Duizenden militairen VS „oefenen" in Honduras Doden bij aanval op kerkhof Belfast Waterpeil Rijn naar eeuwrecord :wU ITEM LAND CcidócSoiwatit DONDERDAG 17 MAART 1988 PAGINA 7 I berekend tot br achter komma |KYO De constante Pi, die de ver- ling aangeeft van de lengten van imtrek en de middellijn van een waarvan de grootte door le- meestal wordt gehouden op 3,14, is angs door de Japanse professor Y. neda uitgerekend tot op 201.326.000 ers achter de komma. De computer vijf uur en 57 minuten nodig voor berekening, die op 40.266 bladzijden rd afgedrukt. Het steeds nauwkeuri- bepalen van Pi is vooral bedoeld het prestatievermogen van een iputer te testen. „Mijn volgende doel mijard cijfers achter de komma", Kaneda. Voor rechter wegens afstaan „besmet" bloed OTTAWA Een 26-jarige Canadese homoseksueel is in staat van beschuldi ging gesteld omdat hij in november vo rig jaar bloed aan het Rode Kruis gege ven heeft, hoewel hij zeker wist dat hij seropositief was. Dit is gisteren verno men van de politie in Ottawa. Jamet Charles Thornton wordt er van be schuldigd „de gezondheid en het leven van het publiek in gevaar te hebben gebracht" door voor het Rode Kruis te verbergen dat bij een eerder bloedon derzoek was vastgesteld dat hij seropo sitief was. Thornton wordt niet be schuldigd van poging tot moord, omdat zij bloed tijdig geanalyseerd is en daar door niet gebruikt is voor transfusie. Bejaarde hikker hikt nog door MINNEAPOLIS De 94-jarige Amerikaan Charlie Osborne, die in januari van dit jaar een beloning van 10.000 dollar uitloofde voor de gou den tip die hem na 65 jaar van zijn hik zou afhelpen, heeft alle raadge vingen en aanbevolen middeltjes ten spijt, nog steeds de hik. Dochter Lu- cretia Peterson noemde de respons op haar vaders oproep „ongelofe lijk". Osborne heeft sinds januari meer dan 5.000 brieven, casette- bandjes en pakjes ontvangen van mensen in Noordamerika en Europa die dachten het middel te weten om hem van zijn hik af te helpen. Meer ratten dan mensen in Stockholm STOCKHOLM De Zweedse hoofdstad raakt vergeven van de ratten, zeiden gerrlbente- woordvoerders gisteren. De rattenpopulatie in de riolen van Stockholm is verdrievou digd en telt nu 3 miljoen die ren drie per burger. Goran Perning, een rattenverdelger, zei: „We kunnen het nog aan, maar het moeten er niet meer worden". De gemeente wijt de rattentoename aan voor de tijd van het jaar mild weer en de veranderde constructie van gebouwen en riolen die de rat ten een nieuw tehuis verschaf fen. Reagan en Shamir geen stap verder WASHINGTON President Reagan heeft gisteren na zijn overleg met de Israëlische pre mier Shamir gezegd geen wij zigingen te dulden in het Amerikaanse vredesplan voor het Middenoosten. Nadat Reagan en Shamir twee uur lang overleg hadden gevoerd werd duidelijk dat tijdens hun gesprek geen vooruitgang is geboekt. Ondanks de duidelij ke verschillen van mening be nadrukte Reagan dat de VS en Israel op zeer goede voet staan en dat „er nooit een wig tussen ons gedreven kan worden". Brand op luxe cruiseschip bedwongen MEXICO-STAD Op het Ameri kaanse cruiseschip Scandinavian Star, met een duizendtal mensen aan boord, heeft gisteren enkele uren een felle brand gewoed. Bij de brand, die in de machinekamer begon, zou niemand gewond zijn geraakt, wel moest een man die een hartaanval had gekregen met een helikopter van boord gehaald worden Het 142 meter lange schip kon zijn reis niet vervolgen en is in de Golf van Maxico voor anker gegaan. De schade is nog niet geraamd, maar loopt zeker in de miljoenen dollars. )VJET-WOORD- )ERDER