HP uit de weekbladen L/n Htf ELSEVIER deGPENE Een toekomst van meer, anders en beter Randstad vraagt om projecten van internationale allure ,Geen zweem van klassejustitie in zaak Heijn" PE TIJD "IE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Zuidkoreanen werken het hardst DONDERDAG 17 MAART 1988 PAGINA 5 Den Haag: stad met deftigste en platste dialect HOOFDTRANSPORT ASSEN WEGVERKEER ANDAM „Of er te i ;1 geld en energie in de i tvoeringszaak van Ger it Jan Heijn is gestoken? Hg. Zo'n stelling zou me Igpoluut te ver gaan en Hêgeluiden zijn in onze ■ctie ook niet te horen, ■"-is geen zweem van H&ejustitie". Dit zegt het ■bede Kamerlid W.G. de Camp van- het )A. Vandaag is in poli- k Den Haag achter ge- ten deuren de affaire lijn besproken. ze week werd bekend dat opsporingsteam van Heijn minstens tot Pasen op rkte blijft. Dat wil zeggen veertig rechercheurs er volle dagtaak aan hebben, dat al meer dan een half r lang. Gerrit Jan Heijn, die jin september werd ont- erd, is een belangrijk per- in. Hij is één van de in- ledrijkste „captains of in- stry' in dit land. Zou de po- e ook zo'n energie steken in de opsporing van een misdrijf dat een minder met naam en faam bekend stóand persoon wordt aangedaan? Van de Camp is ervan overtuigd dat de politie ook dan breed en fors zal uutpakken. „Ik wil in dit verband dan graag even refereren aan het geval Nistelrode in Noord-Bra bant, waar enige maanden ge leden twee broers om het le ven werden gebracht. En daar werd toch ook een groot op sporingsteam geformeerd. De zaak Heijn wordt natuurlijk „verzwaard' door het feit dat het zo'n belangrijk persoon is, dat het zo in de belangstelling staat en dat er tot nu toe nog .geen concreet resultaat bereikt is. Maar volgens ons is er geen zweem van klassejustite. Abso luut niet". Zijn collega G.J. Wolffen- sprenger van D66 is het daar mee eens. Van klassejustitie is geen sprake. Maar toch zegt hij dat de „zwaarte' van per soon in kwestie een rol kan spelen op „de gevoelde in breuk van de rechtsorde'. En dat is hier volgens hem het ge val. „Kijk, dit is een misdrijf DEN HAAG - Nederland moet zijn beperkte kansen be nutten om vestigingsplaatsen van internationale allure te realiseren. In Den Haag is daarvoor, zoals bekend, be schikbaar het gebied Spui- kwartier. Centraal Station en Utrechtse Baan. Het rijk zal deze projecten aanmerken als projecten van „nationaal be lang" en rijksmiddelen daar gericht inzetten. De samen hang tussen de verschillende projecten moet verstrekt worden. Als doorstroomroute voor za kelijk verkeer en goederen vervoer in de Randstad wil het kabinet de bestaandse cir-, kei van rijkswegen tussen Utrecht, Amsterdam, Schip hol, Den Haag en Rotterdam met een zeer hoge tol uitrus ten die het niet-zakelijk ver keer zal afschrikken. Het aan tal op- en afritten wordt be perkt tot de vijf kernpunten. In overleg met provincies, ge meenten en vervoeders zal bekeken worden hoe het openbaar vervoer in de Rand stad beter kan. Amsterdam en Rotterdam moeten worden aangesloten op het Europese net van hoge-snelheidstreinen (TGV). Integratie van het openbaar vervoer is in Den Haag en Rotterdam aan de orde. Met provincies en ge meenten wordt een ontwikke lingsplan voor het Groene Hart van Holland uitgewerkt, gericht op toerisme, recreatie, natuurontwikkeling en land- Distributie Ten behoeve van de interna tionale distributiefunctie van ons land wil het kabinet ko men tot een aantal hoofdtran- sportassen voor goederenver voer via weg, rail en water. tegen een bekend iemand. En dan laat de inbreuk zich des te groter voelen. De mate waar mee de rechtsorde geschokt is, kan mede bepalend zijn voor de energie die gestoken wordt in een opsporingszaak". Zowel Wolffensprenger als Van de Camp zeggen geen aanval te zullen doen op het