Morrend publiek leert PSV niet Enorme politiemacht voor beteugelen van hooligans ileal Madrid simpel naar de laatste vier Barcelona struikelt over Leverkusen EUROPA CUP 1 EUROPA CUP 2 UEFA-CUP -PORT Ciidae Soman! DONDERDAG 17 MAART 1988 PAGINA 9 LONDEN Politiemen- van Nederland en Engeland hebben giste ren in de Britse hoofdstad met elkaar van gedachten gewisseld over veilig- leidsmaatregelen die aanstaande woensdag zul len worden genomen naar aanleiding van de vriendschappelijke voet balwedstrijd tussen beide landen in het stadion van TIJDENS INTERLAND ENGELAND-NEDERLAND Wembley. Deze politione le top werd ook bijge woond door vertegen woordigers van de Britse Voetbalbond. Vooral het mogelijke slechte gedrag van Engelse suppor ters en de beste middelen voor de bestrijding van dit soort vandalen waren aan de orde. De wedstrijd op Wem bley is immers niet alleen een test-case voor het Europese kampioenschap van juni in West-Duitsland maar ook voor de betrouwbaarheid en het fatsoen van de Engelse fans. Gedragen deze supporters zich woensdag vrij behoorlijk, dan zou dit feit enig gewicht in de schaal kunnen leggen wanneer vóór de aanvang van volgend voetbalseizoen moet worden beslist of Engel se clubs weer kunnen spelen op het Europese vasteland. Aspirant-relschoppers kun nen komende week dan ook uitgebreide maatregelen ver wachten ter bestrijding van het vandalisme. De politie zal overal met man en macht aanwezig zijn, zowel op Wembley als daarbuiten, aan boord van treinen, de on dergrondse van Londen en bovendien - wat de Neder landse fans betreft - in de au toveerboot „Koningin Bea trix" die naar de Britten ver wachten zo'n 1.300 Holland- supporters van Nederland naar Engeland zal brengen. De Nederlanders keren de volgende dag met dezelfde boot naar huis terug. De Britse en Nederlandse po litie wisselden gisteren een grote voorraad kostbare infor matie over bekende voetbal vandalen uit. Tegenwoordig is het een publiek geheim dat dergelijke reltrappers een soort internationale kliek vor men, die onderling tips door geeft en elkaar vakkundig bij staat. Als gevolg daarvan spe len de politiekorpsen van alle landen die door dit soort ter reur worden bedreigd erg ge willig signalementen door van bekende „hooligans". Fans uit Nederland zullen tij dens hun reis naar Londen onafgebroken in de gaten worden gehouden door agen ten van de Britse zogeheten transportpolitie. Deze is ver antwoordelijk voor de orde en veiligheid aan boord van spoortreinen en in stations. De transportpolitie van Enge land beschikt over een specia le afdeling die nauwe betrek kingen onderhoudt met de wereld van het voetbal. Deze unit nam gisteren zorgvuldig nota van alles wat door Ne derlandse politiemensen werd verteld over semi-professione- le vaderlandse reltrappers van wie mag worden ver wacht dat zij a.s. week de reis naar Engeland zullen onder nemen om in Londen even de bloemetjes buiten te kunnen zetten. De Britse politie zal zoveel mogelijk preventief op treden. Dit betekent onder meer dat wat het gevaar van Engelse „hooligans" betreft die sinds het Heizeldrama van Brussel de beruchtste van Europa zijn. indien nodig vooraf zal worden overgegaan tot hun arrestatie en/of huiszoekin gen. De Nederlandse officier van politie Hans van Klinken verklaarde gisteren in Lon den niet precies te weten hoe veel