en met 10 april een paastentoonstelling te zien. Een collectie van be schilderde eieren, aquarellen en schilderijen van Julia Vis ser-Van Dunné en schulptu- ren van André Leenders worden tentoongesteld. De expositie is te bezichtigen op zaterdagen en zondagen van 13.00 tot 17.00 uur en op vrij dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Ook bezichtiging op af spraak mogelijk: tel. 070- 557428 of 076-656762. Kindervoorstelling In het LAK-theater is zon dagmiddag om 15.00 uur weer een kindervoorstelling. 'Witland' van Peter Pan Pro- dukties was vorig jaar al een groot succes en is om die re den opnieuw geboekt. Nade re informatie en reserverin gen via telefoonnummer 071- 126885. Rommelmarkt Muziekvereniging De Burcht houdt zondag van 10.30 uur tot 16.00 uur een rommel markt in de school aan de Aalmarkt 9. De opbrengst komt ten goede aan de aan schaf van instrumenten. Wie niet in staat is zijn spullen te vervoeren, kan bellen naar J. Siebert (071-216547) of J. Kluts (071-142532). De Burcht verzorgt om 13.00 uur een gratis optreden. Modclboten De Leidse Modelboten Club houdt zondag een tentoon stelling van varende en stati sche scheepsmodellen in het Vijfhovenhuis aan de Hof- laan 169. De modellen kun nen bekenen worden van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Expositie De uit Lelystad afkomstige kunstenaar Henk Siepel ex poseert tot 8 maart in de cliëntenhal van de Amro- bank aan de Stationsweg 31- 33. De expositie omvat zo'n veertig werken zoals etsen, enkele lino's, zeefdrukken, v aquarellen en olieverfschil derijen. De expositie is-te be zichtigen tijdens de openings uren van de bank. Fakkeloptocht De Boycot Outspan Actie (BOA) houdt in het kader van de week tegen racisme maandagavond een fakkelop tocht. De tocht begint om 20.15 uur bij de Hartebrug- kerk en eindigt in De Burcht. Daar wordt een korte mani festatie gehouden met optre dens van het koor 'Vlaardin- gen tegen apartheid', Cedric Mayson en Vernie February. Fakkels voor de optocht zijn voor 2,50 af te halen op het kantoor van de BOA, Oude Vest 79. De Raad van Ker ken in Leiden houdt in de Hartebrugkerk een gebeds dienst tegen apartheid en ra cisme. Medewerking verleent het jongerenkoor van de Meerburgkerk in Zoeterwou- de Rijndijk. De gebedsdienst begint om 19.30 uur en gaat vooraf aan de fakkeltocht Alcoholisme Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs organiseert twee bijeenkomsten voor mensen die problemen heb ben met het alcoholgebruik van anderen in hun omge ving. De eerste bijeenkomst was op 14 maart, de tweede is op 21 maart. Dan wordt van 18.30 tot 20.00 uur informatie verstrekt die vooral gericht is op partners en familieleden van stevige drink(st)ers. Wie belangstelling heeft voor deze gratisinformatiegroep kan zich telefonisch aanmel den bij mevrouw C. 'Majoor- Van Sister, 071-143641. De bijeenkomsten worden ge houden in het Consultatiebu reau aan de Lange Mare 45. Experiment met gescheiden inzameling groente-afval LEIDEN De gemeente doet onderzoek naar een experiment om in Leiden groente-, fruit- en tuinafval gescheiden in te za melen. „Dat experiment mag echter niet te arbeidsintensief zijn, want dan wordt het te duur", zei wethouder F. Kuijers (reini ging) gisteravond tijdens een commissievergadering. De wethou der stelde dat de gemeente het belang inziet van het gescheiden inzamelen van afval. „Het aantal glasbakken is gestegen en bin nenkort komen we met een plan om het aantal papierbakken in de stad te vergroten". De Leidse kerngroep van de Vereniging Milieudefensie wees gisteravond op de voordelen voor het milieu van het gescheiden inzamelen en composteren van dat afval. De PvdA liet bij mon de van C. de Boer weten meer te zien in een „integraal" plan voor het gescheiden ophalen van afval in Leiden. Daarbij moet bijvoorbeeld ook het chemisch afval worden betrokken. Links Leiden drong er bij wethouder F. Kuijers (reiniging) aan spoed te maken met compostering en M. Wijnbergen (VVD) vond het gescheiden inzamelen van organisch materiaal een goed idee, dat geen extra geld mag kosten. Er moet volgens Wijnbergen snel een begin worden gemaakt met een proef voor het geschei den inzamelen van klein chemisch afval. Daar mag wel extra geld voor worden uitgetrokken, vindt de VVD. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! Adres:. j Noteer als nieuwe abonnee Ingaande I Naam:Voorl.: I Telefoon(voor controle bezorgliig) j Deze omvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per P maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal acceptgiro 170,33 Stuur als dank de schrijfsel naar Naam: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon In een open envelop-postzegel niet nodig-naar ,m ^leidseCourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag \JN^J

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11