opsporingsteam, hoewel er in middels duizenden overuren politiewerk en miljoenen gul dens in deze zaak zijn gesto ken. En tastbaar resultaat is uitgebleven. Perfect Dat er nog geen resultaat is, mag het speciale recherche team niet verweten worden, zegt politiewoordvoerder A. Geelof. „We zijn hier gecon fronteerd met een perfecte ontvoering. Die conclusie kun je wel trekken. We hebben in de afgelopen' maanden wel een paar keer gedacht op het goe de spoor te zitten, maar dan blijkt uiteindelijk de hoop toch weer als een zeepbel uit elkaar te spatten. Dat is frustrerend. Maar geen reden om er mee op te houden. Opsporen is ons Concrete uitwerking van deze plannen is voor dit najaar voorzien, als het kabinet komt met een nieuw Structuursche ma verkeer en vervoer. De positie van Schiphol krijgt versterking door een westelij ke randweg rond Amsterdam, een optimale benutting van de luchthaven en een halte van de TGV-trein. Om de po sitie van de Rotterdamse ha ven te verstevigen wil het ka binet prioriteit geven aan het scheepvaartverkeer op de Waal (door zesbaksduwvaart), de Rijn-Scheldeverbinding en de spoorbanen tussen Rotter- werk. En wat dat betreft is er nog zat werk te doen". Enige maanden geleden stelde voorzitter G. Koffeman van de Algemeen Christelijke Politie bond de vraag, of het opspo- ringsgeval Heijn niet in tegen stelling staat met de bezuini gingen die de politie boven het hoofd hangt. Het was enige maanden geleden een onge lukkige samenloop van om standigheden. Gelijktijdig dat kosten noch moeite gespaard werden om het team Heijn uit de grond te stampen, kreeg de politie als organisatie te horen dat ze het met enkele tiental len miljoenen guldens en hon derden manschappen minder moest doen in het vervolg. En ook door de riante betaling van overuren gaat het rode poltlood. „Niets dan goeds en lof voor het Heijn-team", zegt Koffeman nu. „Maar de enige maanden geleden geconsta teerde gespannen verhouding tussen dit specifieke geval en de bezuinigingen op de politie bestaat nog steeds. U moet niet vergeten dat er 2400 banen op de tocht staan". RINUS BOUWMEESTER dam en de Duitse grens (Ven- lo en Arnhem). Waterland Het imago van Nederland als Waterland vraagt om verster king. Dit is mogelijk langs twee assen: een verbinding leggen tus sen de Friese meren en de Delta in Zeeland onder meer door doorgaande scheepvaart routes; de ontwikkeling van het ri vierengebied tussen Rotter dam en de Duitse grens. Voor het Markermeer komt er een beheersplan dat inpol dering niet uitsluit. Om na tuur, toerisme en recreatie in het IJ-, Gooi- en Eemmeer betere kansen te geven zal de watervervuiling daar met voorrang worden aangepakt. Voor de Voordelta in Zeeland, een gebied voor de kust waar langzaam zandbanken ont staan, zal een beleidsplan ge maakt worden. Voor het ri vierengebied komen er plan nen voor toerisme en recrea tie in de uiterwaarden. Voor het platteland voorziet het kabinet weinig verande ringen. In veenweidegebieden van Noord- en Zuid-Holland en Friesland zal hier en daar door landinrichting de struc tuur moeten veranderen. Voor Oost-Brabant en Noord- Limburg is een ontwikke lingsplan nodig, gericht op het behoud van landbouw in de Peel, behoud van het huidige landschap en meer toerisme en recreatie. Wonen In de woningbouw zal de rijksoverheid terugtreden. De particuliere sector moet vraag en aanbod in evenwicht hou den. Het rijk blijft alleen ver antwoordelijk voor de volks huisvesting van lagere inko mensgroepen. Problemen in na-oorlogse wijken moeten gemeenten en woningbeheer ders oplossen. Steun van het rijk is er voor voorbeeldplan- Stedelijke vernieuwing moet door particulier initiatief en overheidsactiviteiten tesamen tot stand komen. Er wordt on derzoek gedaan naar moge lijkheden om onderhoud van bestaande