supporters naar Enge land zouden komen in het kielzog van het Holland-team „Er zullen zich onder hen wel enkele hooligans' bevinden," zei van Klinken, "maar toch verwacht ik niet veel herrie". Superintendent Bernard King van de Britse transportpolitie voorspelde gisteren, dat het aanstaande woensdag in het Londense Wembley zou kri oelen van vertegenwoordigers van de sterke arm. Ook het openbaar vervoer zal onder streng toezicht worden ge plaatst. Vóór zij het stadion van Wembley mogen betre den, zullen alle supporters ge fouilleerd worden op wapens en verboden sterkedrank. Vanenburg verhoogt feestvreugde EINDHOVEN Gerald Vanenburg verhoogde gis teren de feestvreugde bij PSV alleen nog maar. De balkunstenaar nam de laatste twijfels weg over zijn „aanblijven" bij de landskampioen en besloot bij te tekenen tot medio 1992. Door het bereiken van de laatste vier in het toernooi om de Europacup voor landskampioenen mag PSV de competitie wedstrijd tegen FC Gro ningen op een latere da tum spelen. Het voor paas maandag 4 april geplande duel werd door competi tieleider Jan Huijbregts verschoven naar zondag 24 april. gens opdracht achterin hangen en de verre van fitte Sören Lerby fungeerde vooral als de fensieve controleur. Omdat PSV: Van Bi het resultaat heilig was. „Hoe je speelt maakt weinig uit", Q meende Kieft. „Het is Europa cup-voetbal. Ik denk dat er nog altijd mensen zijn die dat niet begrijpen. Of de een nou FOTO: AP beter tot zijn recht komt dan een ander is helemaal niet be langrijk. We hebben als team het karwei geklaard en daar gaat het om. Ik denk dat om die reden een goede kans hebben tegen wie dan ook" Ook voor Gerald Vanenburg telde het zwaarst dat PSV als ploeg de kwalificatie bij de laatste vier had afgedwongen. „Ik heb het al eens bij Ajax meegemaakt dat we tegen Cel tic uit gelijk speelden, maar thuis toch tegen een domme tegengoal aanliepen. Dat speelt toch in je kop mee, of je wilt of niet. Vooraf heeft Hiddink i goed op gehamerd dat 0-0 ook genoeg zou zijn. We mochten er vooral niet zelf een binnen krijgen. Dat is gelukt". Zo goed zelfs dat PSV zich i een Europese topper mag no men. Die zich niet kansloos acht tegen wie dan ook vai andere drie mogelijke oppo nenten in de halve eindstrijd. De Eindhovenaren hebben echter unaniem een voorkeur voor Benfica. En denken daar bij ongetwijfeld al voorzichtig aan een droomfinale tegen het Real Madrid van Leo Been- WILLEM PFEIFFER BARCELONA De stad Barcelona blijft verstoken van twee halve-finalisten in het toernooi om de UEFA-beker. Nadat Espa- nol gistermiddag in Ostra- va ten koste van Vitkovi- ce de laatste vier bereikte, dacht de Catalaanse hoofdstad al aan een Spaans onderonsje in de volgende ronde. Stadge noot Barcelona bleef ech ter in gebreke. Leverku sen, dat een ronde eerder Feyenoord uit het toer nooi stootte, haalde onver wacht de ploeg van Luis Aragones in eigen stadion onderuit. De Braziliaan Tita bezorgde zijn mede spelers een premie van 17.000 gulden. Naast Espa- nol en Leverkusen be reikten ook Werder Bre men en Club Brugge de halve eindstrijd. Niet Barcelona, maar Lever kusen domineerde gisteren in het bijna lege (15.000 toeschou wers) stadion Nou Camp. De ploeg van Erich Ribbeek had na de 0-0 in de thuiswedstrijd niets meer te verliezen en nam vanaf de eerste minuut grote risico's. De Braziliaan Tita en