GERASIMOV: SDI i is ersenschim n geld- erspilling,, Gennadi Gerasimov N HAAG De woordvoerder van het Sovjet-minis- ie van buitenlandse zaken Gennadi Gerasimov vindt lezorgdheid over het Amerikaanse SDI-programma Hrdreven. Hij is ervan overtuigd dat het onmogelijk ïoor de Amerikanen om in de ruimte een effectief Bènsieschild tegen vijandelijke raketten te statione- „Als de Amerikanen hun geld willen verspillen, n zij dat maar. Het is hun geld, niet het onze. Wij en onze roebels". ir waarom doet Moskou in de ontwapeningsonderhandelin- met de Verenigde Staten dan nog moeilijk over dit door iident Reagan gekoesterde project? asimov. die voor een bezoek in Nederland is: „Wat wij wil- voorkomen is een wapenwedloop in de ruimte. Want als al e nieuwe wapens in de ruimte worden gestationeerd, hoe felachtig hun nut ook zal zijn, zullen de militairen in de Sov- nie in de verleiding kunnen komen dit voorbeeld te volgen", asimov verwijst naar talrijke Amerikaanse publikaties, irin gesteld wordt dat de SDI-onderzoekers te optimistisch over de mogelijkheid een röntgenlaser te ontwikkelen. Een er punt is dat een SDI-systeem voor honderd procent water- ït moet zijn, want als maar éen kernraket erin slaagt door K scherm heen te dringen, zou het doel geheel vernietigd zal •den. rendien zal een SDI-systeem ook zichzelf moeten verdedigen, 'dat is amper te doen aangezien de tegenpartij met elektro- 1 ;netische explosies in de ruimte alle noodzakelijke communi- eapparatuur kan vernietigen, zo zegt Gerasimov. Maar hoe- Moskou gelooft dat Reagan met het SDI een hersenschim lagt, staat het nog altijd op het standpunt dat zonder over komst over de ruimtewapens geen akkoord over de strategi- kernraketten mogelijk is. Gerasimov wilde zich echter niet H aten over de mogelijkheid dat de Sovjetunie bereid is tot :r soepelheid over de volgens haar heilloze SDI-plannen. ïoriega lijkt situatie weer heester na verijdelde coup NAMA-STAD Generaal tiuel Noriega, de omstreden n Panama, lijkt Isituatie weer meester nadat gisteren in slaagde een g tot staatsgreep te verij- In de straten van de frfdstad werd vanmorgen volop gepatrouilleerd, r de situatie was na de on- i de afgelopen week Stief rustig. teren dompelde de couppo- het land nog in volstrekte Onmiddellijk nadat in militaire hoofdkwartier oten waren gehoord, trok- duizenden burgers de iten op en staken barrica- :n vuilnis in brand. Zwar- jokwolken stegen op bo- Panama Stad, dat 's jnds geheel in het duister I gehuld vanwegen een sta bij het elektriciteitsbe- inel werd echter duidelijk de couppoging in de kiem ïoord was. Een uur nadat et hoofdkwartier schoten m gehoord verscheen No- op een balkon en wuifde omstanders. Toen hem to i/opuiagd was of er gevuurd 1581/4 s riep hij lachend: „ik werp kushandjes toe". Eenheden het Urraca-bataljon, dat Noriega, had *4 ddels het gebouw omsingeld ®i3/8 de opstandige officieren in- 40 3,4 ekend. 50 3/8 nmorgen was nog niet be- •5 i/<|nd wie verantwoordelijk was voor de couppoging. Vol gens een legercommuniqué was de opstand het werk van lagere officieren, die onlangs in de VS een specialistische cursus gevolgd zouden hebben. Aangenomen wordt, dat de coup geleid werd door het hoofd van de nationale politie, kolonel Leonidas Marcias. Er zouden bij de coup geen ge wonden zijn gevallen, maar omstanders zagen na de scho tenwisseling wèl één ambulan ce met loeiende sirenes het ge bouw verlaten. Aanvankelijk werd verklaard dat de schoten slechts te maken hadden met een „realistische legeroefe- ning". Intussen houdt de VS diplo matiek en