gebouwen te bevor deren. De monumentenzorg wordt gericht op de stedelijke knooppunten en plaatsen die voor toeristen aantrekkelijk zijn. De gelden voor stadsver nieuwing blijven vooralsnog gericht op oudere stadsdelen. WU WKDKHUfND Vrij Nederland laat kriti sche Tilburgse raadsleden over de kandidatuur van Gerrit Brokx aan het woord. Bijna de helft van de bevol king vond hem onaanvaard baar als burgemeester, en Tilburgers denken negatie ver over hem dan de rest van Nederland, zo bleek uit een recente enquête. „Als Brokx niet van Tilburg houdt, kan hij beter wegblij ven", zegt fractielid me vrouw Van Puijenbroek. Een collega van haar heeft zich gestoord aan recente negatieve uitlatingen van Brokx over de wolstad: „Wie burgemeester wil worden, moet ook over diplomatieke kwaliteiten beschikken". In CDA-kring is men bang dat Brokx' kandidatuur andere kandidaten heeft afgeschrikt om te solliciteren. Tilburg heeft volgens de profiel schets behoefte aan een „jonge frisse vent, iemand die de stad nog als een uitda ging ziet". Toch is het oor deel over Brokx niet hele maal negatief: „Binnenska mers hebben we wel eens gezegd: Met die Brokx halen we in ieder geval iemand binnen die weet hoe hij aan subsidies moet komen". Ex- EO-directeur Dorenbos licht zijn actie toe klaarheid te brengen in het kinderporno- drama in Oude Pekela. Hij is volgens eigen zeggen ook het slachtoffer van een ze kere pornografiegewenning. „Tegenwoordig schrik ik van bepaalde scènes niet meer zo erg als vroeger". Dorenbos over Oude Pekela: „Uit onderzoek in andere landen is gebleken, dat er nogal eens mensen bij dit soort affaires betrokken zijn die op hoge posities zitten. Ik ga ervan uit dat dat ook hier het geval is". Een interview met de man die te vreog bondscoach werd, George Kessler: „Niemand heeft Jo- han Cruijff ondekt, Cruijff kun je niet ontdekken. Spe lers van dat kaliber dienen zich aan". Van Willem Wil mink, winnaar van de Theo Thijssenprijs, publiceert het blad een hoofdstuk uit zijn essaybundel „Van Roode- school tGt Rijsel". Wilmink behandelt odes aan steden als Amsterdam, Den Haag en Groningen. Over Den Haag, de stad met het deftig ste dialect van Nederland, maar ook "het platste: „Die tongval waarbij men de on derkaak niet meer naar bo ven brengt als men een po ging heeft gedaan een 'bgoodje èmet (is: broodje ei met ui) te bestellen. Begin jaren vijftig werd Den Haag bezongen door Paul van Wely: Vindt u 't ook zo enig in Den Haag Waar vele ambtenaren in veel papieren staren. Waar meer of minder chi que, maar altijd politieke Depart'mentale heren ons eindeloos regeren, etc. Andere Hofstaddichters zijn uiteraard Paul van Vliet en Wieteke van Dort met haar Den Haag als weduwe van Indië. De nachtmerrie van een mo dern geoutilleerde schrijver is de mededeling: disc fault, abort, retry of ignore. Schrij vers delen in deze Boeken week in de Haagse Post hun zorgen mee over de per sonal computer. Willem Fre- derik Hermans: „Als het ap paraat eens hapert, kun je niet alleen niet verder wer ken, maar bovendien al het geschrevene niet herlezen. Dit zou mij volledig tot wan hoop brengen". En Harry Mulisch, die de vulpen lief heeft: „Dat staren op dat scherm is volgens mij ook niet goed. Je verbeelding wordt er ook glazig van". Volgens Boude wijn Büch komt er een ander soort boek als steeds meer schrij vers een pc gaan gebruiken: „Boeken worden dunner, korter, zakelijker en clpan. Mensen lezen geen romans van 600 pagina's meer". HP besteedt weer veel aandacht aan allerlei culturele zaken: een rondgang langs de mo gelijke kandidaten voor de Nederlandse Opera en een dubbelportret van twee go den van de Vlaamse lette ren, de oude Zeus Hugo Claus en de jonge Zeus Her man Brusselmans. Het HP- essay handelt over de mens volgens de VVD, de partij die zo