oud-international Waas zorg den voortdurend voor gevaar lijke situaties voor het doel van Zubizareta. Bij Barcelona bleven de inspanningen van Schuster zonder vervolg. Line- ker en Carrasco werden door de Westduitse verdedigers ver van het doel gehouden. Pas in de tweede helft kregen de Ca talanen kleine kansen. Doel man Vollborn reageerde ech ter uitstekend op inzetten van Schuster en Carrasco. Na een uur voltrok zich het vonnis over Barcelona. De 29- jarige Tita, die in de wedstrij den tegen Feyenoord nog niet speelgerechtigd was, passeerde Zubizareta van korte afstand met een harde schuiver. Bar celona. in de competitie niet meer dan een modale midden moter, kreeg in het laatste half uur nauwelijks uitzicht op een beter resultaat. De ellende werd compleet, toen Schuster in de slotfase zelfs een straf schop miste. De Westduitser schoot de bal hoog over. Werder Bremen leek een ge-,, makkelijke avond tegemoet te gaan tegen Hellas Verona. De koploper in de Bundesliga hoefde slechts de verrassende winst van twee weken geleden (1-0) te verdedigen. De West duitsers kwamen, net als"* scheidsrechter Keizer, bedro- gen uit. De ploeg uit Bremen domineerde in de openingsfa-s se, kreeg diverse mogelijkhe-"' den de strijd defintief te beslis-*" sen, maar faalde jammerlijk in de afwerking. Op het moment dat Verona (zonder .de ge schorste aanvaller Elkjaer- Larsen) de wedstrijd eindelijk onder controle kreeg, scoorde Werder toch. Libero Sauer vuurde de bal van 25 meter in de kruising. Bij de Italianen sloegen op dat moment de stoppen door. Kei zer had zijn handen vol aan de harde tackles. De Volendam- mer trok vier gele kaarten en 1 in de slotfase zelfs de rode.; voor Di Gennaro. Kort na rust bleek Verona ook tot aanvallende creaties in staat. Volpocina kopte de bal hard achter doelman Reck: 1- 1 De gelijke stand bood nog; mogelijkheden voor de Italia nen. Ze verhoogden de druk op het doel van Werder en kregen nog een aantal kansen. Met moeite stelden de West duitsers de plaats bij de laatste vier en de premie van bijna 14.000 gulden veilig. Club Brugge had het eveneens moeilijk in de thuiswedstrijd tegen Panathinaikos. De Grie ken, die in Athene niet verder waren gekomen dan 2-2, speel den sterk aanvallend. Die strijdwijze had na acht minu ten al bijna succes. Brugge- doelman Van de Walle stond, verkeerd opgesteld bij een hoekschop. De bal belandde bij international Saravakos, die echter de lat raakte. Twee mi nuten voor rust onthield scheidsrechter Prokop de Grieken een strafschop, toen Mamadou de doorgebroken Saravakos in het strafschopge bied onderuit liep. Terwijl- de Grieken nog liepen te protes teren. sloeg aan de andere kant van het veld Brylle toe De oud-PSV'er reageerde at tent op een voorzet van Ceule- mans. Het was de zesde treffer van de Deen in het Europese bekertoernooi. Supporters blokkeren snelweg LARISSA Vijfduizend supporters van Larissa hebben gisteren de toegang tot de stad en de snelweg naar Athene geblokkeerd. Het legioen protesteerde met de actie tegen de uitspraak van de tuchtcommissie van de Griekse voet balbond, die de koploper in de eerste divisie vier punten in mindering bracht wegens gebruik van verboden stimule rende middelen. Na de wedstrijd van Larissa tegen Pana thinaikos (2-1), eind december, werd in de urine van Lans- sa-aanvaller Tsingov sporen van dope