Ik weet niets van wat er vroeger is gebeurd" „Geen euthanasie, maar moord'" Snelheidsradar maakt achtervolging overbodig Invoeringsdatum nieuw paspoort opnieuw bezien Nieuwe eigenaar firma Kemp Randstad vrij positief over Nota Ruimtelijke Ordening EVANGENISSTRAF GEEIST TEGEN VU-VERPLEEGKUNDIGEN w-i BINNENLAND £e«dóc6otucmt DONDERDAG 17 MAART 1988 PAGINA 3' >000 banen weg bij belastingdienst jTRECHT Het ministerie van fi- lanciën gaat ervan uit dat de komende aren in totaal 5.000 van de 30.000 ar- eidsplaatsen bij de belastingdienst zul- >n vervallen als gevolg van verdere mtomatisering, vereenvoudiging van et belastingstelsel en de eenwording de Europese markt in 1992. Dit eeft AbvaKabo-bestuurder H. van lansberg gisteren meegedeeld na af- üop van overleg tussen staatssecretaris Koning van financiën en de vier amb- e enarencentrales. De AbvaKabo ging "9 aaandag nog uit van een verlies van i500 tot 10.000 arbeidsplaatsen. De w mbtena ren bond zal de 5000 bij de ver eelte besprekingen als een grensgetal lanteren. DEN HAAG De regering zal de invoeringsdatum van het nieuwe fraudebestendige paspoort opnieuw bezien. Volgens staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse zaken is dat nodig gezien de resultaten van het TNO-on- derzoek naar de fraudebestendigheid van het paspoort. Volgens de bewindsman constateert het TNO-rapport dat enkele essentiële beveiligingskenmerken niet of in onvol doende mate functioneren. Directeur M. van Assen van het bedrijf Kep BV, producent van het nieuwe Nederlandse paspoort, noemt het onderzoek van TNO achtergehaald. „Het eindrapport van TNO is gebaseerd op paspoorten die in januari zijn gemaakt. Na die tijd hebben wij voor één miljoen gulden geïnvesteerd om bepaalde lasertechnieken toe te passen. De paspoorten die wij nü maken zijn dan ook weer veel veiliger". Eerder al besloot het kabinet de aan vankelijke invoeringsdatum van 1 januari uit te stellen tot 1 april in verband met de wens van de Tweede Kamer een debat te houden over de paspoortkwestie. Gratis jaarkaart voor ambtenaren van de baan DEN HAAG Een gratis openbaar vervoer kaart voor ambtenaren zit er niet in. Ambtena ren mogen voortaan gaan wonen waar ze wil len, zodat zij de omvang van de reiskosten voor het woon-werk verkeer zelf in de hand hebben. Dan is ook niet meer nodig een gratis openbaar vervoerkaart ter beschikking te stellen. Minis ter Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft dat gisteren meegedeeld aan de vier ambtenaren- centrales tijdens het maandelijks overleg. Zijn besluit houdt verband met de recente plannen van het kabinet te snoeien in de reiskostenver goedingen voor ambtenaren. Een ander zwaar wegend argument kwam van de Nederlandse Spoorwegen, die bang zijn. in de problemen te komen omdat de meeste ambtenaren op de spitsuren reizen en dan veel meer extra mate rieel nodig is. Slavenburg eist miljoen schadevergoeding ROTTERDAM Oud-voorzitter mr. P. Slavenburg van de Raad van Bestuur van de voormalige Slavenburg's Bank, die vo rig jaar december door het gerechtshof in Den Haag werd vrijgesproken van het fei telijk leiding geven aan zwartgeldpraktij- ken bij de bank, eist van de Staat een schadevergoeding van 1 miljoen gulden. Het Haagse gerechtshof behandelt de claim op 21 april. Dit heeft mr. G. Spong van het Haagse advocatenkantoor Wladi- miroff Spong vanmorgen bevestigd. Een andere ex-verdachte in de Slaven burg-zaak, drs. H. Gonggrijp, heeft inmid dels door de rechtbank in Rotterdam zijn geëiste schadevergoeding van 350.000 gul den voor gemaakte advocatenkosten toe gewezen gekregen. it d ji (Vervolg van de voorpagina) ^•HAZERSWOUDE-DORP „Ik heb het vuilver- dtwerkingsbedrijf in mei 2[*87 overgenomen van de im jjeer g Kemp. Ik weet echt niets van wat er in de beginjaren van het be- idi ^drijf allemaal is fout ge- êaan aldtis de directeur Everling vanmorgen in Hazerswoude. z! Bij het Hazerswoudse bedrijf fezj 2ou momenteel niemand meer werken die in de loop van '78 en '79 betrokken is geweest bij de vermoedelijke illegale stort in Alphen. „Met de over name is vorig jaar de gehele oude staf vertrokken. Wij zijn i,met een verse start begonnen. Als we hadden geweten, wat er ons nu allemaal boven het