in het nieuws is ge raakt door het bekritiseerde Liberaal Bestek en het rap port over het liberalisme van de Teldersstichting. Het wetenschappelijk bureau van de partij neemt afstand van de bescherming van de persoonlijke levenssfeer en acht een sterke sociale con trole van buitenaf noodzake lijk. De milde winter is voor* Hervormd Nederland geen reden geweest het daarbij te laten. Het blad verdiept zich via kenner Dick Walda in een land waar het driekwart van het jaar gemiddeld zes- tig graden vriest: Siberië. Walda heeft er een boek over geschreven onder de ti tel „Siberië, de slapende reus_ ontwaakt". Het land biedt^ meer dan je zou verwachten en de enorm droge lucht maakt de kou - men kent er trouwens ook tropische tem peraturen - goed te verdra gen. „Siberische bouwvak kers lachen om ons vorst verlet", zegt Walda, voor wie oorlog „de maat aller dingen" is. HN zoekt ook Wenen op, waar de aanwezigheid van „Hitier" op het toneel en de affaire Waldheim, met voor- en tegenstanders, aangeeft „hoe de grens tussen jagers en wild voortdurend veran dert". Tot slot cabaretier Fons Jansen over het jaar 2000: „Rome overweegt het celibaat ook open te stellen voor leken". Het stilt de pijn, weert de koorts en remt ontstekingen. Als dat niet over het aloude aspirientje gaat. Elsevier le- vert een ode aan de pil van acetylsalicylzuur onder de (eer-herstellende) kop „Een wonder der Natuur". En maagbloedingen? „Ach, als je naar de cijfers kijkt vallen in Nederland meer doden door het eten van pindakaas dan door het slikken van een aspirientje". Bittere pil len ook voor het universitair personeel, dat werkelijk niets meer blijkt te snappen van de bezuinigingen, en voor Harlem Désir (Ne tou che pas mon pote), die met lede ogen het groeiend na tionalisme in Frankrijk ga deslaat; een reportage over de opmars van extreem rechts van Marseille naar Parijs. Nee, dan Australië, dat volgens Highes, de schrijver van „Fatale Kust", werd gebouwd op crimine- len en daar maar niet aan kan wennen. Daarentegen blijken de Nederlanders niet aan Japan te kunnen wen nen. En dat, terwijl er een enorme exportmarkt ligt. „Zonder goede voorberei ding kom je nergens in Ja pan", zegt staflid Dijk van Jetro, een organisatie die de handelsbetrekkingen tussen Japan en de rest van de we reld bevordert. Wie, zó vraagt De Tijd zich af, bekommert zich om de psychiatrische patiënt die na weigering van een behande ling, onder dwang injecties toegediend krijgt. De Eind- hovense mr. Liesker vraagt zich af of een psychiater ie mand levensgevaarlijk kan noemen, terwijl hij alleen maar lastig is. Psychiater Haverkamp denkt er anders over: „Als een psychiater een patiënt die niet behan deld wil worden, ook inder daad niet behandelt, dan is een proces wegens het in de steek laten van een patiënt niet denkbeeldig. Wel denk beeldig is het dat je in Tehe ran een boekhandel kunt binnenlopen. Die is er name lijk niet, zo ontdekte ver slaggever Tony van der M^ulen In Iran. Het regiem onder ayatollah Khomeiny doet zijn uiterste best het le ven voor de bevolking zo grijs en grauw mogelijk te maken. Geen spijkerbroe ken, geen goede films, geen alcohpl en beslist geen Picas so. Om een en ander te com penseren volgen meer dan veertig pagina's literatuur; de Boekenweek staat voor de deur. Maarten Biesheuvel schreef „Een overtollige mens" en stelt vast dat hij wel fantasie heeft, maar geen mening. Op pornoshops, seksboetieks en deeigendommen van moderne slavenhandelaren werden meerdere aanslagen gepleegd. Maar Rota Zora is alleen uit op materiële scha de, zo stelt De Groene vast in een verhaal over de vrou wen-guerrillagroep die de Westduitse justitie momen teel het' bloed onder de na gels vandaan haalt. Het lijdt geen twijfel dat Rote Zora voor de opsporingsambtena ren een voortgezette