economisch druk op de ketel om Noriega te dwin gen af te treden als bevelheb ber van het leger. Officieel er kent de VS de door Noriega afgezette president Delvalle nog steeds als enige vertegen woordiger van Panama. Om die reden wordep-geen dollars meer naar het land overge maakt en beschikt vrijwel nie mand in Panama meer over contant geld. In Panama ging gisteren het bericht dat de Do minicaanse Republiek en Spanje generaal Noriega poli tiek asiel zouden willen bie den. Eerder had de oppositie in Panama de VS gevraagd de aanklachten tegen Noriega in te trekken, omdat hij anders niet bereid zou zijn naar een ander land te vertrekken we gens gevaar voor uitwijzing. NA BERICHTEN OVER INVASIE DOOR NICARAGUA: WASHINGTON De Verenigde Staten hebben vanmorgen vroeg ruim 3500 luchtmacht- en in- fanteriesoldaten naar Honduras gestuurd. De troepen, die op verzoek van de Hondurese presi dent Azcona Hoyos zou den zijn overgevlogen, dienen als „gebaar van macht" tegenover Nicara gua, wiens leger gisteren de grens met Honduras zou zijn overgestoken in het kader van een groot scheeps offensief tegen de Contra's. President Reagan gaf gister avond bevel een Amerikaanse legereenheid van de infante riebrigade voor een „spoed-oe- fening" naar Honduras te stu ren. Volgens Witte Huis woordvoerder Fitzwater is het vooralsnog niet de bedoeling dat de Amerikaanse militairen zich mengen in de gevechten tussen het Nicaraguaanse leger en de Contra's. De regering Ortega heeft ont kend dat haar troepen op Hon- durees grondgebied opereren. „Wij zijn Honduras niet bin nengevallen. Wij zijn ook in het verleden nooit een buur land binnengevallen", aldus woordvoerster majoor Rosa Pasos. Honduras sprak op haar beurt van een „invasie". Maar het is niet duidelijk of de Hondurese president Azcona Hoyos inder daad om Amerikaanse troepen heeft verzocht, zoals president Reagan verklaarde. Volgens president Arias van het buur land Costa Rica heeft Azcona Hoyos slechts om logistieke steun gevraagd. De Contra's die hun bases in Honduras hebben, zijn ernstig verzwakt, omdat de VS sinds eind februari geen militaire steun meer verlenen. Dinsdag besloot de Nicaraguaanse rege ring tot een grootscheeps of fensief, waarschijnlijk om de Contra's voor eens en altijd te verslaan. Overigens passeren Nicaraguaanse troepen regel matig de grens met Honduras, zonder dat de regering Azcona Hoyos hiertegen protesteert. Officieel ontkent Honduras namelijk dat zich Contra's op haar grondgebied bevinden. President Ortega heeft in Ma nagua het volk opgeroepen ..paraat" te zijn, omdat hij een Amerikaanse invasie ver wacht. Namens Ortega riep de directeur van de Nicaraguaan se staatsradio Guadamuz op: ..Blijf in staat van paraatheid om uw buurten, coöperaties, bedrijven en fabrieken te ver dedigen. want wij kunnen de mogelijkheid niet uitsluiten dat Reagan Nicaragua zal bin nenvallen om zijn huurlingen te verdedigen". Een woord voerder van het Witte Huis ontkende met klem dat de VS een invasie van Nicaragua in de zin hebben. Als de granaten afgaan, zoe ken de rouwenden dekking achter grafzerken (foto recht sonder); enkele anderen zetten de achtervolging in op de da der (foto links), die hen met een revolver van zich af pro beert te houden. Intussen pro beren geschokte familieleden en symphatisanten elkaar te troosten (foto boven). FOTO'S: AP TRAGEDIE TIJDENS BEGRAFENIS IRA-LEDEN: (Van onze correspondent Roger Simons) BELFAST Een aanval met granaten tijdens de begrafenis van de drie IRA-leden, die vorige week in Gibraltar werden doodgeschoten, heeft tot USKE