gevonden. De con tra-expertise had het zelfde resultaat Door de straf nam AEK Athene de leiding in de eerste divisie over De vetgedrukte clubs hebben zich geplaats voor de halve finale PSV (Ned) - Girondins Bordeaux (Fra) 0-0. Scheidsrechter: Frederik- sen (Zwe), toeschouwers: 27.000. (uitverkocht) Gele kaart: Koeman (PSV). Eerste wedstrijd: 1-1. Anderlecht (Bel) - Benfica (Por) 1-0 (0-0) 63. Gudjohnsen 1-0 Scheidsrechter: Hackett (Eng), toeschouwers: 44.000. Eerste wedstrijd: 2- 0 voor Benfica. Glasgow Rangers (Sch) - Steaua Bukarest (Roe) 2-1 (2-1). 3. Lacatus 0-1, 16. Gough 1-1, 30. McCoist 2-1 (strafschop). Scheidsrechter Galler (Zwi), toeschouwers: 44.000. Eerste wedstrijd: 2-0 voor Steaua. Real Madrid (Spa) - Bayern München (WD1) 2-0 (2-0). 26. Jankovic 1- 0. 41. Michel 2-0. Scheidsrechter: Ponnet (Bel), toeschouwers: 100.000. Eerste wedstrijd: 3-2 voor Bayern Dinamo Minsk (Sov) - KV Mechelen (Bel) 1-1 (0-1). 29. Ohana 0-1, 59. Kisten 1-1. Scheidsrechter: Sörensen (Den), toeschouwers: 58.000 (uit verkocht). Eerste wedstrijd 1-0. Ajax (Ned) - Young Boys (Zwi) 1-0 (1-0). 39. Larsson 1-0 Scheidsrech ter: Boetenko (Sov). Toeschouwers: 22.000. Eerste wedstrijd: 1-0 Sporting Lissabon (Por)-Atalanta Bergamo (Ita) 1-1 (0-0). 60. Houtman 1-0, 80. Cantarutti 1-1. Scheidsrechter: Brummeier (Oos), toeschouwers: 55.000. LDRID Real Madrid 'eft aan één helft gein- ij reerd voetbal voldoen- gehad om door te drin- tot de laatste vier in Europese bekertoer- oi voor landskampioe- vijfenveertig minuten de Madrilenen in het kende Bernabeu-stadion 1.000 toeschouwers) de in 1 nchen tegen Bayern opge- en achterstand (3-2) om in royale voorsprong. Een kstreffer van Jankovic en rake kopbal van Michel na kapitale verdedigingsfout Bayern loodsten de ploeg Leo Beenhakker al hal- wege naar de halve finales D). al speelde gisteren zijn eer thuiswedstrijd in dit Euro- bekertoernooi. Door ern- rellen op de tribunes in I t Madrileense stadion tijdens van vorig seizoen te- ern München had de oajnklijke" zijn eerste II iswedstrijd, tegen Napoli, ^gjgr publiek moeten spelen, ar voor het oog van de tele- tëcamera, en de tweede, te- i bekerhouder FC Porto, in lencia. De revanche op Bay- F> had de uitwerking van Real verlaat hotel na bommelding MADRID De spelers van Real Madrid hebben gister nacht hun bed voor een korte tijd moeten verlaten nadat bij de receptie van hotel Monte Real een bommelding was bin nengekomen. De politie gelast te alle gasten het luxueuze ho tel in een voorstad van Madrid te verlaten. Bij een intensief onderzoek werd niets gevon den dat op een bom leek. De spelers en officials van Real besloten echter geen gebruik meer te maken van hun hotel bed maar vertrokken naar huis. een magneet op het Spaanse publiek. Binnen mum van tijd waren de 100.000 kaartjes van de hand. Real startte zeer behoedzaam, Bayern zonder vrees. Trainer Heynckes stuurde met Hughes, Wolfahrt en Kögl drie aanval lers het veld in en voordat Real zijn verdediging op het verrassingswapen had inge steld. had Pflüger de 1-0 op de voet. De linkerverdediger stuitte op doelman Buyo. Pas na twintig minuten kwam Real echt in het ritme. Vooral Gordillo was op links niet te stuiten. Hij gaf met afgemeten voorzetten het sein tot het Ma drileense offensief, dat resul teerde in twee doelpunten. - Aartsprovocateur In de 23e minuut