blama ge is. Blunders maakte ook Paul Scheffer, samen met Paul Kalma de „denktank" van de PvdA. Terwijl Kal ma de kritiek mag overden ken op de publicatie „Het so cialisme op sterk water" mij mert Scheffer over zijn voormalige communistentijd. Het zeilschip De Vrijheid De zon begint al te dalen achter één van de eilandjes, als 2® Vrijheid" de plaats nadert, waar „De Jeanet" gezonken iMofet-zijn. De natuur biedt hier een ideale gelegenheid om gehei men te verbergen. Kapitein Rob leest de rapporten nog eens over en -doet verschillende metingen. „Als het werkje meevalt, ben ik morgen al weer op de thuisreis", denkt hrj opgewekt. r i [NNENLAND/BUITENLAND ££idóe(3ou*aiit i» (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG „Voorspellen hoe Nederland er in >015 precies zal uitzien is niet mogelijk". Dit zinnetje iaat er wat verloren bij in de vandaag door het ka mnet gepresenteerde „Vierde nota over de ruimtelij- te ordening". Alsof het er eigenlijk niet had mogen taan, omdat het kabinet in de nota toch een fors tan tal voorspellingen voor het jaar 2015 doet. Daar- jm heeft het zinnetje het karakter van een alibi: als iet allemaal anders uitpakt dan nu gedacht, is het jiet onze schuld. [et kabinet gaat uit van een aantal ontwikkelingen zoals die ch in de toekomst lijken te voltrekken. Men begint met een jenemende internationalisering waarbij grenzen vervagen, ezien de functie die ons land heeft in het internationale jederen- en dienstenverkeer, vormt deze ontwikkeling een edreiging die alleen gekeerd kan worden door het op peil puden van onze toegangspoorten tot de wereld: Schiphol, de otterdamse haven en de verbindingen met de rest van Euro- Ook zal een zodanig stedelijk woonmilieu nodig zijn, dat [drijven en instellingen zich hier willen vestigen. I helvaart kdit geheel spelen de ontwikkelingen binnen de economie m rol. Een forse stijging van de welvaart is in de toekomst »ker mogelijk. De doorsnee-werknemer kan zijn inkomen iet 40 procent zien toenemen tot 2015. Tegelijk zal er echter jn andere inkomensverdeling ontstaan door een blijvend pge werkloosheid en een vergrijzende bevolking. Het beroep sociale voorzieningen zal hoog blijven, g manier waarop het inkomen wordt verdiend zal verande- in. In de landbouw zal door produktiebeperking een deel Mi het inkomen uit recreatie, toerisme en natuurbehoud roeten komen. Dienstverlening zal in belang toenemen en leer mensen werk bieden. Van de andere kant ontstaat er jn verstrengeling met de industrie. Produktiebedrijven zul- ;n zich steeds meer gaan specialiseren, waarbij toelevering an belang wint. Distributie en infrastructuur zijn daarbij eutelwoorden. kerkgelegenheid e verwachten valt dat de beroepsbevolking toeneemt tot 7,5 Biljoen in 2015. De groei van de werkgelegenheid zal daarbij hterblijven. Het aandeel vrouwen op de arbeidsmarkt eemt toe van 33 naar 45 procent. Arbeidstijden zullen geva- eerder worden en de informele economie, als bron van ex- -a inkomsten, zal groeien. Het opleidingsniveau wordt hoe pger hoe belangrijker voor het hebben of krijgen van een aan. Nu al kan worden voorzien dat er rond het jaar 2000 ?n tekort is aan hoger opgeleiden. I deze ontwikkelingen hebben gevolgen voor het gebruik an de ruimte in ons land. Bedrijven zullen hogere eisen stel- ;n aan hun vestigingsplaats. De Randstad heeft daarin, door e internationale oriëntatie, een spilfunctie. luishoudens )e toenemende welvaart zal de vraag naar woningen en oorzieningen op allerlei terrein (winkels, natuur, recreatie, {fmKprt, cultuur) doen toenemen. Ook de vraag naar vervoer zal •oeien. Er ontstaat meer afval als gevolg van een stijgende ïehoefte aan grondstoffen en energie. 