EN WISKE DE EDELE ELFEN sloclm Uitmaal not een extm pihI ellen i y din in sUforde ops Feilen fj enorme paniek en chaos geleid op het kerkhof in Belfast. Drie mannen wa ren op slag dood en vier jongeren raakten zeer zwaar gewond. Enkele tientallen rouwenden lie pen eveneens letsel op. Op het moment dat de lijkkis ten van Mairead Farrell (31), Dan McCann (30) en Sean Sa- vage (23) werden neergelaten in het graf, gooide een een Noordierse „loyale" protestant een aantal handgranaten in de menigte. Er brak grote paniek uit onder de vierduizend aan wezigen; mensen probeerden weg te rennen en dekking te zoeken achter grafzerken. Terwijl een gegil en gehuil los brak en zwarte rookwolken opstegen, zette de dader het op een lopen. Met een revolver schoot hij op personen die hem achtervolgden, maar enkelen kregen hem toch te pakken De politie kon ternauwernood voorkomen dat de reeds toege takelde man door een woeden de massa werd gelyncht. Korte na de moordpartij op de begraafplaats van Milltown deden zich incidenten voor in twee andere republikeinse wij ken van Belfast, Ardoyne en New Lodge. Als reactie op de protestantse aanslag, staken woedende katholieke rel schoppers auto's in brand. De politieke vleugel Sinn Fein had voor de begrafenis het verlangen uitgesproken dat de plechtigheid vreedzaam zou verlopen, omdat dit veel beter was voor het buitenlandse imago van de republikeinse beweging. Het IRA onthield zich dan ook van stemming makerij en militair machtsver toon. Het Britse leger en de RUC, het Noordierse politie korps, hielden zich eveneens nadrukkelijk afzijdig. Sinn Fein-president Gerry Adams zei later in een toe spraak dat de situatie in Noord-Ierland onhoudbaar is geworden en dat de voortge zette aanwezigheid van Britse troepen de zaken nog ernstiger maakt. Het Lagerhuis houdt nog deze week een spoeddebat over de schietpartij in Gibral tar waarbij de drie IRA-leden werden gedood en over de protestante aanval van giste ren. De Britse regering rea geerde gisteravond in ieder ge val „verbijsterd" op het gebeu ren op het kerkhof. North en Poindexter in staat van beschuldiging WASHINGTON De voormalige veiligheids adviseur John Poindexter en luitenant-kolonel Oli ver North, zijn in verband met strafbare feiten in staat van beschuldiging gesteld in het Irangate- schandaal. Dit heeft een speciale officier van justi tie in Washington gisteren bekendgemaakt. Zij kun nen door de rechter tot maximaal 40 jaar gevan genisstraf en 8 miljoen gulden boete veroordeeld worden. De officier, Lawrence Walsh, zei dat de twee mannen zijn beschuldigd van illegale han delingen waarbij het Witte Huis werd misleid en geheime wapenleveranties aan Iran en ondersteuning van de Contra's in Nicaragua mogelijk werden gemaakt. Naast Poindexter en North zijn ook gepensioneerd luchtmachtgeneraal Richard Secord en diens zakenrelatie Albert Hakim in staat van be schuldiging gesteld. De aanklacht tegen de vier be staat uit 23 punten, waarbij sa menzwering, diefstal van ei gendommen van de overheid, obstructie van de rechtsple ging, het afleggen van valse verklaringen en het verduiste ren en vernietigen van docu menten enkele hoofdzaken zijn. Oliver North, die zichzelf met zijn zelfverzekerde optre den voor de Amerikaanse Congrescommissie bijzonder populair maakte, wordt onder meer het afleggen van valse verklaringen en het vernieti gen van documenten ten laste gelegd. Hakim zou voor North in Zweden een bankrekening met 200.000 dollar hebben geo- Alle vier wordt ten laste ge legd: samenzwering, diefstal en fraude. De zaak zal ver