hoofd hangt, dan hadden we 'het bedrijf ve overgenomen" Everling. Als sinds de ov fleert het bedrijf op het aan nemen van een nieuwe naam. ,Die naamgeving zit momen- eel in de molen. Laten we lopen dat het niet te laat ilijkt te zijn", aldus de heer Overling. rolgens personeelsleden van het Hazerswoudse bedrijf was znjLer destijds een vergunning „voor het storten van huisvuil op de Alphense stortplaats. ["Niemand weet echter om wel ke hoeveelheden het destijds ging. Het vuilverwerkingsbedrijf Kemp, gespecialiseerd in ver voer van al dan niet veront- re reinigd afval, heeft een bela nd den reputatie. Het bedrijf is tii gevestigd aan de Hoogeveen- doo seweg 4 in Hazerswoude- Dorp. Een opname uit het begin van de jaren tachtig, nadat op de vuilstortplaats een fraai recreatiepark was aangelegd. Op en achter het heuvelachtige terrein op de achtergrond ligt thans de golfbaan. Rechts: Een uit 1980 daterende foto van de zoekactie naar de giftige vaten onder het recreatiegebied in Alphen aan den Rijn. De man in de kuil heeft een gasmasker op tegen de stank. Wat toen werd gevonden is afgedekt met kalk. Naar nu blijkt is toen waarschijnlijk niet diep genoeg gegraven om de totale omvang van de gifstort vast te kunnen stellen. In 1982 kwam het bedrijf in een kwalijke reuk te staan, toen in de directe omgeving van de firma resten van ope ratiekamers en injectiespuiten van het Leidse Academisch Ziekenhuis werden aangetrof fen. Eind 1986 deed de politie een inval in het bedrijf en verrichtte huiszoekingen bij enkele werknemers thuis. De oorzaak daarvan was mede het illegale transport van che misch afval naar België. Daarbij was niet alleen de Ha zerswoudse firma betrokken, maar dit bedrijf werd wel als een van de hoofdschuldigen aangemerkt. Uit datzelfde jaar dateert het zoekraken van 11.000 vaten met besmet afval van het Leidse AZL. De vaten met resten van opera tiekamers, verbandgaas, injec tiespuiten en ander afval van de infectie-afdelingen van het ziekenhuis hadden naar de vuilverbrandingsinstallaties in de Rijnmond vervoerd moeten worden. Het zieken huis had daar immers voor betaald. De vaten werden echter nimmer bij de ver brandingsovens afgeleverd. Vermoed wordt dat Kemp een goedkopere stortplaats had weten te vinden. Het AZL heeft van deze vermis sing begin dit jaar aangifte ge daan bij de Leidse politie. Het bedrijf werd aan het eind van de jaren zeventig opge richt door de heer S. Kemp. In mei '87 verkocht Kemp zijn firma. De heer L. Ever ling werd aangesteld als di recteur. Voorheen was hij ac tief in de internationale bouwwereld. Begin dit jaar liet het Goudse bedrijf Datco International beslag leggen op de privé-be- zittingen *van de heer S. Kemp, eigenaar van het ge lijknamige vuilverwerkings bedrijf. Het zou gaan om een bedrag van 1,2 miljoen gulden dat Kemp niet zou hebben be taald. Kemp won het kort ge ding dat tegen de beslagleg ging werd aangespannen. Pagina 13: Poedel van Dam: „Ze hebben de zaak bedonderd" (Vervolg van de voorpagina) De order, die een half miljoen gulden beslaat, heeft Gatsonides niet ver rast. „Naar mijn idee be vestigt het dat de maxi mumsnelheid naar 120 ki- lome'ter per uur wordt verhoogd. Het is bekend dat de regering de contro le op overtreding daarvan tegelijkertijd aanzienlijk wil opvoeren. De pakkans is nu gering, omdat de po litie de meeste controle nu nog met Porsche's en BMW's uitvoert. Dat kost veel tijd en geld, wat on voldoende beschikbaar is. Hardrijders rijden rustig 160 kilometer per uur, want de kans dat ze ge pakt worden is erg klein". Gatsonides is er van overtuigd dat de pakkans met behulp van zijn radarapparatuur veel groter is. „Scoren" Porsches twee tot drie overtredingen per uur („Als zij de overtre ders tenminste kunnen bijhou den", aldus Gatsonides), radar die nu al op 50 plaatsen langs de weg staat, heeft een capaci teit van 800 foto's. Zo'n film wordt meestal na twee tot drie dagen vervangen. Daarop staat vermeld de geconstateerde snelheid, de datum, tijdstip, kenteken van het voertuig en plaats van overtreding. Voor de politie is het een wet tig en overtuigend bewijsmid del, dat snel kan worden om gezet in een bon. Binnen een week nadat de overtreding is geconstateerd, ligt het