beging de Westduitse Eder op de rand van het strafschopgebied een overtreding tegen aartsprovo cateur Hugo Sanchez. Die tikte de bal breed naar de Joegosla vische middenvelder Janko vic, die hard maar ongevaar lijk uithaalde. Door de tussen komst van een Westduits been werd Pfaff alsnog volstrekt kansloos (1-0). Het doelpunt had verregaande gevolgen voor Bayern. De discipline verdween, de chaos sloop bin nen. Real voelde de situatie uitstekend aan en nog voor de rust legde Gordillo de bal kant en klaar op het hoofd van Mi chel, die vrij kon inkoppen (2- 0). Real controleerde en dicteerde het spel, Bayern probeerde de aanval te zoeken, maar liep voortdurend in de fuik, die Real halverwege de eigen helft optrok. Arbiter Ponnet moest vaak geen centrale verdediger geof ferd omdat Bordeaux een be gaafde ploeg heeft, die je met mensen als Fargeon en Ferreri zomaar een loer kan draaien". „Vooral die laatste vijf minu ten was het echt zenuwen- werk", haakte Addick Koot in. „Onbewust ben je bang dat je achterin toch een misser be gaat, waardoor het over is en sluiten. Ik ben nog nooit zo blij geweest met een eindsignaal". Dat gold stellig ook voor Sören Lerby, de bindende factor van PSV, die met de moed der wanhoop door Richard Smith was klaargestoomd voor het duel met Les Girondins de Bordeaux. „Ik beslis natuurlijk zelf of ik speel", meldde de Deen, „maar het was me ook duidelijk dat de jongens het graag wilden. Met het basiself tal is het nu eenmaal altijd lekkerder spelen. Ik vond het niet zo erg, want het was wel een wedstrijd voor me. Ik kon mooi achterin controlerend spelen. Bovendien is de vol gende belangrijke wedstrijd pas over drie weken, in de halve finales. Daarvoor kan ik wel wat rust nemen". Lerby had de negentig minu ten puur op karakter volge- maakt. „Ik heb pijn van m'n achillespees tot aan m'n bil, maar het was wel de moeite waard. Nou op naar de finale". Hans van Breukelen, die Zlat- ko Vujovic tot twee maal toe van een voor PSV fatale door braak afhield, wees bewonde rend naar Lerby. „Hij verdient een groot compliment", aldus de goalie. „Zelfs als hij abso luut niet fit is hij van grote waarde voor ons. Vanavond kon je weer eens zien hoe slim hij is. Vooral in verdedigend opzicht, intimiderend en met z'n praten is hij een hele goeie. Hij geeft aan wat er moet ge beuren. Toen we zagen dat we moeilijk tot scoren kwamen was het zaak de rijen te slui- Wim Kieft accepteerde moei teloos dat hij zes kwartier lang bijna alleen had gestaan in de aanval. Van opschuivende middenvelders en verdedigers had hij dit keer bitter weinig steun. Ronald Koeman, voor een overtreding op de pas een kwartier voor tijd ingevallen Jean Tigana met geel bestraft, waagde zich minder dan nor maal aan offensieve avontu ren. Addick Koot bleef vol- NDHOVEN - Guus ddink pakte een vilt- ft en schreef ogen- lijnlijk kalm op het rd in de kleedkamer: onderdag 17 maart vrij. :entuele verzorging af- aak Jac. van de Ven", als gewoonlijk slaagde j oefenmeester van PSV weer keurig in zijn noties in bedwang te uden. Terwijl de plaat- :g voor de halve finales ::h in niet geringe mate ,k zijn verdienste ge- emd mocht worden, ids de trainer uit Zel- m de technische scepter ait bij de landskampi- gaat PSV in elk geval niet mank door hoog moedswaanzin. Realisme. Hiddink sprak het woord de afgelopen weken met