'aststaat dat het aantal huishoudens zal toenemen. Dat is lerzijds een gevolg van een bevolkingsgroei tot maximaal 16 jiljoen mensen in 2015. Van de andere kant neemt het per- mtage één- en tweepersoons-huishoudens toe van 50 naar 66 •ocent. Deze ontwikkelingen zullen er in combinatie met in stijgende welvaart toe leiden dat een grotere variatie in 'oningen noodzakelijk wordt. Ook de woonomgeving wórdt Zangrijker, vooral in het westen. lie ontwikkelingen leiden ertoe dat de Nederlander zich ger wil, of moet, verplaatsen. Het aantal rijbewijzen neemt ie van zes naar 9,5 miljoen, het aantal auto's van 5 naar 7 liljoen. De toename van het autoverkeer bedraagt 70 procent )ij een gelijkblijvend treingebruik; in het overige openbaar eervoer daalt het aantal reizigers. Meer files zijn daarvan het jevolg. Een schets van de toekomstige doorstroomroute, richting Rotterdam en Brussel, met de afslagen naar Den Haag en Rijswijk. (Tekening uit de nota) r OP WEG NAAR TOP-TIEN VAN ECONOMISCHE SUPERMACHTEN LONDEN - De Internationale Arbeidsorganisatie is zeer stellig in z'n bewering dat de Zuidkoreanen het hardst werkende volk ter wereld is. In 25 jaar tijd heeft de republiek zich ontwikkeld van een armoedig land tot vorig jaar de snelst groeiende econo mie ter wereld. De regering voorspelt voor 1988 een groei van 0,5 procent, maar dat is, als vanouds, veel te voorzichtig gesteld. Een onafhanke lijk onderzoeksbureau in Hong Kong voorspelt een stijging van 10,4 procent, zelfs als handelsembargo's van de VS zouden worden opgeworpen. Welk scenario voor de groeipercentages zich ook zal ontrollen, het staat nu al vast dat Korga de Europese landen met een mo daal inkomen, Groot-Brittannië en Italië, rond het jaar 2000 en Frankrijk kort na de eeuwwisseling voorbij zal streven. Grote ondernemingen zoals Philips hebben vorig jaar zeer geleden on der de grootschalige export-offensieven van de Zuidkoreanen in Europa. Mirakel Na de tweede oliecrisis in 1979 leek Korea de uitputting nabij. Alle groei kwam tot stilstand. Eind 1985 stond Korea nog boven aan de lijst van probleemlanden. De kentering kwma met de zo geheten economische beleidsgroep die in 1980 een scherp omlijn de economische strategie uitstippelde. Deze groep, waarvan bijna alle leden omkwamen bij het bom bardement op Rangoon in 1983, introduceerde een nieuwe gene ratie industrieën - hoofdzakelijk elektronica en elektronische onderdelen - en moderniseerde de textielsector, de scheepsbouw en de ijzer- en staalindustrie. Het resultaat van die hervormin gen wordt het „economische mirakel" van Korea genoemd. Zaken doen in Korea is een tamelijke unieke ervaring. Het groeitempo ligt vier maal zo hoog als in de meeste moderne in dustrielanden en de gemiddelde zakenman moet dus vier maal vaker beslissingen nemen over investeringen en staat vier maal vaker tegenover een veranderde markt vergeleken met zijn col lega's in het Westen. Buitenlandse multinationals die toetreden tot de Koreaanse markt vaak de snelheid waarmee de Koreaanse concurrenten reageren vaak niet bijhouden. In het algemeen is het zestig pro cent goedkoper om een fabriek te vestigen in Korea (mits een Koreaans bedrijf deze ontwerpt en bouwt) en. wordt deze in minder dan de helft van de tijd gebouwd, dan in het Westen. De Koreaanse giganten: Hyundai, Samsung, Lucky-Goldstar, Daewoo, Ssangyong, Sunkyong en de Korea Explosives Group hebben zich al zo sterk uitgebreid, dat ze hoog op de Fortune 500 prijken, de jaarlijkse lijst van de vijfhonderd topondernemingen van de wereld. Met de toenemende bescherming in het buitenland en een ont spanning van de buitenlandse valutabeperkingen staan deze Ko reaanse bedrijven op het punt zich tot ware multinationals te ontvyikkelen. En het is heel aannemelijk dat ze kleine Westerse technologie-bedrijven met kasstroom-problemen gaan opkopen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5