proces verbaal op de deurmat. De po litie hoeft slechts de film te verwisselen en te ontwikke len. Tijdrovende bezigheden als achtervolgingen en aan houdingen zijn niet meer no dig. „De politie in het buitenland is enthousiast. Gebleken is dat vooral het aantal automobilis ten dat erg hard rijdt, afneemt. Ik denk dat men in Nederland niet harder zal gaan rijden dan 130 kilometer per uur. Het ef fect is natuurlijk pas optimaal als je veel kasten neerzet en ook 24 uur per dag met rijden de camera's op de weg bent". Maar daarvoor, het is inmid dels een bekend verhaal, ont breekt het geld. Toonaangevend Gatsonides (77), befaamd ral lycoureur die in 1953 de R,ally van Monte Carlo won, is zo langzamerhand toonaange vend op het gebied van snel heidsmeting. Hij begon dertig jaar geleden met de ontwikke ling van de welbekende rub ber slangetjes over de weg._ La ter bedacht hij de roodlicht-ca- mera, die auto's fotografeert als zij door het rode stoplicht rijden. Hij is ook de uitvinder van de „aantikplaat" bij zwemwedstrijden, die een feil loze tijdmeting mogelijk maak- Zijn nieuwste vinding is een radar-installatie als in de' be kende kasten, maar dange monteerd achter de gril 'van een politieauto in burger. Een vernuftig apparaat, dat al' rij dend snelheidsovertreders haarscherp op de gevoelige plaats vastlegt. Deze appara tuur is in gebruik bij 15 ge meentelijke politiekorpsen. Volgende week wordt hij in Rotterdam geïntroduceerd. „Gatsometers" worden in 37 landen over de hele wereld verkocht, serieuze concurren tie is er eigenlijk niet. Het. be drijf in Overveen telt zo'n 18 personeelsleden, die hun han den vol hebben met de fabri cage van de apparatuur. PIETER EVELEIN DEN HAAG De Vierde Nota Ruimtelijke Ordening heeft een open oog voor de betekenis van de Randstad. Alleen op het punt van overheidsinvesteringen is de nota ontoereikend. Dat consta teren de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht en de steden Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Rotterdam in een ëer- ste reactie. „Investeren in de Randstad is investeren in Nederland. Nu' de internationale concurrentie toeneemt, ook door het ontstaan van de gemeenschappelijke Europese markt, is versterking van de internationale concurrentiepositie van de Randstad hard nodig", stellen zijn. Verbetering van het internationale vestigingsmilieu moet gestalte krijgen door stedelijke herstructureringsprojecten op toplocaties en verbetering van de bereikbaarheid van Schip hol en de Rotterdamse haven. De bestrijding van grote knelpun ten als werkloosheid, minderheden-zorg, renovatie van wijken en bedrijfsterreinen mag niet stagneren. Verder moet het open baar vervoer tussen de steden worden versterkt en moet gelet worden op de samenhang tussen stedelijk en landelijk gebied> iMSTERDAM Moord". Het woord bleef lang in de rechtszaal ondzingen nadat de offi- l ier van justitie het uitge- proken had. De vier ver- (leegkundigen van de frije Universiteit hadden [edacht een goede daad te 'errichten door comateu- e patiënten uit hun lijden e verlossen, en nu had de ifficier het gisteren voor le rechtbank in Amster- lam over moord en eiste gevangenisstraf. Dê ithica prof.dr. H. Dupuis ïad als getuige-deskundi- een ander oordeel: Doorgaan met een medi sche behandeling als geen !nkel objectief belang ge- liend wordt, is immoreel in mishandeling in de zin 'an de wet". )p 23 juni 1986 werd Benny er Brake zwaargewond opge- ïomen in het Amsterdamse VU-ziekenhuis. De 25-jarige taxi-chauffeur was op het Leidseplein beroofd en daarbij getroffen door een hersenbloe ding. De verpleegkundigen van de intensive care van de afdeling neuro-chirurgie, waar Benny sindsdien week in week uit in coma lag, vonden zijn lot verschrikkelijk. Ze wa ren wel wat gewend, maar dit was „een hel om aan te zien". De 31-jarige Ineke B. nam daarom tijdens een nacht dienst in de eerste week van oktober het boek „Zorg jij dat ik niet meer wakker wordt" van mevrouw Sybrandi mee, waarin praktische tips worden gegeven over euthanasie en hulp bij zelfdoding. Eerder al had ze met haar collega's Ger K. (28) en Loeki E. (26) over een „oplossing" voor Benny gesproken en samen besloten ze nu dat het maar moest ge beuren. Als