de regelmaat van een Zwitsers uurwerk uit. Met in het achterhoofd ongetwijfeld de zeperds die PSV zich de vo rige seizoenen permitteerde te gen Dnjepr en Bayern Mün chen, toen de Brabanders dachten zelfs perioden lang zonder laatste man te kunnen spelen en prompt de kous op de kop kregen. PSV bezit in middels de realiteitszin op Eu ropees niveau puur resultaat voetbal te kunnen spelen. Het liet zich het hoofd niet op hol brengen toen een handjevol mogelijkheden om zeep werd geholpen. De risico's werden binnen de perken gehouden Dat het eigen publiek, met 27.000 man voor de vijfde keer dit seizoen goed voor een vol ledig uitverkocht huis, voor een deel morrend de tribunes afdaalde, deerde geen speler. Voor het eerst dit seizoen scoorde de formatie van Hid dink niet. Maar het rendement was wel een plaats bij de beste vier teams van Europa omdat Bordeaux evenmin het net vond. „We hadden de zaak ei genlijk binnen een kwartier moeten afmaken", overdreef Hiddink niet. „Europees krijg je nooit zoveel kansen, dan moet er van de twee eentje in. We hebben er vier of vijf ge had en daardoor bleef de span ning er te lang opzitten, waar door we langer verkrampt ble ven spelen dan nodig was ge weest Nee, ik heb bewust n Heintze, Wim Kieft. Soren Lerby. Eric Gerets en Berrie van Aerle (v.l.n.r.) zijn blij met het Éj reiken van de halve finale. cr»Tr>- awd Real's Michel ziet de bal langs chen in het doel verdwijnen. corrigerend optreden. Hij trok zeven keer de gele kaart, voor de Madrileense verdedigers Chendo, Camacho en Sanchis en voor Matthöus, Pflügler, Eder en Pfaff van Bayern. De smerigste overtreding, van Hugo Sanchez op doelman Pfaff diep in de tweede helft, liet hij onbestraft. Fortuinlijk Benfica was zonder twijfel de fortuinlijkste winnaar 'in de doelman Pfaff van Bayern Mün- FOTO: AP kwartfinales van het toernooi. Het bleef in Brussel tegen An derlecht met meer geluk dan kunde op de been en hield aan de voordelige marge (2-0) van Lissabon de helft over Anderlecht won slechts met 1- 0, maar mocht de uitschake ling aan eigen falen wijten. De club speelde als vanouds zeer gedreven, creeërde de ene na de andere fraaie kans, maar kwam niet verder dan een keurig raak gemikte vrije trap van de IJslander Gudjohnsen in de 63e minuut (1-0). Daarna brak er een ware stormloop op het Portugese doel los. Benfica wankelde, maar Anderlecht slaagde er niet de knock-out toe te brengen. Steaua Bukarest, bekerwin naar in 1986, verschafte zich in Glasgow een riante uit gangspositie door tegen Ran gers in de derde minuut de lei ding te nemen door Lacatus (0-1). Door dat doelpunt moest de thuisclub vier keer scoren om de achterstand, in Buka rest (2-0), weg te werken. Met Schots enthousiasme toog Ran gers aan de arbeid. Gough neutraliseerde de achterstand in de 16e minuut en McCoist gaf de thuisclub in de 42e mi nuut van de strafschopstip de leiding, zijn 42e doelpunt in dit seizoen. De voorsprong gaf de 44.000 toeschouwers hoop op een klein mirakel, maar de Roemeense verdediging gaf geen krimp. Doelman Stinga- ciu verliet geblesseerd het veld na een botsing met McCoist, maar Liliac verving hem be kwaam. Rangers-manager Souness, die in anderhalf jaar 27 miljoen gulden uitgaf bij het aankopen van spelers, moest erkennen dat succes niet te koop is.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9