moedelijk pas voor de herfst van dit jaar of volgend voor jaar voorkomen. In een reactie verklaarde overste North dat hij de zaak zal winnen: want ik ben onschuldig". Reagan praat zijn mond weer voorbij WASHINGTON Presi dent Reagan heeft zijn mond weer eens voorbijge praat. Tijdens een ge sprekje met journalisten over het Iran-Contra- schandaal liet de president zich ontvallen dat hij het Congres niet altijd alles heeft verteld. Eerder was veiligheidsadviseur Poin dexter ter sprake geweest, die vorige week bekende dat hij informatie voor het Congres heeft verzwegen. dat heb ik zelf ook ge daan", voegde Reagan daar spontaan aan toe. Toen de verslaggevers wil den doorvragen, werd een einde aan het onderhoud gemaakt. Tegen zijn gast. premier Shamir. zei Reagan: „Oh boy. Zo'n ge wone onvoorzichtige op merking en nu worden ze weer helemaal wild over dat Reagan wil liegen te gen het Congres of zoiets". LOBITH/BONN Wan neer het in zuid-Duitsland en Oostenrijk blijft rege nen en dooien en alle tekenen wijzen daarop dan gaat het waterpeil in de Nederrijn naar een nieuw eeuwrecord. Dat betekent ook voor Neder land vrijwel zeker over stromingen, scheepvaart stremmingen en overlast langs de Rijn, de Waal en de IJssel» Het huidige eeuwrecord da teert van 1983. In het voorjaar werd bij Keulen een record stand van 9.60 meter gemeten en in het najaar een nieuw re cord van 9.96 meter. Om 18.00 uur woensdagavond dit jaar stond het Rijnwater op 8.16 meter, veertien centimeter on der het peil waarbij ook het stroomopwaarts varende ver keer moet worden stilgelegd. Vandaag nog kan dat peil be reikt worden. Met het oog op de watermas sa's die uit het zuiden in aan tocht zijn mag op een verdere stijging van minstens ander halve meter, mogelijk zelfs twee meter worden gerekend. Niet alleen de huidige zware regenval in zuidelijk Duits land, maar ook de dooi van grote hoeveelheden sneeuw bepaalt het wateraanbod. De waterstand van de Rijn bij Lo- bith was gisterochtend 13.50 meter en was vanmorgen al gestegen naar 14.30 meter Voor morgen wordt gerekend op een stand van 14.65, het geen volgens Rijkswaterstaat echter nog geen acuut gevaar oplevert. Het Wasser- und Schiffahr- tsamt in Koblenz had voor speld, dat het waterpeil van de Rijn zich in de nacht van dins dag op woensdag zou stabilise ren. Maar tegen de verwach ting in bleef gisteren een con stante stijging van drie centi meter per uur waar te nemen. Op de gehele Rijn in Duitsland is de stroomafwaartse scheep vaart nu verboden. Tussen Bonn en Koblenz was gister morgen ook reeds het stroom- opwaartse verkeer stilgelegd. De enkele schippers aie Dij Keulen gisteravond nog voor zichtig voeren, zochten in het algemeen een gunstige aanleg plaats. Gemeentepersoneel heeft op de lage Rijnoever langs de Keulse binnenstad een aarden wal opgeworpen. Gehoopt wordt, dat die het water nog kan tegenhouden wanneer het recordpeil van 10 meter is be reikt. Gaat de Rijn daar over heen en in vorige i is zo'n peil vaker bereikt dan loopt de binnenstad van Keulen opnieuw onder water. Ook het Maaswater stijgt nog steeds, als gevolg van hevige regenval in Belgie en Noord- Frankrijk. Dat kan vooral gro te problemen op gaan leveren voor het Maastrichtse dorp It- teren. Verwacht wordt dat vandaag de kritieke stand van 45 meter bereikt kan worden, waarbij niet alleen weilanden en kelders maar ook wegen en woonhuizen onder kunnen lo pen. In Gelderland is de situa tie ondanks het stijgende wa ter van Rijn, Waal en IJssel wat minder zorgwekkend.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7