Loeki, die nog maar een week op de afdeling werkte, er niet later tegen vrienden over zou hebben verteld, had er nooit een haan naar ge kraaid. Maar nu ging het ge rucht als een lopend vuurtje door het ziekenhuis en het werkte zo aanstekelijk dat nog twee soortgelijke gevallen aan het licht kwamen. Die had Ineke jaren eerder met een andere collega, Cees van B. (32) gepleegd. In januari 1983 maakten zij stiekem een einde aan het leven van een 38-jari- ge vrouw en in november van dat jaar aan dat van een 75-ja- rige man. Beide patiënten la gen in coma eh in beide geval len was het hoofd van de afde ling, prof.dr. H. van Alphen er tegen hun sterven te bespoedi gen. Van Alphen was daar él- tijd tegen, zo klaagen de ver pleegkundigen gisteren: „Er viel met hem niet te praten, we moesten zelf wel de ver antwoordelijkheid nemen". Euthanasie 38-jarige vrouw noch van de 75-jarige man een officiële verklaring van overlijden was opgemaakt, ontkende onbena- «E KNOLLEN UUR HflAAsrUK, HOot- fwe HEr dêt ba WEE K 20 uit (WienerIOJ derbaar te zijn en zette grote vraagtekens bij het optreden van zijn vroegere personeelsle den. Volgens hem is het „nog nooit nodig geweest" op zijn afdeling euthanasie te plegen - voorzover daar bij coma-pa tiënten al sprake van kan zijn. Omdat zij niet ondraaglijk lij den („dat veronderstelt be- wust-zijn") en niet om de dood kunnen verzoeken, komen zij er sowieso niet voor in aan merking, aldus Van Alphen. De officier van justitie sloot zich daar volledig bij aan: „Bij coma-patiënten kan geen spra ke zijn van euthanasie, dit is moord". Professor Dupuis ging daar lijnrecht tegenin. „Bij coma patiënten gaat het om de vraag of je als arts wel gerechtigd bent te behandelen. Daarvoor moet je of de toestemming van de patiënt hebben of het moet in diens belang zijn". Op grond daarvan meende zij dat de verpleegkundigen zich in alle drie gevallen in een „vol strekte noodsituatie" bevon den. Ook andere getuigen-deskun- digen, zoals de hoogleraren Van der Mijn (gezondheids recht) en Schouten (medische psychiatrie) gingen daar van uit, al formuleerden zij het wat behoedzamer. „De ver dachten zijn in deze proble men gekomen doordat ze goe de verpleegkundigen waren; bij hun patiënten betrokken bleven en niet afstompten", al dus Schouten. Dat was de va der van Benny uit het hart ge grepen. „Ik ben enorm dank baar voor wat ze gedaan heb ben", zei hij. „Mijn jongen lag op een verschrikkelijke ma nier te stikken, er was geen redden meer aan". Hoewel de advocaten van de verdachten toegaven dat ver pleegkundigen niet de aange wezen figuren zijn om te be slissen over leven en dood van hun patiënten, was er volgens hen in dit geval sprake van „overmacht" en bevonden de verdachten zich in een „nood situatie". Van „moord" wilden de raadsheren niet horen. Hoewel de officier verklaarde met die kwalificatie niets te willen zeggen over de motie ven van de verdachten („die zijn niet crimineel of zelfs maar laakbaar"), riep het bij de advocaten wel dergelijke associaties op. Mr. E. Sutorius: „Zelfs op het moment dat Ben ny ter Brake een van de om streden injecties ontvangt wordt hij geruststellend toege sproken en gestreeld op hoofd en handen om hem gerust te stellen. Ik mag dit wel bena drukken, opdat nimmer de ge dachte zelfs maar zal opkomen dat enig ander motief een rol zou hebben gespeeld dan juist de betrokkenheid van deze verpleegkundigen bij hun mensen". Maar hoe nobel de motieven ook waren, van een noodtoe stand was geen sprake, zei de officier: „Het lag helemaal niet op hun weg dit te doen". Overmacht achtte ze al even min van toepassing. Tegen Loeki E. eiste zij drie maanden voorwaardelijk, tegen de ande re drie eiste ze onvoorwaarde lijke gevangenisstaf: resp. vier, vijf en zes maanden. De recht bank doet op 30 maart uit spraak. STEVO AKKERMAN Twee in één cel Twee in één cel, hoewel maar tijdelijk. Minister Nijpels van VROM en staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie bekeken gisteren een eenpersoonscel in het nieuwe Huis van Bewaring in Grave. FOTO: AfJP IKBEN DE PIL VERGETEN TI HALEN WEET JIJ WELKE AP0THEKEF OPEN IS 't staat in de krant iedere dag weer

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3